N° 200. Zondag 1 November 1874. 4<le Jaargang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 51 Oclobcr. Builenlandsch Aieuws. G-azett Ilet Ilureel van li©t l»lo«l I» gevestigd In «Ie Kapelleatract AI0 II, \v«er alle brieven, gelden, enz. vrnchtvry moeten toegezonden worden. AbonnementRprys £t fr. Juers, vooraf Ketnelbaer. Voor don buiton kan men Inscliryven In nl do postkantooren, en voor do landelyko gomeenton by «Ie briefdragers- GEEN BLANKENBERGSCHE REKENING. Of het duer leven is geworden!... Vraeg het aen wie ge wilt, aen burgers en werklieden, aen armen en ryken, aen kooplieden, renteniers, bedienden, enz. en allen zullen u met eenstem mige klachten antwoorden. Dertig jaer geleden stond het menagebrood aen 30 centiemen den kilog.; de boter aen 60 c. en hetvleesch aen 50 c.; en nu? En de pataten, en de kolen, en de kofïy, enz.?.... Ook is overal de loon van den werkman schier verdubbeld met den prys van het nood- zakelyke voor het leven; ook, sedert lang, spannen de bedienden van alle slach, vooral de kleine bedienden, alle mogelyke pogingen in om de twee enden van 't jaer, die bliksems kort zyn geworden aeneen te krygen. Onder die bedienden, degenen die by uitstek verdienen niet te kort te moeten schieten, staen welzeker vooruit de onderwyzers. Na de postboden, de ontvangers, de doua niers, de bedienden der accynsen, de kleine bedienden der openbare werken, zelfs na de onder-luitenanten der infanterie, ware het meer dan billyk dat men eens de schoolmeesters indachtig wierde, hen die sedert zoo lang reeds hunne beurt staep af te wachten. Het bestuer heeft veel gedaen voor het lager onderwys. Over de dry millioen en half zyn de jaerlyksche toelage van dit vak komen ver meerderen; men heeft een crediet gestemd van twintig millioen voor het opbouwen en meu- bleeren van schoollokalen. Dat alles is voor het stoftelyke van het lager onderwys. Maer de schoolmeester zelf wordt hy niet vergeten, en door eene echt jammerlyke verwarring, meent het publiek niet dat hy meedeelt in hetgeen uïtsluitelyk voor de school zelve is bestemd? Nemen wy het geval, en het is niet zeldzaem, van eenen onderwyzer, getrouwd en vader van zes kinderen: dat maekt toch een huishouden uit van acht personen. Onderstellen wy dat hy eene jaerwedde geniete van fr. 1600, vrye woonst hebbe en eenen tuin. 't Is by al de schoolmeesters zoo vet niet; het is zelfs eene uitzondering. Zonder in rekening te brengen vele onvoorziene onkosten, onkosten van dok tor en apotheker, enz., maken wy het volgde budjet op. Wie het overdreven vindt, bewyze het ons en wy zullen onze rekening hermaken. Brood 450 franken. Aerdappelcn 120 Vleesch 387 Speceryen 86 Vuer 100 Licht 14 Klcedcren 400 Schoeisel 106 Voor de voorzieningskas 40 Totael 1703 franken. (i) TWEEDE DEEL. IX. Xe Aelst. (98® VERVOLG.) Jan ging voort Wy staen onder het oppergezag en het regt- slreeksch toezichlvan den deken derwyk. Hybenoemt ons, en heeft hy te klagen van onzen dienst, hy zet ons af. Doch dal gebeurt zelden: wy weten onze over heid in te volgen en de mouw te slryken. Onder hel venster van deken en baljuw schreeuwen wy doorgaens luider dan op andere plaetscn der straet. De jongens zyn op hunnen post zegt de baljuw; en hy keert zich op zyn ander zyde en slaept gerust in, overtuigd dat stad en wyk in volle veiligheid verkeeren.... Moest hy ons volgen, hy zou anders klappen! Een ruiter geeuwde om zyn bakhuis uileen te rek ken. Die verwenschle zaegpol, riep hy, heeft gezwo ren ons in slaep te wiegen. 't Is waer, dacht Jan in zyn eigen. Geeuwen is belrapelyk, sprak hy lachend; 't is de schuld van gene daer: hy heeft eerst begost. De guit wees op eenen der vier rabautcn, die reeds half in slaep lag. 'tls uw schuld, vloekte de andere, met uwen deken en uwen baljuw! Wat gaet ons dal aen? Drink eens, kamaraed, 't zal passeeren. 'k Weet doemnis niet wat er in dien helschen duivelsdrank is, in dien vuilen, smerigen jenever! raorde de geeuwer. Wel, doemnis, jenever! was 't antwoord. En Jan trok onbarmhartig zyn zage voort: Van tien uren 's avonds lol vyf uren 's morgens zyn wy te been, en wy roepen alle uren. Dal wil juist niet zeggen dat wy altyd dè waerheid roepen, neen. Het aenduiden der klok, van uer tot ucr, verraedt den Nemen wy nu liet geval van eenen onderwy zer die niet getrouwd is, en genietende eene jaerwedde van 1000 franken. Kostgeld 600 franken. Kleederen 200 Schoeisel 40 Verschillende onkosten 65 Voor de voorzieuingskas 30 Totael 935 franken. Ziedaer bet budjet van het overgroot getal onderwyzers in sleden en in dorpenEn het is de onderwyzer nogtansdieeendermedebescha- vers is van het volkHet is hy, die vaders en moeders plaets bekleedt; hy, die het kind tot man, tot christen, tot burger helpt makenEn het is alzoo dat men rekening houdt van zyne drukke studiën by de normale school, dal men zynen drukken arbeid van eiken dag, dat men zyne zoo druk vervulde dienstjaren vergeldt? En hy kan daer alzoo dertig jaren zitten en nog meer, met de armoede voor de deur. Wat wy zeggen van den onderwyzer, zeggen wy insgelyks van de onderwyzeres. Dat het bestuer dus eindelykde zoo gegronde klachten aenhoore die ten allen kante opgaen; dat het regt geve aen wie regl toekomt en zonder vertoeven de hand aen 't werk sla. Het land zal dergelyke uitgaven geenszins beknib belen. Dagelyksziet men onderwyzers die het ambacht vaerwel zeggen om een ander vak te beproeven: dat het bestuer hunnen toestand verbetere, hel zal die al'vvykingen voorkomen en veel dienst bewezen hebben aen het land. Wy hebben gesproken van de onderwyzers in het algemeen: Voor zondag een byzonder woordeken ten gunste der onderwyzers van den buiten. WI'AYJE. Don Carlos is den 22 dezer, te Puente la Reyna aengekomen,waer hydoor maerschalk Ellio en generael Mendiri ontvangen werd. Er heerschte een groote geestdrift onder de bevolking en in al de rangen van het leger. D~ön Carlos heeft eene verkenning gedaen van Carrascal tot aen Tafalla. De versterkingswerken rond Seode Urgel zyn voltrokken en dank aen de wapens welke de Carlisten by de inneming der stad in handen vie len, is de plaets beschermd legen eiken aenval. Mgr de bisschop van Urgel is in zyne residen- tieplaets teruggekeerd. Degeestdriltderinwoo- ners van de stad en omtrek beschryven, is on- mogelyk. Depeches uit den hoofdstaf van don Alfonso bestatigen,dat het carlistische leger in Arragon en Valencië, onder de bevelen van den broeder van don Carlos, besttfet uit 21 bataillons, waer- van I bataillon zouaven 8 eskadrons ruiteryen 6 batteryen artillerie. El Cuartcl-Ileal bevat eene reeks logen- (1) Eigendom der Gazette van Aelst. nachtuil die te laet uitzil. Wat doet dan die nachtuil, om van de vrouw niet bekeven ol geschrabd te wor den? lly koopt den waker uit, en pykenheer roept elf als het reeds lang dry van den morgen is geslagen.,.. Dat kost zes oordjes, en dat is ons eerste profyt. Zoo hebben wy nog ander profyten, want wy trachten wel te staen mot iedereen, en ieder allen mogelyken diensl te bewyzen, by zy ryk of arm, meester of knecht, edelman ol slaef. Wie die konst niet weet iseen slechte nachtwaker; hy kent zyn ambacht niet en, met de zeven stuivers die hy trekt per nacht van de stad, sterft hy van honger, hy en zyn gezin. Zoo, by voor beeld, heelt, 's avonds laet, een meid- van ryken huize eene boodschap te doen, de waker vergezelt ze om ze van alle hinderlaeg-en onheil te bevryden. Dat geldt hem of een drinkpenningsken, of de overschot van de keuken, en regelmatig een nieuwjaer. Wy hebben nog ander prolyten. Wy kloppen den werkman op, ter gestelde uer, en dat is ons waerd een oordje daegs by eiken, en 's morgens het potje koll'y en den rogge boterham. En zoo dringen wy overal binnen, en zoo komen wy achter alle geheimen, beter dan de politie zelve. Wy hebben nog ander profyten.,.. Waersehynlyk die van dieven en stroopers te vangen? vroeg een rabaud. Zeg eens, wanneer komt nu eindelyk uwe brigand? dat begint my hier ter dege te vervelen My ook, antwoordde Jan. Doch wy moeien ge- duld hebben: twintig pond liggen overal niet te rapen. Hy zal hier zyn tusschen elfen twaelf, dat verzeker ik u. Dus gy hebt lyd om my te aenhooren. Hoe zyt gy achter zyn kennis gekomen? Gy zyt te haestig. Ge moet my laten vertellen van naeld tol den draed of ikgeraek uit het spoor. Ik spreek immers zoo schoon en zoo gemakkclyk fransch als gylieden. Ik zegde dus dat wy aller geheimen achterna komen, 't zy door ons zeiven, 't zy door de dienstboden die wy believen, 't zy op welkdar.ige andere wys. Die sekreten steken wy in den zak en welen ze op te halen telkens hel onze intresten geldt. Zoo viel hel voor dal ik, veertien dagen geleden, laet in den nacht hoorde kyven en krakeelen in een huis dat ik niet noemen wil, want het is van hoogcu rang. straftuigen nopens de leugenachtige geruchten en valsche lydingen, die door de rcpubliekcin- sche drukpers verspreid zyn, niet alleen over den toestand van het leger der Carlisten, maer zelfs over het doen en laten der eerste gene racis van dit leger. Evenals meta'.levoorgaende berigten zal het zyn met de tyding van de Correspondencia, dat by uitstek republiekeinsch dagblad van Madrid, wanneer het zegt, dat don Alfonso er in gelukt is den Ebro over te trek ken, niet om zich by het leger van zyn broeder aen te sluiten, maer wel om diens zaek vaerwel te zeggen en naer Frankryk af te reizen. Of beoordeelt misschien de republiekeijische drukpers in Spanje hare vyanden naer het ge drag harer eigene volgelingen, dan ja valt er niet aen te Iwyfelen, dat zy den toesland zoo duister afschildert, want het is bedroevend ge steld met het republiekeinschc leger. De lael- sle gedwongen ligting, die aen maerschalk Serrano 125,000 nieuwe manschappen moest opleveren, om de Carlisten het hoofd te ver- bryzelen, is geëindigd op eene manier die alles behalve vleiend wordt voor de soldaten der republiek. De laetste berigten over den toestand in Spanje luiden gunstig voor de carlistische wa pens, niet omdat er overwinningen behaeld zyn; maer wel omdat generael Moriones altyd in de zelfde werkeloosheid blyft verkeeren, ondanks den herhaeldën acnd rang van het gouvernement van Madrid, dat niet ophoudt hem aen te zetten tot den aenval. Don Carlos doorloopt dagelyks het groote legerkamp, waer zyne soldaten zich in den wapenhandel volmaken, tervvyl hy be zoeken ontvangt, zoowel van hooge politieke persoonen uit Spanje als uit het buitenland. FRANKRYK. Hel schynt dat het onthael van hel memoran dum aen Frankryk, te Madrid den lust verwekt heeft, ook aen lord Derby, den engelschen mi nister van buitenlandsche zaken,.uitleggingen te vragen, nopens die schepen van engelsche nationaliteit, welke wapens voor de Carlisten afleveren. De engelsche minister moet zich bc- paeld hebben met te antwoorden: «dat hy zich met dergelyke kwestiëh niet te bemoeien had en'dat het spaensch gouvernement niemand dan zichzelve moestaensprekelyk maken,indien het nalatig of zwak genoeg was, om zyne eigen kus- tön te bewaken. Er is geen hoegenaemd nieuws over de binnenlandsche politiek in Frankryk. Alleen wordt er verzekerd, dat de kiezingen voor de municipale raden nog voor de samenroeping der Nationale Vergadering zullen plaets hebben en ook, dal M. Balbic en andere afgeveerdigden van het wetgevend lichacm zullen vragen, om zoodra mogelyk de konslilulionneele wetten te stemmen. Verder wordt lner bygevoegd, dat het gouvernement in geene verdere verdaging van die wetten zal toestemmen. De nadering van het oogenblik waerop Wat mynheer en mcvrouwelkander verweten is onge hoord. Voor bet publiek staen zy streng op hun punt van eer; maer had de gcbuerlo gehoord Wal ik dien nacht vernam, het publiek zou mynheer en mevrouw en geheel de lamilic met vingerenwyzen. Gclukkiglyk de gebuerte sliep, maer Hansken waekte. En om te tooncn dal hy waekte, schreeuwde hy, onder hel venster van mevrouw, zoo hard hy schreeuwen kon dal de klok twee was. De stem van Ilanskcn, maer vooral zyne waekzaemheid, zyn gekend door gansch de stad.... 's Anderendaegs, vóór zonsopgang, stond de meid van den huize voor myn deur: zy kwam van wegens mevrouw.... Ware ik schoenlapper geweest, ik kreeg voor een gansch jaer en voor gansch hel huis het overleer te herstellen, dp achterlappen en zolen te plaetscn; ware ik doozenplakker geweest ik bekwam ten eeuwigen dage de kartons van mevrouw om die in orde te stellen. Ik kom liet u te zeggen, ik ben doozenplakker, noch lepelgieter; ik maek ratte- vallen. Onnoodigerby te voegen dal ik de kalandieze kreeg van't huis. Hel stieltje ging tol dan maer ge meen; maer mevrouw heeft my de gunst en jonsl ver schaft van hare vrienden en sedert dien,... Gaet hel stieltje beter? Ja, vooral sedert ik al de kallen doodsla die ik ontmoet.... Ziet myn haren muts; zy is vair kaltevcl. Denkt ooglans niet, kamaraden, dat hel even ge makkclyk is om eenieder te voldoen. Er leven lastige menschen in de wereld. Zoo zyn er die beweren dat wy 's nachts te luide schreeuwen, anderen dal zy ons niet hooren, en er zyn er zelfs die niet willen hooren. Maer die knorpotlen geven wy gelyk en wy laten ze knorren. En zoo wel slaende met iedereen, met over heid en borgery; en zoo ieders geheimen ontdekkende en alles ten profyten wetende te brengen, knoopen wy niet alleen de twee enden aeneeu, maer onze nachtdienst zelfwordl zeer vergemakkelykl. Dikwyls, in plaets van ons op de been te vinden, heeft men ons gevonden dapper aen 't ronken op eenen of anderen trap; nogtans, zelden klaegt men. Is het slecht weder om er gecnen hond door te jagen, dan roepen wy de uer van uil ons keldergat of van over ons half-dcur, en menigmael gebeurt zulks by schoon weder, zoowel de Nationale Vergadering in Frankryk moet geopend worden geeft overvloedige stof aen de dagbladen om hunne geheime wenschenen ook de onderduimsclie bewegingen van hunne te- genparty te verdedigen ol te brandmerken. Zoo beeft een deel der drukpers noodig te beweren, dat er een verschil ontstaen is onder de leden van liet kabinet, nopens de politiekdie bet gou vernement volgen zal, zoodra de Nationale Vergadering geopend is, terwyl het andere deel bevestigt, dal de grootste eensgezindheid blyft heerschen by het kabinet, voor wat de te vol gen politieke gedragslyn betreft. Het uitsluitend doel van hel gouvernement Mac-Mahon jnoet volgens de min of meer ofïi- cieusc drukpers, gerigt zyn op de behouding van eene meerderheid, als die welke de kon- servatiove fraktiën op 26 mei 1873 de overwin ning deed behalen op M. Thiers. De Patiie zegt daerop van welingeligte zyde te welen, dat maerschalk Mac-Mahon hoegenaemd de bewe ging niet zal goedkeuren, welke voor doel heeft eene versmelting der centrums te bewer ken, omdat hy vaster dan ooit besloten heeft, zich nooit te scheiden van eene der fraktiën welke de konservatieve party uitmaken en die den 20 november van verleden jaer, de verlen ging zyner yolmagt slemden. Dit beweren is lot nu toe door geen dagblad gelogenstraft, maer wel bevestigd door twee byna gclykty- dige notas in de Prease en in den Moniteur. Devoorafgaende werking van de verschil- lendo fraktiën der Nationale Vergadering schy- nen vooral te doelen op het opgemaekte wets- ontwerp-Acloque. Dit wetsontwerp beoogt de verlenging van het beslaende wetgevend lichacm tot aen het eindigen der verlengde volmagt van maerschalk Mac-Mahon. Artikel 1 sprceklechler ook lol zeker punt over de konstilutioirneele wetten, want het luidt: dat lol 20 november 1880, hel gouvernement van Frankryk zal sa mengesteld zyn uit twee Kamers, en een hoold van het uitvoerend bewind. Dit laetste zal voort- gaen met den naem te voeren van president der republiek. Kortom het geheele wetsontwerp verlangt dezevenjar ge magtsverlengirig van de Nationale Vergadering. DUIT8CIILA1VD. Indien de Francfurter Zei tutu/ mag geloofd worden, zou het pruisisch ministerie van oor log reeds de lyst der officiers gereed maken welke in de kaders van den ontworpen landstruin zullen ingelyfd zyn. Die tyding is zeer ernstig en van zulken aerd, dal do donkere gedachten aen aenstaende verwikkelingen, welke uit het wetsontwerp zelve zyn voortgesproten, niet kunnen dan hierdoor in ernstigheid aengroeien. Het verslag nopens het oorlogsbudget van het keizerryk voor het dienstjacr 1875,is thans opgemaekl en maekt een boekdeel uit van 79 vellen druks. Degewone uitgaven beloopen tot 272,495,822 marken dus 40,141,652 marken meer dan in als by regen en sneeuw. Zit pykenheer mol poen by, de eene of andere kroeg dient tot vergadcrplaets van al de wakers derwyk. Daer slapt men* bier, jenever en kolTy tusschen d'uren, en toen do klok slnet, loopt elke kloefman de straet op en roept dal het davert. Als dit geschreeuw zich verheft, beelden de goede poorters zich in dat zy onbcsprckclyk wel bewackl worden, zonder te denken dal met het eindigen van zyn geroep, de waker ook zyn toezicht staekt en tot do kroeg terug keert totdat de klok opnieuw de ucr acnkqndigd.... En zoo is voorgevallen dal ik Jan Dó Lichte heb leeren kennen.Bcgrypl gy nu? By duivel en hel! vloekte de gryze knevel, neen, ik hcgryp niet.!.... Ik geloof dal die slordige hansworst hel Irnnsche leger voor den acp houdt!..,. Kamaraden! waldoenwymeidien beroerden kerel?.... De kamaraden lagen ingeslapen.... De guit had zyn doel bereikt. De beiaerd viel aen 't spelen.... Doemnis, riep Jan, elf uren'k Wist niet dal het zoo laet was. Ik moet gaen roepen.... Gy vertrekt? Voor ecnige minuten. Maer gy moogt hier in d'hcrberg niet blyven. llaest komt <Je brigand, hy zou u erkennen en ge waert hein kwyl. Laet' de lampc hier branden, en gy gevieren, hier nevens, in 'tach- lerkamerkon. Spoed gemaekl! Wekt u makkers en verbergt u Maer, maer?.... vroeg de wantrouwige gryze. Eens de brigand binnen, springt gy het kamer- ken uiten gy valt allen te gelyk op hem.... Maer, maer,... Er valt hier niette maren! Wilt gy mynen raed volgen, ja of neen? De gryze liet zich gezeggen en sleurde de dry sla pers mee naer dV.hterkamer. Draegtde kruik mee, sprak Jan, om u wakker te houden. Zullen wy hem ten minsten erkennen, uwen brigand? vroeg de gryze. Dat is zeer gemnkkelvk. Gy grypt regt naer zyn haer. 't Is zwart gelyk bel myn, uitgenomen dal het wat rosser is; hy hoeft uitstekende kakebccnen on

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1