N° 185. Zondag 19 July 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte.(I) Aelsl, 18 July. Buitenlandsch iMieuws. G-azette van Aelst Hut Bureel van liet Itlnd la g«svei»tlg«l In «Ie Kapello«»tpncl i\* 11, wnei- alle brieven, gelden, enz. vraclitvry inoeten tocKczondeu worden, /lboiineinentaprya Ir. *a Jaera, vooraf bolaolbaor. Voor den hulton kan men Inschryven In ul de poatkantooren, en voor «Ie lumlelyke koiiic oiitou by «lo brl«*r«lra|(era« SPANJE. Twee belangryke feiten die aen het dagorde staen in de spaensche omwenteling, zyn: de proklamatie van cabecilla Dorregaray aen de beschaetde natiën en de loftuiging die don Car los aen zyn dapper leger gerigt heelt. De pro klamatie geesell bloedig de barbaersche liandel- wys der republikeinen tegenover weerlooze vrouwen, kinderen en grysaerds, tegenover den eigendom der persoonen, die slechts van car- lism verdacht worden, en die daerdoor aen de laegste wraek, aen de schandelykste mishande lingen blootstaen. De loftuiging van don Carlos aen het konink- lyk leger, eindigt met de hoop uit te drukken, dat er aen de vyanden van godsdienst, vader land en vryheid, noch rust noch verpozing zal gegeven worden, die de goede zaek ongetwy- l'eld met eenen volkomen zegenprael bekroo- nen zal; want, zoo zegt de proklamatie, met de zoo zichtbare bescherming des hemels en met soldaten van uwe weerde, is het unmogelyk, dat eene enkele onderneming mislukt, om het geluk van Spanje te verzekeren. Ziehier de wederkeerige toestand der vy- andelyke legers, na den veldslag van Muro. Builen de versterkte sleden Santander, Bilbao, San Sebastian en Puycerda, bezitten de Carlis- ten byna geheel de noordelyke provinciën van Spanje langs deze zyde van den Ebro. De voor wacht van het republikeinsche leger, onder be vel van generael Moriones, ligt te Tafalla, op eeuigen afstand van Estella; het overige des legers, onder onmiddellyk toezicht van gene rael Zabala, verblyft te Logrono, achter de ver- dedigingslyn van den Ebro. Terwyl nu de republikeinsche troepen wer keloos blyven en op de versterkingen wachten, dringende Carlisten stoutmoedigvoorwaeits en pogen alle profyt te trekken uit hunne laetste overwinning. Zy hebben reeds een aenval be proefd tegen Puycerda, bedreigen Santander en sluiten Bilbao in een engen kring, waerby zy ditmael krachtig zullen ondersteund worden door de 25 krupp-kanons die voor hunne reke ning, te Bonneo.op 7 mylen afstand van laetst- genoemde stad ontscheept zyn. Die versterking maekt den stryd met de artillerie van het vyan- delyk leger ietwat minder ongelyk, voor gevech ten op verren afstand. De Evening Standard bevat eene briefwis seling, gedagteekend uit Estella, 2 july, vvaer- aeu wy het volgende ontleenen Gisteren, ten 11 ure 'smorgends, had er eene lykdienst plaets voor de stryders, die op 25, 26 en 27 juny, voor Estella gesneuveld zyn. De kerk was gansch in 't zwart behangen en met volk opgevuld. TWEEDE DEEL. vin. Ia 't Brekclbosch. (83' \EnvoLG.) Ik uw tien pond groot teruggeven? lachte Pier: daer zullen wy by zyn. Die deelt in de winst, moet deelen in 't verlies; en niyn geld zal terugkomen, sprak Jet" Van de Maelc. Als Pasehen op 'nen vrydag komt. Gy hadt uw koe maer beter gade te slaen. Ik zal u bestelen, ik zal u uitstroopen al waer ik u ontmoet, totdal ik voor myn verschot zy schadeloos gesteld. 't Was geen verschot, Jef, 't was eerlyk gewon nen buit, Daerby, 't is moeilyk eenen kei het vel af te doen. Al wat ik ter wereld bezit is twee kogels in den romp, dry geesselingen, vier blatersvan kinderen en een oude heks van wyf die my van 's morgens tot 's avonds den duivel aendoet. Waren wy in 't slaven land ik verkocht myne Annemie voor tien pond groot en ik stelde u het geld aenstonds ter hand, want d'ander tien pond zyn op, Jef. Geef uw viool in pand, riep Jef Lehouckc. Mynen stradaveer? Ik sloeg hem nog liever in spaenders op den dommen kop van Jef Van de Maele. Wat! mynen stradaveer, hel erfdeel van grootvader!.... Inderdaed, viel Collenier in, Jef Vjpide Maele, gy zyl een domkop! Wacrom, Zoi? Komt gy niet te zeggen, dat, pas na ze ten uWenl was weggehaeld, gy uw koe hebt ontmoet een kwaert uers over Thielt? Die koe was zwart en de myne was bont. En de slaert, Jef, dien zy op de deur van uwen stal had vergeten? ERRATUM. Zooals de lezer het heeft bemerkt, moest heigeen wy meldden nopens het kasteel 't Zeyp van Wichelen, in nota komen onder den feuilleton, en geenszins in den loop des verhaels. (1) Eigendom der Gazette van Aelst. Don Carlos en dona Margareta plaetsten zich onder eenen troonhemel van rood fluweel, op- gerigt aen den linkerkant van het autaer. Zy waren vergezeld door de gravin Flores en den graef Silva. Er waren plaetsen voorbehouden voorde generaels met hunnen staf, de ministers en de hooge ambtenaers. Ten 3 ure begaf dona Margarita zich naer het militair hospitael, waerzy ontvangen werd door eene eerewacht en doordebyzouderste genees- heeren van hel gesticht. Na tot elk der 230 ge kwetsten een woord van troost gerigt te hebben, vertrok dona Margareta naer Irache, een ander gasthuis waer zy mevrouw Caldcron,de Zusters van Liefde en de bestuerders aentrof. By elk bed bleef zy een oogenblik stil en toonde zich min- zaem voor de 203 republikeinsche gekwetsten die daer verpleegd werden. Meer dan een dezer slagtofl'ers van den burgeroorlog voegde zyne stein by den carlistischen kreet Levede konin gin van Spanje! Nadien heelt ook don Carlos al de gekwetsten bezocht. Des avonds hield hy eene wapenschou wing over al de troepen, die aen den veldslag voor Estella deelgenomen hebben. Don Carlos begaf zich in kostuem van generael en verge zeld van dona Margareta naer de plaets voorde wapenschouwing aengeduid, aen den voet van den berg Jurra. Zy werden gevolgd door de generaels Dorregaray, Argonz, Larromcndi en Iturmendi,den hertog de la Itocca, den brigade- generael Alvarez, graef de Silva, kolonel Oriel en meer andere oiliciers. Don Carlos werd ont vangen door generael Mendiri, onlangs tot graef van Abarzuza verheven. Er waren 27 balaillons inlanterie, 6 batteryen berggeschut en een klein korps kavalerie aonwezig, te samen een efl'ek- tief van 18,000 man uitmakende. Don Carlos en dona Margareta werden ouoplioudelyk begroet met de geestdrillige kreten: Leve de koning! Leve de koningin van Spanje! Don Carlos heeft de volgende proklamatie tot zyne troepen gerigt: Vrywilligers! Na eene ligte onpassclykheid wacrvan ik, God zy dank! reeds hersteld ben, en die iny belet heeft u de stem myner toegenegenheid le doen hooren, daegs na den dag waerop ik u voor my heb zien defileren, be- luigik u heden myne voldoening en mynen dank voor uw heldhaftig gedrag inden laetsten veldslag, voor den schitterenden zegeprael die gy behaeld hebt op hel leger der revolutie, in de velden van Abarzuza. De vyand, vertrouwende in zyne groote getalsterkte en in zyne betere bewapening, meende u achteruit te slaen; doch zyn hevige geestdrift verbryzelde zich, zooals vroeger, tegen uwe onoverwinbare dapperheid. De God der heerscharen, voor wiens glorie wy slry- den, heeft uwen moed vermeerderd en u geholpen om den hoogmoed te beschamen van dezen, die de vernieling en de uitroeijing van dit land der regl- schapenheid beloofd had. Deze God heeft toegelaten dat de vyandelyke veldoverste voor uwe voeten stierf, juist op den dag waerop de Kerk de gedachtenis viert Ik zeg u dat die koe een zwarte koe was. Regende hel, Jef, toen gy die zwarte koe hebt ontmoet? Neen, het regende niet. Waerom zou het moeten regenen hebben Wel bliksems, om het schouwzwarlaf te spoelen wacrmede men haer de huid had gewreven!.... Van de Maele stond le dubben.... Domkop die ik ben! vloog hy op. Ja, domkop: gy moest uw koe aengehouden hebben. De slaert!..,. Jan De Lichte!.... De staert doet hier niets; maer gy eisclit uw tien pond groot terug en Pier Putte wil ze niet geven. Dat is, volgens my, een zeer meer ingewikkelde zaek dan eene koe zonder staert, zoodat ware ik in uwe plaets, ik beriep my op den tribunael van den kapitein. Ily alleen kan die zaek effen spinnen. Jan De Lichte? Vermits ny het is die my de koe heeft ontstolen!.... Zie nu, lachlte de Zot, daer dacht ik niet op Inderdaed de zaek wordt hoe langer hoe aerdiger: ik begin meter volstrekt geenen dag meer in te zien. Ik wel, school Van de Maele uitik zal Pier Putte beroepen en vechten zal hy..,. Tot den loopenden bloede? Totdat hy my betale! Maer de arme jongen bezit geen rooden duit. Dan sla ik hem dood. Desl! En eens hy dood is dan moet by u wel betalen of ik versta my er niet meer aen!.... Dus de zaek is verwezenvalt aen den slag en hy die de eerste dood is, kome het my zeggen. En gy, voer hy voort zich tot Manuël Hendrickx keerende, hel woord is aen u. Vertel ons eens in T laug en in 7 breed hoe gy te Mculebeke pachter en pachteresse op hun bed hebt gebonden. En myne moord? vroeg Wanne Opsomer. Uwe moord is voor 't lekkerbeetje, Wanne. Om elk te geven wal hem toekomt, sprak Manuël de bohemer, zou ik eerst wel dienen le vertellen hoe wy zyn uitgespeeld te Petegcm by Audcnaerde. Ik was erby, zegde Jef Meulebroeck, en Pier Putte ook. Wy lagen dien dag in 7 Beveloobosch onder der verschyning van den II. Jacobus, in den veldslag van Clavijo om de magl der Moorcn neër lo slaen. Uw gedrag was bewonderonsweerdig en gy hebt de roemvolslo verwachtingen overlroHen. Daerom heb ik u aen de koningin willeu vertoonen, opdat zy in myne tevredeuheid moge deelen; wy zyn beide ver rukt geweest, by den wapenschouw te bemerken, dat gy goed geoefend en met een uitmuntenden krygsgecst bezield zvt. Het is "daer dal ik, vol geestdrift, getuige geweest ben van uwe onwankelbare trouw aen het vaendel dat wy verdedigen, van uwe vurige liefde voor uwen koning, van hel grenzeloos vertrouwen dal gy.in uwe aenvoerders stelt, en van den kloeken wil om den vyand le slaen zonder rust of verpoozing, welke de zekere waerborgen zyn van nieuwe zegepralen. Vrywilligers, Telkens ik tot u het woord rigt, wordt ik fierder op u; telkens ben ik mcor voldacn over uwen moed over uwe standvastige trouw; en, ofschoon ik nooit aen de zegeprael getvvyfeld heb, ben ik meer en meer van den goeden uitslag verzekerd, want met de zoo blyk- bare bescherming des Hemels en met soldalen zooals gy,is het onmogclyk dal eene onderneming mislukke. Volhardt zooals gy tot heden gedacn hebt, en wy zullen weldra hel gelukkig einde van ons voornemen zien, dal niets anders beoogt dan 7 geluk van Spanje. Uw Koning, Estella, 5 july 1874. CARLOS. nUITSCIII.AND. Het hof van beroep te Paderborn beeft liet besluit van bet kantongeregt bekrachtigd, waerby de betaling van geldboeten doorderden wordt goedgekeurd. De Germanica vraegt, of bet nu ook aen derden zal vergund zyn, om voor een ander gevangenisstraf te ondergaen!... De bisschop zelf beell i'ntusscbeii de volgende openbare dankzeggingen bede in de dagbladen doen plaetsen Voor de Iroiïolykc liefde, welke my onlangs van de gevangenis heeft losgekogt, meende ik my niet dankbaerder te kunnen betoenen, dan door den dag na dc-onlvaiigene lyding voor den my onbekenden edelen weldoener, het H. misoffer op te dragen. Van den andoren kant, meende ik niet le mogen gedoogen, dat onschuldigeu voor my straf ondergaen, en dat de fisk door zulke harde wellen, nog bovendien verrykt worde. Daer echter het koninklyk hof van beroep myne bezwaren heeft afgewezen, blyll my nog slechts over, dal ik met myn iiinigstendankuenmynegelieldc diocesanen, de dringende bede loestuer, voortaen in dergelyke gevallen hunne üelde jegens my op deze wyze, niet meer aen den dag le willen leggen. Ik wil liever zelf den kerker ingaen, dan le dul den, dat de goede, trouwe diocesanen door de beta ling vau zulke oulzaggelyke boeten, zich allengs van hunne have en goed berooveu. Ook deze vooridurende spanning, waerin ik my sedert maenden bevind, is eene marteling, waerbóven welligtden kerker te ver kiezen is. En al moest ik ook met de reeds gekerkerde broeders in de gevangenis sterven, zoo zal onzen dood in den kerker, voor de zaek der geregligheid, wacrvoor wy lyden, slechts le meer by den Hemel aendringen, niet om wraek tegen onze vervolgers, maer om hunne bekecring en redding. De bisschop van Paderborn, t KONRAD. Worlegem. Wy hadden hongeren zochlcn hoe achter een stuk brood le komen. Pier sprak van naer Moore- gein te trekken om het kasteel te plunderen; maer ik stond hel spel niet. Ik had dezelfde kans willen wagen acht dagen vroeger, en ik werd met myne makkers verjacgd. Ter dier gelegenheid zelfs heeft de Hollander, Cies Hendrickx, den stok geproefd van den nachtwaker van 7 kasteel. Dan wy trokken hel Beveloobosch uit en zwierven eenigen tyd langs de Bergslraet op Gods genade. Wy trokken Mooregem voorby tot aen den Eikkant en's avonds ten tien ure waren wy te Petegem. Zonder eten slapen gacn dat waren wy niet van zin. Wy hielden stand voor een hofstedeken en Pier Putte slak zyn mes lusschen de deur: het mes brak. Ik en Jel Meulebroeck poogden op onze beurt de deur open te breken: de deur wilde niet wyken. Wat nu gedaen? vroeg Pier misnoegd. En ik antwoordde: langs onder binnen kruipen. Daerop vielen wy onder den dorpel eenen pul aen 7 graven. Pier bleef op schildwacht en een kwaert later aten wy al het bocr- ken zyn brood en vet op. Dan kropen wy op zynen eigen hooizolder en sliepen gerust in En nu op Mculebeke; dat is veel schooner. Ik heb meer gedaen dan dal, viel Cies do bohe mer in. Ik ben ingebroken le Viehte, te Wielsbeke, tweemacl te Bavichove, twecmael Le Wynghene op kermismaendag. 'k Was er lelkemael by, bevestigde Pier Putte. Gy vvaert er, Pier, en ze mogen van u zeggen wat ze willen; gy zyl een goed en trouw kamaraed, zoowel als Jan Pareres die ons hielp op Wielsbeke. Janwasdan nog soldaet en hy is aen 7 strop gestorven. Wie nog een verdienstig makker is, is.... ,...0p Meulebeek! Op Meulebeek! riepen de roovers ongeduldig. Cies Hendrickx wilde vertellen kost wat kost; maer hy werd overschreeuwd en Manuël mogt voorlgaen. Dien dag, sprak hy, waren wy gevyven: ik, Cies, Pieter en Adriaen, alle vier bruinvellen.en het onver- mydclyk Picrken Putte. Ik zeg dien dag, want het is in vollen dag dat de poets werd gespeeld en geens- Fardé 40 der processtukken. Fardé 69 der processtukken. Prins von Bismark is gelukkig ontsnapt aen een tweeden aenslag op zyn leven, die ver leden maendag tegen hem beraemd was, ten minste indien de aenslag ernstig is geweest. Toen de grootkanselier in rytuig naer het slot Salm-Salm reed, werd er een schot op hem ge lost, dat slechls een ligte wonde aen een zyner handen toebragt. De pleger van den aenslag is aengehouden en slechts met groote moeite aen de volkswoede onttrokken. rUAIVKUYU. De linkerzy hoopt voortdurend dat het voor stel Perier zal aengenomen worden. Indien bet verworpen werd, zou Casimir Perier onmiddel lyk een voorstel tot-ontbinding neerleggen. Men denkt over het algemeen dat dit voorstel zal verworpen worden, vooral indien hetzelve aen eene geheime stemming werd onderworpen. M. de Castellare zou terzei ver tyd zyn voorstel aenbieden, betrekkelyk het verdagen der Nationale Vergadering, door de konstitution- neele kwestien tot in november uit te stellen. Het gouvernement legt eene groote terug houding aen den dag. Volgens de eenen zou het van zin zyn de onmiddellyke verdaging aen te nemen, volgens anderen zou het er op aen dringen dal de Vergadering niet uit elkander ging, alvorens uitspraek gedaen te hebben over de dry punten, die MM. de Cissey en de Four- tou, dezer dagen aen de konstitutionneele kom missie hebben voorgesteld. Eene nota van het Journal Officie! zegt dat by het einde der zitting van woensdag, M. Ma- gne zyn ontslag aen maersehalk Mac-Mahon heelt overhandigd, dewelke hem verzocht heeft de zaken van zyn ministerie te blyven besturen, tot dat men in zyne vervanging voorzien heelt. In een paryzer korrespondentie aen het Dagblad lezen wy het volgende De l'ransche bladen schynen nog al belang te stellen in den langen duer van de ministerieele krisis ten uwent. De krisis roepl my een zeer snedig woord voorden geest van Lodewyk XVIII. Op de volgende veel beteekenende en kernach tige wyze beschreef hyhetkonuitutionecle stel sel, zooals hy het begreep. 's Morgends, zoo redeneerde Lodewyk,sla ik op en vraeg aen myne ministersHebt gy de meerderheid, myne heeren? Ja, sire! Uit muntend,dan ga ik wandelen! Den volgen den morgend vraeg ik hun wederom: Hebt gy nog allyd de meerderheid? Neen, sire! Zoo! Welnu, dan is 7.nu uwe beurt om te gaen wandelen. Sedert den brand door de Commune, te Parys veroorzaekt, zyn er voor alle openbare gebouwen voorzorgen genomen, waeraen men voorheen nooit had gedacht. Zoo heelt men in den Louvre, van afstand lot afstand, Ieèien spuitdarmen aengebragt, welke kunnen in gemeenschap gebragt worden, met den waterbak die zich boven op de gebouwen bevi ndt. zins des nachls. Dal zoudl gy niet durven wagen, lie, gy daer met al uw lawyt Is het misschien in vollen dag niet dal ik gesto len heb op Hachelen en Nevelc? onderbrak de Wan- lappcr. En te Nokcren dan, waer ik.... Waer gy niet dorst bykomen, maer wel waer gy u schuil hieldt in d'herherg van waer gy zacgt ste len. 7 Is zoo ook dat gy ilen labbekak hebt uitgehan gen op Machelen.Gcr moenl misschien dat het niet ge weten is, eeuwige zwetser uie ge zyl I Manuël! school de Wanlapper dreigend op. Ik lach met al uw complimenten en ik ga voort. Dus, wy waren gevyveu. Wy wandelden langs de Mandelo heen en spraken van onze vrome daden. Zoo gcraektcn wy op Ingelmunsler. Jongens, sprak Pier Putte, ik voel goesle oin dezen avond den Baron van 7 dorp een bezoek af le leggen Wie gact mee? Ik,die sedert eenigen tyd er genoeg van heb van de kaslec- Icn, weigerde mynen dienst,en wy trokken naer Mcu lebeke. Wy ontmoetten eene hofstede lamelyk ver van al de andere woonsten afgezonderd. Hel was toen elf uren voornoen. Ik deed leeken aen de makkersen trok vooruil als verkenner. Ik keek door het venster: pach ter en pachtcrse zaten aen tafel. Ik liep de hofstee rond en ontdekte geen levende zielbacs en bazin waren alleen Thuis. Ik keerde lot de makkers terug en zegde: Komt, wy gaen vragen of wy mogen mecëlen.Wy gin gen hel vragen en de pachter, ziende welke aerdige gasten hy voor handen had, sprong naer zyn geweer. Maer hy 'had den tyd niet hel te vatten. Wy grepen hem,ik en Cies,by de keel en bonden hem opeen bed dat stond inden hoek. De vrouw was in bezwvming gevallen, doch, voor alle voorzigligheid bonden wy ze nevens haren man. Reads had ik twee schildwach ten uitgezol en wy gingen ons onderzoek beginnen, toen ik bemerkte hoe de pachter zoo geweldig lïnd gewerkt en gewrongen dat de prop, welken wy hem in den mond hadden gevezen, aeu 7 vallen ging en hoe reeds zyn boenen los waren. Wat deed ik?.... Luister, Cottcuier, dees is wal anders eene uilvinding dan de uwe, en ik beveel myne methode aen al de makkers waer het nood doet. Zoo? En wat hebt gy uitgevonden? Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1