Kaelsspel Esplanadeplein. Kaelsspel Hofstade, overigens een telegrafische depeclie, die zelve bekent dat de vorige tydingen onnauwkeurig moeten geweest zyn Santander, 6 oct. Er is niets komen bevestigen dat 'tgerucht waer is, als zou don Carlos gekwetst zyn. Een belgisch schip, dat uit eene engelsche haven vertrokken is met oorlogs-smokkclgoe- deren voorde Carlisten, wordt op de biskaysche kust verwacht. Waerschynlyk is hier spraek over de fran- sclie stoomboot Notre-Dame de Fourvière die onlangs uit Antwerpen vertrok. Als bewys hoe weinig geloofde telegrafische berigten uit Santander en Madrid verdienen, voor zooverre die het leger der Carlisten be treffen, zal het genoeg zyn te weten, wat El Cuartel Heal,.het officieel orgaen van don Car los meêdeelt. Dit dagblad verzekert, dat don Carlos in volle gezondheid aen het hoofd van zyn leger staet, en dat er aen generael Dorre- garay een verlof is toegestaen om gezondheids reden. 01 nu generael Mendiri tydelyk deplaets van generael Dorregaray zal vervullen, is voor het oogenblik meer dan met zekerheid kan be vestigd worden. Eene depeche uit Santander, dato 5 October, zegt dat alles wat er over het incident "met don Carlos gekend is, slechts op geruchten berust. Het is waerschynlyk, zoo vervolgt dit berigt, dat hy gewond werd ten gevolge der poging om een oproep in Durango te onderdrukken, welke ontstaen was door het strenge oordeel van zekere personen in zake van politie der ministers die een oorlog voeren vol wreedheid en wraeknemingen. Wat het schip Notre-Dame de Fouruières betreft, hetwelk langsheen de kust kruist, hetzelve wordt door eene kanon- neerslocp bewaekt, die ten gevolge der aenwe- zigheid in de haven van dry spaensche, twee duitsche en eene fransche sloep, waerschynlyk de Fly moet zyn. Er zyn gecne nadere inligtin- gen over den oproer te Durango en over het wonden van don Carlos. OÖ8TEXHYK. liet gerucht nopens een aenstaende huwe- lyk tusschen den oudsten zoon van den koning van Hanover en prinses Thyra van Denemark, zuster van de prinses van Wallis, wordt beves tigd. De gevolgtrekkingen die de dagbladen uit dit huwelyk maken, als zou een deel van Slees- wyk-Holstein aen Denémark worden terug ge geven en Noord Sleeswyk en Jutland onzydig verklaerd worden, alsook dat aen den prins van Hanover het vooruitzicht der troonopvolging in het hertogdom Brunswyk zou voorgespiegeld zyn,schynt aen alle mogelykheid mank te gaen. Door dit huwelyk zou de onlroonde prins in elk geval de schoonbroeder worden van den prins van Wallis en van den groothertog, troon opvolger van Rusland. ITALIË. Men leest in het Journal de Florence: De sekte is almaglig; op het toppunt der politiek heeft zy een man geplaetst waeraen gansch liet officieel Europa, het Europa der vrymctselary gehoorzaemt, en dfe man wil den ondergang der Kerk en de vcrdwyning van het hoofd dezer Kerk. Dank zy de goddelyke barmhartigheid, bewo gen door de gebeden der kristene wereld en ook door den heldenmoed van oubekende ge- loovigen die aen God hun leven voor Pius IX opofferen, blyft hy gerust den uitslag afwachten van den stryd die legen hem ondernomen is. Voor den man der sekte, die over Europa beveelt kan elke hulp, aen den Paus verleend, eene aenleiding tot oorlog worden. En Europa dal zich op eene ontzaggelyke wyze wapent, zegt dat het den oorlog niet wil; en de mogend- beden doen, de eene na de andere, al de toege vingen welke die man eischt om het casus-belli te verwyderen. De Orénoque was een gestadig casus-belli; daeroiu zal hy terug geroepen worden -vb-p -a a' 1H Ik zeg u, meken Cabarcro, snapte een der vier, dot men u in de kleeren hééft gesloken, al zyt gy van do Yischmarkt. Heb ik bel niet vernomen van onze gebuervrouw, de wéwe Marcx? Zy is niet dom nogtans. Nu, nu, viel een derde in, Wc-nne bboolaghevan uit liet Sl-Sebasliaenslraclje, ge moet daerom niet kyven. Zeg op, meken, wal hebt gy vernomen? Ik kom bel te zeggen. Die Jan De Lichte gaet om met den duivel; hy verandert van gedaento naer be liefte en als men hem meent in d'hand te hebben, slael men voor eenen bussel hopperanken. Dat is ge kend overal, tol Geeraerdsbergon toe by de walen.... Vangen zullen z'hem nooit! Meken werd met eenparigheid van stemmen uitge jouwd. Jan was bygekomen en jouwde mee. Meken Cabarero was niet gemakkeiyk; zy vloog den vuilen smidsgasl in 't hacr: Zwart schavuin, riep zy, wat slael gy daer te spotten? Wie zyt gy? Van waer komt gy? Ik? lachte Jan.... ik dacht niet beter of gy had zeer aen den eenigen land die u nog uit het bakhuis steekt, cn ik kwam om hem te trekken... Zie, meken, ik heb myn tangsken by.... Jan haelde zynen voorhamer op. Viel de ruilcry, hornam hy,op zoo een speelding, gewrongen in de vuist van Jan De Lichte, dan, meken, dan zoudl gy mogen zeggen dat ze hem nooit zullen vangen... Kent gy hem? Zóó wel dat ik hem vandaeg heb gezien. De wyven schoven by. Waer? Waer? Luistert, want ik spreek ernstig. Een kwaerl uers geleden, stond ik voor myn smidse. Er passeerde een bakkersgast..,. ik kende zoo eenen bakker met in gansch Aelst, en daerby die persoon had noch den gang noch de manieren van eenen bakker. Ik volgde hem: hy trok de Zoutslrael in. Ik ben uit de Zoutstract, viel meken Debolle in; ik en myne man hebben den bakker gezien. Hy had een mand op den rug en over die mand lag een blauwe doek. De mand moest zwaer wegen waut hy ging gebukt, de bakker, en traeg vooruit. Maer dit is geleden, niet een kwaerl uers, maer een goé uer. Dan zal hy eerst een toerken gaen doen zyn De tegenwoordigheid van den gezant van Frankryk by den H. Stoel, zal weldra ook een Casus belli zyn en M. de Corcelle zal terugge roepen worden. Hy zal zelfs in de oogen der zwakken, het ongelyk hebben het casus-belli te verhaesten door zyne verkleefdheid en zyn uitmuntend gedrag, ten opzichte van den H. Vader en jegens zyn land. Ter gelegenheid der kwestie van den Orénoque heeft liet Journal de Florence het eerst den waren zin doen kennen der on 'erhandelingen tusschen het fransch gouvernement en het Va- tikaen. Heden kunnen wy by onze voorgaende inliglingen eene tyding voegen welke alles komt bevestigen, wat wy vroeger zegden. Maersclialk Mac-Mahon had M. de Corcelle gelast, by zyne terugkomst te Rome, een brief aen den H.'Vader te bestellen, waerin hy, gelooven wy, den toe stand van Frankryk'blootlegde en aen den Paus vroeg welk gedrag hy te houden had. De H. Vader heeft op dezen brief van den maer- schalk meteen eigenhandigen brief geantwoord, waerin hy al de moeilykheden opheft en aen 't fransch gouvernement alle gemakkelykheid geeft om de koncessie, welke men van hetzelve verlangt toe te staen. De Orénoque zal dus terug geroepen worden en menvraegt zich nogal: Wat zal er van PiusIX geworden? Pius IX antwoordt echter, met te wyzen op het kruis. msLwn. Het nieuws uit St-Pelersburg over de poli tieke aengelcgenheden in Azië is zeer ongun stig.' De shah van Persië heeft, op byzonder verzoek van groot-hertog Michaël, al zyne ge vangen Jomuden in vryheid gesteld, maer de toestand in Turkestan wordt dagelyks duister der. Er heerscht eene volledige regeeringloos- heid onder de Tckkee Turkomanen. Benden van deze lactsten bedryven groote buitenspo righeden onder de naburige met Rusland bevriende stammen. Moeilyk zal Rusland nog lang dezen toestand kunnen nazien. Ei\GELAYD. Volgens ingewonnen berigten uit Londen, moet het engelsch gouvernement het besluit genomen hebben, zyne politiek in het verre Oosten krachtdadiger te maken en zal het maetregels nemen, ten einde China te dwingen tot betere naleving der verpliglingen, welke dit. land opgelegd zyn door de gesloten verdragen met europesche mogendheden. Het kabinet van Londen moet zelfs reeds aen het fransch gou vernement voorgesteld hebben, Frankryk en Engeland hierin eene zelfde gedragslyn te doen volgen. Na de bekeering van lord Ripon tol het katholiek geloof, na de geruchten over eene bekeering van graef Northumberland, welke vandaeg ten volle bevestigd is, heeft de tele- graet ons gisteren meegedeeld, dat ook de weduwe van Maximiliaen II, koning van Beieren en moeder van koning Lodewyk, het katholiek geloof zal omhelzen. Koningin Frederika-Fran- eisca-Augusta-Maria-Hedvig, is dochter van wylen Wilhelm, prins van Pruisen en behoort tolden lutherschen godsdienst, mael zal in de eerstvolgende dagen dien godsdienst afzweren, en eene dochter der roomsche Kerk worden. AMERIKA. Officiecle tydingen uit Amerika zeggen, dat de toestand tusschen blanken en negers nog altydeven gespannen blyftiirden Staet Alabama. De blanken doorloopeu gewapenderhand de heele landstreek en trachten de zwarten vrees aen te jagen, om zich by de kiezingen of voor hunne kandidaten te verklaren, of van de stem bus vervvyderd te blyven. Er gaet geen dag voorby, of er gebeuren politieke inoordaensla- gen. ZONDAG It OCTOBER om 2 1/2 uren namiddag, spelen de pariyen Brussel (Zavel) legen Meire, 2®. in de stad.,.. En nu, moederken, weet gy wat er in die mande stak. Brood waerschynlyk? Neen, moeder, liet was liet geraemte van Tien meqgch.... Ilcldoodshoofd slak in zynen broekzak!..., En wie was die bakker?,... Jan De Lichte!.... Hoe weel gy dat? vroeg meken Cabarero. Waerom hebt gy hem niet gevangen? vroeg meken Debolle. Ge zyt allemael snapslcrs overhoop, keef de smid: lact my uitklappen!.,.. Dus ik volgde den bak ker. Hy trok naer de Zoutslraelpoort.eu de Zoulslraet- poort leidt regt naer Velsieck, en Jan De Lichte is van Velsieck. De schelm gaet naer huis, sprak ik in myn eigen, en ik wou welen wat ik geerne wist. Ik hield hem staen: Jan, zegde ik hem stout weg, gy moet my volgen of gy zyt doodJan liet zyn mande schieten en.... dan hoorde ik het geraemte rammelen.... en hy trok eenen ponjaord van onder zyn vest: nog één woord, vloekte hy, en gyzyt zeil dood!.... Dal is ge beurd, vrquwkens lief, regt over het huis van de Bayens, in volle strael, een kwaerl uers-'geleden.,.. Daer ik er geenszins aen hield zoo vroeg te sterven heb ik hem laten loopen, zeggendé in myn eigen: elk zyn ambacht, ik hel myne en de politie het hare.... En nu, vrouwkens, nu gy de echte waerheid weet, beklap my niet. Doch, wie den bakkersgast wilt vol gen, doe hel. Buiten do poort zal hy het op een loop ken hebben gezet, maer hy kan tegenwoordig niet verder zyn dan op Meulendyk by Ressegem. Jan verliet den groep, en meken Debolle vloog de Zoulstraet in. Vyf minsten later stond de smid by de Zoutslracl- poort. Vier ruiters stoven de poort uil in vollen draf, de baen op naer Velsieck.... Dat is één, sprak Jan. Barlhel Mulders is al lang te Hundelgem, en heeft niets te vreezen. En nu, waer nu henen?..,. Ik zouden baes uit de kroeg op de Werf wel eens willen beproeven,ik betrouw hem niet,dien vaerlkapoen.... Jan verliet zynen post cn trok binnen in een der huizekens die, buiten de Zoulslraelpoort, tegen de vestingen gelegen waren. Weinig nadien stond hy op de markt, verkleed in nachtwaker, met het lanteernken in de hand, want hel werd allengskens duister. Wordt voortgezet.) MAENDAG 12 OCTOBER om 2 1/2 uren namiddag, spelen de pariyen Brussel (leerlingen) tegen Ath. De winnende party tegen Bergen. (Eeckhout). ZONDAG 44 OCTOBER 0111 3 uren namiddag, spelen de partyen Petrus Van der Steen, Audeghera legen Alphons De Smet, Hofstade. ZONDAG 18 OCTOBER om 3 uren namiddag, speelt de party Eduard Clerck, Audeghem tégen een der winnende partyen van 4 October Aloysius Daelman of Albert de Roeck. Onze gemecnlcraed heeftmaendageene kortezilling gehouden welke byzonder tot onderwerp had, het uitloten der raedsleden, die in 1875 moeten aftreden. Hel lol heeft als aftredende leden dezer 4e serie aen- geduid: MM. De Wolf-Cocvoet, schepen; Borroman Emiel, racdslid; De Meulemccsler Emiel, id.; Monfils Frans, id.; De Gheest Joseph,id.; De Bièvre Albert,id.; Caile- baul Karei, id. De 2e serie, welke in 4878 moet aftreden, is samen gesteld uil: MM. Van Wambeke, burgemeester; Ghccraerdls, schepen; Verbrugghen Karei, raedslid; Van Wichelen Edouard, id.; baron de Bethune Paul, id.; Van den Bossche Petrus, id.; Vanderhaegen Karei, id.; Moyer- soen Frans, id. Een koninklyk besluit bevat de volgende benoemin gen, aen de koophandelsreglbank alhier: tol regters: MM. L. Van Asschc, stoker, en E. Meert, fabriekant, beide alhier. Tot bygevoegden regtor: M.V. Siron, koopman, id. By koninklyk besluit van 5 October worden de volgende benoemingen gcdacn: M. B. Verleysen, tot burgemeester der gemeente Erembodegem, in vervan ging van M. J. Van Varenbergh, overleden; M. D. Van den Abeele, tot burgemeester te Smellede, in vervan ging van M. A. Van den Bossche, overleden; M. P. F. Despiegeleer, tol burgemeester te Ophasselt, in ver vanging van M. J. F. Berlengée; M. F. Van Ginderach- i ter, tol schepen der gemeente Merchtem, in vervanging van M. F. Hoeman, overleden. De minister van financiën brengt ter kennis der houders van obligatiën aen d roger der openbare schuld 4 1/2 0/0 4° cn 2" series (leening van 4844), dat aengc- zien het blad der intrest-koepons aen deze obligatiën gehecht met den vervaldag, 4 november 4874, uitge put is, hun een nieuw koeponblad zal afgeleverd worden. Ten dien einde zullen zy hunne titels moeten depo- seeren by eenen van de agenten der Nationale Bank (nadat de koepon van 4 november 4874 er algeknipt is) cn er een bordercel in dubbele verzending byvoegen, dal zy met hun handlccken zullen bekleeden. Binnen de dertig dagen welke op de neérlegging volgen, zullen zy op het vertooncn van het bordereel, hetwelk het ontvangslbewysvan den agent dracgt, hunne titels kunnen terug bekomen, benevens hel nieuwe blad koepons, dal er toe behoort. Er zullen in al de agentschappen der Nationale Bank formulen voor borderccls, ter hunner beschikking zyn, waer de neérleggingen kunnen gedaen wórden, te rekenen van maendag 19 October. De obligatiehouders die ernstige redenen zouden hebben, vóór den bepaelden tyd terug, in het be2it hunner titels te kom^n, zullen hiervan regtstreeks aen den minister van finantiën aenvraeg moeten doen. Men zegt dat de minister van openbare werken bezig is met een stelsel te bestuderen om de afhaling der roiskaerljcs.terwyl de trein in gang is af te schaf fen. Dal ware een goed werk, want hel tegenwoordig stelsel kost aen menig bediende het leven. Dynsdag vereenigde het syudikaet van bankiers, dal de hrussclsche leening van 4874 uitgegeven heeft, ten einde een besluit te nemen nopens het lot van 400,000 fr. dal zooals met weet, gewonnen is door eene niet gelibereerdc aklie. Men verzekert dat het syndikacl zou van zin zyn, de kwestie door de regl- bank te doen beslissen, ten einde alle verdere be twisting te vermyden. Gedurende hel jaer 4873, is de brusselsche be volking met 3,063 inwooners acngegroeid, hetgene hel middelmatig getal der aengroeiing, gedurende de 40 laetsle jaren, verre overtreft. Het olliciecl cyfer der' bevolking was op 34 december 4873, van 185,701 in woners, vvaeronder92,823 mannen en 92,878 vrouwen. De misdaden zyn in hel jaer 4873, volgens hel jaerlyks verslag van den toestand te Brussel, tamelyk talryk geweest in hel centrum der belgische bescha ving en verligling. Zoo hadden aldaer gedurende het afgeloopen jaer 1873 plaels: 31 gevallen van valsch- muuting, 40 schriflvervalschingen, 246 gevallen van opstand tegen de openbare magt, 1744 landloopers en bedelaers werden acngehouden, 3 moorden op vol wassen en 8 kindermoorden hadden eï plaels, 847 mael werden er vrywillige slagen en wonden toege- bragl en 79 aenslagcn op de zeden werden er besla- tigd. Er werden 22 diefstallen met braek, 456 met andere bezwarende omstandigheden, en 1489 dief stallen van verschillende soort gepleegd, 2 vrywillige brandstichtingen werden er gepleegd, 7 gevallen van bankroet cn 400 aflruggelaryen hadden plaels. De policie heelt er niet minder dan 7832 persooncn acn gehouden. De zelfmoorden nemen te Brussel allengs meer en meer in getal toe. In 1872 telde men 48 zelfmoor den en pogingen tol zelfmoord, cn voor het jaer 4873 zyn zy tot 62 geklommen. Er hadden in laetstgcmeld jaer 36 zelfmoorden plaels, 30 door mannen en 6 door vrouwen gepleegd, benevens 26 pogingen tot zelf moord, waeronder 49 doormannen cn7doorvrouwen. Dit is wel zeker een droevig kenteeken van den klim- menden gang der zedeloosheid en der ongodsdien stigheid, in de hoofdstad. - De gevangene die verledene week, in het Rasp huis te Gent, van eenen medegevangene eenen mes steek in den buik ontving, is aen zyne wonde overle den. Als byzonderheid dient gemeld te worden, dat de gevangene, die eenen hamerslag op hei hoofd ont ving, veroordeeld is, dewyl hy op dezelfde wyze eenen moord gepleegd heeft. De vlas- en werkmarl van Gent waren gisteren weinig belangryk. De vragen waren kalm en de pry- zen zonder verandering. Er was veel nieuw vlas. De lynwaedmarkt was onbeduidend. Tc Somergem is een wonderwerk te zien, namelyk een nieuwe windmolen, slaende in de Kloef- kapperslrael, draeiende met 56 zeilen, die zichzelven in den wind zetten, zich ontvouwen en opvouwen. Die molen zou by stormwind niet rasser draeien dan by stillen wind, en men zou er dry bedryven meê kunnen uitoefenen, te weten :graen malen, zaed stam pen en hout zagen. Gedurende den nacht van 5 oktober is te Ver- viers een aenzienlyken diefstal met behulp van val- sche sleutels gepleegd. Boosdoeners drongen in het huis van den bestuerder der school van nyverheid en letterkundo dier stad, cn stolen er: 3 obligatiën Namen-Luik van 4855, 40 belgische aktlen 4 i/a p. h. van 400 fr.; 3 belgische aktiën 4 1/2 p. h. van 200 fr.; 2 belgische aklicn 4 1/2 p. h. van 4000 fr.; 2 obliga tiën Nord-Bclge van ongeveer 300 fr., groote gouden spelden niet brillanten, 3 gouden damesringen met gesteenten, een gouden trouwring met gesteenten, 4 zilveren horlogie met ketting, en2. Kcrki'lyk Aicuwtt. De ccrw. heer Nobels, directeur van 't klooster te Melselo, is pastoor van Belsele benoemd, en de eerw. heer Soetens, onderpastoor te Zyngem, pastoor van Meilegem. Verleden zondag had te Hal de plegtige kroo ning plaels van hel mirakuleus beeld, door Mgr de aertsbisschop van Mechelen. Deze feestelykheid werd levens bygewciond door de bisschoppen van Luik, Namen, Doornik en Luxemburg, benevens den bis schop van Constance. In nacm van Z. 11. de Paus, heeft de aertsbisschop, eene massief gouden kroon geplaetst op hel hoofd van het mirakuleus beeld; dit is de tweede mael dat die byzondere vereering aen dit beeld ten deel valt. Meer dan 50,000 bedevaertgangers waren ter dier gelegenheid te Hal vercenigd; het was een waerlyk slichtend schouwspel, die ontzaggelyke volksdrom- mentezien, die alleen opgekomen waren om die godsdienstige plechtigheden by te woonen, en tevens 0111 te getuigen dat er nog gelooi ligt in het hart der belgische bevolking. Mgr Dechamps hiold eene diepgevoelde tocspraek tol de sacmgeslroomdo volksmassa—toespraek, welke door de van godsvrucht opgetogen toehoorders, hor- haelde malen onderbroken werd, door het geroep van: Leve O.-L.-Vrouw van HalLeve Pius IX! Deze indrukwekkende betooging, bewyst nog eens te meer, dat de zack van het pausdom, eiken dag meer cn meer aen genegenheid en eerbied wint in ons katholieke België. Z. II. de Paus is door telegrammen verwittigd van den geestdrift,die onderdebeévaertgangersheerschte, toen den naem van den algemeenen vader der kris tenen door den primaet van Belgie uitgesproken werd. Reeds vroeg in den morgend kon4n.cn met moeite door do volksmenigte heen, die zièh in de straten verdrong; van 5 tot 9 ure werden er missen gelezen in de parochiale kerk en ten 40 ure ging de processie uit. Die stoet was prachtig en indrukwekkend en werd gevormd door een ontzaggelyk aental broederschap pen en maetschappyen, met hunne vaendels en eere- teekens. Des avonds was de slad prachtig verlicht, en zelfs de doktrinairc dagbladen bekennen met eene soort van spyt, dal het gansche feest een uilsluitend gods dienstig karakter bezat, en door geene de minste wanorde gestoord werd. Verleden maendag is de nieuwe Kalhclynckerk te Brussel, plegtig ingehuldigd enacnjlen dien'st over geleverd. Men weet met wolk billyk ongeduld de go- loovigen dier parochie, even als de'geestelvk beid, naer die pleglighcid hebben getracht,en ook welke de hin derpalen waren, die de opening van dien Icmpclheh,- ben verlraegd. Heden waren dan alle moeilykheden vereffend en de gansche parochie heeft deze gebeurte nis feestelyk gevierd. Overal wapperden vlaggen en 'savonds waren byna al delulizen schitterend wrlichu De Vlaemsche-Steenweg vooral was pracht'rsi r cnoveral hcerschtedegrootste beweging hm —aten. Ilampen en Ongcltikl. Vovlodon zalordng naohl i« to Kil (lie- (Ath,) eene dubbele misdaed gepleegd. Vu zai zich nog wel herinneren, dat eenigc mac eden geleden een jongeling dezer gemeente poogde zynen oom te doo- den, by middel van een geweerschot, waerdoor deze laelste slechts aen de schouder gewond werd. Het assisenhof van Henegouw veroordeelde dien persoon tot 8 maenden gevangenis. Denzelvcn nacht werden den oom en zyne vrouw vermóórd. Men denkt dat de wraek niet vreemd aen deze misdaed is. Het parket van Doornik is ter plaelse geweest on heeft een on derzoek ingesteld. Een verschrikkelyk uigoini heeft zondag mor gend, rond 6 ure plaets gehad te Walk, in den Elzas (Frankryk). De sloom mach'en der maeldery van MM. Lemaftre enMoritz, c n de lucht gesprongen. Op het gerucht der ontploffing kwamen een groot getal per sooncn ter plaeis locgesnold. Het gebouw waerin de machicn zich bevGini was ingestort, cn de aenpalende huizen waren sterk beschadigd. Vier persooncn, zegt men, werden op den slag gedood. Verscheidene anderen werden meer of min gevaerlyk gekwetst, waeronder M. Lemaftre, cige- naer der fabriek, die tien minuten na hel ongeluk overleden is; de vuerstoker is nog niet Van onder de puinen gchacld. M. Lemaftre laet eene vrouw cn dry- kinderen achter. Een Belg, met name Villain, heeft te Bruay, departement Pas-de-Calais (Frankryk), eene snoode misdaed begaen. Deze persoon, die reeds voor het storen der nachtrust, lot verscheidene weken gevan genis veroordeeld werd, was na zyne straf ondergaen te hebben, op 3 dezer, met het hart vól wrack 'naer Bruay terug gekeerd. Hy ontmoette de 70jnrige vrouw van een landbouwer van Bruay, die aen hare deur gezeten was, sprong op hacr, sleepte haer meê tot aen den oever der Lawe, wierp haer in de rivier, welke daer ter plaels niet zeer diep is, cn hield haer onder water tol dat de arme vrouw volkomen versmacht was. De kreten van het slagtoffer werden gehoord door kinderen, die haestig moesten wegvluchten om helzelfdelol te onlgaen. Verscheidene inwoners der gemeente, döor de kinderen verwittigd, begaven zich naer de plaels der misdaed en vonden nog slechts een lyk. De moordenaer is acngehouden en in de gevan genis van Bethune opgesloten. De omstreken van hel Regent's park in Londen zyn verwoest, door het in de lucht springen van een kruitschip. Roekeloozer daed is al niet denkbaer, dan dwars door eene groote slad, schuiten, geladen met poeier en pelrool, door eene stoomboot te laten slepen. Dit schynt echter in Londen dikwyls te geschieden. Verleden vrydag morgend sleepte eene stoomboot, vyf schuiten, waervan een paer met buskruit geladen waren, doorliet Regent's-kanael. De Tibury, de mid delste schuit, had dry vaten pelrool en vyf ton bus kruid in. Juist toen ze onder de Northgatebrug was, welke naer Regeni's park leidt, sprong de schuit in de lucht. Men vermoedt, dat vonken uil de pyp van de stoomboot, tenvyl- die onder de brug doorvoer, of het kruit of de pelrool hehben aengcsloken. De zware, 32 voet breede brug werd omhoog ge slingerd en gedeeltelyk op hel huis van den parkop- zichter geworpen. Eene hemelhooge vlam, waer schynlyk door het ontbranden van de petrool en het bersten der groote gaspypen, langs de brug veroor- zaekt, verlichtte een ontzettend tooneel van verwoes ting. Het was4 ure 's mórgends en honderde mannen, vrouwen en kinderen ontvloden in hun nachtgewaed, de waggelende en halfverbryzelde huizen.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2