fl Remplacement, v Verleden donderdag, den 22, verliep het tyd- stip, dat de miliciaen 200 fr. kon storten voor zyn remplacement. Kan nu de miliciaen, die een slecht nummer trekt, en geen 200 lr. gestort heeft, zich niet meer doen remplaceeren? Ja, dat kan hy; doch slechts na zyne inlyving en als hy daertoe magtiging bekomt van den minister van oorlog. Maer nu de uitgestelde milicianen der dry voorgaende lichtingen, welke vreezen ingeroe pen te zullen worden Deze kunnen in het remplacement kiezen tus- schentwee manieren; zy mogen ofwel de 200 fr. storten, zooals liooger gezegd werd, of, als zy zich niet direkt doen remplaceeren, in de kas van den ontvanger 800 fr. neertellen, ten einde eenrpmplacantte bekomen van liet departement van oorlog. Indien dit departement niet kan voorzien in hunne vervanging, zullen zy, na hiervan berigt bekomen te hebben, zelf manschappen zoeken om hunne plaets in te nemen. De 800 fr. die gestort worden, komen in af korting van de 1600, welke een remplacant kost. De Moniteur bevat het volgende berigt. He1 gebeurd dat er boeten, uitgesproken door de geregts- hoven en regtbanken, belaeld worden door veroor deelden, die eene petitie om gratie hebben ingediend over welke nog niet beslist is. De belanghebbenden werden gewaersehuwd, dat in zulke gevallen dekwyt- schelding of vermindering der boete geen uitwerksel hebben kan, indien zy in de kwittaneie van den ont vanger niet hebben doen opnemen, dat zy zich het regt voorbehouden, zich in gratie te voorzien. By de tegenwoordige duerte van den koflie be- ginnen de menschen even als in den franschen tyd aen iets anders te denken, geschikt om dien duren drank ie vervangen. Toen dronk men koffie van ge brande rogge, vertellen de oude huismoeders, en thans beginnen groene erwten de plaets der koffieboonen te vervangen. Zy worden, gelyk de koffieboonen, met een weinig boter gebrand. Zy,die er de proef van ge nomen hebben, zeggen, dal hel er goed door kan. Men meldt dat de steenkolen van 5 tot 45 Janu ary te Luik,eene gevoelige daling oudorgaen hebben. De coke wordt aen 20 fr. de ton verkocht, doch van 15 tot 20 verhandelde men ze zelfs aen 18 fr. en dit wel voor Charleroi. Men heeft sedert lang, by elke krisis waergenomen dat de bassin van Charleroi te Luik eenige duizende tonnen kocht; ditzelfde heeft wéér plaets gehad. Deze week heeft men geen nieuwe prysvermindering te bestaligen. Men twyfelt er aen of de daling opgehou den heeft. Aen de tegenwoordige pryzen zouden er misschien eenige verhandelingen kunnen gedaen wor den; alhoewel Duitschlands metaelnyvei'heid weinige bestellingen ontvangt. De steenkolen van de Rhur blyven voortdurend aen 19 IV. voor de coke-kwaliteit; te Charleroi zouden zy zelfs 30 fr. kosten. Sedert ecnigen tyd werden er aen de brieven post der Noorderslatie te Brussel,talrykc brieven ont vreemd, zonder dat men er in gelukken kan, den dader op hel spoor te komen; eindelyk is de vogel geknipt: het is een der brievensorteerders, de genaenule D. V. Op zekeren dag hadden twee policie-agenten van den yzeren weg, twee brieven in do bus gesteken, welke goed gevuld schenen te zyn. Na de sorteering werden die brieven niet meer te rug gezien; men vond ze met nog een anderen brief, inden zak van V. D.„, welke alles bekende. In zyne' wooning legde, men de hand op eene nog al rondo sommegold, voortkomende van de diefstallen, die hy dagelyks bedreef. De brieven vvaerin hy geene waer- deu vond, werden door hem in eene andere bus ge stoken. De kerel is in de gevangenis opgesloten. De militaire school van Brussel zal stellig in het begin van april naer de lokalen der oude abdy van Ter Kameren worden overgebragt. Hel publiek is verwittigd, dal er ln elke slalie te Brussel, Antwerpen, Gent en Luik een mekaniekc zetel ten gebruike geplaetst is, als titel van proefne ming, voor het overbrengen van zieke of gebrekkelyke personen, hélzy van de openbare ryluigen naer de treinen, helzy van de treinen naer gezegde ryluigen. Deze zetels zyn ten allen lyde Ier beschikking der reizigers, welke in het geval zouden verkeeren dezelve noodig te hebben; het gebruik ervan is kostelpos en er mag geene hoegenaemde betaling gevorderd wor den. Het gemeentebestuer van St-Joost-ten-Noode (Brussel), heeft hel ontwerp opgevat om de Senne, op 't grondgebied dier gemeente, te overwelven, en eenen boulevard boven dat gewelf aen te leggen. De nieuwe weg- zou loopen van den Schouwburg der Nouveautés tot aen '1 einde der Paleizenstraet. Vier gemeentenSl-Joost-ten-Noode, Schaerbeek, Sl-Jans- Molenbeek en Laken, worden geroepen om tot dit groote werk by to dragen. Wy vernemen, dat het groote lot van 100,000 fr. der stad Parys, leening 1871, door eenen Gentenaer is gewonnen. De vlasmarkt van Gent was gisteren zeer be- langryk; de daling doet al tyd voortgang; sedert dry weken bedraegt zy van 0,15 tot 0,18 fr.de 100 kilogr. in alle soorten. De vragen waren gematigd. Op de lynwaedmarkt waren weinig koopwaren te zien. De koopers ontbraken ook. Eeno moedige daed is te Thicnen door een kind van 12 jacr begaen: Zondag avond, ten 5 ure, viel een meisje van 4 jaer in 't water; het kind verdween on der ceji schip, toen Florent Vinct, oud 12 jaer en 3 maenden, in de rivier sprong en hel kind bewuste loos aeu wal bragl. Men kon de drenkelinge echter spoedig lot het leven roepen. De bevolking van Dinant vreest voor het invallen van de torenspils der voornaemste kerk. Hel gouver nement moei onrust gevoelen over het verschrikke- lyke dat zulke gebeurtenis kan na zich slepen, want eerstkomenden donderdag worden daer verwacht: de gouverneur der provincie,de opperfunktionarissen by het ministerie van finanlie, de kouinklyke kom missie van monumenten en de ingenieurs van bruggen en wegen, om den wezenlyken toestand te onderzoe ken en die maetregels te nemen, welke het oogenblik vraegt. Wy hebben verhaeld dat er onlangs talryke diefstallen gepleegd werden in verscheidene straten van Luik. De bewooners dezer slrateu verkeeren in een grooten schrik en waken ieverig op alle vreem delingen die langs daer komen. Ongelukkig zyn er lieden die hun wantrouwen te verre dryven. Hierdoor isvrydag laetstleden eene barbaersche daed gepleegd: een lieer die in de voorstad Si-Walburge woont, heeft in de Vottemstraet eenen eigendom gehuerd; do huer op voorhand betaeld hebbende, ging hy rond 11 ure 's morgends naer dien eigendom; doch daer hy er in drong langs de haeg, die den hol' omzoomt, aenzagen de geburen, die hem niet kenden, hem voor eenen booswicht en riepen: houdt den dief! Talryke perso nen snelden toe en grepen M. V.... vast. Deze zegde hun dat hy te huis is, maer er werd naer hem niet geluisterd en by word erg mishandeld. Hy geraekte uit d'handen, maer de wocslaerdsvervolgden hem met steénen, en de arme V.... werd door zyne oude ge- buren, die terzyner hulp waren gesneld, gansch be bloed uit de handen gehaeld. De politie zoekt de woestaerds op. Het gouvernement van het groot-hertogdom Luxemburg, regt doende aen de reklamen der eige- naers en pachters, betrekkclyk de schade door de wilde zwynen veroorzaekl, heeft verleden jaer eene muit van 12 honden aengekochl, die op de jacht der wilde zwynen zyn afgerigl, en het zendt deze honden naer al do gemeenten waer de tegenwoordigheid de zer schade aenrigtende dieren wordt opgemerkt. Verleden donderdag hebben eenige jagers, der stad Diekirch en deszelfs omslreken, zich met deze honden in de bosschen der gomeente Ermsdorff begeven, waer zy een zestal wilde zwynen, elk van 45 lol 50 kilos hebben gedoojl en waerdoor het gelal zwynen, met behulp der honden van het gouvernement sedert 15 november gedood, op 33 worden gebragt. Men hoopt dat dien goeden uitslag den iever der jagers zal aenprikkelcn en men binnen korten tyd er zal in gelukt zyn deze vernielende dienen gansch te vernietigen, welke zooveel schade aen den landbouw toebrengen. Te la Villetle, een der wyken Ie Parys, zou een echtpaer byntl het slagtoffer zyn geworden van ver giftiging. Beiden hadden eenige boterhammen met boter gebruikt, toen zy eensklaps een hevigen aenval van koliek kregen. Een geneesheer, die geroepen werd, nam leekenen van vergiftiging waer cn schreef de noodige legenwerkendc middelen voor. De boter, waermede het brood was gesmeerd, vertoonde op sommige plaetsen eene groenachtige tint. Na een nauwkeurig onderzoek vond de geneesheer een stuk van 1 cent., die gedurende de bereiding van de boter daerin was gevallen cn eene hoeveelheid kopergroen had voortgebragt, voldoende om den dood te veroor zaken. ooo Kerkelyk Nieuws. De eervv. heer Smelryns, onderpastoor te St-Niko- laes, is coadjutor-deservitor benoemd te St-Denys- Boekcl. Hy wordt vervangen door den eervv. heer Van de Wiele, onderpastoor te Kruibeke, in wiens plaets gesteld is de eervv. heer H. De la Croix, priester der laetste vvyding. Deccrw. heer Van Wassenhove,coad jutor te Evergem, is tweede onderpastoor benoemd te Denderhautem. Rampen en Ongelukken. Verleden maendag is er te midden van Brussel en in vol Ie daglicht eenevrceselyke misdaed gepleegd. Ziehier de inlichtingen welke wy hierover ontvangen hebben: De statieoverste van den ringspoorvveg, in de Wet- slrael, is vermoord in de statie zelve. In deze statie, welke uitsluitend voorbehouden is aen de reizigers en waer gevolgenllyk eene drukke beweging heerscht, wordt de geheele dienst waer genomen door een enkele bediende. Deze is gelast met de aflevering der koepons, met hel toezicht over het vertrek en do. aenkomsl der treinen.. Inden morgend van verleden maendag, deed deze bediende, zooals gewoonlyk zyne dicn3l, en toen de trein van 2 ure 10 minuten, welke uit de slalie van Luxemburg naer de Noorderstalie loopt, in de Wet- strael slil hield, was de bediende nog op zyn post, maer na dit oogenblik werd hy niet meer terugge zien. Eenige reizigers welke aen de statie kwamen om koepons te nemen, ontmoetten er niemand en namen zonder kaei'ljes op den trein plaets. Het personeel der stilhoudende treinen was in hel eerste oogenblik niel ongerust over deze afwezigheid, want bet veronderstelde dal hy in een zyner buree- len was; alleen toen hel hem ook dynsdag morgend nog niet op zynen post aenlrof, maekle bet zyne oversten bekend met betgeen er in de slalie der Wet- straet voorviel. Een gcruimen tyd bleven al de opzoekingen vrug- tcloos, tol eindelyk de aendacht opgewekt werd door het geblaf van een hondje dat aen den statieoverste toebehoorde, cn dal de opmerkzaemheid der bezoe kers naerhet magazyn wilde richten, waerin de steen kolen bewaerd worden, ter verwarming der bureelen en van de wagtzael. Dit magazyn ligt beneden de afhelling, juist op de plaets waer do treinen stilhouden. De sleutel van dit magazyn werd gewoonlyk in eene kleine holte verborgen, onder den grond en naby de inkomdeur en nu was die sleutel niet te vinden. Deze omstandigheid gevoegd by de beweging van hel hondje dal aen de deur rook, er tegen opsprong en luidde blafte, bevestigde bet gedacht dal in dit magazyn een zeker richtsnoer zou gevonden wor den. Die veronderstelling was maer al le waer, want toen de deur geopend was, trof een vreeselyk schouw spel aller oogen. v Daer lag het lyk van den statieoverste met een on- kennelyk gelael en het lichaem zoodanig doorkorven, dat het geheel niet anders voorstelde dan een vorme- loozen klomp van elkander .gesneden vleesoh. Alles loonde aen dat de statieoverste bezweken was onder de slagen van een of meerder moordenaers, welke hunne woede tot het uiterste op hun slagtoffer bot vierden. Hel lyk droeg niet minder dan 19 vrecselyke won don, toegebragt meteen snydend werktuig. De hals slagader was letterlyk doorgesneden. Noch in hel magazyn,noch opliet lykdes slagtoffers was eenig spoor van worsteling te ontdekken. Op eene buiten dienst gestelde kachel, scheen eene bloedvlek aen te looncn, dat het slagtoffer zich aen dit voorwerp had willen vastklampen. Langs de bin- nenzyde der deur is een ander bloedspoor. De wetsdoktor, M. Max, heeft bestatigd, dat het lyk dood gebloed was, en noglans is de hoeveelheid bloed vvaerin het slagtoffer lag, weinig aenzienlyk. Alles doet veronderstellen, dat diefstal de dryfveer der misdaed was. De lade waerin de ontvangst van den dag gesloten was, stond ledig en aen het slagt offer was een zilveren Jiorlogie en een gouden ring ontnomen. In de bureelen stael eene geldkist, welke volgens de gegeven inlichtingen van het besluer, ongeveer 1500 fr. moest inhouden, maer tot nu toe was het orimogelyk te bestaligen of die som verdwenen is. De statieoverste had de gewoonte, de sleutel der kist by zich te dragen en ook die sleulel is niel terug gevonden. De eerste opzoekingen zyn gedaen door M. Go- vaerls, kommissaris der 5° wyk en door M. Bour geois, geregtclyke divisieoversle. Er is eene plaets- schouwing gedaen door MM. Stinglhamer, substituet van den prokureurdes konings, Wilmars.onderzoeks- regter en Rousselle, grelfier. De plans zyn opgemaekt onder het bestuer van M.Housscl, bouwkundige. Het slagtoffer van dit vreeselyk schelmstuk is een genaemde Vanoye, oud ongeveer 30 jaren, ongehuwd en geboren te Gent. Twee zyner broeders, welke per telegraef verwittigd werden, zyn gekomen om de identiteit huns ongclukkigen broeder te bestaligen, waervan de overblyfsels naer het Sint-Jans-gaslhuis werden overgevoerd, om daer aen eene lykschouwing onderworpen le worden. Als byzondere inlichtingen over deze vreeselyke misdaed, hebben wy de volgende byzonderheden ont vangen De moordenaer of de moordenaers hebben ontsto len: aen hun slagtoffer eene zilveren cylinder-horlo- gie, in eene koperen kas met zvvarle vlekken, eene gouden ketting en een gouden ring, met blauwen steen. In de bureelen der statie: buiten den inhoud dei- Iade, 1,532 fr. 4ücentimen en 1500 postzegels van 1Ü eenlimon. De geldkist, welke niet dan eergisteren namiddag kon geopend worden, was nagenoeg ledig, maer niet by middel van het geheim gesloten. Buiten hel geld en de postzegels van 10 centimen, werden er geene anderen weerden aengeroerd. De statieoverste had eergisteren, rond half twee ure, een brief geschreven naer zynen onderhoorige, om dezen te verwittigen, dat het inkassa van het geldkoffcr tamelyk groot was en met verzoek hiervan een deel weg te halen ten einde dit op de bank te storten. Hel slagtofler had dien brief open op zyn lessenaer laten liggen, en dit schryven is door de magistraten op dezelfde plaets teruggevonden. Indien de moordenaer of de moordenaers dus toe gang lot het bureel hadden, hebben zy geweten dat het geldkofler eene aenzienlyke som bevatte. Alles toont aen dat er geene worsteling plaets had, want de leerzen van het slagtoffer dragen noch sporen van slyk, noch sporen van steenkolen, zelfs is er geen hoegenaemd teeken van bloed aen te be merken. Waerschynlyk zal Vanoye achterover geworpen zyn, op het oogenblik dat hy het magazyn binnen trad, want in een hoek van het gebouw liggen, onder het bereik der hand, werktuigen welke hem ter verdediging konden dienen, zooals bylen, schuppen," enz. De aenvallers, moeten met wreedheid zyn te werk gegaen, want op het aengezicht des slagtoffers zyn niet minder dan dry vreeselyke messteken. De een heeft een der hoofdslapen gespleten, de andere sneed de wang door van aen de wenkbrauw tot aen de lip pen; de derde nameen deel van den neus en der reg- ter wang weg. Het vermoeden is, dat de statieoverste naer het magazyn zal gegaen zyn, om zyne konynen te zien en dal de moordenaer welke hier den nacht afwachtte, zich hierdoor ontdekt wanende, op zyri slagtoffer sprong, zonder voorafgaendelyk den moord van M. Vanoye beraemd te hebben. Die hangaer geeft uitgang op den yzeren weg en ligt nevens de wachtzacl. Door een klein vensier, dat uitzicht geeft op de helling, kan iedereen hierin drin gen, hoewel het bezwaerlyk kan geschieden zonder uit de naburige huizen opgemerkt te worden, van- waer alles wat er gebeurt, gemakkelyk kan worden gacgeslagen. Het hondje van het slagtoffer is door de politic aen- getrokken, want zy hoopt door de siimheid van dit dier op het spoor der schuldigen te komen. De persoonen welke in den namiddag van maendag 26 dezer, aen de statie der Wetslraet plaets genomen hebben op de treinen van 1 uer 56, 2 ure .09 of 3 ure 51, of diegenen welke die slalie bezochten tusschen 2 en 5 ure namiddag, worden verzocht om in hel be lang der opzoekingen van de justieie, onmiddellyk hiervan kennis le geven aen den onderzoeksregter M. Willemaers, of wel aen den policicoversle, Lange Wagenstrael, of aen den policiekommissaris der 5C af- deeling, Twee Kerkenslraet. Er werden op het lyk geene 19, maer wel 30 won den ontdekt die met het mes waren toegebragt. Onder dit gelal verwondingen waren er dry welke onmiddellyk den dood voor gevolge moest hebben. Buiten de wonde waerdoor de strolslagader aen •hel slagtoffer was doorgesneden, droeg hetzelve nog eene wonde aen eene der hoofdslapen, welke door het hersenvlies gedrongen was en de hersens ge mokt had; door een derden steek was het hart getroffen. De woede van dien barbaerschen onmensch was zoo groot, dal hy zyn slagtoffer nog immer trof, toen hel reeds had opgehouden te leven; hiervan is het bewys gevonden in de twee gapende wonden aen het wezen, welke niet meer gebloed hebben. Al die wonden zyn door hetzelfde tweesnydend werktuig toegebragt. Het is bovendien bewezen dal dè statieoverste onder de slagen van zynen moorde naer bezweken is, byna onmiddellyk nadat hy zyn middagmael genuttigd had. De lykdieust van het slagtoffer heeft heden, vrydag, ten 10 ure plaets gehad, in de kapel van Sint-Jans gasthuis. Dynsdag nacht is in de statie van Chatelineau (Charleroi) een brand uilgeberslen. Weldra bevond zich eene groole volksmenigte ter plaets en men begon zoovéél mogelyk de opgestapelde koopwaren te redden, die zich in dit gebouw bevonden. De brand werd rond 5 ure 's morgends gebluscht, door de moedige en onverpoosde werking der pompiers en het personeel der statie. De schade is aenzienlyk. De sneltrein die verleden zalerdag ten 7 ure 20 minuten 's morgends van Parys vertrokken was, is rond den middag, op eenige meters voorde slatie van Ceusmes, (Charleroi) ontriggeld. Er is op deze plaets eene groote kromte, waer de lokomotieg van de rails sprong, terwyl zy den ganschen trein met zich sleepte in grachten, die langsheen den spoorweg loopen. De dry eerste ryluigen werden letterlyk lot splin- sters vermorzeld. In het eerste, dat een bagagiewagen was, bevond zich de treinoverste M. Decamps en een bediende der maetschappy, dien te Franeries op den trein was gekomen. Den treinoverste werd een schouder gebroken en den bediende die zich, uit hoofde van ziekte naer Bergen begaf, werd het linker been open gerelen. Toen men dien ongelukkige onder de verbryzcldo rytuigen had uitgehaeld, heeft de gravin de Lenter- ghem, die zich in een der achterste ryluigen, welke niet beschadigd waren, bevond, hem verzorgd, en inden regen, in het slyk geknield, met eene bewon- derensweerdige zelfverloochening zyne wonden ver bonden. In het tweede rytuig bevonden zich MM. A. Stevens en Flor O'Squarr, die de laelste repetitiën zyner revue, kwam bywoonen. M. Stevens werd door een stuk glas aen de hand gewond; zyn reisgezel kwam er gansch ongedeerd van af. De overige reizigers zyn er insgelyks behalveeenige kneuzingen met den schrik afgekomen. Juist op de plaets waer de ramp gebeurde, waren eenige werk lieden bezig mot den weg te herstellen, Een trein die van Bergen gezonden was, heeft ten 4 ure de reizi gers van den sneltrein naer Brussel overgevoerd. Volgens de verklaringen der reizigers, hebben de machinist cn de sloker zich pryzenweerdig gedragen, deze zyn op hunnen posl gebleven, alhoewel de loko- motief na de ontriggeling, terug op den weg bonste en daerna op de tweed# linie viel, waerdoor hel ge bruik dezer linie tevens onderbroken is. Op eenige slappen van de plaets der ramp, bevindt zich eene hei berg, waer de reizigers, in afwachting naer den hulptrein, derwyzc hun ongeval in den wyn en de likeuren hebben pogen te vergeten, dat de herber gier naïef, uitriep: Twee zulke spoorwegrampen per maend en myn fortuin is gomaekt! Verleden donderdag had er naby Nannines een ander spoorwegongeluk plaels, dal veel erger gevol gen had kunnen na zich slepen. De opwegzyndekoop- warentrein, die langs den luxemburgschen yzeren weg naer Namen reed, werd, men weet niet hoe, eensklaps in twee gesneden. In den achtersten baga giewagen bevond zich, benevens de bedienden, een schepene vad Namen. Men kan licht oordeelen over den schrik der reizi gers. Het rytuig waerin zy zich bevonden benevens eenige waggons die door niets meer teruggehouden werden, daelden de helling af en zouden waerschyn lyk, met eene verbazende snelheid, in de statie van Namen aenkomen. Gelukkig vertraegde hunne gang, toen zy over de brug waren en de reizigers kwamen er met den schrik van af. De ramp van Cuesmes wordt aen den slechten toe stand der bils toegeschreven, want by het ontbloolen derzelve, heeft men er verschillende aengelroften, 'die reeds sedert lang hadden moeien vernieuwd zyn. De rails zyn op eene lengte van 50 meters omgewron gen en aen kleine stukken gebroken; een rail heeft den postwaggon van voren lot achter doorboord. Dc lokomolief heeft minder geleden; zy werd op den linker-kant van den weg geworpen, en is met eenen bons op de rails der andere linie gekomen. Al de rytuigen hebben de lokomotief op den schuinte, naest den weg, gevolgd, waer zy zyn blyven liggen; sommige staken verscheidene voelen diep in den grond. De achterste rytuigen zyn, zooals dit byna alt yd gnbeurd, het meest gespaerd; noglans is de stoffelyke schade zeer aenzienlyk. De gewonden zyn: Descamp's, treinoverste, wien het regler schouderblad gebroken is. Mullet, be diende te Framencie, die eene gevaerlyke wonde aen liet reglerbeen bekwam; Ribeaucourt, postbediende, die ten gevolge van eenen slag eener rail, aen den regtervoet gekneusd is, en Roland Valentin, de ma chinist die eene wonde aen de reglorknie ontving. Verleden zalerdag ontstond er brand in de meu belfabriek van M. Demeesse, rue Jean d'Outre-Mer te Luik, welke, dank aen spoedig toegehragle hulp,ein digde met de vernieling van het magazyn en eenige schade aen een naburig gebouw. Een kaporael pom pier viel by het blusschen van het dak, in den kring der brandende gebouwen, maer werd door twee an dere pompiers gered en naer het gasthuis gedragen. Het leven van den gewonde loopt geen gevaer, niaer hy lydt vreeselyk aen de bekomen brandwonden. Do aengerigle schade wordt op 20,000 fr. geschal. Dynsdag morgend heeft er eene botsing plaets gehad, naby Edimburg (Engeland) tusschen een rei zigerstrein en eenen trein welke geheel uit koolwag- gons bestond. Er bleven 15 persoonen op den slag dood, en bovendien werden er een twaelftal persoo nen gevaerlyk gekwetst. De Aerde Brandt Alhoewel men op de ge zegden van sommige geleerden,betrekkelyk hel einde der wereld, geene aendacht geeft, schynt de aerdbol echter stellig vuer gevat le hebben, want de vlammen zyn in den slael Kansas, in Amerika, uilgebroken. Vooreerst heeft men het vuer in eene bergkloof ontdekt, op vier mylen ten noord-westen vun" Had- dam in net graefschap Washington, hol brand reeds verscheidene weken. Voor eenigen tyd had zich een prairicbrand in deze streken vertoond; doch men sprak hiervan reeds niet meer; toen men een dikken rook uit de bergkloof zog opslygen.Dil zonderling verschynsc! trok de aendacht van verscheidene geleerden; men beraemde een on derzoek, waeruit bleek dal de rook uit eene scheur in de steenrots voortkwam. Men meende vooreerst dat het eene sieenkolenlaeg was die vuer geval had,omdat men in den omtrek nog de aenwezigheid van steenkolen had bespeurd; maer de^rook heeft geen steenkolengeur.Het is een heldere rook die in dikke walmen opstygt en door de lucht dryft. Men is heden verzekert, dat er een ovei'grooten brand onder de aerdoppervlakte ontstaen is welke aen de bewooners der streek eene groote ongerustheid inboezemt. HOLLOWAY'S PILLEN. Slechte Spysvertering. Hoe veel nadenken is er besleed en wat zwaeriyvige boekdeelen zyn er geschreven, over deze plaeg in iedere huishouding, die met zekerheid en veiligheid, zonder vrees van terugkeer, ver dreven wordt door het gebruik van deze zuiverende, verzach tende en versterkende medicynen. Zy werken regtstreeks op de niaeg, lever en ingewanden minder regtstreeks, hoewel met niet minder goed gevolg op de hersenen, zenuwen, vaten en klieren, en brengen zulke goede orde door het geheele gcslef, dat volkomen overeenstemming heerscht tusschen ieder orgaen en deszelfs funclien. Gebrekkige spysvertering kan nu niet lan ger de plaeg der menschen zyn, daer de Holloway's Pillen ten volle in stact zyn om de meest verouderde gevallen van ver zwakte spysvertering te overmeesteren en den ongclukkigen lyder weder gezond, sterk en opgeruimd te maken. Belangrijke Prijsvermindering! Door het sleeds toenemend debit van het Universeel- Zuivoringm-Kout is de prijs van dit artikel voor ge heel België vermindert en zijn de i/i pakken op fr. 1-40 en de i/ï op 7o centm. gedaald. Buitendien heb ik. om eene kleine proef met dit uitmuntend middel tegen maagkwalen te kunnen nemen, hetzelve nog in iji pakjes h 40 centm. verkrijg baar gesteld, te Aalst: P. G. Schaltin, Apoth.; te Zele: H. Velies, id.; Ie Dendermonde: L. Van der Speeten en F. Brut- lant-Van Aerde, id. Brochures over gebruik, Getuigschriften enz. gratis. Bij den aankoop van dit artikel wachtc men zich voor scha delijke namaaksels cn lette niet alleen op de prijzen maar, er ook hijzonder op, dat ieder pakje tot waarborg der echtheid de handteekening draagt van Emmerik a. d. T.. SI. von Gimborn, Apotheker en Fabrik. v. chom.-technische Praeparaten. Met betrekking op voorstaande advertentie diene tot verdcra aanbeveling dezes artikels navolgende Genezing van eene verouderde Maagkwaal. Waarde Heer von Gimborn Meer dan 20 jaren was ik aan maagpijn lijdende, en dit in de twee laatste jaren zoo hevig, dat de pijn geheel ondragelijk werd. Alle gebruikte middelen mijner Heeren Doctoren bleven vruchteloos; doch door het gebruik van Uw Universeel- Zuivei-ings-Zuiit werd d« pijn dragelijk en is langza merhand geweken. Nu kan ik mijne werkzaamheden weer voort zetten tot wonder van een ieder die mij in mijnen jammerlijken toestand gekend heeft, cn ben derhalve gaarne genegen alle maaglijders Uw uitstekend fabrikaat aantebevelen. Veendaalen (Prov. Utrecht). G. Bos.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2