N° 196. Zondag 4 October 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCII NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 3 October. Buitenlandsch Nieuws. FRANKRYK eFhET PAUSDOM. G-azette van Aelst Het Bureel van liet bluil I» gevestigd In de Knpelleetrnet NI* 11, waer ui Ie brieven, gelden, enz. vracbtvry moeten toegezonden worden. Abonnemontsprya SS fr. 'ajuera, vooraf betuelbaer. Voor den buiten ban men Imacliry veil In al de |>ostkuntooron, en voor de landelyko gemeenten by «le briefdragers- SPANJE. De dagbladen van Madrid zyn opgepropt met plans voor de toekomst en geheimvolle aenha- lingen. Zoo beschryft de Politica het program van een viervoudig bondgenootschap, dat de tusschenkomst der mogendheden begeert tegen de Carlisten en verder verlangt het de onmid- dellyke by eenroeping va neene Cortes. De Iberia stelt eene nieuwe poolsche grondwet voor, waerdoor de kiesmonarchie ingehuldigd wordt. Andere dagbladen prediken eene vereeniging aen met Portugal en verder wordt er geheim zinnig gesproken over eene herstelling van den zoon van koningin Isabella II, op den troon van Spanje. Geheel het centrum van Navarra is in de magt der Carlisten, even als de yzeren weg van Pampeluna naer Vittoria. De operatie tegen Estella is niet meer hernomen na den dood van inaerschalk Concha, zoodat don Carlos ten volle meester is van dit deel van Navarra en hun hoofdkwartier Estella. De laetste bewegin gen der republiekeinen hadden slechts voor doel het bevoorraden van belegerde of inge- slotene plaetsen, het verontrusten van den vyand en het ligten van belastingen. Die opera- tiën zyn van weinig belang en de berigten over het oorlogstooneel zyn zoo duister, vooral die der republiekeinen, dat wy er niets meer van begrypen. Men leest in de officieele berigtenEr zyn carlistische troepen gezien te Vich en deszells omstreken. Men vreest voor een nieuwen aen- val tegen Puycerda. De neêrlaeg van cabecilla Gamundi, te Po- bleta, wordt bevestigd. Er wordt insgelyks verzekerd, dat brigadier Arnaiz, de bende van Cucala te Outeniente, in de provincie Valencia, verslagen heeft. Generael Moriones heeft ernstige verliezen aen de Carlisten toegebragt, by de laetste ge vechten in de vallei Carascal. Verschillende benden Carlisten zyn in het Asturisch gebergte getrokken. Dit alles is zeer duister, maer wordt nog verre overtroffen in onduidelykheid door het laetste berigt uit Madrid, dat over den toestand der vyandelyke partyen handelt, namelyk door de depeche, onder dagteekening 26 dezer. Zie hier hoe dezelve luidt Maerschalk Serrano zal waerschynlyk het bevel over het centrumleger nemen. ln afwachting zal generael Jovellar generael Pa via vervangen. De troepen zullen eerstdaegs La Guardia aentasten. Waerom is generael Pavia door generael Jovellar vervangen in de provincie Catalonië, terwyl de officieele drukpers, niet langer dan (i) TWEEDE DEEL. IX. Xe Aelst. (94* VERVOLG.) In de kroeg gekomen, trok de jonkheer zynen lakei in een afgezonderd benedenkainerken.cn gebood hem uiltespelcn, aenstonds. Is er gevaer? vroeg Darlhel verlegen. Hy kreeg geen antwoord; maer de kapitein zelf ver- haestte zich zyne edelraanskleeren af le leggen; dan zwartte hy zyn aenzicht en trok een smidsplunje aen. Hoe vindt gy de grap? lachte hy; zouden z'hem nog herkennen? Wie, wie moest u herkennen? Ik geloof dat ik myn eigen heb verraden. Dat ware nu toch eens echt spytig! spotte Bar- thel. Inderdaed; maer wat wilt g'er aen doenHet ligt in mynen aerd te spotten met myne vyanden en uit te dagen al wie my aen 't lyf wilt, de politie vooral. Eerst aenzag myde cipiervoor een franschen edelman, op reis voor zyn plezier; dan voor een beambte van zekere geheime politie, welke de franschen komen uit te vinden; en eindelyk, toen ik by u op de markt kwam, stond hy boven op den trap te dubben, en te twyfelen of de bezoeker van den toren wel Jan De Lichte in persoon niet was.... Ha! Ha! morgen zal den cipier niet meer twyfelen! Hy gaet by den burge meester loopen en vragen wie by is de schoon ge- kleede vreemdeling, voor wien de permissie werd geschreven om's stads gevangenissen zich te deen openen; wie hy eigenlyk is, degene aen wien de bur gemeester hel wachtwoord der bende heeft toever trouwd, ons oud versleten allen voor céne: en hoe zal de goede jongen staen gapen toen hem de portier zal melden dat Vilain XI1I1 sedert acht dagen een uitstap is gaen doen naer Gent! Ha! Ha! Jan De Lichte heelt ander mannen in 't spel dan de Vilain's of de Pelryn's (4) Eigendom der Gazette var Aelst. twee dagen geleden met grooten ophef aankon digde, dat het republiekeinsche leger de bandos van don Alfonso verslagen had, en de vluchte lingen in de bergen achtervolgde. Waerom zal maerschalk Serrano het bevel over het cen trumleger en niet overliet noorderleger nemen, zooals de Gaceta O/fuial had doen veronder stellen? Onmogelyk die vragen te beantwoorden. Eene carlistische depeche uit Estella, in dato 27 dezer zegt, dat generael Moriones niet alleen Barasoain, maer de geheele landstreek ontruimd heeft, om zich binnen Tafalla op te sluiten. Het garnizoen van San-Vincencio is gevlucht by de nadering der Carlisten. DUITSCIILAA'D. Het schynt dat de Internationale vele aenlian- gers wint in Duitschland. In al de fabriekcen- trums, worden aenhangers van dit lichaem ge vonden, die door elk middel, het inrigten van een populairen demokratieken Staet aenpredi- ken. Eenige groote fabriekanten, die niet ten onregte over deze werkingen verontrust waren, hebben wel gepoogd, hunne bedienden van die oproerkraeiers los te scheuren, maer hunne poogingen bleven vruchteloos, ja zelfs werden zy somtyds door hun eigen wei kvolk uitgejouwd VooralBerlyn is heinest, waerde Internationale goed opwil en waer hare aenhangers bestaen uit eenige honderdduizenden vagebonden en dood arme lieden. De policie van Frankfort, heeft eene huiszoe king gedaen by de leden der algemeene maet- schappy van sociael-demokraten Duitschers. Er zyn papieren en brochuren gevonden en in be slag genomen in het lokael, waer deze tak der Internationale hare vergaderingen hield. De Tages Presse van Weenen houdt niet op de kwestie van Sleeswyk-Holstein te bespre ken, olschoon ook de oflieieuse duitsche druk pers alles doet, om die kwestie te onderdruk ken. Ziehier hoe het oostenryksch dagblad in een zyner laetste nummers zich uitdrukt: Wy zyn ten volle geneigd aen te nemen dat op dit oogenblik, ten minste voor eenigen tyd, M.von Bismark afgezien heeft van zyne pooging om aen het duitsch keizerryk eene vloot en een afgerigt matroozenvolk te geven. Die pooging isgeheel mislukt om langs vreedzamen weg zyn plan te doen gelukken met behulp van dien lis- tigen geest, waervan hy zoo dikwyls bewyzen heeft geleverd, en waerdoor hy onder ander Sleeswyk-Holstein bekwam. Dit laetste ge schiedde echter op voorwaerde dat hy het vre desverdrag van Praeg zou doen uitvoeren, dat hy zyn woord zou gestand doen en het artikel 5 tot eene waerheid maken. Zoolang hy dit echter niet gedaen heelt, zoolang hy zal werken op eene wys, die eene botsing mogelyk maekt, zullen wy bly ven voort- gaen in de gedachte, dat hy alleen den weg open houdt om voor de toekomst de baen schoon te om papieren en permissiën te krygen!.... En daerop zal de cipier loopen van oost naer west en iedereen vertellen dat Jan De Lichte in de stad is; dat hy er ligt met de helft zyner bende; en hy zal het zoo druk weten te bezweren en te bevestigen dat men het zal gelooven en dat Aelst vandaeg in rep en roer zal staen!,... Dat zal eens eerst een leute zyn! Poets dan maer gauw de plaet, of gy zyt cracn. Ik? Er zyn dertig myner makkers in de stad; die zullen vóór 't sluilensuer builen de stadspoorten in veiligheid zyn. Ik vcrlaet maer de stad op klokslag middernacht. Op welke wyze? Ik weet het nog niet. Jan, gy zyt een róekelooze ziel. Roekeloos, neen, Barthel. Maer, hier te Aelst, in 't midden der markt, den nacht myner ontsnapping, heb ik een woord uitgesproken dat eindelyk moet volvoerd worden. Welk woord? Zwyg, Barthel,zwyg,ik mag het u al niet zeggen. Noglans, ik zweer het u, er zyn schrikkelyke dingen op hande. Ik zit, niet lusschen twee, maer lusschen dry vuren. Ik ben tegenwoordig boven de twee hon derd man sterk, volk genoeg om nog dertig jaer lang gansch de vlaemsche streek in bedwang te houden. Maer het gaet my togen. Myne trouwste makkers be weren dal ik te goed ben: haest zullen ze my verwy- ten dat ik te bloo ben, misschien dat ik een lafaerd ben, ik ken ze; en dan, Barthel, dan zullen ze my ver moorden en eenen roekeloozen vvaeghals in myne plaets als kapitein benoemen, want voor die woeste kerels,is doortraptheid en slim beleid van geenen tel. Branden en moorden dat verstaen zy beter, de dwa zen!.,. Door en doorslagen, er doorslagen los door den bom, tot dat ze in eens en allen te gelyk, en ik met hen, op rad of galge vailen, dat is myn'plan niet. Ik heb myn eigen beloofd, en heb hel beloofd aen baes 't Jccf, myn vader, en aen vrouw Beth, myn moeder, hier nog lange jaren te leven ten koste van eenieder, en eindelyk eens ryk te worden. Doch, ik herhael het, hel gaet my legen. Van den anderen kant, zit ik op hel lyf meL een twintigtal misnoegden die wel eens maken, die Denemai k tegen wil of dank dwingt een werkelyk deel van liet duitsch keizerryk te worden, Een hoogst merkweerdig berigt loopt door de duitsche bladen. Het zou nu niet alleen vaststaen dat keizer Wilhelm eerlang eene reis gaet doen naer Italië, maer tevens dat hy een bezoek zal brengen aen den H. Vader. Reeds moet namens den keizer onderzocht zyn of Pius IX hein zou willen ontvangen, waerop Z. H. heeft geantwoord dat hy den keizer met de meeste bereidweerdigheid ontvangen zal, doch dit niet kan doen met den luister, aen zyn hoogen rang verschuldigd, zooals paus Grego- rius den russischen keizer Nicolaes ontving. De gevangenschap des Pausen belet hein dit. Een brief uit Neuwied acu de Germania gerigt, bevat bedroevende byzonderheden over de behandeling van vier jonge priesters die zich in de gevangenis dier stad bevinden. Zy zyn van elkander verwyderd, opgesloten in enge, vochtige cellen, beroofd van boeken en papier, tot zelfs van hunne breviers en worden belet van de mis te lezen of te hooren, te biechten of te koinmuniceeren. In een woord, zy zyn van allen geestelyken en tydelyken troost ver stoken en behouden niettemin eene bewonde- rensweerdige opgeruimdheid, welke zy putten in de zuiverheid van hun geweten en de over tuiging dat zy voor God lyden. Er wordt veel gesproken over het bouwen eener overgroote en monumentale brug te Maintz, aen den Ryn. De brug zou gebouwd worden op de grensscheiding der oude en nieuwe stad, den geheelen stroomoverschryden en uit vyf groote bogen bestaen, elk van 90 meters doorsnede. De onkosten worden bere kend op 3 4/2 milliocn thaler, welke grooten- deels door 't gouvernement van het groot-her togdom zouden gedekt worden. IHAXURVK. De konservatieve drukpers van Parys beves tigt vandaeg de lyding nopens de aenstaende terugroeping van den ürénoque. Volgens den Union is de tegenwoordigheid van dit vaertuig te Civita-Vecchia vandaeg geen bewys meer van de genegenheid van Frankryk tot den H. Stoel, noch een kenieeken van achting voor de katholieke gewetensvrvheid. De korrespon- dentvan hetzelfde dagblad zegt, dat dit vaertuig nog in deze maend het anker moet ligten, en een brief aen de Monde bevestigt die korres- pondenlie. Ziehier hoe de briefschryver zich uitdrukt over deze kwestie: Er mag niet meer aen getwyfcld worden, het ontnemen van ondersteuning aen den H. Stoel is besloten, en 't is het lransch gou vernement, dat onder het handgeklap der sektarissen in Italië en Duitschland, de laetste hand zal slaen aen die verzaking. De getitelde vertegenwoordiger van Frank ryk by den H. Stoel, M. de Corcelles, heefter verraders zouden kunnen worden. En ten derde, ik kom te vernemen dat men te onzer eer eene politie komt in te rigten op zyn fransch, welke ons in eens en voor altyd moet uilroeien. Wat dunkt u van zulk cenen toestand? En gy die versland hebt, zeg, wat zoudt gy doen om er uit te geraken? Dal is niet moeielyk: Ik zond myn eigen zeiven in veiligheid over de grenzen en myn Bende naer den duivel: Dat zou ik doen, op slaendcn voel! Neen, neen, zoo niet! Ik ben kapitein en kapi tein wil ik sterven. Sterf dan, als 't u belieft, zoohaost mogelyk. Ik zal voor goed den sabel trekken, er eens gaen doorgacn met de vuil voeten, en dan zal men uiy niet meer aenzien voor een blooaerd; de misnoegden en de verraders zal ik den nek breken; en de lranscbe politie vangen in haer eigen net, dat zal ik doen! Maer om dal alles gcvocglyk uit te voeren en aen moed nooit le falen, daerloe, Barthel, moet men, tegen al wat leeft, haet en wrok en razerny genoeg in 't hart hebben om voor niets te wyken al ware het voor de moord zyns eigen vaders.... Barthel verbleekte: monster! gromde hy. Dien wrok, dien bloedigen haêl tegen de samen leving, heb ik sprangel voor sprangel voelen ontbran den in myn hart, de tien lange biltere maenden dat ze my op den toren van Aelst hebben laten kwynen; maer, beweerden de makkers, dit vuer begon te smeulen, hel had voedsel noodig.... Begrypt gy nu waerom ik er zoo driftig aen hield den toren weer le zien, den grond te betrappen doorweekt van myne tranen, de kelens bevlekt met myn bloed, de muren, stomme getuigen myner wanhoop en marlelie!.... O, kreet Jan zioh de borst slaende, zy hadden ongelyk zy die waenden dat dit vuer was uitgedoofd! Hel brandt, dat vuer; het gloeit, het zal al verslinden, vyanden en vrienden, en misschien my zclven.... Jan de Lichte, gelyk hy daer stond uil le varen en le vloeken, geleek geenen mensch meer; zyn bezwarle gloeiende tronie was die van een uilgelaten duivel... Barthel was achteruit gedeinsd en voelde zich waer- lyk bang. Doch zich zyne rol erinnerende, vroeg hy op tamelyk kalmen toon. Z. H. den Paus reeds mede bekend gemaekt, en Pius IX heelt met gelatenheid en ten hemel gcrigte oogen, den afgezant doen begrypen dat hy reeds sedert lang niet meer rekende op mensehelyke ondersteuning; dat hy nooit iets goeds verwacht had van hen die beweerden Irfin geweten gerust te stellen, of de onver- zoetibnren by elkander te brengen. Terzelfder tyd liet hy hooren, dat deze mannen niet dub bele grondbeginsels, de katholieke-liberalen, aen Frankryk nieuwe en vreeselyke onheilen voorbereiden, maer dat hy, de gevangene en van iedereen verlatene, niet zou ophouden te bidden, opdat de blinden eindelyk de oogen zouden openenen begrypen, dat zy zich bepaeld moeten plaetsen in het kamp van Krislus of in dit zyner vyanden, indien zyzicli niet gelyktydig willen blootstellen aen de woede der sektaris sen en het medelyden der katholieken. De bemoeiing van prins von Bismark in de zaken van Italië, zyn zoo duidelyk als zyne medewerking aen de voorvallen in Spanje, zegt de Union van Parys. Beide deze gouvernemen ten staen ter beschikking van den groot-kanse lier, en indien er al eenig verschil is in de manier waerop hy zich door het eene of ander land laet dienen, is nogtans zyn invloed zoo gevoelig te Rome als te Madrid. In beide lan den heeft hy gewillige dienaers gevonden tot bereiking van zyn oogmerk, tegen de roomsch- katholieke Kerk welke indien het noodig was, met hunne gewoonlyke goede trouw zouden verzekeren, dat de Paus zyne volle goedkeuring geschonken heeft aen al de vervolgingen waer- acn de Kerk bloot staet. Niemand onzer zal echter aen die bewering geloof slaen, waervan met het minste naden ken zoo gemakkelyk de valschheid kan aen den dag gelegd worden, want inet de verdwyning van den ürénoque uit de haven van Civita-Vec chia, verdwynt de laetste steun van den Paus uit Italië. Ditmael ook is het de revolutie en M. von Bismark die zich inde overwinning ver heugen mogen. Frankryk geeft toe en de poli tiek van von Bismark behaelt de overwinning. Men leest in la Paix? Het verval van Frank ryk volgt in alles op dat der tydelyke magt van het Pausdom en wy achten het de aendacht weerdig om hetzelve in zyne verschillende tyd- stippen na te gaen. In 1850 wilde Frankryk een Italiaensch ver bond stichten, onder het hooge voorzitterschap van den Paus en het scheen sterk genoeg om dit ontwerp ten uitvoer te brengen, indien het er sterk aengehouden had. In 1860 bepaelde het zich met de volkomene on- schendbaerheid der Romeinsche-Slaten le vvaer- borgenLater stelde het zich te vreden met de helft ervan te beschermen, waeronder het domein van den 11. Petrus; het durfde nog Garibaldi, den geheimen bondgenoot des konings, bevechten. Gy hebt het tooriecl uwer smarten teruggezien; hebt gy ook de galg en het rad bezocht? Hot verleden was my genoeg. En de toekomst Dat ze my hangen! Dat ze my radbraken!... 'l ls wel, 'k zal komen zien, en hooren wal ge dan zult zeggen! Hel moet inderdaed zeer aengenaem zyn zich zclven zieltogend le voelen spartelen aen de koorde; hel moot deugd doen, onder den stalen hei boom van den beul zyn leden te voelen bryzelcn en, huilend en brieschend als een geslachten os, den slag van gratie af te smcckcn.... Jan was woedend; hy ging met gebalde vuisten op Barthel springen..., Hier weg! vloekte hy, hier weg! Zeergeerne, antwoordde Barthel; maer niet ge lyk ik hier gekleed loop. De comcdie die gv my doet spelen is al belachelyk genoeg dan dat zy my aen do galg niet helpe.... Jan trok een bakkersmand uil denhoek van het kamerken, en uil de mand een bakkerskosluem. Speel aen, gebood hy. Barthel gehoorzaemde geernc, en op eenen oogpink stond hy uitgekleed in bakkersgast. Jan kwam by, wreef hem een handvol tarwebloem in hoer en aen zicht, wierp hem de ledige mand op den rug. En nu, bcvool hy, terug van waer gy gekomen zyt! Regl naer Hundelgem. Vaerwel dus, sprak Barthel, en hy was de ka mer uit. Maer Jan sleurde hem terug binnen, haeldd zyn lluilje op en trok tweemael.... Wat zal 't nu zyn? vroeg Barthel. Alleen niet naer Hundelgem. Waerom? Omdat ik u niet betrouw. Twee slordige bedelaers traden de kamer binnen. Gy, Tist Keukelaer, en gy, krommen Pier, met dezen man naer Hundelgem. Eene vooruit en de andere achter. Belet hem een woord te spreken of een gebaer te doen zoolang hy buiten de poort niet is. Morgen vroeg zal ik komen zien of gy alle dry op uwen post zyt. Daerop sprong Jan de kroeg binnen.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1