N° 161. Zondag 1 February 1874. 4de Jaergang. WEKELYRSCH NSEIIWSBLV D. De Bende van Jan de-Lichte. Aelst, 51 January. Buitenlandsch Aieuws. G-azette van Aelst Met Durcel van bat bind la gevestigd In do Kupelleatraet V 11, waer olio beloven, gelden, eng. vraebtvry moeten toegezonden tvorden. Abonnementsprys H IV. jaees, vaorafbotaolbaer. Voor den buiten kan men inseheyven in ol de po.tkantoor.it, en voor do landelyke gemeenten by do briefdrager.. IIOLLA5D. Wy ontvangen uit 's Gravenhage een tele gram, meldende dat de krat,on door de Neder- landsche troepen is ingenomen. De Staets-Courant Bevat dienaengaende de volgende dépeche Volgens een vóorloopig berigt van den Nederlandschen konsul te Penang van Dynsdag morgend, is de kraton van Atchin met zeer ge ring verlies ingenomen. Al moge daermede nu ook nog niet alles ge wonnen zyn, de tyding is toch van het aller grootste gewigt en de algemeene vreugde is in Holland des te grooter, omdat het berigt van de inneming vergezeld ging van de geruststel lende byvoeging met zeer gering verlies. Nadere byzonderheden zullen nu waerschyn- lyk niet lang meer uitblyven; de groote vraeg is thans nog: heeft de bezettingvan den kraton al ol niet den tyd gehad te ontsnappen De by voeging met zeer gering verlies, hoe aen- genaein zy ons ook in de ooren klinkt, zegt hel Vaderland, maekt ons wel eenigszins bezorgd dat de vyand de .storm niet heeft afgewacht, maer zich by tyds in een andere sterkte is gaen nestelen. Wy hopen echter dat ook die bezorgd heid moge blyken ongegrond te zyn. By de inneming van den kraton hadden de Nederlanders 18 gewonden en 8 dooden. 8I»A.\JE. Portugaleta is met al zyne verdedigers eindelyk in de macht der Carlisten gevallen. Deze tyding is aen Bilbao meegedeeld, hetwelk ten zelfden tyde gesommeerd werd, zich over te geven. Eerst vielen Luchana en Desierto in handen der Carlisten en eindelyk heeft ook Portugaleta de vlag gestreken. Door de inneming van dit laetste fort op de Nervion wordt de toestand van Bilbao alles be halve voordeelig, want nu zullen de woorden van den bevelhebber 4er kanonneersloep Buena ventura waerheid worden, namelyk, dat Bilbao niet meer zal beschermd zyn tegen de artillerie der Carlisten. Men spreekt te Madrid met den grootsten ernst, om nog in den loop dezer maend een esquadrilla naer den Nervion te zenden en kanon- (i) TWEEDE DEEL. VII. Onderwege. (61° VERVOLG.) Eerie dïefle van weinig belang gering in vergely- kingder tallooze andere inde processtukken aengetee- kend, .en welke op tyd en stond zullen worden opgehaeld heeft ons de gelegenheid verschaft eenigc onzer helden van naderby te leeren kennen en een nieuwe personage af te schilderen. Zoo blyft er onder de bende nog menige type die, niet minder dan Mie kapitein, de verve waerd is: wy hopen hen haest op hunne beurt te kunnen voorbrengen. Mie Van Dorpe is dus op zoek naer haren man Daer zy niet gewoon is omwegen te nemen, is zy hel met hare hot opgesteken los over Vinkt, Deynze enz. om in regte lyn uit te komen op Velsiecq. Daer, zy twyfelde er geenszins aen, daer zou zy Jan ontmoeten en hem spreken. Zy was nog maer op 't Groothof, by Nazareth, toen Jan, daer waer hy thans verbleef, door zyne bespie ders reeds had vernomen wat er kwam te gebeuren op Ruysselede en levens waer de gendarme henen was. Wy spreken van bespieders. Zy in 't voorbygaen gezegd dat de kapitein er velen had by zyne bende, omgekochte uitzendelingen meestendeels ongekend van de makkers, gelast met hem over te brieven waer zy ergens zalen en wat zy verrichtten. Deze uitzeil- delingen konden hem moeilyk bedriegen, want zonder zy het wisten, waren zy zei ven bespied door andere, en deze laelsten verloor Jan nooit uit he. og. Die geheime boden heette Jan zyne bedekte politie, en hy had reden om over haren dienst tevreden te zyn. Wat niemand wist, wist hy, en bygevolg geen wonder dat hy overal doorging, zelfs by velen zyner makkers, als omgaeude met den duivel. Dan hy had vernomen dat Mie, op goed geluk af, op weg was naer Velsiecq. Daer hy ze voor het oogen- blik niet noodig had; daer hy wist dat de kluis van moeder Beth nog maer ten halve was opgebouwd cn ten andere, daer hy liefst nog eenigen tyd buiten zyne geboortestreek verkoos te blycen zou hy nog zoo haest naer huis niet gaen. Mie zou eenen beenhou wers weg doen en alweer ecne verlorene reis te ver- wcuschen hebben; daermede bekreunde hy zich weinig: hy had voor het oogenWik ernstiger zaken in 'l hoofd. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. neersloepen in Engeland aen te koopen. Dat zyn ollïcieele woorden, maer liierby mag niet ver geten worden dat Spanje en zyn gouvernement niets dan luchtkasteelen bouwen. Bilbao wordt door 12,000 man ingesloten, waervan echter net grootste deel in de Encar- tacimes (bergen) verblyft, om de bewegingen van het noorderlegerwaer te nemen. Het geloof der republiekeinen is echter dat de stad het nog kan uithouden tot het einde van february. Generael Moriones ligt nog altyd te Miranda Deze stad is zoo vol soldaten, dat zy in de om liggende dorpen gekantonneerd zyn. Er worden dry.nieuwe brigaden, elk 2,500 man sterk ge vormd, van de troepen welke uit Madrid en Burgos aenkomen. Generael Primo de Rivera is achteruit getrok ken naer Logrono, met zyne 2,500 man en 1,000 peerden, maer dit belette de vliegende kolommen der Carlisten niet, den yzeren weg langs beide zyden van Logrono op te breken. Llorente bezet nog altyd de sterke positie La Guardia en maekt allen vooruittogt van gene rael Moriones moeilyk. Santander wordt sterk door de Carlisten be dreigd. Zy legeren te Ampuero en Rcinosa,ook is de schrikgrootin de ryke stad, welke slechts door eenige kanonniers en carabineros be schermd wordt. De Carlisten te Ampuero bestaen uit de ben den van Andechaga, Iturmendi en Guittierrez. De kapitein-generael van Arragon heeft'ge meld,dat Mariodi Bello 2,500 man en 350 peer- den verzameld heeft te Ilerreras, terwyl Santes, welke uit de provincie Cuenga kwam, Ademuz binnentrok aen hel hoofd van 5,700 man. Valles beeft Cantevieja in Maeslrazgo verla ten, om naer de provincie Tcruel af te zakken, in welke provincie al de Carlistische strydmag- ten uit het zuiden' en ook die van den opperloop desEbros vereenigd worden. Deze gezamenlij ke magt zal weldra een leger vormen van '18 Lol 20,000 man, met het doel, om aen het cenlrum-leger het hoofd te bieden. Onder de benaming van het centrum-leger, zal luitenant-generacl Lopez Dominguez liet bevel voeren over de kolommen van Weyler, Palucios uit Valencië en een deel der belege- rkigstroepen van Carthagena. Generael Dominguez is thans te Valencië en heeft, zoo het schynt, reeds een einde gemaekt aen de straffeloosheid, met welke Cucala en Santes. in de vruchtbare en ryke distrikten van Op Aspelaer, tusschcn het dorp en hel gehucht Sevecole, stond, le dien tyde, een tamelyk goed ge- kalandcerd lrerbergsken. Het droeg voor hangbord een smal kronkeling verroest ding, iels als een bosch slang, die, met twee haken vast aen den uilstekenden yzeren styl, 'by den minsten wind hing te kryschen en le fluiten. De bazin heette Trien uit den Paling. By de geburen genoot zy eene onberispelyke faem; maer Jan De Lichte wist hoe zwaer die Trien eigen- lyk woog. Ware Mie kapitein beter ingesproken geweest, in plaels van over hek en over liaeg naer Velsiecq te slormen, ware zy stillekens afgezakt naer Aspelaer: in den Paling had men haer weten le zeggen waer dengene zal dien zy zocht. Hy zat, meester Jan, bv Trien, in d'achlerkamer, in gezelschap van Gabriël Van der Cruyssen, reeds meermaels genoemd. Beiden hadden oen aerdig werk voor handen: men had ze ligt genomen voor twee wapensmeden. Met bytel en vyl zaten zy te zweeten op eenen langen rui tersabel om er een stuk van af te krygen.... Als wy 'i maer effen spinnen, sprak Jan, voor dat Embo en Petryns arriveeren. Kom, kom! viel Gabriël in, T is zuiver slael: 'k zal het lemmer breken op myn knie. Neen, neen! zoo niet! dat kan ik ook! Gy mogt wellicht myn speelding schenden, en 'l heeft my le duer gekost: ik heb tien inaend lang ervoor pension naris moeten zitten by Jack Steven.... Jack, arme jongen, hoe mag hy hel tegenwoordig stellen!.... Het verwondert my dat ik hem sedert lang op de hielcu niet heb.... Zyne knoppen moetfcn thans opgeëtenzyn, 'k wil zeggen, opgedronken.... Moedig toe! Cruys- ken, T begint le bylen.... T begint te naderen.... Krak! 't is klaer!.... Nu nog de pur.t wat gesleten en do eerste brigpnd van 'l regiment Broglio dien ik ont moet, krygt het slael door den buik!.... Daerop greep hy het gevest der gemiukle kling, sprong een trap achteruit, nam stand, en begon le schermen in hel ruim. 'l Zal gaen! juichte hy. En fier gorde hy zich het wapen om de lenden. Ziet gy, Cruyskcn lief, had ik een peerd, jongen, die eindelooze lange lat ware nogveel te kortgeweesl; maer ik ben slechts een simpele voetganger lol heden en 't spel sloeg my gedurig lusschen de beenen.... Dan, aen een peerd geraekt men ook al: Pier Putte, de snotbek, en Jcf Maele, de uil, zyn wel naerSwe- vezele om een koe.'... Gabriël zag ondervragend op.... De kapitein, zonder zich verder te verklaren, legde zyn wapen af. Dat is een, sprak hy, cn dat is twee.... Maestrazgo cn Albaceta meester speelden. Zy moeten Leria, Nagueral.en Segorbe op hunnen aftogt geplunderd hebben. Hel bombardement van Bilbao wordt door de Carlisten krachtdadig voortgezet. De repu- blikeinsche troepen hebben reeds voorwaerden van kapitulalie aengeboden, welke door gene rael Elio werden van de hand gewezen. Maerschalk Serrano schynt zich daer lioege- naemd niet aen te storen. Hy houdt zich thans bezig met moeilykheden op le werpen tegen de onlangs plaets gehad hebbende benoeming der spaensche bisschoppen, en hy vraegt dat er aen de bewoordingen van de formuel der benoeming, wyziginge'n zouden gebragt wor den, aen welke de Paus niet geneigd zou wezen, zyne goedkeuring te verleenen. Generael Moriones heeft zyn ontslag ge geven als bevelhebber over liet noorderleger en de diktatorder spaensche republiek, zal zelve het bevel over die troepen nemen, om weêr eenvoudig weg maerschalk Serrano le worden. JFRArWEOfc VEi. De Nationale Vergadering heeft dynsdag de beraedslaging voortgezel over de wet op het invoeren van godsdienstoefeningen inhetleger. Met 345 tegen 263 stemmen werd er besloten, tot de derde beraedslaging nopens die wet over te gaen. Het schynt, det er geene interpellatie over de opschorsing van den Univers gedaen zal worden. Het gerucht wordt bevestigd, dat de pre sident der fransche republiek zich eerstdaegs naer Cherburg zou begeven. Maerschalk Mac- Mahon wil zelve de middelen onderzoeken om het schiereiland Colentin te versterken langs den kant van het vaste land. Het komiteit der genie heeft eenen officier van dit wapen aengeduid, om het vraegpunt le bestudeeren, tot het bouwen van twee forten, ter verdediging van Langres bestemd. Het schynt bynaslellig, dat M. Thiers het woord zal voeren in de beraedslaging over de nieuwe belastingen, en dat liy zal pogen te be- vvyzen, dat men al te spoedig het economieke stelsel heeft laten varen, waervan, volgens hem, de voortdurende toepassing, het eenige middel was, om aen Frankryk hulpmiddelen te bezorgen, welke het gouvernement thans in andere kombinatiën zoekt. Het is .waerschynlyk dat de beraedslaging over de verslagen, opzigtens de daden der En hy haeldo van onder zyn kazak een prachtig ingewerklen ponjacrd. Bliksems! riep Gabriël, kapitein, waer hebt gy dal schoon mes geslolen? Gestolen? schoot Jan Irotsch op, neon, Gabriël, niet gestolen, maer eerlyk gewonnen Op het bolspel waerschynlyk, want op den bol slael gy sterk. Eerlyk gewonnen, zeg ik, zoo eerlyk als ik dezen sabel won te Aelst!.... Ha! gy weet het nog niet? Luister. En Jan vertelde voor de honderdste macl hoe hy op Caster den wad op tweegevecht had beroepen en hoe, na hem te hebben doorschoten, hy hem zynen dolk uit de vuist had gerukt, als eerlyken builen wettig erfdeel. Maer, besloot hy, die bengel is waerschynlyk Dooit soldael geweest: hy weet zyne wapens niet te onderhouden. Zie, Cruysken, zie hoe vuil, hoe ver roest 't is schande! Jan viel aen 't poetsen. Zoodat, lachte Van der Cruyssen, uw arsenacl allengskens in slael gael komen? Allengskens, ja. Ik heb sabel en dolk, cn goe pistolen. Er ontbreekt my niets meer lenzy een goed fuziek.... 'L Fuziek zal komen met hel peerd, kapitein. Zeker komen!.... En dan, besloot Jan lachend, wat zal het zyn, den dag wanneer gy my zult zien opkomen met de haren muls, welke Mie bezig aen 't snyden is uit het vel van der: hondwan den pastoor van Ruysselede.... Ziet gy hem daer slaen pronken, de kleine van moeder Beth, uitgedost als een kolonel der oostenryksche huzaren?.... Zooveel woorden, zooveel raedsels voor Gabriël Van der Cruyssen. Hel werd allengskens avond. De kapitein begon luidop te morren tegen Embo cn Petryns, die hy verwachtte en die niet kwamen. Jly had werk elders, beweerde hy. Op dil.oogenblik werd cr zachtjes op de deur der keuken gekrabd.... Eindelyk, sprak Jan, daer zyn ze! Embo komt melden schal en Petryns met den naeralysl der bende. Dezen avond zullen wy welen wie onze vrienden en wie onze vyanden zyn!.... Cruysken, doe open.... Gabriël ontgrendelde dedeur, maer.... wie er achter stond was noch Embo noch Petryns.. Doemnis, riep hy, 'i is Gillis Van der Eist, Gillis van Pauiele!.... Doemnis, vloekte Gillis, Jan De Lichte!.... Gillis wou vluchten maer, op een lecken van Jan, zal de deur in T slot cn Van der Eist stond gevangen in de keuken.... mannen van liet gouvernement van 4 septem ber, zal plaets hebben na het stemmen der nieuwe belastingen en voor de diskussie over de konstitutionneele wetten. De hoogdringend heid dezer beraedslaging schynt heden door de meerderheid der Nationale Vergadering erkend te wezen. ENGKLAIVD. De kiezingen in Engeland zullen zooveel mogelyk bespoedigd worden. Gladstone hoopt daerdoor zyne party te versterken, en de radicale fractie van Birmingham te verzwakken. Intusschen keuren velen zyner aenhangers die overhaesting af, en achten een beroep op het volk, ter wille eener fiskale queslie, nauvvelyks geregtveerdigd. De conservatieven zyn goed voorbereid. Zy stellen in Schotland, welks ver tegenwoordiging thans bynauilsluitend liberael is, 28 kandidaten. De kiezing van 43 voorstan ders van een eigen parlement voor Ierland (home rulers) wordt als zeker geacht. Dearbei- dersparty, daerentegen, is niet voorbereid. Aen Gladstone's herkiezing te Greenwich wordt niet getwyield. De Pull Mull Gazette zegt dat zy reden heeft om te gelooven, dat het oriwuer is als zou M. Michell uit Sl-Pelersburg terug geroe pen zyn. M. Michell is op hel punt naer do hoofdstad van Rusland terug te keeren, welke stad door hein verlaten was, 0111 depeclies naer Londen over te brengen. TUIIKYE. Turkye is andermael aen eene financieelc ramp ontsnapt. Zyne ledige schatkist had niet alleen te voorzien in liet betalen van den koe pon zyner gekonsolideerde schuld, maer ook in de gedeeltelyke aflossing zyner vlottende schuld, die verpletterend is. Het is er opliet laetste oogenbbk in gelukt hy de bankiers van Galata, aen 16 o/u op 6 maenderj, de noodige fondsen te krygen om te voorzien in de drin gendste vervallen; maer het bevindt zich tegen over niet min dringende behoeften, waerin het slechts voorzien kan met behulp van liet krediet dat liet in Europa kan vinden. Doch hut krediet is zeer afgeschrikt, en 't is om liet op te beuren dat de minister van financiën, Sadyk-pacha naer Parys en Londen is gegaen. Volgens men uit Kous tan tinopel meldt, zal Sadyk-pacha trachten hy engelsche en fransche kapitatisten geld te hekomen, in liet vooruitzicht van den goeden uitslag zyner economische hervormin gen. Doemnis! doemnis! morde hy knarsetandend. De kapitein stond plechtig op; met oenen nydigen glimlach om de lippen ging hy lol den ingekomen en vatte hem de hand r Wolkom, Gillis, sprak hy, welkom, vriend.... Er ontbreken er hier nu maer twee meer, Cies Tineke en Pier Putte.... Gedryön hebt gy gezworen Jan De Lichte om hals le brengen.... Gy moet zoo bleek uict worden, Gillis, '1 was.... 't was immers maer om lo lachen dat gy het zegdet!.-... Nu, zit neer; ik hen bly dat ik u zie.... Zit neer, zeg ik u, daer!.... En Jan wrong zoo onbarmhartig de hand die hy vast had dal Gillis, onder de pyn bezwykend, neerzeeg op de iicveristaendc bank.... Waerlyk, ging Jan spottend voort, ik hen bly dal ik u zie, dezen avond gaen wy klappen.... Zeg eens, hoe vnerl by tegenwoordig, Cies Tineke?.... De laetste mael dal ik hem zag, stond hy le kyken op de markt van Aelst.... 'k was erby.... Doe hem myn complimenten, en zeg hem dal ik zestien oneen lood ter zyner beschikking houd.... Hy mag ze komen halen als hy will.... en gy ook, Gillis, en Pier Putte ook.... Zeg terzelfder tyd acn Pier Putte dal de slacrt van zyn koe op Swevezele voor hem is, dat ik hem dien slacrt schenk, maer dal ik de rest voor my houd.... Gillis, antwoord dan?.... gy zyl zoo sloehl ter lacl dezen avond Gillis zat met de koü koorts op hel lyf. Het was nu geheel duister geworden. Plotselings, niet verre van de herberg, gact een angstvol herhaeldo noodkreet op: help! help!.... De kapitein en Gabriël aenzogen elkander. Jans oog begon te vlammen. 't Is Embo, vliegt hy op, of't is Petryns en Gillis op de keel springend cn hier, buldert hy, hier is de verrader!.... Ha! gy hebt onze vrienden gevolgd, hen onderweg heimelyk aengeklaegd cn dan zyl gy gevlucht naer den Paling?.... Nu zitten ze met de boerenwacht op 't lyf, maer gy, lalacrd, gy wist niet in wiens handen de duivel u om uwe sehoono daed ging leveren De dolle kapitein prangde Gillis zoo harbaersch met den strot legen den wand dal de ongelukkige, paers en blauw, zich voelde sterven.... Een laolste gil, een pyniyk neen! neep! ratelde hem uil de keel en hy zeeg onmachtig ten gronde.... Jan duwde hem vloe kend nog cencn schop in de lenden. Gabriël, riep hy, naer buiten! De lanleern cn uwen dolk: ik ga mynen sabel beproeven 1.... Ergaet bloed stroomen. Al stonden zy twintig legen éenen, allen voor denen, doemnis! en onze vrienden moeten vry Gauw het gezicht gbzwarten vooruil! Wordt voortgezet).

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1