en ofschoon ook de Jesuieten uit Duitschland verjaegd zyn, schynt hun inyfoed er aen te groeien, naermate de vervolging strenger wordt. Kamer der Volksvertegenwoordigers. Deze week toch is de Kamer te huis geweest en zy heeft haren lyd niet verspild. In tvVee zittingen, die van dynsdag en woensdag heeft zy gestemd het budjet van wegen en middelen; degelykstelling der rent 2 i/a ten honderd met de andere deelen der openbare schuld; het bud jet van begiftiging voor 1875, uitgezonderd het art. betrekkelyk het budjet der Kamer, welk later verhandeld zal worden in geheim comiteil; het budjet van linanlie. Donderdag verleden is de discussie begonnen van het budjet van justitie. De Senaet is byeengeroepen, tegen maendag 14 december, ten 2 ure nanoen. De minister van openbare werken brengt ter kennis, dal de verzending langs den spoorweg, van afval van wol, wol of vettig garen, zullen in gesloten waggons moeten gedaen worden, waerin zich geene andere koopwaren zullen bevinden. Deze koopwaren zullen alleen dins- en vrydags ter verzending acn- veerd worden. Gedurende de groote hitte, zal men dezelve slechts acnnemen voor de koopwaren-treinen der nachtreizen. In de statie hunner beslemming moe ten zy onmiddcllyk afgehaeld worden. Onder geen voorwendsel neemt men deze koopwaren in de open bare treinen aen en de verantwoordelykheid voor het bederf dezer waren, blyft gansch ten laste van den verzender. Volgens men meldt, zou er kwestie zyn van de groep, verbeeldonde de graven van Egmont en Hoorne, die legen het broodhuis op de Groolc-Markt te Brus sel slaen, naer den Kleinen Zavel over te brengen. Die bronzen dansmeesters versieren de Groole-Markl ook zeer weinig; doch het schynt dat hun vader, de beeld bouwer Fraikin, tegen die verplaelsing, by het ge- meenlcbesluer gereklameerd heeft. Sedert ceuigen lyd worden de naehlelyke aen- randingen te Brussel zeer talryk, en het is voorname- lyk op den Zuidcrboulevard en deszelfs omstreken dat deze feilen plaels grypen. Eenige dagen geleden werd aldaer nog een jongen duitscbef van zyne gouden horlogie, ketting en medaillon beroofd. De policie van Brussel heeft dezer dagen eene gansche bende jonge dieven acngchoudcn. Velen on der hen bevredigden zich evenlwol met het. binnen palmen van voorwerpen zonder groote weerde; doch een hunner,een slimme deugniet, had zich zelfs eenen draeiorgel kosteloos toegewezen. Byna al die kleine schurken bevinden zich reeds in verzekerde bewaring. Verleden vrydag, rond 5 ure 's avonds, verge- ge/.elde eenen hoop sehoelics eenen persoon, over de Groote Markt, te Brussel, die een priesterkleed aen had en eene plakkaert droeg, waerop men las: Defro- qué conferlit. De sloeber deed onder ander gehuil den kreet van Leve Bismark hooren. Waerschynlyk was hel een doklrinair pur-sang. Aen den ingang der St-Huibrechtsgacndcry maeklen de voorbygangers eenen policieagent opmerkzaem en verzochten hem, den schoelie den prieslerloog te doen afleggen. De policieman was alleen en bepaelde zich dan ook by eene enkele pooging. De troep huilers vervoorderdc zyuen weg door de passage, waerschynlyk om een vriendengroet aen d« Chronique te brengen, toen een tweede policieagent opdaegde en men gelukte er als dan in de schoelie het geestelyke kleedsel ledoen afleggen. De persoon werd onmiddellyk losgelaten, tot groote verwondering der ooggetuigen dezer eer- looze maskerade. Het berucht proces ten laste van Sloffyn,Barbier en Van Daele, zal op maendag aenstaende, 14 dezer, voor het assisenhof van Gent opgeroepen worden. De vlas- en lynwaedmarkt van Gent waren gis teren zonder belang. De vragen voor het vlas waren nog al talryk by de kutsers, aen vaste pryzen ten gunste der verkoopers. Twee bouwkundigen van het hof zyn te Oostende aengekomen,om het plan op te maken van een tweeden chdlet, bestemd voor de koningin en hare kinderen. Dit lusthuis zal nevens dat van den koning worden gebouwd. Verledene week is te Veurne een weduwenaer van 81 jaer en halfin het huwelyksboolje gestapt,met eene weduwe van 63 jaer en vier maenden. Een vlaemsch Seminarie. Een grootsch ge- dagt, een buitengewoon voorstel, een edele wensch is dezer dagen uil de zeestad Oostende toegekomen, en het ware aen den pligl van Vlamingen, van katho liek te kort te blyven, indien men er niet iedereen zooveel mogclyk mee bekend maekle, want alles wat tol meerder eer en glorie Gods, lol vvclzyn onzer Moe der de H. Kerk, en tol roem van ons Vlaenderen kan strekken, mag voorzeker nooit verwaerloosd worden. Ziehier waerover erspraek is: het stichten van een Vlaemsch Zendelingen seminarie te Oostende, waer- van het doel zal zyn, katholieke missionnarissen uit te zenden, 1° in al de streken der wereld, waer de Nederlandsche tael gesproken wordt, en 2° in de vreemde landen, waer Belgen gaen woonen om han del te dryven, ondernemingen te slichten, enz. Dat edel ontwerp was de stoffe van eene tredende voordragt over de byzonderslc pligten der Vlamin gen onder godsdienstig en nationael opzicht, ge houden door den katholieken kring te Oostende, den 9 november lest, door den heer Albert Andermatt, regtsgeleerde. Een der meesters der Antwcrpsche schilder school, de eerste die na 1830 de wedergeboorte der kunst in het leven riep, baron Gustacf Wappers, is zondag te Parys overleden. Hy was leerling van Her- reyns en Van Bree, doch verliet al spoedig den gebaenden weg om de overleveringen en de strekking der oude vlaemsche schilderschool te volgen. In 1830 stelde hy zyn Tafereel uit het beleg van Leiden ten toon, hetwelk veel opgang maekte, en weldra schacrde zich eene gansche rei jonge kunstenaers aen zyne zyde. Wappers verwierf weldra eene groote vermaerd- heid. In 1832 werd hy benoemd tot eersten professor hy de Akademie van scboone kunsten te Antwerpen, wacrvan hy in 1840 de besluerder werd. Op zyne leerlingen oefende hyeen magligen invloed uit.terwyl hy een aental werken voorbragt, die van een werk- .zaem talent getuigden. Later werd hy door zekere omstandigheden ge dwongen zyne betrekking van bestuerderder Akademie vaerwel te zeggen, en na die plaels van 1840 lot 1853 bekleed te hebben, ging hy zich te Parys vestigen, alwaer hy lot aen zynen dood vèrblecf. Koning Leopold l, die aen Wappers reeds den titel van schilder des konings had gegeven, verhief hem in 1847 tot baron, en de tegenwoordige koning schonk hem den graed van komuiandeur der Leopoldsorde. Ook in Frankryk vielen hem onderscheidingen te beurt: in 1844 werd hy tot ridder en in 1855 lot offi cier van het eerelegioen benoemd. Na te Parys nog eenige historische schilderyen verveerdigd te hebben, legde hy zich vooral op de portretschildering toe. Zyn eigen portret, door hem geschilderd, wordt als eene der beste voortbrengsels zyner laetstc jaren beschouwd. Guslaef Wappers werd geboren den 23 augusty 1803, en bad dus den ouderdom van 7t jaren bereikt. Zaterdag morgen werden op hel parket van Ant werpen eenige flesschen met boter gebragt, die al daer op de markten gekogt, gesmolten en vervalscht bevonden werden. De vervalsching was ongehoord. Wat vuiligheid in deze eetwaer zal, is niet te begry- pen. Genoeg is het, dat tegen al de pachters, wacrvan de politie gekocht heeft, proees-verbaol is opgemaekt. Wy hopen dal deze vervalschers die wezenlyke dieven zyn naer verdienste zullen genepen wor den. Men moet geene genade hebben met menschen, die de eetwaer nog bederven, nu de pryzen ervan zoo schreeuwend hoog zyn. Men meldtons uilAcrlselaer (Antwerpen): In den nacht van zondag laelstleden is er een schelmstuk in onze gemeonte gepleegd. Bond 11 ure 's avonds kwa men eenige persoonen op de deuren en vensters der wonjng van den laudbouwer Jos. De Groof kloppen en stampen. Zy eischten onder bedreiging van dief stal en moord,eene sommevan 100 fr. en twee tarwe- brooden. Vrouw De Groof die op dat oogenblik alleen met hare 4 kinderen thuis was, en reeds te bed lag, (haer man was eene boodschap naer Boom gaen doen), was ten hoogste verschrikt; zv hooide de schurken vloeken, lieren en de verschrikkelykste bedreigingen uitspreken. Zonder gerucht te maken kleedde zy zich aen, ging in de kamer langs de stracl luisteren ten einde de huisschenners aen hunne tael te herkennen, en nu hoorde zy hen een plan beramen om langs den achterkant de woning binnen te dringen, daerby alles te roovcn wat niet te zwaer was. Dat men oordeele wal schrik en angslde arme moedervoor haer en hare kinderen gevoelde! De vrouw beproefde de schurken weg te krygen door, op aendrang harer kinderen, een stuk van 5 Irank door het mozegat te steken; maer de dieven waren met zoo weinig niet tevreden; zy moesten en zouden meergeld hebben. Vooral mogten do twee tarwebrooden niet vergeten worden, want zy hadden honger. Toen eindclyk vrouw De Groof hel eerste vyffrank- stuk door een tweede liet volgen, trokken de dieven af; doch de slaep was geheel uit hel huisgezin ver dwenen. De hoef van De Groof is zeer afgelegen en ofschooon er ook eene herberg aen den overkant stael, was die echter reeds van 10 ure's avonds gesloten. Hare in woners moesten dus, in een eerstendiepen slaep,niets van dit gerucht gehoord hebben. Rond 1 uer kwam De Groof Ie huis en vernam met verbazing wat er voorgevallen was. Vrouw De Groof denkt dal de schurken dry in getal waren. Dezer dagen werd de Adrimontstraet, te Dison (Luik) in opschudding gebragt door een dikken rook die uil het dak van hel huis van den winkelier M. H. G. opsteeg. Men poogde binnen te dringen ten einde den brand te blusschen die op den zolder scheen te woe den; doch ongelukkig was de deur gesloten en de bewoners bleven doof vooralle geroep en geklop. Men dacht dat zy reeds allen door den rook verslikt waren. Men haelde de pompiers, een edelmoedige burger klom op eene lange ladder die de menigte had aenge- bragl en tegen het huis regt gestooten, klom naer de tweede verdieping, sloeg er eene ruit in en drong naer binnen. Hoe groot was echter zyne verwondering toen by op den trap M. 11. G. ontmoette, dièvan den zolder kwam, alwaer zyne vrouw aen het koffie bran den was!.'Tableau! In een duitsch blad wordt de racd gegeven om de vogels, die in dezen tvd reeds gebrek aen voedsel krygen, door het strooien van eten in raom of hof te helpen leven, daerzy ons in den zomer niet alleen het leven veraengenamen, maer ook velo nuttige diensten bewyzen. Dezer dager, overleed, in eene afgezonderde en in puin vallende boerenwoning, te Zoteux, naby llucquelicrs, departement Pas-dc-Calais (Frankryk), na eene kortstondige ziekte, een oude jongman van 83 jaren. De kamer waer hy overleed zag er aller ellendigst uit. Regen en sneeuw kwamen vry binnen langs de bersten en galen der muren, en de smalle vensters waren voorzien van ruilen waer, uil hoofde der vuiligheid, hel daglicht niet meer Hori door dringen. Hel bed van den oude was even als de rest uiterst vuil en walgelyk. Het hoofd van den stervende ruste op een harden, zwaren zak die met een soort van oorkussen overtrokken was en aen zyne zyde bevon den zich een ouderwetseh geweer en een Verroeste sabel,welke hysleeds byzich hield. De mandie aldus in de diepste ellende lag te sterven was L. J. Dcnquin, gemcenlyk vader Dcnquin genaemd, de ryksle grond- eigenaer van het kanton llucquelicrs. Nadat het overlyden was vastgesteld, werden de zegels in hel huis geplaetst. De harde zak die den overledene tol oorkussen strekte, bevatte omtrent 19,000 Ir. in goudstukken van Lodewyk XV en Lode- wyk XVI. In den vloer der kamer waer hy goslorven was, ontdekte men talrykc putten, waerin aerden pollen verborgen waren,allen vol gouden en zilveren munt van alle tydstippen, waervan hel grootste deel niet meer gangbaer was. De ontdekte sommen groo- tendecls bestaendq in oude louis en kronen van zes en dry frank bereiken een aenzieulyk cyfer. Ongelukkig werd hy veel bestolen en het assisen hof heeft verscheidene booswichten veroordeeld die zich met geweld van een deel der schallen meester maeklen. Men schat het beloop dezer diefstallen op 100,000 fr. Ondanks het slechte besluer zyner goede ren laet M. Dcnquin eene oiitzaggelvkc fortuin na. Benevens de verbazende sommen gemunt geld in zyne ellendige woning bevonden, bezat hy nog uitgestrekte grondeigendommen. Hy is zonder testament gestorven, en heeft een twintigtal erfgenamen, waervan eenige ryk, anderen arm zyn,doch die allen hun aendeel zullen aennemen, zoowel als de Slaet die, door het overlyden van vader Dcnquin, een schoon sommeken aen erl'enisregten zal ontvangen. De Salut public van Lyon (Frankryk) meldt dat by de werken van den yzcren wegvan Sainl-Just belang- ryke ontdekkingen gedaen zyn. Men heeft onder den grond groote gebouwen gevonden, die echter weldra op nieuw onder eene inslortingverdwencn. Alles doet veronderstellen dat men de overblyfsels eener stad heelt teruggevonden die, rond het jaer 800, niet zooals Herculanum,ouder de ascb van eenen vuerberg, maer ten gevolge eenèr aerdbeving onder den berg zelve begraven werd, aen welker voet zy gebouwd was. Langs eene baen van het departement der Loire (Frankryk) werd in 1842 een dubbele moord gepleegd. De genaemden Dussud, herbergier en Lionnet werden aengehouden en veroordeeld: de eerste tot vyfLen jaren, en de tweede tot levenslangen dwangarbeid. Deze laetste stierf op de galei; Dussud deed zynen tyd uit en keerde terug naer de streek. Nu twee jaren geleden, lag in het godshuis van Saint-Symphorien-sur-Coise (Loire) een man op zyn sterfbed die scheen door een verschrikkelyk geheim gekwollen te worden. Die man, genaemd Rambin was immer verdacht geweest van de misdaed van 1842. De zoon van Dussud begaf zich naer het godshuis en de stervende bekende hem, dat hy en een medeplig- tigc, welke hy noemde alleen de daders van den moord waren. Daerna op het aendringen der zusters die hem verzorgden, vernieuwde Rambin zyne bekentenis luidop en met verslaenbare stem. De familie Dussud mag, na 32 jaren voor eene moordenaersfamilie te hebben doorgegaen, eindelyk fier het hoofd verheften. De eerherstelling waerop zy regt had is haer verleend, en de bewysslukken zyn op 4 december laelstleden voorgelegd aen het beroeps hof van Lyon dat dezelve heeft bekrachtigd. Op het eiland Jesso en Kurilo, in Japan, treft men eene soort van menschen aen,die de Japaneezen Ainos ol gchaerde mannen noemen.lnderdacd.zy ver dienen deze benaming door hun dik haer en den zwar ten baerd die tot aen den gdrdel reikt. Men zegt dat het de oorspronkelyke bewoners van Japan zyn, en dal zy eertyds de gansche eilandengroep bewoonden. De legende verhaelt dat Jimoo Tanno, de eerste japa- necsche keizer, met eenige makkers uit den hemel daelde in eene boot en te Nagasaki of daer naby, op het eiland Sikoko landde, waeruit de tegenwoordige japansche natie ontslaen is; dat zy allengskcns het ras der Ainos versloegen en uitroeiden, tot die oorspron kelyke bevolking haren tegenwoordigen graed van zwakheid bereikte. Dit is alles wat de Japaners weten van dit ras en van zynen oorsprong. De vertegenwoordiger der Vereenigde-Staten in Japan heeft, te Sacramento wedergekeerd zynde, eene groote verzameling bewerkte steenen medegobragl, in den aerd van bollen,schichtpunlen en andere stuk ken, hel bestaen der steeneeuw vaststellende. Als men zorgvuldig de oude voorwerpen bestudeert, die in Sait Lakercity en elders gevonden werden, en vergelykl met de voorwerpen van zelfden aerd, in Japan ontdekt, dan ziet men dal de gewoonten en de wapens der Amerikaensche Indianen gelyk zyn aen en de zelfde versiering hebben als de grove beelden die de steen eeuw in Japan kenmerken. De Ainos schynen geene gelykenis in zake van gebruiken te hebben met de Japaneezen, Chineezen, Mandchaus of andere Oostersche volken. Zyzyn uiterst zacht en voorkomend van zeden, verstandig en dapper, zeer behendige jagers en visschers. Misdaed is by hen nagenoeg onbekend, en nogtans zyn zy volkomen wild, dat zy geen gedacht hebben van hunnen oorsprong, geen middel om den tyd te meten; dat zy het gebruik van het geld niet kennen en zelfs geene eigennamen bezitten. Zy noemen hunne kinderen een, twee, dry, enz. Om eenen overste te groeten zetten zy zich ten gronde, met gekruiste beenen. Zy heffen ze drymael lol aen het gelaet.waerna zy drymael melde beide handen in hunnen langen zwarten, baerd slaen. Men vindt zeer uitgestrekte mynen in het eiland Jesso, waer die bevolkingen woonen. Ilninpcn en Ongelukken. Gedurende meer dan 36 uren, heeft een ver- schrikkelvkc storm over Brussel gewoed. In de Spie- gelstraet is een in opbouw zynde huis ingestort, en op de boulevards liggen verscheidene boomen uit den grond gerukt. Een dezer boomen, aen de Oudc-Ander- lechtsche-poort, is op een wachthuisje van den tram weg gevallen en heeft hetzelve lotael vernield. Donderdag morgend is op den Middenboulevard te Brussel, een glazenmaker van eene aenzienlyke hoogte van zyne ladder in den kelder van een in opbouw zyude huis gevallen. De ongejukkige werd met verbryzeldèn schedel opgenomen. Nog een ongeluk toe te schryven aen de onvoor zichtigheid der ouders. Zondag in den namiddag had eene vrouw, woonende in eenen gang der rue Josa- phat, te Schaerbeek (Brussel), haer kind, 2 a 3 jaren oud, alleen op hare kamer gelalen in gezelschap van haren hond. Heeft de hond het kleine kind omvergeworpen en in het vuer doen vallen, men weet het niet. Allvd is hel zeker dat toen de moederde huis wederkeerde zy haer kind gansch verkoold weervond. Zondag, rond 5 uren 's avonds, heelt te Gent, een ongeval plaels gehad, dat de ergste gevolgen had kunnen hebben. Geheel het gedeelte der gebouwen, tusschen den voorgevel en de groote zael van de maet- schappy Unionop den Kouter staendc, is ingestort. Enkel is den voorgevel blyven staen, die insgelyks zich begeeft en dreigt in te storten. Men weet, dat de Union bezig was met een schoo- non monumcnlalen voorgevel aen haer lokacl te ma ken en het de overige gebouwen had behouden om die te benuttigen; het zyn deze laetste, die men weet nog niet door welke oorzaek, zyn ingestort. Het is een geluk, dat dit juist op eenen zondag is voorgevallen, anders konden een groot getal werklie den onder de puincn begraven zyn. Men heeft nu enkel sloffelyke schade te betreuren. De barreelwachtcr aen de oude Doornikschepoort te Korlryk, wilde donderdag avond een meisje redden, dal over den yzeren weg ging op den oogenblik, dat een trein aenkwam. De brave man werd zelf door de machien omgeworpen en een zyner boenen dcrwyze vcrbryzeld, dat deszelfs afzetting noodzakelyk was. Dezer dagen is een afgryselyk ongeluk in de sta tic van Dixmudc voorgevallen. De trein was in bewe ging om eenjge waggons af te zetten; de vrouw van Fr. Bernauw was daer om baren man behulpzaem te zyn in het ontladen van bloem; de ongelukkige liep onvoorzichtig over de spoorbaen, en werd op eene afgryselyke wyze in de volle borst getroffen, door eenen waggon van den in beweging zynden trein; zy werd twee meters ver geworpen en op den slag ge dood. Die ramp maekt vier ongelukkige kinderen moe derloos. Verleden donderdag werd de meesterwerkman Harmoir van den spoorweg te Luik, door een koop- warenlrein verrast. Hy werd afgryselyk verminkt en overleefde zyne wonden nog slechts een hall uer. Het slagtoffer laet eene weduwe en vier kinderen achter. Zaterdag laelstleden gingen bewooners van een huis der rue der Ecoliers, te Luik, de policie verwit tigen dat zy een genaeinde P. brouwersgast, welke eeuc kamer in dit huis bewoonde, sedert verscheidene dagen niet meer gezien was geweest. De politie deed de deur openen, die langs binnen in slot was gedraeid. De ongelukkige P... was levenloos neergestrekt op zyn bed, en, afgryselyke byzonderheid, zyn gelaet was geheel door de rallen 'verknaegd! Een geneesheer onmiddelyk ontboden heelt be- statigd dat de arme jongeling aen eene hartziekte was bezweken en dal hy reeds dry dagen dood was. Dezer dagen werd te Fechele-Haul-Clocher (Luik), een voerman door eenen schok van zynen wagen ge worpen en door de berrie van zyn ryluig tegen eenen muer de borst lelterlyk doorboord. De ongelukkige bezweek eene halve uer daerna, in de yselykste pynen. Zondag morgend, ten 11 ure, heeft eene ver- schrikkelyke ontploffing plaels gehad, in de gazfabriek van Gerard Champs te Verviers. Er is een huis inge stort en eenen man gedood. Men denkt in de puin- hóopen nog talryke slagtoffers te zullen vinden. Er is brand uitgeborsten. De slagtoffers van deze ontploffing zyn tweedooden, waeronder eene vrouw, en vyf gewonden. Men kent tot nog toe de oorzaek der ramp niet, doch er loopen desaengaende verschillende geruchten onder het pu bliek. Het parket van Charleroi heeft zich naer Chate- lineau begeven, ten einde onderzoek te doen op het lyk van eenen man, dat men aldaer uit eenen waterput gehaeld heelt. Wy weten lot nog toe niet ofdit ongeluk aen eene misdaed of aen eene zelfmoord moet toege schreven worden. Een inwoner van Amay (Charleroi) was dezer dagen het St-Nikolaesfeest by een zyner vrienden, te Seilles gaen overbrengen. Toen hy's avonds met den trein in de statie te Amay terug kwam, stapte hy langs een verkeerden kant uit ded waggon, en werd door een koopwarentrein verrast en letterlyk in twee ge sneden. Er is te Spulth-Shields (Engeland) een vaertuig gezonken, waerby vyflien personen verdronken zyn. De hevige wind en de regen, die sedert woensdag avond langs de engelsche kusten heerschen, hebben vele schipbreuken veroorzaekt. Twee fransche vaer- luigen waervan de namen nog onbekend zyn, heb ben in de nabvhoid van Whitby (York) schipbreuk geleden. In Rumburg, in Bohemen, kwam in de vorige week, begeleid door eene groote menigte nieuwsgie rigen, iemand uit hel naby gelegen Seifhennendorf, aen, die voor 40 thalers had gewed, dat hy alleen eenen zwaren boerenwagen over eenen afstand van a/t myl in 3 uren zou wegtrekken. Hy heeft zyne wed denschap gewonnen, maer is ten gevolge van de over- drevene krachtsinspanning des nachts gestorven. Wy lezen in.den Paryzer Figaro het volgende verhael, dat de haren doet te berge ryzen. Eenige dagen geleden werd te Meaux het stoffelyk overschot der eehtgenootc van den heer Leon Petit, eene vrouw die van iedereen bemind en de weldoenster der ar men was, ter aerde besteld. Sedert het overlyden zyner vrouw had men by den heer Petit zekere teekens van verstrooidheid bemerkt, doch niemand kon zich verwachten aen het ontzettend drama dat do. geheele stad in opschudding heeft gebragt. Omtrent acht dagen geleden liet de heer Petit den eerw. heer Alix, pastoor der hoofdkerk van Meaux, verzoeken hem een bezoek te willen brengen. De waerdige geestelyke kwam reeds des anderdaegs en vroeg aen de dienst boden of de heer Petit te huis was. Ongetwyfe'd, was het antwoord, doch wy hebben hem nog van den ganschen morgen niet gezien. De heer Alix gaet boven en klopt op de deur van den heer Pelit's kamer: geen antwoord. Hy klopt harder, doch met even weinig gevolg. Een angstig voorgevoel maekt zich van den eerw. geestelyke meester; hy klopl nogmac'.s en eindelyk hoort hy be weging. De deur wordt geopend en de lieer Petit slaet voor hem aen den ingang der kamer. Maer welke ver- schyning! De ongelukkige heelt zich den hals half afgesneden, mot bloed overdekt en kan geen woord uitspreken. De geestelyke stael als van den bliksem getroffen. De gewonde doel hem leeken binnen te gaen en doet hem vcrslaen dat hy niet kan spreken. De heer Alix gaet binnen; de half onthoofde wysl hem een stoel aen en zet zich daerna aen T schryven. Zie hier wat hy neerschreef: Het leven was my, sedert den dood myner vrouw ondragelykueworden, en daerby het scheen my toe, dat ik haer-met geflöeg had verzorgd. Hel berouw heeft my lol die dacd van wanhoop aengezel, waer- voor ik aen God en de menschen vergiffenis vraeg. De priester, na een weinig van zyn schrik bekomen te zyn, sprak gedurende eenige oogenblikken met den levenden onthoofde, die hem schriflelyk antwoordde. Eindelyk wierp de heer Alix de verbazing, waermee dit vreeselyk schouwspel hem geslagen had, van zich af en riep de dienstboden. Men haelde een genees heer, die de gapende wonde zoo goed mogelyk ver bond. Daerna werden de kinderen, bloedverwanten en vrienden in de kamer toegelaten. De heer Petit heeft aldus twaelf uren geleefd, zon der een woord te kunnen spreken, doch hy onder hield zich schriflelyk met zyne familie. Zoolang er een druppel bloed in zyn licbaem was, verliet hem zyne tegenwoordigheid van geest niet, en bekom merde hy zich met het lot zyner kinderen. De welen- schap was magleloos om den gewonde te redden. De heer Petit is overleden en byna de gansche stad was by de begrafenis van den ongelukkigen mede burger aenwezig. Omtrent den brand, die dc drukkery van M. Danel, te Ryssel, heeft vernield, vernemen wy do volgende byzonderhoden Het is moeilyk te schallen, hoeveelur aen het ma terieel verloren zal zyn. Deze drukkery werd in 1798 gesticht door Lieven Danel en had, door hare kunst werken, eene groote vermaardheid gevonden. Dit prachtig gestigt werd te Ryssel bezocht, door allen die belangstellen in dc drukkunst. Hel was maer voor 700,000 fr. verzekerd. Onder het kunslopzicht is de brand dier drukkery eene opregle ramp voor Ryssel. Eene ryke verzameling van boeken, nuttig tot de ken nis der geschiedenis van de boekdrukkunst, is ver nietigd. De brand van hel werkhuis, waer M. Danel de gegraveerde platen maekte en sedert 25 jaer be- waerde, welke dienen moesten lot het verveerdigen der gekleurde etiketten voor het ryselsch garen, heelt een overgroot verlies veroorzaekt. Er zyn door die ramp 370 werklieden zonder werk. De eigenaerder drukkery, M. L. Danel, heeft dadc- lyk aen zyne ongelukkige werklieden gedacht en ge tracht hun werk te verzekeren. Hy heeft naer Parys depeches gestuerd om zich materieel aen te schaffen, ten einde al spoedig op nieuw te kunnen werken. Hy heeft bun byeen geroepen en hun verklaerd, dat zy in afwachting der aenstaende herneming van het werk, eenen onderstand zouden trekken, in evenre digheid van bun dagloon. Onnoodig die edelmoedige daed met omslag te vermelden. De oorzaek van den brand blyft onbekend. Men gelooft nogtans, dat het in het werkhuis, der etiketten is dal het vuer ont slaen is. De persen w:orden den zaterdag avond met vette vodden gekuischt -en het is niet zonder voorbeeld dat dergelyke op een geworpen vodden ontvlammen. Men moet het waerschynlyk aldus uitleggen dat de ramp na eenen rustdag is gebeurd. Verscheidene obligaliën van het Noorden zyn ver brand en de stukken liggen in de stralen verspreid. Er zyn gelukkig geene menschenlevens te betreuren. Een bloedig drama heeft plaels gehad te Coudre- cieux, departement der Sarthe (Frankryk), in de volgende omstandighedenOp 2 december, rond 4 ure 's morgends, werd de genaemde Lecossiez, land bouwer, ontwaekt door het geblaf zyner honden. Hy stond op, ging buiten en onlwaerde weldra eene witte gestalte, die langs eene kreupelhaeg heensloop. Door schrik geslagen, bleef hy als verpletterd staen, doch

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2