N° 199. Zondag 25 October 1874. WEKELYKSCH MEUWSBL AD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 24 October. HOE HET GAET MET M. VON BISMARK. Builenlandsch NJieuws. Gazette van Aelst «et «„ree, v..„ ,..t «ePe,.e.traet IV- waer a,.a „r.even, s„...e,„ vraOtvry moeten -a ™„r„en. e e vooral-betaelbaer. Voor <lea „uiten kan men laechryvon In al .lo po.tkantooron, on voor do landolyko „„meenten by do „rlefdran Abonnementtprys £S fr. ®s Jaers, x Men schryft. dat de Prins-Aertskanselier van Duilsclilanii in eenen ziekelyken toestand ver keert. 't Zal beteren, is't hopen; want t is een taeie kerel, die ex-kolonel der pruisische kuras- siers. Doch wat geenszins op 't beteren staet is zyn politieke toestand, eene verpletterende ziekte welke hy, in zynen waenzinnigen hoogmoed, zich zei ven op het lyf heeft gehaeld. Hoe groote Hercul' hy zich ook wane, hy zal bezwyken. Sedert de nederlaeg van Frankryk beeldt die mensch zich in dat hy meester is over ganscli Europa; hy bemoeit zich met alles. Hy bemoeit zich met de zaek van Spanje, en die zaek is eene zware zaek, des te zwaerder dat niet ééne mogendheid van Europa, zélfs Italië niet, van zin is hem by te staen of hem welkdanigeliulp te leenen.Zyne tusschenkomst ontmoet in Spanje geen de minste sympathie ten zy by Serrano, en dat is zeer weinig, liet spaensch volk wilt volstrekt van geene vreem delingen, en de republikanen zeiven hopen te zegepralen zonder de trotsche officieren van den Kanselier. Hy bemoeit zich met Denemarken, en deze zaek is niet min zwaer. Hier zyn belangen van familie en belangen van hoog politiek in 'tspel, die samen zyne plannen regtstreeks tegenwer ken. Wat betreft de zaek van familie, hy vergeet, M. von Bismark, dat de koning van Denemar ken, Ghristiaen IX, eene dochter heelt, Alexan dra, die getrouwd is met den Prins van Wallis, en die dochter is de toekomende koningin van Engeland; hy vergeet dat Ghristiaen IX eenen zoon heeft die koning is van Griekenland en die voor gemalin heeft de groot-hertogin Olga van Rusland; hy vergeet dat Ghristiaen IX eene andere dochter heeft, Maria-Feodorowna, ge trouwd met Alexander, erfprjns van Rusland die dochter is de toekomende keizerin van Rus land. 'tZal moeielyk vallen aen M. von Bis- mark, tegen den dank van Engeland en Rusland, het deensche koninkryk by zyne duitsche con federatie intepalmen, om meester te worden op zee. Wat hier betreft de politieke zaek, het is al- lernoodzakelykstvoorEngeland, Rusland, Frank ryk, Oostcnryk en Zweden, even als voor ganscli Europa dat Denemarken onafhankelyk en onge schonden blyve gelyk het thans bestaet. Door zyne geographische ligging verzekert dit konink ryk den min of meer aenstaenden terugkeer tot het evenwigt van Europa; het is een waerborg voor de vryheid en onafhankelyklieid der mo gendheden welke de waenzinnige Kanselier zou (i) willen overmeesteren of onder zyn bedwang brengen. Het traktaetvanPraeg heeft die waen- zinnigheid voorzien: artikel V verpligl Pruisen de grenzen van Schleswig te bepalen; dit is nu acht jaer geleden en de Kanselier wykt voort durend terug voor de uitvoering van dit artikel. De uitdryving van Denen welke hy tegen alle regt zich toelaet om ruzie te verwekken, heb ben de oogen der mogendheden geopend, liet is een grove gevaerlyke zaek, die zaek van Denemarken. Eene andere zware zaek zyn de kuiperyen welke hy overal aenhöüdt: in Duitschland, in Frankryk, in Italië, in liet Oosten, lot in Rus land en de Antillische eilanden. Maer liet zwaerste pak van allen is de vervol ging welke hy heeft ingespannen tegen de Rooni- sche Kerk. Er zyn veertien millioen katholieken in 't duitsche keizerryk; voegt erby millioenen irotestanten die zich door die vervolging ook jedreigd voelen en op hunne beurt zullen ge troffen worden. En by al die zware lasten komt liv hetgewigt te voegen van iemand die den Hercules wel eens zou kunnen ten gronde rukkenwy spreken van M. d'Arnim. FUAiVKItYK. Men verliaelt dat Napoleon I, eens dat hy tegen een zyner broeders in woede ontstoken was, uitriep: Onze familie, is de familie der Atriden; de een haet er den andere. Noch de tyd, noch de terugkeer der fortuin jevolgd door den onvermydelyken en sclirik- telyken val (want Chislehursl staet in verhou ding'tot St-Helena, zooals Napoleon lil lot Napoleon I en liet tweede keizerryk tot het eerste), noch de ydele grootheden met hunne keerzyde, hebben eenige verandering te weeg gebragt in het karakter dezer familie. Integen deel, zelden heeft zy een meer ontstichLend voorbeeld van verdeeldheid gegeven als op «dit oogenblik. De gewezen keizerin en haren zoon verloo chenen prins Jeröme Napoleon, die zich te Korsika door zynen bloedverwant Charles Bo naparte den voet ziet ligten, terwyl prins Murat zich genoodzaekl ziet een proces in te spannen legen zyne kinderen, om hen te dwin gen in zyn onderhoud te voorzien. Prinses Carolina, prinses Anna, hertogin van Moucliy, de prinsen Achilles, Joachim en Louis Murat zyn voor de reglbank gedaegd, ten einde de som te hooren bepalen welke zy te betalen heb ben, om hunnen ouden vader niet van honger te laten sterven. Welke schoone kiesreklaem voor den hertog TWEEDE DEEL. IX. Xe Aclst. (97® VERVOLG.) De vier ruiters verlieten de markt. Doch hy den gryzen knevel was niet alle argwaen verdwenen hy cischte dat de nachtwaker hen vergezelde lot voor de kazerne, daer planton zou staen tot zy veerdig waren voor de expeditie, en dan hen zelf geleidde naer de kroeg. De waker schoot op. Hy zwoer dat verdenken hem hoonde; hy beweerde dal hyeerst den baes te spreken had; hy zwoer op zyn ambt en eer, en vcrklaerde dat, waren de heeren ruiters zoo niet tevreden,hy de zaek op zich alleen nam en elders volk genoeg zou vinden om de twintig pond te helpen verdienen.... De gryze bleef knorren; maer zyne makkers trokken hem mee.... Jan keek ze achterna. 't ls gelyk, gromde de gryze, zyn peerd eenen gewelJigen spoorslag reikend, ik sla het spel maer half. Z'hebben ons vandaeg lang genoeg voor 't zoljc gehouden om meer dan reden te hebben ons van dal vlaemsch gespuis te mistrouwen.... Dan, ik zal maej' meegaen; wal er van kome of. niet, ik ben goed voor mynen man. Doch valt het goed uit, dees toch zweer ik, te weten: dat die vuile vlaming niet mee zal dee len. Twintig pond voor vier, vyf voor ieder, T is nog de helft niet genoeg voor mannen als wy. Eischl hy zyn deel, op staenden voel klaeg ik hem aen,even ge lyk hy den baes uit de kroeg dreigt aen te klagen, üm zoo nauwkeurig te bepalen waer degene te vangen is dien niemand vindt, moet men van zyn volk zyn...* Had Jan De Lichte scherp gezichten fynenneus,hy had nog beter ooren. Ha! Ha! lachte hy, ik word buitengecyferd?..,. 0 die vuile, snoode, fransche rallen!.... Nu, weesl tevreden, '1 is al voor u! Gy krygl zelfs nog wal op den hoop! Aenstonds zullen wy u de billen eens gaen warmen, zoodanig dal gy morgen Jan De Lichte zult bedanken er niet slechter van afgekomen te zyn.... O wist ik dat er onder uwgevieren éénewas die moeder Beth heeft helpen plunderen, o docranis, vóór de zon van morgen, ware er een franschman min iu Vlaen- (1) Eigendom der Gazette van Aelst. deren! Doch vreest niet, Jan is rcglveerdig. Hy zal zich vergenoegen, voor deesmael, met Broglio eens op den rooster te leggen, en, weet Broglio in tyds niet te vluchten, Broglio moet hel weten..., Kom zien nu hoe onze vaerlkapoen het stelt. De man zal fel ge zweet hebben vandaeg. Zyne consciëntie is zuiver als een vischinand, en hy moet hel bezoek ontvangen hebben van de politie, 'k Ben nieuwsgierig te verne men wat hy liaer heeft verteld; nieuwsgieriger te zien welke gespen hy zal spinnen als hy met myn vier Brogliokens op den hals zal zitten.... Jan zeilde onmiddelyk nacr de Werf. Gelegen op het uileinde der stad, verre hovende twee watermolens, verdrongen tusschcn de laelslc huizekens die de Dcndermondschepoorl raekten, lag, op dees uer, de kroeg van Tist den vaerlkapoen in de diepste duisternis vergelen. Het laelslc licht langs dien kant, was hel roeten keersje dat stond te vinken op den gevel der Werfkapel; voor hot overige achtte men dergelyk verloren hoeken onwaerdig 's nachts de eer eener lanleern te genieten. Het was daer nog- tansdat er dry voor eéne dienden te branden, want het spookte ei schier alle nachten en de duivel lag er met jongen. De burgers wisten het, de politie ook, en rabauten, bedelaers.prangdicven, zuipers en voor vechters nog beter. Doch,hel duerde zoo sedert hon derdejaren,en ga myceuweuoude misbruiken afschaf fen! De goede poorters dachten er alleens niet aen, en hel slecht volk bleef in bezit van zyn hoeken en kanten waer het vryen handel en wandel had. Heden- daegs is, overal en in alle steden, de nachtpolilie veel beier ingericht: dat zegt men toch.... Dan, Klyslcr Licht had alleens zyn wakerslanleern niet noodig om den weg tot do kroeg te zoeken; hy had hem blindelings gevonden. Doch, wat hem vreemd verraste was te bestatigen dat hel binnen iu de kroeg zoo pik duister was als buiten. De schurk zal slapen zyn,dacht hy,en hy klopte aen. Geen antwoord. Hy klopte en bleef kloppen; geen antwoord!.... lly bragt den mond voor hel sleutelgat en bromde: Wat is zwarter dan kool?.... 't Was verloren gezwart en verloren gekooid, niemand roerde.... Hy is gaen vluchten! vloekte Jan. Dan, zynen alem neerleggende, slak hy de handen onder de deur en trok: de deur bleef vast in de har. Doemnis, ik moet noglans binnen: haest zyn myn fransche ralten hier!.... de Moucliy, echtgenoot von prinses Anna en honapartistischc kandidaet in liet departement derüise! Men leestinden Univers: Wy vernemen, dat sedert eenigen tyd de betrekkingen tus- sclien de kabinetten van Berlyn en St-Peters- burg, zeer gespannen zouden zyn, zoodal zy in Rusland ernstige bezorgdheden inboezemden. Het schynt dat von Bismark de hand zou zoe ken te slaen aen Frankryk, dat hy te zwak oor deelt, zoowel door den .laetsten oorlog, als door zyne inwendige verdeeldheid, om voor hem in langen tyd gevaerlyk te worden; zyne plannen zouden eerst Rusland bereiken, aen. hetwelk hy de heerscljappy over de Oost-Zee wil ontnemen, om DuitsOliland lol eene zeemo- gpndheid te maken. De spaensche en italiaen- sclie incidenten zouden slechts in leven zyn geroepen met het doel, om de wezenlyke plan nen van den duilschen groot-kanselier te ver bergen. Het zou alleen in de berekening van dezen laetsten liggen, zich van Spanje, Italië en zelfs van Zwitserland te bedienen, om in het geval van een oorlog met Rusland, Frankryk in bedwang te houden, als het de bekoring mocht gevoelen om tusschcn heiden te komen. In het vooruitzicht van moeilyke vyandelykhc- den, moet de russisclic regeering reeds beslo ten hebben, met de lente een leger van 250,000 man naer de Lithouwsche grenzen te zenden. De voorbereidselen tot wapening zouden reeds begonnen zyn. D>lJIX©CBEI.Ar«E>. Er loopt een gerucht als zou de afgezant van Duitschland by het hof van Portugal slappen hebben aengewend, om koning Louiz over te halen tot het slichten van een vereenigd Spanje en Portugal, met byna gelyke wetten als Oos- tenryk-Hongarië en Zweden en Noorwegen. Na weigering van den koning, moet de duit sche afgezant hem onder het oog gebragt heb ben dat Spanje onder geene dynastie kan leven dan onder eenen Bragance-Goburg, de- wyl Duitschland zich anders genoodzaekt zou vinden te helpen aen het oprichten eener repu bliek, met aentooning van al de gevaren die hierin voor Portugal gelegen zyn. üf nu dit berigt waerheid bevat, of slechts op inbeelding ge grond is, dit is allyd zeker,dat het gerucht zelve een grooten indruk te Lissabon heeft achter gelaten. Portugal is weinig geneigd om in de gebreken van liet spaensch volk te deelen, of de speelbal te worden van vreemde politieke kuiperyen en zelfs de oprichting eener republiek in Spanje schrikt het land niet af, dal vertrou wen heeft in zichzelve en in de kracht zyner instellingen. Het feit dat aenleiding gegeven heeft tot het telegrafisch berigt over het verschynen van een duitseh oorlogschip aen de Navigators of de Samoa Isles, in de Stille Zuidzee, zal waer- schynlyk weêr kracht byzctlen, aen de geruch ten die geloopen hebben over het verlangen van Duitschland, om toch hier of daer een stukje land te bezitten, op de wyde, wydc zee. De Samoa-eilanden liggen in de nabyheid der Fidjieilanden, bezitten eene goede ha ven en zyn bevolkt door eene amerikaensche kolonie. Do eilanden dienen als rustplaels voor de schepen die den Stillen Oceaen doorkruisen, zyn klein in uitgestrektheid, maer veeleer gezind voor Amerika dan voor wclkdanig land van Europa. Van de oorzaek waerom het duitseh oorlogschip met bedreigingen van inbeslagneming verscheen is niet gekend, maer deze schynt moeten ge zocht te worden in de klachten van een duitseh vacrluig, dat niet tevreden was met de behan deling van wegc de inwooners. Een officieel berigt uit de Strassburger Zeitung zegt, dat de nota van den markies Veja de Armijo aen het Iransch gouvernement zoo wel te Parys als te Berlyn, Weenen en Londen, verlrouwelyk en niet officieel is meegedeeld. Verder blykt uit het verslag van de Strassbur ger Zeitung dal de nota verdeeld is in vier dee len, narnelyk: 1® de schendingen der onzydig heid te Bayonne en omstreken; 2° de schending der onzydigheid te Oleron; 3° de opgesomde schendingen in de weslelykc Pyrcneën en 4® de bestatigde schendingen der onzydigheid opzee. De Elberfeid Zeitung zegt dat liet beroeps hof te Berlyn geweigerd heeft graef von Ai- nim voorloopig in vryheid te stellen: lü Om dat er nog niet kan voorzien worden, welke slral er zal toegepast zyn aen den beschuldigde, luidens artikels 133 en 348 van het strafwet boek; 2" Omdat liet te v reezen is dat de beschul digde van zyne vryheid gebruik zal maken om de waerheid te vervalschen en het onderzoek moeilyker te maken-, en 3" Omdat de certifica ten van byzondere geneesheeren niet voldoende zyn om de invryheidstelling te regtveerdigen, voor gezondheidsreden. De Morning Dost van Londen, hevat eene dcpeche uit Berlyn onder dato 19 dezer, welke zegt dat Duitschland definitief aen de andere zeemogendheden heeft voorgesteld te beslis sen, over het aennemen eener wet van inter nationale zeeregten. WI'A.YJE. De toestand der twee vyandelyke legers in Spanje, ondergaet slechts geringe veranderin gen. Generael Moriones, die om toelating ge- vraegd had naer Estella op te rukken, is op dien tocht niet verder doorgedrongen dan tot Lerin. Toen hy in de vlakte van Allo het car- listisch leger ontmoette, trok hy af naer Lar- raga en vandaer naer Tafalla. De hoofdstad van Hy greep zyn nachlwakerspyk en bestormde het deurslot,... Het slot brak en de deur week. Gewonnen! juichte hy. Eens binnen, liep hy het huis af, onder en boven. De baes zal nergens te ontdekken. Tist, Tist, schertste Jan,"gy slacl uw eigen rui ten uil, jongen; gy verraedl u eigen zelvcn.... Nu, uitgesteld is niet kwylgescholden'k zal u elders vinden.... Gelukkig nog dal ik geen becnhouwcrsvveg zal gcdacn hebbenHaest komen de rattenmaken wy de val veerdig.... Daerop haelde hy uil hoeken en kanten al wat hy vinden kon aen brandwaren: hout, turf, vermolmden huisracd, en dit alles stapelde hy onder den loog der kroeg. Dan vatte hy de vctkan, vulde de lamp en gooi de rest der olie over zynen stapel. '1 Is spylig dal de petrool nog niet gekend was. Eindelyk, tevreden over zyn werk, nam hy plaets by de tafel, lusschon de ontstoken lamp-en zyn lanleern, in ernstige houding zyne slagtoffcrs wachtende. lly was koddig om aenschouwen gelyk hy daer zal, de fiere kapitein, de jonge edelman die, eenige. uren geleden, de goede poorters de oogen uitvlak met zyn prachtige klecdy! lnderdaed helnachiwakcrsunirormc svastedien lydeverrevan brillanl te zyn. Dit uniforme, wanneer bel volledig was, bestond doorgaens uil eene sterk gevolde of haren puntmuts; uil eenen schansloopcr,die aen sommigen der oudste tot trouw kleed had gediend; uil een kapot vau zeclsch laken met kap, en een paer holleblokken. Die onlzaglykc sladsmilitie was gewapend met eene oude beroesle pyk. Eenigen van hen bezaten gebroken sabels, die dagleekenden van den tyd van keizer Karei; maer dit was eene uitzondering, een voorwerp van luxe, geenszins in het officieel koslucm begrepen. Twee der verwachte soldalen traden binnen. Zy waren, volgens Jan hun had opgelegd min of meer verkleed. Waer blyven de anderen? vroeg hy. Zy staen te parlasanlen met den schildwacht vóór de kazerne; wy zyn over den muer gesprongen en werden verrast, 'l ls niets, het zal ons morgen een kan wyn kosten.... En nu, hoe staen de zaken? Goed, best! Ik heb de deur moeten openbreken, want de baes is gevlucht. Dal bewyst dat hy pliglig is en dat ik u de waerheid heb gezegd. Hebtgy opzoeking gedaen? Ik heb overal gezocht; de vaerlkapoen is weg, wy zyn ervan ontslagen, en wy hebben 't kot alleen. Zeker? Doemnis, vloog Jan op, als ge my niet betrouwt komt zeiven zien!.... Komt zien, zeg ik u! Heb ik den baes gemist, ik heb wat anders gevonden: iets wal minstens twintig bazen envaorlkapoencnweerd is.... Volgt my! lly bragt hen in den kelder, en daer, in een duister hol, wees hy op conige voorwerpen die lagen te blik keren.,.. I)e franschen'Slakcn de lampc nader by: Wanons! riepen zy, en schoone wapens! Onderzoekt dien sabel, gebood Jan. Hel gevest draegt hel merk van 't regiment Koussillon; maer de kling is er maer hall'. Jan De Lichte heeft hel wapen geschikt naer het hem best dienen kon. Dal is de sabel van den brigand? Dal is de sabel van den ruiter die, op den toren, Jan in T aenzichl dorst smytenJan heelt hem ver moord. Dien ponjaerd heelt hy gewonnen op zeke ren wael die hem in 't kapileinschap zocht le onder kruipen Jan heeft hem beroepen en hem hel hart doorschoten. Dit fusiek is het eigen roer van den veldwachter van Schendelbeke. Hy waer.de zooveel te welen als de kapitein zelf, die oolykc veldwachter, cn de kapitein heeft hem in '1 zand gerold en Cinlhe den prcler met al zyn verstand eens duchtig afgerost. Wat die blinkende pistolen betreft, Jan heeft zo gestolen van baes T Jeef, die de eer heeft zyn vader lo zyn.... Duivels! hoe weet gy dal al zoo wel? Twyfelt gy nu nog of ik u op hel goed spoor lieb gebragt; of Jan De Lichte hier is geweest? Neen, volstrekt niet meer; maer..,. als hy nu maer weerkomt! Weerkomen zal by. Buiten de stad loopt hy nooit dan gewapend van hoofd tol den voel: lusscheuelt cn twaelf zal hy zyn arsenacl komen halen. De rabauten wreven zich de handen. De twintig pond zyn gewonnen! juichten zy. Ja; maer mee le deelen, hoort gy, Sprak Jan. Zeker, vriend, zeker.,.. Maer, nog eens, zeg, hoe komt gy zoo nauwkeurig achter al wal de doening van den brigand betreft? Kom boven, en ik zal u dat verklaren. Eerst cn vooral, viel de andere rabaul in, neem ik die wapens in beslag.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1