Kaetsspel Esplanadeplcin der te sluiten overeenkomsten, zullen de arron dissementen Cliateau-Salins en Saerbruecken, thans gedeeltetyk uitspringende tot in liet bis dom van Nancy, by dat van Metz worden ge voegd, terwyl bel arrondissement Briey, tot djt laetste bisdóm beboorende, doch l'ransch gebleven zynde, by het bisdom van Nancy zal worden aengesloten. OOHTENRVK. De kerkvervolging van Duitschland vindt in Ooslenryk trouwe navolging. In de Kamer van afgeveerdigden zyn de algemeene beraed- slagingen over hel vierde konfessionneele wetsontwerp, de kloosterwet, ten einde ge bragl. Nadat vier sprekers voor de wet en o daerlogen gesproken.hadden, werd met groote meerderheid besloten lol de diskussie van de artikels over te gaen. M. Fux kondigde twee amendementen aen: 1* dat er tot oprichting van nieuwe kloosters een rykswel vereisclit zou worden, en 2C dat buitenlandsche priors in geen kloosters van Oostenryk toelating zouden vinden. HOLLAND. Uit een gisteren namiddag by het nedcrland-^ sche departement van koloniën ontvangen tele gram van luitenant-generael Van Swielen,gedag- teekend Atchin 28 april, blykt liet volgende: De hoofdmacht keert den 26 naer Java terug. De plaetselyke toestand is rustig. De Citadel van Antwerpen vertrekt nacr Pedir; de Timor naer de Oostkust en de Watergeus naer de Westkust, voorde regelingvan politieke zaken. Kolonel Pel is benoemd tot militairen en bur- gerlyken bevelhebber te Atchin. Van 28 dezer ontvangen wy, door Beuters- Ofpce, het volgende telegram uit Penang: 8000 Atchineezen vielen den 11 april de po- sisien der Nederlanders te Atchin aen; zy wer den echter teruggeslagen. Den 16 daerop de den zy eenen aenval op den kraton en werden op nieuw teruggeslagen; het gevecht duerde 8 uren. Alle nederlandsche troepen namen daeraen deel; zy verloren 6 dooden, onder welke 2 officiers, en 60 gewonden. Dagelyks wordt een nieuwe aenval verwacht. ZONDAG 3 MEI om 2 ure namiddag,'spelen de par tyen Sl-Gilles-Brusset party Blondeau,legen Geerards- bergen De Kuyter. Om 3 ufe, Dour, tegen Hofslado 10° party. Om 4 ure, de overwinnaers tegen raalkacr. ZONDAG 10 MEI om 2 ure namiddag, spelen de par tyen Gent (Burgerlyk Hospitael), tegen St-Gillcs-Brus' sel (Les Rouges). Om 3 ure, Erembodegem 9G party, legen Gosselies, Om 4 ure, do overwinnaers legen malkapr. By koninklyk besluit van 28 april worden, voor de hernieuwing van het derde gedeelte, lol leden der Koophandelskamer alhier benoemd MM. Ch. Cumont-Fnider, fabrikant te Aclsl; G. Van Meldcrt, burgemeester en fabrikant te Haplierj.: F. fieropmnn en s'ëhepché té Ni novo. De M&nitèur van heden behelst het volgende ministerieel besluit. Dooreene wyziging aen hel besluit van 24 a zullen do milicianen, aengeduid voor den dienst cii begrepen in de lichting van 1874, aen de militaire overheid op de volgende lydstippen worden overge leverd: Den II, 12, 10, 17, 18 en 19 juni 1874, voor de provincie Ilenegauw; Den 15,16, 17, 18, 19 en 20 juni 1874, voor de provinciën Oost-Ylacnderen en Luik. Op 8, 9,10 en 15 juni 1874, voor de provinciën Antwerpen en Namen. Op 8, 9 en 10 juni 1874, voor de provinciën Lim burg en Luxemburg. De Monilcur van gisteren bevat de konventie van uitlevering tussehen België en de Vcreenigde-Slalen van Amerika. Een koninklyk besluit van 22 april, keurt de.be- uers geleden, de Schor komen te verlaten, gy hadt onder hen den broer van dien Cies herkend, Manuël Hendricx. Cies was er by, toen de pachter van Mctile- beke op zyn bed werd gebonden. Dus, Jan De Lichte zit te Vlissingen. Ga voort, Steven. Een tweede beweerde deze was een schipper dat Jan De Lichte, door zyne eigene mannen aen eenen boom was geknoopt, omdat zy zyne dwinglandy beu werden. Daer hel gezegde van den schipper ge weldig werd betwist, voegde hy erby, en zwoer op eed dat hy, met eigen oogen, u gehangen had gezien en eenen dikken beuk, in 't bosch tussehen Schelle- belle en Wettcrcn. Brave Poclenier, lachte Jan, dal is van uw werk Zoo.... dat zegden zy?.... En zy waren er van over tuigd. Een derde hield staon dat gy u eigen zeiven door den kop had geschoten omdat gy, nagezet door >e marëchaussée, u op 't punt zaegt van gevangen te worden.... Bravo! riep Jan, nog beter! Zoo dat ik, in d'opinie van t volk, toch vvaer en echt sedert lang reeds dood ben en begraven Jamaer, viel Steven in, ik ben er tussehen ge komen en ik heb gezegd dal het allemael leugens '.varen; dal gy wederom aen-'l hoofd stond van uw bende, kloek en gezond, en onversaegder dan ooit?... Dal hebtgy gezegd?.... En dal heb ik bevestigd en gezworen! Ik wist het immers wel Domme ezel! vloog Jan vloekend op. Heb ik de waerheid niet gezegd Gv zyl toch niet dood, mee« ik? Gyhebt myn plan verdorvenHetwas opgestoken spel! Ik moest.... Jamaer, jamaer! riep Steven verschrikt, als liet op dien loon neemt, ga ik er seffens een woor deken byvoegen. Wat? Z'en hebben my niet willen gelooven.... Waerom Ze zegden dat ik zat was.... Hajuichtte Jan. Jubt op dees oogenblik kwam, langs de achter deur, een meisje van rond de vyftien jaer, stillekens de kelderkamer binnen. Zy groette den kapitein en meld.de hem dat Gillis van Pamele verleden nacht, was gezien geweest op Vtoorsegem; dat hy de beek had raedslaginggoeddcsgcmeenteraedsvanDendermonde, om machtiging te bekomen, tot het sluiten eener leening voorden tyd van twee jaren, van 200,000 l'r., aen den jaerlyksehen intrest van 4 i t. h., bestemd voor het uitvoeren van werken van openbam' nut. Verscheidene dagbladen roepen opnieuw deaen- dachlvan het gouvernement in, op de noodzakelyk- lieid om een zegelkanloor te plaelsen in de hoofdplaels van ieder arrondissement. Een eenig kantoor per, pro vincie kon voldoende zyn op het tydstip, dal dc ver bruiking der atllchezegels min algemeen was,en wan neer de drukkeryen zeldzaem waren buiten de provin- cie-hoofdplaetsen. Indien men niet haest den afllehezegel denkt af te schaffen, gclyk onze buren van Holland hel gedaen hebben, is het meer dan tyd, dat het gouvernement dc ongemakken doe verdwynen, waeraen dc notaris sen, drukkers en andere personen lydcn, die, buiten de provincie-hóofdplactscn, zich van aflichezegcls moeten bedienen. Ware het dan zoo ecne groote zaek, eenen zegelaer te hechten aen het bureel der regis tratie? Indien de slichting van dit klein ambt beschouwd wordt als te koslelyk voor de rykskas, is er een ge- spaerzamer middel om regt te doen aen de eischen: het is, voorde alïichcn een aenklcvend zegel te maken, gelyk in Frankryk. Luidcns beriglvan den heer GouverncurvanOosl- Ylaendoren, zullen de 6 jonge stieren, Engelsch Durham ras, aengekochl door dc Provincie, ter verbetering van 'l rundvee,openbaer verkocht worden den maen- dag, 4 mei aenslaendc. De verkooping zal plaels heb ben te Gent, Beestenmarkt, ten 10 1-2 ure. Zy zal ge daen worden met 10 °/o verhooging, tegen complaiile betaling, of op 14 dagen, mits te stellen voldoendcborg. Deslieren zullen moeten behouden worden binnen de provincie, ten minste een jaer lang, lol het dekken van een ieders koeien en vaerzen. Er zal telkens niet meer dan 4 frank mogen geëischl worden. De slieren zullen een half uer voor de verkooping kunnen bezichtigd worden. Gisteren was het dè 40° verjnerdag van de wet, waerby onze eerste spoorwegwerd gestemd. De H. Vader geniet ecne voortreffetyke gezond heid; op 15 mei aenslaende treedt hy in zyn 84° jaer. Te dier gelegenheid zullen er in de katholieke landen openbare gebeden plaels hebben. Het ontwerp voor het opriglen van een paleis van schoone kunsten te Brussel, dat aen dc Kamer is voorgelegd, verschilt weinig van datgene, hetwelk door de heer Callail aen de akademie voorgesteld was. Hel paleis zou op de plaets van hel oud ministerie van juslicie, in de Regencies!raet worden gebouwd. De groote tentoonslellingzael zou 60 meiers lang op 19 breed zyn en 't licht langs boven ontvangen. Volgens het ontwerp der akademie, zouden er geene onteige ningen moeten plaets hebben, daer deze gronden reeds sedert 4840 aen den Slaet loehooren. Nog een diefstal, wacrvan hel bestuer der yzcren wegen ongetwyfeld de gevolgen zal moeten dragen. Eene som van 50,000 l'r. werd op 28 april van Brussel naer Alh verzonden, met den exprestrein die ten 8 1/2 ure 's avonds vertrekt. Te Alh aengekomen, bemerkte de chef-treinwachter, of beter gezegd de bediende welke dézen dienst verrichtte, dal die som verdwe nen was. Wat is er gebeurd De trein niet stilhoudende voor zyne aenkomsl te Ath, heeft do diefstal slechts Ie Brussel kunnen plaets hebben, ofwel onderweg door een lid van het personeel. Men zegt dat dc treinwachter, in de zuiderstalie, voor hel vertrek van den trein, een oogenblik zyn rvtuig verlaten heeft. O -6CU.O. JJ ipuiXiLSOfllt XPiUiarUiüisiaiX is_ dezsxAi: schelmen kochten goederen in den vreemde en tledeu dezelve verzenden aen een adres dal niet bestond in de stad, die zy als beslemmingsplaets acnduidden, maer wel in eene andere stad. Het bestuer vaa den yzcren weg, ter goeder trouw aen misgreep én het adres geloovcnde, vePzond de goederen naer de stad waer de aengewezene slract bestond. Een der aftrug- gelncrs ging de koopwaren afhalen en hel bedrog was voltrokken. Een duitsch koopman werd op gemelde wyze bedrogen, by de verzending van eenen wa"gon hout, naer Antwerpen, die te Sl-Joos-len-Noodc werd afgeleverd, lil dien hoofde vraegl hy aen den Slaet ecne schadevergoeding van 3,000 fr. Dit Teil heeft de administratie op hare hoede gebragl, die er aen het parket kennis van gegeven heeft. Het is te hopen dat de schelmen die, zegt men, hun bedryf op groote schael uitoefenden, weldra in de handen van hel »e- regl zullen vallen. Maendag rond 3 ure namiddag, had er eene hevige worsteling plaels in eene herberg der Kaesmarkt, te gevolgd en was gaen aenkloppen, niet verre van den hoogen weg, op den watermolen, tussehen JVoenebroek en Tenvrye, alvvacr hy plechtig werd afgewezen; dal hy vandaer vertrokken was naer het Kartuizersklooster boven Si Marlens-Lierde, (1) waer hy als rei/ende passant goed werd onihneld en vergast; dat hyvandaer waerschynlyk zou afsteken naer Opbrakcl, om uil te komen in hel Brekelbosch Waer het overmorgen gin1 kermis zyn. t Is wel, Mieken, (2) sprak dc kapitein; hier hebt ïy een permissie schelling voor uw moeite. Hebt gy honger of dorst? Dank u, meester; ik heb eenen boterham en eene kom melk gekregen op den watermolen, waer ik Gillis had gevolgd op bevel myner moeder. (3) Zyt gy niet te veel vermoeid. Al tyd ten uwen dienste, meester. 7, f)anIerll'ek,1 «y°P slaenden voet naer den Patina. Meld aen Trien dat zy dezen namiddag den dronkaerd zal ontvangen, dien zy gister avond heelt opgeraept Zy geve hem beter klecderen en herborge hem voor veertien dagen. Voor dien tyd zal ik langs daer pas- seeren en vernemen hoe hy het stelt. Trek op, Mieken en mync groelenis aen Trien. Mieken was het veld in. Gy hebt het gehoord, niet waor, Steven' Gy zvl besteed 111 den Paling. Trien zal voor u zorgen.'Gy moogt eten en slapen zooveel gy wilt, maer drinken niet; uw sloopen zullen gemeten zyn. Haest komen Emboen Petryns in; ik zal hun rayne laetste bevelen geven en zy zullen u leiden naer uw logist.... Jan meende gerucht te hooren en keek door de deur.... Er was niemand in d'herberg. Ja, ja! sprak hy binnensmonds, overmorgen is kermis in 't Brekelbosch, ik weet het. Zy zitten met )oen by: "t kan niet meer op! Zy zullen smeren, spe en en al hun geld vertuischen, en dan zal het uitko men, lot slot der feest, op een algemeene vechlparly: ik ken ze.... Nu, dat raekt my niet.... 'k Heb liever dal ze in 't bosch zitten te brassen dan in de kroeg.... Ik ben niet verzocht; 't is onbeleefd van hunnent we"0; maer z'hebben gelyk: ik mogt welligt hunne uilspat- Brussel. Twee wolgekleedde heeren poogden oen derde te verwurgen en zy waren er byna in gelukt, toen men er in slaegde hun het slagtoffer te ontrukken. Een der vechters verkeerde in zoodanigen slaet van woede, dat vier policie-agenten en twee burgers moeite had den om hem aen te houden. De verwurgers zyn naer hel policicbureel gebragl en het slagtoffer heeft men naer hel gasthuis gedragen. Dc nieuwe lokomoticf, voor den tramway van den boulevard-central te Brussel, is in werking ge steld. liet is eene lokomotief van een gansch byzonder model, die ten hoogste vyf peerdenkracht heeft. Zy weegt 4,000 kilogrammen. Men ziet noch stoom, noch rook, noch iets dergelyks uit de machien opstygen. Zy werkt met even veel gemak voorwaerts als achler- waerls, en twee mannen zyn voeldocnde 0111 dezelve te besturen. Een byzonder toestel ontvangt den stoom naermate hy verbruikt wordt, perst hem te samen en brengt hem tol den ketel terug. De rook wordt door de schouw verslonden. Hel gerucht is byna onhoor- baer en men kan de lokomoticf schier oogenblikkelyk stil houden. Deze lokomotief rust op vier wielen, omringd door het toestel tot samenpersing van den sloom, ziet zy er nog al zwaer uil en gelykt veel op eene vierkante doos met eene schouw op. De omvang der lokomotief is minder dan die van hel rytuig dat zy voorttrekt. Hel spreekt echter van zelfs dat de lokomotief twee, zelfs dry rytuigen zal kunnen voort slepen. Men zal binnen kort in hel openbaer, er ecne proefneming mededoen. De policiovan Cureghem by Brussel, heeft maen dag, in de Brogniezstrael, twee dieven aengehouden. Zy hadden te Laeken eenen inwooner dezer gemeente bestolen en werden achtervolgd door dezen laetste, die dengene achterna liep welke de ontl'ulsolde geld- tesch by zich had 011 wiens twee medepligtigen niet van zyne zydc weken, zoodanig vertrouwden zy elkan der. Byna tol aen den boulevard gekomen, werden zy nagejaegd door de agenten De lloorno en Malhieu, die hun den weg naer de stad afsneden en, niet zonder moeiUj, twee der dry kerels in de Brogniezstrael, aer.- hielden. Wy zeggen, niet zonder moeite, want de twee agenten, alhoewel door lalrykc nieuwsgierigen om ringd, hadden, zonder bysland, te kampen legen dc slagen en de worsteling der twee dieven. Eindelyk gelukten zy er in deze te bedwingen, maer vonden zich genoodzaekt hun de handen en voeten te binden ca zp aldus, op eenen stootwagen der messageriën Van Gend, naer hel policicbureel te voeren. Men meldt uit Waterloo (Brussel:) Een liefheb ber heeft alhier, op het monument van den Leeuw, een buitengewoon waegsluk aengevangen. M. CleophasVan Cutsem,van dc hoeve Ilougoumont, gezeten op een peerd van zuiver engelsch ras, dat hy in zeven maenden tyd, getemd en geleerd had, kreeg in het gedacht aldus het gedenkteeken op te klimmen. De regllynige hoogte van dien berg is, zooals men weet, 45 meter en de helling 24 graden. De ruiter steeg in galop tot op 20 meters van het toppunt, ajwaer het peerd, ongetwyfeld verschrikt, door het zicht van een honderdtal nieuwsgierigen, die zich op het platvorm naby den leeuw bevonden, terugkeerde, tot op tien stappen van den grond. Daer wist de behendige en koelbloedige ruiter het peerd zoodanig te besturen, dat het zich weer om keerde en dilmael'tot op den top klauterde. Hel peerd ging rond hel gedenkteekeu, sleigde zyne voorpooten op hel voetstuk en daelde dacrna de kegelvormige hoogte in regie lyn af, met de grootste voorzichtig heid zyne poolen over elkander kruisende. Deze be- hendigedaedvan M.Van Culscm heeftde toeschouwers zeer verwonderd. De opklimming en afdaling duerden 1,77 vjasmarkl van Cent was gisteren byna onbe duidend; de vragen waren kalm zonder verandering van pryzen. b Er was weinig lynwaed ter markt; de verhandelin gen hebben onder de kulzers plaels gehad; de geweel- sels 0111 te bleeken werden veel gevraegd; de prvzen waren vast. 1 gevraegd; de pryzen Men meldt uit Zelzate (Gent): Het plan lot verbree- den en verdiepen der vaerl van naer Neuzen (seklie Zelzate), is deze week alhier aengekomen en ter inzage van het publiek op hel sekrelariacl neérgelcd Een gansch nieuw gedeelte der vaert zal worden gedolven van aen hel krankzinnigengesticht dwars door de "o- mecnteschool en de Slatiestracl, naer de grenzen tot aen het gehucht den Stuiver. In hel kort zal men tot den aen koop en de onteigening der gronden overeen en naer men verzekert, zal men spoedig de hand aen het werk slaen. Vier nieuwe bruggen zullen er moe ten gebouwd worden. Men schryfl uit Eecloo, 27 april. Wie stelt (1) Afgeschaft in 1783. (a) Anna Maria Van de Wiele, gebortig van Aspelaere en al- daer woonachtig. Vonnis XLIII. (3) Maria Van den Audenhove, van Aspelaer. Vonnis XLII. tonde vreugd sloren.... Nogtans, ik zal er zyn... Gillis is er henen; Pier Putte zal komen en Tineke zal niet ontbreken.... Daer gaen ze eens vry hun hart opnalen legen den kapitein'k Wil hooren wat ze te zeggen hebben!....'k Heb Tincke's broer doen geeselen, en dat moet Cies op de maeg liegen.Te weten nogtans of hy geroken heeft wie degene is die Pier heeft geleverd.... Embo en Petryns,de schalbewaerder ende geheim- schryver der bende, traden binnen. Eindelyk! riep Jan. Zit neer.... Embo en Petryns, zooals de lezer reeds weet, komen verslag doen over de werkzoemheden der bende, sedert january laelst. Daer dit versla" zeer droog om hooren dreigt te zullen wezen, noodden wy den lezer uit, dc Schor te verlaten en regt naer 't Brekelbosch te trekken: daer zal hy, '1 is te hopen veel meer vernemen dan op de kelderkamer der kroe"' 't Is er kermis, en, volgens het zeggen van Jan, schyni het of schier geheel do bende gaet er samenkomen. Vooruit dus, geachte lezer!.... ....Doch neen, niet te haeslig!.... Zie, Petryns brengt den vinger aen den mond en wyst op de deur die ingang geeft naer.de herberg.... Er zitten er dry, fluisterde hy in Jan's oor; wy zyn samen lot in de Schor gekomen, en onderweg werd er druk van u gesproken.... Jan vloog naer zyn loergat.... Hy zag in de herberg twee boeren neergezeten, en, in hun midden, iemand die het voorkomen had van een weihebbenden vee- koopcr: er lag een forsige doghond tussehen zyne boenen te gapen. Jan luisterde.... lnderdaed, sprak hy, zy zitten op myn kap.... Wachll.... Liggen er van ons honden in dc gebuerle' Boef en Schipper liggen te slapen, dezen kant Taeffclecrshof. Best! Jan schoot naer de kleerkas, en, op éen-lwee-dry stond hy uitgedost in de beste paesehplunjc van den ba es uit de Schor. Die kleeren passen my wonder wel, sprak hy de baes zal ze my leenen voor veertien dagen.... -7 En nu* jongens, kykt door de deur.... Ge zult den baes gaen aerdig staen opzien.... Opgelet! Opgelet dus, geachte lezer! Vóór wy naer't Brekel bosch vertrekken, zullen wy waerschynlyk nog eerst con episode op te halen hebben. (Wordt voortgezet.) zich den vorigen toestand voor van onze polders, en is niet yerbaesd over de verbeteringen aldaer sedert eenige jaren tot stand gekomen! Onvoorzien van ge meenschapsmiddelen, was de streek beroofd van alle verkeer. De uitvoer der landbouwvoorlbrengsels le verde de grootste ongemakken op; by het ter markt brengen der granen stond de landbouwer voor erge bezwaren, want de helft van het jaer waren de zaei- landen onderwalerd; de wegen geleken aen slvkpoe- len en ieder dorp lag afgezonderd en maekte als een ontoegankelyk eiland uit. In den laetsten tvd is alles veel veranderd. Het graven van het Schipdonksch-en het Leopoldskanael was eene openbare weldaed. Terwyl St-Laureins en St-Margarite zich met een steenweg acn elkacr sloten, kwam St-Jan beide ge meente met een zytak te gemoet en sloot Waterland zich aen den steenweg Eecloo-Walervliet, en aen den steenweg Waterlandkerkje-Ooslburg. Thans met Oost burg vereenigd, is St-Margarite op het punt den steenweg van St-Margarilo naer St-Laureins tol aen Oostburg voort te leggen. De reizigerstrein, die ten 8 u. 40 m. 'smorgends van Namen vertrekt, heeft in de kromte van Mirwart, verleden vrydag een hevigen schok gevoeld. Te Poix aengekomen zynde,zond men onmiddellykvvcrklieden, ten einde naer de oorzaek hiervan te vernemen en deze vonden een pak ledige zakken op de riggels, dat uit den bagagicwagenvan een vorigen treinwas gevallen. Deze zakken, 43 in getal, waren byna de oorzaek ge weest van eene vernieuwing van het spoorwegdrama van Poix, dat onlangs terzelfder plaetsc voorviel. Men schryft uit Lobbes acn den Journal de Charleroi Sedert eenigen tyd is er by ons veel valsche munt in omloop. Men heeft tot acht valsche stukken van 5 francs, met hel beeld van Leopold II en het jaertal 4873, her kend. Deze stukken zyn op denzelfdcn dag aen acht vcrschillige personen uitgegeven. Zal men dus den dader dezer misdacd ontdekken? Er is waerschynlyk in onze omstreken een fabriek van valsche munt". Maer dit is niet alles; onze bevolkingen zyn ver schrikt door het groot getal dieften, die bvna alle dagen gepleegd worden. Donderdag nacht heeft men getracht de vilrien van eenen onzer koophandclaers te doen springen; in het schof lag twaelf of vyftien honderd francs. Gelukkiglyk is de eigenaer wakker geworden, en heeft de dieven doen vluchten. Niet alleen steelt men by ons maer men vermoordt nog. Onlangs zyn twee misdaden bedreven, waervan de daders tot nu toe onbekend zyn. Een man is vermoord geworden in zyn huis, tus sehen zes en zeven ure 's avonds, en de plichtigc is aen het geregl ontsnapt! Hoe lang zal dat nog duren? Dc stad Luik heeft eene leening van 45 miliioen, met het huis Errera-Oppenheim van Brussel gesloten. De gemeenteraed heeft in de zitting van eergisteren avond, het kontrakt goedgekeurd. Men heeft zelden zooveel meikevers gezien als dit jaer; men zal een middel moeten zoeken 0111 ze te vernietigen. Donderdag en vrydag zaten de lanlaernen op den boulevard d'Avroy te Luik, lelterlyk vol. De temperatuer van de laetste dagen was voor april te hoog, terwyl de geheele maend zich reeds zeer gunstig had doen kennen. Zoo toekende do thermometer op den 21 sle 72°, een warmtegracd, die eigenlyk tot de maend july behoort. Ten gevolge van hel buitengewoon lenteweder is dan ook de groci- zaemheid verbazend toegenomen, zoodal het schyut of reeds een gedeelte van mei genoten is. De perziken, pruimen en abrikozen hebben vrucht gezel; als met bloesems bezacid is de kersenboom- ?7fJ' iJr r«"-.-"«"riiciii)ouinGn zvn thans ih vollen bloei; de niet minder veel belovende appelboo- men beginnen weldra te bloeien, terwyl de knoppen van de druivenboomen zich met icderon dag ontwik kelen. Zooveel op eens en onder zoo gunstige om standigheden tol groei en bloei gekomen, kwam in de laetste jaren niet voor. Het graen stael overal voordcclig, terwyl het kool- zacd begint te bloeien; de aerdappelen staen geregeld boven den grond. Op gelykc wyze als in tuinen en nvveekeryen, nu zooveel loot en bloemen den waren inrtM. „ilT ,s<";e,iden' Sa0" tl0 °P don akfccr „r ondei het glas geteelde gewassen in de moezerven vooruit. Het vee dat overal de stallen verlaten heeft, graest in vruchtbare weiden. Toch vreest men dat op al dien overvloed van zonneschyn en malsche luchten een tyd zal voI"en van teleurstelling, misschien wel als de zomer ge- wenscht wordt. Het schoone lenteweer althans van au jaer brengt nu menigeen te binnen, dat voor 14 jaren, na een even blyden tyd, in den nacht van 20 juny at de aerdappelslruiken warén afgevrozen. Maendag morgend toen de trein uit België ko mende te Givet (Frankryk) stil hield, stapte een der reizigers af eiv vroeg onmiddelyk naer het bureel van den politiecommissaris. Men-wees hel hem. Hy begaf er zich naer toe. Onmiddolyk in tegenwoordigheid van dezen ma«is- Iraet gebragl drukte hy zich uit als volgt- Myn naem is Constant-Leopold Rudder. Ik was professor en boekhouder to Parys lyderis de Commune waeraen ik en een werkman deel nam. Toen de Ver- sadleezen in Parys rukten,gelukte ik er in te ontsnap pen en my naer België Ie begeven, liet was my sinds dien onmogelyk eenige plaets in Brussel te vinden Ik ben zonder redmiddelen en verkeer in de grootste armoede. Ik weel dat ik by verstek, in april 4873, door den krygsraed van Versailles veroordeeld ben geworden. Kom aen! ik kan T niet langer meer uithouden en ik verkies my aen de militaire justicie over te leveren. Neem mv in echtenis. Dc polieickommissaris der statie van Givet bragl dezen zoo uitdrukkelyken wcnsch onmiddellyk ten uitvoer en Rudder heeft zynen eersten klamen nacht overgebragt in het gevang van Charlevillc, van waer hy door de zorgen der gendarmerie naer Mezières zal worden overgebragt. Werken van opregt nationael belang zyn donder dag geëindigd, met het plaetsen van den kolossalen hamer door den sloom bewogen, opgerigt in dc ko- mnklyke kanon-fabrieken van het arsenael te Wool wich (Engeland), en bestemd voor de verveerdiging van het toekomende grof geschut. Dit werktuig, dat men zich gehaest heeft te voltooien voor 1 mei, tyd stip van het bezoek des keizers van Rusland, is eene week vroeger voltooid geweest, en donderdag mor gend werd dc hamer, in tegenwoordigheid van kolo nel Campbell,opper-intendent, voor de eerste mael in beweging gebragt.Men kan zich geen gedacht vormen van de verbazende kracht van den nieuwen hamer. Hy is beschreven geweest als eenen hamer van*30 ton, maer 't gewigt van het terugvallend gedeelte is van byna 40 ton, en zyne kracht wordt nog merkclyk vermeerderd door het gebruik van den stoom,die hem van omhoog nedersloot.Men heeft nog de tegenwoor dige kracht van den slag nietbepaeld. De hamer is 45 voet hoog en de ondersteunings- werken beslaen eene oppervlakte van 420 vierkante voeten. Boven den grond weegt hy 500 ton en 't yzer waeruit de grondvesten zyn samengesteld, weegt 665

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2