Hy noemt zich in dien briet eene plant der heete luchtstreek, welke in de koude Kamer van Volksvertegenwoordigers wordt overgeplaetst, en die er waerschynlyk zal aen de deur gezet worden. Zooals te Bordeaux? Er loopen nogmaels geruchten over eene ongesteldheid waeraen Z.H.PiusIX zou lyden. Daerover mag echter liet eerste woord niet geloofd worden. De Heilige Vader verkeert voortdurend in eene uitmuntende gezondheid. Hy heeft den 1 december Mgr Manning ont vangen en dezen geluk gewenscht met den vooruitgang, welke het katholicism in Engeland maekt. Tevens drukte hy de hoop uit, dat de vyanden der H. Kerk niet by magte zouden zyn, die beweging te verhinderen. De gelyktydige aenkomst van Mgr Manning met die van Mgr Dechainps, welker namen opgegeven zyn, als die van toekomende kardinaels, doet het gerucht naer waerheid overhellen, dat de benoeming van nieuwe kardinaels in het aenstaende kon- sistorie zal plaets hebben. Nogtans behoort liierby gezegd te worden, dat Z. H. hierover zyn voornemen nog niet meedeelde. *r- Mgr Dupanloup heeft eenen brief aen het Journal de Florence gezonden, waerin hy nog krachtdadiger optreedt tegen elke overeenkomst ten opzichte van het wereldlyk gezag van den Paus, dan in zyn schryven aen M. Minghetti. Indien sommige lezers in den eersten briel eene poging tot verzoening ineenden te zien, dan doet de-bisschop van Orleans nu duidelyk ge voelen, dat hy er in de verste verte niet aen gedacht heeft eene verzoening te bewerken, liy heelt geen modus vivendi (overeenkomst) maer wel een modus restituendi (teruggael) be doeld, want het italiaensch gouvernement heeft de roomsche Kerk bestolen en die rooi tast den H. Stoel aen, tot zelfs in zyne geestelyke heer- schappy. Het is dus noodig dat aen den Paus de souvereiniteit teruggegeven wordt, om hem zyne vryheid weêr te schenken. Tot bereiking van dit doel is er slechts een weg opende tusschenkomst van Europa. Laet Europa zyne pligten tegenover den li. Vader en de regten van het geweten der katholieken begrypen, zegt Mgr Dupanloup, en de Paus komt weêr in het bezit van de Kerkelyke Staten. Kamer der Volksvertegenwoordigers. Zaterdag verleden was de Kamer alweer in getal niet. Waren aenwezig 30 leden der regter zyde en 19 der linker zyde. Waren afwezig 33 leden der linker zyde en 27 der regter zyde. Waren afwezig voor wettige redens en met verlof 11 leden regts en 2 leden links. Onder de afwezigen zonder verlof vond men 5 depulés van Brussel, die nogtans met minst last van al deafgeveerdigden de zittingen kunnen by wonen. Onder de leden der regter zyde afwezig zonder verlof, was M. P. Vermeire, vertegen woordigervan Dendennonde, die zyne H. Reg ten komt te ontvangen. Dynsdag verleden is de zitting hernomen. Men verhandelt thans het budjet van wegen en middelen, en wyzigingen bygebragt aen liet wetsprojekt van herziening der burgerlyke ge- regtspleging. Wy zullen den lezer bekend houden met al hetgeen door de Kamers zal gestemd worden. By koninklyk besluil van den 29 november wordt de heer Verlynde, avoué, bygevoegd regter by de regt- bank van eersten aenleg van Yper en provinciael raeds- lid, vrederegter van het kanton Aelsl benoemd, in ver vanging van den heer Vanderheyden, overleden. By koninklyk besluil van 3 december, zyn de volgende benoemingen lot schepenen gedaen Te Erembodegem, M. L. Nelis, in vervanging van M. B. Verleyscn; te Onkerzeele, M. L. Cambies, in vervanging van M. De Nutte, overleden; te Ophasselt, M. D. De braeekcleer, in vervanging vail M. P. F. De Spiegeleer. Te rekenen van 1 december zal de reduktie van belgisch en duitsch geld, voor de uitwisseling van postmaudaten door België op Duilschland gelrokken, gedaen worden aen 3 fr. 70 c. voor 1 thaler. Het maximum van een inandael dezer soort is by gevolg tot op 185 fr. verminderd, welke weerde door de nieuwe reduktie met 50 thaler gelyk slaet. Te rekenen van 1 december zullen al de koop- Zyt gy de kapitein? Spreek, doemnis! Doemnis, vloekte Lippc tegen, zy willen my om hot lyfGy moet inbreken ten mynent of ik ben dood!.... Maer, voor de grap, hoort gy? Wanneer? Morgen nacht. Waerom niet dezen nacht? Omdat ik den ganschen dag van morgen noodig heb om den baljuw te overklappen, om hem wys te maken dat ik van de bende niet ben, dat ik geen ge meenschap heb met haer;tcr preuve dat ik voor mor gen nacht bedreigd ben met het bezoek der bende.... Lippe.... Ehwel? Lippe, ge zyt een domkop!... Doch wees gerust, man, wy nemen de zaek op ons, en, na vier en twee- mael twintig uren verloop, zal men op Slrypen nim mermeer gewagen van Lippe Parré. Enwaerzyn? Of 't zal waer zyn En gy zult iubreken ton mynent? Of wy En.... voor de grap? Of't een grap zal zyn!.... Zoodus, Lippe, ga naer huis en slaep gerust,.of.... gebaer te slapen. Maer toch alles voor de grap, niet waer? vroeg nogmaels de wantrouwige Lippe. Een scherp gelluitging op indevelden.en de roover tot wien Lippe kwam te spreken, floot dry korte trokken tegen.,.. De schelmen, morde Lippe verschrikt, liggen hier ten minste met honderd man. Met twee,vriend,mellwee....En nu naerhuis!... Maek u uil de voeten, zeg ik, of gy woont de grap niet by, en de baljuw zal u niet gelooven!.,.. Lippe trok beteuterd op. Hy sloot zorgvuldig deuren en luiken en legde zich te bed, doch slapen was hem onmogelyk.... Ook, '1 was de moeite niet; want, geen half uer later, hoorde hy hoe zonder veel gerucht, men zyne voordeur uit haar hangsels ligte.... Wordt voortgezet.) waren, zooals drooge of gezouten beenderen, afge kookte beenderen en drooge of gezouten huiden, welke door het te lang blootstellen van zon en regen, in slaet van bederf zouden kunnen komen, niet meer voor het vervoer per spoorweg aenveerd worden, tenzy in waggons, die by middel van geteerde zeilen (b&ches) goed digt gemaekt zyn. De zeilen moeten door den verzender geleverd worden. Te rekenen van 1 april tol 30 september, zal de tyd voor het laden en lossen dezer koopwaren, tot op 4 uren daegs verminderd worden. De persoonen aen wie de koopwaren gerigl zyn zullen per expresse van deaenkoinsl verwittigd wor den. Men weel dat ohgeveer 3 jaren geleden M. Van Droogenbrocck, van Liedekerke, in zyne woning ge troffen werd, door een geweerschot. Hel was nacht en de moordenaer had op Van Droogenbroeck, langs een openstaend venster gescholen. Het slagtoffer was gevallen zonder zyn moordenaer te herkennen, en deze vluchtte weg, zonder door iemand bemerkt te worden. Een eerste onderzoek werd onmiddellyk ingesteld, en leidde tot de opvolgenlyke aenhouding van vier persoonen, waeronder zich de schcpene Van Daele bevond. De beschuldigingen, die op dezen laelste wogen, kwamen, volgens het schynt, voort van be dreigingen, die hy in den tyd tegen het slagtoffer had uitgebragl.envande betrekkingen,die men beweerde te beslaen lusschen Van Daele en de zuster van Van Droogenbroeck. Dit eerste onderzoek leidde tot niets; de aengehou- denen werden in vryheid gesteld. Men wanhoopte ooit den moordenaer te kennen, als rond Pasehen, het parket onderrigt werd dal eene vrouw nopens deze duistere zaek, zonderlinge veropenbaringen deed. Men ondervroeg haer en ziehier wat zy verklaerde: Op hel lydslip der misdaed woonde zy te Kysel met haren echtgenoot, met name Sloffyn, geboortig van Liedekerke. Op zekeren dag ontving haer mail eenen brief uit Liedekerke, die hem aenspoorde onmiddellyk in deze gemeente terug te komen, liy vertrok en kwam eenige dagen nadien terug, maer ineen schrikkelyken toestand. Hy werd zichtbaer door een yselyk gedacht gefolterd, dat hem zelfs des nachts geene rust liet. Eiken oogenblik werd hy wakker, en hel koude zweet stond hem op het voorhoofd; hy slackle kreten van schrik en wilde vluchten omdat de gendarmen achter hem zaten. Zoo raeskaelde hy. Zyne vrouw gelukte er in hem zyn geheim te ontrukken. Zy verklaerde hem dal, indien hy haer niet alles mededeelde, zy hem verlaten zou en hem aen hel geregt zou gaen aenklagen. Alsdan had er lusschen de beide echlge- nooten een zonderling looneel plaets, een toonetd dat niet te beschryven is. Sloffyn trok met een stuk kryt op den vloer der kamer, waer zy zich bevonden, eenen cirkel en plaetsle zyne vrouw in 't midden. Dan na een tooneel, waerdig van tooveraers der middel eeuwen, deed hy haer zweeren dal zy nooit een woord zou zeggen van hetgeen hy haer ging toevertrouwen. Alsdan bekende hy haer dat hy Van Droogenbroeck gedood had; dal hy naer Liedekerke was gegaen op aendringen van Van Daele en Barbier en deze hem aengespoortl hadden de misdaed te bcdryven. Gedurende verscheidene jaren had de vrouw Sloffyn over deze feiten gezwegen en haer echtgenoot was, ten minste in schyn, kalm geworden. Maer in den laetsten tyd had zy reden lot klagen over haren man gehad; hydreigde haer,naer Amerika te zullen ver trekken, en haer te verlaten. Zy nam het besluil te spreken. Dit alles is het verhael der vrouw Sloffyn. Op hare verklaringen werd er een nieuw onderzoek geopend, dit mael onder de leiding van den raedsbeer Dumeeren,van het bcroepshol van Gent. Sloffyn werd aengchouden, en weldra kreeg het onderzoek eene zeer groolc uitbreiding. Een zeer groot getal getuigen werden gehoord. Men spreekt van meer dan 300! Over ongeveer eene maend werden Van Daele en Bar bier ook aengehouden. Heeft liet geregt ditmael de hand gelegd op de ware schuldigen? Dit zal de toekomst ons loeren. De zaek zal den 14 dezer voor hel assisenhof van Gent opge roepen worden. Het is eene der belangrykste zaken die te Gent voor het assisenhof gevonnisd werden. Hel hof zal voorgezeten wordendoorden heer Coevoel, en de zetel van het openbaer ministerie zal worden bekleed door den heer Lameere, substiluet van den procureur generacl. De verdedigingderbeschuldigden zal voorgedragen worden: voor Barbier, door Mr Delecourt; voor Van Daele, door Mr Th. De Kcyser, en voor Sloffyn, door MrJ. De Vigne. De vlas- en werkmarkt van Gent waren gisteren van weinig belang; de vragen waren nog al talryk, en veel verhandcliugcn hebben bydc kutzers aen vaste pry zen plaets gehad. De lynwaedmarkt was onbeduidend; de pryzen waren in hel algemeen zonder verandering. De heer Haus, nauwelyks eenige maenden pro cureur des konings te Gent, is dezen nacht na eene korte ziekte aldaer overleden. Volgens men meldt, zullen in het begin der maend january aen hel hof te Brussel, twee of dry bals gegeven worden. De prinsen en prinsessen, die ter gelegenheid van het huwelyk van prinses Louisa genoodigd zyn, zouden dezelve bywoonen. Het dossier der zaek Jaumart is voor de tweede mael aen het parket van het verbrekingshof te Brussel gezonden. De voorziening zal echter niet voor hel einde der maend december aenstaende, voor de tweede kamer, krimineele afdeeling, van het verbre kingshof kunnen opgeroepen worden. Men leest in het Journal de Bruxelles: De per soonen welke zich naer de Noordstatie ie Brussel he- geven om er de aenkomst van den trein af te wachten, ontmoeten dikwyls mocielykheden, daer zy niet we ten of de reizigers de statie zullen verlaten langs de Brabantstrael of wel langs deNalieplaets.Er zynmaet- regels genomen om aen die ongelegenheid een einde te stellenvoorlacn zal eene tabel het publiek aen- wyzen, langs welken kant der statie de uilgang zal plaets hebben. Volgens men meldt zou de veepest in Vlaenderen allengs meer toenemen. Deze ziekte brak dezer dagen uit op eene pachthoeve te Beeelare, evenals te Lange- marek. Te Oostcamp zyn er reeds twee stallen door bezocht, en pachter Claeys, te Oedelen heeft insgelyks reeds 14 zieke dieren op zynen stal. De Pierdie men van zin is te Blankenberghe te bouwen, zal langs de oostzyde der kust aengelegd worden, misschien wel regtover het Hdtel de Families, of anderszins aen de overzyde der brug. Hy zou eene lengte hebben van 350 meters, dat is te zeggen dat hy zich verder in zee zou uitstrekken dan hel bestaende staketsel. Er zouden dry wegen op aengelegd worden; een in het midden waer men de rytuigen voor kinde ren en zieken zou op toelaten; de twee zywegen zou den uitsluitend voor de voetgangers bestemd zyn. Aen het uiteinde zou een Casino, by wyze van rotonde worden gebouwd. De Pier zal gansch in yzer worden gemaekt en zal binnen de 2 of 3 jaren gansch kunnen voltooid zyn. De pylers die het platform moeten dra gen, komen gansch gereed gemaekt aen; het zyn dikke yzeren kolommen wier onderste uiteinde letterlyk in de zee wordt geschroefd. Dit gebouw belooft dus on der 't opzigt van stevigheid geene onrust in te boezemen. Men verzekert dat eene welingerigte dievenbende, in de belgische en fransche dorpen der omstreek van Doornik rondloopt. Rond Moescroen pleegt de bende het meeste harer misdaden even als te Néehain en te Estaimpuis, alwaer insgelyks stoutmoedige diefstallen hebben plaets gehad. M. Flament, de fabriekant uit de Breedestraet te Antwerpen, ten wiens nadeele er onlangs in het Hotel des deux Fontaines, te Luik, eene party juwee- len gestolen is, die eene weerde van 20,000 frank vertegenwoordigden, is per telegram naer Aken ge roepen, ten einde de gestoleu voorwerpen le herken nen. Een kerel had aldaer de ontvreemde juweelen te koop aengeboden. M. Flament heeft reeds per tele gram zyne vrouw doen weten dat wel niet alles, maer toch het grootste deel derjuweelen teruggevonden is. liet belgisch gouvernement heeft aen M. Ver- mersch, de gekende opsteller van den Père Duchesne, bevel gegeven hel land te verlaten. Men weet dat Vermersch le Versailles ter dood is veroordeeld, voor deelneming aen de misdaden der Commune. Vermersch woonde sinds eenige maenden te Luik en gedurende zyn verblyf in Belgie, heeft hy niet opgehouden, op roerige schriften op le stellen. Een stoute diefstal is te Vcrviers bedreven. M. G..., notaris en agent van verzekeringsmaetschappyen had van eene dier maelschappyen, al de kwittanciën ontvangen voor zyne geassureerden. Hy had die brief jes in eene lade van zyn bureel gelegd; doch sloot noch de eene noch het andere, toen men gedurende den nacht by hem binnendrong ep de kwittanciën roofde. De dief kasseerde er te Verviers voor eene som van 200 fr. in. Het vermoeden viel weldra op zekeren Prosper G., die sedert eenige dagendendienst van den notaris verlaten had, en de vermoedelyke dader werd le Theux aengehouden, terwyl hy bezig was het geld der overige kwittanciën in te vorderen. Hy is ter beschikking van het geregt gesteld. Er leeft op dit oogenblik te Parys een paer, man en vrouw, die samen twee honderd jaren oud zyn. Het zyn M. Vanner en zyne echtgenote, beiden afkom stig uit het departement van den Opper-Ryn. Dc man is geboren onder de regeering van Lodewyk XV en is onder Lodewyk XV11I in het huwelyk getreden. M. Vanner heeft dus reeds een twaelftal gouvernementen beleefd. De man is 105 en de vrouw 95 jaren oud. Beide zyn gezond van lichaem en geest en doorwan delen, zonder zich te vermoeien het groote Parys waer het leven zoo snel voorbygaet en waer de inboorlin gen zoo jong sterven. Verscheidene ingezetenen van Nancy (Frankryk) zyn de slagtoffers geweest van de volgende behen dige sehurkeryZekere Malapert, een aftruggelaer van eerste klas, wenschte zich 500,000 frank aen te schaf fen. Daer men over het algemeen zulke sommen niet leent dan onder goede waerborg, vond Malapert den volgenden list uit, die volkomen gelukte. Hy zag in de dagbladen de te koopslellingaengekondigd van een bosch van omtrent 1600 hektaren, gelegen in de Py- reneën. Dit bosch was slechts eene woeste heide en er werd niet meer dan 100,000 frank voor geboden. Malapert stelde den verkooper voor, hem dien eigen dom af le koopen aen 800,000 frank, onder zekere voorwaerden. Voorzien van de beloften lot verkoop kwam hy naer Nancy en begaf zich by eenen notaris der stad, om le onderhandelen over de leening welke hy wenschle aen te gaen. De notaris liet zich verlei den door de hoop van eene obligatie van 600,000 fr. en eene verkoopakte van byna een millioen te mogen maken. Zonder zich verder om de eigendomstilels van den geldligter of om de weerde van het te ver panden goed te bekreunen, deed hy de leening by plakkaerten aenkondigen. Verscheidene zyner kliën- ten boden hem geld aen. Een hunner, die mistrouwen had opgevat, schreef aen eenen bosehbeambtevan de streek,om inligtingen over het bosch te vragen. Door eene onverslaenhare misvatting, schatte die beambte, den eigendom op eene weerde van meer dan twee millioen. Dc leening werd gesloten en hel geld aen Malapert ter hand gesteld, die den notaris rykelyk betaelde. Eer dry maenden verloopen waren, was de schelm verdwenen en zyne schuldeischers waren verzekerd, dat hy hen bedrogen had. Het bosch, dat op hunne aenvraeg verkocht werd, bragt 42,000 fr. op; zy ver loren in kapitael, intresten en onkosten, meer dan 750,000 fr. Malapert is voor dit feit veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid en de notaris Desneufve lot 5 jaren gevangenis. De policie van Parys heeft de hand gelegd op eene bende dieven die veel overeenkomst had met de vroeger bestaende benden der Zwarte Klakken, der Groene Kravatten en der Fluweele Jassen. Waerom zy zichzelven den naem gaf van Trognotis-de-Choux (koolstokken) is niet geweten. De hoofdman heette Tota, zyn eersteluilenant Bon bon en zyn tweede luitenant Sardine. Er heerschte nogtans veel twist en tweedragl in het huishouden, want de hoofdman verdagt zyne onderhoorigen van trouwloosheid, en dat kan wel aenleiding gegeven hebben tot het aenhouden der heele bende. Zoodra Tola in handen der policie geraekt was, verklapte hy zyne beide luitenants en deze zorgden op hunne beurt dat geen enkele hunnerondergeschik ten aen de policie ontsnapte, zoodat het heele nest, vandaeg goed achter de grendels geborgen is. Kerkelyk Klouws. Do eerw. heer Sanspeur, onderpastoor te Velsike, is onderpastoor benoemd te Overboelare; hy wordt vervangen door den eerw. heer De Sadeleer, onder pastoor van Overmeire. Kampen en Ongelukken. Verleden dynsdag is te Bergen in eene voorstel ling der renbaen Rancy, een ongeluk gebeurd. Een gymnastieken die aen de trapeze werkte, is op het oogenblik dat hy zich van eene koord liet glyden om er met den regten voet te blyven aenhangen, gevallen van eene hoogte van 10 meters. De ongelukkige bleef beweegloos ten gronde liggen. In de stallen gebragl, bestal igde een geneesheer dat er geene levensorganen gekwetst waren; zyn leven is nogtans in gevaer. Het is reeds de zevende mael dat zulk ongeluk hem ge beurt. Indiende kunsten aen de trapeze op manshoogte van den grond gedaen werden,zouden zy alsdan min der schoon en belangryk zyn voor de liefhebbers Wy denken hel niet. Iets is zeker, datzy min gevaerlyk zouden zyn voor de arme kunstenmakers en min ver- schrikkelyk voor vele gevoelige toeschouwers. TZou te wenschen zyn dat er aen al die halsbrekeryen een weinig pael en perk werd gesteld. De belgische brigantyn Josephinekepitein Mac- kie, geladen met kolen van Warkworth naer Hartburg, is den 30 novenber in zinkenden staet verlaten. De bemanning is door de stoomboot Middleton op genomen, en den 2 december te Lyon aen wal gezet. Kapitein Mackie heeft deze gelegenheid te baet ge nomen, om door de Shipping and Mercantile Gazette, zyne hartelyke bedankingen by die zyner matroozen te voegen, voor kapitein Boor en de bemanning van den Middleton, die hen verleden maendag zoo tydig uit hunnen gevaerlykcn toestand verlost hebben. De Josephine vertrok den 21 november uit Wark worth, kreeg den 27 te kampen met zwaer weder, dat de twee volgende dagen altyd in hevigheid toe nam. Den derden dag verloor het schip al zyne zeilen en werd daerdooronbestuerbaer. Hel vaertuig had zeven voet water in de kiel en de booten waren geheel ont redderd. De ligging van het schip was ongeveer 100 mylen noordwest van Hciligoland. De bemanningwas geheel uitgeput. Dry schepen waren reeds het ontreddert vaertuig voorby geloopen, maer deze moesten tegenover de vreeselyke woede der zee, afzien van elke pooging om hulp le verleenen. De Middleton had eene redboot aen boord en hier- meê gelukte hel kapitein Boor, ongeacht de grootste gevaren, de bemanning der Josephine te redden. Eene wreede misdaed heeft den schrik verspreid in de stad Tarascon (Frankryk). Twee Spanjaerds, ge- naemd Sanchoen Taqué hebben eene jonge vrouw vermoord in de verschrikkelykste omstandigheden. Sancho was de schoonbroeder van het slagtoffer en had, als dusdanig, vryen toegang in haer huis. Hy wist dat zyn broeder door werk en spaerzaemheid eene som van zes tot zeven duizend frank had ver- gaerd. Het was zyne schoonzuster die hem zulks had toevertrouwd, en alsdan had hy het plan van zyn af- schuwelyk schelmstuk opgevat. De uitvoering ervan werd bepaeld op verleden zondag, in den namiddag. Toen Sancho zich met zynen medepligligc Taqué, naer het huis zyns broeders begaf vond hy dezen laelste met zyne jonge vrouw aen tafel. Onder het een of ander voorwendsel gelukte het Sancho zynen broeder het huis te doen verlaten. Nau welyks was hy de deur uit of Sancho wierp zyne schoonzuster een deksel over het hoofd, ten einde hare noodkreten te smooren en bragt haer daerna verscheidene messteken in de borst en in den onder buik toe. De arme vrouw zonk, doodelyk getroffen, ten gronde en bezweek weldra iii de afgryselykste pynen. De geheele stad is ton prooi aen eene hevige verontweerdiging. Langs alle kanten worden de neer- stigste opsporingen gedaen, en men hoopt weldra de moordenaers in handen te krygen. Een afgryselyk schelmstuk is in den nacht van vrydag tot zaterdag der verledene week gepleegd te Crepieu, een klein gehucht, gelegen op de grenzen der departementen Rhone en Aix, tusschen Callaine en Rillieux (Frankryk). Zekere Samuel Gros, herber gier, weduwenaer en vader van vier kinderen, heeft zyne meid, de genaemde Marie Julien, oud 19 jaren, vermoord. Gros, welke zich om zekere reden van dat meisje wilde ontmaken, zegde haer vrydag avond, by zyne tehuiskomst, dat zy moest vertrekken. Deze ver zette zich daertegen en Gros eensklaps bedarende, verzocht de meid hem in den kelder te volgen. Hel meisje volgde hem zonder wantrouwen. Daer gekomen loste de booswicht een revolverschot in haer aengezicht. De kogel drong onder het kackbeen door en bleef in het oor steken. liet slagtoffer zonk neör; een tweede schot brandde los en een tweede kogel trof de meid onder de linkerborst. De moordenaer loste nog een derde schot, waerna hy zyn slagtoffer voor dood latende liggen, koelbloedig den kelder ver liet en de deur achter zich sloot met het inzigt van later hel lyk le doen verdwynen. Alsdan begaf hy zich in het dorp van de eene kennis naer de andere, om hun te vragen of zy Marie niet gezien hadden, er by- voegende dat hy zeer ongerust was over het lot van het arme meisje. Ten 5 ure 's morgends vonden eenige werklieden, welke zich naer hun werk begaven, in eene gracht nevens de baen, eene bebloede vrouw, die pynlyke kreten slaekte en om hulp riep. Het was de ongeluk kige Marie die, ofschoon verschrikkelyk gekwetst, do kracht had gevonden om den kelder te verlaten en zich lot op eenige meters afstand van hel huis had gesleept. Gros was naer huis teruggekeerd en had zich schyn- baer gerust te bed begeven.Ten 7 t ure kwamen de gendarmen, die reeds van de misdaed onderrigt wa ren, hem aenhouden. Hy scheen geenszins verwon derd en bekende zyn schelmstuk. Wat Marie betreft, zy is naer het gasthuis overgebragt, alwaer zy kort nadien overleden is. De stoomboot La Platamet welke de overzee- sche kabel naer Zuid-Amerika gelegd werd is op de hoogte van Ouessant (Engeland) gezonken. Er moeten niet minder dan 60 man der ekvs ipagie verdronken zyn, hieronder begrepen de kapitein. De 15 overle venden die in eene sloep sprongen, zonder den min sten voorraed, werden 24 uren later opgenomen door de stoomboot Gareloche van waer zy op de stoomboot Antenor overgingen, die hen hier heeft aengebragt. Ofschoon langzaem, beginnen toch meer en meer byzonderheden bekend te worden aengaende den verschrikkelyken storm welke op 23 september te China heeft gewoed. Hel aenlal persoonen, die te Hongkong en te Macao, verdronken, of onder de puin hopen werden verpletterd,was volgens berekening op 15 October tot het ontzettend cyfer van 8000 gestegen. De stoomschepen Albay en Leonor waren toen nog onder water en men meende, dal 30 of 40 passagiers zich in het salon \'an laetstgenoemd stoom schip bevonden, toen het zonk. Eiken dag berigten de scheepskapiteins, die uit zee komen, dat zy ver van de kust een aental lyken zagen dryven, en eiken dag spoelt de zee op het eiland en het vaste land van China de droeve overblyfselen aen. Men berekent de geldelyke schade, welke alleen te Hongkong werd geleden, op meer dan 25 millioen frank. Bv een ge wonen storm heeft de Chinees, door een wonderbaer instinkt geleid, meestal zyn jonk of zyn sampan in veiligheid gebragt. Doch ditmael drong het orkaen tot in de veiligste havens en de meest gedekte baeien door. Een ooggetuige, officier op der^4/asAa,verhaeIt dal hy in een enkel oogenblik honderd jonken, die zich in veiligheid waenden, tegen elkander zag ge slingerd, verbryzeld en door de zee verzwolgen wor den. De ellende, die thans te Macao en te Hongkong heerscht, is onbeschryfelyk, doch zy wordt nog overtroffen door de onzekerheid en den angst, waerin honderden aeugaende het lot hunner betrekkingen verkeeren. Kunst- en Letternieuws. Meu leest in het fransch weekblad, la Paix, van Brussel: Het godsdienstig volk zal goeden byval ver leenen aen een belangryk boek welk M. P. De Sutter, onderpastoor te Sinte Maria-Audenhove, thans bezig is met te voltrekken, en dat tol voorwerp heeft den doorgronden uitleg der Litanie van de 11. Maegd. In de vlaemsche tael geschreven, zal dit oorspronkelyk streng regtgeloovig nieuw en aenlokkend \verk in het fransch vertaeld worden, en zal de vlaemsche letterkunde verheerlyken. Wy zullen er op terug keeren.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2