Kontingent van 1874. De Moniteur van zondag bevat de tabel van het kontingent der militielichling voor 1874. De verdeeling tusschen de verschillende pro vinciën geschiedt als volgt Antwerpen1,176 man. Brabant2,045 Oqst-VIaenderen1,521 West-Vlaenderen. 1,877 Henegauw2,167 Luik1,452 Limburg477 Luxemburg501 Namen784 Totael. 12,000 man. Onderwys der Moedertael. In Augustus aenstaende, dus binnen vyf maenden, zal de wetCoremans in praktyk ge steld worden. Van dit oogenblik zullen de werk- zaemheden der regtbanken in de Vlaemsche gewesten in de moedertael geschieden. Dat dio verandering in den beginne by regters, griffiers en advokaten nog al moeielykheden zal verwekken, lydt geen twyfel. Ons ondervvysstelsel is teenemael verfranscht, en de regterlyke beambten hebben niets of zeer weinig van de moedertael geleerd. Zy zyn dus verpligt zich met de studie onzer tael op te houden, om in staet te wezen de be- sluitselen der wet na te komen. Reeds deelden wy mede hoe in Gent de advokaten met eenen lofbaren iever zich oefenen in 't Nederlandsch te pleiten. Ook in Brussel hebben eenige advoka ten eenen kring gesticht waerzy, onder leiding des heeren Felix Van de Sande, de Nederland- sche tael bestudeeren. Kamer der Volksvertegenwoordigers. Op de vraeg van den heer Delehaye beslist de Kamer dat de wetsvoorstellen over het notarisambt en de voorzicningskas der onder- wyzers op het einde van de dagorde zullen ge- bragt worden. Daerna gaet de Kamer voort met het wets ontwerp rakende de zeevaertinrigtingen van Antwerpen. De heer Malou eindigt zyne rede voering, en zegt dat liy een vol vertrouwen heeft in de uitslagen, die door de overeenkomst bekomen zyn. De heer De Meur beknibbelt de voordeelen, die men aen de Société Immobilière geeft. "O^Cs—t M. Van den Bogaerde, commandant onzer soldaten school is luilenant-colonel benoemd. Donderdag avond heeft liet muziek der troeps kinderen hem met eene schitterende serenade ver eerd. Zyn insgelyks nog als kapitein benoemd: MM. Maroquin en Gcllcns, doctor van 1° klas. De Moniteur. van gisteren kondigt de wet af, waerdoor h'el getal der schepenen van Antwerpen, van vier op vyt wordt gebragt, alsmede de wet, die de jaerwedde van de leden dor bestendige depu- tatiën van do provinciale raden, tol op 4000 fr. verhoogt. De heer Von Balan, afgezant van Duilschland, is gisteren morgend te Brussel overleden, De graef van Vlaenderen bevindt zich thans te Berlyn, om goleerde Duitsche professors te raedple- gen over zyne doofheid. De beroemde Paryschc spe cialist dr. Bonafous heeft hem reeds behandelt doch zonder vrucht. Dé graef had hem bezocht zonder te zeggen wie hy was, en nacr het onderzoek zeide de geneesheer tol den persoon die den prins vergezelde: Het is de eerste keer dat ik by iemand van den bur gerstand deze soort van oorziekte aentref, welke by zonder aen de familie Orleans eigen was. Wel, hernam de ander, deze patient is een Orleans, een kleinzoon van koning Lodcwyk Philips. De keizer van Rusland wordt in de maend juny aenstaende in Engeland verwacht. Z. K. M. zal twee dagen te Brussel stilhouden en officieel door den koning en de keniuklyke familie ontvangen worden. De uitgevers der valsche nationale bankbiljet ten, waerover wy onlangs gesproken hebben, zyn Hoe zat ik daermee by? Al gaendc van Sevecole naer Aspelaer, heb ik het u stiilekens iu de tesch getooverd. Ik heb niets gewaer geworden. Ik geloof het. Maer Cruyskcn^terwyl wy by den kloefkapper binnen waren, had my iets zien wegste ken, ik bemerkte het. Ik was op voorhand zeker dat hy my, by de verdeeling van den buit, op eene of andere wyze ging rekenschap vragenik ken hem. En hy heelt u rekening gevraegd? Gy hebt hel gezien: hy heeft my doen uitspelen. En hy heelt niets gevonden Vermits het by u zal: u hield hy niet verdacht. Zoo dal het nu de mode is geworden dal dieven elkander bestelen? En dat zy elkander mistrouwen is mode geweest van als er dieven hebben beslaen, en 't zal mode blyven zoolang de laetste dief op den aerdbol zal loo- pen! Nu, Bartel, dat laten wy onverlet. De zaek is eigenlyk dees: met dat janhagel, met dat slecht ge spuis, moet men gedurig uit beide oogen zien om geredelyk aen zyn deel van den buit te komen. Wel is waer, ik ligt mynen tol op alles, want ik heb veel vandoen; doch, onder ons gezegd, mislukte het my boven dien lol, hier en daer, wat in te palmen, voor- waer, ik vond my gedwongen bankroet te spelen na eene week verloops.... en dat ware eens echt spytig. Laet zien nu of't marokyncn doosje myne rekening gaet pitmakenhet moet de juweelen bevatten van kloefkappers wyf zaliger.... Niet een van beiden, noch Bartel, noch Jan, had in de duisternis kunnen bemerken dat iemand hen stiilekens, doch zeer kort, op de hielen zal, zoo nau.wdat hy al kon hooren wat zy vertelden. Die iemand was meester Van der Cruyssen. De jongen had zich vast in 'l hoofd gesteken dal Jan met hel puik van den buit was opge trokken, dat hy al gaendc er iets zou over reppen met Bartel, dat Bartel een schynheilige nieldeug was, die zich ging verhaesten achter d'hand melden kapitein te deelen.... Doch wal hem waerlyk tegenging, was, dat beiden aen 't franschen waren. In 'lbohecmsch, daerin stond hy sterk; maer fransch klonk hem in d'ooren als Hebreusch, en daer had hy geen woord van.... Middellerwyl had Jan voorzichtig het doosken ge- te Brussel aengehouden. Het is een Iranschraan. Tn zyne wooning moet de plank gevonden zyn, waerop de valsche banknoten gedrukt werden. Zyne vrouw is insgelyks in verzekerde bewaring gebragt en er zullen waerscbynlyk nog meer aenhoudingen plaets hebben. M. Lcchien, handschoenmaker in de Kcizerinne- straet te Brussel, heeft het groot lot der laetste lee ning van Brussel gewonnen. Hy had dit lot eerst den dag te voren gekocht. By de laetste uitloting der Hongaersche pre- miön-leening is hel groot lot van 100,000 gulden gewonnen door eenen Belgischen kapitalist, die, te Weenen verblyvende, eene gansche serie der titelen gekogt had.-De gelukkige kapitalist, welke behalve het groot lot, verscheidene kleinere loten gewonnen heeft, is naer zyn land teruggekeerd. Onlangs zyn verscheide militairen voor den krvgsraed en vervolgens voor hel militaire geregts- ho'l gebragt, beschuldigd van valsche verlofkaerten te hebben gemaekt of te hebben doen maken, waer- mede zy de overheden bedrogen en zich min of meer lang van hunne garnizoenen verwyderden, terwyl zy zich levens, by middel der vervalschte verlofkaerten spoorwegbiljelten aan verminderden prys deden afle veren. Zy zyn vrygesproken omdat dit feit noch door het nieuw militaire strafwetboek, noch door eenige andere wet voorzien wordt. Ten einde hier echter een einde aen te stellen, heeft de minister van oorlog besloten, dal elke verlofkaerl in hel vervolg met den stempel van hel regimênlzal bekleed worden. Men leest in den Courrier des Etats-Unis, over Carl Vogt Men weet dat Carl Vogt, die, by gebrek aen een uitleveringsverdrag met België, naer dit land niet kon gesluerd worden, voor welks regtbanken hy zou te verantwoorden hebben wegens eene drydubbele be schuldiging van moord, diefte en brandstichting, te Nicuw-York in de gevangenis gehouden is op verzoek van de wed. Stefania Dn val de Beaulieu, die tegen hem een burgerlyk proces heeft ingespannen, lot teruggacf der voorwerpen, vermoedelyk door Carl Vogt ontstolen aen zyn slagtoffer, ridder de Bianco, wiens erfgename zy is. De verdedigers van den ge vangene hebben een voorstel gedaen om hem vry te laten; maer regler Lawrence heeft die vraeg verwor pen, aengezien het bevel, krachtens welk Vogt in de gevangenis wordt gehouden, regelmatig gegeven is. De beschuldigde is daerenboven veroordeeld tot de kosten van het incident, dedragende 400 dollars. M. llippoliel Van de Wocslyne, senateur voor hel arrondissement Gent sedert 2'augusty 1870, oud lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, van den geraeenteraed van Gent, van de burgerlyke gods huizen, oud-voorzitter der provinciale landbouw- kommissie, bestuerlid der Bank van Vlaenderen, en lid van verscheidene maetschappyen, is vrydag nacht, in-den ouderdom van 63 jaren en 3 maenden, te Gent overleden. Hy was een weldadig en regtsehapen man, wiens gedachtenis lang in zegening zal blyven. Op 16 april zal er te Gent kiezing zyn van eenen Senator in plaets van wylen den heer van de Woestynë. Naer wy vernemen zal de katholieke party in de wor- sleling niet treden, en zich intusschen met kracht bereiden tot de groole kiezing van juny. De vlas- en lynvvaedmarkt van Gent waren gis teren ook weinig belangryk ter oorzake van den gun- stigen zaeilyd; de vragen zyn in 't algemeen kalm cn de pryzen zonder verandering. Maendag namiddag was het bevolkte kwartier van den Ram te Gent, in volle feest. Al do huizen waren versierd en de straten gevlagd. Wat waser daer gaende!... Z. E. de bisschop was in een arm huisje dier buerl,een meisje, sedert lang door cenekwynend# ziekte aengetasl, en dal op zyn beddeke zyn eerste kommunie had gedaen, het H. Sacrament des Vorm sels komen toedienen. Dezen aki van bisschoppely- ken iever cn ware volksliefde was door al de gebu- ren begrepen, en de blydschap, die zy er over gevoelden, en de dankbaerheid, die zy dachten ervoor schuldig te zyn, hadden zy door deze luisterryke ont haling aen Z. E. willen uitdrukken. Dit feit bewyst eens te meer, daer in 't volk, als men het aen zyne ingeviugen en gevoelens overlaet, eene diepe katho lieke overtuiging ligt, benevens een echt besef der grootheden en weldaden van den godsdienst. Eene belaugryke aenhouding is woensdag door do plaetselyke politie gedaen in een slecht bcfaemd huis te Gent. Dry kerels, waervan er twee te Robais en een te Gent woonen, zyn aengehouden en ter be schikking van den procureur des konings gesteld, als de daders of medeplichtigen van den acnzienlyk8n diefstal van uerwerken, onlangs te Meencn gepleegd. Het slagtoffer van den diefstal is door den telegraef verwittigd, en heeft een gouden uerwerken ketting herkend, die een der kwaeddoeners op zich droeg, en waervan hy zich wilde ontmaken op heloogenblik, dat de policic hem aenhield. opend. Ily kon niet zien wat het inhield, maer hy kon lasten.... Rien! riep hy verrast, mille noms de tous les diables, rien! En hy borst los in eenen uilzinnigen schaterlach.... Inderdaed het zoo zorgvuldig verfutseld koslbaer doosje was ydei.... Goed zoo! zegde Cruysken in zyn eigen, 't is altyd fransch; maer deesmaol begryp ik. Ily lacht, de schelm; ik ken dien lach: hy zit met den schat.... Ik zal onzen.geduchlen kapitein volgen; ik wil weten wat de schal bedraegt, en dan vraeg ik myn deel, stout weg! Te zien of hy my by den bok zal zetten!..,. Ziet gy, Bartel, sprak Jan, dal zyn de weder- waerdigheden van-Tstroopersleven.... Ik dacht niet beter of ik had den paling by den sleert, en ik heb niemendalle.... Tot myne schande moet ik bekennen dat hel de eerste mael is in myn leven dal ik dierwyze werd afgevangen.... Bartel sprak geen woord. Doch, het is zeker en waer, dat gv den kloef kapper hebt doodgeslagen, he?.... Want zie, die 'domme bullebak heeft de bende diep gehoond, en die hoon moest gewroken worden, en dien hoon hadt gy te wreken, gy, Bart Mulders.... Die wraek is my, voor hel oogenblik, meer waerd dan al zyn geld en al zyn goed.... Verneem ik morgen dat hy bezweken is, hy en de bultenaer, dan vergeef ik hem ten eeuwigen dage dal hy my den inhoud van 't marokynen doosje heeft ontstolen.... Bartel antwoordde niet. Het schynt, vloog Jan driftig op, dat myn gezelschap u verveelt? Bartel antwoordde niet. Weet gy, Bartel, met wie gy hier te doen hebt?.... Bartel, uiterst misnoegd omdat de kapitein hem met opgezetlen zin alzoo de vryheid bleef weigeren, ging de gelegenheid waernemen om zyn spyt lucht te geven cn tegen den baenstrooper zich eens duchtig uit te laten. Doch, uit voorzichtigheid bedwong hy zyn verbitterd gemoed. Ja, antwoordde hy gansch onverschillig, ik heb hier te doen met Jan De Lichte.... Er is te Brugge een gerugt verspreid dat tydens de aenstaende Meifoore onze stad hel bezoek van een grpot getal Fransche bedevaerders zou ontvangen. Dit bezoek zou plaets hebben binnen de -vyflien- daegsche plechtigheid van het Heilig Bloed. Deze pelgrimagie zou gedaen worden ter intentie van zyne Heiligheid Pius IX, en om Fraukryk door de kracht van het gebed en der godsdienstige boetvaer- digheid, een gelukkiger lot to zien bekomen. Die godvruchtige reis zal in de hoofdstad van West- vlaenderen, door gansch de wereld vermaerd voor den grooten schat die zy binnen hare muren bezit, eene der plegligsle beloogingen wezen die ooit in de christene wereld heeft plaets gehad, want, volgens dal men beweert, zouden er verscheidene bisschop pen en persoonen aen den hoogsten adeldom van Frankryk toebehoorende, zich aen het hoofd dezer aenzienlyke bedevaert stellen. Een onbekende kwam maendag eene herberg in de Sudermanstrael te Antwerpen binnen, ging regl naer boven en vroeg aen de vrouw die hy daer ont moette, eene aelmoes, zeggende dal hy honger had. Men gaf hem eenige centen en hy ging heen; maer een oogenblik later ontdekte men dat de schelm ver scheidene kleedingstukken uit eene garderoob had ontvreemd. Men is den dief achterna geloopen, doch men is er niet in gelukt den deugniet aen te houden. In den nacht van '24 tot 25 dezer is het gevan genhuis van Turnhout het tooneel geweest van eene buitengewoon stoute daed, die als volgt in onze stad verteld wordt: Twee veroordeelden, de genaemden Guslaef Van Audenaerde en J. B..Frederic, hebben den direkteur en de gevangenbewakers in hunne plaets opgesloten en zyn vervolgens gevlucht. Ziehier eenige inliglingen, welke wy nopens dit feit hebben ingewonnenDe bewaker gelast met den nachtdienst, deed zyne gewoonlyke ronde; in de slaepkamer gekomen waer zich de twee genoemde veroordeelden bevonden, werd hy doordeze eensklaps vastgegrepen, en tot in 't midden der kamer voortge- stocten. De deugnieten'sloegen hem vervolgens ten gronde, namen hem de sleutels af en sloten hem in hunne plaets op. Op het hulpgeschreeuw van hel slagtoffer kwamen de direkteur en de bewakermajoor toege sneld, doch deze ondergingen hetzelfde lot; zy werden insgelyks door de twee kwaeddoeners opgesloten, en wel in eene plaets welke met eene yzeren deur sluit. Nu was er voor de twee veroordeelden niets meer te vreezen; al het tegenwoordig zynde personeel zal achter slot, en de kwaeddoeners lachten harlelyk met het hulpgeschreeuw hunner slagtoffers. Van Audenaerde en Frederic zyn vervolgens in de woning van den direkteur gegaen, hebben dezes kleerkas geplunderd, te weten: vier frakken, twee sjerpen, twee paer handschoenen, verscheidene lyn- waden zakdoeken, enz. De deugnieten hebben dit kleergoed aengetrokken en zyn, ais twee. gentlemans heen gegaen, tevens de sleutels van de buitendeuren der gevangenis meene mende. De direkleurs en de gevangenbewakers zyn den ganschen nacht opgesloten gebleven. Het signalement van Van Audenaerde en Frederic is in al de sleden meegedeeld, doch lot nu toe heeft men ze niet ontdekt. Hel parket van Verviers onderzoekt op dit oogen blik eene zaek van aftruggelary, vvaerio een groot ge tal persoonen belang hebben,zoowel van Verviers als uil andere plaetsen van het land. Onlangs werden te Luik, op bevel vsfn den onderzoeksregler van het par ket van Verviers,zekere D. en R.,lynvvaedkooplieden, van hollandsehen oorsprong, aengehouden, onder be schuldiging van bedrog en aftruggelary, ten nadeele van verscheidene persoonen van Verviers cn der om streken. Deze kerels loonden in de huizen schoone stukken lynwaed en boden terzeil'dertyd zakdoeken, hammclakens, servetten, enz. te koop, aen zeer lage pryzen. Zy, die kochten waren bedrogen, want byna altyd had het stuk lynwaed slechts ceno weerde van het derde van den prys dien men er voor gaf. Maer wat erger was, is dat terwyl de eene verkocht, de andere kerel aen een tweede persoon van het huis, zelfs aen minderjarigen,eenen wissel te leckenen gaf, welken zy vervolgens eskompteerden.Dergelyke wis sels werden door den politiecommissaris aengeslagen by bankiers van de slad. Deze stoute schelmen heb ben veel slagtoffers gemaekf. Zondag heeft te Charleroi eene byeenkomsb plaets gehad van verscheidene eigenaers en bestuer- ders van koolmynen, ten einde over de middelen te beramen, die tot de afschaffing van den- arbeid van vrouwen in de mynen zouden kunnen leiden. Hel debat was zeer levendig en duerde geruimen tyd; verscheidene voorstellen werden gedaen, maer eene beslissing werd niet genomen. Weldra zal er echter eene tweede byeenkomst belegd worden, waeraen, naer men zegt, de vertegenwoordigers van al de Juist geraden, kamaraed! Het was niet moeilyk. En weetgy wat Jan De Lichte sedert twee uren in uw oogen leest? En wat leest Jan De Lichte in myn oogen? Hy heeft erin gelezen dat Bart -Mulders vast be sloten is aen den kapitein de poets te spelen welke hy, Bart, eens gebakken heeft aen de bandieten van Gent, 't is te zeggen, hem te ontloopen. Juist geraden, kamaraed! En dat, om in zyn plan te gelukken, hy sedert lang alle listen en fmessen heeft beproefd, nu zich toonende stout cn onbeschroomd om den kapitein bang te maken; dan zeiven bang en benauwd tótier dood om den kapitein medelyden in te spreken; dan gedwee en vleiend om hem met zachtheid te overha len; ofwel Bartel was te vermoeid om met Jan op te trekken, ofwel wat weel ik al.... En nu dat Bartel ziet dat al zyn listen om niet zyn, nu is Bartel uiterst misnoegd, de jongen pronkt, zyne vuistjes kittelen, en, in zynen slechten luim, voelt hy felle goesle om den kapitein in 't haer te vliegen. ....Juist geraden, kamaraed, grynsde Bart. Het was niet moeilyk, spotte Jan. Maer weet gy wal de kapitein verleden nacht gedroomd heeft? Waerschynlyk van spinnekoppen en spinneweb- ben? Men zegt, dat brengt geluk by.... Neen, luister; ziehier.wat ik droomde. De baes uil den Paling, zwoegend en zweelend onder zynen last, had onvoorziens den kruiwagen laten schieten en Steven lag met zyne lange pluimen in de modder. Wat is dal nu? vroeg Jan. Zeg-wat ge wilt, hygde de baes, het kalf weegt ten minste dry honderd pond, ofwel het heeft lood in zyn zakken. Voer gy voort, ik, ik kan niet meer. Rust wat, baes, haesl zyn wy er. Jan legde het oor tegen den grond.... Geen gevaer, sprak hy. Hy zette zich neer op den kant der baen en dwong Bartel nevens hem plaets te nemen. Zie hier, hernam hy, zie hier wat ik' heb ge droomd. Het is zeer curieus cn het gaet u aen, Bart: dus, wel te luisteren.... Wordt voortgezet.) kooldistriklen, althans van het arrondissement Char leroi, zullen deelnemen. Wy lezen in het laetste nummer van de Missions Catholicizes Op* het laetste oogenblik ontvangen wy zeer pynlyk nieuws van Tongking. Het dateert van den 19 januari. Ziehier hel kort verslag: 84 christene plaetsen zyn geplunderd, meer dan 300 christenen vermoord, 3 in- landsche priesters gedood;er is geen nieuws van ver scheidene fransche missionnarissen gekomen. De omstandigheden later. De Salanieke vervolging verergert overal, in het uiterste Azia door den moord, in Europa door het ge vang, door de plundering en door de banning, helaes zelfs dikwyls door den moord! Verschillende dagbladen spreken van eene nieuwe ontdekking, die de weveryen aengaet. Iemand zou het middel hebben gevonden om laken te maken van hel dons der vogels, zoowel van die uit den hoen derhof als van ander gevogelte. 700 tot 750 gram dons geven een vierkanten meter laken, dat veel ligler en warmer is dan het laken van wol. Het laet zich zeer goed vouwen en kleuren en is ondoordriug- baer voor den regen. Men roemt de proeven, die er reeds van bcstaen. De trichienenziekte, tot hiertoe in Rumanië on bekend, woedt er thans zoo hevig, dat het varken- vieesch niet meer gewild wordt, en men het naer verscheidene streken van Europa verzendt. Uit het Noorden van Holland meldt men: De veehouders, die gcwoonlyk hunne huerpryzen uit den veestal maken, vinden zich deerlyk teleurge steld, daer de pryzen van het vee 50 gl. per stuk lager zyn dan in de laetste jaren. Sommige persoonen, die aileen des winters eenige koeien behouden, om ze met ieder voorjaer te verkoopen, maken vooral eene slechte rekening. In de haegsche dagbladen leest men de volgende advertentie: Afslag Koffie. De ondergeteekenden berigten, dat de koffie van af heden, donderdag, 30 cents per kilogram is afgeslagen; die prys is alzoo 75 cents per halve kilogram. G. Van der Kooy, erven J. Van den Bergh, firma Wiegman en Comp., B. Quant en zoon, G. W. Van der Boor. De Uitslag der eergisteren te.Rotterdam gehouden veiling van gouvernemenlskoffie is zeer ver beneden de taxatie gebleven. Gemiddeld was de opbrengst 13 i/2 cent per 1/2 kilo minder dan op grond van de laetste veilingen geschat was. De prys der eieren is in sommige deelen van Duitschland zeer gedaeld, ten gevolge van den invoer uil Italië. De italiaensche eieren, zoo meldt men uit Mannheim, zyn grooter van sluk en uitnemend van smaek. In de vorige week is daer eeu waggon, geheel met eieren gevuld, aengekomen, die in massa legen 1 1/2 cent per stuk werden verkocht. Beschutting der fruitboomen tegen de lentevorst. Eene veeljarige ondervinding heeft onsgeleerd dat, be halve de plagen van allen aert die op de hoven neder- komen,de late lentevorst insgelyks sterk te duchten is. Zonderde verschillende middelen te herinneren welke men tol heden aenwendde om zich er legen te behoeden, heeft men ondervonden dat niet alle schut sels even goed zyn. Indien hel schutsel dik en be stendig is, het behoed de gewassen te£en koude, regen en vorst, maer het beroofd ze tevens van den heilzamen invloed van lucht en ligt, en de bevruchting geschiedt alsdan maer op eene onvolmaekte wyze; jasomwylen geschiedt zy in 't geheel niet, en de boomen worden overvallen door luizen en ander on gedierte. In de lente brengen dergelyke schutsels meer schade dan bade by. Oin hierin te bemiddelen bedient de heer Jamin, hovenier en boomkweeker te Bourg-la-Reine (by Parys), zich van een produkt van zeer geringe waerde: de gemeene gunst, waervan hy een zeer eenvoudig schutsel maekl, dat hem de beste uitslagen doet verwerven. 'l Is vooral do boomen als horizonlael lint geleid die een schutsel van noode hebben; hunne lakkei, zeer digt by den grond hangende, zoo treft de vorst des te meer hunne bloemen. Ook ontmoet men per soonen die beweren dat de aldus geleide boomen niets voortbrengen. Elke andere oorzaek van vruchtbaerheid- ter zyde gesteld zynde, is het voldoende dezelve te behoeden naer de volgende doenwyze, opdat ze zich met fruit zouden beladen. Men maekt ginslen schutsels van omtrent 40 cen timeters breedte, zoo dun mogelvk. Ter lengte van 2 tot 3 nieters en tusschen twee ryen latten gehand - haefd, zoo zyn deze schutsels plat, en nagenoeg 30 cen timeters boven de cordons verheven. AI de boomen in horizontale linten geleid, aldus gewaerborgd in de verledene lente, hebben zich in zoo groote hoeveel heid overdekt met vruchten,dat men er heeft moeten afnypen. Anderen, die deze schutsels van ginsl niet hadden verkregen, zyn ten naeslcn by onvruchtbaer gebleven. Dewyl hel de bloemen zyn die men legen de lente vorst behoeft te behoeden, zoo is het zoo wat voor hunne ontluiking dat de schutsels moeten geplaetst worden, en het is maer tegen het einde van Mei dat men ze wegneemt, dewyl wy ongelukkiglyk schier elk jaer iets te duchten hebben van de Meimaend. De bloemen der appelboomen zyn byzonderlyk ge voelig aen de koude; zy hebben het vooral bewezen in het laetste saizoen. Zooals men zich daervan heeft kunnen overtuigen, kunnen hare teeldeelen door de vorst worden getroffen zelfs voor dat ze heel cn al ontloken zyn. Indien de ginstschutsels reeds gebezigd zyn geweest ter bescherming der boomen in de lente, is het niet temin geraedzaem deze eenvoudige en goedkoope doenwyze aen te duiden aen degenen die er nog niet mede bekend zyn. Eïmnpen en Ongeluk leen. Men schryft uit Avelgem (Gent), 20 Maert: In den nacht van 18 'lol 19 dezer is in de gemeente Espierres eene groote misdaed gepleegd. Vier kwaed doeners zyn gedurende den nacht in de woning van den molenaer'Rolf gedrongen, hebben hem en zyne vrouw dood geslagen en zyn dan weggevlugt met eene beurs, die 70 fr. bevatte. De arme vrouw bevindt zich in eenen bedenkelyken staet en men wanhoopt haer te redden. Haer neus is geheel afgesneden. Wat den man aengaet, hy is min zwaer gekwetst,zyn hoofd is onkcnlyk en schrikkelyk om te zien. Men heeft de slagtoffers van deze misdaed in hunne kamer gevonden. Een dienstknecht, die ook verschei dene wonden ontvangen heeft, is lot builen het huis gerackt, om hulp te roepen, het is dan, dat de dieven gevlugt-zyn. Deze dienstknecht heeft in de worsteling eenen kwaeddoener gebeten; dit zal misschien helpen om ze te ontdekken. Men zegt dezen morgen, dal de statie overste van Avelgem door het openbaer gerucht ver nomen heeft, dat een persoon van slecht gedrag met wonden aen de hand gezien geweest is. De gendarmerie van Avelgem zou onmiddelvk ver wittigd zyn en heeft zich op weg begeven om zich over deze zaek te verzekeren. Men kent nog den uit slag hunner opzoekingen niet. Verleden vrydag, rond 4 ure 's avonds, is te Jcmappes (Bergen) in den put n. 28, van de mact-

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2