N° 157. Zondag 4 January 1874. 4dc Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. 1873. De Bende van Jan de Lichte,(1) Aelst, 5 January 1874. Buitenlandsch Aicuws. G-azette van Aelst II©t Bureel tan het blad I« gevestigd In de Kapellestraet IV* 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraclitvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprys SS fr. 'sjaers, vooral*betuclbaer. Voor den buiten kun men inscbryven in al de postkantooren, en voor do Inndelyke gemeenten by de briefdragers. Het jaer 1873 heeft zyne plaets genomen in de geschiedenis en zal menige bladzyden besla gen, doch meer droeve dan troostelyke. Het was vooreerst wel een droef jaer voor de katholieken van Noord-Duitschland, van Italië en van Zwitserland. In Duitschland wilt keizer Willem terzelfder tyde opperpriester en koning zyn. Hy kent zich het regt toe, hy protestantsche vorst, van bis schoppen te noemen zonder den Paus te kennen en tegen den dank van den Paus. Hy heeft een geregtshof ingericht dat over de geestelyke en kerkelyke zaken heeft te beslissen; wetten ingebragt die het onderwys en de benoeming der priesters regelen; die de bisschoppelyke seminarien sluiten, de jesuieten en andere kloosterorden hebben verbannen, enz. De bis schoppen protesteeren krachtdadig; de regt- banken overladen ze met boeten in afwachting dat men ze zal straffen met het gevang. Maer brutael geweld is van geenen duer, en keizer Willem zal het tegen de kerk niet uithouden. In Zwitserland heeft men eenen bisschop verbannen en eenen anderen algezet en opge sloten, in name der vryheid van geweten! De pastors moeten er nu, luidens de wet, gekozen worden door de geloovigen. De pastors benoemd door hunne wettige overheid worden uit hunne kerken verjaegd en vervangen door beëedigde priesters. Zoo is het gekomen dat, onder anderen, Loyson, een pater die zyn kap heeft over d'haeg gesmeten en daerna is getrouwd, een pastory heeft bekomen te Geneven. Wat de godsdienst lydt in Italië is genoeg bekend. De Paus zit voortdurend gevangen in het vatikaen, de kloosters worden gesloten, van hunnen eigendom beroofd en nu zyn er daer mannen die eischen dat men de kerken atbreke.... In Üostenryk hebben wy de wereldtentoon stelling gehad die geenszins aen de algemeene verwachting heeft beantwoord, en den linan- cieelen crisis die zyne noodlottige gevolgen heeft doen gevoelen in gansch Duitschland, in Engeland, Rusland, Frankryk, Italië, inden Oosten en tot in de overzeesche landen. In Spanje zoekt men sedert meer dan eene halve eeuw naer een duerzaem en geëerbie digd bestuer, en men is er nog altyd op zoek. Koningin Isabella, Koning Amedeus zyn moeten vluchten. Wie zal eindelyk dat ongelukkig land redden? M. Castelar, de huidige dietateur? Don Carlos met zyne moedige aenhangers? Don Alphons, de zoon van Isabella? In Frankryk treffen wy veel merkwaerdige gebeurtenissen aen. De vyf milliards door Duitschland geëischt zyn uitbetaeld; M. Thiers is gevallen en vervangen, als president der re publiek, door maerschalk Mac-Mahon; de ver- eeniging der twee lokken van het Huis van Frankryk; de mislukte poging om het Konink- ryk te herstellen; de altyd toenemende vooruit gang van het radicalismus; de verlenging voor zeven jaer van de magl van Mac-Mahon als voorzitter der republiek, en eindelyk het proces en de veroordeeling van maerschalk Bazaine. In ons eerst opvolgend nummer zullen wy de opsomming voltrekken der gebeurtenissen van 1873 in de andere landen van Europa en elders. FRANKR l'K. De gewezen maerschalk heelt donderdag avond der ve'rledene week Trianon verlaten en is 's anderendaegs, eene reis van vier-en- twintig uren, op zyne bestemde plaets aenge- komen. Men had de meeste voorzorgen genomen, ten einde het vertrek van Bazaine geheim te hou den. Woensdag avond kwam M. de Broglie hem verwittigen, dat zyn vertrek waerschyn- lyk gedurende den dag van donderdag zou plaets hebben, en daer men hem het juiste uer niet kon bepalen, men hem verzocht, zich van 's morgends af voor het vertrek gereed te hou den. De gevangene die gevreesd had door het bevel van te vertrekken verrast te worden, had zyne toebereidsels reeds sedert meer dan acht dagen gemaekt. Hy moest dus slechts aen zyne familie vaerwel zeggen, want hy had den wensoh uitgedrukt, by zyn vertrek alleen door zyn getrouwen Villetle vergezeld te worden, die de toelating had bekomen zyn gewezen op perhoofd tot op den dorpel van de Staelsge- wangenis te vergezellen. Eenige minuten voor 3 ure ldeld een rytuig met twee peerden bespannen voor de poort van Trianon stil, en men kwam den maerschalk verwittigen, dat hy zich moest op weg begeven. Het zou onmogelyk zyn het alseheidstooneel te beschryven dat hierop volgde en waerin echter de gemalin -van den maerschalk eene weerdigheid en zielskracht aen den dag. legde, die van eene kristelyke gelatenheid en het ge loof in een beter leven getuigde. De wanhoop 'van zynen oudsten zoon was zoo groot, dat men er moest in toestemmen, het kind by den maerschalk in het rytuig te zetten. De reis liep voorspoedig af en den minister van binnenland- sche zaken ontving vrydag avond, ten 9 ure, de tyding van de aenkomst van Bazaine op het eiland Ste-Marguérite. Mev. Bazaine, heeft te Cannes eene zeer ne derige villa doen huren; zy zal dus in de naby- heidvan haren echtgenoot haren intrek nemen. Tusschen de haven van Cannes en het fort Sainte-Marguérite, zullen regelmatige stoom- bootdiensten ingerigt worden. Twee kompagnies van het 111° linieregiment zyn naer het eiland Sainte-Marguérite vertrok ken om daer garnizoen te houden. De Liberté van 24 december meldt, dat de laetste tydingen van den gewezen hoofdopstel ler van de Mot d'Ordre, door den stoomboot Garonne aengebragt zyn, die zich te gelykertyd als de Vifginie, op de reede der Braziliaensche bezitting, Sainte-Marguérite, bevond. Hendrik Rochefoi-l was op dit oogenblik zeer ziek, en zelfs was hem de levenswyze van het gasthuis voorgeschreven; doch men denkt, dat de land ziekte voor een groot deel in zyne ongesteld heid tusschen kwam. Ten gevolge van den afkeer, dien liyaen zyne medegevangenen inboezemde, en welken afkeer zy aen boord mcnigmael luidop hadden te ken nen gegeven, was pien genoodzaekt geweest hem in eene pel op te sluiten. Rochefort ha$ zelf het eerst verzocht, dat men dezen maetre- gel zou nemen. Toen de Garonne de Virljinie ontmoette, had men RocKefort terug in het gemeenschappelyk verkeer gebragt, daer by niet langer afgezon derd koublyven. Onder de veroordeelden, die hem gewöoniyk gezelschap hielden, bevond zich Passedüuet, gewezen meier van het derde ar rondissement. Luinens de Muniteur van Nieuw-Caledo- nië, in dato 4 October 1873, bestond het geheele getal politieke veroordeelden in de strafkolo niën, op dit lydstip uit 3,174 persoonen. Onder dit getal .telden 731 lot eene versterkte plaets veroordeelden en 2,443 welke met enkele ver banning gestralt werden. Onder het laetste getal verkregen 248 persoonen, welke zich onderscheidden door hun voorbeeldig gedrag, toelating om het Pynboomen-eilandte verlaten, met vergunning hun verblyf op te slaen in het bewoonde gedeelte der koloniën. Eene depeche, gedagteekend Sydney 24 de zer, zegt dal de Yirqinie met hare lading ban nelingen den 8 december te Noumea is aen- gekomen. Alles was wel aen boord en er was geen enkel hoofd der lading op reis overleden. Zyn tot nader order verboden om de fransche grenzen te overschryden, de vyf vol gende zwitsersche dagbladen: de Patrie de Génève; de Nouvelliste Vaudois; deJSationale van Neulchatel; de Progrès de Berne en Les Ktals- Unis d'Europe. Sl'ANJE. In Spanje ziet het er nog altyd zeer donker uit. In de eerste dagen van de aenstaende moendjariuarymoet.de Cortes byeenkomen, en men is te Madrid niet zonder onrust over de beslissingen welke er zullen genomen wor den. De uiterstelinkerzy zal ongetwyfeld eene laetste poging aenwenden, om hare vrienden, welke te Carthagena belegerd zyn, te redden, en reeds beschuldigd men M. Castelar, van de bondsrepubliek te verraden. schoven elk van hunnen kant, naer den hoek der bank, maer niet een van beiden repte een woord. Jef die, achter in de kar, het koddig spel stond af te loeren, lachto sluw en.... ving een spottend deuntje aen. De boer zal te knarsetanden van verkropte woede. Zoekend op wien zich te wreken, maer beducht voor de twee vreemdelingen, greep hy de zweep en over sloeg zoo deerlyk hel paerd dat het onschuldig beest, schielyk verrast, steigerend opsprong, en dacrop het krakend getuig in zulk woeste vaerl door de diepbe- spoelde karresporen sleurde dal het slyk weerzydo de baen overzwalple. He! He! riep Pier, voorzichtig ol wy breken den nek! De boer zweepte maer altyd voort. Jef nam een boos vermaek in 's mans opgewonden heid. Ziet ge wel, schertste hy, aen myncn kreng is er juist niet veel gelegen; maer gy, bacs Nelis, gy hebt vrouw en kinderen.... Pier zag verschrikt op.... zyn blik scheen te vragen aen Jef of, hy ook, den boer kende. Jef begreep; terwyl de boer, als dolzinnig, voort durend zyn peord zat af te rossen. Eu hier, voegde Jef erby, hier onze Pier Putte, die ook, zit met vrouw en kinderen. Verrader! school Pier op, en hy vloog Lehouek op de keel. Er giog in de kar gevochten worden, maer in eens vlogen kar en peerd omverre en boer en robvers lagen te spartelen in de modder. Myn'viool kapol! kreet Pier. Dat gy beiden niet hals en beenen zyt gebroken, brulde de boer, dal zal ik my eeuwig verwylen Maer hacst zal er de beul zich moe bemoeien, helsch gebroed In afwachting, riep Jef, zullen wy u eerst nog eens komen bezoeken. Tot later, pachter. Kom, sprak hy lol Pier, en vooruit op ons beste beenen: er is gevacr! Zy lieten gespan en voerman in den brand en liepen langs Grammoue om. Een kwoerl myls verder hielden zy stand. Van den anderen kant heerscht er tusschen dit opperliqofd van liet bewind en zyn voor ganger, M. Salmeron, thans voorzitter der Cor tes, eene zekere politieke oneenigheid, die het bestaen van liet kabinet zou kunnen in gevaer stellen en de radikale party weer aen het be wind brengen, in den persoon van Pi-y-Mar- gall. Water ook gebeure,het ongelukkig Spanie ziet nog geen lydstip van voorspoed en vrede te gemoet. Generael Lopez Dominguez, opperbevel hebber over het belegeringskorps voor Car thagena, heeft te Pormas eene samenkomst ge had met den admirael van het eskader, om ge- zamentlyk te werken tot de verovering der be legerde stad. Er zyn 27 kanons van grof kaliber, eene groote hoeveelheid granaten en houwitsers en oorlogsmaterieel in het kamp aengekomen. De republiekeinsche troepen werken met vlyt aen de oprichting van bedekte gangen, loopgrachten en batteryen. Het eskader kruist tegenover de belegerde stad en verschillende uitvallen der belegerden werden met vrucht afgeslagen. Het schynt dat er geheime agenten binnen de stad gedrongen zyn, om by de belegerden aen te dringen tot hardnekkigen weerstand, melheloog op de aenstaende opening der Cor tes, waerby M. Castelar en zyn gouvernement veel gevaer loopen, de magt aen hunne handen te zien ontsnappen. La Pal ma is door eene vreeselyke ramp ge teisterd. Verschillende Armstrong kogels, zyn op de battery Firriol ontploft, waerdoor 20 officiers en soldaten gedood werden. Het getal der gekwetsten is veel grooter en de schade aen de gebouwen mag aenzienlyk genoemd worden. Berigten uit de stad zeggen, dal de oproer lingen gebruik maken vaude dikwylsherhaelde afwezigheid des eskaders om langs zee levens behoeften in te zamelen, lerwyi dit ook overland plaets heeft, door de onvolledige insluiting der vesting. Hieruit spruit voort dat er tol nu toe aen niets gebrek is io de belegerde stad. De overheid der stad heeft onlangs verschil lende lieden doen straffen, welke op heeler daed van diefstal betrapt waren. Het belegeringskorps is nog niet digt ge noeg onder de wallen genaderd, om gebt nik te kunnen maken van mortiers; maer de beleger den hebben reeds voorop dikke lagen zavel en aerde binnen de battery gelegd, en hiermede insgelyks de opene plaelsen der forten en de bovenste vlakte der muren bekleed. Door die voorzorg zal het grootste deel der ontploffende kogels zyn uitwerksel missen. By gebrek aen ruiteryis het voorde beleger den moeilyk en hoogst gevaerlyk, de positiën der belegeraers aen te tasten builen de bescher ming der kanons van de forten, en niettegen- Zyn my dal slroplien! hygde Pier. En dat duert nu, docmnis, al dry weken lang met my! Altyd d'een avonluerop d'andere. Deesmael dacht ik niet beter of ik was er aen; en dat door uw schuld, Jef. Pier, ge zyt ne snul. Ja, wal had gy my te noemen. Inderdaed dal was overbodig, want de boer kende u te goed. Twee jaer geleden hebt gy al zyn kiekens gestolen en hy was erby toen gy de laetsto niael gegecsseld werd te Kortryk. Wacrom dan, gy die het wist, zyt gy in zyn kar gekropen en hebt gy my weerloos in zyne handon geleverd? Pier, wees bedaerd, en tracht my te begrypen. Wat heb ik u gister avond beloofd? Gy kloegt zoo bitter, gy lid van de bende, dat gy twee weken lang overal vruchteloos hadt gevraegd cn gebedeld en ik antwoordde: morgen zal ik u een les geven. Buiten myne verwachting is de proef eènigszins mislukt en de grap is te herbeginnen, anders had ik den boer ons doen voeren lol Thielt toe. Van uw grap en van uw les begryp ik niemen- dalle; wat ik best weel is dat ik naer Thielt niet ga.... Ik ook niet, ten minste vandaeg. Hebt gy gezien, Pier, hoe stout ik het peerd heb doen staen en hoe gemakkelyk ik, in weerwil myner onbeschoft heid, hy den vergramden boer op de kar ben geraekl? He wol, om zynen dienst te bekomen, heb ik hem slechts één woord in 'l oor geblazen, maer een echt looverwoord. Wal hebt gy hem gezegd? Weet,Pier, en onthoudt het lot dat wy samen aon de galg hangen; weel dal wy op den builen almachtig zyn geworden cn dal de boeren van gansch Vlaende ren ODder ons bedwang staen. Ik spreek van den buiten en niet van de steden, want daer zyn wy over mand; maer van de boeren kunnen wy thans alles bekomen, zelfs zonder geweld, mot één woord te spreken. Zoo verre heeft hel de kapitein weten te brengen 'k Had het gepeinsd, spotte Pier, een nieuw .mirakel van Jan De Lichte!.... Nu, als '1 u belieft, lact uwen kapitein daer, en leer my eens gauw wat gy den boer hebt gezegd. TWEEDE DEEL. VI. I*astoi*eel vislet. (57* VERVOLG.) De wandeling van Pelegem-by-Deynze naer Thielt ving aen 's anderendaegs vroeg. Jef Lehouek, vooraleer afscheid te nemen van by Siska Lauwaerts, waer hy al zyn geld had gelaten, vroeg voor kwittancie eenen knapzak vol eten en vol drank. De kwittancie werd oogenblikkelyk geleekend met een groot roggebrood, een stuk gebraden spek en eene potflesch jenever. Er moet nog een kieken staen van gisteren. Het is betaeldwaer blyft het Gene daer, antwoordde Siska op Pier Putte wyzeDde, heeft het geheel en al verslonden.... Gyziet, sprak Jef tot Pier, gy ziet het, jongen, er is hier voor ons niets meer te branden; ons laetste beentjes zyn hier afgeknaegd, er blyft ons niets meer over dan op te trekken. Moedig aen dus en op goed valle het uil! Wy zullen het fortuin elders gaen be proeven. Piervroegof ervoorhem ookgeen kwittancie was.... De zyne werd oogenblikkelyk geleekend door baes en -bazin met eenen feilen stamp in den rug en het barsch compliment liever uw hielen dan uw lee- nen Daermee waren de twee kwanten de baen op naer Grammene. Hel was afgryslyk slecht weder: het waren de maertsche buien in volle woede. Het stortte regen, smeltenden sneeuw en hagel, en de stormwind zweepte dal alles overhoop in het acnzichl der arme reizigers. Pier had al de moeite der wereld zynen vioolzak tegen het plassend nat te bevryden; maer Jef had eenen dikken mantel om hel lyt en zyne lier zal in '1 droog. Ik keer terug naer de Lei brugge, sprak Pier eensklaps, en hy stond. (t) Eigendom der Gazbtte van Aelst. Jef polste moedig voort door het slyk en begon, tegen wind op, een deuntje onder zynen mantel. Jef! Ik keer terug, zeg ik! Jef was doof; alleenlyk verhaeslle hy zynen slap en de mact van zyn deuntje tevens.... Hy houd my voor den gekgromde Pier en hy liep zynen makker na. Jef! riep hy op dreigenden loon. Pier, ge zyt ne labbekak.... 'I Suikeren manne ken vlucht den regen uit vrees van te smelten. 'I Is goed voor u die sedert veertien dagen met u lui lyfin 'tvel hebt gelegen, terwyl ik te creveeren lag langs de baen. Die reis zit in de beenen, Jef, en voorwaer ik kan niet vooruit. Is 't maer dat, dan zult gy haest rusten! Zie, ginder ver rydt een kar op naer Grammene. Wy zullen ze inhalen. Vooruil, op een loopken! Het was inderdaed een boerenwagen met een breed zeildoek overspannen. Jef Lehouek was de eerste bygekomen. Stout weg greep hy den toom van 't peerd en gebood halte!.... De voerman verrast en vertoornd haelde de zweep op om den onbeschaemde te straffen. Jef knapte ze gezwind by hel uileinde, trok ze den voerman uit de vuist, en viel aen 't lachen.... Zoo na' in myne oogenriep hy, en 't ware wel echt spyt geweest dat een schoone jongen als ik moest geschonden loopenNu pachter, er is plaets onder de tyk, en gy zult my opladen.... Wie zyt gy? onbeschofte vagabond. Jef sprak één enkel woord en de verschrikte boer verhaeslle plaets te maken voor den vreemdeling. Wacht, wacht, gebood deze er komt nog een kamaraed achter.... De boer verbleekte. In Gods name dan! zuchtte hy, en hy zelf hielp Jef en Pier in den wagen. Wat livvam de roover zoo geheimzinnigs in 't oor van den boer te blazen?.... Dan, het vreemd vertoog was niet ten einde. Pier zat nevens den pachter op de karrebank; maer nauwelyks had de- vioolspeler'zynen gebuer ^en- schouwd of hy, op zyne beurt, verbleekte.... Boer en roover keken elkander in d'oogen, keerden nydig het hoofd af, wisselden wreed verdreigende blikken,

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1