Kaetsspel Esplanadeplein. Dc boer begaf zich naer huis, bedacht de zaek eens goed, en alles fyn en goed ingezien besloot hy in plaets van eene beurs met geld een klempyzer in den grond te bergen. Zoo gezegd zoo gedaen. Zaterdag 's morgens heel vroeg reeds waren do slimste agenten van politie van Napels verkleed en in de omstreken van den aengewezen boom verborgen. Zy wachtten met ongeduld den stond waerop de roovors zouden verschynen, bereid om hun aen te vallen en to klissen, om alzoo regt te hebben op de aenzienlyke premie, welke door hel gouvernement was uitgeloofd aen diegenen welke deze belangryke vangst zouden doen. De morgen en de namiddag verliepen zonder dat onze politiemannen iets in het oog kregen. Kond G ure was nog niemand ter plaetse verschenen; enkel zag men om dit uer een oude boer aenkomen die een kruiwagen voerde en zich in de richting van den boom met het Onze Lieve Vrouwenbeeld begaf. Was het nu toeval of wel had men te doen met den bandiet, juist op de plaets gekomen waer de schat van den boer gedolven lagzooals de politie het meende zette de man zyn kruiwagen neer. De oogen der politieagenten waren allen op den kerel gevestigd; doch deze scheen een eenvoudige landbouwer te zyn, die niet de minste kwade inzichten had, hy ging voor het beeld knielen en bleef éenige minuien bidden. Klaerblykend, die man was de verwachte roover niet. Maer dacr eensklaps hoort men, zonder dat men eerst kon onderscheiden van waer'l gerucht komt, een droevig en pynlyk kermen. De geknielde boer ziet angstig om naer den kruiwagen, die als ware hy levend geworden, eensklaps begint te bewegen. De politic verrast springt uit het geboomte, val den boer vast, die by hun verschynen de vlucht wilde nemen, loopt naer den kruiwagen en... Weet ge wat men ontdekte? De kruiwagen, die schynbaer met groenten was geladen, diende langs onder tol schuilplacts aen den bandieten-overste Busco, die zich daer had verborgen om alzoo ongemerkt de gevraegde geldsom weg te halen! In plaets van de beurs bad hy een klempyzer gevonden, dat hem lerm by de handen had gepakt, zoodal hy van pyn begon ie kermen, en alzoo do uen- dachl der politie kwam wekken. Had de boer het geld gelegd, zooals de kommissaris hel hem had aenbevo- len, dan ware hel in de aonwezigheid der politie straffeloos gestolen geworden. Men had de grootste moeite van de wereld om den kerel los te krygen en de hulp van den boer, die om zyne streek in do vuist lachte, moest ingeroepen wor den om Busco uit de prang los te krygen. Busco en dc man die hem vergezelde, die naer hel schynt zyn eerste luitenant is, werden door de ver rukte politieagenteu U-iomfantelyk naer het gevang overgebragt. De tydingdezer dubbele en zonderlinge aenhouding heeft in Napels algemeene voldoening verwekt. Men is de andere leden der bende op het spoor. Kamer der Volksvertegenwoordigers. Zaterdag verleden was liet de derde dag discussie over liet lierzieniHgsprojekt van liet wetboek van burgerlyke regtspleging, en, had de voorzitter der vergadering stiptelyk liet reglement willen uitvoeren, de Kamer had geen zitting kunnen houden, want er waren maer Ao tot 50 leden tegenwoordig en er moeten er ten minste 63 zyn. De wet welke venhandeld werd js nogtans van een uitstekend nut; zy moet aenzienlyker wyze de regtskosten verminderen, welke doot- gaens meest overtollig zyn; en de lasthebber^ ^der natie ontvliegen dan de wetgevende muit oin langs de boulevards of het park hun vleugels loopen uil te rekken Wetten van algemeen nut, schynt het, verve len hun. Maer als de partyen elkander in 't haer vliegen, als 't liberael battert op 't klerikael, en de zittingen vergacn in onnuttig gekyf en lawyt, dan is de Kamer volledig en de tribunen zyn opgepropt. Dat schynt onze honorabelen veel amusanteren het is slechts wanneer der- gelyk amusement hen uitlokt dat zy gewetens vol hun geld komen verdienen. De meeste ach ter d'haegloopers behooren aen de linkerzyde. Waertoe dienen dan de Kamers. Als zy maer goed zyn om de politieken tweedracht aen te vuren, dat ze dan maer t huis blyven, er bestaen gazetten genoeg die zich met die taek gelasten. Woensdag verleden was alweer de Kamer in getal niet en de zitting duerde maer een half uer. En hierhy bepaell zich liet kronyk der Kamer. Als de in discussie zynde wet zal gestemd zyn, zullen wy het zeggen. GR00TE BESLISSING VAN DEN 1 PRYS. Op ZONDAG 29 NOVEMBER aenslaende om 10 uren voormiddag 5 spelen, en om 1 -i uren namiddag 5 spelen, tusschen de partyen van BRUSSEL (Zavel) en BERGEN. De Gouverneur onzer provincie heeft de eer ter kennis te brengen diergene zyner bestuerden wien de zaek betreft, dal de- pluetselyke besturen dor sleden en gemeenten der provincie van nu af aen gelast zyn met het vcreenigen der bestanddeclen noodig tol liet opmaken der lysl der kiesbaren tot den senaet, voor 1875, welke ingevolge art. 146 van hel kieswetboek van 18 mei 1872, door de Bestendige. Deputalie moet worden vastgesteld voor 1 maerl 1875. De minst belaste kiesbare van het vorig jaer, kwam op de lysl voor, met eene belaslingssom bedragende 1113-28. De persoonen, welke hoedanigheden vereenigen door art. 145 van liet kieswetboek voorgeschreven, mogen zich lot het college van burgemeester en sche penen hunner woonplaels weuden, mits by hunne in- schryvingsvraeg de bewysstukkeo te voegen welke hunne regten vaststellen. Eene nieuwigheid zal op den yzerenweg, te be- beginnen van 1 january aenstaendiJ, ingevoerd wor den. In de statiën van Antwerpen en Brussel, voor de lyn lussehen deze twee sleden, zal men coupons afleveren zonder datum, en altyd geldig. Deze coupons, die per serievan twintig zullen moeten genomen wor den, zullen uit dry klassen bestaen: enkele, of voor gaen en keeren. Om hel bedrog te vermyden, zal de reiziger, die zich van den coupon wil bedienen, hem moeten aen het staliebureel aenbieden, waer men er den datum van den dag zal opstellen. De coupons voor gaen en keeren zullen maer in de slatie van hel ver trek gestempeld worden. Indien, na eenen zekeren lyd, er geene groote misbruiken uit volgen, zal dit stelsel op geheel het spoorwegnet van den yzerenweg van den Siaet toegepast worden. Wy geloovcn alle belanghebbenden te moeten herinneren dat men nooit te voorzichtig kan zyn, in het invoeren van vreemde dieren inde stallingen, en vooral^p dit oogenblik dat de muilplaeg ten allen kante weder uitbreekt en heerscht. Men verhaelt hel volgende feit, dat dezer dagen in eene gemeente der omstreken van Brugge is voorgevallen, waer niet do minste veeziekle hecrschte. Een landbouwer koopt verre van hier een prachlige koe en brengt ze in zyn stal. Hoe het beest er uil is geraekl weel men niet, maer toch was zy weg; een goedhartige landbouwer uit den omtrek, hel dier ziende ronddwalen, deed het vangen en stelde hel in bewaring in zynen veestal. Eenige dagen nadien brak er de muilplaeg uil, alsook in den stal van den eigenaer van 't nieuwe dier, dat by dezen was teruggevoerd. De bevolking van België, die in 1840 van 4,028,384 zielen was, had op 1 january 1870 het cyfer van 5,031,236 inwoners bereikt. In twintig jaren is de vermeerdering der bevolking van een vyfde geweest. Het huwelyk van prinses Louisa met prins Philippus van Saxen zal in het begin der maend february 1875 plaets grypen. Aertshertog Karei Ferdinand van Oostenryk, schoonbroeder van de koningin der Belgen, is op 20 november, te Sélovilz (Ooslenryk), inden ouderdom van 56 jaren overleden. Te dier gelegenheid heefl het hof, voor eene maend den rouw acngenomen. By koninklyk besluit zyn de kiezers van het ar rondissement Hasselt op 15 december byeengeroepen, om over te gaen tol de kiezing van eenen senator, in vervanging van den heer baron de Pilleurs-Hiegaerls. De tabak, gewas van dit jaer, wordt reeds in groole massa naer de markt van Geeraerdsbergen ge- bragt, hoewel deze vroeger begonnen is dan op andere jaren. De hoedanigheid is dil jaer uitmuntend, en er is in lang zulke sclioone labak niet gegroeid als dezen zomer. Deze markl, welke als de voornnemste - van Vlaen deren mag doorgaen, uit oorzaek van den goed ge- kenden naem dal onze tabak heeft, voornamclyk voor de pyp, was verleden maendag buitengewoon goed voorzien, want men rekent, dat er meer dan 50,000 kilos Ier markl waren gebragt, die byna allen zyn verkogl aen de volgende pryzen: Groote ol beste hoedanigheid van 65 tol 70 fr. de 50 kilos; dc mindere klas van 40 lot 50 fr. en degene, dien men kleinen noemt, van 25 tot 30 fr. Men denkt algemeen, dat de prys van den labak zoo hoog niet zal blyven, ter oorzaek van de hoeveel heid, die cr'geplant, en van den grooton voorraed, welke in de magazynen van verleden jaer nog voor handen is.aengezieo de aftrok zoo groot niet was, ten gevolge van den lagen prys van den vreemden tabak. Sedert eenige weken is in de Pulteryslrael te Brussel, in het oud hotel Groenendael,eene goedkoope bcenliouwery ingerigt. Het vlecseh is er 25 per hon derd goedkooper dan in andere slagterswinkels. Ook is van nu af aen het nieuwe gesticht eene goede ka- landisie met een duerzaem bestaen verzekerd. Dc beenhouwers zien zich vcrpligt in tegenwoordigheid van deze groole concurrentie ook meer of min hunne pryzen le verminderen. Ziehier een zonderling voorval dat dezer dagen aenleiding heeft gegeven lol eene beraedslaging, van wege den bestuerraed der Nationale Bank te Brussel. De bestuerraed was vergaderd, een bediende kwam binnen en legde eenen rol papier, hall' verbrand op talel en vraegde dat de raed op die kwestie eene be slissing zou nemen. Deze rol papier was een pak bankbiljetten, dat aen een kleinen handelaer der Benedenslraet, le Brussel toehoorde. Met liet vooruit zicht eener betaling, welke hy dien dag, moest doen, had hy de bankbiljetten in de schuif eener kas gelegd, onder" oude dagbladen. Zyne vrouw had 's morgends van die oude dagbladen genomen, zonder van iets te weten, om het vuer te ontsteken en had de bankbil jetten mede in de sloof gelegd. Gelukkig wilde de schouw niet trekken, het papier was maer half opge brand en men heeft de bankbriefjes, in eene rol ge rold, er kunnen uilhalen. Hel was die rol papier die men aen hel oordeel der bestuerders van de Bank kwam onderwerpen; zy werd zeer voorzichtig losge- maekt en men kon gelukkig, de nummers der bank biljetten nog onderscheiden. Onmiddellyk werd er bevel gegeven, aen den koopman zyne briefjes le belalen. Of de man tevreden was! Men ziel dat eene schouw die niet trekt, soms toch voor iets goed is. Het nieuw gebouw der Centrale Hallen te Brus sel, waer de tentoonstelling der nyverheidskunst plaets gehad heeft, verdient aller aendneht. Wy mogen van dil gebouw, zoo gelukkig,door den lieer Van Obbergeli-Hopp, ondernemer le St-Pieters- Jelte, geëindigd, zeggen, dal volgens het gedacht van eenieder, het zoowel in zyne opvalling als in zyne uit voering geslaegd is. Eere aen den vervaerdiger des plans,en aen den ondernemer die ze uitgevoerd heefl. Ziehier de inligtingen die wy hierover ontvangen. Hel eerste algemeen plan, dat van den heer bouw kundige Suvs komt, is verbetert door den heer Van Mierlo, onder dc hooge directie van den heer Derole, de eerste ingenieur, de andere directeur der werken van de Senne le Brussel. Dc Centrale Hallen hebben eene oppervlakte van om trent 6,250 vierkante meters; de lengte is van i68en dc breedle van 37.20 meiers. De hoogte der pavilloens is 21 meters. De Hallen zullen 390 stallen hebben; elke stal cor respondeert in de souterreins met een deel van het ondergebouw, met een yzeren traliewerk omringd, waer de kooplieden hunne waren zullen mogen op sluiten. De souterreins en het gelykvloersch zyn met de gaz verlicht. De oprigling van hel gebouw heeft dc volgende aen zienlyke werken geëischl: Omtrent 30,000 kub. me ters grondruiming,daerin begrepen ten minste 10,000 kub. meiers steengruis, by de 6,500 kub. meiers hard steen, 6,000 kub. meiers baksteen, 4,500 vierkante meters gewelf, 5,700 vierkante meters vloertiehels. Er is daerenboven twee millioen en half kilogram men yzer en gesmolten metael in verwerkt, alsook omtrent 20,000 groote ruilglazen. Het houtwerk meet 10,000 vierkante meters, en het zink, lood en glaswerk omtrent 6,600 vierkante me ters. Het asplialte heeft eene uitgestrektheid van 4,000 meiers. Al deze werken zyn met de grootste zorgen en door bekwame mannen uitgevoerd. Men studeert op dit oogenblik le Brussel in het komiieit van bruggen en wegen, hel ontwerp voor het maken van een tunnel onder de Schelde, alsook het leggen eener brug over die rivier. Het schynt dat heel die studie, reeds van over lang aengevangen, te herbeginnen is. De vlasmarkt van Gent was gisteren van weinig belang; de vragen waren talryk; de verhandelingen hebben in liet algemeen by de kutzers aen vaster pry zen, dan verleden week plaets gehad. De lynwaedmarkt dient niet gemeld te worden, de zaken waren onbeduidend. Een plaelselyk blad van Gent meldt dat in de groote zael van hel oud kasteel van Geeraerd den Dui vel, bestemd om als depot der slaetsarchieven te dienen, de werklieden, by hel afschrabben van hel witsel, verscheidene muerschilderingen uit de XlVe en XV® eeuw ontdekt hebben. Twee zouden nog al goed bewaerd zyn en verbeelden de eene Krislus en de andere de H. Maegd. Op de veemarkt te Brugge waren dynsdag 370 hoornbeesten te koop gesteld. Er waren weinig bees- leu van goede qualileil. Ziehier het getal der verschil- lige le koop gestelde stukken vee Slieren 31, waervan 23 verkogl werden van 150 tot 500 IV.; 85 ossen, waervan 75 verkogt van 130 tot 600 fr.105 veile koeien, waervan 90 verkogt van 150 tot 450 fr.; 25 melkkoeien, waervan 21 verkogt van 150 tot 600 fr.; en 124 Vecrzen, waervan er 110 verkogt werden van 100 lot 400 fr. Er zyn 51 beesten onverkogt gebleven. Den 25 dezer, hadden de leden van hel parket van Audenaerde, zich naer Sleenhuyse begeven, van twee wetsdoctoors vergezeld;deze laelste hebben het lyk ontleed van wylen Leonard Depelsener, den 14 dezer in den ouderdom van 68 jaren overleden, naer men veronderstelde van slagen en verwondingen. Men heeft vastgesteld dat die man aen eene borst ontsteking is bezweken. De regtbank van enkele politie te Torhout heeft in zitting van dynsdag laetsteen persoon van Lichler- velde veroordeeld tot 15 francs boet of 3 dagen ge vang, en lot 50 Ir. schadeloosstelling, voor op 23 au- gusty eene duif (voyageur), behoorende aen den heer. Degrendele-Vandezande, van Roeselare, vrywillig en zonder noodzakelykheid, op eene plaets waer hy noch eigenaer of gebruiker van was, doodgeschoten te hebben. Dezer dagen bragten twee gendarmen een per soon, dien zy te Evrehailles, een dorp naby Yvoir gelegen, hadden aengehouden, naer de celgevangenis van Üinant. Toen zy by het vallen van den avond de stad inkwamen, verbrak de aengehoudene op eens de handboeien, wierp beurtelings de twee gendarmen ten gronde en nam dc vlugt. Met eene ongehoorde snel heid, liep hy de 108 treden op van den trap die naer de ciladel leidt en bereikte alzoo weldra de hoogten. Men zoekt hem voortdurend op. Tc Parys neemt de verkoop van paerdenvleesch meer en meer toe. Gedurende den 3" trimester van 1874 zyn er 1555 paerden, ezels en muilezels geslagt geworden. Het is drymael zooveel als de vorige jaren. De statieoverste van Clapham (Engeland) ontving dezer dagen, met tarief n. 1, een mandje dat hy spoe dig opende en waerin hy....een kind vond. Hy was niet tevreden over dit geschenk en bood het een ar men pakdrager aen die het aenslonds aenveerdde en meê naer huis droeg. Tot zyne groote verbazing vond de werkman onder liet oorkussen waerop hel kind rustte eene som van 40,000 frank! De statieoverste dit vernemende, eischte de teruggaef van hel mandje en zynen inhoud. De zaek zal voor de regtbank ge bragt worden, die, hopen wy, den pakdrager gelyk zal geven tegen den statieoverste. De hertog van Richmond (Engeland) heeft, zegt men, van zynen vader eene banknoot- geërfd van 50,000 p. st. (1,250,000 Ir.) Dil stuk, eenig in zyn slach, is door den ouden hertog neergelegd in een kistje, waer het is vaslgemaekt zoodauig dat alwie het poogt op te nemen, onmiddclyk zes pistoolscho ten doet losbranden, waerdoor hy onvennydelyk ge troffen wordt. Men vertelt dat de tegenwoordige her tog van Richmond verlegen is het kislje aen lè raken, daer zyn vader hem, voor zyn afsterven, heeft ver gelen le verklaren, hoe men hetzelve zonder gevaer kan openen. Sinds eenigen lyd is men bezig de tallooze testa menten, die zich sedert 1183 in Doctors Commons to Londen opeenslapelden, naer Somerset house over te brengen. Die oude documenten zyn bevat in kasten, wier planken, aeneengevocgd, eene lengte van elte- lyke kilometers zoudeu beslaen. Van dat aental reli- quieën kan men zich eenigszins eene voorstelling maken, als men zich bedenkt dal alleen uit Londen tegenwoordig jaerlvks 10,000 testamenten worden nedergelegd, uitde provinciën byna hel dubbel aental. Naluerlyk bevinden zich onder die testamenten hoogst merkwaerdige, zooals dat van Van Dyek, dr. Johnson, Nelson, Pilt, Burke, Newton, Wellington, Milton en Shakespeare. Het laelste wordt in eene luchldigle, gepolysle eikenhouten kast met glas be- waerd. Ook het testament van Napoleon 1 werd langen tyd le Londen bevvaerd, totdat het op verzoek van Lodewyk Napoleon aen het Franseh volk werd terug gegeven. Men heeft eene zeer opmerkelyke ontdekking gedaen. Er zyn vleeschetende planten! Wie kent niet het kruidje-roer-my-niet, dat by de minste aenraking, onmiddellyk zyne blaedjes samen vouwt? Er zyn minder algemeen bekende en grootere planten, die hetzelfde doen; daeronder eene Ameri- kaenscbe, de vliegenval (Dionaea muscipola). Aen het eind van ieder blad dezer plant bevindt zich een harig aenhangsel; zoodra op dit uitsteeksel eene vlieg komt, vouwt het zich samen en de vlieg is gevangen. Wal doet echter de plant met deze aldus gevangen vliegen? Zy eet ze. Men heeft de zaek nauwkeurig nagegaen en de be vindingen openbaer gemaekt. Er is gebleken, dal de haertjes op het uitsteeksel hol zyn, en gevuld fact een sap, dat geheel de hoofdeigenschappen heeft van het macgsap. Dierlyke zelfstandigheden (stukjes vleesch of eiwit) worden door dit sap opgelost, met een ander woordverteerd. Wanneer de dionaea weder haer blad opent, en de gevangen vlieg laet vallen, dan valt slechts het geraemte. Al het overige is opgeslorpt en verteerd. Geeft men de dionaea een steentje, dan vouwt haer blad zich ook samen, maer het opent zich spoe dig en laet den onverteerbaren kost vallen. Onderscheidene andere planten blyken dezelfde eigenschap te hebben. De Drosera, byvoorbeeld, die op veengrond groeit, heeft een kleverigen bast. De insecten, die zich daeraen heelden, worden door de plant verteerd. Hooker heeft hetzelfde waergeno- men by eene Amerikaensche soort van nepenthes,' wier bladen beslaen uit eenen langen sleel, met een kanvormige holle aen het eind. Onder in dit kannetje is een vocht, dat als maegsap werkt. Daer deze plant in het wild voorkomt, vindt men in dit sap allyd doode dieren. Nu de zaek eenmael de aendacht trok zal men wel meer dergelyke zaken vinden. Dal sommige planten zich voeden met dierlyk voedsel, is volstrekt niets nieuws. (Men denke aen schimmel en champignon). Nieuw is de ontdekking, dat sommige planten daertoe door zeer eigenaerdige organen in slaet zyn. Kerkelyk Nieuws. De eerw. heer H. Verwilghen, pastoor van Beir- legem, is pastoor en deken van Dcinze benoemd; hy wordt vervangen door den eerw. lieer E. Van den Storm, onderpastoor van Overboelare. ■lampen en Ongelukken. In den avond van 22 dezer is eene moordpooging gepleegd op Th. Van Temsche, gemeente-ontvanger te Calcken; hy heeft eenen messteek achter het regter oor ontvangen, by het uitkomen eener herberg, door P. Roeland, daglooner, oud 33 jaren, woonende te Calcken. De wonde is niet doodelyk en de dader is door de politie aengehouden. Een bedroevend ongeluk is donderdag voormid dag voorgevallen in dc nabyheid des spoorwegs in de Bellevueslrael, te Ledeberg by Gent. Een 19jarige metsersgast is door de stelling van een nieuw ge bouwd huis gevallen. Toen men den ongelukkige opraeple, had hy opgehouden te leven. De smart der moederweduwe is onbeschryflyk. Men heeft het lyk naer het hospitael der gemeqnte gedragen. Maendag waseen melser,degenaemde Roelandts, oud 24 jaren, aen 't werk op den boulevard der Zenne te Brussel en beging de onvoorzichtigheid te steunen op den nieuwen muer eener tweede verdieping. Een stuk muer scheurde los, de ongelukkige werkman stortte néér en weed eenige ©ogenblikken nadien levenloos en met verbryzeld hoofd opgenomen. Dezer dagen is in de nabyheid van de statie van Nyvel, een spoorwegbediende tusschen de buffels van twee waggons geplelterd, lerwyl hy bezig was dezelve aen elkander te hechten. De ongelukkige laet eene weduwe en een klein kind achter. Verleden vrydag, rond 10 ure 's morgends, ge- raekle in do nabyheid der statie van Charleroi, de spoorwegbeambte J. Thys, met eenen zyner voeten tusschen dc riggels en viel op den weg op hel oogen blik, dat een lokomolief kwam aenryden. De ongeluk kige liet ontzettende kreten hoeren, doch men kon hel sloomluig niet in tyds stil houden,en hel vermor zelde den beambteeenen bil en een gedeelte van het lyf. Men zegt dat men de riggels heeft moeten losma ken, alvorens er zynen voet te kunnen uitkrygen. De ongelukkige heeft zyne vreesselyke wonden nog slechts een uer en half overleefd en stierf daerna in de afgryselykste pynen, terwyl hy zyne vrouw en dry jonge kinderen, die hy zonder hulpmiddelen achter- laet, by hetspoorweg-beslucr aenbevool. Verleden zondag avond rond 5 ure is aen de verlakking van den spoorweg van Tamines naer Lan den (Luik) en dien van den Staet.een ongeluk gebeurd, dat belreurensweerdige gevolgen heeft gehad. Een koopwarentrein die van Fleurus kwam, ontmoette een geladen waggon, die op de hoofdlinie manoeu vreerde. Het personeel van den trein poogde, doch te vergeefs, denzelve te doen stilslaen; de trein die in vollen stoom reed, bonsde hevig tegen gemelden waggon. Op dit oogenblik greep eene ontzettende vernieling plaets; de tender, de bagagiewagen en ongeveer vyftien waggons, geladen mei kalk, zand, kasseien, beeten, enz. waren noch slechts eenen hoop puinen en ifet belreurensweerdigsle van al de overste der treinwachters, Feron lag onder dil puin begraven. Eenigen tyd daerna werd hy er afgrysclyk verminkt uitgehaeld; hy gaf geen teeken van leven meer. Die ongelukkige was getrouwd en vader van vyf kleine kinderen. Ten gevolge van die spoorwegramp is de weg belemmerd gebleven tot maendag. De voorstad Saint-Denis te Pnrys, is donderdag morgend het looneel eener verschrikkelyke ramp ge weest. De fabriek van scheikundige voortbrengsels van M. Poirier, rue des Poisonniers, 11, is in een roo- kende puinhoop herschapen. Ten 5-1/2 ure bevonden zich al de werklieden der fabriek aen den arbeid; een uer nadien sprong de ketel, de muren der aenpalende gebouwen stortten in, do daken ploften neëren talryke slagloffers lagen op den grond, mei bloedig slyk overdekt on begraven onder hel puin dat op hen was neérgestort. De ontploffing werd gehoord tol in de wvk van het Pantheon lo Parys, op meer dan 10 kilometers van do plaets der ramp. Er is geen huis te Saint-Denis waer van, de ruiten niet gebroken zyn. Dc glasramen der schoone kerk zvn insgelyks in scherven gevlogen -en de statie van den spoorweg is ook zeer beschadigd. Donderdag morgend had men reeds 8 lyken terug gevonden; men droeg een grool getal gekwelslen op berriën naer het gasthuis en ook in byzondere huizen. Velen van deze laetsten verkeeren in een hopeloozen toestand. Het cyfer der schade door de ramp veroor- zaekt is schier onmogelyk te schatten. Buiten de fa briek, die gansch vernield is, zyn al de huizen der wyk min of meer beschadigd. In een dezer huizen waren de twee bovenste verdiepingen van de muren losgescheurd en met meubels en al naer beneden ge vallen. Een klein kind viel aldus in zyne wieg van de tweede verdieping op de eerste en toen men hel tus schen de bedplanken en gebroken kassen terugvond, lag het nog gerust te slapen en had geen hel minste leed bekomen. De troepen van het garnizoen van Sainl-Denis en de pompiers hebben aenslonds de eerste hulp ingerigt en de brand die onmiddellyk na de ontploffing ontslaen was, is op een uer tyds gebluscht geworden. Een der dry werklieden die zich in het gebouw bevonden, waer de ketel geplaetst was, is gansch verkoold van onder hel puin gehaeld door den eerw. heer Voisin, onderpastoor der parochie die een der eersten zich op de plaels der ramp bevond; de tweede is overleden loen hy nauwelyks in '1 gasthuis was gebragt en de derde is in eenen toestand die weinig hoop overlaet. De gekwetsten die zich in het gasthuis bevinden en wier toestand de grootste vrees inboezemt, zyn ten gelallevan vier, te welen: P. Welchan, oud 27 jaren, gehuwd en vader van een kind; N. Woitlier, oud 21 jaren, ongehuwd; E. Philippoleaux, oud 32 jaren, ge huwd en vader van twee kinderen, en F. Meltayer, oud 33 jaren,ongehuwd. Nog zes andere gekwetsten zyn na eene eerste ver pleging in 't gasthuis, naer hunne wooning gebragt. Hun toestand is minder gevaerlyk. Men veronderstelt dat de ontploffing ontslaen is door eenen brand, welke een onvoorzigtige werkman zou veroorzaekt hebben, door met eene gewoonen lanteern eene plaets binnen le gaen waer zich stoffen bevonden die ontvlammen door in aenraking te komen met de lichtstralen. Een dikke mist heefl gedurendetwee dagen over de stad Londen gehangen, waerdoor eene groote ver warring ontstond in het gery langs de slratenen den dienst der yzeren wegen. De booten, die over de Teems varen, hebben sedert vrydag avond hunnen dienst gestaekt. In de meest bezochte straten der stad was de doortocht met rytuigen verboden. Er hebben talryke ongevallen plaets gehad en vele per soonen zyn gekwetst naer het gasthuis gebragt. Te Liverpool spreidde de mist zich uit over de stad, over Birkenhead en de voorgeborgten. Sedert jaren had men geen dergelyke mist gezien. De vaert op de rivier de Mersey was opgeschorst. De overzet- booten van Woodside deden echter den dienst voort, maer dit ging zoo moeilyk dat men dry kwart uers noodig had om de rivier over te varen, hetgeen ge- woonlyk op zeven minuten geschiedt. Te Birmingham is de mist zoo dik, dat men er heeft moeten van afzien op de strael te komen, ter oorzaek der talryke ongelukken welke er plaels hadden. De builengewoone dikte van den mist heeft den dood van een aental persoonen veroorzaekt. Eene vrouw van 77 jaren is schielyk overleden. Terugkeerendevan eene wandeling, klaegde zy over benauwdheid aen de borst en bezweek weldra aen eene longontsteking.Een aen- nemer van gebouwen, oud 59 jaren, vreesde zeer voor het naderen van den winter, hy werd ook door eene

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2