N° 197. Zondag 11 October 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte,(1) Aelst, 10 October. Buitenlandscb Nieuws. Gazette van Aelst liet Bureel vail liot l>lu«l gevestigd lil da Knpellaalraet IV* 11, waer alle hrioven, golden, eni. vruelitvry mooten toegezonden worden. Abonneinenteprva fir. 'ejaare, voorafbetaalbaor. Voor den buiten ban men inachryvon in nl do postknntooren, en voor de landelyka gemeenten liy «Ie briefdragers. IK,V\KUVK. Er is voor het vertrek van den Orénoque nog geen tydstip aengezegd, maer toch reeds doen de liberale dagbladen gevoelen, dat dit vertrek heel aenslaende is, zei I's gaen zy zoover zaken te beweren, die niet noodig zyn weêrlegd te worden, zoo onwaerschynlyk, zoo dwaes zyn die feilen. Onder ander zegt het Giornal (li Flo rence: Luidens onze inligtingen, zou hy het zyn (de Paus) die moet aengedrongen hebben, op dat er een einde gesteld werd aen die kwestie van den Orénoque, opdat zyn geliefd en arm Frankryk ter oorzake van hem, niet langer zou blootstaen, aen zoovelebeleedigingen, reklamen en bedreigingen. Hierop antwoordt deUnivers met de volgende woorden: Indien het terugroepen van den Oré- noqueleen door M. Decazes uitgedagt besluit is, waerom kan het Giornal di Florence er dan, zon der tegengesproken te worden, de eerste ge dachte van doen opklimmen tot den Paus? En indien, zooals het italiaensch dagblad verder zegt, die oplossing zelfs de weerdigheid van Frankryk niet kan vrywaren, waerom mag het dan aen Frankryk in de gedachte gekomen zyn, dat Pius IX hiertoe den raed kon geven? Een brief uit Rome aen de Monde zegt over die kwestie dat de Oi'énoque kortelings Civita- Veochia zal verlaten. Het dagblad verhaelt ver der dat Z. H. in de laetste dagen hierover oft ewel berigt heelt ontvangen uit den mond van M. 4e Corcelle. Na onbeweegbaer al de oorza ken van M. de Corcelle te hebben aengehoord, die het besluit van het fransch gouvernement moesten ro^tveerdigen, heeft de Paus zich ver genoegd met het volgende antwoord te geven Het fransch gouvernement en de afgezant heeft my niet geraedpleegd toen het den Oréno que naer Civita-Vecchia zond; evenmin raed- pleegde het my alvorens te besluiten dit vaer- tuig terug te roepen; gevolgentlyk is het ge heel meester te doen wat het verkiest. Alleen betreur ik dezen roaetregel in het belang zyner weerdigheid en zyner eer.. Ziehier hoe het parysisch dagblad l'(Jnion de kwestie van den Orénoque beoordeelt: De terugroeping van het fransch vaertuig is niet alleen eene krenking voor Pius IX, het is vooral eenebeleediging voor Frankryk. üe ver hevenheid van den Paus kan die krenking ver geten, maer de beleediging niet uitwisschen. Pius IX wordt grooler door die opoffering, maer zyne grootheid beschermt hen niet die het offer voltrekken. Verleden zondag hebben door geheel TWEEDE DEEL. IX. Te Aelst. (9S# VERVOLG.) Het viel maer effen uil gelyk meester kapitein het had voorspeld. De cipier had, op zyn manke beenen, den gansehen namiddag geloopenen geketst, en, om bewys te geven van zynen iever, van huis tot huis doen dagvaerden dat de stad was ingenomen door de bende; dat Jan De Lichte in persoon was bygekomen en hel commando voerde; dal hy verkleed liep, maer zeer gemakkelyk te erkennen was aen zynen zwarten fluweejen frak en aen zyn gepoeierd pruiksken dal zyn ros haer niet was; en ten slotte, dal de booswicht gezworen had de stad Aelst te plunderen, uit te moor den en in asch te leggen.... Dat was tamelyk erg en slecht aenneembaer; doch daerdoor zelf dat de maer een schrikwekkende maer was vond zy, hoe onwaerschynlyk ook zy voorkwam of minstens hoe overdreven, Veel byval by het volk; ten andere, zy kwam van den cipier, van eenen bediende van 's stads gevangenissen, die natuerlyk zeer wel moest ingeligtwezen; van eenen oud-beulsknecht, die den rooverskapitein had helpen geeselen en hem by- gevolg beter moest hebben erkend dan iemand, hoewel deze verkleed liep.... Het spreekt van zelf dal de yvervolle cipier zich wel wachtte te zeggen waer hy den geduchlen kapitein had ontmoet, want men had hem kunnen vragen waerom hy den vogel had laten vliegen. Dan het was volle harrewar onder de goede poor ters en uit stralen en stegen ging een klagend rumoer op, dat eindelyk doordrong tol by de fransche krygs- overslen der bezetting. De cipier werd ontboden en moest uitlegging geven; hem werd gevraegd of hy zot was geworden, en den'jongen werd fel den bol gewasschenmen legde hem op te zwygen op pene van straf.... Het bevel kwam te laet. De maer had haren weg gevonden, en al gaende was zy uillermaie aengegroeid en verergerd. Eonigen beweerden dat zy Jan De Lichte hadden ontmoet, vergezeld van andere roovers met (t) Eigendom der Gazette van Aelst. Frankryk de kiezingen plaels gehad, voor de gedeeltelyke hernieuwing van de algeineene raden. Ofschoon ook die kiezingen geen eigen- lyk politiek karakter aennaraen, is er tocli langs alle zyden met handen en voeten gewerkt om de kandidaten van eene of andere party te doen gelukken. De uitslag, tot zooverre hy reeds ge kend is, geeft de volgende slotsommonarchis tische kandidaten, hierin begrepen de bonapar- tisten 400; republiekeinen van alle kleur 300. Te Ajaccio js prins Karei Bonaparte, met eene verpletterende meerderheid gekozen tegen prins Jerome Napoleon. Luidens een iaetste telegram van den Jlavas Beuter zou de uitslag van al de kiezingen voor de gedeeltelyke hernieuwing der algemeene ra den, gekend zyn. De stembus heelt 800 benoe mingen gedaen voor de konservatieven, tegen 500 voor de republiekeinen, terwyl er boven dien een honderdtal balottberingen moeten plaets hebben. By dien uitslag heeft de republic- keinsche drukpers te vroeg overwinning ge- kraeid, hoewel de llavas als een plaesler voor de wonde meedeelt, dat die opgacl slechts als officieus mag aenzien worden en dat er wel eepige der gekozen leden, die heden als kon servatieven zyn opgegeven,morgen inliet kamp der republiekeinen zullen kunnen geplaetst wor den. Dat is waerlyk een magere troost voor MM. Gambétta, Thiers en kompagnie. DUITSCIKLAA'O. De duitsche dagbladen bevestigen de berigten nopens de aenhuuding van graef von Arnim, wegens achterhouding van belangryke doku- menten, die aen den Staet toehoorden. De aen- houding had in de volgende omstandigheden plaets. Dry ainbtenaers der krimincele justicie te Berlyn, twee beambten by de burgerlyke regt- bauk en twee fonktiounarissèii by het ministe rie van buitenlandschc zaken, boden zich zondag laetstleden, des namiddags, in de woning van graef von Arnim, té Nassenheide,bySteilin,aen. Zy vroegen aen den gaael hen zeven brieven te overhandigen, welke bekleed waren met het handieeken van prins von Bismarken gerigt aen den graef von Arnim, tydens zyne aenstelling als atgezant. Graef von Arnim antwoordde, dat hy niet ge looide verpligt te zyn de brieven in kwestie te rug te geven, dewyl het partikuliere brieven van prins von Bismark waren. Na die weigering werd er overgegaen lot eene huiszoeking, ge durende welken lyd er eene strenge waekzaein- heid rond het huis werd in acht genomen. De huiszoeking bleef zonder uitslag. Men toonde aen graef von Arnim het bevel van aen- houding, algeleverd door de burgerlyke regt- bank van Berlyn. M. von Arnim onderwierp messen en ponjaerds en vinkende lonten onder kiel en kazak. De benauvvdslen waren aen'l inzamelen wat zy'l kostelyksl bezaten en dreigden de veroor deelde stad te,ontvluchten, indien het magislrael, de politie en de krygsmagt niet aenstonds de krachtigste voorzorgen nam om het gevaer te bezweren.... De overheid spotte met de eischen der goede luiden; doch de eischcn werden zoo verdreigend druk dat zy zich gedwongen vond deesmael toe te geven. Er werd beloofd dal opslaendcn voel een klopjagt zou beginnen in de kroegen en de arme wyken, dat fransche palrouillen de siad zouden doorkruisen en dat de lanteernen zouden branden gansch den nacht.... liet aenkondigen dier maelregels bedaerde eenigszins den algemeenen schrik. Middelerwyl zal Jan op zyn gemak, in de reeds ge melde kroeg, de vyf hem bygebleven makkers te traklceren; al de anderen waren reeds sedert een uer de poorten uit. Van lyd tot lyd verliet eene der vyf het gezelschap om op kondschap uit te gaen, en Jan wist al wat er buiten gebeurde. De leute begint, bad hy gezegd, maer z'is teneinde niet! De pap begint te koken; ze zullen wel te roeren hebben, aenbranden zal hy, en wie er van proeven zal, zal vieze gezichten trekken, dat beloof ik hen!..,. Maer als men hem kwam aenkondigen dal politie en krygsmagt en geheel hel tremblement, gelyk hy hel noemde, te been was om hem. en de zynen op te zoeken, dan bedacht hy zich een oogeublik.,.. en, eenen luiden schaterlach uitende: Ha! schertste hy, ze zyn aen 'l zoeken?.... Zy vergelen dat het vandaeg den lïle hpril is, verzender- kensdag!,... Wat ga ik ze helpen zoeken!.,.. Maer vooreerst, gy, gebood hy, gy gevyven hier buiten! Hel veld in? Neen, in de stad te blyven, en elk op zynen post op klokslag twaelf. Waer henen dan? Noch in kroegen, noch in verdachte wyken; maer 't halven de straet in volle daglicht, stout en onbevreesd of ge van niets wist. En gy, kapitein? Weesl gerust, de kapitein zal ook eens gaen zien. Doch, rond hem niet te dweilen, hoort gy? hy wil alleen zyn. De vyf trawanten verspreidden zich omzichtig en benauwd weg door de straten, zorgvuldig vermydende zich oogenblikkelyk hieracn en werd naer het gevangenhuis tc Berlyn overgebragt. Eene andere huiszoeking had des zondags na middags plaels in de wooning, welke grael von Arnim te Berlyn bezit, maer ook daer bleef het onderzoek vruchteloos. Des maendags 's morgens werd eene derde huiszoeking gedaen, by den zoon van graef von Arnim, officier by de dragonders der Jyfwacht te Berlyn, door twee beambten van de krimi ncele justicie, en nogmaels viel hierin de ver wachting bedrogen. De familie van den graef, welke zich steunt op de verklaringen der certifikaten van genees- heeren, poogt uit oorzake van den slechten ge zondheidstoestand van M.. von Arnim, zyne voorloopige in vryheidslelürrg te bekomen. Over de aenleiding lot grael von Arnim's ge vangneming verneemt de IS'ordd. Allg. Zeitung liet volgende: By de komst van prins Hohenlohc te Parys, bleek het archief van politieke missiven onvol ledig te wezen. Uit een nauwkeurig onderzoek kwam aen het licht, dat een groot aental doku- menten van groot staetkundig gewigt niet te vinden waren. Graef von Arnim had herhaeldclyk door een derden persoon een klein aental dier stukken by het departement van buitenlandsche zaken doen deponeeren; doch van 't verdwynen der meeste verklaerde hy niets tc weten. Nog an dere papieren verklaerde hy te beschouwen als privaet-eigendom, zoodat hy die weigerde terug te geven. Onder die omstandigheden moest tegenover hem de hulp van T geregl ingeroepen worden. De raedkamervan de regtbank heelt het ver zoek van mev.de gravin von Arnim, echtgenote van den gewezen afgezant en hare schoonmoe der, om graef von Arnim voorioopig onder borg in vuyheid te stellen, van de hand gewezen. HXkAA'.IU. De lydingen uit Spanje blyven voortdurend gunstig Voor de carlistische zaek. De aftogt van generael Moriones naer Tafalla bewyst, dal deze zyne krygsmagt onvoldoende schat om een veldslag tegen de Carlislen aen te nemen, of wel dat hy de aendachl der Carlisten op een ander punt wil brengen, ten einde den weg lus- schen Talalla en Pampeluna zuiver te maken, zoo niet, zou hy met generael Laserna een aen- slag tegen Eslella kunnen beramen. Generael Dorregaray die het terrein tot on der de muren van Talalla verkende en de ver zekering bekwam, dat generael Moi iones zelfs Pueyo ontruimd had, kon echter in dit oogen- blik de aenval langs die zydé niet verder door zetten cn heeft zyn hoofdkwartier terug naer Estella gebragt. Don Carlos en zyne ministers alle kroegen cn stegen, vooral de afgezonderde uit kanten gelegen langs de voslingen, welke, meest bezocht door rabauten en slecht volk, een zeer ge- meenen naem hadden. Jan verliet de plaets de laetste van allen. De baos wederhield hem Myn huis, sprak hy, is een kroeg; en die kroeg, gy weet waerom, zit sedert lang in de beet by de po litie. Ik verwacht haer bezoek: wat moet ik zeggen? Zeg wal ge wilt. - Dat is geen antwoord. Ik zal zeggen dal ik u noch uw bende ken van haer of pluim; ik zal.... Men zal u niet gelooven, baes. Zal ik dan zeggen dal Jan De Lichte hier is ge weest, en nu, met geheel zyn kliek, door de stralen loopt?.... Dat zullen ze nog veel min geloovenDe over heid heeft immers den cipier van den toren in 't zot huis willen steken.... Wat moet ik dan zeggen? Zeg wal ge wilt... En de grofsmid, met zyn schootsvel cn zyn be schilderde ironie, was ook eens gaen zien.... Met de zwarte armen achtei» den rug, maer een tamelyk zwaren voorhamer in de vuist, trok hy, den neus in den wind, maiklwaerls op: niemand kon hem aenzien dan voor een gewonen voorwerker, die acmbeeld en blaesbalg kwam te verlaten, nieuwsgierig te verna men, gelyk iedereen, wal er gaende was in de goede stad van Aelst. Al slendercnd sprak hy hier en daer de geburen aen die voor hun deur stonden te gapen, en hy vroeg be scheiden of het echt waer was dal 4c ÖosK^rykers voor de poorten lagen,... Hem werd even bescheiden geantwoord dal Jan De Lichte binnendemuren lagendatmen hem opzocht..,. Dal is erger, sprak Jan, en hy trok voorts. Eensklaps, van boven den toren, galmde, over Aelst henen, de bazuin van 's stads trom per, en men hoorde op de markt, het kletterend geroffel der trommels van 't garnizoen,die 's trompers sein legenklonken.... Naer de markt, riep het volk, hy iseraen! Doemnis morde Jan, zou wel een van myn vyf domkoppen zich hebben laten klampen?.,.. Hy liet zich meeslepen door de toeslroomende menigte en, op de markt gekomen, ontvvaerde hy, vóór hel landhuis den achtbaren stadsgrcllier, die, verblyven voortdurend le Puente-Ia-Reyna en dagelyks komen er gedeserteerde soldalen en officiers uit de rangen van generael Moriones, liet leger van don Carlos vergroolen. Een telegram uit Madrid aen de Correspon- dance universelle zegt, dat eene petitie is inge komen by bet ministerie, vari wege macrschalk Bazaine, vvaerin aengeboden wordt, een vreemd legioen te vormen,, samengesteld uil verschil lende oude krygsmakkers, officiers en soldaten. De ministerraed heeft echter dit aenbod met al gemeene stemmen van de hand gewezen. Maer- schalk Bazaine zal nu uit Madrid vertrekken en zyn verblyf te Santander opslaen. De llavas Beuter deelde deze week do twee volgendedepeches mee: Santander, 5 oct. In de officiecle kringen wordt verzekerd, dat don Carlos doodelyk in de borst gekwetst is door een geweerkogel. Santander, 5 oct. y> Byzondere brieven en dagbladen uit San tander aengekomen, verzekeren dat er oproe rige feiten hebben plaels gehad, onder de car listische troepen. n Don Carlos moet ernstig gekwetst zyn. De Union van Parys, welke voor een der best ingeligle dagbladen over den toestand in Spanje gehouden wordt, deelt in zyn nummer van 7 october, de volgende lydingen mee: Hendaye, 5 oct. »Den4oclobcr heelt eene kompagnie van het bataillon Rioja, van Estella, hel bataillon Bajos, naby Cenizero verrast. De republiekeinen ondergingen groote verliezen in krygsgevange- nen, wapens en oorlogsmaterieel. De op vlugt gejaegde manschappen verspreidden schrik en ontsteltenis iri de plaets. Het deserteeren uit het republiekeinsch leger blyft voortdurend aenhouden. De koning (don Carlos) heeft hel gasthuis teYrasche bezocht, waer de gekwetsten liggen, diedoor.generael Moriones na den veldslag van Biurrun werden achtergelaten. (geleekend) CASTILLO. Deze depeehe zal voldoende zyn, zegt hierop hel parysisch dagblad, om de onnauwkeurigheid aen te loonen,van de telegrams die uit Santan der naer Londen verzonden werden, nopens een zoogezegd doodelyk schot, dat don Carlos le Durango in de borst zou bekomen hebben. De alstand lusschen Yrasche en Durapgo is grooler dan twee dagreizen. Niets is overigens het feit komen bevestigen en noch de minister vpn buitenlandsche zaken, nochde spaensche afgezant le Parys heeft eenig berigt ontvangen, dat de waerheid moet beves tigen van den moordaenslag, waeracn don Car los te Durango zou hebben blootgeslaen. Ziehier met zynen zwarten labbaerd aen, en den bril op den neus, eon geschreven plakkaet stond af le lezen, waerby de ingezetenen werden geadverteerd, dal, bv advertentie van den krygsracd, Ier adjonclie van burghemeeslcr ende schepenen der stede, hel kond werd gemaekt aen allen poorter, dat de stadspoorten zouden sluiten een uer voor zonsondergang, en dit, by particuliere exceptie; omdieswille dat gekende ende openbare dieven de stad hanteerden, ende dien den gevangen te worden; dal, voor eiken opgebragtcn dief oen premie bleef uitgestoken van twintig schel lingen wisselgeld, ende voor den hoofdman twintig pond; en dal zulks gelde voorde vyf opvolgende con secutive dagen, lor slede van Aelst". Is 'l maer dal? grynsde Janvóór de vyf conse cutive dagen vcrloopen zyn, zal ik L'Ed. laten proeven hoe Jan De Lichte zyn bakte smaekt. En hy zag hoe de menigte, misnoegd en morrend, de markt verliet, klagend dat men beloofd had do krygspalrouillen le doen waken, dal de lanteernen zouden branden gansch den nacht, cn dal de greflicr er niets van had gemeld.... Jan ook was te leur gesteld. Doch, wanneer de markt geruimd was en hy onverwachts een volle brigade fransche ruilery zag opkomen, hernam hy moed: de dans gael beginnen, schertste hy: le welen wie het eerst zal beu zyn,... Zie nu, of bedrieg ik my, 'l zyn rabauten van 'l regiment Droglio! z'hcbben nog wal le goed: in afwachting dal ik er twee of dry de lenden kraek, zal ik ze wat voor'lzolje houden, daer zyn ze zeer gevoelig aen,... Het volk kwam weder de markt ópgeloopcn en juichte. l)e cipier stond onder den toren, zich de handen wryvend: hy triomfeerde. Maer de soldalen, toen hun werd kond gedaen welken dienst men van hen vergde, die lachten niet. Zy werden in benden verdeeld, en, vergezeld van eenige stadswachten, trokken zy de versehillige stralen in, morrend en vloekend tegen den belachelykcn cn nutletoozen cov vée, zegden zy, dien men hun oplegde. De menigte volgde de versehillige richtingen en er bleven slechts eenige algezonderde groepen ter plaels. Kapitein Jan zocht er eenen uit en naderde. Het waren vier oude vvyven die driftig aen 't krakeelen en 't schateren stonden, Die soort, sprak Jan, weet doorgaens meöst. Kom hooren.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1