Kactsspel Esplanadeplein. Kaelsspel Hofstade, te hebben, waerin gezegd werd dat de ketzer- lyke prokureur en de onderzoeksregter eene zitting van den ministerraed hadden bygewoond, voor de aenhouding van den gewezen afgezant. De jonge graet' heeft verklaerd, dat hy daerover geene inlichtingen kon geven en dat hy geens zins al de persoonen kende waerop men in zyne ondervraging heeft gezinspeeld. Dr Julius Lang, uitgever van de brochuer die Revolution von Obeli, van wien er dezer dagen dikwyls spraek was-, is op rekwest van de reglbank van eersten aenleg van Berlyn gedagvaerd om voor de regtbank van Linz te verschynen, als ge tuige in de zaek von Arnim. FRANKRVK. Al het politiek nieuws uit Frankryk bestaet in de overwegingen over den uitslag der laetste kiezingen, door de dagbladen. Hierin volgt natuerlyk elk zyne eigene rigting en beweren zy allen, dat hunne party in de gunstigste om standigheden verkeert, ofschoon ook de uilslag niet geheel en al aen hunne verwachting beant woordde. Verder wordt er dapper gestreden, en voor de republiek, en voor het zevenjarig bestuer, en voor de monarchie, en voor het keizerryk, want deze zyn de vier groote par tyen, die het land en de wetgevende Kamer verdeelen. Door twee fraktiën der Nationale Vergadering, namelyk de twee centrums, wor den langs beide zyden pogingen gedaen tot eene toenadering, dat is, lot eene versmelting of overeenbrenging van princiepen. Hiervan is echter de uitkomst nog niet te voorzien en er bestaet alle reden 0111 te twyfelen, of' de uitslag wel aen de verwachting zal beantwoorden. Ten einde aeniiet bevel van den minister van oorlog, hetwelk allen toegang voor vreem delingen tot de nieuwe versterkingswerken rond Parys verbiedt, meer kracht by te zetten, heeft generael de Gissey, overal waer de nood- zakelykheid dit gebood, brigades mobiele gen darmen gezonden. Deze troepen zullen gehuis vest worden, hetzy in daertoe opzettelyk gebouwde barakken, hetzy in de oinliggende dorpen. ITALIË. Het katholiek dagblad Journal de Florence roert nogmaels de kwestie aen van een memo randum dat het italiaensch gouvernement moet voornemens zyn aen de vreemde mogendheden te zenden, 0111 van deze de magt te bekomen, een einde te stellen aen de protestatien tegen de overheersching van het huis van Piemont in het Vatikaen. Het katholiek dagblad verzekert dat het feit waer is, maer dat Viclor-Eminanuël geweigerd heeft het memorandum te ondertee kenen. Die weigering komt aen het Journal de Florence zeer zonderling voor, maer doet dit tevens de opmerking maken, dat het gouverne ment zyn voornemen niet zal laten varen en, dat het nietzal rustenalvorenszyn besluit heeft plaets genomen tusschen de voltrokken feiten. TUKKVG. De vervolging tegen de katholieken in Turkye wordt met hoog geweld doorgedreven. Al de kerken, scholen en gasthuizen der armeniaen- sclie katholieken, welke nog in handen der Has- sounisten waren, zyn zoowel te Konstantinopel als elders, op bevel van den groot-vizier aen de Kupelianisten overgeleverd. Dezer dagen had de ontruiming van het gasthuis te Pera plaets Dewyl de zieken allen zonder onderscheid wei gerden de overheid van Mgr Kupelian te her kennen, op welke voorwaerden zy in het gast huis mogten blyven, werden zy zonder onder scheid, om zoo te zeggen aen de deur gesmeten. De zusterkensvanSt-Vincentius-a-Paulohebben hen opgenomen en in het Iransch burgerlyk gasthuis te Vera geherbergd. Den volgenden dag was hel de beurt aen eene school die door Mgr Hassoun zelve gebouwd is. Alles wat de Hassounisten nog overblyft is eene kleine kapel te Bouyuckdere, welke misschien ook weldra met geweld inde magt der Kupelianisten zal vallen, Milicie. De inschryvingen voorde milicie, ligting van 1875, zullen beginnen op 1 december aenslaende.om le ein digen op 31 derzelfde maend. Wy roepen vooral de aendacht der milicianen in, op de volgende schikkingen der wet van 1870. De ouders of voogden dergenen, welke zich wil len doen vervangen, moeien voor 1 februaryaen het departement van oorlog, hunne aonvraeg zenden, ver gezeld van eene kwiltancie, van de slorling der som van "200 francs,in de kas van den ontvanger der regis tratie van het ressort hunner woonplaels. De stortin gen worden ontvangen, te beginnen van 2 January van elk jaer, voor de milicianen der nieuwe ligting. Na den 22 zullen zy niet meer ontvangen worden. By gebrek aen gemeldo storting, vervalt de mili- ciaen van het regtzich te doen vervangen, niet alleen door het departement van oorlóg, maer zelfs op elke andere wyze. Dit moeten de belanghebbenden vooral goed in aen dacht nemen, welke zouden genegen zyn le geloovcn, dal de slorling van 200 francs alleen noodig is voor degenen, welke zich door hel departement van oorlog wcnschen te doen vervangen. Zaterdag laelstleden, omtrent kwaert voor 4 ure des namiddags, is te Appels overleden Julvrouw Isabella Joanna Henderickx, in den ouderdom van 30 Opening der Kamers. Dynsdag is zonder eenige plechtigheid den wetgevenden zitlyd 1874-1875 geopend. De Senaet en de Kamer waren ten 1 uer ver gaderd en hebben zich bezig gehouden met het onderzoek der kiezingen voor de nieuwe leden. In de Kamer werd M. Beernaert, minister van openbare werken en afgeveerdigde van Thielt, zonder tegenspraek tot Volksvertegen woordiger uitgeroepen en legde vervolgens den grondwettelyken eed af. In den Senaet hebben de kommissiën hunne verslagen over de verschillende kiezingen neêr- gelegd, welkezy teonderzoekenhadden;daerna is men overgegaen tot het aenstellen van een bepaeld bureel. Prins de Ligne is op den voorzitterszetel be houden, MM. de Tornaco en d'Anethan zyn tot ondervoorzitters aengeduid. Daerna heeft de Senaet zich tot nadere byeenroeping, verdaegd. —In hare zitting van woensdag heeft de Kamer het onderzoek van de kiezingen der nieuwe leden voortgezet en geëindigd. Er werd geene enkele opmerking gemaekt tegen de verslagen der verschillende kiezingen, en deze werden dan ook allen zonder beraedslaging goedge keurd. Daerna is de vergadering overgegaen tot het aenstellen van haer bureelM. Thibaut is tot voorzitter gekozen en MM. Tack en Schollaert zyn aengesteld tot eersten en tweeden onder voorzitter. In zitting van donderdag heeft M. Thiebaut in eene welgepaste toespraek de vergadering dank gezegd, voorde eer welke zyhem aendeed en het vertrouwen dat zy in hem stelt door hem opnieuw met de weerdigheid van voorzit ter te bekleeden. De minister van financiën heeft vervolgens verscheidene wetsontwerpen neergelegd, en na haer dagorde bepaeld en de bestendige kommissiën benoemd te hebben, heeft de Kamer zich verdaegd tot dynsdag aenstaende. jaren. Deze uitpiunlende dochter, is om hare deugden en godvruchtigheid, op eene byzondere wyze van God met de leekens zyner liefde wonderbaer begiftigd geweest. Sedert meer dan zeven weken, droeg zy de vyf wonden van den Zaligmaker, welke alle vryda- gen met den middag begonnen le bloeden. Daerby nog, opden negenden oclober, om 42 ure des mid dags, ontving zy de doornen kroon, die gansch het hoofd in bloed zette; op het voorhoofd alleen bemerkte men twaelf wonden, waeruil het bloed tol in den hals drupte. - De wonden van Isabella, hadden deze byzonder- heid, dat zy op de ledematen eenen gekruisten Chris tus verbeeldden, zeer gelykende aen dien welke op de hostie der Mis voorkomt, en die langs de vyf won den bloedde. Zeer duidelyk waren die bloedige af beeldsels onzes Zaligmakers geteekendhet hoofd met een krans omringd, de armen uitgestrekt, het lichacm mei eenen doek omwonden, de beenen op elkander gekruist, alles in een woord stond wonderbaer op handen en voelen zichtbaer. De wonde der rechler- zyde was geen Christusbeeld, maer als met eene lans doorstoken, waeruil dry stralen bloed vloeiden. Die godvruglige dochlcr leefde sedert acht weken alleenlyk met de II. Communie die zy dagelyks met de grootste godvruglighcid in de kerk ontving: des vrydags alleen was zy van die kostbare spys berooft, maer Christus versterkte zyne bruid tol dat Zyne Hoogweerdigheid aen de geestclyken der parochie toeliet haerde H. Communie in het geheim toe te die nen. Sedert den laolsten vrydag van de maend January, was de vrydag van iedere week voor Isabella een dag van lyden en verrukking, die van den middernagt, tusschen donderdag en vrydag begon, en gansch den dag voorlducrde. Gedurende dien staet was zy zon der gevoelen en gansch builen kennis van hetgeen niet haer ol. rond haer geschiedde. De tegenwoordig heid van haren biechtvader alleen wierd zy altoos gewaer, ook gebeurde hel dat zy het aen wezen van den Zeereervv. heer Deken van Dendcruionde en van den Herder der parochie gevoelde. Niet alleenlyk heeft zy mondelings hare dood ver- zeid en alles tol haer afleiden gereed gemaekt, maer nog hare afscheiding van de wereld in een geschrift aengeduid, dal zy den donderdag avond aon haren zielbesluerder behandelde, na hem met haren gewonen groeiGeloofd zy J.-C. eene eeuwige welvaert ge- wenscht le hebben. Gelyk Isabella het voorzcidde is alles geschied nauwelyks was hare dood gekend, of gansch de parochie liepnaer het huis 0111 de overledene le mogen aenschouwen, alhoewel niemand echt wist dat zy met de wonden des Zaligmakers op eene byzondere wyze was geleekend. De toeloop van het volk is van dan af gedurende dry dagen zoo groot geweest dat duizenden en duizenden menschen van alle gewesten zyn komen toegeloopen om de wonderbare en deugd- ryke dochter le beschouwen; By hare begrafenis, die dynsdag 10 november om 9 ure, plaels gehad heeft was gansch de kerk en het kerkhof met geloovigen, van alle kanten toegesneldl vervuld 0111 het kostbaer lyk lot zyne laetste rustplaets te vergezellen. De droefheid was algemeen, tranen liepen uit alle oogen, nooit zal in ons bisdom eene begrafenis plaets grypen, dieeenen dieperen indruk op de geloovigen zal maken. Een brusselsch dagblad zegt, dat er in het leger niet minder dan 150 plaetsen van infanterie-luitenant, 400 van ruilery-luilcnanten 40 van luitenant der genie open zyn. Men ziel hieruit dat de militaire loopbaen de belgische jongelingschap niet blyft verleiden. Een jongeling van Brussel verloor dezer dagen in de Jockey-Club le Parys, eene som van 80,000 fr. en dacr hy dit geld niet onmiddellyk kon betalen, werd hy zinneloos. Zyne krankzinnigheid openbaerde zich op de zonderlingste wyze; hy kocht een vylliglal kruisen van het Eerelegioen, deed al do Belgen die hy te Parys kende by hem komen en deelde deze dekora- tiën onder hen uit. Een bloedverwant, vergezeld door twee eellebrooders is hem naer Parys gaen halen, om hem terug naer België le brengen. De viasmarkt van Gent was gisteren van weinig belang; nogtans de vragen waren talryker dan voor- gaende marktdagen; de pryzen zyn niet veranderd.. Op de lynwaedinarkt, die weinig belang opleverde, hadden de verhandelingen in het algemeen aen* de gewone pryzen by de kutzers plaets. Men meldt uit den Borinage (Charleroi,) dat al de werklieden, die sedert veertien dagen hun werk gestaekl hadden, hetzelve hernomen hebben aen de oude voorwaerden. Deze werkstaking is voor de werk lieden van Quesmcs,Jcmmappe, Flënu en Quaregnon, een verlies aen dagloon geweest, van ongeveer een millioen franks. Een 46jarig Franschmanneke, dat tc Luik woon achtig is, trok verleden maendag avond, in een kleinen schouwburg van Sehaerbeek by Brussel, door zyne zonderlinge houding, de aendacht der politie. De adjunkl-kommissaris van politie sprak hem aen en verzocht hem mede te gaen naer het polilie-burecl, alwaer men hem in het bezit vond van een aental juweclen, die hy verklaerde te Luik, in hel huis eencr jravin gestolen te hebben. Hy zegde tevens verschil- ende juweelen verpand te hebben, in verscheidene berghuizen van het land. Die jonge deugniet meende zich naer Antwerpen le begeven en vervolgens dienst te nemen op een schip. Een geval van slaepziekle heeft zich voorgedaen te Gisors (Frankryk), in de volgende omstandigheden Een meisje van omtrent 48 jaren, was dynsdag avond, in 't midden van haer huisgezin bezig met naeien, toen zy op eens werd overvallen door een geweldigen vack en weldra in slaep viel. Zy sliep aldus lot in den nacht tusschen vrydag en zaterdag, wanneer zy, eensklaps ontwakende, hare nacld en draed vroeg, en hare verwondering te kennen gaf omdat hare ouders nog niet naer bed waren. Zy meende dat zy slechts een oogenblik geslapen had en stond zeer verbaesd toen zy vernam dat haren slaep reeds dry dagen geduerd had. Hmnpcn en Ongelukken Eersten Prijs. Op ZONDAG 15 NOVEMBER aenstaende: BRUSSEL (Zavel) tegen BERGEN. (Eeckhout). ZONDAG 45 NOVEMBER om 3 uren namiddag,spelen de partyen Eduard De Clerck Audcghem tegen Frans Clacssens Hofslade. Morgen zondag zal er ter gelegenheid van 's konings patroonfeest in onze hooTdkerk een plechtig Te Deum gezongen worden. De Moniteur kondigt de verklaring af betreffende de uillevermgs-konvenlie tusschen België en Italië, en volgens welke de persoonen, die voor een der feilen, voorzien door artikel 2 der konventie van 45 april 4869 vervolgd worden, zullen kunnen uitgeleverd worden op het verloonen van 't aenhoudingsmandaet, of van elke akte welke dezelfde kracht heeft, afgele verd door de vreemde bevoegde mogendheden, ver mits deze akten hel feil juist aenduiden, wacrvoor zy afgeleverd zyn. Deze verklaring zal inwerking gebragt worden, 40 dagen na hare afkondigingen zal van kracht zyn zoo lang de konventie van 45 april 4869, met welke zy in verband staet, duert. Het publiek wordt verwittigd, dal de vervoer- prys der granen en rails, aengeduid op de byzondere tarieven, n. 5 en 6 van het inlernalionael tarief van 45 april laelstleden, tusschen Antwerpen, Gent, Oostende en den Elzas-Lotharingen, in voege zullen blyven lol 34 december aenstaende. De kommissie der Wecner tentoonstelling heeft onlangs eene eerste verzending gedaen van medaliën en diplomas, aen de belgische tenloonstellers. In deze verzending waren de volgende kategoriën begrepen Medaliën van vooruitgang, voor de kunst, voor den goeden smaek en diplomas van verdiensten. Dezo ver schillende onderscheidingen zyn onmiddellyk aen de regthebbenden afgeleverd. De eeremodaliën, medaliën van verdiensten en medaliën van medewerking, zullen in den loop der inaenden january of february 4875. afgeleverd worden. Op 6 november is aen de afdamming der Geleppc te Brussel een werkman gedood door hel ontploffen eencr rayn. De ongelukkige laet eene weduwe en een klein kind achter. Men schryft uit Leuven, in datum van den 9 dezer: Maendag om 8 ure 's avonds, is door eenen dikken smoor, op eenen afstand van 300 meters van den platten weg te Kessel-loo, naby Leuven, de rei zigerstrein, uil Brussel komende, op dezen van Mechelen, die hem volgde, geslooten. De heer Pierre, van Leuven, onderpastoor der Ryko-Klaren van Brussel, is, verzekert men, van den trein gesprongen, en werd hel hoofd verpletterd; hy is byne oogcnblikkelyk gestorven. Verscheidene persoonen zyn gewond, vier of vyf rytuigen van den trein zyn vcrbryzeld. Al de signa len en vuren waren regelmatig gegeven en de exen- triekwachlers waren op hunnen post. Zoohaest het noodsein gegeven was, is het perso neel der statie ter plaels gegaen; 0111 41 ure was de baen geruimd en de dienst der treinen is byna niet onderbroken geworden. De heeren Henot en Vandenhove substiluet van den prokureur des konings hebben ter plaels een eerste enquest geopend. - Dezer dagen heeft te Harelbeke (Korlryk) een metser, zyne vrouw, by middel van eenen hamer, zulke geweldige slagen toegebragt, datzy aen de ge volgen is overleden. Daerna zou de man zich hebben gepoogd de keel door tc snyden, waerna hy in eenen waterpul sprong. Men heeft hem in een hopeloozcn toestand uil den put gehaeld. Woensdag avond, rond 9 ure, is er eene moord poging in de Dambruggeslraet te Antwerpén ge pleegd. De politie-agent Scholz, heeft een gevaerlyken mes steek bekomen. Ziehier in welke omstandigheden: Er waren op het polilie-bureel der 2e wyk klachten ingekomen, dat zekere S., daglooner, oud 55 jaer, geboren le Dendermondeen wonende inde Dambrugge slraet, n. 53, zich pliglig maekte aen mishandeling op zyne doove en half onnoozcie vrouw. S. woonde op eene kamer boven eene herberg. De adjunkt Scholz en do politic-agent De Vos, begaven zich naer het aengewezen huis, gingen naer boven en vroegen aen den man wat er was voorgevallen. Ik heb niets gedaen; was zyn antwoord. Hoe komt het dan, dat uwe vrouw een wonde aen het hoofd heeft? vroeg M. Scholz. S. beweerde dat zyne vrouw aen vallende ziekte leed, en de wonde aen het hoofd door een aonval dier ziekte had bekomen. Toen de policie de kamer binnen trad, had zich de arme vrouw in eenen hoek van hel vertrek verborgen, 0111 aen de mishandelingen van haren brulalen echt genoot te ontsnappen. Met oogen waerin al haren angst te lezen stond, zag zy de policie-agenten aen Wel was hel hun gelukt haer uil haren schuilhoek te krygen, maer op al hunne vragen gaf de arme vrouw noch tael, noch leeken, eensdeels wegens hare hard- hoorigheid, maer vooral omdat hare verstandelyke vermogens erg geleden hebben. Om hieraen een einde tc stellen, gaf de adjunkt Scholz aen S. het bevel hem naer het policiebureel te volgen, ten einde daer zyn gedrag te regtveerdigen, Deze weigerde hardnekkig aen dit bevel le gchoorza men, onder voorwendsel dat hy niets misdreven had Het scheen vooral dat S. zeer ontevreden was, om dat de zoon uit de herberg beneden, de policie verge zelde en dit bleek vooral hieruit, toen hy op dezen wees, terwyl hy vroeg wat een ander zich van zyne zaken aen le trekken had? Eindelyk beloofde S. naer hel policiebureel raeé te gaen, indien er eene vigilant gehaeld werd. De adjunkt stemde hierin toe en deed een rytuig ontbieden, dat weldra voor het huis stil hield. Alvorens echter naer beneden te willen, verlangde S. nog eerst een borrel te drinken, ofschoon zyn toe stand bewees dat hy reeds le veel misbruik van ster ken drank gemaekt had. Hy begaf zich daerop naer eeno kas, maer in plaets van eene flesch sterken drank, greep hy daer een groot mes vast en alvorens dit iemand kon verhoeden, had hy M. Scholz in de linkerzy gekwetst. M. Scholz slaekle een ontzetlenden kreet. De policie- agent De Vos poogde den woestaerd le ontwapenen, maer deze zwaeide als uitzinnig zyn wapen boven het hoofd, terwyl zyne oogen schenen vlammen te schie ten en de schuim der razerny van zynen mond liep. Woedend sprong hy op De Vos toe, en deze had nau welyks tyd genoeg, om achteruit te springen en zyn degen te trekken, ten einde den woedenden dronkaerd van zich af le houden. Toen de aenval van S. op den policieagent De Vos mislukt was, keerde hy zyn wapen tegen zichzelve en bragt zich twee wonden in den buik toe. Door eenige toeschouwers geholpen, werd S. kort daerop aengehouden en naer het gasthuis gevoerd. De wonden, welke hy zich toebragt, zyn niet gevaerlyk. De adjunkt Scholz is naer zyne wooning gebragt. De wonde die hy bekomen heeft, schynt van zeer be- denkelyken aerd. Hel mes heelt hem onder hel hart getroffen,en is 40centimeters in 'llichaemgedrongen. Het slagtoffer is in den nacht door de koorts aenge- tast en dat maekl zyn toestand zeer gevaerlyk. De ge neesheer kan niet meer voor de gevolgen instaen. Do schuldige is reeds vroeger veroordeeld geweest tot eene maend gevangenis voor slagen en wonden. Telkens als hy in dronken toestand verkeerde, mis handelde hy zyne onschuldige vrouw en sloeg zelfs soms de geringe meubelen aen stukken. Gelukkig zyn er geene kinderen in dit ellendig huisgezin. De kommissaris M. Vanden Bulck heeft denzelfden avond een eerste onderzoek gedaen. Het parket heeft zich donderdag morgen ter plaetse begeven. De eerste zorgen acn de twee gewonden zyn toe gediend door doktor Covenel. Sedert eenige jaren woonde te Passy, rue de la Touraine, (Frankryk), eecne oude jufvrouw van 76 jaren,genaemd AdèleThibault. Zy bewoonde een klein kamerke op de vyfde verdieping, deed zelf haer huis werk en ontving zeer zelden bezoek. Zy leefde heel zuinig van de opbrengst van een kleinen tabakswinkel welke het gouvernement haer geschonken had. Sedert tien dagen had haer niemand meer gezien; hare ge- buervrouw had zelfs geen hoegenaemd gerucht op hare kamer meer gehoord. De poliliekommissaris van de wyk deed de deur openen en vond de oude jufvrouw op den vloer uit gestrekt liggen; zy was op verschillende plaetsen van haer lichacm gevvohd, doch zy ademde nog. Ondanks al de aengevvende zorgen gaf zy echter weldra den geest zonder een woord le kunnen uilen. De wonden welke men op het lichacm der ongelukkige vrouw bemerkte, deden eerst aen eenen moord denken, doch men ontdekte niet de minste wanorde in de kamer, de deur was langs binnen gesloten en al het geld dat de overledene bezat bevond zich nog in hare 'kas. De ongelukkige was in eenen aenval van beroerte ten gronde gestorthet was in haren val dat zy de talrykewonden bekomen had. Zywas aldus gedurende tien dagen blyven liggen, zonder om hulp te kunnen roepen, noch zich te verroeren. Alsdan had zy zich met de nagelen barer vingers de borst verscheurd. Toen men de deur open brak leefde zy nog en toch was haer lichaem door de wormen aengelast. Niets is verschrikkelykerdan de toestand dezer vrouw, die gedurende tien dagen, daer bevveegloos moest blyven iggen en van honger gestorven is, zonder de sp'yzcn te kunnen aenraken, die nevens haer op de tafel stonden; gedurende dien langen doodstryd hoorde zy de buren spreken en den trap op en afgaen, terwyl zy in de onmogelykheid was hel minste geluid tc geven. Men leest in de Neue Freic Presse, van Weenen (Oostenryk): Op de spoorweglyn van Moravie-Sehlecs- wyk is een moord gepleegd, die den schrik onder dc oostenryksche bevolking verspreidt. Een koopman,die van de markt terugkwam, werd, terwyl hy sliep, in eenen waggon door zynen reisgezel gedood. M. Katlscher had zich voor zaken van Branck naer zyne woonplaels te Bolinn begeven, en wachtte het vertrek van den trein af in dc statie van Brunn, waer hy de onvoorzichtigheid beging zynen geldbeugel le openen, die een aental weerden in papier en in goud bevatte. Terwyl hy zyn geld telde naderde hem een vreemdeling,die hem in het oog hield en hem volgde tol aen den trein. Dc onbekende had slechts een koe- pon van derde klas en daer M. Katlscher in een rytuig van tweede klas stapte bleef hy van dezen laetste gescheiden tot aen de naesle statie waer hy insgelyks een koepon van tweede klas nam. Dc vreemdeling slapte in hetzelfde rytuig waer M. Katlscher zich be vond, die toen nog niet sliep. Aen de statie van Nezamislitz moest de onbekende afstappen, maer hy nam een nieuw koepon voor twee statiën verder. Dien weg moest de trein afleggen in don tyd van 23 minuten, die den moordenaer genoeg was om zyn schelmstuk le volvoeren. Reeds aen de volgende statie verliet de booswicht den trein, dio het lyk van zyn slagtoffer meëvoerde tol aen Choprin, waer de moordenaer had moeten afstappen indien de moord niet reeds gepleegd ware geweest. Te Choprin opendede kondukteurhet rytuig en ont dekte het lyk van den koopman, dat nog warm was. Men zond onmiddellyk per telegraef het signalement van den moordenaer in alle rigtingen. Men vond, in het rytuig, hel wapen dat tol den moord gediend had; hel was een eenvoudig mes waervan de lemmer eene lengte had van dry duim. Het slagtoffer schvnl niet met den eersten steek gedood le zyn en er moet eene worsteling plaets gehad hebben, want Katlscher was aen hetaengezicht gekrabt en gewond. Hel bewys dat hy in zynen slaep verrast werd, is dat hy zyne leerzen niet aen had. De moordenaer had hem niet alleen van zyne geldlesch beroofd, maer van al de voorwerpen van weerde welke hy by zich droeg. Do moordenaer keerde terug naer Nezamislitz, waer hy ten vier ure 's avonds aengehouden werd in eene herberg. De bewyzen legen hem waren zoo verplette rend, dal hy nenstonds zyne misdaed heeft bekend. Het is een Israëliet, met naem Albert Freund, van hongaersche afkomst die laelsl gediend heeft als kel- derknechlte Brünn. Toen men hem in de tegenwoordigheid van liet lyk bragt riep hy uit: Ily is hel! Ily bekende dat hy op 2 november, arm zynde, het gedacht had gekregen van een ryken reiziger tc vermoorden en dat hy zich met dat inzicht een mes had verschaft. Wanneer hy Kattscher aen iemand eene som van 12,000 florynen zag loonen,.zegde hy, in zyn eigen: dat is myn man! De booswicht heeft zich echter bedrogen gevonden, want de geldlesch van zyn slagtoffer bevatte maer 300 thaler meer; de 42,000 florynen welke Freund in de handen van Katlscher had gezien, had deze laetste le Brünn op de post besteld,daer hymet zulke groote som by zich niet durfde reizen. Een dagblad van Sinl-Petersburg (Rusland) be vat de volgende byzonderheden over eenen hevigen brand, die te Kroonsladt gewoed heeft. Het vuer is onlslaen in het huis Gravriloca, in.de straet Novopa- viovskaïa, in de nabyheid der poort van Kroonstadt. Vooraleer de pompiers op de plaets der ramp aen- kwamen, had het vuer reeds de omliggende huizen aengetasl. Een zeer hevige wind joeg de vlammen naer het middelpunt derslad, en ten elf ure 's avonds geleken de stralen Vladimirskaïa, Vyssokaïr. Itozo- vaia en de aenpalendende kleinere straten aen eenen uilgestreklen brandstapel. Men telegrafeerde naer Sint-Petersburg dat de mid dels, waerover de stad en de haven beschikten, on toereikend waren om den brand le bestryden. Inder-

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2