In al de kiesomschryvingen van Saksen heb ben de socialisten gezegevierd. De Ryksdag telt 397 leden, en volgens een protestantscli blad zelve, zal de oppositie nu reeds 130 stemmen kunnen vereenigen, zonder den uitslag mede te rekenen van een zes-en- veertigtal plaetsen, vvaer geballoteerd moest worden. Dat is eene oppositie, waermee de meerderheid zal moeten afrekenen. SPANJE. Met verwondering, zegt een weinig aen de( zaek van don Carlos gunstig blad, heelt men in een groot fransch dagblad gelezen, dat de car- listische oproer nog slechts een guerilla oorlog was. Diegene, welke aen zulke gezegden gelooven, behoeven slechts het oog te werpen op eene landkaert van Spanje en zy zullen zien, dat be halve de versterkte plaetsen en een twaelltal geretrancheerde dorpen, de Carlisten de over hand hebben in Navarra, de Baskische provin ciën, de hell't van Arragon.de twee-derden van Catalonië, zonder te spreken van Maëstrazgo, Valencië en al de grensdistrikten der beide Castillië. Beziet de legers van Santos, Ellio,Dorregaray, .Saballs.enz., en gy moet bekennen dat 't groot ste gevaer voor de spaensche republiek zyn dreigenden arm uitsteekt langs de zyde der Carlisten. Ook heeft maerschalk Serrano dit ten volle begrepen, toen hy met alle kracht de belegering van Carthagena deed voltrekken, en het bevel uitveerdigde om onmiddellyk 100,000 man on der de wapens te roepen. Eenige aenhalingen uit de memorie van M. Maisonnave, over de aengerigte schade door de Carlisten, zuilen hier niet ten onpas komen, om nog meer de kracht van den carlistisehen oproer te doen uitschynen: Het verlies bed raegt in geld, 88 millioen realen en in rantsoenen, 6:2 millioen realen, buiten - tot 300 plaetsen welke gedwongen werden van 3 tot o trimesters belastingen te betalen, welke anders in de staetskas gestort werden. De schade aengerigt op yzeren wegen, buer ten, bruggen en openbare gebouwen, klimt tot boven de 100 millioen realen op, over de schade welke partikulieren en nyveraers er door gele den hebben is geen verslag opgemaekt. Het getal der carlistische benden, zegt de memorie van den oud-minister van oorlog, over- trêtt op dit oogenblik 60,000 gewapende man schappen en de gevechten in Navarra, die van Belabierta en Bocarente toonen aen, met welke hardnekkigheid deze aenhangers van Karei de Bourbon stryden. Herinnert u verder de belangryke woorden van M.Castelar, toen hy in zyne boodschap zoo welsprekend de gevaerlyken toestand alsehil- derde, en die toestand is nog niet verbeterd door het gevaer waerin Bilbao 'verkeert, noch door den terugtogt van generael Moriones. De Carlisten zyn echter niet al te gerust over de overgaef van Cartbagena, want zy begrypen' dat de poogingen van liet lcger.dat meester van Spanje geworden is door den staetsacnslag van 2 january, tegen hen zullen gerigt worden. Er wordt gesproken over de benoeming der generaels Pavia, Domingucz en Andia, tot be velhebbers over afdeelingen by het Noordcr- leger. Generael Moriones marcheert volgens liet beweren der militaire overheid vooruit, om eenen doorlogt te beproeven te Balmareda en indien hydit onmogclyk oordeelt, de kolom van Primo de Rivera by de zyne aen te sluiten, naby Miranda, ten einde de Carlisten in Navarra te lokken, door eenen aenval tegen Estella. Zal generael Moriones liet ditmael ten minste eens in snelheid op cabecilla Ellio winnen? Wy gelooven het niet, maer Qiiien sabe? Kamer der Volksvertegenwoordigers, De gansche week is besteed geworden aen de interpellatie van M. Rossius betrekkelyk de goedkeuring door denminister gegeven aen liet reglement van het kerkhof der gemeente Chênée. die my niet al te ver betrouwde, had gedurig het oog op my, zy verliet my geen oogenblik. En toch was ik haer te rapEens keerde zy by ongeluk hel hoofd en ik heb het zeel afgesneden tot tegen den krop dei- klok; hel hing maer met één draedje meer nenoen. Dus, wecst zonder vrees. De geburen zullen niet ontwaken, en, trommelde ze de pastoor op, hel is in den Helleput niet dal men u zal komen zoeken: Trien heeft een al té goede reputatie.... Blyfl dus, en valt aen 't smullen. De makkers bleven, en, of er dien nacht in den Helleput werd gesmuld, lacl zich gemakkelyk raden. .Mie kapitein noglans trok er vroeglyöig van door. Zy moest, zegde zy, volstrekt haren man gaen spre ken en, nog den zelfden nacht, zeilde zy op naer het land van Aelst. Het was nu dry vier nachten geleden dat zy niet had geslapen; maer die vrouw kende i-ust noch vermoeienis. Op slaenden voet ging zy naer Meirelanshoek, haren put ontgraven, en Mie, geladen als- een vrachtpaerd, trok vooruit op liglen stap. Middelerwyl zaten in de kroeg de dry roovers aen 't beramen wat zy's anderendaegs gingen aénvangen. Lehouck beweerde ryk genoeg te zyn om nog eene halve maend voorts te leven, en zou zich vóór dien tyd niet verzetten. Van de Maele en Pier waren op den hooizolder ge kropen. Pier, vroeg Van de Maele, hebt gy goe boenen? Waerom. Ik trek morgen naer Zwevezele. Ik weet en iets staen dat ons meer zal opbrengen dan wy vandaeg gewonnen hebben. Wat weet gy staen? Een koe. Een koe? Dat is wat nieuwsEn Jan De Lichte zal waersehvnlyk alweer moeten meedeelen? Onze kapitein krygt den sleert en - loope achter de rest.... 't Accoord, lachte Pier. Daerop sliepen de schurken in, vroolyk van hart en ligt van geweten, net of zy dien dag de beste en loffelykste daed der wereld hadden daergesleld. Wordt voortgezet). Dit reglement is opgesteld vdgens de vereisch- ten van het dekreet van Prairial, jaer Nil. M. Delcour heeft verklaerd zonder omweg dat bet dekreet in spraek ten volle voldoet aen de vry- heid van geweten en aen de vrylieid van eere- dienst, bygevolgdat hy al de reglementen,steu- bevel van aenhouding was uilgeveerdigd. De aenhou- ding gebeurde op het oogenblik dat de dief oen ge stolen peerd voor de som van 650 l'r. te koop bood. Hy bad bet peerd, dal eene weerde van H tot I200fr. heeft, daegs te voren van eenen steenbakker van Elsene ontvreemd. Zondag laetst was Melle by Gent volop in feest; nende op liet dekreet zal goedkeuren. Daerop van den vroegen morgend wapperden aen do huizen eenen geweldigen uitval van MM. Bara en Berge, de drykleurige vlaggen en wimpels en hel gebulder Al wat die heeren gelukt zyn te bewyzen is dat der kanons hield geen oogenblik op. En waerom dit .1 I A r\ I „I I..,..» rtrt ^.nnn.imflA OlAlmi VnpKonul/ ivopl-mnn hv Afin bet liberalismus, gefyk zy het verstaen, de vrij denker y is, en anders niet. Iddergem, den 21 januari 1874. Heer opsteller der Gazette van Aelst. Gisteren, 19 januari, was ik ooggetuige bij de ope ning der Akademiovoor bouw-en teekenkunde leDen- derleeinv, onder leiding der heeren DeClcrcq, vader en zoon, kunstschilders te Ninove en onder hel hooge toezicht des gemeente bestuurs. In eene ruim en wel verlichte zaal waren een vijftigtal leerlingen verga derd, zoo van Denderleeuw als van Liedekerke, Tcr- nalh, Teralphene, Essebene, Iddergem enz., verschei dene vaders hadden hunne zonen vergezeld, om als het ware door hunne tegenwoordigheid den ijver dei- leerlingen nog meer en mter aan te vuren. Ie 6 1/2 ure was het opcningslijdstip aangekondigd. Toen de Burgemeester èn hel bestuur plaats genomen hadden, sprak de heer gemeente secretaris eene doeltreffende redevoering uit, over hel nut en voordeel, beschaving en vooruitgang; spreker werd meermalen door luid ruchtige braves onderbroken, daarna sprak de heer De Clcrcq vader, ook eenige welgepaste woorden den leerlingen toe, waarna bel reglement werd voorge lezen, en de leergangen open verklaard, onder de juichkreet: Leve de Koning! Eere zij hel gemoentc bestuur van Denderleeuw! Lof aan den nog jeugdigen lieer Burgemeester! als deftige zoon zijns waarden vaders, valt hem geene moeite -noch kost te zwaar. Zeker is deze nuttige inrichting geroepen, om in eene gemeente zooals Denderleeuw, diedoor hare gemakkelijke vercenigings- middelen met andere naburen als een echte perel uil uil het land van Aalst mag aanzien worden; om, zeg ik, menig nut en voordeel aan kunst en nijverheid le verspreiden. Uw lezer, v D. G. Miïïcie. 'De ziltyden van den milicieraed van ons arrondis sement voor de ligling 1874, zyn vastgesteld als volgl Eerste en tweede vereenigde zittingen, bestemd tol hel onderzoek van de reklamen der mili eiens, uitgeslolde der klassen van 1871,1872 en 1873, gebragl ten hoofde der lolingsregislers, alsmede van dc miliciens welke tydelykvan den dienst zyn ontsla gen geworden overeenkomstig art. 28 en 29 der wet en diegenen welke voor de ligting van 1874 voor de loling hebben deel gemaekl. Ten Sludhuize van Aelstten 9 ure 's morgens. Maendag 9 Maert, kanton 25, Aelst. Dynsdag 10 26, Moorsel. Woensdag 11 27, Lede. Donderdag 12 28, Erondegem. Yrvdag 13 29, Haeltert. Zaterdag 14 30, Herzelc. Maendag 16 31, Slecnhuize-Wynh. Dynsdag 17 32, Sotlegem. Woensdag 18 33, Geerardsbergen. Donderdag 19 34, Idegem. Vrydag 20 35, Ninove. Zaterdag 21 30, Meerbek©. Derde zitting bestemd om te beslissen op de reklamen, opziglens welke, gedurende de vorige zittyden geeno uitspraek is gedaen. Dynsdag 7 april, voor de mitieie-kantons N° 25 lol ch met 30. Woensdag 8 april, voor de kantons 31 tot en met 36. o-»o- slaende kastyding toe. Daerna hield zy hem by den kraeg vast en dwong hem met haer naer den policie- kommissaris te gaen, die hem in de gevangenis deed stellen. alles? De genaemde Pieter Verbanck, werkman by den schcpenc Reynljes, had zich mogen verheugen in de geboorte van een zevenden zoon, zonder eene enkele dochter gehad te hebben, en de zeven telgen waren allen frisch en welvarend. De koning, hiervan on derricht, bad op de aenvraeg om peter te zyn van die zevende hoop des vaderlands, geantwoord met eene gift van 150 l'r. te zenden aen dien braven werkman en had terzelfder tyd den burgemeester van Melle gelast, hem te vertegenwoordigen by de plegligheid des doopsels. Maendag was het de doopdag. Bet kind werd in volle zegcprael naer de kerk gevoerd en had mev. de gravin L. de Bueren als meter. Gedurende de plegligheid luidden de klokken en bulderden onop- houdelyk de vuennonden. Het was treffend om zien, hoe die* brave huisvader door al die blykcu van gene genheid getroffen was; ook zal die heuglyke dag zeker wel by de schoonste zyns levens gerekend worden, liet feest werd gesloten met eene algemeenc verlich ting der buert. Dezer dagen staple een netjes gekleed heer in een hotel le Namen af, vvaer hy lalryke brieven ont ving onder den naem van burggraef do X. Den 1 o january meldde den burggraef dat hy naer Berlyn vertrok voor familie-aengclegenheden, belaelde zyno rekening en reisde af. Den volgenden dag kwam er een pólieie-beambte uit Ueims met het signalement van den burggraef die niemaod anders was dan een ontrouwe knecht, welke met 42,000 fr. van zyn mees- Ier wegliep. Er bleef aen den policieman niets over dan den dief te Berlyn te gaeu opzoeken. Maendag in den morgend is er op het poslbu- reel, Groen Kerkhof te Antvvèrpen, een groote dief- slal ontdekt. Er is bestatigd dal er 55,000 fr., in bank biljetten van 1,000 en -100 fr. verdwenen zyn. De diefstal is op eene stoutmoedige wyze gepleegd. Ilct koffer bevatte verscheidene sommen, gereed ge leld en verdeeld, 0111 eerstdaegs de op den post ge nomen abonnenten, aen.de dagbladen te betalen. De dief heeft de biljetten van 1000 en 100 l'r. ge nomen, en de andere weerden, zooals biljetten van 20,50 fr., alsook hel gouden en zilveren geld, heeft hy laten liggen. Men veronderstelt dat het schelmstuk m den nacht Van zondag tot maendag is gepleegd. Men denkt dal de dader enkel de biljetten van 1000 a 100 fr. heeft meêgeuomen, in de hoop dal de dief stal niet binnen de twee of dry eerste dagen zou ontdekt worden, want naluerlyk kon men hel den eersten oogslag niet zien dat er eene ontvreemding had plaets gehad. Deze diefstal heeft eene groote opschudding oncicr dc bedienden van het poslbureel teweeg gebragl. De inspektour en do direkteur zyn diep aengedaen, Men is oogenblikkelyk tot een administratief enkwest overgegaen. Al de bedienden, van den hoog ste lot den laetste, hebben een lichaems-onderzock ondergaen. De klerken, welke den morgond van 4 lol 9 ure, dienst gedaen hadden en op hel oogenblik van de ontdekking van den diefstal op hel postbureel niet aenwezig waren, zyn onmiddellyk ontboden, doch alles is lol nu toe vruchteloos gebleven. Maendag avond heeft het parket zich lei' plaets begeven om het schelmstuk te bcslatigen en een enkwest te openen. Wy vernemen nog: Do geldkist bevatte 8o,000 lr. De diefstal is door M. Goosscns ontdekt. Om de ver schillende uitbetalingen le doen,had men 'sanderdags 60,000 fr. op de Bank gehneld. Er zyn voor 35,000 fr. biljetten van 1000 lr. en voor 20,000 fr. biljellen van 100 fr. verdwenen. Volgens men zegt zou de geldkist geen teekens van inbreuk dragen. Enkel zou zy niet goed meer sluiten. Men zegt dat er insgelyks tweekomptabiliteils-brieven zonder eenige weerde, ontbreken. Er verblyfl des nachts een waker in dit gebouw en toen maendag morgend, ten 4 ure, de eerste klerk belde 0111 ingelalon le worden, hoorde deze de ketting losmaken en neervallen, waermede de poort langs binnen verzekerd is. Dit doet veronderstellen dat er nog niemand op de post geweest was, tot op het oogenblik dat de klerk met hel overzicht van het werk des vorigen dags begon Wy vernemen later: Er zyn twee deuren, die toegang verleenen tot het bureelwaer de geldkist staet; men heeft opgemerkt dat de sleutel der deur, langs vvaer de fakteurs uil- gaen, verdwenen was. De klerk die hel laetste uit ging zondag avond, heeft dit bemerkt en dus de deur enkel loegedaen. Die deur stond's morgendswagewyd Men zegt ook dat de sleutel van liet geldkoffer eenige weken geleden, verloren is geweest; doch dat hy later terug gevonden werd. Dc gemeenleTurnhout (Antwerpen) iswoensdag, tegen den middag, in opschudding gebragt door eene ongehoorde daed van muitery. Een dertigtal soldalen van hel 7° linie, gedetacheerd by de kolonie van Merxplas, hebben in dronken toestand hunnen post verlaten, en met den hoornblazer aen 't hoofd, zyn zc rond 11 1/2 ure, zingend en schreeuwend le Turnhout aengekomen. De manschappen waren allen niet slok ken gewapend, en zongen de Marseillaise. Na gedu rende ecnigen tyd in den omtrek der statie al de drankwinkels le hebben bekocht, riep een hunner, met eenen papieren hoed op 't hoofdallons mes enfants, prenons la ville. De muiters zwaeiden de slok ken boven '1 hoofd, en poogden au pas de charge de stad binnen te loopen, doch ze hadden niet op de Dedamesvan het inrichtings-comiteildei'Fancy-Fair hebben de eer aen hel publiek hunne vurige bedan- kingen toe te sturen voor zyne icverigc, bereidwillige en edelmoedige medewerking lot hel wellukkcn van een liefdadig werk, dat bestemd is om onze goede en belangwekkende bevolking den toegang te vergemak- kelyken tot dc vrye school, bcsluerd door de Broeders der Christelykc Scholen, ledereen weet dat de kinde ren daer een grondig onderwys en eene godsdienstige opvoeding ontvangen. Een koninklyk besluit van 20 dezer bevat: Bv afwyking van artikel 2 des koninklyk besluils van 12 november 1873, zullen de militianen, tegenwoor dig eene vrystelling, verdaging of eene dispensie lol inlyving genietende, mogen kiezen tusschen de wyze van plaetsvei'vanging,die de wet van 3 juny 1870 heeft ingesteld, en die der wet van 18 september 1873, voor liet geval, dal zy in de opvolgende jaren-in dienst zouden worden geroepen. In do omstreken van Geerardsbergen en Moer- beke word er sedert eenigen tyd veel geklaegd van aenrandingen en mishandelingen. Woensdag tnssehen 8 a 9 ure van den avond zyn er wederom twee per- soonen aencerand geweest naby de herberg het Stee- nen Kruisken. Een van hen kreeg een geweldigen slag van eenen stok op zyne schouder, maer zy zyn geluk- kiglyk kunnen ontsnappen en er met den schrik van af gekomen. Spreekt men van den duivel, men ziet zijnen staert. Dit spreekwoord werd dezer dagen te Ophasselt op eene zonderlinge wyze toegepast. De onderwyzer hield met zyne leerlingen een ge sprek over de nuttige en sohadelyke vogelen. Nu, op het oogenblik,dal hy den sperwer stckvogel epervier) eens duchtig over de hekel hacldc, vloog eenen dezer roofvogels, welke eene muscli achter volgde, door dc vensterruiten, en viel zieltogend in hcl°midden der verbaesde menigte. Men zegt dal dc koning eenige exposanten te t gndapntón.gerekend;'de "luitenant der brigade" van Weenen gedekoreerd beeft en dat er een aenlal werk- ^upnhoul aen <t hooid van 15 gendarmen tc peerd, mansmedalien zullen uitgedeeld worden. De uildee- ed hen dcn weg ai; en nam het grootste gedeelte ling daervan zal op het einde der maend plaets heb ben, in liet lokael der Beurs te Brussel. De koning zal by die uildceling aenwezig zyn. Volgens de fransche bladen, worden de koning en de koningin der Belgen, binnen kort te Parys ver wacht. Dc nieuwe leening der slad Brussel is reeds met verschillende bankhuizen gesloten en zal niet minder dan 70 millioen beloopen. Gedurende de eerste jaren zullen er zes trekkingen per jaer plaets hebben, niet twee premiën van 100,000 fr. De inschryving, welke gevangen. De overigen namen in alleryl de vlucht; de kerel met den papieren hoed was liet eerst weg. Eenige oogenblikken later werden de muiters, onder goed geleide, naer Hoogstraten gebragt, waer ze des namiddags, ten 4 ure aenkwamen. Onderweg poogden ze te^en de gendarmen in opstand le komen: eenige hacld°cn hunne messen te voorschyn, doch de kracht dadige houdingder gendarmen bragt den schrik onder hen,°en alles liep verder rustig af. De genaemde Melanie, dochter van eenen land- weg die naer Essonnes geleid. Eensklaps springt er 95 fr. geschieden. —Te Brussel gael zich eene naemloozc moelschappy oprichten, voor hel inrichten eencr spaerzame mael- dery en broodbakkery. Men zou er ook eerlang eene beenhouwery byvoegen. Het kapitael der nieuwe maetschappy is 150,000 fr. verdeeld in 1500 actiën van 100 fr. ieder. De actiën zullen eenen intrest van 5 p. h. genieten. Op 15 january, ten 7 1/2 ure 's morgenos, lieert de veldwachter, 1'. Verplaetse, van Forest, (Brussel) een oud-veroordeelde aengehouden, tegen wie een Kerkclyk IVicuws. De eerw. heer De Smet, pastoor te Bottelare, is pastoor van Evergcm benoemd; hy wordt vervangen door den eerw. heer Heynssens, onderpastoor te Hamme; de eerw. heer Roman, onderpastoor te Elik- hove, gaet naerHamme; de eerw. heer Van Lanaegem, onderpastoor te Appelterre, vervangt hem; in dezes plaets is benoemd do eerw. heer Van Cauwelaert, coadjutor te Sinl-Denys-Boekel; de eerw. heer de Troyer, der laetste wyding, is onderpastoor van S. Pauwels benoemd. Klampen en Ongelukken. Donderdag in den namiddag is de genaemde J. Gil lade, werkman, 111 het voddenmagazyn van d'heer G. Levionnois alhier, liet heen gebroken door het vallen van een zware bael met vodden. Men heeft hem naer liet hospitael overgebragt. Verleden zaterdag had er aen de spoorwegstatie der Allée-verle le Brussel een ernstig ongeluk plaets. Verscheidene werklieden waren bezig met het lossen van eenen waggon met houten balken geladen, toen er eenen der balken in zynen val twee werklieden meesleepte, waerdoor eenen op den slag dood bleef, terwyl den andere er met twee gebroken ribben van af kwam. Men heeft dezen laetste naer het St-Jans- gasthuis gebragt; zyn leven is huiten gevaer. Verleden vrydag avond is er op den spoorweg van Mechelen naer Leuven, een smartelyk ongeluk gebeurd, dal aeu de onvoorzichtigheid der slagtoffers, moet toegeschreven worden. Twee werklieden uit dé- statie van Leuven en woonachtig de eene te Kampen hout, de andere te Meerbeek, keerden met den koop- warentrein van Leuven, huisWaeris. Ter hoogte van Haechl, aen eenen weg regtstreeks naer hunne woo ningen geleidende, sprongen zy, zooals, gelyk het schynt, zy er de dagelyksche gewoonte van hadden, van den vóocsnellenden trein, ten einde spoedig te huis te zyn. Doch juist op het oogenblik dat zy af sprongen, kwam een reizigerstrein van Mechelen aen- gesneld, en de twee onvoorzichtige werklieden wer den heide in hunnen sprong door de lokomolief getroffen, met het schrikwekkend gevolg, dat den eene het hoofd letterlyk werd afgesneden, terwyl de andere gansch verminkt, insgelyks op den slag dood bleef. Beide zyn gehuwd en vader, de eeno van dry, de andere van vier kinderen. Eene vrouw van Longchamps (Namen) van een gevorderden ouderdom, is verleden maendag het slagtoffer vaneen zonderling geval geweest.Ten einde een groot zvvyn te geleiden, had zy dit dier eene koord aen een zyher aehterpooten gedaen; by het vastmaken der koord was deze laetste, ongelukkig rond twee vingers der regterhand van de vrouw geraekl, en het zvvyn, dat op eens de vlucht nam, trok de koord in oenen strop toe. De arme vrouwdie haren gevangenen niet volgen kon, werd ter aerde geworpen en mede- gesleept tot dal hare vingeren letterlyk uit de hand waren gerukt. Hierop volgde een hevig bloedverlies; toen men haer ter hulp snelde, lag zy reeds huilen kennis en de ongelukkige overleed eenige dagen daerna. Verleden maendag legen den avond, had er eene dryvoildige moordpoging plaets op den weg van Ingelmunster naer Brugge. Dry werklieden, de ge noemden De Roo, Verkest en Desmet, werden eens klaps langs achter aengevallen en ontvingen elk een dolksteek in den rug. De schuldige was hun geheel onbekend, maer moest een stoute schurk zyn, 0111 alleen dry kloeke werklieden le durven acnvallen. De wonde van Verkest was zoo gevaerlyk dal hy zyn weg niet kon vervolgen. Dc justieie gelooft het spoor van don misdadiger ontdekt te hebben, die slechs 19 jaren oud zou wezen. Zondag nacht tusschen 2 en 3 ure steeg er eene hevige zee op langs de geheele westelyke zyde van het eiland Sinl-Mary (Engeland.) Reeds eenige dagen had de wind hevig geblazen uit het westen, met kleine afwykingen naer het noor den en zuiden, waerdoor de branding zeer hevig en hoogst gevaerlyk werd voor elk vaerluig dal ongeluk kig genoeg was tusschen de rotsen van het eiland le verdwalen. Het was bovendien regenachtig en zeer duister op het bovengemelde ucr. De Minnehaha met 900 ton guano van Callao, uit Falmouth naer Dublyn vertrokken, liep rond 3 ure, toen de tyd byna op liet hoogste was, tegen den wal acn, met alle zeilen by en wel op de plaets, gekend onder de naem van Jolly Rock, tusschen Penissis Head en de Pulpit Koek. Het water vermindert langs die zyde snel van diepte, zoodal 'l eerst 36 en eenige passen dichter by de kust nog slechts 20 vademen diepgang heeft, om korts daerop alleen een voerwater over le laten van 6 vaem, hetwelk weldra lol een enkele vaem verminderd is. De woedende golven klotsten hevig tegen het schip, en wierpen hetzelve weldra met geweld tegen de rotsen, waerdoor er een groot lek langs stuerboord- zyde ontstond. Het schip zonk byna oogenblikkelyk geheel of byna geheel onder water. De onstuimige baren sloegen alles van dek wat geene schuilplaets zocht in het wand, terwyl er vermoed wordt, dat eenige man schappen der wacht welke rust had, in hunnen slaep door den dood verrast zyn. De overlevende vonden allen hunne redding op den hezaen- en middel mast. De kapitein sprong ongekleed in den bezaenmast en zegde tot zyne manschappen: Met Gods hulp, zal ik u allen hel leven redden Hy daelde hierop terug aen dek, sprong in zee en zyne matrozen zagen hem naer wal zwemmen; maer alvorens hy het land bereikt had, scholen zyne krachten te kort en hy vond den dood in de golven. Zoodra de ly het schip dichter aen wal dreef, ge lukten er 10 man der ekwipagie in, over de vooruit springende slag en langsheen de boegspriet aen wal le springen. Zy bereikten Hugh Town en wekten de inwoners. Zoodra de dageraed aenbrak en de ty viel, zog men dat de Minnehaha met boeg en boegspriet over de rotsen lag, terwyl twee hooien aen wal gespoeld wa ren, en een derde nog ahyd hoven water nevens het schip dobberde, maer met de kiel opwaerts. De lading werd weggespoeld en het hemd van den kapitein hing te zweven in het wand van den bezaen- 111 Buiten den kapitein zyn verdronken, de loods en 8 matrozen. een man met eenen stok gewapend, uit den houtkant voor het meisje, en zegde haer: Uw geld of ik sla u doodDe 20jarige Melanie is met een sterk lichaems- gestei en eenè kracht begaefd, welke men zelden hy de vrouwen aentreft. Zy zocht in hare zakken, nam eenige geldstukken en gaf deze aen den boosdoener. Deze naderde haer, ten einde hel geld aen te nemen maer Melanie greep hem vast, wierp hem op den grond, ontwapende hem en diende hem eene door- Aan heeren Apothekers en Drogisten in Belgie. Mijne Heeren, Gedurende verscheidene jarenzijn Holloway's Pillen en Zalf geregeld in de nieuwsbladen van België, geadverteerd geworden, en liet is mijn voornemen met deze publiciteit voort te gaan en die nog te vermeerderen. Dit doende, acht ik het noodzakelijk aan alle verkoopers mijner

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2