Katlsspel Esplanadcplcin. Kaelsspel Hofstade, 1874. Deze uitgaven zyn als volgt verdeeld: Pruisen, 240,635,673. Saxen, 17,996,259.— Wurtemberg, 13,863,890. De buitengewone uitgaven bedragen 6,883,925 marken of5,092,688 meer dan in 1874.Zy zyn aldus verdeeld: Prui sen, 6,251,344. Saxen, 338,884. Wurtem berg, 293,697 marken. De gezamentlyke uitga ven beloopen tot 320,469,449 marken, dus 51,556,424 meer dan in 1874. De buitengewone uitgaven zullen grootendeels aengewend wor den tot het bouwen van kazernen en het aen- koopen van oefeningspleinen. De staetvan het elï'ektief van 'tduitsche leger voor 1875, geefl de volgende cyters op: De infanterie telt 148 regimenten, welke al dus verdeeld zyn Pruisen, 115 regimenten (wachten en infan terie der linie van 1 en 2 bataillons, hierin be grepen vyf scholen voor onder-officiers en eene school van schyfschietery). Saxen, 9 regimenten (wacht en linie) en eene school voor onder-officiers. Wurtemberg, 8 regimenten (wacht en linie) en eene school voor onder-officiers. Beieren, 16 regimenten (wacht en linie) en eene schyfschietingsschool. Daerop volgen26 bataillons jagers te weten Pruisen 14, Beieren 2, Saxen 10 en 275 batail lons landwehr. 93 regimenten ruitery, te weten: Pruisen 73; Saxen 6; Wurtemberg 4; Beieren 10. 36 regimenten veldartillerie, te wetenPrui sen 28; Saxen 3; Wurtemberg 2; Beieren 4. 14 regimenten artillerie te voet, te weten Pruisen 10; Saxen 1; Wurtemberg 1; Beieren 2. 14 Ireinbataillons. 1 spoorwegbataillon in Pruisen en een spoor- wegkompagnie in Beieren. liet duitscli leger bevat in zyn geheel 17,221 officiers; 48,986 onderofficiers; 741 betaelmees- ters; 5,139 muzikanten; 327,898 simpele sol daten, enz., dus een totael cyler van 401,659 man. Er wordt verzekerd, dat de minister van buitenlandsche zaken zich genoodzaekt vindt te erkennen, dat er geene heegenaemde kopyen bewaerd zyn van de dokumeuten, van welker ontvreemding graef von Arnim beschuldigd wordt. Men beschouwt dit antwoord als de in trekking der byzonderste beschuldiging, welke op den graef weegt en als eene erkenning, dat de papieren welke hy bezit, van een byzonde- ren aerd zyn. M. von Arnim houdt steeds op uitdrukkelyke wyze staende, dat de papieren welke by in handen heeft gehad, zyn eigendom waren. ni'HL,\.\n. Een dagblad van Warschau, de Czas verhaelt dat er ontdekt is, dat de konsul van Pruisen in die stad, baron Rechenberg, bloedverwant van graef von Arnim, eene drukke briefwisseling onderhield met zekeren M. von Treskow, prui- sisch onderdaen, welke in de vestulische pro vinciën van Rusland verblyft. Die korrespon- dentie, welke door bedienden van den yzeren weg overgevoerd werd, is ontdekt en een der laelste verzendingenaengêslagen, waerdoor het vermoeden ontstond dat de ontbrekende stuk ken in het gezantschap van Parys, waernaer de policie te Berlyn reeds zoolang zoekt, naer M. von Treskow zouden verzonden zyn, door den konsul van Pruisen te Warschau. Derden en Tweeden Prijs üp ZONDAG 8 NOVEMBER aenstaende: BEliGEN tegen GOSSEIJES. Eersten Prijs. Op ZONDAG IS NOVEMBER aenstaende: BRUSSEL (Zavel) tegen de mimende van 8 November. Eeckhout ZONDAG 8 NOVEMBER om 3 uren namiddag, spelen de partyen August Everacrt Hofstade tegen Joannes Van Gyseghem Hofstade. een uitstekende kin met een putje in, juist gelyk ik; met dees verschil dat hy een veel schoonerc jongen is dan ik.... De gryze knevel stond vrecmcl te kyken..,. Haest gaei hy nog meenen, schertste de guit, dat Jan De Lichte voor hem stact in persoon!.... Nu, spoed gemaekt! Binnen of buiten! En gy? vroeg de gryze. Jan antwoordde niet, macr zachtjes wrong hy de deur vast op de vier rabautcn en slak den sleutel in den zak. Dan daelde hy den kelder in, greep zynen bussel wapens, en was de straet op. Ze gaen Jan De Lichte vangen, grynsde hy, en 't is Jan i)e Lichte die ze in de muil steektNa vyf minuten liggen z'alle vier aen 't ronken.,.. En dan zyne zware heldere slem verheffende Waekt uw vuer en keerslicht wel!.... de klok is elf!.... Bidt. voor.... Een burger slak zyn hoofd over de half-deur. He! riep hy met ingehouden slem, he, henne- kennuit! is er nieuws? Hcnnekennuil herkende den burger: hy kwam by. Zwyg, meester Dcbie, sprak hy, het spookt in de stad,... Er worden vier ruiters gemist van hel regiment Broglio. Wy zyn overal op zoek; maer 'l zal verloren gezocht zyn. Men zegt dal ze in d'handcn gevallen zyn van de bende en gedolven liggen God weet waer!.... Schrikkelyk! kreet meesier Debie.... Het is daerom dal gy gewapend loopt gelyk een roovers- kapitein? Gelyk ge zegt, man. Schrikkelyke dingen! herhaelde meester Debie. Dat moet ik gaen vertellen. Hy klopte zynen gebuer op, Willem Clercq uit de brouwery, en zyne buervrouw juffer Wyuants. En, na een kwaert verloops, wist geheel de Molenslraet dat liet regiment Broglio op de bende was gevallen lusschen Oonegem en Keybcrg buiten de Genlschepoort; dat een bloedig gevecht had plaets gehad; dat tien soldalen gesneuveld waren en tien andere van 't ongelukkig regiment in de Meulebcek verdronken.... Schrikke lyke dingenGeheel de wyk stond alweer in rep en roer.... (Wordt voortgeut.) Het zal goed zyn, te beginnen van morgen zondag, de vertrekuren van den yzeren weg na te zien, want er zyn talryke veranderingen aengekondigd. Een groot getal treinen zyn afgeschaft. Deze kleine verwittiging zal voldoende zyn, denken wy, om misgrepen te ver- myden. Wy zullen de toekomende weck eene nieuwe tabel afkondigen. By koninklyk besluit worden als ontvangers der reglstreeksche belastingen en accynsen benoemd Te Deinze, de heer Van de Veld, ontvanger te YVct- teren; te St-Nicolaes, de heer Wampach, ontvanger te Diksmuide; te Oordegem, do heer Demolic, tweede commies van de directie te Gent; te Lovendegem, de heer Vincart, ondercontroleur der accynsen te Den- dermonde. Men verzekert dat er inderdaed ernstig gesproken wordt van hel verplaetsen van het Oeleningsplein te Brussel. Dit plan zou reeds sedert langen tyd bestaen, maer werd telkens uit hoofde van geldelyke reden ter zyde geschoven; doch nu wordt deze verplaelsing dringend, omdat door het afbreken der 0. L. Vrouvv- ter-Sneeuwwyk, de kazerne van het gidsenregiinent verdwynt en het gouvernement de stad dwingt eene andere plaets te leveren, indien zy al de kazernen rond het Oeleningsplein wil samentrekken, helgene zeer natuerlyk is. Het nieuwe Oefeningsplein dat veel grootcr zou zyn dan het tegenwoordige, zou in de vlakte van Linthout worden gemaekt. De genaemde Fiers, bygenaemd Dufresnoys, de beruchte labriekaul in billetten der Nationale Bank van Brussel, is in St-Pielers gasthuis overleden, waer- heen hy sedert eenige dagen was gebragt. In den loop der toekomende maend, moest hy met zyne raedepligligen voor hel assisenhof van Brabant ver- schynen; doch ten gevolge dezer dood, zal de zaek waerschynlyk tot'een latcren zittyd verschoven wor den. Verleden zaterdag avond rond 6 ure, hield een rytuig stil voor het huis van den wisselagent M. De- lantsheere te Brussel; de koetsier sprong van zynen bok en belde. Een dienstbode opende de deur,en door 't vensterke van het rytuig slak eene dame het hoofd, en vroeg den bediende eenen beambte van het huis, zekere M. 11., van St-Jans-Molenbeek, te verzoeken, een oogenblik aen de deur te komen. Eenige oogen- blikkendaerna voldeed M. H.aen hel verzoek der dame, welke onmiddeliyk nadat zy hem in hel oog kreeg, een pistoolschot op hem loste. Gelukkig werd de pis tool door eene onbehendige hand gerigt, want het schot miste zyn doel. Na dit feil gepleegd te hebben deed de dame zich onmiddeliyk naer het St-Jansgaslhuis brengen, vvaerin zy zegde opgenomen te moeten worden; doch daer niets dit verblyf in het gasthuis wettigde heeft de po licie haer naer de gevangenis der Kleine Karmelieten gebragt.Die vrouw zegt de minnares van M. H. te zyn, die nauwelyks 17 jareu oud is; zy telt ongeveer den ouderdom van 25 jaren. Een koopman van Anderlecht by Brussel zond dezer dagen zynen klerk, een Franschman, naer de hoofdstad, met eene som van omstreeks 10,000 frank, om verschillende betalingen te doen en heeft hem sedert, niet meer wcérgezien. Reeds vyf dagen is die ontrouwe bediende verdwenen en al de opzoekingen der politie zyn tot hiertoe vruchteloos geweest. De vlas- en werkmarkl van Gent was gisteren van weinig belang. De vragen waren kalm en de pry- zen zwak. De lynwaedmarkt heeft ook weinig belang aengc- boden; de hoeveelheid geweefsel ter markt te koop aengeboden was onbeduidend. De weg van Brugge naer Kortryk zal verbroed worden by de brug op de Mandel te Ingehnunster. In den nacht van 25 oclober, drongen dry boos doeners, by middel van beklimming en braek ifl het huis van M. De Roost, te Deerlyk (Kortryk). Een hun ner zette de tromp van een geweer op de borst van De Roost, en bedreigde hem melden dood indien hy zich verroerde; een tweede riglte een dubbel pistool op de vrouw De Roost,en uitte insgelyks deverschrik- kelykste bedreigingen. Middelervvyl doorzocht de derde het geidkollër, dal zich in de slaepkamer be vond en rooide er 434 fr. en eenige centiemen uit. Daerna verlieten zy hel huis. De dieven schenen 34 tot 40 jaren oud te zyn en spraken franscli. De beruchte vrouw met twee hoofden, mej. Millic-Chrisline gael eene omreis in Belgiödoen. Ver leden dynsdag heeft zy zich te Namen vertoond en dit natucrwonder heeft er den grootsten toeloop gehad. In den nacht van maendag lot dynsdag is op den steenweg lusschen Wilryck en Boom, een hoogst brulael l'eil gepleegd. Een aerdewerker, welke aen de forten te Wilryck gebezigd is, maer op den Doel in Oosl-Vlaendercn te huis behoort, keerde rond middernacht terug naer zyn logement. Toen ontmoette hy op de bacil dry kerels die op hem afkwamen. De onbekenden grepen' den aerdewerker by den kraeg en beweerden dal hy oen baenslrooper was. Ik ben prokureurdes konings, zegde de eerste; ik ben onderzoeksregter, riep de andere, en de derde be weerde den veldwachter van Wilryck te zyn. De aer dewerker werd door de dry kerels aengehouden en een eind wegs meêgenomen. De man protesteerde, zegde niets misdreven te hebben en bad den proku- rcur des konings eenen onschuldige te laten loopen. Al dit smeeken hielp echter niets; de man moest hen volgen. Het angstzweet drupte hem van helacngezigt, want dewyl de dry onbekenden goed gekleed waren, dacht hy stellig met gereglelyke beambten te doen te hebben. Eindelyk richtte de zoogezegde prokureur des ko nings anderinaelhel woord tol zynen gevangene, en beloofde hem de vryheid, indien hy alles beleed en op de knieën vergiffenis vroeg. De arme domper gehoorzaemde oogenblikkelyk, viel op de knieën en smeekte om genade; en toen de onbekenden hierdoor de zekerheid verkregen eenen sukkelaer voor handen te hebben, gaven zy hem eerst eene goede rammeling, waerna zy den sukkelaer in eene beerkar wierpen en opsloten. De kar sloot langs buiten met een dik houten dek sel, zoodabde man er onmogelyk uil kon, en dewyl niet de minste versche lucht in dit stinkende hol kon binnendringen, zou de ongelukkige weldra door ver- smachling zyn omgekomen, indien eene-vrouw, die alles gezien had, geene hulp was gaen zoeken. Het was hoog tyd dat de arme aerdewerker uit zyne gevangenis verlost werd, want hy gaf reeds geen teeken van leven meer toen men hem bevrydde. Dank aen dekoele lucht kwam hy weldra tot het bewuslzyn terug, maer gevoelde zich toch zoo ziek, dat hy nau welyks regtopde beenen kon blyven. Het geregl is van het feit verwittigd. De dry plig- tigen worden neerstig opgezocht; zelfs moet een hunner reeds gekend zyn. Het is te hopeu, dat de bal dadige kerels naer verdiensten zullen geloond worden. Het blad der intrestkoepons, dat gehecht is aen de obligatiën der leening van 7,200,000 fr., 1853, te Luik, zal in mei aenstaende uitgeput zyn. In plaets van de houders dezer obligatiën een nieuw koepon- blad te geven, heeft het gemeenlebestuer besloten, nieuwe titels te doen maken, die in verwisseling met de ouden zullen afgeleverd worden. By die nieuwe titels zal een blad gevoegd zyn met 44 koepons, dus voor al den tyd, dat de aflossing der gezegde leening duren moet. Een persoon van 54jarigen ouderdom, die byna de helll van zyn leven in de gevangenis heeft doorge- bragl, is verleden donderdag te Luik aengehouden, op hel oogenblik dat hy stukken van zilveren kelken, cibo- rios en andere voorwerpen, die van kerkdiefstal her komstig waren, poogde te verkoopen. Men heeft meer dan een kilo van dit koslbaer melael in het bezit van dien persoon gevonden, en in het policiebureel van de Noorderwyk neérgelegd, waox do voorwerpen door hunne eigenaers kunnen teruggevraegd worden. Men heeft de berekening gedaen van de kosten, veroorzaekl door eenige der byzonderste oorlogen, welke sedert het begin dezer eeuw hebben plaets gehad. De fransch-duitsche oorlog van 1870 heelt aen Frankryk 7 milliards, 912 millioen gekost, na afreke ning van het gewoon oorlogsbudjet en aen Duitsch- land 1 milliard, 198 millioen. Dezo uitgaven schynen nog gering, wanneer men ze vergelykl met de twee volgendeoorlog van Bra zilië in Paraguay, 2 milliards 75 millioen; oorlog lus schen de Noorder- en Zuider-Stateu van Amerika, 12 milliards 300 millioen. Het is waer dat beide lael ste landen betaelden met papier dat van zyne weerde verloren had. De oorlog van Abyssinie, die slechts eene militaire, wandeling van eenige weken was, kostte 245 milli- oen en de expeditie tegen de Achantynen,27 millioen. Om nog meerde betrckkelykc matigheid te doen uit- schynen der overgroote sommen welke de oorlog van 1870-71 heeft gekost, herinnert de berekenaer dat in deze sommen begrepen zyn de schadeloosstel lingen, te betalen aen parlikulieren, welke beloopen tol 174 millioen voor Duitschland en 574 millioen voor Frankryk. De stad Londen telt tegenwoordig meer dan vier millioen inwooners. Zy telt meer joden dan Palestina, meer Schotten dan Ediniburg, meer Ieren dan Dublin, meer katholieken dan Rome. In die stad wordt er alle vyf minuten een kind geboren, en alle acht minuten stelt men er een overlyden vast. Het zoolang gezocht middel om de beet en by hel brouwen van bier te gebruiken, zou eindelyk ge vonden zyn. Een Engelschman zou er de uitvinder van zyn; hy heeft een brevet van uitvinding genomen; en hel blyfldus een geheim; doch men weet dat de boelen eerst gewasschen.dan gemalen worden en men er dan een uitreksel van neemt met kokend water. Men voegt by dit aftreksel eene hoeveelheid droog mout, gelyk aen het gewigl der beelen. Het gebruik der hoppe en de verdere bewerkingen zyn dezelfde als in do gewone brouwsels. Hetgeen vande boeten overblyft wordt benuttigd lot de voeding van het vee. Volgens M. C. Dodé verkrygt men zeer schoonc teekeningen op glas op de volgende wyze: Hel glas wordt eerst fyn mat geslepen, en op deze matte op pervlakte wordt de teekening met een penseel opge- bragt door een mengsel van boorzuer, gom en een weinig water; nadat de teekening gedroogd is, wordt hel glas verhit tol een temperalucr waerby hel boor zuer smelt; het zuer geeft aen hel glas zyn doorzich tigheid en glans terug, en de teekening is gefixeerd. Door by het boorzuer verschillende metaeloxyden te voegen, kan men ook gekleurde teekeningen verkrygen. liet kleine eiland Aylos Strali, (Turkye) gelegen ten zuiden van het eiland Lemnos, wordt regelmatig overdekt met springhanen die er groote verwoestin gen aenrigtcn. Do plaetselyke overheid heeft een onderzoek gedaen en het middel gezocht om die plaeg tegen te houden. Eenparig kwamen zv tot hel besluit dat men dezelve aen loovery had te danken en de raed, voorgezeten door den lurkschen gouverneur van hel eiland, veroordeelde zeven ongelukkige vrouwen, beschuldigd van loovery, om levend in een diepen uilgedroogden put geworpen te worden. De oudste was 90 en de jongste 18 jaren oud. Zy zyn gedurende verscheidene maenden in dit afgryselyk verblyf gela len, in de volkomenste duisternis en do eene boven op de andere liggende. Hare vrienden en bloedver wanten Heten by middel eener lange koord, levens middelen in den put dalen. Twee dezer vrouwen waren gehuwd en hunne echtgonooten werden, daer zy geholpen hadden in het bezorgen van spys aen hunne vrouwen, in de gevangenis opgesloten en tot eene groote boete veroordeeld. De sprinkhanen inlusschen, verdwenen niet van het eiland, maer werden talryker dan ooit en zetten hunne verwoestingen voort. Emin baey, Caïmakan van Lemnos, deed al de gevangene vrouwen in vry heid stellen; eene der vrouwen overleed byna onmid- delyk, nadat zy uit den put gehaeld was. De andere hebben by het gouvernement gereclameerd, maer al hunne vertoogen zyn zonder antwoord gebleven en de overheden zoeken nog steeds naer de oorzaek van den inval der springhanen en naer het middel om ze te vernietigen. Kerkelyk Nieuws. Deeerw. heer De Clippele, onderpastoor alhier, is pastoor van het Gasthuis benoemd. Zyn onderpastoor benoemd Te Gent op St-Jacobs, de eerw. heer Crombé, onderpastoor van Mater; te Zingem, de eerw. heer De Meyer, onderpastoor van Zantbergcn; lo Vianc, de eerw. heer van Avermaet, onderpastoor van Sint Martens-Lathem; te NVachtebeke, de eerw. heer Présiaux, onderpastoor van Desteldonk; te Zantbergen, de eerw. heer Braet. M. De Veirman, uit het Seminarie, is professor be noemd in hel Gollegie van Ninove, dat omtrent 160 leerlingen telt. De eerw. Moeder Philippina Robbens, algemeene overste van de Congregatiën der Maricollen te Waes- munster, isden 27 oclober in het Moederhnis overle den!, in den gezegenden ouderdom van 76 jaren. Rampen en Ongelukken. Een yselyk ongeluk is zondag namiddag, op den yzeren weg van Dendermonde gebeurd. De genaende Remers, oud 75 jaer, bareelwachter te Temsche, die misschien de aenkomende trein te laet ontwaerde, had nauwelyks den eenen kant zyner barreel geslo ten, toen hy de baen nogmaels willende overloopen, door den trein ten gronde geworpen en lelterlyk ver- bryzeld werd. Zyn lichaem was in zes deelen ver scheurd, het hoofd, de armen, de beenen en het lyf, lagen van elkander gescheiden, de armen links, de beenen regis. Een drama, dat de zoo geroemde morale indépen- dante voor oorzaek had, bragl verleden zaterdag de volkryke wyk van den Berg van '1 Hof te Brussel in op schudding. Een 21jarig meisje, naeister van beroep, verliet haer huis in de Dry Koppenslraet gelegen, en bemerkte op eens haren vader, die den arm gaf aen eene vrouw, waermede hyin schuldige betrekkingen leefde. Sedert geruimen tyd had hel slechte gedrag haers vaders, dien zy beminde en eerde, de rust uit het gemoed der arme naeister geroofd; doch toen zy ooggetuige was van zyn schandig gedrag, viel zy op de straet neor en..., stierf. Verleden vrydag had te Etterbeek by Brussel eene aerdinstorting plaets, die het leven kostte aen eenen werkman, met name F. Jacobs, woonachtig in ge melde gemeente. Er werden onmiddeliyk poogingen tot redding te werk gesteld; doch alles was vruchte loos, men heeft nog slechts een lyk boven gehaeld. Verleden woensdag avond verliet een reizigers trein van den Grand-Central, de statie van Leuven, en ontriggelde toen hy de linie van den Staet wilde verlaten, om den weg naer Charleroi in te slaen. De lokomolief, de tender en de bagagiewagen werden van de riggels geworpen. Gelukkig werd er niemand gewond. Maendag ging een 22jarigc landbouwer, L. Ver schilde, van Oostcamp (Brugge), op hel veld werken en nam zyn geweer mede, ten einde er zich van te bedienen in geval hy eenig wild zou gewaer worden. Eensklaps vlooger eene patrysvoor hem op.Verschilde greep zyn geweer by den loop, om het uit de haeg te rukken, waerin hy hetzelve verborgen had; doch het schot ging af, trof den ongelukkige jongeling in de zydc en deze viel stok dood. Deze ongelukkige was iemand van een voorbeeldig gedrag en was de eenige steun eener weduwe met verscheidene kinderen, waervan hy de oudste was. Een verschrikkelyk tooneel had verleden vrydag in do gemeente Havinnes (Doornyk), plaets. Zekere Devaux die, zooals men meldt, reeds Jweemüel voor jachtmisdryven veroordeeld is, werd ten 7 i/a ure 's avonds, door den boschwachter van Allemónl, M. Martin,op heeterdaed van vvildstroopery betraept. Vol gens men verhaelt,zou de wildslrooper op den bosch- wachler geschoten hebben, en deze zou de ganschc lading jachllood in de linkerzy hebben bekomen. Mar tin had echter nog kracht genoeg, om met zyn geweer op zynen moordenacr aen te leggen, hy schoot insge lyks en kwetste den wildslrooper aen* den bil. Deze kroop echter nog omtrent een kwart uers ver weg, ten einde hulp te bekomen. De boschwachter ligt op sterven; het parket van Doornyk heeft zich naer Ha vinnes begeven en heeft Devaux doen aenhouden en in de celgevangenis opsluiten. Dezer dagen is te Autgaerden -(Thienen), eene moordpoging gepleegd, op zekeren Rimanque, van Hougaerden. Van Geldenaken huiswaerls keerende doolde hy van den weg af, en aen een bcetenveld ge komen, ontving hy een geweerschot in hand, arm en regterzyde. Het bloed vloeide uit zyne wonden en hy viel ten gronde. Sukkelendeen uitgeput van krachten is hy te Autgaerden aengekomen. In zyne woning heeft de heel meest er Lodewyckx.hemdegeneeskundige hulp toegediend. De gendarmerie van Thienen is aen- stonds den gekwetste gaen bezoeken. In zyne klee deren telde men 44 loodkorrelgalen. Een onderzoek is begonnen. Men denkt dat de moordenacr een wild slrooper is. Woensdag morgend is te Arlon begraven zekere vrouw Clement, die door eenen ram gedood werd. Toen zy verleden maendag wilde gaen water scheppen ontmoette zy eene kudde schapen; de r.im nam zynen sprong en gaf haer eenen slomp in den onderbuik. De vrouw viel en de ram gaf haer eenen tweeden stomp in 't aengeziehl; het bloed spatte uit neus en mond en 's anderendaegs overleed zy in de hevigste pynen. Zylaetdry kinderen achter, waervan het oudste slechts dry jaren oud is. Verleden zondag had eene maetschappy van Brainc-lc Comle een bal gegeven, en twee meisjes, de dochters van wylen den notaris Saliez, de eene 18 en de andere 20 jaren oud, hadden hieraendeel genomen. Rond 1 uer 's morgens kwamen zy te huis, doch nauwelyks waren zy in hunne slaepkamer of zy lieten erbormelyke noodkreten hooren. De lamp was omge vallen en het vuer, dat zich onmiddeliyk aen hunne ligte balkleedcren had meégedceld, zette hen in vollen brand en overdekte hen met de yselykste wonden. Toen men kwam toegesneld, lagen de beide meisjes, stuiptrekkend en stervend, in de verschrikkelykste pynen. Tot overmaet van ramp viel hun broeder; die om hulp wilde snellen, van al de trappen en brak zich eene ribbe. Alle zorgen tot de redding der meisjes was vruchteloos, de eene gaf nog verleden maendag den geest, en de andere heeft nog geleerd lol dyns dag. Verleden maendag is een reizigerstrein, die van Tamines kwam, tegen een koopwarentrein geloopcn, die in de statie van Sombrefle (Charleroi) stond. De schok was zeer hevig; de machien en al de ryluigen werden gedeeltelyk verbryzeld en al de reizigers, ongeveer een dertigtal, benevens hel dienstpersoneel werden gewond. Dit ongeluk wordt toegeschreven aen de onachtzaemheid van een exenlriekwachter. Verleden nacht hebben beambten van don yzeren weg op de rails, naby de statie der Guillemins, te Luik, het verschrikkelyk verminkte lyk van een onbe kenden persoon gevonden. In de nabyheid der plaets, waer men den ongelukkige ontdekt heeft bestaet een doorgang,dien hy heeft moeten doorgaen, waerschyn lyk zal hy den trein niet bemerkt hebben waerdoor hy verpletterd werd. Verleden zaterdag avond was het gehucht Mar- tinsart, dat op de grenzen der gemeenten Seclin en Avelin gelegen is, hel tooneel van een schrikwekkend drama. Het was omstreeks 8 ure en zoo klaer als ware men in vollen dag geweest, toen twee mannen stilzwygend naest eene haeg, door eene weide voortstapten. Het waren de genaemden Chrétien, veldwachter te Avelin en de jachtwachter Lebrun, de eerste had voor alle wapen slechts eenen stok.de andere droeg een geweer onder den arm. Eensklaps bleef Chrétien stilstaen en Lebrun;, die hem volgde, zag in een wilgenstruik een persoon in de houding van een loerjager, wiens aengczicht tot aen den neus door eenen sjerp was bedekt. Een manestrael glimde op den loop van het geweer des nachtelyken jagers, en dit ook verraedde zyne tegen woordigheid. Chrétien staple op den man toe; doch deze, zich ontdekt ziende, sprong op, legde zyn geweer aen en gaf vuer op den ongelu'kkigen veldwachter en deze viel, als van den donder getroffen. De moordenacr bleef slaen en legde op Lebrun aen. Dit alles gebeurde met de snelheid van den bliksem; Lebrun had inslinklmalig zyn geweer gegrepen en geladen en daer hy Chrétien zag vallen, legde hy op zyne beurt aen en schoot op den moordenacr; doch deze loste op hetzelfde oogenblik zyn tweede schot en Lebrun viel naest Chrétien neêr. Lebrun had echter hel bewuslzyn niet verloren, en had nog de magt van op te staen en zich tot aen de digtstbygelegene huizen voort te slepen, welker be woners door die dry schoten waren in opschudding gebragt. Op de aenduidingen van Lebrun liep men naer de plaets der misdaed en men vond er twee lichamen in eenen breeden bloedplas liggen; Chrétien was op den slag gedood en dé moordenacr was ster vende. Chrétien had de lading in de volle borst gekregen, het jagtlood had, van op eenen afstand van slechts vier stappen, als een kogel hem de borst doorboord. Het schot van Lebrun had den arm van den moorde- naer vermorzeld en was daerna eveneens in de borst

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2