nieuwe konfessionncele wet slechts te hebben aengenornen, om een grooter kwaed te vermy- den; daercnboven zyn dit de gevolgen van liet grondwettelyk stelsel, hetwelk hem niet toelaet op de beslissingen van het gouvernement te drukken, enz. enz. Hetzelfde blad zegt, dat de nota van graef Andrassy, insgelyks in zeer verzoenenden geest is opgesteld; maer dit wordt door de romein- sche liberale bladen gelogenstraft. Volgens deze verklaert die nota, dat de encycliek van 7 meert, de regtea en prerogatieven der oosten- ryksche kroon aenrandt en het gouvernement dwingt, de handelingen der geestelykheid aen een streng toezicht te onderwerpen. Wy kunnen moeilyk gelooven, dat keizer Frans eene zoo onbeschofte tael legen den H. Vader zou durven voeren. Ter gelegenheid eener korrespondentie, uit Rome aen de Nazione gestuerd, zegt de Osser- vatore Romano formeel gemachtigd te zyn, te verklaren, dat de H. Stoel aen zyne beroovers nooit de verzoening heeft voorgesteld; maer dat hy integendeel al de voorstellen, welke deze hem dienaengaende zouden kunnen doen, altoos heeft verworpen, en dathy dezelve zal blyven verwerpen. EI\T<ïELA.rUD. De Times bevat uit Singapore, een telegram van 11 april, meldende dat sir Andrew Clark, gouverneur der Strait Settlements, eenige at- chineesche afgezanten ten bezoeke heeft ont vangen. HOLLAND. Volgens een by het nederlandsche departe ment van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generael van Nederlandsch Indie, dat gisteren te Buitenzorg werd aenge- boden, heeft de luitenant-generael Van Swie- tcn aen dien landvoogd het volgende getelegra feerd: l)c staten ter Westkust, van Troemon af tot en met Waylah, erkennen be nederlandsche oppermacht; aldaer is de blokkade opgeheven. Op 23 mei aenstaondc, tvyceden Sinxendag, zul len de kiozingcu plaets hebben voor de vernieuwing van de helft der negen provinciale raden van hel ryk. Het zal niet overbodig zyn hel publiek te herin neren, dat de treinwachters verplicht zyn, .aen de reizigers die, geen reiskaerlje hebben, een of meer biljetten af te leveren, van een gclyk bedrag als de gevraegde som.Deze,koertjes moeten in de tcgenwoor- lieid der reizigers geknipt worden; het niet afleveren dezer biljetten kan een inzicht van bedrog doen ver moeden. De reizigers, welke in de treinen plaets nemen zonder van een regelmatig biljet voorzien te zyn, stellen zich bloot aen eene gercglerlyke vervol ging- Gedurende de maend meert 1874, zyn 6,716 brieven, ten gevolge hunner onduidclyke adressen in de scheurmand geworpen; van deze zyn er 5037 na hunne opening, nacr hunne bestemming of nacr hunne verzenderskunncn gezonden worden. De overige 1659 heelt men vernietigd. De Moniteur bevat een koninklyk besluit van 8 april, waerby de schikkingen bepaeld worden bc- trekkelyk het bewaren der oorspronkelyke telegrafi sche korrespondentiën, kopyen en andore dokumen- ten, dienende lol hel nemen van inlig.tingen, afleve ren van kopyen ter onderzoeking der reklamen en lot het terugbetalen van den taks, die zullen ophouden verpligteud te zyn voor het bestuer, in wat aengaet de niet geregistreerde telegrammen, welke in ons land zullen verzonden worden. De dokumenten belrekkclyk deze telegrammen,zul len na twintig dagen mogen vernietigd worden, te rekenen van den datum dien zy dragen. In de voornaemsle sleden van het land, welke dooi den minister van openbare werken zullen acngeduid worden,zal de verzender eener korrespondenlickaert ol van een gewoonen gefrankeerden brief, die voor de plaets zelve bestemd is, hiervan de onmiddellyke overhandiging kunnen bekomen door de dragers van den telegraefdiensl, binnen den dislribuliekring der telegrafische bureelen dezer plaets. Behalve de gewoone post laks zullen de expreskos- ten, by middel van cenen acngcheohlcn lelegraeflim- ber van 25 centiemen, moeten betaeld worden. De verzender van eene korrespondentiekaert met betaeld antwoord, by expres te bestellen, zal het antwoord per expres kunnen bekomen, door een tweeden telegrael'-timber van 25 centiemen, op dit gedeelte der kaert te plakken dat voor het antwoord bestemd is. Do verzender van eene korrespondentiekaert of ceneu byief per expres te bestellen, kan op het bureel der aenkomst, een berigt bekomen, waerop het uer der ontvangst van dezen brief of van deze kaert is aengeduid. Ten dien einde moet hy by zyn verzen ding eene korrespondentiekaert voegen, voorzien van zyn adres.en waeraen een telegraef-timber van 25 centiemen is gehecht. Daerenboven houdt het besluit in, dat hel bestuer geene enkele verantwoordelykheid op zich neemt aengaende de nieuwe bygevoegde verzendingsmidde len, welke ten dienste van 't publiek gesteld worden. De Moniteur van donderdag meldt, dat de ver oordeelden lot dwangarbeid en opsluiting, voor welke de centrale gevangenis van Gent bestemd was, hunne straf in de celgevangcnis van Leuven zullen onder- gaen; de korrektionneclcveroordeelden zullenvolgens onderscheid en'regel in de celgevangenissen opge sloten worden. Er zal nogtans geene verandering ge beuren in de klassifikatie der veroordeeldan, voor de celgevangenis van Leuven bestemd. De centrale gevangenis van Gent zal gebruikt wor den voor de veroordeelden lot levensdurige straf en dia na tien jaer celgevangenis ondergaen te hebben, zullen verzoeken van onafgescheiden opgesloten te worden; tevens als voor de kriminele veroordeelden, die ter oorzakevan gezondheids- of zedelyke redenen, niet aen 'het regiem des celgevangenis kunnen wor den onderworpen. De gevangenen die zich op dit oogenblik in de ge vangenis van Gent bevinden, zullen echter aldaer hel overige hunner straf ondergaen. Het wetsontwerp belrekkclyk de algemeene voorzienigingskas, ten voordeele der ondcrwyzers in de lagere scholen, is hel eerste punt aen het dagorde na den terugkeer der Kamer. Deeds vroeger is dit ontwerp aen het dagorde geplaelst, doch tot nu toe allyd nu om deze dau oin gene reden, verschoven. Het is noodig dat dit niet meer gebeurc. Wy stemmen met den verslaggever in, dat hel aennemen van vol doende middelen dringend is; men moet de toekomst verzekeren van ambtenaers, die eene zoo verdienste- iyke taek vervullen als de onderwyzers. Men weet dat M. Malou op zich genomen heeft, na de Paeschvakantie aen de Kamer een ontwerp voor te stellen, ten doel hebbende den toestand der kleine ambtenaren van den Staet te verbeteren. Dit werk wordt vlytig voortgezet, en zal voor den geslcldcn datum geëindigd zyn. De Kamer zal ongetwyfeld aen deze kwestie op haer dagorde eene eerste plaets geven. Hetschyntdat men inden laetsten minislerracd zich bezig heeft gehouden met de verhooging dezer jaer- wedden. Volgens men beweert, zou er aen de jaer- wedden die de 2,000 fr. te boven gaen, geene veran dering worden gebragt. De overigen zouden eene vermeerdering van 15 t. h. bekomen. Hel ontwerp van aanhechting by Brussel, van een gedeelte van hel grondgebied der gemeente St-Gilles en Anderlecht, heeft de bevolking der om liggende gemeenten in opschudding gebragt. Wy ver nemen, dat er desaengaende, eene samenkomst van burgemeesters, op het gemeentehuis te Elsene heelt plaets gehad en allen hebben de denkwyze te kennen gegeven, dal men op de krachtdadigste wyzc moest protesteeren', tegen die nieuwe poging tol inpalming, door do hoofdstad aengewend. Behalve de protesta tion der gemeente St-Gilles en Anderlecht, zullen de andere gemeenten de party trekken der heden be dreigde, en men zal zich onderling verstaen, ton einde de onschenbaerheid van hun grondgebied te doen eerbiedigen. Sedert verscheidene dagen ziet men lalryke vreemdelingen in de stralen van Brussel. Uit inliglin- gen door de politic genomen blykt, dal er jaeriyks ongeveer 400,000 vreemdelingen deze stad bezoeken. Men verhaelt een zonderling voorval dat aen de magistraten van Brussel te beurt viel, welke zich naer Londen begeven hadden, ter gelegenheid der ontdekking van den dader der valsche biljetten der Nationale Bank. MM. Heyvaert, prokurcur deskonings, Willemaert, instruklie-regter en Bourgeois, overste der geregte- lyke policie te Brussel, bevonden zich in den spoor trein, die hen van Charing Cross nacr Dover moest brengen. In het komparlimenl vyaenn zy zich bevon den namen insgelyks dry heeren van een falsoenlyk uiterlyk plaets, en die naer hunne kleederdragt te oor- deelen, lot de hoogo samenleving moesten behooren. Tcrwyl onze magistraten met elkander spraken, viel een dezer heeren hem in de rede, zeggende: dat het hem genoegen deed te hooren, dat zyne reisgenootcn fransch spraken,dat hy zelve een Franschman was en er niet aen gewoon was cngelsch te spreken. Komen z'ons hier overrompelen, ze zullen het alleens niet vragen of ik van de bende ben, en de goede zal 't met den kwade bekoopen. Jan haelde zynen sabel uit de pyp zyner broek, een koppel' pistolen en cenen dolk van onder zyne vest, en spreidde zyn arsenacl uit op de tafel. Beneden, in de herberg, had hy nevens den haerd, een geweer zien hangen. Hy sprong den trap neer-en trok hel van den haek. He! He! riepdebaes, mynheer Jan, wat zyt gy nu van zin? Ik ga den kamaraed, daer boven, leeren exer- ceeren, baes. Pas maer op dan, '1 fusiek is geladen!.... Zoo veel te beter, baes. En hy sloeg de deur weder vast op zich. Zie, sprak hy tot Steven, op al die wapens loo- nend, lael ze nu'maer komenIk houd een oog in 't zeil, en de eerste die ons wat al te schuins durft bezien is een doode man. Ja, en als de boeren afkomen, steken z'ons op hun gaffel gelyk een hooibussel.... Ik zou loeh liever de slract op zyn. Steven, gy zyt 'nc gladzak. Baes Van Doorcn zat zich wanhopig het haer te krabben. Bliksems, sprak de goede man, het'zit hier niet pluis, 'k Ben zeker dat hy gewapend staet van hoold tot den voet. By 't minste verracd, stroomt hier bloed vandaeg.... Ware myne vrouw tegenwoordig, zy stierf van schrik.... En wal gedaen nu Ons zeer stil houden, van niets gebaren, den brigand de mouw stryken en den wolf zoo zachtjes uil den stal zoeken te lokken.... dal is 't beste plan.... Toch eens gezien, nogtans, zeer voorzichtig weg, wat ze ginder boven verrichten.... Die kwasten, gaet er hun het minste tegen, zyn bekwaem myn huis in brand te steken, ik ken ze.... Daerop ging baes Van Dooren bescheiden aenklop- pen. Wie daer? riep Jan. Uw kieken is gaer. Breng op Het opgebragle kieken geurde Steven zoo lekker te gen, dal den man er het water van in den mond kwam. De baes huiverde by het zien der blinkende wapens op de tafel ten toon gespreid. Jan zat het geweer te onderzoeken. De baes scheen te bemerken dat hy er zinnen op had. Hebt gy er gocsle naer, sprak hy beleefd, neem het mee, ik schenk het u. Te veel goedheid, baes. Ik sta sedert lang naer een fusiek. Ik zou er een kunr.cn koopen; maer ik zou er te verre moeten om henen loopen: ik zal ergens wel iels vinden dat my past. Dees begeer ik niet: het is iels van den tyd van den marmillenoorlog, was dan het poer reeds uitgevonden; hel is van 't oud model; ik moet er een hebben met een vuerslag. Jan plaelslc de buks in den hoek. Wat ik liever had, hernam hy, dat waren.,.. Laet hooren, Steven, voor hoeveel flesschen kent gy u sterk? Voor zes, sprak Steven, om te beginnen.... Verwenêchle lap, keef Jan, gy zult u hier zitten bezuipen op myn kap? 'tZal niet zyn.... Baes hael er twee op. Wat twee? Twee flesschen wvn. De baes verschrikte. Zie, mynheer Jan, stamelde hy, gy weel het, geheel myn huis, van onder lol boven, is ten uwen dienste. Maer wvn, ik heb er geen druppel meer.... Jan haelde zyn fluitje uil. Ik zeg de waerheid! kermde de baes. Wat zegde my dan zoo dikwyls Pier Geenst? Er ligt hier veel wyn en lekkeren wyn. God beware ons, riep de baes; de schelm heeft geheel de provisie gestolenHy heeft er, zonder wy hel wisten, er over 'i jaer van gedronken, er. de rest heeft hv verkocht!.... Ik wed dat de vrouw er eenige gered heeft. Dal weet ik niet: 'k zal eens gaen nazien. 'k Ga mee. Doe het niet, mompelde Steven in gebroken fransch, hy zal u in den kelder sluiten.... Geef my den sleutel, baes. Hier is de sleutel. - Vooruit nu'k Ben zeker dat wy iels zullen vinden, achter den mulsaerd. Wordt voortgezet.) Na over verscheidene verschilligc zaken te hebben gesproken, vipl de samenspraak op de Londensche klubs, waer men voor groot geld speelt. Zie, riep een hunner uit, ik heb gisteren avond in een der voor- naemste speelhuizen van Londen twintig pond ster ling verloren, ac'n een spel, dat ik niet kende en dat ik u wol eens wil loonen. Dit zeggende haelde hy een spel kaerten uit den zak en zich tot zynen gebuer wendende, verzocht hy dezen zyn reisdeken op zyne knieën in den vorm eener tafel uil te spreiden. Dit gedaen zynde, legde de man het spel uit. Er was kwestie van tusschen dry kaerten, welke met eene zekere behendigheid dooreen gemengd werden, eene te voren bepaelde kaert te onderscheiden. Na eenige malen deze proef neming te hebben herhaeld, drukte zyn gebuer zyne verwondering uit, dal hy aen een zoo eenvoudig spel had kunnen verliezen. Wilt gy het eens beproeven? vroeg de eerste. Zeer geerne, zegde de andere en men wierp vier goudstukken op het deken. Do gebuer won. Drymael vernieuwde men den inzet en telkens stak de gebuer alles in den zak. Daerna vroeg de derde persoon om insgelyks te mogen spelen, en deze waegde ook eenige goudstuk ken. Hy was minder gelukkig dan de eerste, doch won eindelyk ook. Men verzocht beurtelings MM. Heyvaert, Willemaers en Bourgeois ook te willen spelen, doch allen be dankten voor het verzoek. De trein kwam middelerwyl te Dover aen, de reizi gers stapten af en op dit oogenblik naderde M. Hey vaert dengene, die hem verzocht had te spelen, en zegde hemMynheer, gy zyt een behendige kaerlspc- lcr, maer ik geloof dat gy weinig physionomisl zyt, want anders zoudl gvin myden prokureurdes konings van Brussel, herkend hebben en myne reisgezellen den onderzocksregler en het hoofd der geregtelyke politie, die zorg voor u zal dragen, indien gy nog ooit te Brussel komt. Het lael zich ligt begrypen, dat, na die kennisma king die dry gauwdieven"zich spoedig verwyderden, zonderverdere uitleggingen te vragen! Deze herkende personen behoorden tol dit slag van aftruggelaers, die reizen met het doel om op de eene of andere wyze de reizigers te bestelen of te foppen. Eene zonderlinge tentoonstelling, die gedurende eenige maenden te Parys voel byval verwierf, is dezer dagen in het oud beurslokael op de Munlplaets te Brussel geopend. Deze tentoonstelling bestaet in eenen blok van nagemaekt gouden geld, die eene som van vyf milliards voorstelt, juist het beloop der oorlogs kosten door Frankryk aen Pruisen betaeld. Die blok is samengesteld uil rollen van 2500 stukken van 20 frank, en uil een gezamenllyk getal van twee honderd vvftig millioen stukken; hy heelt een kubiek van 150 meters en indien hy uit echte goudstukken bestond, zou hy het vervaerlyk gewicht van 1,612,903 kilos bereiken. Verleden zondag kwam een inwooner van Brus sel M. Desmei, tamelyk lael in den avond, van Forest nacr Brussel. Op hel grondgebied van Sl-Gillis werd hy eensklaps door vyf booswichten aengegrepen en op den grond geworpen. Een hunner zette M. Desmet zyne knie op de borst, een tweede stopte hem den mond ten einde hem hel schreeuwen te belcUen en de dry overigen maekten zich gereed zyno zakken te doorzoeken, toen vier policie-agenlon kwamen toege sneld, welke sedert eenige dagen deze kwaeddoeners bewaekten.. Er had een lievige slryd plaets tusschen de policis en de slroopcrs; vier hunner gelukten er in de vlugt te nemen, doch de yyfde werd aengehou- don. De kwaeddoeners waren echter erkend en reeds 's andercudaegs werden zy allen aengehouden; hel zyn oud veroordeelden van de gevacrlyksle soort; zy hebben, te samen genomen, niet minder dan vier-en- twintig veroordeelingen ten hunnen laste. Op dynsdag7dezer maend, ten 8 ure's morgends, wandelde een lief jong meisje, eenvoudig doch met smack gekleed, met schynbaer ongeduld, voor de geslotene grielje van het kerkhof van Sl-Joosl-len- Noodc by Brussel. Het was gemakkclyk te zien, dat zy niet een dier meisjes was, welke aen ledigheid en ondeugd haer beslaen afbedelen, maer met hare han den, het dagelyksch brood won. Zy stapte ongeduldig heen en weer, nu en dan den weg opziende, die naer het kerkhof leidt, alsof zy iemand verwachtte; ofwel nacr de grielje die nog allyd gesloten bleef. Eindelyk werd do grielje geopend, en de portier, die welligt dit jonge meisje reeds dikwyls gezien had, groette haer eerbiedig. Met snellen stap ging zy het doodenveld op, richtte zich tusschen de graftomben heen en knielde met eerbied onder een ouden treur wilg, aen wiens voet een eenvoudige steen lag, met mos en bloemen bedekt... Lang bleef zy daer ingetogen zitten, met vurigheid biddende, de handen saemgevoegd, de oogen naer den grond gericht.Na een ruimen tyd zoodoorgebragl te hebben, stond zy op, deed hare handschoenen uit, rukte hel mos weg, dat den grafzerk bedekte en maekle aldus een ingebeilelden datum: 7 april 1861 bloot. Het is heden dertien jaer geleden, zegde zy, en 't is heden dat wy elkaer moeten weerzien Zy bleef nog eenigen tyd nadenkend by hel graf, dan stond zy op, wierp een blik rond zich en ging naer de middellaen, om de ingangpoort te zien langs- waer zy was binnengekomen. Zy zag eenige vreemde bezoekers, die haer waren opgevolgd, welligt om hier ook hunnen plicht van vriendschap en dankbaer- heid aen een duerbaren afgestorven te betalen. Gedu rende meer dan een uer wandelde het meisje schier met tranen in de oogen; alsdan kwam zy terug naer het graf en knielde eerbiedigen droevig neer. Een uer ten minste liep nog voorby, en niets kwam hel biddende meisje stooren, toen eensklaps een ge rucht van stappen zich liet hooren 't Meisje ziet op en bemerkte een jongeling, ongeveer 30 jaer oud, groot, flink, struisch, met zorg gekleed, en die, by het betreden van dit droevige en eenzame doodenveld eerbiedig het hoofd ontblootte. Het jong® meisje stond op dit oogenblik aen eene hevige ontroering ten prooi, van hare plaets op, doch verliet het graf niet, waer zy hare gebeden had komen uitstorten. Welhaest bevonden de twee jongelieden zich by elkander en beiden openden de armen naer elkaer: Clara! Benoit! riepen zy te zelfder-lyd. En Clara wierp zich in de armen van Benoit, die liaor met zacht geweld, in zalige verrukking aen zyn hart drukte. Na eene lange omhelzing, vielen beiden knielend op den grafsteen, die den datum van 7 april 1861 droeg en bleven lang slilzwygeud zitten. Einde lyk stonden zy regt, verlieten het kerkhof, sprakeloos en ontroerd,het jonge meisje met on verborgen trolsch aen den arm des jongelir.gs hangende. Wy kunnen hier geene verdere uitbreiding geven aen deze ware geschiedenis, welke wy met eenige woorden zullen voleinden. Benoit is de broeder van Clara en op den avond der begrafenis hunner moeder, was hy naer Antwerpen vertrokken, waor hy eene plaets had besproken aen boord van een paketboot, die naer Amerika ging vertrekken. Alvorens te ver trekken had hy aen zyne zuster, een kind zooals hy, den eed afgelegd, dat hy dertien jaer later, dag op dag; zou wederkomen met de middelen om haer een deftig bestaen te verzekeren. De plaets waer hy haer wilde weerzien, was de grafzerk hunner-moeder Indien ik op hel bepaeld tydstip niet wederkeer, zegde hy, dan is 't dat ik onder de taek zal bezweken zyn en dan moet gy niet meer op my rekenen. En hy was vertrokken, 16 jaer oud, geen ander onderwys genoten hebbende, dan hetgeen men in de gemeente-scholen van St-Joost-ten-Noode geeft, en zyne zuster toevertrouwende aen eene brave tante, die haer edelmoedig in huis had genomen. Maer deze tante was twee jaer later gestorven, na een nederige zerk op het grafharer zuster te hebben doen plaetsen. Clara, van alle geldmiddelen ontbloot, had van dit oogenblik af aen een gedurig en vlytig werken het dagelyksch brood moeten vragen. En 't brave kind was vooruitgegaen; zy had met moed de weerkomst van haren broeder te gemoel gezien; zy was eeno der eerste kleermaekslers der voorstad geworden. Vaerwel nu de naeld !,Vaerwel thans den zoo geëer biedigde grafsteenClara vertrekt naer Amerika met haren broeder, die aldaer aen het hoofd van een belangryk handelshuis staet. Verleden week bood zich een onbekende met een wissel van 967 fr. onderleekend door M. Lalle- mand van Leuven, ten voordeeh* van een nyveraer, M. Fr. S., van Hasselt, aen by MM. Callewaert en C°. Deze het handteeken van M. Fr. S. valsch denkende, deden inlichtingen nemen. Inlusschen had de bedrie ger zich welen uit de voeten te maken. In Tongeren vernieuwde hy hetzelfde spel, doch daer werd hy gesnapt. Hy ging eenen zegel halen, en maekte eenen wissel van 949 fr. op M. Peeters te trekken, en ginger mee naer de bank Siegers, doch de bankier lont vattende, wendde voor, dat de kassier uog niet gekomen was, en ging terwylen by M. Pee ters vragen or hy zulke som schuldig was; het ant woord was neen, en toen een valschen wissel ver moedende, werd de policie verwittigd, die den af- truggelaer by den kraeg vatte, en hem by M. den prokureur bragt, waer hy zich uitermate onbeschoft gedroeg; na verhoord te zyn, word hy naer de ge vangenis geleid; 's onderendaegs deed hy volledigo bekentenissen. Volgens de verklaringen door den plichtige aen do justicie gedaen, blykt deze te zyn Peter De Coning van Brussel. Voor zich in gemeld bankhuis aen te bieden, had hy in de afspanning vanM. B., dezer stad, vernacht. By de trekking vaa de leening der stad Gent (1868), welke woensdag morgend plaets had, heeft de stad den pi vs van 23,000 fr. gewonnen, alsmede 2 pryzen van 200 fr. en 30 loten aen 125 fr. De jaerlyksche peerdenmarkt van Paschcn, woensdag en donderdag te Brugge gehouden, leverde weinig belang op en vond niet veel koopers. Er zyn 305 peerden te koop gesteld. Ziehier den uitslag: 255 volwassen peerden, waervan 185 verkocht ac'n den prys van 150 tot 1500 fr.; 30 veulens, waeryan 26 verkocht van 300 lot 900 fr.; 7 merrieveulens, ver kocht van 160 lot 380 fr.; 19 prachlpeerden, waervan 18 verkocht van 800 lot 1800 fr.; 23 ezels, waervan 16 verkocht van 38 tol 150 fr.; en 4 muilezels, welke verkocht zyn van 70 lot 210 fr. Maendag, lael in den avond, zyn eenige bewo ners van het Groen Kerkhof te Antwerpen door een zonderling geval in rep en roer gebragt. Een jongeling,op logement inde herbergde» Toren aldaer, was rond 10 ure in zynen slaep opgeslacn, door hel zoldervenster gekropen en eene wandeling op het dak gaen doen. De -slaepwandelaer bereikte een zondervenster in de buerl, en zyne beweging deed eene daer slapende meid wakker worden. Het dienstmeisje eensklaps uit haren slaep geschud, sprong verschrikt op; zy dacht dat er een spook lot haer kwam, vluchtte verschrikt de trappen af, en wierp door hare hulpkreten, angst en schrik onder al hare huisgenooten. Weldra kwamen echter deze laetsten, gewapend met allerlei keukentuig en slok ken, naer boven gesneld, ten einde het zoogezegde spook te verjagen; maer niet zoodra werd de slaep wandelaer dit gewaer, of poetste in allen haest de plaet. In zyne overhaesting echter om uit de voelen te geraken, liep hy zyn logement voorby en sukkelde langs hel dakvenster de woning; van M. D... binnen. I)at was de tweede woning waerin alles in rep en roer gebragt werd. Men hoorde gerucht op den zol der, en dacht dal er dieven in huis waren. De politie werd verwittigd, en deze vond den slaepwandelaer, welke nu geheel en al ontwaekt was, op den zolder in eenen hoek verborgen. De sukkclaer was zeer bevreesd; hy viel op zyne knieën en bad om vergiffe nis, ondor belofte van voortaen geen nachlelyke wan delingen op het dak meer te doen. Deze beloften ontwapenden de gramschap der politie, welke hem ongehinderd naer zyn logement liet lerugkceren. Men meldt ons uit Bouchout (Antwerpen:) Op 8 dezer, ten 8 ure 's avonds, hebben onbekende kwaeddoeners den barreel van den yzeren weg Grand-Central, op eenige meiers afstand van de statie van Bouchout, verbryzeld en een groot stuk hout op de rails geplaetst, ongetwyfeld met het inzicht om den exprestrein welke eenige minuten later moest voorbyryden, te doen onlriggelen. Gelukkig is het gevaer in tyds door den barreelwachler gezien en deze heeft den statieoverste verwittigd. Er is een onderzoek ingesteld. Men meldt ons uit Arendonck, 14 april: De vee ziekte (Pleuropnomonie exsudativc), is in den veestal van de hoeve, bewoond door den landbouwer Hen drik Gevers, aldaer, uilgeberstcn. Dry hoornbeesten zyn door de ziekte aengelast; eene is reeds afgemaekt. De noodige maetregelcn zyn genomen, ten einde de ziekte tegen te gaen. Het zeer zeldzame geval, dat eene vrouw van honderd jaren nog onder voogdy moet worden ge steld, doet zich thans te Nyeveen (Holland) voor. Zekere Aaltje Jans, die den 10 april 1774 werd gebo ren en gehuwd is met Pieler Willcms Veen, is geheel kinds en onnoozel en daerby stokdoof. Ten einde in hunne behoeften kunne worden voorzien, is het noo dig, dat eenige onroerende goederen, aen haer per- soonlyk toekomende, worden verkocht. Door haren toestand van onnoozclhoid kan zy daertoc geen last of toestemming geven en hel isdacrom noodig, dat zy onder voogdy gesteld wordt, ten einde de te benoe men voogd voor haer kunne handelen. Men schryft uit Vlissingen: De romp van het grieksch vaerluig Idra, dat verleden week zoo onge lukkig met man en muis in een storm op de zandbank in den Elleboog bleef, zwaeit vandaeg, met op- en afgaende ty op zyn anker rond. De gehecle bodem is echier uit de kiel geslagen en alleen by lage ly wordt het achterdeel van het vaerluig zichlbaer, dat door de zwaerte van het an ker met de boeg onder water gehouden wordt. De geheele lading tarwe was reeds den dag na de zee ramp verloren, en werd met de golven taen wal ge spoeld. Nog geen enkel lyk der verongelukte manschappen is teruggevonden, zoodal het algemeen gevoelen is, dat deze zich aen dek of in het want moeten vast gesjord hebben, omdat zy beducht waren door de hooge zee, welke over het vaerluig liep, van dek ge-

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2