Kaetsspe! Espiauadeplein. Kaetsspel van Erpe, Bercy pleegde, en byzonder op de priesters van St-Eligiuskerk. Hy loochent deel genomen te hebben aen de aenhouding van den priester Majenski, MM. Baudoin, Varin en Mary. in het getuigenverhoor verklaerdeVarin, bri gadier van policie, dat men hem had willen le vend verbranden en dal men in de bedden van den policiepost, lange, in petrool gedoopte lon-« ten, had gelegd. De priester Majenski, verhaclt hoe hy gefolterd werdMen had hem ontkleed en hem daerna stokslagen op den rug en schouders toegebragt. Hy herkent Mercier; deze was er by tegenwoor dig toen men hem in den kelder deed gaen. Do verdediging beweert dat Mercier slechts eene ondergeschikte rol in deze zaek heeft ge speeld, en niets anders gedaen heeft dan de be velen uitgevoerd, die hy van zyne oversten kreeg. Nadat Mercier op twee punten pligtig was verklaerd, werd hy, dank aen de verzachtende omstandigheden, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Het kabinet de Broglie is gevallen, zeven dagen minder dan een jacr oud. Eene meerder heid van 64 stemmen heeft zich tegen het ministerie verklaerd, by het bepalen welke wet moest voorafgaende kieswer of de minicipale wet. De heer de Broglie heeft in deze omstan digheid eene onverwachte hardnekkigheid aen den dag gelegd; vruchteloos poogde de heer Lucien Brun, der uiterste regterzyde, hem over te halen. De ondervoorzitter van den raed volhardde met te verklaren, dat van de stem ming, die men ging uitbrengen, het bestaen van hel ministerie alhing. Terstond na de zitting hebben de ministers zich vereenigd en hun ont slag aen maerschalk Mac-Mahon overhandigd In de stemming, die den heer de Broglie afstelt, vindt men 310 republikeinsche stemmen, 33 legitimisten en 17 Bonapartisten. De mid- dellinkerzyde, altyd aerzelende of de toekomst willende sparen, heeft zich verdeeld. Twaelf harer leden hebben met het gouvernement ge stemd, vyf anderen hebben geen deel aen de stemming genomen, waeronder de heeren Du- faure en de Laboulaye. De andere leden," de heer Thiers medebegrepen, hebben met de linkerzyde gestemd. liet moet gezegd worden, de ministerieele krisis heeft niemand verrast. Ware het zater dag by de stemming overwinnaer gebleven, dan zou het ongetwyleld in de beraedslaging gevallen zyn; want lang bestaen kon het. niet meer, omdat het eene dubbelzinnige politieke rol speelde. Het wilde iedereen bevredigen, en juist daerdoor bevredigde het niemand; het wilde Frankryk nog een aental jaren in een voorloopigen toestand doen blyven, in plaets van zich loyael voordezen of genen regeerings- vorm te verklaren. stadTvelst. PRO VINCIE OOS T- VLA EN DER EN. /VrroiKÜn.si'iiK'iit At'lnt. Provinciale Kiezingen van 2o Mei 1874. Samenstelling der Bureelen. (Art. 72, 6 van het Kieswetboek.) Is1" BUREEL. Stadhuis, Groote Bovenzael. De kiezers der stad wiens familie naem begint met eene dei- letters A tot D inbegrepen. VoorzitterM. Van der Heyden Desire, vredercgler; Stem- opnemers: Borrcman Emicl, Cnllebaut Karei, De Wolf-Coevoet Frans, De Ghecst Joseph. PlaetsvervangersDe Bièvre Albert, Borreman Judocus, De Coen Emmanuel, DeVriendt Bcrnardus. 2"c BUREEL, Stadhuis, Militie-Zael. De kiezers der stad wiens familie naem begint met eene der letters E tot T inbegrepen. Voorzitter: M. Van Wambcke Victor, vrcderegler plaetsver; vanger; StemopnemersMonlils Franciscus, Moyersoen Fran- cies, üheeraerdls Mart. Fr. Schucrmans Aug. Plaetsver vangers Moyorsoen Jan, Schellekens L. M. Jelie Eugenius, Leclercq Joseph. 3J° BUREEL, Zael onder de Schouwburg, aen de Hopmarkt. De kiezers der stad wiens familie naem begint met eene der letters U tot Z of het einde der lyst inbegrepen. Voorzitter: De Wolf Philemon; StemopnemersVan den Bos sche Petrus, Van der Haegen Karei, Van de Putte Jan, Verbrug- ghen Joseph. PlaetsvervangersVan der Schueren Auguslc, Van Hoorde Jan, Van Assche Karei, Van de Putte Petrus. 4''° BUREEL, ter estaminet het Klein Gent, Niouwstraetpoort. De kiezers der gemeentens Baerdegcm, Gysegem, Her der sein, Hof stade, Meldert en Moorscl. Voorzitter: M. Arcnls Prosper; Stemopnemers: Matthys Donatus, Moens Grégorius, Reyntens Lugenius, De Vis Petrus Paulus. Plaetsvervangers: Van der Cruyssen F. J. Van Brempl Louis, Van den Bossche Guill. Van Medegacl Gisbert. B1" BUREEL, ter estaminet St.-Éoi, Esplanade- plein. De kiezers der gemeentens Impe, Lede, Schoonaerde, Smetlede, Wanzele en Wichelen. Voorzitter: M. Yerbrugghen Karei; Stemopnemers.- Van der Eecken Bencdikt, Matthys Leon, Van Gcerf Petrus, Van der Cruyssen Petrus. PluelsvervangersBlancquacrt Alphonsc, Van Wezemael Adolf, Baeycns Constant, Verstraetcn JanAntoen. 61" BUREEL, in het lokael der Koninklyke Maet- sehappy van Harmonie, Nieuwen Casino, Nieuwstraetpoort. De kiezers der gemeentens Bavegem, E rondegein, Erpc, Meire, Nieuwerkerken, Oordegem, Ottcrgem, Vleckcm en Vlierzele. Vooititter: M. Bethune Paul, Baron; Stemopnemers: De Coen J. B. De Schaepraeester, Van den Brulle Feliciaen, De Meyer Constant. PlaetsvervangersStoenhoudt Karei, Verstrae tcn Dominicus, Brihct Dtisiré, Coppens Pietcr Frans. ZONDAG 24 MEI om 1 1/2 ure namiddag, spelen de pariyen Dampremy tegen Hofslade 5d® party. Om 2 1/2 ure, Aulwcrpen tegen Gosselies. Om 3 1/2 ure,de 2 winnende partyen legen malkaer. ZONDAG 31 MEI om 2 ure namiddag, spelen de par tyen Geerardsbergen tegen Hofslade 4d® party. Om 3 ure, Brussel (leerlingen) tegen Erembodegera lst0 party. Om 4 ure, de 2 winnende pariyen legen malkaer. Vyf Huizen. ZONDAG 24 MEI om 3 uren namiddag, spelen de partyen van De Wilde Francois, Wichelen, tegen Pier- son Th. Erpe; om 4 uren, Schuddinck Vincent, Wiche len, tegen D'haese Ivo, Lede. MAENDAG 25 MEI om 3 uren namiddag, spelen dc pariyen van D'hoyc Louis, Erondegem, tegen D'haese August, Aelst; om 4 uren, De Vidls Guslael', Aelst, te gen Stalpaert Isidor, Erpe. 0">0— By gebrek aen plaets geven wy deze weck gccncn feuilleton. De lezer zal er niet bv verliezen; de toeko mende week zat hy ecnon dubbelen feuilleton ontvan gen. Sedert eenigc dagen scliynt het weder, dal reeds geheel de meimand zoo koud en guer is geweest, in vollen dag iets wat te willen beteren; den killen regen beeft opgehouden, doch van de nachtvorsten schralen noord-oostwind zyn wy nog niet ontslagen. Mogtcn wy ons welhaest verheugen onder eene aengename luchtgesteldheid en ons verblyden in het vooruitzicht van een ryken oogst Een koninklyk besluit van 15 dezer maeud bc- paelt dat een hondenkot, dienende tot verblyf van meer dan twee honden, in bevolkte deeleu cener stad of gemeente, gerangschikt wordt in de 2e klas der ge- vaerlyke, ongezonde of ongemak veroorzakende ge stichten cn onderworpen is aen hel reglement van 't koninklyk besluit van 29 january 1863. In onze stad en ook in andere sleden treft men nog al dikwyls op eene binnenplaets, verscheidene groote trekhonden aen die men laet loopen en die des nachts door hun gehuil de rust der burgers slooren.Zouden dezen ook aen bovenstaendc reglcmeni niet onderworpen zyn? Ziehier de samenstelling der luchtkamer der Notarissen van hel arrondissement Dendermonde voor 4874-1875. Voorzitter: M. Verbrugghen, te Erpe. 1® Syndic: Tibbaul, te Calcken. 2® Syndic: Dogman, te Belcete. Verslaggever: De Vuyst, te Waesmunster. Gelieimschryver: Michiels, te Berlaere. SchatbewaenlcrMuys, te Lokeren. Leden: MM. Pecqueux, te Hacsdonek, Goossens, te Calioo en Dirix, te Kemscke. Te rekenen van I juny, zal de weerde van den frank, voor het verzenden van poslmandalen lusschen Duitschland, België, Italië en Zwitserland, gebragt worden op 8 i/c silbergros, in plaets van 8 1/12 sbg., weerde welke lot hiertoe was aengenomen. Een byvocgclyk artikel aen liet posllraklacl van 16 december 1862, lusschen Zwitserland en Belgie, is geleekend. Dit artikel bcpaeld de taks der brief- kaorten lusschen de beide landen op 15 centiemen. Hel Belgisch gouvernement heelt de uitlevering gevraegd van den gewezen priester Opsomer, dezer dagen te Parys aengehouden, als beschuldigd van ontvreemding cener som van 10,000 fr., ten nadeelc van den lieer Brasseur, tc Charleroi. Hel bestuer der telegrafen zal, per lelcgraef, van ambtswege, aen al de arrondissements-hoofdplaelsen van het ryk dc uilslagen doen kennen der kiezingen van 9 juny; maer er zal geen byzondere maelrcgel ge nomen worden voor de provinciale kiozingen van 25 mei toekomende. Er zullen kopyen le huis van besteld worden ten pryze van een gewopn telegram (50 cen- timen), per bulletin de uilslagen ecner arrondissc- mcnls-hoofdplacts gevende. De persoonen die zullen ten bureelc, voor ieder gevraegd bulletin, eene geze gelde l'ormuel van bovengemelde prys, kunnen ltrygen, waerop zy zullen schryvenAHun adres (naem, slrael en nummer); B. De naem van het arrondissement, waervan dc kiezing hun moet aengekondigd worden. Die aldus ingevulde formulcn zullen den vorigen dag, ten laelste, moeten afgegeven worden in het telegraef- bureel, waervan de kopy gevraegd wordt. Dergelyke vraeg zal onder dezelfde voorwaerden kunnen gestuerd worden aen alle telegraefbureel.niel in de hoofdplaets van een arrondissement gelegen. Dit bureel'zal zich in slaet stellen om de gevraegde bulletyns te ontvan gen, maer ze niet afkondigen. Gedurende de maend april laelsl zyn 6582 brie ven niet verzonden geworden ten gevolge van slechte adressen: na de opening konden er 4950 aen de be stemmelingen of weder aen de schryvers gestuerd worden. 1632 werden in de scheurmand geworpen. Hel bezoek der Belgische burgerwacht naer Engeland zal. op 28 juny plaels hebben; zy zal zich begeven naer Brighton, vvaer buitengewoon schoone feesten zullen ingerigt worden. De meier en de gemeenlcoverhoid hopen ook, dal Bringhton, welke eene zeestad is, tezclfdcr tyd door hel bezoek van den koning der Belgen zal vereerd worden. Er is sedert eenigen tyd eene wedding aengegaen lusschen cenen oudkapitein, die Brussel bewoont, en eencn ryken Engelschman, zyn vriend. De kapitein heeft gewed een millioen oude postzegels in een jaer te verzamelen; indien hy er in gelukt om dit getal byeen tc brengen, dan zal de Engelschman eene lyf- renl van 500 francs ten voördecle ccner arme weduwe moeten slichten. Acht maenden zyn sedert hel sluiten van deze wedding verloopen.'en de oudkapitein heeft nog maer 350,000* postzegels byeen kunnen brengen, omdat zyn werk 111 den beginne niet gekend was, en weinige personen hem ter hulp konden komen. Zal hy in zyne edelmoedige poging gelukken? Stoutmoedige dieven hebben, acht dagen gele den, in den nacht, de kerk van Cureghein-Anderlccht, by Brussel bestolen. Met behulp ecner ladder welke zy hadden genomen- by een in opbouw zynde huis, waren zy langs een vensler inde kerk gedrongen en hadden "er alles meëgenomen, wat zy vonden. De dieven zullen zich er misrekend hebben, want de kroon en andere versierselen van het 0.-L.-Vrouwen beeld, welke zy ongelwyfeld voor zilver aenzagen, waren valsch. Nieltegenslaende de vlyligsle opzoekingen,werden de schelmen lot hiertoe niet ontdekt. Hendrik Rochefort, de beruchte communard, heeft aen een zyner vrienden van Brussel laten weten, dat hy lot het einde van juny te New-York zal verbly- ven,èn daerna over Hamburg naer Brussel zal komen. Dc vlasmarkt van Gent was gisteren beter voor zien dan in voorgaende weken., tie pryzen bleven zon der verandering. Onder de kulsers zyn er eenige zaken gedaen in weefsels voor te biceken. Te beginnen van 25 mei zal de static van Decr- lyk, lusschen Korlryk en Vichte, aen- den dienst der reizigers, bagagien en finanliën geopend worden. Maendaglaelst, toen M. De Vos, gemeente ont vanger le Sl-Denys, terugkeerde van Kortryk, stapte hy af aen de statie van Moen, gelegen op 1 uer afstand zyner gemeente. Hel was negen ure 's avonds. Hy had eenigc geburen, die hy aen de statie ontmoet had, verlaten en stapte haestig door het slegt weer, om zoo vroeg mogclyk te huis te komen. Halfweg geko men werd er een revolverschot op hem gelost, het welk hem gelukkiglyk niet raekte. Hy was nog niet bekomen van zyncn schrik, toen een kerel hem by de keel vatte en hem trachtte ten gronde tc werpen. On- dertusschen was hel revolverschot gehoord gewor den door de persoonen van St-Denys die M. De Vos volgden, op eenen afstand van omtrent honderd me ters. Deze kwamen toegeloopen, maer by hunne na dering nam den aenrander de vlucht. M. De Vos beweert nogtans hem erkend to hebben: hy heelt eene klacht by den heer prokureur des konings te Korlryk ingediend. Karei Van Coppenollc, beschuldigd van moord op zvnc vrouw Rcgina Millot, weduwe Renard, is door den jury van hel assisenhofvanWesl-Vlaendcren, pligtig verklaerd, en het hof heeft hem tot de dood straf veroordeeld. De heer D..., woonachtig in dc 5e wyk te Ant werpen, was sedert eenige dagen hel slagtoffer van een stoutmocdigen dief. Byna alle nachten werden de eieren, en een of meer kiekens uit zyncn hof gesLolen. Om den schelm te betrappen, had de heer D.... een goed middel uitgevonden; woensdag avond nam hy eieren en kiekens weg, cn plaelste den grooten dog hond van zynen gebuer in het kiekenhok Rond mid dernacht, werd den heer D.... ontwaekt door een hevig geschreeuw en hulpgeroep; de kiekendief was gevangen. Zooals gcwoonlyk was hy in het hof ge drongen, maer toen hy de hand in hel kiekenkot stak, sprong de doghond toe, heet den kerel in den arm, en loste niet vooraleer de heer D..,. kwam toegesneld. Dc dief werd onmiddellyk herkend; het was de werk man van den heer D.... zelf, welke's nachts zyne kiekens en eieren kwam binnenpalmen. Hel kluchlig- ste van dc zaek is, dal de schelm, door zyn meester gelast het kiekenkot zuiver te houden, hem dagelyks kwam zeggen, dal' cr-'s nachts gestolen was. lit medelyden voor zyne vrouw en kinderen heeft de heerD.... den ongetrouwen kerel weggejaegd, doch niet by de politic oengeklaegd. Den besluerder eener suikerraffineerdery te Bergen, werd zalurdag, op de Suikermarkt, door eenen behendigen gauwdief, eene som van 16,000 fr. welke hy zoo oven ontvangen had, uil den zak ge- ligt. Nieltegenslaende de vlyligsle opsporingen, heeft men den schelm niet kunnen ontdekken. By de feesten, ter eerc des konings van Holland, te Oosterhoul figureerde in den optocht onder andere dc ark van Noach. met kostumen uil dien tyd. In de ark bevond zich de patriarch Noach met zyne zonen, terwyl in de verschillende afdeclingen van de ark hokken waren, waerin onderscheidene dieren, name- lyk een varken, een kalf, een schaep, eens geit, hon den, kallen, duiven, kippen, enz. waren geplaetst. Rustig en op hun gemak lagen of stonden ze daer, even alsof ze er le huis waren. Gedurende^den optogt werden de 200 zfch in de ark bevindende postduiven een voor een opgelaten. Dc kleeding der bewooners van die ark was samen gesteld u* dierenvellen, mos, biezen, enz. Zy waren de schrik der kleinen, ten minste menig oogje heeft men tranen zien storten voor die vervaerlyk uilge- doschte gasten. I)it gedeelte van den trein trok om hel zonderlinge, zeer de aendacht en wekte niet weinig de lachspieren der menigte op. De Bonapartisten hebben in Engeland vyffrank- slukkcn doen slacn met de beeltenis van den keizer- lyken prins. Aen den eenen kant ziet men dal beeld met dc woorden: Napoleon IV, empereur, cn liet jaer- lal 1874, aen de andere zyde, het keizerlyk wapen met de vermelding der weerde van hel stuk. Deze stukken verschillen van die, welke in de Munt wor den geslagen, alleen daerdoor dal op den rand niet staen vermeld de woorden: Die a protege la France. Enkele daorvan zyn in Frankryk gevoerd, vvaer zy natuerlyk niet in cirkulatie zyn. De uitgaven gedaen door het gouvernement van Londen, voor hel proces Tichborne, tol II april 1874, beloopen tol fr. 1,200,000. Het gouvernement moet nog 100,000 fr. betalen aen de getuigen van Australië en Chili en 40,000 fr. aen andere getuigen, agenten, drukkers, enz. Men vreest algemeenlyk dat de buffels, die zich ophouden in de vlakten van Noord-Amerika, weldra geheel zullen uitgeroeid zyn. Weinige jaren geleden doolden ontelbare troepen buffels in de grenzelooze weiden len oosten der Rotsgebergten. Maer sedert eenigen tyd maekt men er zulke hardnekkige jacht op, dat men er thans nog nauwclyks nu en dan een ziet. Zy hebben geen ander spoor nagelaten dan hunne been deren, welke met millioentallen in de vlakte liggen. Het uilroeien dier edele dieren is des le meer te be treuren, daer hun'vleesch nooit benuttigd wordt en dal de jagers ze maer dooden voor hunne huid. Zekere heer Lessig, die verscheidene maenden eene expeditie bewaekt heeft, in landen vvaer men nauwe- lyks dry jaren geleden groote kudden buffels zag, ver zekert dat hy op eene enkele plaets 6,500 geracmlen heeft doen tellen, waervan de huid was afgerukt. Aen hetvlcesch had men niet geraekt, en men had het in de vlakte laten verrollen. Op weinigen afstand dier plaets had men nog vele honderde gcraemten gevon den, en gansch de vlakte was bezaeid met massas ver rottend vleesch. Do heer Lessig schat op 2,000 het getal der jagers die legeren op de boorden der Rickari-rivier, deudoor- togt der buffels afwachtende, en hy heeft zestien hun ner ontmoet, die hem bevestigd hadden dat zy 28,000 buffels gedurende den verleden zomer hadden gedood. Neemt men dit cyfer voor middengetal, dan zou het cyfer der buffels in een jaer gedood, een ongelooflyk lotael bereiken. Alhoewel de prys der huiden merkc- lyk verminderd is, nogtans doodt men zooveel dieren, dat de jagers verzekeren dal die handel nog zeer veel opbrengt. Om schoone, roode, malsche en smakelyke hespen le hebben en om het zout beter er door te trekken, giet, als het vleesch in den pekel ligt, in dry of viermalen eene fiesch azyn erover, latende tusschen iedermael eenen of twee dagen tusschenpozing. De azyn dien men daerover giet dient om hel vleesch te sluiten, opdat het sap door 't zout niet zou uitgetrok ken worden en daeroni houdt de azyn 'look malscber. Over het slachten van verkens. Om best te doen moet men een verken slachten in het laelste van de afgaende maen; want in hel vleesch van een verken hetwelk in het licht of reeds bevorderden groéi der maen geslagt is, komen dikwyls maden en hel druipt ook langer als het aen den zolder hangt, omdat een verken inde wassende maen meer vocht in zich krygt. De twee laelste dagen voor het slagten geeft men het niets anders dan eenige handvollen haver en boo- nen, en voor drank, water met zout en zemelen, dit maekl hetvlcesch schoon, malscb en vast en het zui vert de maeg en de darmen. Soms slaet men in hel dryven een verken zoodanig, dat breede en diepe zwarte strepen zyne heele huid mismaken. Ziehier een middel om die strepen, als zy erg doch versch zyn, doen te vcrdwynen: men graefl een gat in de aerde cnmen legt hel versch geslagt in eenen grooten zak gestoken verken, gedurende 6 uren daerin; het zal heel wil zyn als men het er uithaelt. De paryzer correspondent van de Pall Mall (rasrMrdeelteenige bedroevende hyzonderheden mede omtrent de schade, door de laelste nachtvorsten in de Fransche wyngaerden aengerigt. Volgens de heer Drouyn 5e Lhuys, verschaft de wynculluer in Frankryk aen ruim 7 1/2 millioen men- schen een bestaen, en brengt, by gunstigen oogst, aen 't land niet minder dan 2,000,000,000 fr. op. Men kan dus nagacn, hoe groot de schade is van een on gunstig jaer, en wat'1 zeggen wil dat thans, terwyl de wyngaerden van het zuiden door de phylloxera vastatrix verwoest worden, die van 'i noorden, oosten en zuidwesten, zoo veelbelovend in 't laeist van april, sterk benadeeld zyn door de gure koude der laelste veertien dagen, 't Meest hebben de gewassen van Bordeaux, Bourgogne, Bcaujolais, Macon, Champagne en Hermitage geleden; voorts die van Ch&teau do Citran, Blaye en Libourne. In enkele streken, zooals Dqux Charenles (Cognac,) de Cótes Chalonnaisès, Bcaume.Gevray-Chambertin, moet letterlykgeen enkele wynstok gespaerd zyn gebleven. 'I Best zyn nog de gewassen van Chflteaux-Lafitte, Margaux, Ampuis en enkele andere, er afgekomen. Hel besto behoedmiddel tegen de noodlottige wer kingeer voorjaersvorsten is ook nu weer gebleken te zyn.'t branden van natte takkebossen aen dewindzyde. Overal waer dit middel werd toegepast, bekwamen de wynstokken weinig of geen letsel van de koude. Kei-lcelyk IVIeuws. De eerw. heer Puissaul, onderpastoor te Stekene, komt in dezelfde hoedanigheid alhier. Hy wordt ver vangen door den eerw. heer Van Cauwélaert, onder pastoor van Olsene. De eerw. heer Volckeryck, onderpastoor van Zotlegem, is benoemd op S. Pieters te Gent, in ver vanging van den eerw. heer Schepens, die habituant alhier benoemd is. De eerw. heer De Spiegcleer, on derpastoor te Moerbeke (by Geeraerdsbergen) is on derpastoor van Zotlegem benoemd. Wy hebben gemeld dat in China, zuidelyk Ton- king, meer dan 10,000 kristenen vermoord werden. Een brief van Mgr Yres bevestigt dit feit: Zonder een wonder, zegt de prelaet, is onze missie verloren. Indien de naluer beeft by hel denkbeeld aen de mar telingen, die de barbaren my zullen doen onderslaen, heb ik ook vertrouwen in den goddenlyken Meester, die my in de uiterste oogenblikken zal versterken. Rampen cn Ongelukken. Een vreeselyk ongeluk is donderdag, rond 1 uer namiddag, voorgevallen op den hoek der Brabanlslraet te Brussel. Het kind van eenen bakker, de genaemde Appelmans, oud 6 jaren,is overreden door den ameri- kaenschen omnibus, N° 27,B. Do twee wielen van den omnibus liepen het kind over het lyf en toen men het opnam, was het nog slechts een yselyk verminkt lyk. De droefheid der moeder van het slagtoffer was onbe- schryflyk. Men hoopt dat er een ernstig onderzoek over dit feit zal gedaen worden. -Donderdag ten 3 ure namiddag,heeft er le Elseno (Brussel), in de Stassartstraet, een erg ongeval plaels gehad. Een deel van den gevel eener in opbouw zynde protestantsche kapel, is ingestort. Een timmerman, woonende le Rogicres, naby Wavre.werd op den slag gedood. Verscheidene andere werklieden werden ge troffen en min of meer gekneusd. De instorting had plaels juist op het oogenblik, dat de detachementen grenadiers en karabiniers voorby getrokken waren, die van Brussel kwamen 0111 de mi litaire eer te bewyzen aen het stoffelyk overschot van M. Variet, eere-direkleur in het ministerie van buiten- landsche zaken. Gelukkig bevond zich niemand in de straet voor het gebouw, toen de steenen en houlbrok- ken op den grond neérstortten. Burgemeester en sche penen van Elsene, alsook het personeel der policie wa ren onmiddellyk op de plaets van het ongeluk. De bouwmeester, M. Coenraels en de aennemers werden voor de overheid geroepenen ondervraegd over dit ongeluk; de policie heeft terstond hel parket verwit tigd, dat zich ter plaels heeft begeven, ten einde een onderzoek te doen. De doorgang der straet is voorloo- pig verboden. In de gemeente Oycke (Gent) zyn vyf hoornbees ten vergiftigd geworden door het eten van iepenbladen. Toen de veearts kwam, waren reeds twee koeien dood; do anderen werden gered. Dit feit bewyst hoe gevacr- lyk het is iepenhagen rond de weiden le planten. Een eerlyk en neerstig werkman der gemeente Genck, genaemd Amand Hoslaux, werkende aen '1 leg gen der rails, langs den spoorweg van Hasselt naer Macseyok, werd verleden zaterdag namiddag verplet terd door den .val ecner kraen die hy bewoog. Hy bleef op den slag dood. Die ongelukkige jongeling moest denzelfden avond zyne ondertrouw vieren en hel feest by zyne ouders doorbrengen. Hy zou binnen veertien dagen in het huwelyk treden. Donderdag 7 mei,tusschen 8 en 9 ure 's avonds, werd in de omstreken van Arlon,eene brave huisvrouw aengesptoken door iemand, die, haer alleen ziende, zich niet schaemde haer aen te vallen. De arme vrouw verweerde zich, zooveel hare krachten het toelieten, tegen zyne schuldige poogingen; hy greep haer by de keel, trachtte haer le verwurgen, kwetste haer het aengezicht met stok- en vuistslagen en verscheurde hare kleederen. Hy hief haer verscheidene malen by de borst naer omhoog, en wierp haer met geweld te rug op den grond. Daer zy nog leefde, plaelste hy zy nen voel op hare keel en hield haer alzoo tegen den grond liggen,toen hy op eens iemand hoorde naderen en wegvlugüe.Het was-de broeder van het slagtoffer. Hy vond de ongelukkige in eenen afgrysclyken toe- sfand; het bloed stroomde uit haren mond en neus. Haren broeder ziende, was haer eerste woord don naem van haren laffen aenrander; zy had hem erkend. Het schynt dat het de eerste wandacd van dien ellen deling niet is. Verleden week is er buiten de Statiepoort te Yperen een beweenlyk ongeluk voorgevallen. De ge naemde Ch. Van Beselare, oud 26 jaren, geboortig van Roeselaere en woonachtig tc VVytschale, kwam langs den steenweg van Dikkenbusch met eenen stier, dien hyaen eene koord leidde. Tusschen de herberg 't Exercilieplein en de Kruisstraet, is hel beest met hem weggeloopen. Doordien de koord rond zyn hand gcdracid was, gelukte hy er niet in, zich los te maken en werd wel 60 meters verre gesleept, tot by met hét hoold tegen eenen duiker bonsde en bleef haperen. Daer heeft men het beest kunnen vastnemen en den ongelukkige verlossen, die in een deerniswaerdigen toestand naer het gasthuis van Yperen werd overgc- bragt, alwaer hy des anderendaegs aen de gevolgen zyner wonden bezweken is. Wy vernemen de volgende hyzonderheden over een yzingwekkend feil. voorgevallen op het grond gebied der gemeente St-Maric, in hel departement der Bouohes-du-Rhone (Frankryk). Op 9 mei werd de gen darmerie van Sl-Marie verwittigd, dal naby den vyver van Malagoi, afhankelyk van hel kasteel van Avignon, een tiental mannen bezig waren met putten te graven, waerin zy een groot getal lyken, welke zy uit den vyver haelden, boven op elkander wierpen. Hel getal dier lyken was niet minder dan 684. Haesten wy ons echter le zeggen dat het slechts schapen waren; zie hier in welke treurige omstandigheden deze dieren aen hunnen dood kwamen. Eenige dagen vroeger werd eene kudde schapen, grazende op het grondgebied van St-Marie, eensklaps door den wind en den regen verrast. Door het onwe- der verschrikt, ontvlugtlen dc schapen hunne weide en de rigting van den wind volgende, liepen zy, het

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2