Kaelsspel Esplanadeplein. Kaelsspel Hofstede, don Carlos heeft langs zynen kant nogmaels de hoogten van Carrascal doen bezettten door een twintigtal balaillons, voor het geval dat generael Moriones zou pogen Pampeluna te bevoorraden. Gevolgentlyk staen de twee yyan- delyke legers tegenover elkander, juist als by den aenvang dezer maend. De byzondere korrespondent van den Times zendt aen dit dagblad de volgende de- peche, gedagteekend, llendaye, 17 october: Voor de derde mael sedert veertien dagen zyn de Garlisten er in gelukt eenc ontscheping te bewerken, waervan Spanje de schuld niet op Frankryk zal durven leggen. Deze ontschepin gen van wapens en krygsvoorraed hebben ach tereenvolgens plaets gehad te Motrico, Passa ges en Figuier. Men herinnert zich nog de olli- cieele logenstraffing betrekkelyk de ontscheping te Motrico. Thans heeft het gouvernement zichzelve te gengesproken door den koinmandant van het eskader aftestellen, omdat hy die ontscheping van wapens voor de Carlisten bestemd, niet verhinderd had. Het zal wel moeilyk zyn te beweren, zelfs voor M.von Bismark.dat Frank ryk gehouden is meer te doen dan Spanje zelf wil of kan doen. Het bestuer van den American Register te Parys, heeft de volgende verschrikkelyke tyding uit Spanje ontvangen: M. Cecil Back- land, korrespondent van den American Register en van den New-York Times, welke in gezel schap van dry Engelschen reisde, iseergisteren avond, naby Irun, door de republiekeinsche troepen aengehouden. De vier vreemdelingen zyn op het oogenblik gefusileerd, als zynde zoovele carlistische spions. M. Washburn, vertegenwoordiger der Vereenigde Staten te Parys, is onmiddellyk uaer het ministerie van buitenlandsche zaken gegaenommetM. Dutreil, kabinetshool'd van dit ministerie, te spreken over het geval vandenamerikaenschen korres pondent. Eene depecheuit Bayonne. dato 20 octo ber, zegt dat het gerugt nopens het lusilleeren der twee vreemdekorrespondenten, MM. Back- land enJenard,doordatroepenvanhet spaensch republiekeinsch leger, naby Irun, geheel on- waer is. Dal kan mogelyk zyn; maer wat zou er schuilen achter de aenhouding van den besluerder van het rood repukliekeinsch dag blad, La Igualdad, door het gouvernement te Madrid De besluerder van dit dagblad beweert, dat hy brieven bezit, door welke die leden der konstitutionneel-radikale party, die voor 3 ja- nuary 1874 deel maekten van de Cortes, verleden jaer zekere generaels van't noorderleger zouden overgehaeld hebben den carlislischeu oproer te sparen, om hunnen terugkeer tot het bestuer te vergemakkelykeu. De besluerder heeft ten stelligste geweigerd die brieven openbaer te maken en toentrad het gouvernement van maer- schalk Serrano op, dat ook, niet alleen den in houd dier brieven wilde kennen, maer tevens wilde welen wie de schryvers waren, om hen te straffen en aen den schandpael te stellen. De bestuerder heeft zich goed gehouden en het gouvernement weet niet wat middel aenwen- den, om die brieven in zyn bezit tekrygen; zelfs is er een geschil onlstaen tusschen de overheid, welke in de zaek moet oordeelen, nopens de al ol niet-bevocgdheid der regters, om het feit uit tewyzen. De zaek verwekt groot opzien te Madrid en maekt de kloof nog wyder, welke bestaet tus schen radikaleu en progressisten sedert de opkomst van het gouvernement van den sabel. Indien tegenover dien toestand de houding van het carlistisch leger gesteld wordt, helt de balans geheel over naer de zyde van don Car los, onder wiens aenhangers geene verdeeld heid heerscht; ondanks al hel beweren der Jan sprong by: Ge zuil ge niemendal in beslag nemen, als 'l u beliefl! Eerst en vooral zuil gy den brigand trachten in beslag te nemen, dat is 't byzonderste; hel overige kan dan dienen tot bewysstukkcnMaer, moest hel bygeval mis uitvallen, voegde hy er by met spot- tenden gryns, toch zult gy u mogen beroemen, uw leven lang, dat gy eens de alom geduchte wapens van den vermaerdsten rooverskapitein van Vlaenderen hebt aengeraekt.... Ja, kamaraden, beziel, betast ze nog eens wel, opdat ge ze mogel herkennen wanneer zy u door romp en ribben zullen glyden, wan.t, weet het, Jan De Lichte hael en verfoeit de fransehen, en hy weet waerora!,... Nu, nu, vloekt niet, en vooral, vreest niet! Het is immers uit louter scherts dal ik het zeg; het is immers onmogelyk dat hy ons decsmael ontsnappe!.... De rabauten klommen morrend de kroeg binnen. Kwamen r:u de anderen maer gauw by, gromde Jan. Ik zal myn twee kalanten moeten aen den klap houden, hun wat vaekpraet vertellen, of.... Gy zegt? werd hem gevraegd..,. Ik zeg dat, tervvyl de kamaraden ginder met den schildwacht effen klappen, wy hier niet droog moeten zitten.... Ungelukkiglyk, er is hier al niet veel te kry- gen! Wyn is hier onbekend; Tisl verkoopt alle slach van bieren, zoo van buiten als binnen de stad; maer de schurk tapt het allemael van een en hetzelfde vat; doch lust u een mael jenever, daer kan ik u aen hel pen.,.. Jan was weder den kelder in. Onderweg haelde hy vlug een doosje onder uit zyn kleed, mengde den inhoud ervan in den drank, en trok triomfantelyk met de kruik jenever boven. Onder het ledigen van don kroes, sprak hy, ga ik u eens duidelyk verklaren hoe ik Jan-kapitein heb leeren kennen en hoe ik zoo nauwkeurig ben ingeligl geworden nopens al hetgeen den brigand en zyne trawanten betreft: dat zyn, jongens, enkelyk zaken van stiel. Luistert wel toe, en vooral.... beklapl my niet. Doch vooreerst, een vraeg. Zegt op, gy franschen, die alios weet: weel gy wat, in het land dat gy komt te veroveren, wat in Vlaenderen een nachtwaker De rabauten grepen hunne pint en ledigden ze tot den bodem. En dan, den drolligen vrager aensehou- wende van hoofd tot de voeten, van zyn lompe holle blokken tol zyn smerige puntmuts, borsten zy los in eenen spottenden schaterlach.... republiekeinsche drukpers en al de meedeelin- gen der officieele en oflicieuse telegrafisten. De soldaten van don Carlos zyn vol ver trouwen in desoliede inrigting van hun leger en lier op hunne overwinningen. Zy hebben een duidelyk begryp van de ontmoediging, welke heerscht onder de rangen der republie- keinefn en het onvermogen van het gouverne ment van Madrid. Hunne pogingen worden nog aengevuerd door liet diskrediet waerin liet gou vernement staet, ten bewyze de mislukking der voorgenomen leening te Berlyn, en vooral door de verwarring welke heerscht in het geheele gouvernement, zoodat don Carlos en zyne vol gelingen niet twyfelen aen den goeden uitslag hunner zaek. AMERIKA. Men schryft uit Montevideo, dal de oproerige generaels Avredordo, Rivas en Borges hunne vereeniging met liet legerkorps van generael Mitre hebben bewerkt, welke laetste oprukt naer Buenos-Ayres. Verschillende oorlogsschepen hebben zich voor de oproerlingen verklaerd. Don Sanniento, de gewezen president der Republiek, heeft het bevel over de troepen die de hoofdstad verdedigen. Senor Diego Alvero is benoemd tot vertegén- woordiger der Argentynsche republiek te Lon den en te Rome. Het gouvernement van Buenos-Ayres heeft het gouvernement van Montevideo uitgenoodigd, verbod te leggen op het verzenden van wapens en munitiën. Tevens is er gevraegd geene wer vingen meer te dulden voor het oproerig leger. Derden en Tweeden Prijs Op ZONDAG 8 NOVEMBER aenstaende: liEliGEN tegen GOSSELIES. Eersten Prijs. Op ZONDAG 15 NOVEMBER aenstaende: BRUSSEL (Zavel) tegen de winnende van 8 November. (Ecekhout). ZONDAG 2o OCTOBER om 3 uren namiddag, spelen de partyen Frans De Swaef Hofstade tegen Frans Clacssens Hofstade. ZONDAG 8 NOVEMBER om 3 uren namiddag, spelen de partyen August Everacrl Hofstade tegen Joannes Van Gyseghem Ilofslade. Signalementen: 1° Van den genaemde TheophielVan den Abeele, woonachtig alhier, sedert omtrent vier maenden uil het vaderlyk huis verdwenen, zonder dat men tot hiertoe zyne verblyfplacts heeft kunnen ont dekken: Oud 11 jaren, gewone gestalte, blond haer, blauwe oogen, mager aengezicht. Klceding: gryze stollen broek en gilet in slechten staet,zwarte pannen vest, blauwe linnen kiel, zwarte sloffen muls, wil ka toenen hemd, klompen. 2" Van eenen onbekende, wiens lyk uit den Dender op bet grondgebied van Dendennonde, den 22 augus tus laclst, gelrokken is: Oud omtrent 36 jaren, lengte 1.65 m. blond haer en wenkbrauwen, rond voorhoofd, gryze oogen, plat ten neus, gewonen mond, kiu en aengezicht rond, kael hoofd. .Klecding: Wit linnen hemd,kleine zyden halsdoek, rood flanellen lyfrok, grysgeele vest, blauw linnen kiel, blauw stollen broek, onlangs nieuwe laerzen. Hy had by zich twee gekleurde ueusdoekon, een klein mes, twee kleine en eenen groolen sleutel. 3° Van den genaemde Hendrik De Rouck, wever te Etikhovc.uit het vaderlyk huis verdwenen sedert den 7 july laetst: Oud 15 jaren, klein van goslalte, lang aengezicht, met zomersproeten, klein voorhoofd, bruine oogen, middelbare neus, kleinen mond, zwart haer. Kleeding: bruine stoffen broek met strepen, ronde vest, katoenen hemd met strepen, kousen, schoenen. Te rekenen van dynsdag zyn de militairen van Gy hebt het geraden! lachte Jan nog luider, gy, hebt het geraden! Aende pluimen kent men den vogel, en myne persoon stelt u voor een der doorluchligslo leden van het doorluchtig wakerskorps der stede van Aelst. Wy zyn van hoogen huize, gelvk gy ziet, en tellen onder ons broederschap geen ander dan edel bloed, blazoenen van minstens zestien vakken.... schoenlappers en baerdscheerders aen tvve plaketten 'sjaers; voddeinannon en afgedankte vellcnploters; voormalige sladstrompetlers en afgevallen schavot- springers; bakkers die den pael door den oven hebben gesteken en in hunnen ouden dag zitten te krauwen om aen een stuk brood te geraken; en zoo nog veel andere beroemdheden van den zelfden deesem, te lang om te melden. Juist op het oogenblik traden de twee achlerblyvers binnen. Zy zagen er gram en misnoegd uit: Hel schynl, vloekten zy, dal hel hier verzettely- ker is dan buiten. Het is duister in de slraetjens als in de hel; wy zyn verloren geloopen, met gevaer honderd mael hals en beenen te breken. Welk nest is my dat Vlaendercn!.... Eu nu, hoe zit het met den brigand? Hebt gy hem beet? Zyn de twintig pond ge wonnen? Er werd verslag gedaen over hetgeen men in de kroeg had ontdekt; hoe Jan De Lichte in den strik zou loopen tusschen elven en Iwaclven, en hoe de waker aen 't vertellen was waer hy zyne kostbare inligtingen nopens den roover had opgeraept. De waker mogt voortgaen. Nu, gy weel, sprak hy, waeruit ónze edele kor- poratie bestaet, gaet gy vernemen wat onze bezigheid is en eindelyk zal ik u melden hoe ik mei den kapitein in kennis ben gekomen. Trek het dan kort, geeuwde een der eerste ruiters; my dunkt, ik word zoo slaperig, het is my zoo zwaer in 't hoofd.... 'l ls de vermoeienis van vandaeg, antwoordde Jan; zet er nog een mael op, '1 zal overgaen. Drinkt gy niet? werd hem gevraegd. 't Is te vroeg voor my. Vóór middernacht moet ik op mynen post en, ge begrypt, myn tong zou kun nen fout slagen.... Bekommert u niet met my; ik zal myn paert wel vinden. Vóór ik slapen ga wil ik proe ven van de twintig pond. De kruik ging rond. Pakt maer toe, sprak Jan; ge moet hem niet sparen, er is nog: Tisl zal 'tal betalen..., Ik ga voort. (Wordt voortgezet.) allen gracd verpligt in hun uniform gekleed te zyn, tot 4 ure nanoen. Men meldt, dat ter gelegenheid van 's konings Satroonfcest, op 16 november, een aental kwytschel- ingen van gevangenisstraf zullen verleend worden. De leeningen der stad Brussel zullen in 1875, eenc totale som noodig hebben van ongeveer zeven millioen, voor het betalen van interesten, premiën en amorlissementen. Zou die stad niet tot overdeooren. in de schuld steken. Het syndikaet der bankiers heelt, naer het schynl, evenmin als Brussel, de kwestie van het lot, n. 615,804, willen oplossen. Na rype beraedslaging hebben de heeren syndikussen besloten, de zaek aen de regtbank te onderwerpen, 't Is, zegt men, de advokaet De Becker, die zal pleiten voor de eigenares van het lot, welke zelve een proces zal inspannen om hare reglen te doen gelden. Men spreekt van het verdwynen van een lageren bediende derVolksbank van Brussel die een tekort zou achtergelaten hebben van 15 tot 20,000 fr. Van een anderen kant meldt men dat een wisselagent sedert verleden dynsdag het land verlaten heeft, na talryke bcurspecnlanten gefopt te hebben. Er is te Brussel een cenlrael carlistisch komileit in werking, dat voor doel heeft de Carlisten, die in België zyn gevlugt, ter hulp te komen. Deze brave lieden zyn, na even als boosdoeners, aen handen en voeten geketend en geboeid, door Frankryk gebragt te zyn, zonder brood, dank of eenig levensmiddel op den belgischeu grond geworpen. Dit cenlrael komi leit doel eenen oproep tol alle edelmoedige harten, ten einde deze ongelukkigen te helpen ondersteunen. De toezendingen worden ontvangen Luxemburgsche slraet 48. Dezer dagen zyn te Brussel, ten gevolge eener vraeg tot uitlevering van wege hel fransch gouverne ment, twee Franschen aengehouden. De eene, Bruzeau genaemd en geboortig van Orleans, had eenen diefstal van 20,000 fr. gepleegd, by middel van valsche sleu tels en was op het oogenblik zyner aenhouding nog in bezit van 14,000 fr. de andere zekere E Milon, was in zyn land lot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld en naer België gevlucht, ten einde zich aen deze straf te ontrekken. Tusschen zaterdag en zondag's nachts heeft de politie van Brussel eenc nieuwe aenhouding van ver dachte lieden gedaen. In de Korte Noordslrael werden niet min dan 15 vrouwspersoonen by de kraeg gevat en in verzekerde bewaring gesteld. Het schynl dat de kwaeddocne&s te Brussel zich zeer weinig bekreunen om de policie van M. Anspach en Cfl, en de bandieten er hun bodryf zoo ongestoord uitoefenen als bevonden zy zich in het hartje der Abruzzcn of van Calabrië. De Etoile verhaelt, dat dynsdag avond, ten 9 j/2 ure, en op eene der meest bezochte plaetsen der stad, namelyk den Zuiderbou levard, M. Heckmann, professor van vreemde talen, in de nabyheid zyner wooning, op gemeldcn boulevard, door zes sterke kerels aengegrepen werd. Telwyl de eene hem een pak slagen toedienden, rukte de andere hem zyne horlogie uit den zak en ontlastten hem levens van zyn geld. M. Heckmann verloor in de wor steling nog zynen regenscherm en zynen hoed. Die aenranding, te midden der hoofdstad gepleegd, heeft eenc groole opschudding te weeg gebragt." In den nacht van verleden zondag zyn onbekende dieven binnengedrongen in de bureelen der statie lo Groenendael (Brussel). Zy hebben zich meester gemaekt van hel geldkofiér, hetwelk zy dry meters verder in een bosch gedragen hebben. Daer hebben zy hetzelve by middel van een ploegkouter opengebroken;doch do dieven moeten niet weinig teleurgesteld zyn geweest, want er bevond zich geen roodc duit in het koffer. Dit is,zoo 'l schynl, reeds de tweede mael in dees jaer dal er in de static van Groenendael eene pooging tol diefstal plaets heeft. De Gazette de Lonvain zegt, dat het getal inge schreven studenten in de katholieke Hoogeschool van Leuven, de 17 october, tot negen honderd achl-en- tachtig beliep. De vlasmarkt van Gent was gisteren min belang- ryk dan verledcne week; dé vragen waren kalm en de pryzen zwak. De lynwaedmarkl blyft voorts weinig be lang aenbieden;er zyn weinig zaken ter raalkt gedaen. Verleden zondag morgend, ten 10 1/2 ure, is te Brugge met den trein van Brussel aengcbragl, de ge naemde Jozef Van der Kelen, de krankzinnige moor- denaer zyner ouders te Malaise. Vergezeld van dry be dienden van het Sl-Jansgaslhuis te Brussel, en van eenen der voornaemslc bedienden van het krankzin nigengesticht St-Dominicus, te Brugge, zag men hem aen onze statie plaets nemon in een rytuig, hetwelk den moordenaer en zyne geleiders naer gemeld ge sticht in de Jacobinersenslract voerde. Van der Kelen was bleek; hy had het dwangkamisool aen en droeg nog het spoor op armen en beenen, van het geweld dat men heeft moeten gebruiken, om hem naer het verschrikkelyk drama, te kunnen,meester worden. In hel gesticht heeft men hem onmiddellyk een ander dwangkamisool aengelrokken. Naer hel schynt, zou zyn toestand nu kalm zyn. Moeder Van der Kelen is woensdag te Malaise over leden. Vader Van der Kelen is nog niet buiten gevaer, uraer hy is beter, en men hoopt hem te redden. De kerkdiefstallen nemen in het Walenland zeer toe. Gedurende den nacht van 16 tot 17 october, zyn er boosdoeners gedrongen in de kerk van Modave (lloei), en hebben er meegenomen: eene zilveren ver gulde ciborie, ter weerde van 200 fr., een zilveren keilt met zilveren lepel, insgelyks van eene weerde van 200Jr., een doosje met zilzcrcn deksel, dat 30 fr. had gekost; 2 zilveren vergulde doozen voor het be waren der gewyde olie, benevens zilveren ornementen voor het versieren der bacrkleederen, ter weerde van 20 fr. Daerby hadden de dieven twee offerblokken van den muer gebroken en door het venster op het kerkhof geworpen, alwaer zy dezelve verbryzeld en den inhoud, die op ongeveer 50 fr. geschat werd, ge roofd hebben. Een jong Hollander, vergezeld van een meisje, kwamen verleden zaterdag by eenen wisselacr te Luik, om obligatiën van een russischen spoorweg en eener porlugeeschc leening uit te wisselen. De vreemdeling had geene kennis van de weerde dier titels en op de gedane vragen antwoordde hy zoo verkeerd, dat de wisselaer den vreemdeling verzocht des anderendaegs terug te komen om de* weerde der Litels te ontvangen, en hy de policie intusschen ver wittigde. 's Anderendaegs werden de twee vreemde lingen aengehouden, en weldra kwam men te weten dal de obligatiën ontvreemd waren aen eenen inwoo- ner van Maeslricht, door een meisje dat gevlugt was met eenen soldaet, deserteur uit hel hollandsch leger. Maerschalk Bazaine heeft sedert eenige dagen het kasteel van Bois-de-Breux te Luik verlaten om zich naer Spanje te begeven. De maerschalk zal zich aldaer niet ten diensleder eene of andere partystellen, maer slechts eenigen tyd verblyven in een land, waer zyne vrouw, die van spaensche afkomst is, menig vuldige familie- en vriendschapsbetrekkingen heeft behouden. Middel voor brandwondm. Neem rouwen apieldonk, doe er een weinig keukenzout by, laet het te zamen in een weinig water weeken, legt het op de wonde, de pyn is aenstondS gestild en gy zyt korts daerna genèzen. De heer Chauvin, koopman in laken, ruo d'Abou- kir, 12, te Parys, is het slagtoffer van eenen slout- moedigen schelm geweest. Over eenige maenden nam hy voor gelddrager een jongeling in zynen dienst, zekeren Guslaef Schuiten, Belg van geboorte, 28 jaer oud. Schuytcn, yverige en oppassende bediende in het begin, had welhaest het vertrouwen zyns meesters gewonnen, die hem van dag tol dag voor meer aen- zienlyke sommen toevertrouwde. Over eenige dagen moest hy voor zynen meester eene somme van 35,000 franken gaen ontvangen en keerde niet meer weer. De heer Chauvin ziende dat hy bestolen was, ging hy eene aenklacht by de justitie neerleggen. Men opende onmiddellyk een enquest. Men vernam weldra dat Schuylen een bebendigen schelm was, die België had verlaten, na er eene schriftvervalsching gepleegd te hebben. Hy had by middel van eenen valschen brief en van een valsch handtecken een gechargeerde brief, be vattende waerden voor het huis, in bezit gekregen; hy is daeronboven deserteur. Voor deze feiten vervolgd, had hy de vlucht genomen en te Parys eene schuil- plaets weten te vinden. Daer had hy.dank zy bereidwillige personen, goede certificaten welen te bekomen en was ten gevolge hiervan in het huis Chauvin opgenomen. De dief wordt vlytig opgespoord. De genaemde Pcrrot, omtrent 72 jaren oud,wa9 in zyn leven een bedelaor, die in de kerken van St- Eustache, Notre-Dame de Lorcttc en St-Roch den gc- loovigen gewyd water aenbood, ten einde eenc ael- moes te bekomen. Deze persoon was gekleed met vod den, welke hy slechts vernieuwde als zy hem van het lyf vielen, at meestendeels niets dan droog brood en dronk niets dan water. Eene maend geleden overleed Perrot, op eenen ei gendom le Issy, rue Notre-Dame des Champs. De poli- cie-kommissaris, die niet wist dat de eigendom aen den overledene toehoorde, by wien hy overigens noch linnen, noch hemd vond, leverde eene magliging af om hem op de kosten der administratie te begraven. Eenige dagen daerna vernam men dat Perrot te Parys eene kamer had, in de rue d'Ar genteuil,23. Dertig jaer geleden had hy aldaer eene zolderkamer gehuerd, op de vyfde verdieping, en sedert twintig jaren had hy er niet meer in geslapen. De vrederegler legde er de ze gels en geen enkel erfgenaem zich aenbiedendc, ging hy lot de zegelligting en het maken van den inventaris over, vergezeld door vier bedienden der domeinen die den Staet vertegenwoordigden. De meubelen bestonden uit een oud versleten bed, eene van de wormen doorknaegde kas cn twee stoelen, waervan een ganseh onbruikbacr was. Toen men deze meubelen, die met eene dikke stofiaeg bedekt waren, verplaelsle, ontdekte men omtrent 150 verschillende plaetsen waer geld verborgen was. Men vond beurzen met geld, pakken banknoten, goud, weggestoken in .hot bed, onder een hoop lompen, aehler boeken, met een woord, overal. Ziehier het bedrag der gevondene weerden: 400 fr. in pasgeld, 8,000 fr. in goud, 18,000 fr. in zilver, 21,000 fr. in banknoten, zonder de obligatiën mee te rekenen. Deze pakken banknoten en dien overvloed van goud en zilver, leverden hel zonderlingste kontrast op met het ellendig uitzicht'van helverblyf, Men vermoedt, dat op den eigendom van Issy nog een schat verbor gen is, want Perrot bezat eene blikken doos, dat men nog niet teruggevonden heeft. Kerkelyk Nieuws. De eerw. heer Van Bellingen, onderpastoor le Wach- tebeke, is pasloot» benoemd te Heikant. De eervv. heer Van der Meersch, onderpastoor teViane,is coad- jutor-deservilor te Hundelgem benoemd. Kampen en Ongelukken. Zihier eenige nadere inligtingen over de spoor wegramp, die eene achtbare familie van Gent in rouw heeft gedompeldVerleden woensdag avond was op de bacn van Luxemburg naer Metz, iD de kleine statie van Eltingen, in Elzas-Lotharingen, door de nalatig heid van eenen bediende, een koopwarenlrein op de bacn gebleven, waer de sneltrein, gezegd de mael van Indië, is legen geloopen. De schok was verschrik kelyk. De tender der machien liep over do ryluigen die volgden, en twee dezer laelsten werden volkomen vermorzeld. De machinist bekwam erge wonden, waeraen hy des anderendaegs bezweek. De familio Belhune d*Ydewallc, welke woensdag namiddag uit Brussel was vertrokken, bevond zich in een rytuig van eerste klas, dat gansch verbryzeld werd. De jonge Paul Belhune, werd op den slag gedood; de moeder bekwam eenc wonde aen den voet; wat den vader aengaet, hy werd gewond aen het hoofd en de borst, en bleef schier anderhalf uer onder de stukken van hel rytuig liggen, voor dat men hem kon verlossen. Gelukkig zyn zyne wonden zonder gevaer. De andere reizigers werden niet gedeerd. Onmogelyk kan men de smart der ouders beschry- ven, toen zy het levenloos lyk van hun kind zagen wegdragen. Zy werden naer de kleine statie van Eltingen gedragen, waef zyden nacht op eene bank doorbraglen; des anderendaegs ten 10 ure keerden zy naer Brussel terug, waer zy den nacht doorbraglen in de Noorderslalie, en goed verzorgd werden door hel spoorwegbesluer. Vrydag ten 9 ure kwam de treurige stoel te Gent aen; M. Belhune werd op eene berrie huiswaerls gebragt, en hel lyk van zyn kind is naer Marke, by Kortryk vervoerd, om in den fami liekelder bygezet te worden. De toestand van M. Belhune is zeer voldoende en boezemt geene onrust meer in. Over het ongeluk van deze spoorwegramp wordt nog gemeld dal het eene verkeerde werking van het excentriek is, die de oorzaek is geweest, dat de trein op een slechten weg is geloopen en op een koopwa renlrein heeft gestoolen. De schok was verschrikkelyk. Dry stoomtuigen zyn verbryzeld. Men zegt dat de machinist en de stoker van den reizigerstrein gedood zyn. De statieoverste is aengehouden, zegt men, en de exenlriekwachter is op de vlugt gegaen. Sedert eenigen tyd waren er hevige twisten op gerezen tusschen de weduwe Hubcrle, dagloonster, en den daglooner de Craene, oud 49 jaer. Zaterdag middag begaf deze zich naer eene herberg op de Vrydagmarkt te Gent, waer do weduwe Huberte en hare dochter, oud 18 jaer, samen werkten. By middel van een klein mes, bragl de Craene, aen de weduwo eene steek toe, die haer aen den linker pols kwetste. De dochter sprong naer de Craene, om hem het mes af te nemen, maer zy bekwam eenen diepe snede in de hand. De herbergierster snelde toe, doch deze ook kreeg verscheidene messteken, onder ander een in de bil. Dan slak de Craen zyn mes, tot aen den hecht in zynen buik, waer het bleef insteken tot de politie aenkwam en het er uittrok. De wonden, aen de vrou wen loegebragt, zyn gelukkig niet erg. Wat den ple-

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2