Kaetsspel Esplanadeplein. Kaelsspel Hofstade, tegen schemeravond. Des anderendaegs 's mor~ gends nam eene kleine afdeeling bezit van San Marcial. De republiekeinsche troepen hebben hunne kampementen neêrgeslagen tusschen Oyarzun en Irun. Het weêris regenachtig, zoodat daer- door de aenkomst van mondbehoelten vertraegd wordt, die groot noodig zyn in het leger. De aftocht dor Carlisten had plaets in*de grootste orde. Zy werden opgevolgd door de republiekeinen, die overal waer zy doorkwa men groote sporen van verwoesting nalieten. In de verdediging van Oyarzun leden de Car listen hunne zwaerste verliezen. Het schynt dat er verschillende hoofdofficiers gedood en zelve te bevredigen door te zeggen dat de schuld by de fransche regeering ligt. Dat dit aen de spaensche inbeelding vol doening schenkt, kunnen wy aennemen; maer het openbaer gevoelen in Europa, beoordeelt dit gedrag naer weerde. HOLLAND. Eene depeche van het neêrlandsch gouver nement op Atchin, gedagleekeud 8 november zegt dat de Hollanders zeven verschansingen hebben ingenomen en dry punten bezet hou den. De geheele linie van Pedir is in hunne magt. Het verjies der Hollanders bestaet in 19 gekwetsten; de Atchinezen verloren 60 man aen dooden. gekwetst zyn. Onder dit laetste getal moet zich generael Mendiri bevinden. Na hunnen altocht hebben de Carlisten post gevat op de hoogten, die Vera beheerschen, met de transche grens aen hunne regter tlank. Overal door hunne rangen klonk by den al- tocht de kreet: Verraed! Verraed! ten ge volge van het gedrag van generael Ceballos voor Renteria. Deze heelt zyn behoud in de vlucht moeten zoeken. Reeds van vrydag morgend zyn de generaels Laserna en Lomo met hunnedivisien naer San- Sebastiani teruggekeerd. Zy lieten een sterk garnizoen in Irun achter, en deden de abdy San-Marcial goed versterken. Die altocht werd onniiddelyk opgevolgd door de terugkomst der Carlisten, welke wel is waer eerst slechts in klein getal verschenen, maer wier hoeveelheid elk oogeublik aengroeide. Het achtste bataillon van Biscaye is denzelt- den dag dat de republiekeinen aftrokken, in het carlistisch leger aengekomen, na eenen ge dwongen marsch van 35 myleu. Er zyn op den tocht 50 man bezweken van koude. Eene laetste depeche uit Bayonne, dato 14 dezer zegt stellig, dat de republiekeinsche troe pen teruggetrokken zyn naer San-Sebastiani. Dit heelt eene groote ontevredenheid verwekt te Irun. Zoo het schynt moet er zelfs by telegraet bevel uit Madrid ontvangen zyn, om bet leger korps aenstonds uit San-Sebastiani naer San tander over te voeren. Het waerom hiervan wordt niet meegedeeld. Langs eene andere zyde wordt verzekert dat ten gevolge der nalatigheid der republiekein sche generaels de Carlisten weer in het bezit zyn van Lastaola. Donderdag is inaersclialk Bazaine te Ma drid aengekomen. Het gerucht dat er geloopen heeft, als zou hy zich zelve ter beschikking van het gouvernement hebben gesteld, is onnauw keurig. Hy zal zyne woning voor goed te Madrid vestigen, maer er slechts als partikulier persoon verblyven. Men leest in den Courtier de Bayonne: De neêrlaeg ten gevolge van welke de Car listen de positiën rond Irun hebben moeten verlaten, schynt hunnen moed niet geknakt te hebben. Op de 17 bataillons, welke naer de grenzen gezonden waren, zyn er slechts twee die ernstig in het vuer kwamen, namelyk.het derde batail lon Guipuzcoa en liet vyfde Navarra. De verliezen in de bataillons zyn groot en bedragen 200 man. De andere deelen van het leger zyn ongeschonden en vol betrouwen op de toekomst. De kolonel van hetderde bataillon Guipuzcoa M. Irazu, is onder liet getal der gesneuvelden, even als M. Belcha, de oud-luitenant van Santa Cruz, welke kapitein was by eene kompagme volantis. Deze laetste weerstond, aen liet lioold van 30 man, twee uren lang aen eene geheele kolom vyandelyke troepen. Uit dien stryd ontsnapten slechts 3 man zonder wonden. Wat de' politieke toestand in Spanje be treft, hierover deelt de France van Parys het volgende mede: Don Alfonso van Asturië, zoon van koningin Isabella II, zal op den dag zyner meerderjarigheid een manifest uitgeven aen de spaensche natie. Het opstel hiervan is toevertrouwd aen het centrael allonsistisch ko miteil te Madrid, terwyl tevens een der warm ste aenhangers van die party, don Elduayen oud-minister tydens president Castelar, naer Parys moet komen en daer voor langen tyd zyn oponthoud zal nemen. De Monitenr de l>nris brengt over de laet ste voorvallen in Spanje, namelyk over de ge vechten rond Irun eenige bemerkingen te berde, die aller aendacht verdienen, omdat zy het standpunt doen uitschynen waerop graef De- cazes, de fransche minister van buitenlandsche zaken, zich plaetsen wil, in zyn antwoord op bet memorandum van markies Vega y Armijo afgezant van Spanje te Parys. Ziehier wat het officieel dagblad zegt: De depeches van de zuidelyke grenzen kon digen den verhaesten aftocht aen van de repu bliekeinsche spaensche troepen, na de ontzetting van Irun. Wanneer dit feit bevestigd wordt, zoo zal hierdoor nogmaels bewezen worden, hoe wei nig de militaire werking der Madridsche re geering in verband slaet met defyngevoehglieid der diplomatie van gezegde regeering, in zoo verre dit de kwestie der Pyreneesche grenzen betreft. Iedereen begrypt, dat de werking der fran sche tolwachlerseenezeergemakkelykezuekzou worden, dan wanneer de spaensche regeering meesteres der grenzen ware, en als zy door voldoende strydmagten beschikte om den Bi- dassao te bewaken. Het schynt echter dat die maetregel onmo- gelykis.en de grenzen eerstdaegs weèr in bezit der Carlisten zullen zyn. Zoo wordt die stryd gevoerd. Niets vooruit en dan als het openbaer gevoelen in Spanje zoo luid reklameert, dan zoekt men het- GROOTE BESLISSING VAN DEN 1 PRYS. Op ZONDAG 29 NOVEMBER aenstaende om 10 uren voormiddag 5 spelen, en om 1 i/j uren namiddag 5 spelen, tusschen de partyen van BRUSSEL (Zavel) en BERGEN. (Eeckhout). ZONDAG 22 NOVEMBER om 2 uren namid dag worden de Pryzen afgespeeld by Frans Schollierstusschen de partyen Eduard Clerck Audeghem en Petrus Van Steen Audegliem. Wie heeft er loten van de stad Luik, leening van millioen "200 duizend francs van t mei 1853? Er zyn niet minder dan 500 nummers reeds uitge komen aen pari of met premie, die nog niet ter uilbe taling zyn aengeboden Het nummer 692,202 by de 19* trekking met 60,000 fr. uitgekomen is ook nog al niet aengekomen!? Hoe is dat toch mogelyk? Dat iedereen maer eens gauw $yne papieren nazie, hel is dunkt ons wel de moeite waerd. - Leening van 1874. 't Lot van 100,000 fr. De regtbank van eersten aenleg te Brussel beeft donderdag uilspraek gedaen in de aclie, ingespannen door de heeron Trumper en C"\ wisselaers te Brussel, legen 'tgemeeniebesluer aldaer en bet syndicael der bankiers, die de leening van 1874 hebben uitgegeven. De regtbank heeft de eisehers in 'l ongelyk gesteld en Lot de kosten verwezen. Men weet, dal de eisehers vroegen om de trekking nietig te doen verklaren, uit hooide van onregelmatigheden, die er zouden begaen geweest zyn. M. Blackfan, gedelegeerde van het amenkaensche postwezen, lieert met het poslbesluer van Engeland eene overeenkomst gesloten, welke den koophandel van België en Frankrvk zeer voordeelig zal zyn. Tot biertoe werden de brieven uil Amerika, die des zon dags in Engeland aenkvvamen, dien dag niet naer het vasteland gestuerd. M. Blackfan heelt van de adminis- tralie van den engelsehen post verkregen,datvoortaen die brieven onmiddellyk naer hunne beslemming zul len gezonden Worden. Van een anderen kant meldt men dal de algemeeno direkleur van den postdienst der Vereenigde-Slalen, besloten heeft het briefport merkelyk te verminderen voor al de Staten van Europa die de postkonventie van Bern ondcrleekend hebben. Aidus zou het port vaneen brief, wegende 15 grammen, van Amerika naer een van genoemde landen enwederkeering.maer 6 mits of 60 centiemen meer bedragen. Voor de dag bladen zou hel port 2 cents, 10 centiemen zyn, om beleven van welk formact bet blad zy. Maeudag nacht rond 2 1,2 ure, bood een ontvan ger van den tramweg der Wetslraet te Brussel zich aen op bet policiekommissariaet, zeggende, dat hy zoo even dóór twee persoonen was aengerand. Vol gens hy zegde kwam by langs den Ellerbeekschen sleenw'eg 0111 huiswaerts te kecren, toen hem, naby dePhilips-de-Goedeslraet, twee persoonen, met kielen en klakken, aengrepen. De een dreigde hem door den kop le schieten indien hy eenig gerugt maekle. Zy ontnamen hem zynen geldzak, waerin zes koepon- boekjes staken en liepen daermede weg. Men hoorde dit verhacl met wantrouwen aen, en men verwon derde zich dat dc bandieten het slechts op de koepon- boekjes gemunt hadden en hem zynen porte-imnnaie Hiel ontnamen, die lamelyk veel geld bevatte. De onder-officiers en de soldalen van het garni zoen van Brussel, hebben bel naemfeest des kouings wal al te luidruchtig gevierd. Zondag avond rond 9 1/2 ure, had op den Magdalcna Steenweg een gevecht in vollen regel plaets, tusschen vier karabieniers en eenen sedentair. Een der heldenwerd door de politie aengehouden, op bet oogenblik dat hy zynen sabel trok. In de Miniemen- en Degenslratcn vochten de soldaten insgelvks met hunne sabels, terwyl een dertigtal onder-olfioiers met het wapen in de vuist, de St-Huibreehlsgaendery doorliepen en elkander uitdaegden. De politie heeft eenige der helden dier wapenfeiten aengehouden, en het ware le hopen, dal deze daden naer verdiensten gestraft werden, wat meer is, zou men niet goed doen, indien men ten minste op der- gclyke feestdagen, de wapens deed in de kazernen laten Dezer dagen werd de beurs le Brussel in op schudding gebragl door een vreemdsoortig feit. Het likw idalie-komiteit, moest de operation likwideeren, die ter gelegenheid der laetste leening van Antwer pen verhandeld waren en op het daerloe bepaelde nniuimr hoi Lnmïiflii van de belanghebbenden uer, ojilving hel komiteit, de noodige som, die door de eene in geld, en door de andere in verschillende titels gestort werd. Men bevond dal de som juist was; doch toen men op het punt was de betalingeo te doen, ontbraken er 9000 fr. in dc kas van hel komiteit. Men dacht eerst dat door eene misrekening, een der belanghebbenden deze som te veel zou ontvangen hebben en dezelve zou teruggeven; doch er heeft geene enkele teruggaef plaets gehad en het komiteit heeft zich verpligt ge zien het feil bekend te maken, door in de beurs be- riglen aen le plakken, en eene belooning van 1000 fr. uil te schryven aen hem, die de 9000 Ir. terug in zyn bezit zal brengen. Twee klokken, waervan de grootste over de ell honderd kilos weegt, zyn over eenige dagen gegoten, voor de kerk van Olmen, in de werkhuizen van M. Van Aerschodt, te Leuven. Is de geut zoe goed gelukt als die der twee nieuwe klokken van Meerhout-Gestel, iels waer de gekende bekwaamheid van M. Van Aer schodt, ons dunkens, eene goede borg voor is, dan zal Olmen met zyn gelui van dry klokken in akkoord, de kroon over menige grootere plaets der Kempen spannen. De vlasmarkt van Gent was gisteren byna onbe duidend; nogtans waren de vragen lalryker en de pryzen in het algemeen ferm. De lynwaedmarkt dient niet aengeduid te worden; er waren weinig koopwaren en geene koopers. In de maetschappy ter Bevordering van Nyver- 1 heid en Wetenschappen te Gent wordt er wekelyks den maendag avond eenevoordragt gegeven, die niet alleen voor de leden der maetschappy, maer ook voor het publiek loegankelyk is. Maendag avond moest eeu spreker het woord voeren over 't Communisme en dc Internationale. Een grootgetal ledenderlnternatonale waren naer deze voordragl gekomen; daer de voor- draglgever naluerlyk niet in hunnen zin sprak,onder braken zy hem op onbeschofte wyze, roepende: Gy liegt! Leden der maetschappy ter bevordering van Nyver- hcid en Wetenschappen zyn dadelyk de politie gaen halen om de ruslsloorders huitenledocnzelten. Deze, door de politie gedwongen de zael te verlaten, riepen in '1 heengaenLeve de Commune! en zongen de Mar seillaise. De voordragt is niet kunnen voortgezet wor den. Men zegt dat verscheidene namen van Interna tionalisten door de politie zyn opgenomen. Dezer dagen was by M. Van Damme, schrynwer- ker en herbergier, te Lelfinge, West-Vlaendercn (Brugge), iets te zien dat inderdaed de moeite weerd was. Hy had namelyk eenen zak aerdappelen, waerin maer 108 aerdappelen waren, die te samen 100 kilos wogen; dus woog elk aerdappel omtrent eenen kilo. Zooals wy onlangs gemeld hebben, vond onge veer eene maend gelédcn.een inwoonervan Bourlers (Chimay), M. Pollet, eene petroolbron in zynen born put. Sedert dit tydslip is er eene aenvraeg lot konces sie oen het gouvernement gezonden, hetwelk zich ge- haest heeft een zyncr kundigste myningenieurs naer Bourlers te zenden. Uit het verslag van dien ingenieur blykt, dat Bourlers zich in de gunstigste ligging be vindt voor het ontdekken van pelroolbronnen. Labuissière, (Thuin) is eene gemeente die nau- welyks 800 inwooners telt. Van de zeven gemeente- raedsleden is er een zinneloos geworden en vier heb ben hun ontslag gegeven. Het bureel van weldadig heid bestaet uit vyf leden, waervan er twee dood zyn en een zyn ontslag gegeven heeft. De schoolmees ter is dood, de koster is overleden en de gemeente ontvanger heeft zyne demissie ingediend. De werklieden der spoorvvegstatie van Charleroi hebben hun werk geslaekt, zeggende dat hun dagloon, 2 fr. 60 cent., niet toereikend is. De poliliekommissaris van Gilly (Charleroi) heeft verleden zaterdag, den genaemden II. Belteuse aenge houden en naer de gevangenis dezer stad gebragt. Betleuse wordt beschuldigd de dader te zyn van den moord, die onlangs te Gilly gepleegd werd. In Ardennen heeft het overvloedig gesneeuwd; op sommige plaetsen lag de sneeuw verleden woens dag meer dan een voet dik. 's Anderendaegs was de gansche streek rond Houflalize iusgelyks met haer wit winlerdeken omhuld, even als hel kanton Laroche. In de kantons Neufohateau en St-Hubert lag de speeuvv zoo dik, dal de trein, die ten 7 1/2 ure te Arlon moest aenkomen, dry kwaert uers te laet kwam. Men schryft uit Limburg: Wederom heeft eene te Heerlen gehouden boring, ditmael in de nabyheid van den Chorisberg, tot dc ontdekking geleid van eene steenkolenlaeg, die, naer het zich laet aenzien, van aènzienlyke uitgestrektheid en groote waerde is. De werkzaemheden, die dit zoo gelukkig en moedigend resullaet helpen opgeleverd, waren eersl op 26 October laetst aenvaiigen en slechts tol eeno diepte van ongeveer honderd meiers doorge zel; zy hadden plaets volgens de nieuwe hydraulische methode. De bevonden kool schynt vel- en gazkool te zyn en bygevolg tol de edele en kostbaerste soort te be- hooren. Door dc zich zoo snel opvolgende ontdekkingen komt men allengskens tol de overtuiging, dal dit district een uitgestrekt kolenveld is, dal een belang- ryken nalionalen schal vertegenwoordigt en voor de bewoners dezer streken ryke vruchten voor de toe komst belooft. Eenige maenden geleden meldde men te Parys dc vlugl van eenen deurwaerdersklerk, genaemd Jol- lain. Deze was door zynen patroon, M. Demouchy, rue Monge 119, gelast metdc inzameling der gelden en liet, zegde men, in zyne kas een tekort achter van meer dan 10,000 frank. Ziehier nu de waerheid over deze zaek, zooals voor de regtbank is vastgesteld. De klerk in kwestie, genaemd Alexander Jollain, is een brave jongen, die zich met iever kweet van den lasligen arbeid welke de inzameling der gelden voor het belangryJc kantoor van M. Demouchy, hem oplegde. Op 14 augusty laetslleden had hy, na eene lastige reis, een weinig meer dan gewoonlyk gedron ken en viel in staep, met 500 lrank in zynen zak, die aen zynen patroon toehoorden. Toen hy wakker werd, bevond hy met schrik dat deze som verdwenen was. Had hy nu dit. geld verloren, ofwashy bestolen'; Hy wist het zelf niet, maer toch bleven de 500 fr. vermist. Onmiddellyk vertrok hy naer zyne ouders om er de 500 fr. le vragen, doch het gerucht van zyn zoogenaemden diefstal van tien duizend frank was hem vooraf gegaen, en zyne vraeg werd met veront- weerdiging van de hand gewezen. De arme jongen werd byna zinneloos; hy vluchtte naer België, trad als eenvoudig werkman in eene fabriek en ten koste van arbeid en berooving, bragt hy allengs de 500 fr. byeen. Dezer dagen kwam hy dezelve aen zynen pa troon terug brengen. Jollain zag zich hy zyne verschyning voor bank, van genegenheid en vriendschap omringd. Twee zyner oude meesters kwamen vryvvillig getuigenis geven van zyn uitmuntend gedrag en zynd eerlykheid en M. Demouchy zelf kwam zynen klerk terugvragen, Onnoodig te zeggen dat hy vrygesproken werd. Dezer dagen was vrouw Guinot, van Villars en- Azois (Frankryk),vergezeld van eene oude vrouw, be zig metaerdappels uit le doen, op een stuk land naby hel bosch van Clairvaux. Een groote wolf kwam uit hel bosch en naderde de beide vrouwen. Vrouw Guinot wierp hem verscheidene steenen naer den kop, maer dit scheen hem niet bang te maken; daerop liep zy onbeschroomd naer den wolf toe, die terur in het bosch ging. Toen het avond werd nam vrouw Guinot den yze- ren haek, waermeê zy de acrdappels uil den grond haelde, en vreesde niet den wolf in het bosch le gaen opzoeken, ondanks de angstkreten der andere vrouw. Zy bevond zich weldra in de tegenwoordigheid van haren gevaerlyken vyand, die haer met gloeiende oogen en open muil bedreigde; zy bragt hem twee krachtige slagen op den kop toe, waerdoor hy ten gronde viel en by den derden slag drongen hem de tanden van den hack tot 111 den muil. Deze heldin be kwam niet het minste leed van den wolf, die weldra onder hare verdubbelde slagen bezweek. Zy sleepte hem op haer veld, en daer hare gezellin de vlucht ge nomen had, nam zy alleen het gevelde dier op de schouders en keerde er gerust meé huiswaerts, waer zy de vurigste gclukwenschen der inwoners ontving. Behoedmiddel tegen de runderpest. By het bedreigen dezer vernielende kwael, zal het niet onge past zyn zich een oud en beproefd middel indachtig ie maken. Het recept is hoogst eenvoudig. Men neme 1 liter kreozololie en schudde die met 100 liters water ge durende eenige minuten, in een jat door elkander. Zoohaest het grondsop van 't mengsel geloond heeft, giete men het water al en gebruike het tot het was- schenderdicren. Menwassche een of tvvecmael'daegs hel geheele lyf, maer byzonderlyk den kop en den rug. Met het niet opgeloste overschot besproeit men dc stalvloeren, zoodat het strooi daermcê wat door trokken worde. De stallen moeten rein gehouden en van tyd lot tyd met kreozotwaler besproeid worden. Het mest moet gauw weg. In de drinkbakken doe men een weinig koolzuer, zoo wat 1/10 liter op 100 liters water; het vee raektdal in korten tyd gewoon, üaerby mogen geen van de andere voorgeschreven middels nagelaten worden om alle gevaer van overzetting ol aensteking te verwyderen. Dat middel werd, over eenige jaren, wanneer de kwael in Holland zulke groote schade aenrigtte, door regeering aenbevolen en wel gebruikt op de eigendommen der groot-hertogin van Weimar, en dit met zulk goed gevolg, dat er geen een stuk vee ge vallen is, terwyl in 't gebuerle, waer het middel niet beproefd werd, het vee by massa, ja tol 90 per 100 aen de kwael bezweek. De onkosten van dit middel zyn uiterst onbeduidend. De dagbladen van Londen melden dat er in Schotland eene aenzienlyke laeg guano ontdekt is van eerste hoedanigheid. Eene maetschappy heeft zich gevormd om dezelve te exploileeren. Rampen en Ongelukken. Verleden woensdag ter gelegenheid eener trouw feest op Mylbeke, heeft een jongeling van 13 jaren, zoo overmatig genever gedronken, dat men hem in een bedenkelyken toestand naer huis moest dragen, s' Anderendaegs is hy ten gevolge dier onvoorzich tigheid overleden. Woensdag morgend, rond kwart na vier ure, is een hevigen brand uitgeborsten in de kaloenspinnery der heeron Van Iseghem en Van Dinter, te Gent, Meerhem. De pompiers ter plaets gekomen, waren verpligt hel vuer in de spingery samen te trekken, waervan al les, wal dat nyverheidsgesticht bevatte, de prooi der vlammen is geworden. Het vuer is zoo ras voortgegaen, dat geheel het ge bouw in eenige oogenblikken in vlam stond. Zonder de nieuwe pompen, die ons pompierskorps sinds eenige dagen bezit, zouden wy eene verschrikkelykc •amp te betreuren hebben gehad, wam de fabriek is omringd van werkmanshuizen en van een houtmaga- zyn. Geheel de wyk van '1 Groot Meerhem was ernstig bedreigd. Verscheidene persoonen hebben zich in deze treu rige omstandigheid opgeofferd; maer wy zullen ons voor T oogenblik bepalen met den heer Roos, machi nist, te noemen, die de klep van den stoomketel heeft .geopend, toen alles reeds met vuer omringd was en dreigde le ontploffen. Gelukkig is er enkel stoffelyke schade te betreuren. Behalve de politie en de gendarmerie, die de orde hebben gebandhaefd, was er een detachement van hel 2* jagers le paerd toegesneld, dat zyne medewer king aen de overheden heeft verleend. De oorzaek van den. brand is nog op geene nauw keurige wyze kunnen vastgesteld worden. De gebouwen, de mekanieken en de koopwaren zyn verzekerd door de maetschappy de Pliénix, voor de som van 163,000 Ir. Men schat de verliezen op ongeveer 120,000 fr. Het pompierscorps heeft maer 's avonds, om 6 ure, de plaets der ramp verlaten, er eene brandspuit en het noodig personeel latende, in geval men er zich nog moest van bedienen. De politie had daerenboven al de noodige veiligheidsmaelregelen genomen en geen enkel ongeluk is zich hy de ramp komen voegen, die behalve de stoffelyke schade nog tot uitslag zal hebben een honderdtal werklieden zonder arbeid te stellen. Donderdag morgen, rond 5 ure, heeft Pietcr V. S., daglooner, wonende in de Raepslrael le Gent, zyne vrouw nevens hem in het bed dood gevonden. Deze vrouw was den avond te voren zeer gezond slapen gegaen, men veronderstelt, dat zy van eene beroerte of aen eene aderbreuk is gestorven. Tusschen vrydag en zaterdag nacht is op den steenweg van Meulebeke (Brugge), de genaemde Em manuel De Jonghe, woonende te Ardoye, voerman by M. Boysere, te Ardoye, onder den wagen gevallen welke by voerde, en werd hel hoold onder de wielen verpletterd. Maendag 's morgends, ten H ure, heeft de zee te Oostende, tegenover den oudon vuerloren, het lyk van eenen onbekenden uitgeworpen. Het was 0111110- gelyk zyn signalement op te nemen, omdat zyn aen- gezigt even als het overige zyns lichaems ganseh van het vleeseh was beroofd, en tot eeu vollddigen staet van geraemte was gebragt. De broek waermede het lyk gekleed was hing aen stukken, het overige zyner kleeding bestond uit eene byna onherkenbare vest en een paer zoemansleerzen. Zondag morgend, ten 8 ure, is in deWiertzstraet te Brussel een gebouw ingestort, dat voor stalling diende, Zestien peerden die aen den tramvtfeg toe hoorden, werden onder de puinen begraven. Na on geveer twee en half uren te hebben gewerkt, heeft men de peerden tusschen hel timmerwerk en de inge- slorlte mureif uitgehaeld. Maendag namiddag ging de troep van den Ame- rikaenschen cirk in de straten van Leuven in stoet uit. Voorby de kerk der predikheeren gaende die in aenbouw is, kwamen de werklieden, uitgelokt door het muziek, kyken. Een hunner, zekere Denis, vader van 6 kinderen, viel onder de oogen van zynen zoon, van eene hoogte van 30 meters. Als men hem opraepte was hy een lyk. Dezer dagen is een freinwachter, die den dienst van treinwachter te Braine-le-Comte deed, by het afhalen der spoorweg-biljetten, van eenen trein ge vallen en onder de wielen vermorzeld. Verleden dynsdag 's morgends, ten 5 ure, is in dc statie van Charleroi, de reizigerstrein die van Brussel kwam op koopwarenwaggons geloopen, die op den weg stonden. Twee dier waggons zyn gansch verbryzeld; geen enkele der reizigers werd gewond; maer "die welke naer Brussel en Leuven wilden ver trekken, hebbende korrespondenciegemist. Volgens men zegt heeft men le Hornu (Bergen), niet ver van de plaets waer de akelige schaepherder Dessous-le-Mouslier, zyne slagloffers begraefde, het lyk of liever het geraemte gevonden van eenen man, die in eenen hof begraven was. De schoenen waren nog aen de voeten, en- men vraegt met afgryzen, of dit het geraemte van den veekoopman zou zyn, wiens spoor men op dezelfde wyze verloren was als dat der schapenkooplieden, wier lyken men in het diepste van eenen waterput vond. In den nacht van 15 november hebben boos doeners op den weg van Flemalle (Luik) eenen werk man aengehouden en wreed mishandeld. Ten einde hunne vvandaed voor het geregt te verbergen hebben zy daerna hun slagtoffer in deMaesgeworpen, waerin het omgekomen is. Het lyk is opgevischt en twee persoonen zyn voorloopig aengehouden.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2