X N° 175. Zondag 10 Mei 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 9 Mei. Buitenlandse!» Nieuws. G-azette v Aelst ■Iet Bureel vnn liet blad Is gevestigd In de Knpellwtrart M* 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraclitvry moeten toegezonden worden. Abonneraentipryg fr. •sjaere, vooraf betaelbaor. Voor den bulten kan men lnecbryven in al de postkuntooren, en voor «1e landelyke gumeenton by do brlefdrngere* KIEZING VOOR DE WETGEVENDE KAMERS. De Conservateurs van het Arrondissement Aelst zyn zondag verleden in algemeene verga dering samengekomen ten einde den lyst hun ner kandidaten voor de kiezingen van juny vast te stellen. De vergadering was zeer talryk en vol geest- drilt. Meer dan zes honderd leden hadden den oproep van het comiteit beantwoord. De uitgeroepen kandidaten zyn de volgende: Voor den Senaet: MM. Bon Van de Woestyne, uittredend lid en Leirens-Eliaert, nyveraer; Voor de Kamer der Volksvertegenwoordigers: MM. Van Wambeke en Verbrugghen, uittredende leden en Ch. Woeste, advokaet by het Hof van Cassatie, te Brussel. In deze vergadering hebben de kandidaten het woord genomen om de Conservateurs hunne dankbaerheid uit te drukken voor de blykenvan achting en verkleefdheid aen hen geschonken. M. Woeste heeft eeneredevoering uitgesproken welke met den grootstcn geestdrift werd ont- haeld en toegejuicht. MM. Bu" Dellafaille, senator, en De Naeyer, volksvertegenwoordiger, hebben, zooals men weet, afgezien van de vernieuwing van hun man- daet. Die mannen van echt uitstekend talent en zelfsopolïering, mogen het byzonder leven in treden met de overtuiging dat zy steeds hunne pligt hebben gekweten en dat het vaderland en hunne lastgevers hun veel goeden en trouwen dienst verschuldigd zyn. Geaurende hunne lange en schitterende loopbaen hebben MM. Dellafaille en De Naeyer aen de bewarende gezindheid de schitterendste blyken van verkleefdheid gege ven. Dat zy er onze innigste dankzegging over ontvangen. Hunne naem noch hunne diensten zullen hier nooit vergeten worden. In dezelfde vergadering werd ook, in ver vanging van M. Jan Moyersoen, die zyn ontslag heelt gegeven, uit hooide zyner drukke en tal- ryke bezigheden, voorgesteld als kandidaet voor den provincieraed, den heer advokaet Theophiel Van Wichelen. Onnoodig erby te voegen hoe geestdriftig die kandidatuer werd toegejuicht: Een ernstige en vrome kamper te meer, hoorde men uitroepen, voor de goede zaek en voor de belangen van het arrondisse ment! M. KAREL WOESTE. Of onze nieuwe kandidaet voor de Kamer der Volksvertegenwoordigers, een man is van be- kwaemheid, of hy verkleefdis aen de katholyke princiepen en of hy by gevolg aen de bewarende gezindheid, aen het arrondissement Aelst en aen liet Vaderland veel dienst kan bewyzen,zal bly ken uit de volgende opgaven: De tytels van M. Woeste zyn uitstekend en uiterst talryk/Wy stippen slechts de byzonderste aen. Als Advokaet by het Verbrekingshof slaet hy op den eersten rang by de brusselsche balie. 'In 1863,1864 en 1867 bekleedde hy by het katholiek (i) TWEEDE DEEL. VIII. In ®t Brckelbosch. (75* VERVOLG.) De dry reizigers in de Schor tegenwoordig, zaten driftig aen den klap; het gesprek moest aenvang ge nomen hebben reeds vóór zy in de herberg waren komen neerzitten. Waervan was er kwestie? Eilaes! waervan hadden zy anders gesproken lenzy van datgene vvaer iedereen den mond van vol had, van den slechten lyd, van 's lands wanordelyken toestand, van de bedelary, van de ontelbare.menigte zwervers en roovers die, tot eeuwige schande voor Vlaenderen, schier vry en straffeloos moglen begaen en hel weinige verbeuren dat de opvolgende oorlogen, de ziekten, de hongersnood hadden gespaerd. Doch, van den huidigen oorlog, wisten zy, voor het oogenblik, niet veel nieuws. Het fransche leger lag voordeMaes en bedreigde Holland. De Hollanders, die fiere republikeinen, waren, scheen hel, op hun gemak geenszins. Er werd zelfs gezegd dat, gelukten er de franschen in ten hunnent binnen te dringen, zy van zin waren effendoor revolutie temaken en het stadhouderschap, sdderl Willem 111 afgeschaft, te her stellen. Zoo spraken de dry gezellen. Doch zy wenschten en hoopten dat dit eeuwig bloedvergieten nu eindelyk daerby ging blyven; dat Lodcwyk XV met zynen geduchten maerschalk van Saxen haest naer Parys zou terugkeeren; dal de vrede ging gesloten worden en dal de onderhandelingen deesmael beter zouden uitvallen dan die, in oclober Iaelslleden, te Breda aongevangeu; kortom, dal Maria-Therezia, al ware het van den dag van mórgen, weder aen het be- (1) Eigendom dei; Gazette van Aelst. Congres van Mechelen, het ambt van Sekrelaris. Hy sprak er twee groolc en wonder schoone redevoerin gen uit, de eene over de Worstelingen en Zegepralen der Kerk (1863), de andere over de Kloosterorden. Bo nevens de krachtdadigste deelneming welke hy nam in de werkzaemheden der sectiën, voornamelyk in 1863, droeg hy het verslag voor op al de kwesliön van onderwys. Hy is een der yverigsto medewerkers der Revue Générale,sedert de opkomst zelve van dit verdienste- lyk maendschrift. In 1868 werd hy er 'de bestuerdcr van, in vervanging van M. Ducpéliaux.Hy schryfterin de artikelen over het belgisch politiek. Hy is de schryver der volgende werken 1° La loi sur le temporel des cultcs et la question des citnetières. (De wet op het tydelyke der eeredienstcn en de kwestie der kerkhoven) 1865. 2° De la propriété des anciennes églises, des anciens cimetières et des anciens presbytères. (Over den eigendom der oude kerken, der oude kerkhoven en der oude pastoryen) 1871. 3° La question militaire en 1872. (De militaire kwestie in 1872.) M. Woeste is een der meest gezochte en meest loe- gejuigde sprekers der katholieke kringen. Hy heeft conferentiën gegeven in byna al de katholieke kringen van het land, te Brugge, te Doornyk, te Verviers, te Luik, te Mechelen en elders; en overal heeft zyn ge leerd en indrukwekkend woord den grootstcn byval ontmoet. Wy hebben de gelegenheid en levens het voordeel genoten hem twcemael te Aelst te hooren, in 1864 en in 1866. De eerste raacl nam hy voor sujelU L'influence francaise cn Belgique. (De fransche invloed in Belgie), de tweede mael sur les devoirs des Catholiques (over de pligten der Katholieken). Van deze tweó COnferen- liën heeft de stad Aelst hel vleiendst herdenken be- waerd: zy leerden ons, by eigene ondervinding,in den kundigen redenaer den toekomenden kandidaet voor de Wetgevende Kamers kennen; van dan al was men het eens om te verklaren dat de plaets van M. Woeste was aengewezen in hel belgisch Parlement, en aen Aelst'is de eer en gunst te beurt gevallen er hem lo mogen henen leiden. llerhaelde raaien werd hy door de Federatie der Katholieke Kringen als afgevaerdigde gezonden naer de Kringen van Moescroen, van Turnhout, van Sl-Truien en andere. Sedert tien jaren werkt hy onverpoosd en doorsla gend mee in de beweging der politieke associatiën. Namelyk in 1870, den 18 juny, bragt hy by de Conser vatieve Associatie van Brussel hel programma voor, dat, beurtelingsaengenomen door de provinciën, uitkwam op de kiezingen van 2 augusly, kiezingen die het ministerie Frère-Bara ten gronde braglen en, volgens de getuigenis der Indépcndance zelve, door gansch het land, een algemeene ontlasting verwekte. In december 1871, by dezelve associatie van Brussel, stelde hy voor, en deed hel stemmen, het adres lol hel kabinet-d'Anethan, adres dal het uitgangspunt is geweest van eene algemeene beweging. M. Woeste is een der stichters van dc Federatie der conservatieve associatiën. Daer heeft hy,in 1872 en 1873 menige doorslagende besluiten doen aennemen be- trekkelyk de kwestie der kerkhoven en de militaire kwestie; en wel byzonderlyk, in juny 1873, hel be sluit van belangryke wyzigingen te vergen in het wetsprojekt van generael Thiebauld, wyzigingen die door de Kamer zyn aengenomen geworden. M. Karei Woeste is ook ondervoorzitter van de Sociétéd'Emulation te Brussel. Deze schoone en ver- dienslvolle Sociëteit is vooral bestemd voor de jonge lieden; wekelyks geeft men er Conferentiën. Hierby bepalên wy de opsomming der tytels van onzen toekomenden député, zeggende: enz. enz. wind kwam der Nederlandenwan-t dan, beweerden zy, en dan alleen; zou misschien het land eenige jai'en voorspoed, rust en veiligheid genieten en nimmer meer zóu men gewagen van bedelaers, stroopers en moordenaersbenden.... De hemel verhoore u, zuchte de baes; maer in afwachting zitten wy met de plaeg by en wy blyven er mee zitten. En zoo zitten wy er mee sedert haest twee hon derd jaren, sprak met zeker gezag, een der reizigers. Sinds de dood van keizer Karei stroomen hier beurte lings de vreemde legers toe om, ten onzen koste, de geschillen der souvereins te slechten. Onmedoogcnd hebben zy het al geplunderd en verwoest; hel land is dood arm geworden; de bevolking is als weggemaeid, en onze goede vaderen zouden in de woestcny die ons omringd geenszins het weeldrig en ryke Vlaenderen nog herkennen dat het hunne was! Afschrikkelyk tydslip, aengeteekend in 's lands kronyk met bloed en tranen En vvaer zyn! viel een tweede reiziger in; wie alleen hier nog vertier en welvaert hebben zyn de bedelaers en'hel grauw. TDuert alzoo reeds zoo lang, pachter! De bende van Jan De Lichte is de eerste niet die het land over rompelt, noch Jan De Lichte de eerste rooverskapitein niet in Vlaenderen! Mogt hy de laelsle wezen!.... Het land zit er vol van, van '1 slecht volk. Ge moogt geenen voet verzetten ofg'onlmoel schooiers, 't Is geen halve uer geleden, dezen kant hel hof Terduyst, zat ik er met zeven gelyk op het lyf!.... En lastig, en stout, en onbeschoft zy zynZy hebben my gevraegd, en, ik beken het, ik heb gegeven; legen dank, wel is waer, maer toch heb ik gegeven, ik kon niet verder: in eiken schooier vrees ik eenen roover of eenen moordenaer te ontmoeten. Gy vreest te regt; ik,, ik ken dal volk. En ware hel dan nog maer langs de bacn alleen; maer in zyn- eigen huis is men niet vry!.... Wal is er Overbodig ook ware het de kandidatuer van M. Woeste te doen gelden en poogingen aen te wenden om den man in 's volks opinie te ver heffen. Al deze onze opgaven zyn onbetwistbaer echt, en goê goed prystzyn eigen. Alieenlyk zullen wy erby voegen opdat een- iegelyk het wete, dat, wanneer de Conservateurs van het arrondissement Aelst op iemand hun nen keus laten vallen, zy niet gewoon zyn van katten in zakken te koopen. HOLLAND. Uit Penang wordt van 5 mei, door Reuters Office het volgende geseind: Luideusalhier ont vangen berigten, blyven nog 1000 man neder- landsche troepen en twee oorlogschepen met het garnizoen te Atchin achter, wegens de vy- andige houding der Atchineezen in de naby- heid van den Kraton. FRAAKBYK. De République franpaise meldt de volgende byzonderhedenoverde ontvluchting van Roche- fort en zyne medegevangenen uit Nieuw-Cale- donië. Zy waren, zooals men weet, op het schiereiland Ducos, waer de veroordeelden tot ballingschap in eene versterkte omheining be- waekt worden. Het schiereiland Ducos, door klippen omringd, strekt zich langs de oostkust van het eiland, voor de hoofdstad Nouméa. Eene reeks van koraelbanken loopt op eene evenwydige linie in dezelfde richting der kust. Tusschen deze lyn en de kust, kunnen de vaer- tuigen van kleinen diepgang doorvaren om den handel te dryven met de handelshuizen langs heen de kust. Eene goelet, die een bootje na zich sleepte, heeft zich in dit kauael gevvaegd. Rochefort en r/.yne gezellen waren aen het vis- schen met de lyn. De goelet zond hare schuit, die het schiereiland Ducos uaderde, en de vlug telingen opnam welke in het watergesprongen waren om tot haer te zwemmen. Zoohaest zy aen boord waren koos de goelet de volle zee. Als het kalf verdronken is, vult men den put, zegt een oud vlaemsch spreekwoord. Nu dat Rochefort met zyne kameraden van Nieuw- Caledonie is ontsnapt, zullen er maetregelen genomen worden, om voortaen dergelyde ont vluchtingen te beletten. Het transport-schip de Virginie, dat op het einde dezer maend van Brest naer Noumea vertrekt., zal eene kompa- gnie infanterie, alsook een bygevoegd detache ment gendarmen aen boord hebben, ten einde op de daer verblyvende communards een waek- zamer oog te houden, dan tot nu toe het geval was. Daerenboven zal de vryhoid van cirkulee- ren, welke deze daer genieten, merkelyk inge krompen worden. Al de republiekeinsche afgeveerdigden, welke sedert den 29 meert de departementen hebben bezocht, zullen op het einde dezer week te Parys byeeu komen, waer zy verslag zullen doen over dc plaetsen, die zy hebben doorloopen, vooral in wat de toepassing der wel op de mairs betreft. Uit al die verschillende inlichtingen zal een algemeen verslag worden my gebeurd, pas dry weken geleden? Ik woon op St-Anlelinks; hoogerop, in hel bosch, moest er dien dag wel een ganschc bende legeren. Ik zag er vier komen al'gcsteken regt naer myn hof.... Zy vroegen ol er geen ketels le verlappen waren. liet waren ongelvvyfcld bohemers, pachter. Neen, neen, geen cgyptcnaers, die herkent men te wel.... Nu, om 't even: bohemers, stroopers, schooiers en nioordenaers, '1 is al vau één bakte. En hoe hebt gy ze ónthaeld? Ik antwoordde dat ik niets te vermaken had. Ik hoopte dat ze daerop gingen aftrekken, maer neen. Zy beweerden dat zy kcukengerief noodig hadden en eene kuip om hun goed te wasschen.... Zy vroegen slechts op leen en beloofden dc voorwerpen onbe schadigd en nauwkeurig weer te brengen. En gy hebt het gevraegdc gegeven Ik heb het gegeven. En zy hebben het weergebragt? Alles", behalve eenen ketel, dien zy waenden nog noodig le hebben. En gy hebt hun den ketel gelaten? Weel gy wal my eenen van den troep in d'ooreu blies?.... Baes, zegde hy, waert gy zoo gewillig niet geweest,dezen nacht stond uw hof invuer en vlam Wat kan men daerop antwoorden?.... Het tydslip dal wy beleven, hernam de eerste reiziger, is slechts le vergelyken by hetgeen de Neder landen hebben beproefd in hel begin der voorgaende eeuw. Derhalve, het eene is het gevolg van T andere, en de sporen dier rampspoedige tyden, zyn ver van uitgewischl te zyn. Veertig jaren lang hadden de godsdienstige en politieke troebels ons land geschud en ondermynl cn dan ontdekten zich eensklaps de bloedende wonden des volks. Koophandel, nyverheid, stoffelvke welvaert waren verdwenen uit die streken, Dergelyke lciten, belrekkelyk dc doenwyzc en de stout heid van Jan De Liehte's trawanten, haelt men nog dagelyks op, al waer de bende gelegen heeft. opgesteld, hetwelk publiek zal worden gemaekt. De linkerzy en byzonder de uiterste linkerzy, zullen zich daervan bedienen, om bet ministe rie aen te vallen. De Patrie van Parys meldt als stellig, dat bel gouvernement vast besloten beeft, by de heropening van de Nationale Vergadering, de konstitulionneele wetten aen te bieden. \Vaer- schynlyk zal de kieswet de eerste op bet dag orde worden gesteld. Graef van Chambord is in Frankryk niet, maer wacrschynlyk zal by er terugkeeren voor de beraedslaging der constitutionneele wetten en der ondervragingen, dieze moeten voorgaen. De prins zal dan le Versailles verblyven, om zelf bet gedrag zyner partygangers te richten. Er zyn in de lranscbe kolonie te Shan ghai, ernstige wanorders uitgebersten; eene menigte Chineezen heelt de vreemdelingen met steenen geworpen, hunne wooningen geplun derd cn in brand gesteken. I)e policie beeft op bet volk geschoten, en verschillendepersoonen gewond. De chineesche vrywilligers zyn onder de wapens geroepen, en de soldaten van bet zeewezen zyn ontscheept. De orde is berséld, doch de vrees duert voort. De engelsche ko lonie is niet verontrust geworden. nUITSCIILAND. Men houdt zich te Berlyn bezig met de uit voering van eene der byvoegelyke bepalingen van bel Frankforter traktaet, houdende dat de pensioenen der weduwen cn weezen van de soldaten, behuorende tol bet fransche leger voor 19 juli 1870, ten laste zyn van bet duitsch gouvernement, indien, ten gevolge der toevoe ging van Elzas en Lotharingen, die familiën onderdanen van bet duitsche ryk geworden zyn. De noodige fondsen bedragen na genoeg 825,000 thaler. Mgr Ledochowski, aertsbisschop van Posen, is gedaegd om den 19 dezer maend voor de rcglbank dier stad te verschynen. De bis schop Janiszöwski, welke Mgr Ledochowski heelt geholpen in 22 gevallen, die* strydig zyn tegen de zoogenaemde meiwetten, heeft insge- lyks eene daging ontvangen en de kanunnik Jaskulli is geroepen, om tegen Mgr Janiszöwski tegeluigen. Men ziet dus dat M. von Bismark de vervolgingen legen de Kerk en bare bedie- naers nog altyd voortzet. ITYLIË. In bet maendag gehouden konsistorie hpeft de Paus de bisscboppelyke kerk van Melbourne tot den rang van aertsbisschoppclyke verbeven, enden tegenwoordigen' bisschop Mgr Gold, tot dit ambt benoemd. Ook beeft de H. Vader benoemd: Mgr O. Connor, bisschop van Ballarat, in Australië; M. Fortuné, bisschop van Sandhurst, id.; M. Bosque, bisschop in Bolivia; M. Crinnon, bis schop van Hamilton, (Canada); en M. Redi- vvord, bisschop van Wellington, in Nieuw-Zee- land. Woensdag beeft er in bet Valikaen eene groote receptie plaets gehad, ter gelegenheid van den feestdag van den H. PausPaulusV. De welkecerlydsdcmarktplaels warén van gansch Europa. Dedicpslc ellende, dc bedorvenheid der zeden, de roekelooste losbandigheid, hel mispryzon van alle gezag, ziedaer wat onzen vorigen bloei had vervangen. Hel gebrek aen werk had duizendc ambachtslie den den weg der bedelary en landstroopcry doen inslaen; het volk liep als verloren, even als een uiteengeslagen leger dal zoekt weder samen te gera ken en niet weet langs waer noch hoe. Hel was dan ook de goede lyd der dieven en schooiers. Juist gelyk nu. De ellende isgrqpt ik beken het; nogtanserzyn veel goe zielen; dc gceslclykheid en de kloosters leg gen de krachtdadigste pogingen in hot werk om den nood ter hulp le komen; maer onpclukkiglyk, in de wereld wordt alles uilgebaet, lol de noodwendigheid toe 1 Bedelen is een stieltje geworden, een gemakko- lyk cn lokker stieltje; er zyn er te vinden, cn velen, die niet schamen zich zoo diep te verlagen van hun lichaem le bezoedelen met nagebootste wonden en het met geleende lompen te omhangen om alzoo hei medelyden der mildndige menschen op tol te zetten. Leegloopers, zwervers, schurken van allen ouderdom en tael gelukken erin diervvyze op een 'andermans koste goed en breed leven. Nevefls de lydende cn schamele armoede die, vooraleer zy de hand reikt, zich blozend hel aenzicht dekt, treedt eene andere armoede op, een gemaekte en valsche armoede, die stouten onbeschoft onmeedoogend degenen ploegt die zy kans heeft le bedriegen.... Zoo gaet het, zoo ging het in den lyd dien ik bedoel, zoo gaet het in de Nederlanden sedert schier twee honderd jaren!.... Gy spreekt met kennis van zaken, viel de pach ter in; ware hel onbescheiden te vragen met wien wy de eer hebben in gezelschap te zyn? Wie ik hen? Ik ben, eilaes, de baljuw van Maria- Geschiedkundige noticen over Mgr Jack Booncn, IV aerts bisschop van Mechelen, in 1620.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1