N° 201. Zondag 8 November 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 7 November. Een millioen,als 'tn belieft! Hiiilenlaiidsch Nieuws. G-azette Aelst Het Bureel ven liet l»I«d la B«vratl#d In de Kiipallealraet 11, waer ullo l>rleven, gehlen, enz. vrnclitvry mouten toegezonden worden. AbonnemenUprjr* tf Ir. Jaara, voor«rbetaell»«or. Voer den bulten k*m men Inachryvon In nl de postkantooren, en veor de landelyke gemeenten by de briefdrager- Men erinnert zich met welke prysbare hard nekkigheid M. Kervyn van Lettenhove by de Kamer aendrong om de verschillige kassen der onderwyzers, ingerigt krachtens de wet van 23 september 1842, te versmelten in éëne kas, on der de benaming van algemeene voorzieningskas der primaire onderwyzers. Het inzicht van den achtbaren oud-minister van 't inwendig was de onderwyzers van den buiten die, onder 't op zicht van het pensioen, ver onder die der ste den staen, op denzelfden rang te brengen als dezen, met de eersten de zeilde verpligtingen op te leggen en hun allen gelyk zonder onder scheid het zelfde regt toe te kennen. De Staet, het onderwys gevende door zich zeiven of door de Gemeente, heeft eene strenge pligt te vervullenhy moet zorgen dat degenen die hy met zyn onderwys officieel belast, niet alleen den tyd hunner dienstjaren een gevoeg- lyk bestaen genieten, maer ook in hunnen ouden dag geen gebrek lyden, zy noch hun huisgezin. Met de huidige inrigting der voorzienings- kassen is het onmogelyk een toereikend pensioen aen de onderwyzers van den buiten te verzeke ren. Dit is zoo waer dat niemand in de Kamer is opgestaen om, nopens dat punt, M. Kervyn te wederleggen of tegen te spreken. Sedert dien is er, te Namen, een onderwyzers-congres ge houden geweest, en aengaende dees kapittel, werden er daer aerdige feiten opgehaeld. Men sprak, onder anderen, van eenen ondervvyzer die blind geworden was in de uitoefening van zyn ambt. De man moest dus op pensioen ge steld worden. Wat kende men hem toe? De somme van 150 fr., zegge honderd vyftig fran ken!.. Om van de eerste week af van honger niet te sterven, moest hy op zoek naer werk. Hy vonder in eene smidse: daer trekt hy thans den blaesbalg!.... Wat M. Kervyn voorstelde was dus eene kwes tie van regtvaerdigheid en van menschlievend- heid. Maer zie, MM. Frère en Sainctelette kwamen er tusschen, en de kwestie verkeerde in eene zaek van cyfers en statistiek. Het wetsprojekt werd ingetrokken, en, vóór men den armen on dervvyzer, zyne weduwe en weezen, ter hulp zou komen, moest eerst M. Maus zeker verslag op maken nopens denvermoedelyken toestand der voorgestelde Algemeene Kas. M. Frère hield er- aen te weten of de inkomsten dier kas hare uit gaven zouden dekken. Het was daer de kwestie (i) TWEEDE DEEL. IX. X© Aelst. (99* VERVOLG.) Midilelerwyl was Hanskcn den Rattenvanger al roepend de ronde der stad gaen doen, onderzoekend ol zyn volk op hunnen post was; en eindelyk, langs de Vischmarkt over, trok hy naer de Brusselsche- poort. Gekomen voor de Terezianen, keek hy omzichtig rond zich henen.... alles was doodstil aen die zyde der stad. De kapitein gorde zynen sabel, schoof pon- jaerd en pistolen onder zyn kleed en wierp zyn geweer op den schouder. Dan boog hy zich diep en kroop op handen en voeten tegen den gevel van 't klooster voort. Hy floot zachtjes.... Een zwarte schim, verdoken in den hoek dof kerk deur van 't Sterrenklooster, bewoog, en kroop den kapitein tegen. Alles veerdig? was de vracg. Alles veerdig, meester. Hebt gy Tist den vaertkapoen ergens ont moet? Tist zit verstoken, hier, in den hol der Wilhe- mynen. Hael hem over den muerendoe hem bykomen.... zonder gerucht!.,.. Best!.... Tist lag nevens den kapitein. Antwoord kort, gebood deze. Waerom zyt gy gevlucht? Waerom zit gy verstoken Omdat ik bang was, omdat ik bang ben..., Van wie? Van de politie. En van my?..,. Ik ben, stamelde de vaertkapoen verlegen, ik ben immers voortdurend uw vriend, meen ik? Dal zult gy haeslie bewyzen hebben.... Ten uwen dienste, meester. Er verliep een oogenblik slilzwygen. Tist, hernam Jan, uw huis zit vol ralten.... 'k Weet het; ik heb er vandaeg nog dry dood geslagen. Ik spreek van fransehe ratten.... Er zyn er zelfs by die u gisteren gebeten hebben..,. Tist begreep niet wel. Doch hy antwoordde: (t) Eigendom der Gazettb van Aelst. niet; het gold hier geen llnantie, maer wel menschlievendheid en regt. Nu, 't verslag van M. Maus is verschenen. Hy begroot de lasten der kas op 1,388,123 franken; haer inkomen op 490,000 Dusjaerlyks een deficit van 898,152 franken. Dus, een geldelyke toelage van, 's jaers, 900,000 fr., in ronde cyfers, zou vooraltyd 'l be staen verzekeren van die zoo nuttige, ja, hoogst- noodzakelyke instelling door M. Kervyn voor gedragen. Maer nu, hoe die900,000 franken bygehacld? M. Maus stelt voor de jaerwedde van de on derwyzers der steden te doen verhoogenom hen in staet te stellende som door deAlgemeene Kas vereischt, gezamentlyk te kunnen byleggen. Wy nemen de vryheid de kwestie anders op te lossen, en wy zeggen De Staet legt eene lagere school op aen elke ge meente; bygevolg het is eigenlyk de Staet die de onderwyzers te werk stelt; bygevolg nog, het is de pligt van den Staet degenen ter hulp te komen wier loon door de gemeente betaeld, ontoerei kend is om hun bestaen voor later te verzekeren. De Staet kan die pligt vervullen op twee ver schillige wyzenOfwel, met, te dien einde, genoegzame toelagen te verleenen aen de bui tengemeenten; ofwel, met de voorzienings- en pensioenkas van de landelyke onderwyzers dusdanig ter hulp te komen dat deze, wat het pensioen betreft, op den voet gesteld worden van de stcdelyke onderwyzers wier gelyken zy zyn onder 't opzicht der bewezene diensten. Wanneer een besluer 20 millioen kan uitste ken tot het bouwen en meubleeren van school lokalen, mag er, dunkens ons, ook wel een mil- lioeutje af om de onderwyzers zeiven een lot te bezorgen waerdig van het ambt dal hun is toe vertrouwd. Wat aengaet het voorstel van M. Kervyn, nog eens, weel men gelden te vinden, zeer aenzien- lyke gelden, om fransehe en min of meer vlaetn- sche tooneelstukken te bekroonen,om peerden- loopen'aen te moedigen, enz., enz., zou men ergens niet een millioen weten te vinden om van den honger, de ellende, en zelfs, gelyk M. Kervyn het zegde om van den bedelzak te bevryden een talryke klas beambten die, samen met den priester en den kloosterling, door de belgische lamiliën worden gelast derzelver kin deren in de pligten van christen en eerlyk man te doen opgroeien. Dus, heeren van 't Inwendige, en gy, heeren der Kamers,geenen uitstel meer en.... een mil lioen, als 't u belieft, of de onderwyzers zullen petitionneeren tot dat zy regt bekomen. Fransehe ratten of vlaemsche, 't is my gelyk: 'k zal ze morgen wel vinden. Morgen is het te lael. Gy hebt u eigen zeiven verraden, en dezen nacht brengt gy uw kroeg haer laelste bezoek. Hoe meent gy het, meester? Op slacnden voet trekt gy myn wakersplunje aen. Gy gaet naer de Werf en gy steekt uw kot in brand.... Tist was als van den bliksem getroffen.... De man meende slecht verstaen te hebben. Ik, kreet hy, ik myn huis in brand steken: Als de klok zal twaelven slaen,zal ik staen boyen op de forten. Vandaer moet ik uw nest zien vlammen, of morgen hangt gy aen de galg!.... Myn arm broodvvinningsken! kermde de vaert kapoen. Wy zullen er u een ander bezorgen. Maer, meester lief, het is myn huis niet! Zoo min als de kalamande kazak waer gy mede aen 't lyf loopt.... Tist viel aen 't weenen. Ta, ta, UI riep Jan, genoeg gepraet. Luister, er is geen gevaer. En hy gaf den vaertkapoen de noodige uitleggingen. Daerop zond hy hem weg, zeggendeRook ze eens wel in; Jan De Lichte zal 't u loonen En nu, vroeg hy lot den bygebleven makker, hoe geraek ik boven den stadsmuer Ik wil het tooneel in zyn volle majesteit aenschouwcn.... Van in den hof der Slerheeren, by middel van een ladder of wat anders.... Begrepen. En de schildwachten? Er is onwedcr in de lucht; 't begint te regenen. De schildwachten zullen zich in 'l droog houden... Inderdaed, morde Jan, er is tempeest op bande.... Het zwerk zakt stadwaerts over.... Doemnis, morgen zullen ze zeggen dat hc-t de bliksem heeft ge- daen.... 't Gael tegen! Gelukkiglyk dat wy, op uw bevel, onze voorzor gen hebben genomen. Ha! Gy hebt het vaendel by? T Was immers het voornaemste.... Inderdaed, er kwam zuid-oost een onweer op, een dier geweldige stormen welke hel voorseizoen ge- wonelyk medebrengt; een dier woeste voorboden der lieve zoele lente die, al verdelgend soms, den sehcids- pael slaen tusschen winter en zomer. EHANUIIYU. Luidens liet verslag van generaal Cliareton nopens de lierinrigting van het leger, zooals hetzelve verleden zaterdag is openbaer gemaekt, zal de elfektieve magt van dit ryk bestaen uit: 144 regimenten infanterie; 18 bataillons ja gers te voet en 6 bataillons van hetzelfde wapen te peerd, hierin niet begrepen het korps dat bestendig in Aigerie onderhouden wordt. De ruitery zal bestaen uit 70 regimenten, buiten het algerisch korps; de artillerie uit 36 regimenten, elk regiment sterk 13 batteryen;de ingenieurs uit 20 bataillons en 20 eskadrons, en de trein uil 20 eskadrons. Bezydeu deze legermagt zullen er twee sterke hulpkorpsen zyn, hel eene tot bescherming der yzeren wegen, het andere tot dekking der tele- graefkabels. Het teritoriael leger zal bestaen uil 144 re gimenten infanterie; 18 regimenten ruitery; 18 regimenten artillerie en 18 bataillons inge nieurs. De gezamenllyke magt van het Iransch leger, builen het vaste korps in Algerië zal dus be staen uit: 288 linieregimenten; 24 bataillons jagers te voet en te peerd; 88 regimenten rui tery; 54 regimenten artillerie, met 612 balteryen geschut, buiten een aenzienlyk getal ponton niers en twee sterke korpsen, tol het dekken van telegralen en yzeren wegen. Elk regiment infanterie is samengesteld uit 75"officiers en 3137 onderofficiers en soldaten. Het depot bestaet uit 14 officiers en 1094 min deren. De bataillons jagers bestaen uit 24 officiers, 1039 soldaten en 9 officiers met 550 man voor hel depot. De ruitery bestaet uit 40 officiers met 662 man per eskadron. Elk depot is sterk 14 officiers en 331 soldaten. De artillerie telt, per voelbattcry5 officiers en 198 soldaten; per ba'iery te peerden te voet: 5 officiersen 168 manschappen en pér vliegende battery een met 't tweede gelykstaende getal soldaten. Elk balaillon der genie is samengesteld uit 22 officiers en 909 manschappen. Het schynt dat er te Parys reeds poogin gen gedaen worden* om zoodra de Nationale Vergadering weêr is byeen geroepen, aen het uitvoerend bewind eene bepaalde rigting te ge ven. Er moet in het paleis der Elysées, door de omgeving van maerschalk Mac-Mahon, reeds aen eene boodschap gewerkt worden, die de Nationale Vergadering zou uitnoodigen de magt van den president van het uitvoerend bewind, Onder de botsen van den rukwind kryschlen akelig de yzeren weerhanen boven torens en huizen; zand en regen stormde in rollende dwarldrommcn huilend door de stralen; de geschokte ketens rinkelden in hare hangscls; de zware stadslampcn zwierden ver wilderd, en sprongen om hare koorden al te rukken. Menige lanleern was uitgedoofd; andere braken, andere stortten neer, rolden over de hobbelige kassei en mengden haer geratel met het gekletter van den hagel op de rammelende vensterruiten der wyken. Kwaerl voor twacll was er builen geen enkel licht meer te bespeurendien afgryslyken nacht, had hel orkaen zich met de verlichting "der stad gelast. Verblindende vuerflilsen ontscholen de wolken, kruisten, schermden door elkander, verzwonden om op nieuw, en gedurig verdubbelend, in slingerenden slangendans rond kerk- en stadstorens te spooken....; en terwyl de krakende donderslagen den grond deden beven, en den roep der verschrikte wakers en het geklingel van het getyslerd klokkenspel onder hun onizaglykc stemme smoorden, stond in elk huis de gewyde keers ontstoken, en moeder, omringd van haer bevend kroost, las hel Sl-Jans Evangelie \oor.... Eensklaps, laugs de vyf poorten heen, klom, legen wind en storm op, een yselyke kreet boven de stad Brand! Brand! Aelst staet in vuer en vlam!.... Wee! En de brandklok klepte, en de trommels sloegen, en de tromper boven den toren blies alarmEn burgers en soldaten, en nachtwachten en spuiters vlogen toe, en.... zegt de traditie, dien nacht had Jan De Lichte den duivel bezworen, en Luciler spookte in de wolken, en dien nacht werden zeven huizen in asch gelegd lot den gronde,... En Jan De Lichte? Daer, boven op den muer, tegen de Brusselschc- poort, geleund op eene lange sper, daer staet hy, de helsche bandiet, bleek en bevend van ontroering; daer staet hy, de hand over de stad gereikt, als de genie der verdelging, en vloekend, en zwerend en roepend: dalze nu nog zeggen dat ik niet durf!.... En met koortsig geweld wrong hy do spar in den grond, ontrolde eenen langen witten wimpel, knoopte hem boven den top, sloeg er zynen ponjaerd in.... en de wimpel kletste in woeste vouwen op den wind, en, by hel schillerend bliksemlicht, las men, in grove roode letteren, den ouden spreuk der bende: Allen voor EénenEéne voor Allen.... De plaots waer Jau De Lichte op dit oogenblik stond, is in den kortst mogelyken tyd te kegelen. Indien die pooging moest mislukken,zoo wordt er ver der gezegd, kan er niet aen gelwyfeld worden, of liet Wetgevend Licliaem zal weldra zyn einde zien naderen, dat wil zeggen, zal door een nieuw Wetgevend Liehaem vervangen worden. De republiekeinsche dagbladen zeggen dat er zes scheidsmannen zullen benoemd worden door MM. Grévy, Jules Simon en Gambetla om eene verzoening tot stand te brengen tusschen MM. Andrö Rousselle en Levasscur, de twee republiekeinsche kandidaten van hel departe ment Oise. DUIT8CULAND. De korrespondentie tusschen graef von Ar- nim en den Staets-sekretaris von Bulow, is zaterdag morgend te Berlyn openbaer gemaekt. Deze lirieven bevatten de olïicieele beslati- ging, dat de vermiste depeches te Berlyn wer den genummerd en duidelyk werden aengevuld in het depeche register te Parys, waardoor de enkele kwestie van het proces duidelyk is op gelost. Er kan dus geen twyfeljmeerbestaen, nopens de vermiste meedeelingen.namelyk dat dezelve officieel waren, in de lelterlyke uitdrukking van hel woord. Het feit dat een deel derzelve zinspelen op politieke toestanden, wordt aenzien als zou hierdoor de zaek van graef von Arnim nog hopeloozer worden, wanneer dezelve onder een wettelyk oogpunt onderzocht worden. De openbaarmaking dezer brieven door par tyen welke den grael genegen zyn, zou geheel onuitlegbaar blyven, of het moest zyn, dat de wensch bestond het publiek op breede schael bekend te maken met loopendc geruchten no pens een verondersteld bondgenootschap van den graef en zekere beroemde persoonen. Er bestaet reden te gelooven, dat die geruch ten geheel ongegrond zyn, omdat dit een zeer slechten indruk zou \erwekken indien de wensch bestond, uit dit bondgenootschap voor deel te trekken. Om te bewyzen tot hoever dit alles waar heid is en hoe weinig kans er bestaet het pro ces te zien ophouden, zal het genoeg zyn aen te haleu wat de Weser Zeitang in haer laetste nummer meedeelt: Met zekerheid kan worden gezegd, dat M. von Arnim uit zyn voorloopig arrest is ontsla gen, op grond dat professor Scerzka en M. Li man, geheim medicinaelraed, na herhaald on derzoek, beiden verklaerd hebben, dat eene langere gevangenis voor den beschuldigde zeer ernstige gevolgen zou hebben; dat zyne ge zondheid als onherstelbaar verloren moest be- De schildwachten waren op het gerucht der alarm trompet builen geloopen en kregen het vaendel in 't oog.... Qui vive! klonk het hoog en luid.... Ik, was 't antwoord, ik, Jan De Lichte! Een geweerschol ontplofte en Jan tuimelt liet water Hv zwemt zeer moeielvk: is hy getroffen? Zoo na! schertste hy duikelend; vlak op myn kuras!.... Hoe een kuras te pas komt, he! Het was inderdaed zyn zwaer harnas dat zyne be wegingen hinderde. Hy kwam boven...Een tweede schot gevolgd van een derde, brandden los boven de poort. Hy duikelde, op nieuw, en volk hoorende komen loegcloopen aen den overkant, zwom liy onder water tol aen heteerste eiland, gevormd doorden stadsgracht en den Dender. Daer hield hy zich zachtjes schuil in hel riet. Er kwamen fakkels by van wederkantenJan werd lastig. - Als zo meenen dat ik hier voor hunnen zot tol morgen ga blyven steken in de modder gelyk een paling, morde hy, dan hebben zy hel mis op. En stil zyn bovcnvcsl uitspelende, zond hy ze vlotten op de ty. De vest dreef 'traegzaem op, in dc richting van Hofstade. - Goed,lachlcdcoolykevos,z'hebben zeinToog.... Schieten maer,jongens! Pan! pan! verzenderkensdag! Wel getroffen! 'k Wist niet dal dc hoeren van Mylbeke zulke fyne schutters waren.... 'k Zal 'l onthouden. En de schutters, gevolgd van de aljyd aengrocionde menigte, op het geknal der l'usicken en hel zicht van den brand samcnslroomend, vooraleer zy, tol hun schando,-hadden bemerkt dal zyde kazak voor denman hadden, was Jan het riet uitgekropen en liep in volle vaerl regt naer Affligembosch. Wordt vjortgezel.) gcmakkelyk ie bepalen. Men raadplege dc kaert onzer stad in do Flandria lllusiraia van Sundcrus. Deze kacrl vindt men, op cenigszins mindere schael vervaerdigd, in dc geschiedenis der stad Aelst, onlangs uitgegeven door de verdicnslige schryvers der monographien onzer vlaemsche gemeenten. MM. Frans dc l'ottcr en Jan Broeckaerl. Verlamden met de Brusselschepoort, paerde gelykloopcnd met don schcidsmucr van den hof der Wilhemynen, de muer der versterking, die oostwaerls op, stomph tekig afbrak achter hel Beggynhof, om vandaer, krom mend, de Dendcrmondschepoort te bereiken. Dszen kant tusschen den tuin van 'l klooster en den muer der forten, liep ccne weg Hel is in dezen grond, aen den voet van den muer, dal, volgens den schryver, Jan De Lichte zyne sper moei hebben geplant. Jan zelf stond boven den muer tegen de poort, en achter hem tagen de grachten. (Nota van den uitgever,)

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1