N° 205. Zondag 6 December 1874. 4de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bende van Jan de Lichte. Aelst, 5 December. Buitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel v«n het hind 1® K®ve»tl#«l In «le Kiipttlloatraet IV* 11, waer «lie brieven, gelden, enz. vruchtvry moeten toegezonden worden. Abonnenientaprya SS fr. J«©r», vooraf botuelbaer. Voor don bulten bun men Inatchryvon in nl do poatkantooron, en voor de landelyko geiueenten l>y «Ie briefdrager®* FHAAKUYK. De municipale kiezingen te Parys, worden natuerlyk door de dagbladen van elke party be oordeeld. Deze dagbladen keuren dezelve goed, die vinden de uitslag onvoldoende: gene zouden dezelve meer radikael gewild hebben en vveêr andere keuren de kiezingen geheel af. De Hépu- blique Francaise, het dagblad van M. Gambetta zegt ouder ander, dat de uitslag hare verwach ting niet overtroffen heeft, en vindt dat de kie zingen voorbeeldig waren. Paris-Journal be weert dat Parys slechte kiezingen gedaen heeft, waeraen iedereen zich nogtans mogt verwach ten. De groote kwestie is echter niet daer, maer wel in het spoedig regelen der nieuwe leening. Indien de municipale raed inpetto radikael blylt, zal dit zyn alsof hy niets was, maer indien hy wat rood wil schynen.zal hy spoedig door eene kommissie vervangen worden. Het dagblad van M. Emiel Girardin.de France, legt er zich op toe, diegene gerust te stellen welke denken, dat de niaetschappelyke orde hierdoor in gevaer is gebragt. Zy beweert dat die gedurige verandering van persoonen eene opvoeding is voor de toekomst, dat hierdoor het openbaer gevoelen hervormd wordt, het welk hierby in algemeenen zin leert oordeelen, tot welken prys slechts eene groote demokralie te verkrygen is. De Figaro ziet het gevaer regt in het aengezicht, omdat zegt hy.de wet waekt en zal zorgen dat de municipale raed in de enge grenzen zyner bevoegdheid gehouden wordt. De Union daerentegen zegt over de kiezingen, dat de 63 gekozen radikalen bevvyzen wat de republiekeinsche leiders in hun schild voeren. Dry weken geleden zegden wy, dat indien het te doen ware, om te Parys de Commune te her stellen, in vooruitzicht van vroegere of latere voorvallen, de uitslag der kiezing niet twyfel- achtig kon zyn. Wy hebben ons niet bedrogen. De Patrie gaet nog verderen zegt, dat Parys van nu af in eene wezenlyke Commum; veranderd is. l)ie Commune zal misschien eeneonzydige hou ding aennemen; maer zoodra er een ernstig voorval opdaegt, zal over hare werken kunnen geoordeeld worden. Geen enkele der gekozen radikalen zou de Commune durven afkeuren, ja vele hunner hebben in de voorloopige verga deringen, luide hunne genegenheid voor haer uitgedrukt en zich hierop beroemd. De Nationale Vergadering is maendag na middag geopend, met de neerlegging door den minister van oorlog, van de wetsontwerpen over de herinrigting van het vast- en territori- ael leger. Wat zal nu de nieuwe zittyd der Nationale Vergadering voor Frankryk meêbrengen? Zal hy de bestaende moeilykheden oplossen of zal hy de zaken nog meer verwarren? Indien al de (i) TWEEDE DEEL. X. Hier en daer. (403* VERVOLG.) Lippe onderging ceu eerste verhoor ten zynen huize zelf. De man verkeerde in groote verlegenheid. Hy was de opstoker geweest der diefte, maer melterdaed had hy niet geholpen. Dewaerheidverklaren mogt hyniet, en met verdichtsels zich uit den slag te trekken, dat scheen hem uiterst moeielvk. Nogtans hy beproefde het: Bemerkt hebbende, beweerde hy, dat rond hel hof myner geburen, vvaer gewoonlyk alles in bedry- vigheid is lang voor het daglicht, nu by uitzondering alles dood stil bleef, ben ik daer even gegaen tot voor de haeg van 't hof, niet verder, benieuwd le weten of de haen vergeten had te kraeien.,.. Gy zyt gegaen, vroeg de baljuw, dacreven? Op myn holleblokken, bevestigde Parré. De baljuw loonde hem zyn kloefen.... Zy waren poerdroog!.... Lippe verbleekte hy lag door de mande. Dezen nacht, sprak de baljuwopplechligen toon, is er ingebroken by boer Dieracrl. Dezen morgend hebben de geburen al de leden van 't huisgezin vinden liggen op hun bed,gebonden en den mondverpropt.... Zyn ze niet dood? kreet Lippe..., Wal beduidde die kreet? Was het teleurstelling? Was hel blyde verrassing, nu de afschuwelyke nydi- gaerd zich zoo onverwachts verwikkeld voelde in die zeer vuile zaek.,.. De baljuw wist niet wat ervan te maken.... Hy ging voort. Philippus Parré, hel is alom gekend welken bloedigcn haet gy de Dieraerls hebt gezworen. Ofwel, gy hebt helpen stelen.... 't Zyn leugens! schreeuwde Lippe opvliegend. Hy ging vloeken; maer,... voor den ambtenaer hield (1) Eigendom der Gazette vas Aelst. gezegden mogten geloofd worden, zou er eene kabinetsveranderingaenstaende zyn, waerin liet linker-centrum sterk moet vertegenwoordigd worden. M. Decazes zou poogen door groote beloften, MM. Dufaure, Casimier Périer, Ger main en Waddington by zyne party aen te slui ten. Om de gematigde regterzy en de gematigde linker-fraktie te voldoen, zou een gouvernement der republiek, volgens M. Périer, door een gou vernementvan den president der republiek ver vangen worden. Hoofdzakelyk en wel om tyd te winnen, zal men met de beraedslaging der konstitutionneele. wetten wachten tot na de Nieuwjaersvakaritie. Dat die gezegden altyd een scliyn van waer heid bezitten, blykt uit de laetste berigten die ons door den Havas-Reuter zyn meêgedeeld. Immers zeggen deze, dat er eene belangryke samenkomst heeft plaets gehad tusschen de twee partymannen, Dufaure en Casimier Périer, welke voor gevolg had, dat deze twee staetsmannen tot een onderling verstaen kwamen. De laetste moet het met den eerste volkomen eens zyn ge worden, nopens het inriglen van een felle! yk gouvernement, dat de plaets zou vervangen van het denkbeeldig bestuer, waermeê Frankryk tot nu toe begiftigd is. Vooruit zien wat uit dien warboel zal opryzen behoort tot het onmoge- lyke,en wie weet aen hoeveel schokken Frank ryk nog bloot staet, alvorens zy, die met zyne toekomst gelast zyn, het hierover eens zuilen worden. Het gedacht waerovcr wy hier hooger spre ken, om het fransch ministerie buiten den kring der Nationale Vergadering te benoemen, ten einde zoo een geheel kleurloos gouvernement te vormen, schynt veel aenhangers te winnen, zoowel in de gouvernementsraden als onder de konservatieve meerderheid der Nationale Ver gadering. Op dat ministerie zou uiLsluitend de verpligting rusten, het bestuer der zaken in Frankryk te behartigen en te zorgen, dat de verhouding van het land met de vreemde mo gendheden in gunstige omstandigheden verkeert, kortom ^et zou slechts een werkman zyn; die de bevelen uitvoerde welke hem door zyne mees teres, de wetgevende Kamer, waren opgedragen. Er wordt met veel vastberadenheid gearbeid om de uitvoering van dit plan te verwezenlyken door de invloedryke persoonen, binnen en bui ten de Nationale Vergadering. Dynsdag heeft de franscheministerraed by hoogdringendheid eene vergadering gehouden en wel, zooals er beweerd wordt, ten gevolge van den brief van graef deChambord aen M. de La Rochette. De eerste boodschap, want er zal stellig eene tweede volgen, de inhoud der eerste boodschap welke vandaeg moest gelezen wor den, zou nu eerst morgen gekend zyn, omdat de ministerraed vandaeg nog zyne goedkeuring moet geven aen de gedane wyzigingen. Hoewel de inhoud der boodschap nog niet ge kend is, zoo wordt er echter ten stelligste ver zekerd, dat dit stuk verscheidene liberale maet- hy zich inhy erinnerde zich welke zware straffen te dien tyde op het vloeken stonden. Ofwel,gy wist dat er moest gestolen worden en gy hebt de roovers gevolgd; ofwel.... gy hebt de Zie de oude Placaerten ende Ordonnantiën le dien lyde nogdegelykin voege, by voorbeeld, onder menigvuldige anderen, die van 41 Augusty 1688, uitgegeven door den koning vun Spanje, en luidende als volgt a Carcl by der gratie Godls.koninck van Castiliën, enz. enz. enz.... Het is gekomen lot onse kennisse, dat vele van onse Ondersatcn, ende andere in dese Landen, hun soo verre verge len, van te sweiren, te blaspheincrcn, ende te verloochenen den H. Naem Godts, dien van de tl. Maget, ende te doen andere vervloecklc eeden, 't genesaken zyn seer schandaleus in ons hciligh Ghcloof, ende capabel van te trecken over dese Landen de gramschap en Goddelycke straffeWy, willende daer in ver- sien, hebben, ter deliberatie van onsen seer lieven ende seer beminden Neve Don Francisco de Agurto, cnz.,Capiteyn-Gene- rael van onse Nederlanden, enz. verboden, ende verbieden mits dese, aen alle onse Ondersaten, ende andere hanterende dese Landen, Mans- ende Vrouwpersooncn, van wat staet ol'le con ditie sy mogen wesen, Ie sweiren, blasphemcrcn, ende verloo chenen den Naem Godts, van syne glorieuse Moeder, ejide andere Heylige, gelyck oock te doen andere vervloeckte e«dcn, op pene van ieder le verbeuren voor d'eerste reyse eene geldt- boete ter arbitrage van de Regters, volgens de beswarende omstandigheden, ende de qualitcyt ende commoditeyt van hunne persoonen, ende ten respecle van de Acrmcn, onmachtig om de boete le betalen, op pene van in gevanckenisse gestelt te worden, ter water ende broode voor den tydt van dry weken; ende voor de tweede reyse, op pene van het dobbel van de eerste geldt-boete, ofte van sesse weken gevanckenisse ter water ende broode; ende voor de derde reyse, op pene van bannisseraent voor sesse jaren, ten opsicht van de persoonen van qualileyt ende van middelen, ende van verklaerl te worden inhabiel van eenigh Oflicie te mogen bedienen; ende ten opsicht van slechte verworpene lieden van publieckelyek op eenen Merckt-dag, geschavottccrt ende ter schande gesteld te wor den, geduerende den tydt van twee uren. Ende alsoo de ge woonte der Blasphemien ende van soodanige Eeden voorts-komt uyt dien dat de Vaders ende Moeders geene goede sorge ge dragen en hebben, van aen hunne kinders de vreese ende den af-keer van de selve in te beelden. Wy verklaren, dat de Ouders executabel sullen wesen voor de geldl-boetc, die de kinders verbeurt sullen hebben gedurende hunne rainderjarigheyt, oft terwylen sy hun sullen bywoonenOrdonnerende enz. regels zal bevatten, die geschikt zyn om de ge matigde fraktie van het linker-centrum geheel by de konservatieve meerderheid aen te sluiten. Waerin die rnaetregels bestaen, wordt wel niet meegedeeld; maer nogtans schynt hieraen nie mand te twyfelen, vooral sedert M. Dufaure ge zegd heelt dat die stap der konservatieve repu- bliekeinen onontbeerlyk is in de bestaende om standigheden. Verder wordt er beweerd, dat maerschalk iMac-Mahon geen oproep tot de Nationale Ver gadering zal rigten lot onmiddellyke inrigting zyner uitvoerende magt, dat is, tot het omnid- dcllykaenvangen met het onderzoek der konsti tutionneele wetten en hunne goedkeuring. Hy zal slechts de Nationale Vergadering uilnoodi- gen zich te hoesten om hiennedeaen te vangen, dus, wil hy ook tyd winnen. Time is money, is een engelseh spreekwoord en het voordeel dat dit gewin in tyd zal aenbrengen, is de tsveede boodschap, welke na deNieuwjaersvakantie aen de Nationale Vergaderi ng zal opgedisclil worden Tot slot kunnen wy hier byvoegen,dal indien onze inligtingen juist zyn, en wy hebben alle reden om hieraen niet te twyfelen, dat de eerste boodschap, buiten de verzoenende voorstellen, verder zal inhouden,dalmaerschalk Mac-Mahon zyn kabinet ongeschonden wil behouden; dat hy zelfs niet zal toestemmen in het aftreden van M. de Cumont, als minister van openbare wer ken. De tweede boodschap zou er rond voor uitkomen en de verklaring afleggen welke als kenspreuk van maerschalk Mac-Mahon gebezigd wordt: J'y suis et j'y reste. (Ik ben en blyf er.) In anderewoorden, dat hem het uitvoerend be wind is opgedragen voor zeven jaer, en dat hy de Nationale Vergadering wil dwingen haer woord gestand te doen. De Union van Parys bespreekt den brief van graef de Chambord en zegt, dal de inhoud hier van, niets dan een grooteri en weldadigen in vloed verwekken kan in de politieke kringen. De uitwerking op het ministerie hebben wy reeds meêgedeeld, maer de Soleil wil weten, dat ook de uitslag der kiezingen, in het depar tement der Seine, hieraen niet vreemd is, en dat alle hoop tot het ophouden van den staet van beleg, hierdoor verdwynen zal. Een telegram uit Parys maekt melding over de aenstaende verschyning der gedenkschrilten van Juarez,president der republiek Mexiko. Het schynt bovendien dat dit boek zeer belangryke en wetensweerdige byzonderheden zal aen het licht brengen, en over keizer Maximiliaen en over maerschalk Bazaine, welke laetste zooals geweien is, aen het hoofd stond van het fransch expeditiekorps. De franschedagbladen melden, dat 18 car- listische soldaten, Frankryk doorreizen, om zich naer België te begeven.Zy komen van Bayonne en zyn door Parys getrokken. Onder hen bevin den zich twee Hollanders, gewezen pauzelyke zouaven,die den veldtogt van 1870, in 't legioen van kolonel de Charetle hebben bygewoond, roovers uitgekocht, want gy zyt tol alles bekwaem. Wy meenen le welen wat al kwaed gy de Dieraerls, die brave vreedzame lieden zyn, sedert jaren hebt be rokkend. Goed zoo, morde Lippe, gaen ze nu opkomen met myn oude zonden, dan geef ik geen oordjo meer voor hel leven van myn moeders kind.... Gy antwoordt niet, vroeg de baljuw.... gy be kent dus? Ik, riep Lippe verrast, ik bekennen? By duivel en hel, ik beken niemendal! Ik Ioocheh alles, ik.,., ik ken de Dieraerls niet! Ik zweer het,ik ben onpliglig! 't ls wel Parré; een nader onderzoek zai het uitwyzen. En Lippe moest mee naer de dorpsgevangenis. Terwyl hy daer zal le mediteeren op het V,Ie gebod, dal verbiedt haet en nyd in het hart te dragen; terwyl hy zyn eigen zal te verwenschen en den suooden duivel le vervloeken die hem had ingeblazen in ge meenschap le komen mot die .veruia led yd e bende van Jan De Lichte, werd ten zynent eene algemcene huiszoeking gedaen. Lippe, na de bende zyne kluis had verlaten, had, in voorzichtige haest, onmiddelyk alle sporen barer tegenwoordigheid doen verdwynen, zoodat aldaer geen de minste buitengewone wanorde meer le be speuren was. Voor het overige, hoewel men de kluis van onder lot boven had doorwroeteld, ontdekte men natuerlyk niets dal kon getuige geven ian den dief stal. De heer baljuw begon te twyfelen,en develdwachter ook. De baljuw beweerde dal hel hier een ver varde zaek gold. De preter, wiens hoogste bekommernis was altyd wel te slaen met zyne overheid, en haer in alles gelyk te geven, al ware het nog zoo, bragt, wel is vvaer, den overbiddelyken haet in van Parré tegen de Dieraerls, de sporen der holleblokken en de vennoedelyke betrekking van Parré met de bende; maer toch eindclyk ook, hield hy staen dat de zaek Parré een echt verwarde zaek was.... En Parré, na twee mael vier-en-twintig uren gevangenis, werd ge- slaekt. deze soldaten zyn geene deserteurs; zy werden in liet begin der vorige maend by de eerste vy- andelyklieden legen Irun krygsgev«ïngcn ge- maekt en op lranschcn bodem ontwapend. Door de Franschen werden zy naer Bayonne geleid en bragten er een twintigtal dagen in devesting door; na lang aendringen hebben zy bekomen dal men hen naer België zou zenden. Onder ben bevindt zich ook een navarreesch officier, ge- naemd don Ramon Llovas y Olmos. Hy is ser- gento mayor,hetwelk in bet spaensch legerden graed aenduidt tusschen bataillons-overste en luitenant-kolonel. MPANJE. Het is met den besten wil der wereld onmo- gelyk berigten mee te deelen over den oorlog in Spanje, vooral sedert niet alleen de drukpers der oppositie, maer ook de republiekeinsche dagbladen, zoo erg gemuilband zyn dat zy wel kunnen brommen; maer niet meer durven blaffen. Eenige hebben wel gepoogd hun meester onge- hoorzaem te zyn, maer keerden toch weldra tot onderwerping terug, tot zooverre dat zy zelfs de politieke kwestiönniel meer durven berede neeren. Zy hebben zich dus aen den republie- keinschen muilband gewend. Uit die strengheid ontstond de eerste twist in het huishouden Serrano-Sagasta. De opstel lers van eenigegouverncments-dagbladen, welke reeds twee dagen en twee nachten in het Sula- (lero hadden doorgebragt, kwamen weer opvrye voeten, maer de twist was niet bedaerd. Dage- lyks heeft hy sedert dien in hevigheid toegeno men en is nu reeds zoo hoog geklommen, dat, volgens de bekentenissen der ministerieèlen zeiven, de toestand niet langer hoübaer is. ITALIË. Het ilaliaensche gouvernement heeft, sedert het oogenblik dal dit het voorstel ontving, on- dertcekcnd door een groot getal leden der op positie,om aen Garibaldi eene jaerlyksche rente van 100,000 lires op de schatkist uil le betalen, zelve het initiatief' hiervoor genomen. De minis ter van binneulandsche zaken heeft aen de Ka mer van Volksvertegenwoordigers meêgedeeld, dat er haer een wetsontwerp zou voorgelegd worden oingeneraelGaribaldi te beloonenvoor zyne ilaliaensche vaderlandslielde.Het doel dat biet onder verborgen ligt, is gemakkelyk te be- grypen, want dit voorstel,uitgegaen van de op positie, was byna zeker van eene mislukking; maer voorgesteld door het gouvernement, vindt het by de geheele Kamer ondersteuning. Is niet iedereen zcdelyk vcrpligt den bewerker der ilaliaensche eenheid te ondersteunen, ofschoon hy ook weet dat hierdoor den droom van Gari baldi niet verwezenlykt is, welke niet slechts oorlog voerde tegen de godsdienst en haredie- naers; maer tegen koningen en vorstendommen? Wat het oordeel van Garibaldi zelve betreft, over de rol welke hy in de Kamer van Volks vertegenwoordigers zal spelen, die kan opper best beoordeeld worde door een eigenhandig schryven aen zynen makker, generael Bordoue. Doch dc man werd druk bedreigd. Men zou hem in 't oog houden, zwoer dc preter, en geeiien voet zou hy verzetten zonder de weto van den baljuw. Lippe was vrj; maer, eilaes! zyne tribulation waren niet ten einde: zy begonnen nu maer eerst voor goed. De veldwachter had niet noodig hem te bedreigen met zyne waekzaeinheid of die van den baljuw: de geburen waekleu in beider plaets. pe Dieraerls waren bemind overal, en Lippe gehact en verfoeid op dry uren in 't ronde. Lippe had zich opgesloten in zyn kluis, cn wacgdo hy hel een voel op struct le zeilen, of zells den neus over zyn halfdcur le steken, aenslonds, als by loover- slag, vlogen een twaalftal wyven by, die hein uitschol den voor schelm, dief en moordenaer, terwyl de onbeschaemde slraeljongens fiolen op hun vingeren en hem schreeuwend de namen van Cartouche en Jan De Lichte in 'l aenzicht spuwden. Lippe sloeg vloekend zyn dcure vast en zat nauwer gevangen in zyn eigen huis dan in dc dorpsgevangenis van Slrypeu. Noglans; dal moest een einde neincn. Lippe had sedert lang reeds, geen voorraod meer in huis en, met al zyn schyven, lag hy van honger le sterven op zyn strooen leger. Den laelsten nacht zyner martélie, eenen nacht dal hy zynen wrok cn zynen bitteren honger in den algo- nezenden slaep niet kon smooron, beraemde hy een plan, een wanhopig besluit.... en Lippe brak uit zyn huis. Hy zou de bende spreken!.... Maer, waer ze te vinden? De bendowas digler by hem dan hy wel meende: zy bewaekle hem nauwkeuriger dan baljuw en preter en geburen. Geen twintig passen zyn kluis voorby, groep hem onvoorziens een norsche kerel by den kraeg: Wat is zwarter dan kool? Aï my, kreet Lippe, een verradershar tl.... Ik moet den kapitein spreken.... 'Spreek

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 1