N° 203. Zondag 22 November 1874. 4(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Dö Bende van Jan de Lichte. Aelst, 21 November. Buitenhuidsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel -ven het bind 1» gevestigd In de Knpslleatraet IV* 11, waer ulle In-Ie ven, galden, en*. vracbtvry moeten toegezonden worden. Abonneinenlaprya B fr.'sjaers, voorarbetuelbaer. Voor den bulten bun men inacliryven in nl de poalkunlooran, en voor do landclyba geiueentun l>y «le briefdrager»* FRANKRYK. De papieren van kolonel Villette, luitenant- kolonel-by den staf van maersohalk Bazaine, welke na de ontsnapping van den gevangene van liet eiland Sainte-Marguérite zyn in beslag genomen, hebben niets nieuws aen het licht gebragt nopens de handelingen van den gewe zen verdediger van bet iransche leger, onder de muren van Metz. Er zal door graef Decazes met toestem ming van den admirael de. Montaignac, minis ter van zeedienst, eene tweede kanonneersloep naer den Bidassoa gezonden worden en wel op uitdrukkelyk verlangen van generael Pour- cet, die liet bevel voert over de divisie te Bay- onne, en welke dus gelast is met de bewaking der fransche-spaensche grens. Er zyn reeds bevelen gezonden aen den zeeprelekt van Ro- chefort, om zonder verwyl over te doen gaen tot de wapening van den Congre, desloep welke is aengeduid om dien dienst waer te nemen. Ten gevolge van dit besluit zou liet niet ge heel onwaerschynlyk zyn, wat de Counter de Bayonne heeft meêgedeeld over de zonderlinge handeling van het gouvernement Serrano op de Iransche grenzen. Na den zoogezegden zegepralenden optocht der gouvernementstroepen, onder de generaels Laserna, Lomo en Portilla tegen de troepen van don Carlos, na de ontzetting van Irun, had er zich eenieder aen verwacht door belangryke operatiën, in eens een einde te zien stellen aen liet voorwendsel dat bestond, nopens de schending der internationale wetten, door de Carlisten voor goed van de grenzen af te schei den en dezelve in de bergen vaji Navarra te omsingelen. Wal is er gebeurd? De minister van oorlog by het gouvernement te Madrid, heeft aen zyne generaels het bevel gezonden, at te zien van elke poging om de overwinning te volledigen, óf de Carlisten in hunnen aftocht te verontrus ten; integendeel werd hun dringend opgelegd onmiddellyk naer Santander, en van daer naer de vallei van den Ebro, terug te keeren. Hieruit volgt: 1° of de overwinning der re- publiekeinen was van zeer geringe beteekenis; 2" of maerschalk Serrano ziet geerne kans om de carlistische beweging te onderdrukken; 3°of maerschalk Serrano speelt te Madrid komedie, en in dat geval zyn de europesche mogendhe den waerlyk wei beleefd geweest, aen die offi- cieele kunstgrepen, aen die met het carakter van een uitvoerend gezag bekleede bedriegery, de hand te leenen. DUITBCHLAND. De Tagesbote van Brunn uit Moravië, deelt byzonderheden mede over de vervolgingen waervan de prins-aertsbisschop van Olmutz, (i) TWEEDE DEEL. X. Hier en daer. (101* VERVOLG.) Alsdan leefde te Aelst een zonderlinge kerel; een dier typen welke inen terug vindt overal en ten allen tyde, onder min of meer evenaerdige doch steeds even smadelyke trekken, zy wezen schooier of scha- cheraer, aftroohelacr of half onnoozel, of soms dit alles samen; kortom, een dier walgelyke gootschui- mers, de vlek der steden, de verachting van het volk, de voddelap der kwit jongens, snaken en lollekens- heeren. Onzen held heette men met den kieschen en wel- luidenden naein van Bebbensedert haest een halve eeuw dat hy langs stegen en straten dweilde, kende men er hem gcenen anderen. Hy had de Spanjaerds in Aelst gezien, dan de Oos- tenrykers, en nu waren het de Franschen; die ver- schillige besturen had hy beurtelings al de rampen desoorlogs over zyn land zien halen: wie en wal zou hy nog zien? Dat deerde hem weinig! Geheel zyn politiek en gansch zyn vaderlandsliefde bestond in bedelen, jenever slokken en slapen waer hy viel.... Hy had alle slaeh van tyden beleefd, goede en slechte. Doch, of het sehaersch en duer leven was, ofwel, of de minste onder de geringe klas zyn brood kon win nen met werken, Bebben was steeds een lafhartige, verachtelyke luiaerd geweest en hy was het nog. Ten tyde dal de wetten en plakkaten op de bedelary streng werden gehandhael'd, zat Bebben meer dagen van 't jaer achter 'Lslot dan op de slraet, en zelfs lot tweemael toewerd hygegcesseld. Maer nu de armoede van dag tot dag aengroeide, nu het land krielde van bedelaers en de bedelary de pest was geworden van dorp en stad, nu liep de koning der schooiers op vrye van wege liet pruisisch gouvernement het voorwerp is. Deze prelaet bad, zonder zich aen de mei wet ten te storen, zyne bediening voortgezel en titularissen benoemd voor de openstaende plaet- sen, in 't pruisisch gedeelte van zyn bisdom, zonder er de overheden van te verwittigen. Hywerd dan ook voor deregtbank van Rati- bor gedaegd, doch weigerde te verschynen en werd by verstek veroordeeld toteenigeduizende thaler en eene gevangenisstraf. Terzellder tyd vroeg men zyne uitlevering aen het gouverne ment van Oostenryk. Dit laetste gouvernement vond niet dat de aertsbisschop zich aen eene wetsovertreding had schuldig gemaekt en weigerde deze vraeg in te willigen. Hierop veerdigde de reglbank van Ratibor een bevel tot aenhouding van den prelaet uit, en bevool den pachter van de goe deren, te Stolmutz gelegen en die aen den aerts bisschop toehooren, den huerprys, niet aen den eigenaer, maer aen de regtbank van Rati bor te betalen. Met het oog op de in de laetste jaren zoo aenmerkeiyk toegenomen Staetssehulden, is de volgende statistiek van een 'duitsch financier wel de algemeene aendacht weerdig. De gezainentlyke schulden der europesche Staten bedragen in een ronde som het kapitael van fr. 68,628,000,000, zegge acht-en-zestig duizend, zes honderd acht-en-twintig millioen frank, ruim 68 i/2 milliard Deze voor een eenvoudig verstand zoo onbe- grypelyk hooge schuldenlast verdeelt zich over de alzonderlyke Stalen als volgt: LANDEN. Millioen fr. Fr. per hoofd. Frankryk, 18,000 500 Engeland, 13,830 400 Italië, 6,000 300 Oostenryk, 4,200 200 Hongarië, 2,042 120 Rusland, 6,300 90 Spanje, 5,230 300 Duilschland, 3,370 84 Turkye, 2,752 92 Nederland, 1,750 460 Portugal, 1,544 380 België, 570 70 Griekenland, 410 280 Denemapken, 260 150 Zweden, 130 32 Rumenië, 120 30 Noorwegen, 40 24 Zwitserland, 30 10 Luxemburg, 10 26 Uit deze statistiek blykt dus, dat Frankryk met den grootsten schuldenlast is bezwaerd, en ook het hoogste bedrag ot 500 frank per bewo ner heelt te dragen. Daerna volgt Nederland met fr. 460 per bewoner, het meest van alle landen van Europa, voordat Frankryk de laetste milliardenieening had gesloten. Verleden zaterdag zyn de leden der kom missie van de schuld des keizerryksovergegaen (t) Eigendom der Gazette van Aei.st. voeten. Aelst, beweerde hy, had de eer hem het licht te hebben gegeven, en Aelst moest zorgen voor zyn kind....; en onmeedoogend zette Bebben eenieder op rantsoen. Hy was gekend door gansch de stad, Mylbeke en Schaerbeke mede begrepenzyn portret was hel eeuige van denaerd, op dry uren m 't ronde. Men erkende hem van verre. Wanneer men hem zag komen afge- slenderd op zyn lange magere beenen; met de armen gekruist voorde borsten de handen onder de oksels; met zynen langen witten baerd.zyn gelrokken wezen, zyne smerige kalot geraspt en versleten lol op den draed en sedert ettelyke jaren zyn eeuig hoofddeksel, en de resle van T eosluem in evenredigheid, dan vluchten de burgers om met hem in acnraking niet te komen; en, om te beletten hunne deur te bestormen wierpen zy hem van verre een penningsken toe of plaetsten in allerhaest een potje overschot op den dorpel. Bebben nam van deur tot deur de kans le bael en vreetle uit de vuist, terwyl de slraeljongens hem achterna zalen,roepende: Bebben! Luiaerd! Leeggan- ger!..,. Was Bebben wel gezind 'twas wel; maer stond het hem niet aen, dan haelde hy uit een woordenboek hem eigen, en in eene lael door hem verrykt, al wal men in Vlaenderen aen smaedwoorden had gehoord. Gelukte het hem niet zyne plagers met scheldwoorden te verjagen, dan kletste hy hun zyn handvol eten in 't aenzicht ol raepte steenen en wierp, met groot ge- vaer van vreedzame burgers le treffen en le kwetsen. Ook viel het niet zelden voor dat eene of andere voor- bygaende werkman den Bebben greep by kracg en spriet, hem in den wind stak, en hem loopen zond over markt en strael totdat Bebben buiten adem was en viel. Daer kreeg hy op den hoop nog een kloefbe- laling onder de broek welke hy in niet eenen jenever- bak van Aelst kon gaen uitwisselen tegen drank. En dan kermde Bebben: Die krawatlen! Die prutsen! Z'en laten iny trelfelyk myn brood niet winnen!.... 'k Zal my adresseeren by de politie!.... Ja, de politie! Hoe flauw en wanordelyk ook zy te werk ging, had veel spel met Bebben. Er liep geen week voorby, of Bebben, wanneer hy te vol was, te tot de eerste herziening, volgens wekelyksch gebruik, van de gelden die voolianden zyn tol liet onderhoud van den oorlog. Deze schat wordt bewaerd in eenen toren van het kasteel teSpandau, op twee boven elk ander gelegen verdiepen. Op de hoogste ver dieping liggen 75 millioen marken, op de laegste45 millioen. leder millioen is verdeeld in dry gelyke dee- len van 600,000 marken elk, terwyl de geheele schat bestaet uit vier vyfden in stukken van 20 marken, het andere deel in specie van 10 thaler. Natuerlyk is by de herziening alles in orde bevonden. De kommissie deed eenige kisten openen, telde het geld dat daerin voorhanden was en na eenige uren arbeid was de taek verrigt. Ten einde hiertoe over te gaen had de kom missie een detachement soldaten meëgebragt, die de wacht moesten houden aen den voet van den toren, terwyl de kommissie niet in degeld- kelders, maer op de geldzolders verdween. Om de deur lot den schat le openen, zyn er twee sleutels noodig, waervan de eene berust in de handen van den grootkanselier des kei- zerryks en de andere bewaerd wordt, door den voorzitter der kommissie van de keizerlyke schuld. Het slot is derwyze gemaekt dat de twee sleutels noodig zyn om de deur te openen. De Daily Telegraph inaekt hierby de volgende opmerkingen: Ligt in dit beze'ek niet iets op gesloten dat ons terugvoert naer de tyden der leenheerschap? Die kommissarissen, begeleid door eene af- deeling soldaten, welke in een versterkt slot de kassen van den ryksschat gaen onderzoeken en openen, dit alles is in stryd met onze eeuw en heeft een somber karakter dal niet meer van onzen tyd is. Men mag zeggen dat indezen toren van Span- dau het lot der natiën'verborgen ligt, en dal hy den vrede of den oorlog in zyne muren bevat. Naer uit goede bron vernomen wordt, is de behandeling der zaek van graef von Arnim voor het gereglshof, uitgesteld tol den 12 de cember. OOSTENRYK. Prinses Windisgraelz is dezer dagen ver trokken ont aen dona Margareta, echtgenote van don Carlos, eene aenzienlyke som te dra gen in bankbiljetten en wisselbrieven, als op brengst eener inteekening in Oostenryk, voor de partygangers van don Carlos. ITALIË. Men leest in den Union van Parys: Garibaldi is tot Volksvertegenwoordiger ge kozen en behaelde dus de Overwinning op den ollieieelen kandidaet. Die overwinning isde zegeprael der revolutie in de hoofdstad van het christendom, welke vandaegook de hoofdstad van Italië is. De oude banneling van Caprera, de verklaerde er hardnekkige vyand van alle koningen en alle dyuastiën, de gewezen zeeschuimer, de veel lawyl ma'ekte in de straet en de burgers te druk kloegen, zat acliler de grendels onder den toren, in 'l zuiperskol, voor vier-en-lwinliguren. Wy vragen den lezer verschooning te moeten op komen met zulke walgelyke persounagen als deze. Maer wat wilt g'er aen doen! Als men, als schryver, kerels le haqteeren heefl gelyk eenen Jan De Lichte, slecht volk gelyk holgene dat zyne kliek uitmaektc of dezelve diende, dan zit men in de modder tot over d'ellebogen, en de lezer moet hel ons vergeven spat er soms een klad van op 't papier. Doch hy leze'ge rust voort. Er is groot verschil lusschcn modder en modder, en, vooraleer de pen te vallen, wasschen wy ons allyd, zoo zorgvuldig mogelyk, de handen. Jan De Lichte kende den Bebben van zeden 'en ma nieren, en in zyne wysheid had hy besloten dal nie mand beter kon dienen voor correspondent tusschen hem en de dry gevangenen van '1 dronkaerdskot, dan wel degene die de konsl had gevonden zich le doen opsluiten als hy wilde en los le komen als hy nuchter was. Derhalve, de dry gevangenen zouden er blyven, in 't dronkaerdskol; want, had hel geregl hun kwaed gewild, had de nieuwe bedekte politie zich in 't hoofd niet gesleken de dry kwanten uit le koopen, men had ze omniddelyk gevoerd naer de crimineele kamer, en vóór noen had inderdaed de galg geslaen voor alle dry.... Eu '1 was nu reeds haest noen, en galg noch rad kwamen le voorschyn,... Jan, inderdaed, had uren lang moeten zoeker, achter Bebben, want Bobben had geen woonst in Aelst. E;n- delyk toch vond hy hem liggen ronken onder de brug der Kapellepoort. Jan schopte hem wakker. Bebben die waerschynlyk droomde dal hy op het fluweelen bed lag van den koning van Frankryk, riep barsch: doel de deure toe!... Maer toen hy vernam melwien hy te doen had; toen hy een gouden schyf.voorde eerste inael zyns levens, in zyne vuile vuist zag blikkeren; toen hem werd toe- gelalen dagelyks le drinken zoolang hy dorst had, of te veinzen dat hy drenken was; als hy zich maer, op commando, achter 't slot liet zeiten, dafT, dan voelde militaire aenvoerdcr van alle geheime genoot schappen, de verwoester van tronen en de verslinder der priesters, zal*dus in de Kamer van Volksvertegenwoordigers in Italië zetelen. Daer zal by waerschynlyk het voorwerp worden van geestdriftige betoogingen, en by zal er zyn aendeel nemen in het besluer dei- zaken. Rondom hem zullen zich op de banken der oppositie al diegenen scharen, welke een doodelyken bael gezworen hebben aen gods dienst en koning, aen het familieleven zooals dit door het katholicism is begrepen. Tegenover den koning zal zich dus in het Quirinael bet revolutionnair spook, bet spook der verwoesting oprichten, onder de gelaet- strekken van Garibaldi. Die man zal zyne plaets hebben tusschen den koning van Sardinië en het Vatikaen, tusschen den overweldiger en zyn slagtoffer, tusschen den vernederden sou- verein van een land, dat verkankerd wordt door het socialism en den doorluchligen ge vangene, die in deze tyden van onlusten en regeeringloosheid de vertegenwoordiger is van beschaving, vryheid en zedeiyke onaflian- kelykheid. Wat zal de toekomst van Italië zyn eens dat het land aen zulke handen i§ toevertrouwd Datgene wat zeker is en geene ernstige poli tiek kan hierover den minsten twyfel koesteren, is dat de zegeprael van den belhamel der wereld republiek een doodelyke slag toebrengt aen het vereenigd Italië der revolulionnaire sekten, welke in hunne ondernemingen geholpen wer den door Napoleon III. Eens dat de zaken tot zulke hoogte geklom men zyn, is het de tyd voor de katholieken om le hopen en le vertrouwen op de toekomst. Hunne overwinning zal zich niet lang meer laten wachten. In het aenstaendc konsistorie van den 1vent zegt de Union van Parys, zal Z. II. de Paus een groot getal bisschoppen prekonisee- ren. Ook wordt er verzekerd, dal hy vier of vy'f kardinalen zal benoemen, om een deel dei- leemte aen te vullen, welke ontstaen is in het H. Kollegie. SPANJE. Eene byzondere korrespondenlie aen den Temps van Parys, ver.haelt de volgende byzon derheden over het gevecht rond Irun: De republiekeinen, welke in dry kolommen naderden, namen de hoogten in van San Marco de Renteria. Generael Portilla welke het bevel voerde over den linker vleugel, onlmoetlegeen den minsten tegenstand om de hoogten Jaiz- quebel te bezetten, die gelegen zyn tusschen de baen van Irun naer Renteria en de zee. Hierdoor werden de Carlisten gedwongen in der haest hunne centrale verdedigingen te ver laten, welke onmiddellyk bezet Werden dooi de afdeelingen van generael Laserna en gene rael Blanco. Generael Lomö bemagtigde Oyarzun, dreef de Carlisten voor zich uil, en trok binnen Irun Bebben zich ryzen lot den derden hemel en hy be loofde al wat van hem werd gevraegd. Bacnslroopers en leeggangers zyn gemaekt om el kander te verstacn,en evengauw was hel akkoord ge sloten. Er werd afgesproken dat, nog denzelfden dag, Bebben zich zou doen opsluiten, ten einde kennis le gaen maken met zyne nieuwe vrienden. Daer hy nieis meerje verrigten had in de stad, en derhalve oordeelende dal een langer verblyfer konde schadelyk worden voor zyne gezondheid, verliet do kapitein in alleryl de plaets. lly trok terug naer allli- gembosch. Gekomen boven Bouchaulborg, keerde hy zich om, slak nog eens de vuist op legen den toren en tegen de stad, en wenschle hel de Aèlslenaers tol vvedcr- ziena.... Eilaes, hy voorzag niet dal hy hen zoo spoe dig zou wederzien, en deesmael om, van boven op T schavot, het eeuwig vaerwel hun loc le roepen!.... Dan stond hy nog een oogenblik hel landschap te bewonderen da* de cipier hem zoo schoon had alge- schetst en al rondzoekend vielen zyne oogen op do kasteden vftn Krcmbodegem, Mylbeke en Moorsol.... Volgaerne had hy er met zyne kliek een bezoek ge bragt, omdat de cipier beweerd had dat de Bende lot daer niet dorsl komen; maer daer hel nu bewezen was dal de Bende veel diglerby dorst naderen,achtte hy de uitdaging genoegzaem beantwoord. Derhalve hy had hel niet veel op de kasteden; hy wist dat velen onder de vlaemschc heeren de kasteel mannen hadden nage volgd van Spanje en Italië, do wieg en bakermat der bandieten; dal zy, om zich tegen alle onverwacht be zoek le bevryden, hunne tuinen hadden doorgraven met bcdriegputlon en de kamers hunner woonst voor zien met klikkende vloeren, waer, was de onbeschei den bezoeker niet verdronken in de grachten der tui nen, een verborgen veer genoeg was om hem en zyn gezeldschap le doen tuimelen in 't diepste diep der kelderingen.... Deoolykcvos verstond het spel niet, keerde den rug naer de kasteden en verdween in het woud. En nu eindelyk, geachte lezer, hier en daeii. Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1