N° 202. Zondag 15 November 1874. 4<le Jaergang. WllvlLYIvSCII NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 14 November. Buitenlaudsch Nieuws. Gazette van Aelst Het Bureel van het blad Is gevestigd In de Kupellestraet IV* 11, weer alle brieven, gelden, enz. vrachtvry moeten toegezonden worden. Abonnementeprys S5 fr. »sJaers, voornfbetnalbnur. Voor den bulten ban men Inschryven In al do postbnntooren, en voor de Inndelykc gemeenten by de. briefdragers» SPANJE. De Union van Parys spreekt met ophef van de overwinning, welke generael Saballs over het republiekeinsch leger moet behaeld hebben te Castello, in de provincie Gerona, ofschoon de HavasReuter die overwinning als eene neerlaeg wil doen doorgaen. Derepubliekeinen lieten op het slagveld achter, 2 Kruppkanons, verschei dene honderden geweren en 600 man, terwy'l het overige der kolom in wanorde devlugt nam. Er valt weinigaen te twylelen of deze inligtin- gen zyn nauwkeurig, vooral omdat de Gaceta Official nog niet gesproken heeft over het geluk der republiekeinsche wapens by den veldslag van Castello, maer nog meer dewyl de zoo ern stig beloofde versterkingen niet te Santander aenkomen. Door die overwinning is aen gene rael Saballs den weg geopend naer de hoofd stad van Spanje. Wat of ook de republiekeinsche drukpers in Spanje en de Havas Reuter zeggen, is liet niet temin waer, dat er een groote schrik heerscht te Madrid, zegt de Union van Parys en het dui- delyk bewys hiervan is, dat het gouvernement de geheele ernstigheid van zyn toestand gevoeld, door al de reserven waerover het kan beschik ken, naer het noorden te zenden. Wanneer men de bedryvigheid ziet waermeê de hoofdstad te werkgaet, zou het schynendat vande inneming van Irun het lot der republiek afhangt, en nog- tans kunnen de republiekeinen niet ontkennen, dat tegenover de algemeeneontevredenheid der bevolking en de wanorde, waerin alles zich be vindt, een zegeprael van don Carlos voldoende zou zyn, om de voorvallen teverhaesten en den toestand van maerschalk Serrano en zyne aen- hangers, meer dan moeilyk te maken. Op de hoogte, waerop vandaeg de zaken ge klommen zyn, kan de minste vuerglenster ge heel Spanje in oproer brengen, en de toekomst eener republiek ingevaer stellen die geen steun punt in het land vindt en welke langs alle kan ten dreigt in te storten. De hertog della Torre en zyne aenhangers bevinden zich in moeilyke omstandigheden, of schoon ook zyn gouvernement door de meeste Stalen van Europa erkend is. Het bombardement van Irun is sedert maendag morgend herbegonnen. Er lagen dien dag 10,000 republiekeinsche manschappen te Passages gereed om op te ruk ken, ter ontzetting der belegerde stad. De Carlisten hebben post gevat in de passen (i) TWEEDE DEEL. X. Hier en daer. (100* VERVOLG.) Geachte lezer, \vy naderen allengskens het einde van het Tweede Deel onzes verhaels. Doch vvy slaen de geschiedenis der bende nog eenen merkelyken achterstel schuldig, welken wynoodzakelykeerstvooral dienen by te leggen. De lezer weze dus toegevend en hebbe het geduld ons te volgen hier en daer: wy zul len het trekken zoo kort mogelyk. Dan sluiten wy met de bruiloft van meester-kapiiein fcn Mie-gendarme, om onmiddellyk hel derde jaer aen te vangen, hel eigen- lyke bloedjaer der bende; maer ook hel jaer barer bloedige boeling en harer uitroeiing door de hand van den beul. Vooreerst het steerlje van Jans bezoek te Aelst. Terwyl de bewoners van 't omliggende, oost en west waren; toegesneld om den brand te zien, braken twee ploegen roovers gelykerlyd in op Mylbeke en op Schaerbeke, schependom der stede. Op Schaerbeke, zooals.men het zich erinnerl, waren zy gevyven; op Mylbeke waren er acht gezonden. Op Schaerbeke, na alles geplunderd te hebben by de De Geylersen by de Muylaerts, waren de vyf hel weten te ontsnappen. Op Mylbeke werd de ploeg op heeterdaed betrapt door de boeren, in het huis van Pieter Van Mieghem. Vyf ontvluchtten langs deuren en vensters, maer dry stonden. Zy lieten zich gedwee vangen'1 was immers zoo dat de kapitein hel had bevolen. Na den ganschen nacht onder de waekzaemheid te zyn gebleven van degenen die hen hadden aengehou- den, en na monigen stool en stamp te hebben ontvan gen, iels wal zy derhalve met buitengewoon geduld verdroegen, werden de dry 's andereridaegs vroeg, rond acht ure, feeslelyk naer Aelst opgeleid, gekoord en gebonden. Onnoodig te melden dat al wie becnen had op Mylbeke, den stoet achterna liep. De banen lagen overstroomd, en slechts met door de zwalpende mod der te polsen kon mén vooruit; maer de nieuwsgierig heid was te groot. Elkeen wilde de gevangenen van (1) Eigendom der Gazette van Aelst. tusschen beide plaetsen en verdedigen dedoor- gangspunten met groote magt. Berigten uit Ilendaye dato 10 november, zeggen 1° Dat er gisteren, rond 1 uer namiddag, negen booten met 263 man uit Fontarabië voor Irun zyn aengekomen, inde haven van Santiago. 2° Dat de verzekering loopt, als zouden er 12 tot 15,000 man, met 26 kanons ontscheept zyn te San-Sebastiani en Passages, onder de bevelen van de-generaels Laserna en Blanco. 3° Dat er versterkingen zyn aengekomen in het carlistisch leger uit Navarra en dat de bri gadier Mogrovejo, Andoain en omstreken bezet, met 6 bataillons Castiljanen en 8 veldstukken. De Vyandelykheden zullen echter naer alle waerschynlykheid niet hernomen worden dart binnen twee of dry dagen. De nachtelyke stilte werd niet gestoord dan door eenige enkele geweerschoten. De geheele dag van gisteren meegerekend, zyn er 260 kanonschoten gelost; namelyk 77 door de Carlisten van de hoogte van San Mar- cial; 131 door de belegerden van liet fort Tele- graef; 36 uit het fort Mendivil; 13 uil de sterkte Carronniere en 3 uit den toren. Tydingen uit San Juan de Luz, onder dato 10 dezer, en welke geheel vanrepubliekeinschen oorsprong zyn, luiden als volgt: De generaels Laserna en Lomo zyn verleden zondag binnen Irun geweest. De stad heeft weinig geleden van 't bombar dement. Lr zyn slechts eenige huizen verwoest. De bezettingstroepen verkeeren in eenen zeer opgewonden toestand. De bevelhebber éevmiqueletosheefl verklaerd, dat de verdediging der stad verscheidene da gen kan volgehouden worden. De Carlisten hebben eenige kanons van de belegeringsbatleryen weggevoerd. Maerschalk Ellio. was zeer ongerust toen hy de aenkomsl van republiekeinsche troepen te San Sebasliani vernam. De Carlisten leggen verdedigingswerken aen op de hoogten die de wegen naer Irun enüyar- zun beheersehen. Generael Lomo beschikt over 36 kanons en 23 bataillons. Gedurende het bezoek der generaels Laserna en Lomo in Irun, was het vuer der belegeraers zeer hevig. Er bevond zich eene talryke menigte op den franschen oever van den Bidassao. Een aenval ter ontzetting van Irun, schynt onvermydelyk. Generael Moriones bedreigt de baen op Pain- peluna, aen het hoofd van 18,000 man. naby zien. Zy waren van de bende, 't was alom ge welen; zy hadden hel bekend op d'eersle vraeg en zonder omweg; zy hadden het verklaerd vóór den veldwachter, en de veldwachter had het verteld, en de veldwachter had erby gevoegd dal de bandieten gereed waren hunne verklaring vóór de regiers le staven...-. Er viel dus niet meer le twylelen, zy waren van de bende. Men zou ze op de lorluer spannen, men zou ze beproeven op water en vuer, en zy zouden klappen of ze wilden ol' niet; zy zouden openbaren waer de kliek zat, waer Jan De Lichte le nypen was. En nypen zou men hem,al ging hy met den duivel om, want zyne konst was geen geheim meer. Een oud wyl' uil 'L Cnokkenbosch,onder üuaremonl,een toover- heks veel magliger dan hy, had hem bezworen en zynen duivel doen spreken; en de kapitein had bekend dat koorden noch kelens hem konden binden; maer dat, bond men hem met eenen vlassen draed, door de eigene hand zyner moeder gesponnen inde maneschyn, hy dan alle magt verloor. En dal was de wrake Gods. Jan, eenen nacht dat de muue scheen, was 'L huis gekomen om zyne moeder geld af le eischen; en daer zy, de arme sloor, het hem niet geven kon, had Jan zyn oude moeder vervloekt, de booswicht!.... Dat vertelde ipen. Misschien, viel een wyf in, misschien is de kapi tein onder de dry gevangenen, wie weet? Hel wyf werd uitgejouwd, lnderdaed, niemand ter wereld was tol heden, achter den vlassen looverdraed gekomen van moeder Beth; Jan De Lichte was befaemd als zynde een der pronlste jongens der streek en, van de dry gevangenen daer tegenwoordig, was de eerste scheel, de tweede een bultenaer, en de derde een oud grys manneken dal vooruil sukkelde op een kruks- keh..., Doclfanders zagen zy er stoute, franke deug nieten uit. Onbeschaemd en onbevreesd keken zy van onder hun verward hangend haer iedereen in d'oogen, net of zy niets misdaen hadden noch ol hun niet het minste leed bedreigde; zy lachten en jokten, en ware er de veldwachter niet tusschen gekomen, zy waren aen 't zingen gegaen van Jan Den groolen man Dien niemand temmen kan!.... En zoo al pralend en preutelend, elkander stampend en verdringend, naderde de drom de stad. Den stoet vooruit, stapte met den blanken sabel in de vuist, de veldwachter van Mylbeke. Wat zag hy er uiterst fier uil, de vrome man! En inderdaed, er was reden toe. Wat de politie niet vermogt, de politie Eene talryke afdeeling republiekeinsche troe pen rukt op in de richting van Tolosa. Eene depecheuilBayonne, 10 dezer zegt, dat de toestand rond Irun onveranderd is gebleven. Er moet dezen morgend een korps van 300 republiekeinen binnen Irun gedrongen zyn, om het garnizoen te versterken. Gisteren werden er 157 kanonschoten gelost, welke gi'ootendeels van de forten die Irun ver dedigen, vertrokken. De Carlisten hebben hierop byna niet geantwoord. Het gros hunner slryd- magt is opgerukt tegen generael Lomo, welke zy opwachten in sterke positiën. Don Carlos was gisteren te La Puncha. Hy bezocht den post naby de waedbare plaets van Telasia, op 800 meiers bezyden Behobie. Vun- daer vertrekt by naer Vera. De Union van Parys heeft de volgende oflicieele berigten ontvangen over den uitslag van den aenval der republiekeinen op de car- listische positiën voor Irun. Generael Lomo, is den 10 dezer met eene aenzienlyke strydmagt opgerukt tegen onze positiën tusschen Alzaen Renteria. Onze posi tiën besloegen eene uitgestrektheid van ruim dry mylen. Ten 1 uer namiddag, trok lïy zyne reserve troepen samen langs den kant van San Marcos en brak door op dit punt onze verdedigings linie. De linkervleugel van ons leger veranderde zyn front van aenval, drong vooruit op den reglervleugel van het vyandelyk leger en bragt dit tot staen in zynen vooruilrukkenden marsch. Onze reglervleugel opende een wel gevoed vuer op de vyandelyke liniën, hetwelk den af- togt der republiekeinen voor gevolg bad. De vyand die zyn vernielingswerk en zyne brandstichtingen altyd en overal voortzet, plun derde de eigendommen welke hy op zynen weg ontmoette, terwyl de arme inwoners aen alle soorten van beleedigingen en geweldenaryen bloot stonden. liet verlies langs beide zyden is zeer aen- zienlyk. Don Carlos en maerschalk Ellio hebben des avonds het slagveld bezocht, dat door de Car- listen bezet is. Eene depeche uit Ilendaye, dato 11 novem ber zegt, dat de nacht kalm is'afgeloopen. Op de hoogten zyn de wachtvuren der vyan delyke legers ziebtbaer, die als zoovele seinen dienen, om de onderlinge verstandhouding te bewaren. Al het geraes hetwelk deze week verspreid was over 'l aenkomen van don Carlos op l'ransch grondgebied en het overlaten zyner aenhangers van Vlaenderen en van Aelst erby, had hy uitgevoerd, hy,,eenvoudige boeren pretor! Ily had een gal in de bende geslagen, en van de afschuwelyke kliek £die overal zaten nergens lo vinden was, kwam hy*er op met dry, met dry gelyk! lloe trolsch slak hy de borst vooruit! Waerlyk, de Brusselschepoort scheen hem deesmael noch hoog noch breed genoeg om hem doorgang le bieden!.... Wel is waer, niet ééne der bandieten had zynen naem willen zeggen; op niet éénen der dry had men papieren gevonden. Maer dat was nu 'l minste: zy waren van de bende, Mylbeke lag boven, en langen lyd zou men in Aelst gewagen van Mylbeek's vinnigeu pretcr! Boven de poort stond nog de sper van Jan, met hel druipend en aen Harden gereten vaendel langs henen geplakt. Dit gezicht tergde de brave poorters zeer, en menige vuist klom dreigend op legen dit akelyk zinnebeeld der lalsle boosheid, en er werd luidop ge- vraegd waerom de overheid dat helsch getuig niet lang had beneden gp.haeld, ofwel, of de overheid misschien bang was?.... Binnen de stad was iedereen in drukke bedryvig heid. Hel orkaen van den nacht had droeve sporen gelalen inallewyken. Stukken van afgeruklevenslers, luiken en daken lagen verstrooid overal, en terwyl de laetste rookwolken, uil de gloeiende puinen der in asch gelegde huizen stegen en verzwonden, werkte men fel met bezems en schuppen om de stralen le ruimen. Do veldwachter was de Ponlslraet in; maer daer begon eensklaps voor hem de kaerl te keeren, en hy mogl vreezen of hy de vangst waerop hy zoo lier was, wel gaef en ongeschonden zou leveren.... De burgery had nauwelyks vernomen wie degenen waren die men opleidde, of de luidruchtigste verwenschin- gen gingen op tegen de bende. De Aelslenaers, dien nacht zoo wreed beproefd, wilden hun eigen regl doen; reeds vlogen eenige bezems en schuppen naer het hoofd der gevangenen en men wilde hen volstrekt aen hel lyf.... De gevangenen noglans zagen er weinig verlegen uil. Eene van de dry dorst zelfs aen den veldwachter zeggen dat, wist deze op slaenden voel den oproer niet te stillen, hy de wanorde zou le bael nemen om le ontvluchten. En de bandiet trok zyne koorden los, greep een mes en sneed de banden door van zyne makkers,... Men verbeelde zich den toestand van den armen pre- ter! Hy riep, hy bezvvoor het volk in den noem der wel, hy schermde wreed met zynen sabel. Maer T kon niet balen; en hy en zyne buit waren vcrloreh mannen aen hun lot, is ter beschaming van de meêdee- lers van dit valsch berigten lot lesvoordie druk pers afgeloopen, welke te vroegviktoriekraeide voor de republiek in Spanje. Wel is er eene depeche van carlisliscben oor sprong die zegl, dat don Carlos 'l belegerings korps te Irun verlaten heeft; dit was echter niet om liet fransch grondgebied aen le doen, maer wel om zich naer Vera te begeven. Te Parys, waer door den spaenschenafgezant zoo sterk was aengedrongen op deinterneering van don Carlos, heeft liet gouvernement de stel lige overtuiging gekregen, dat de zoogezegde olïicieele tyding uit Madrid, even als de ophef- fing van bet beleg te Irun, alles behalve waer- heid inhield. Hot bombardement van Irun wordt sedert 8 november met verdubbelde kracht voortgezet uitdebalteryen van San Marcial, en don Carlos doorliep dien dag al de buitenposten der belege ringswerken om zich met eigen oogen te over tuigen van den toestand waerin zyne manschap pen zich bevonden. liet l'ransch gouvernementdat op verzoek van den spaenschen konsul te Bayonne en op aen- drangvan markies Vega y Armijo le Parys, een streng onderzoek heelt ingespannen om de waer- lieid te kennen nopens bet berigi der aenkomsl van don Carlos op fransch grondgebied, heelt Le Bayonne in 'thuis,waer de spaensche spion nen don Carlos hadden zien binuengaen, na- tuerlyk niets gevonden. Ondanks liet nauwkeurigste onderzoek der polieie, werd er in het buis der baskisclie fami lie niets aengetrofi'cn, dat van digi by ol ver af kon doen vermoeden, dat don Carlos daer den drempel bad overtreden. Hel antwoord van bet l'ransch gouvernement, op de aenvraeg van den spaenschen vertegen woordiger tot interneering van don Carlos, is dus alles behalve vleiend geweest voor de be- kwaembeid van den spaenschen vertegenwoor diger en zyrte agenten te Bayonne, en zal waer- schynlyk liet spaenscb gouvernement en zyne vertegenwoordigers voorlaen wat omzichtiger doen handelen, dan wanneer er kwestie is, zich aen le stellen als verongelykte party en denkt het regt le bezitten te mogen eiseiien, wat an ders zou kunnen geweigerd worden. I>U1TSC1ELAA1>. Het proces van graef'von Arnim is op de rol van de korreklionneeie* regtbank van eersten aenleg gebragt, om op 3 december aonstaende opgeroepen te worden. De beschuldigde beeft een eerste verboor ondergaen. Men beeft ins- gelyks zyn zoon ondervraegd, die verdacht is. van eene depeche aen de dagbladen gezonden geweest, was een piket ruitery, op hel gerucht toe gesneld, niet bygesprongen om de orde le herstellen. De gevangenen werden de menoiten acngedoen en de stoel dreel marktwaerls op. Aen den hoekder markt zal een hedelacr:hy wachtte den stoet al. Die bedelaer had maer ééuen arm; de regler mouw van zyn kazak was toegebonden en in hel bovendeel slak slechts een korte stomp meer. Sedert eeu uer reeds zat hydaer te klagen, met bevende stem hel medelyden der voorbygangers afsmeekende. Men had hem zyne papieren doer ophalen. Zyne papie ren waren in regelhy was een gekwetste van 't leger, voorzien van eene deugdelyk ondergeleekendc per missie om te bedelen.... Naermate de gevangenen naderden riep hy luider en luider, maer deesmael in zulke aerdrge, vreemde talen dal de goede lieden niet beter dachten of die verminkte schooier las zyn Vader-Ons in het latyn.... De gevangenen trokken voorby, knikten vriendelyk den schooier tegen, en een oogenblik later, zalen zy alle dry opgesloten onder den toren. De menigte hield stand op de markt: zy wou welen wat er met de bandieten ging gebeuren. Do politie de opgewondenheid van 'tvolk bespeurende vreesde voor ernsligen en algemccnen oproer. Bygevolg het volk werd uilgemaend de.placls te ruimen: hel volk was hardnekkig; hel cisehte luid dat men op slaenden voet de galg zou rcgieu De stadsgreflier moest byko- men: deze beloofde, in name van den Provoost-genc- raeldat de galg zou slaen en T rad erby, vóór noen -- Dus lot vóór noen! anltvoorddeu de meest be- daerden; en do eene trok den anderen moe en zoo kwam de markt allengskcns in ruste. De bedelaer ook verliet zynen post: Vóór noen, vóór noen,laehlte hy binnensmonds, dal is wal vroeg,zoo vroeg zelfs dat er niet éénen der dry een haer van hel hoofd zal geraekl worden. Zy hebben zich laten opsluiten op myn bevel, en zy mo gen gerust zyn, ik waek over hen.... Brak' de politio haer woord en wilde men hun by geval kwacd, zy welen nu wal zy te doen hebben: ik kom hel hun le zeggen en zy hebben my begrepen.... En nu, vooral vaerwel le zeggen aen Aelst en zynen loreu, eerst den Bebuen gesprohen. De nieuwe politie gaol in onderhandeling treden met de dry vrienden, en de vrienden moeten dagelyks van mynenl wegc 011- derrigt worden nopens hetgeen zy te bekennen ol le loochenen nebben. Meester BeB3en zal myn corres pondent zyn hy hen. Wordt, voorUjezet.)

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1