zelfs den negen-en-lvvintigsten november in den mor- gend. Gonslaulin Aerts, Sophie en Philippina Vandor- hcyden, Antonia Verleysen en Pieler Ghies hadden Stoffyn te Zuipegem, gehucht van Liedekerke, gezien den ac.hl-ên-tvvintigslen tusschen dry en vier uer 's achlernoens. Charles Renneboog, de glazenmaker die, volgens dat StolTyn te Rysel aen zyne vrouw,den dag van de moord gezegd had, hem had kunnen be schuldigen de dader te zyn, uil reden dat hy hem tegen gekomen was nabv de sialic van Okegem, ver- klaerde dal hy inderdaed den acht-en-lwinligsten no vember tusschen zes en zeven ure 's avonds Stoffyn ontmoet had naby Okegem op de brug van de vaert. Die brug bevindt zich op cenen afsland van ongeveer vyf-en-tvvintig minuten van hel huis van het slagtoffer; men komt er aen mei de nieerschcn te volgen door welke de vaert loopl. Een andere getuige, Picter De Rouw, was insge- lyksop hetzelfde uer op dezelfde plaets iemand tegen gekomen, die heel snel zyne slappen voortzette en zwaer zyncn adem haelde en dien hy voor Stoffyn aen- gezien had. Den dag dacrna was Stoflyn. nog eens ie Zuipegem gezien geweest; vyf persoenen verklaren dal zy hem 's morgends gezien hebben. Marie Van Schel- vergem, Calharina Vanderborghl, Antonia Verleysen, Maria Theresia De Smet, vrouw Van Schelvcrgem cn Maria Theresia DeGreve, vrouw Vanderborghl. Nicl- tegonslaende deze geluigenissen, bleef Slofi'yn vol harden in zyne bewering en hield staende dal hy, den dag der misdaed, des avonds, te Rysel terug was; hel hof van beroep le Gent,kamer van beschuldiging, had een der leden dezer kamer benoemd om doamblsver- rigtmgen van onderzoeksregter vvaer le nemen. Hel onderzoek stelde welbaesl, door geluigenissen te Rysel ontvangen, nog eens het tegendeel der bewering van den beschuldigde vast. Alvorens den zevcn-cn-twin- ligslen november, te vertrekken, had Stoffyn aen ze keren doktor Paul, van Rysel, alsook aen des doktors dienstmeid verklaerd,dat hy zoor spoedig naer Liede kerke moest vertrekken, dat hy aldaer door den bur gemeester geroepen was; hy had zich terzelfder lyd niet cenige boodschappen belast voor den doktor Paul, alsook voor Henri llerkenraedl, bediend,e le Rysel. Al hoewel hy gezegd had, dal hy maereen dag in België zou blyven, duerde zyn afwezigheid dry dagen, nog- lans llerkenraedl die twee dagen achtereen dos avonds hem aen de statie van den yzeren weg was gaen af wachten zonder hem te zien afkomen, pnLmoctte hem alleenlyk den vierden dag, in den mo'rgcnd. Stoffyn verklacrde hem dat hy des avonds le voren aengeko- men was, hy zag er zeer aengcdaen uil en zegde dat hyziok was. llerkenraedl bemerkte alsdan dat hy aen do regterhand oenen doek had, gelyk alsof hy er aen ecne wonde zou hebben gehad; te Liedekerke alreeds, had een vrouwpersoon, Maria Van Schelvcrgem, den dag der misdaed bemerkt, dat Stoffyn eenen dook aen de regterhaml droeg. In hel afkomen van don yzereu weg was Stoffyn ton huize van doktor Paul gegaen en hy had aen de dienstmeid gezegd, dal hy den lyd niet gehad had om de boodschappen le verriglcn, wacrmeó men hem belast had;de dienstmeid werd alsdan,door de uitdrukking van zyn gelacl en zyne handelwyze zoo verslagen, dal, wanneer M. Paul thuis kwam, zy hem haren indruk daerovcr meedeelde. Andere getuigenissen kwanten zich nog by de bc- slaende bezwaren voegen. Zekere Joannes Frank, die Stoffyn le Rysel gekend had, verklacrde dal ec:is, om trent de maend augusly 1873, Stoffyn, een weinig by drank zynde.na hem verleid te hebben dat hy tol twee maenden gevang veroordeeld was geweest uil hoofde van mishandelingen, hein le kennen had gegeven dat hy in België eenen mensch had doodgeschoten,raaer dal niemand hel gezien had;hy had er bygovoegd dal hel schot zyn roer had doen springen en dat hy alzoo gekwetst was geweest. Pieler Veestels, die insgclyks Stoffyn te Rysel gekend heeft,verklaerde op zyne beurt dat Stoffyn Item eens was komen vragen ont hem te vergezellen ten huize van Dr Paul; hy zegde dat hy pyn aen de hand had, en inderdaed hy hacl de hand met eenen doek omwonden; hel was omtrent den lyd van den moord.Stoflyn had aen eenen anderen landgenoot eeue nog nauwkeuriger bekentenis gedaen. Ilenri Mondt is koetsier; hy was met zyn rytuig aèn den yze ren weg te Rysel. Stoffyn stond er ook met zyn rytuig; zy hadden te samen van hel land geklapt; Mondt was in België,uit hoofde van mishandelingen, veroordeeld geweest: Stoffyn sprak hem van wat er hem ook voor- gacndelyk voorgevallen was en bekende dal hy in Bel gië eenen mensch neergeschoten had. Stoffyn bediende zich van deze merk woerd ige woorden dal hy cenen mensch geschoten had in de zael 01'uit de zael. Mondt weel niet juist welke dezer bewoordingen Stof lyn gebruikt heelt, zinryke woorden, wanneer men ze in verhand steil met deze omstandigheid dntVan Droo- genbroeck geseholen is geweest in zyne keuken of êetzael. Stoffyn had daerby gevoegd dat hy de gevol gen zy nor deed niet vreesde; aengezien hy zich onder de byzondere bescherming van zynen vriend,den bur gemeester zyner gemeente bevond. Tegen al deze ver- verracd'ol' muilery: en betrappen zal ik u,vvanl nooit zuil gy u beleren. Maor dan ook, Cies Van der Geenst, dan ook zal ik vergeten waerom ik u zoo dikwyls heb gespaerd, vergelen dal wy eens in onze kinderjaren, vrienden en gespelen waren. En dan, Tineke, hebt gy nog een gebed onthoudenlees het gauw, want de ponjaerd van BoereneaiTouehc mogt u voorkomen..,. Tineke! Tineke! niyn voorgevoel heeft my zelden bedrogenen voor my is het een vaste waerheid ge worden dat meer dan ëëne van uw kliek door myne hand zal sterven.... dat zie ik voor myn oogen alsof hel reeds gebeurd was.... En, cilaes, voegde hy erby, hel hoofd schuddend en eensklaps van toon en klem veranderende, en eilaes, zoo zyn er nog andere bloe dige schimmen die my gedurig voor de oogen spoo- keo!.... Niet vvaer, Tineke, de pastoor van Santbergen sprak ook van 't schavot dat vroeglydig dieven, brand stichters en moordenaers te wachten staet?.... Tineke was achteruitgedeinsd, geslagen van de schielykc Verandering die in den kapitein was onl- slacn.... Was hy plotselings zinneloos geworden?,... Neen, neen! morde Tineke, lerwyl een lielschc lach zyne terugstoolende wezenstrekken verkrampten, neen, neen, niet zinneloos! Maer hang wordt hy! Hy wykl!.,. Hy is er aen!... En den kapitein naderende: Vrees niet, sprak hy op spottend nydigen toon, heel'zoo niet, vriend Jan, 't zal overgaen!... Wy zyn immers vrienden!... Op dit oogenblik galmde door de velden hel helder geklank eencrbel,en twee persoonen,beiden in kerk- gevvaed kwamen vooruit op matigen stap. Een berechting, sprak Tineke, zy komt langs hier.... By duivel en hel, 't is by!.,,. Hy in persoon, de pastoor van SantbergenDat is nu eerst eens wel van zynent vvege dal hy zelf tot my komt!.... Wacht, oude yzegrim, ik zal u gaen leeren te preken tegen de bedelaers! En zich koerende tot Jan: meester, sprak hy met geveinsde spyt, ik heb misdaen, ik beken helopenharlig. Ikwil u betoonen aenslonds, hoe zeer liet my berouwt.,.. Ik ga den pastoor aen- randen, hem uit stroopen en.... alles is voor u, alles, tol zyn zilveren oliepolje toe..,. De*berechting naderde gedurig.... klaringen werpt Stoffyn alleenlyk zyne loocheningen op.Op dit tydstip verwittigde men de reglerlyke over heid dal de vrouw Stoffyn aen verscheidene persoonen verklaerd had dal haer man in zyne misdaed geholpen was geweest door Hermanns Van Daele en den burge meester Barbier; deze had aen Stoffyn hel buskruit en gekapt lood bclyindigd en Van Daele had hem by- sland geboden, om boven den mucr van hel huis van T slagtoffer te klimmen; hy had hem zynen geleerden mantel gegeven opdat men hem niet zou herkennen. Ondervraegd over de reden, voor welke zy in deze omstandigheden niet regtgeopenbaerd had, verklacrde vrouw Stoffyn dat het was 0111 reden, dal zy zeer voor Van Daele en den burgemeester Barbier bevreesd was. Een voorval bad inderdaed hare vrees doen begrypen, want van hel begin af van het onderzoek had zy, ver klaerde zy, Van Daele ontmoet. Zyt voorzichtig nichtje, had hy haer gezegd, dal gy my niet beschul digt, het zou u het leven kosten. I11 den loop der instruklie was de burgemeester Barbier haer gaen opzoeken, 0111 te trachten van haer eenc terugtrekking barer verklaringen le bekomen, en hy had haer, alsook hare kinderen, in deze gele genheid groeten schrik aengedaen. Wanneer Stoffyn van Rysel den zeven-en-twintigslen november vertrokken was, had hy geen geweer niet zich; men moest, hem diensvolgens le Liedekerke een wapen bezorgd hebben; hy had ook geen geleerden mantel hy zich. Het was al reeds door twee getuigen verklaerd geweest, dal den dag der misdaed, Stoffyn eenen mantel by zich had: Antonia Verleysen had hem, met eenen mantel op den arm, tusschen 3 en 4 ure gezien en Charles Renneboog had hem ontmoet tus schen 5 en 7 ure met cenen geleerden mantel, Van Daele had op dit tydstip,Stoffyn bekent het, zulk eenen mantel. Voor wat het huis en den tuin vdn Van Droogcn- broeek betreft, Van Daele kende ze beter dan iemand; hy was bovendien op Van Droogenbroeck ten uiterste verbitterd. Zyne betrekkingen niet Lucia Van Droogen broeck, door iedereen le Denderleeuw en Liedekerke gekend, hadden in het hart van Jan Van Droogenbroeck een groot misnoegen verwekt; hy beweerde dal Van Daele in zyne betrekkingen mei Lucia een middel vond 0111 zich ten zynen nadccle le vorryken; by had inder daed reden 0111 het te gelooven. Een zyner geburen genaemd Vaermnn, die door Van Daele van parlydig- lieid niet kan verdacht gehouden worden, bevestigt dat dikwyls kleedingslukken, wyn, en eetwaren, buiten wele van Van Droogenbroeck, naer Van Daele's huis gedragen waren. Omtrent een jaer voor den moord, bad Lucia Van Droogenbroeck hel verlangen uitgedrukt 0111 die be trekkingen te slaken; maer Van Daele bad geweigerd; meerinaels bad hy, gelyk hy het beweert, vreemde woorden uitgesproken, haer eens voorstellende 0111 hel vuer aen Van Droogenbroeck'» huis le steken; na zyn geld gestolen le hebben en sprekende van een andoren keer 0111 Jan te vermoorden,erkent Van Daele zelf dat sedert de gemeente kiezingen van Liedekerke, die in de maend july 187-2 plaets hebben gehad, zyne betrekkingen met Lucia zoo nauw als voorgaendelyk niet meer waren: Eenigc dagen voor de misJacd had Lucia hem hy toeval ontmoet, hy was by haer geko men en had haer gezegd: gy doel my kreveren! hy had haer nadien gevraegd wanneer hy haer kon zien;'/.y had in eene byeenkoinst toegestemd voorden volgenden dag; maer zy had hem nadien laten welen dooroenc dienstmeid dat zyniet zou komen; Van Daele had spytig geantwoord '1 is wel. Den vyf-en-twintigslen november, zegde Jan Van Droogenbroeck, overVan Daele met Pieler Van Santen van Denderleeuw sprekende, dat hy Van Daele was gaen verwittigen dal indien hy in zyn huis durfde ko men. hy hem omver zou geschoten hebben; in hel gesprek noemde hy hem den dief. De haul van Van Daele tegen Van Droogenbroeck bpslond sedert lange jaren. In het jaer 1864 deed hy reeds een yselyk voorstel aen een wildslrooper, Jan De Neef, sedert dien werkman van Barbier geworden volgens heigeen zekere Felix De Backer verklaert,had de Neef hem op dit tydstip eens gezegd dat het eene dwaesheid was le werken, dat hy kon tien of vyflicn duizend frank van Van Daele krygen indien hy Jan Van Droogenbroeck wilde doodschieten. Zyne gevoelens ten opzichte van Jan Van Droogenbroeck had hy niet alleen acn Lucia veropenbaerdtwee of dry maenden voor de moord; 's avonds van de herberg met Jacob De Vriendt naer huis komende, had hv geklaegd over al de hindernissen welke zyne betrekkingen met Lucia legen kwamen en hy had er bygevocgdT Is gedaen, indien ecu ander hel niet doel zal ik het doen! Van Daele werpt tegen die getuigenissen eene vol- komene ontkenning op. Hy verklaerl dat hy zich den dag der misdaed, omtrent vyf ure's namiddags, ter herberg van Jan De Kempeneer te Pynegem begeven heelt. Zekere Emmanuel De Nevc getuigt dat hy inder daed, Van Daele omtrent dry ure heeft zien voorby gaen, omtrent een half uer na dat Stoffyn ter zelfder Jan keek verstrooid en droefgeestig op, en.... ont blootte zich hel hoofd. Tineke, gebood hy, op uw knien! Gy hebt my niet verstacn was 'l antwoord.... Ik ga den pastoor aenranden; gy, gy hebt u slechts te lasten niet den koster... Iloud 11 gereed, daer zyn ze! Tineke op uw kniënü... Ik, doemuis?... Jan zocht onder zynen mantel naer zyn mes. Tineke greep het zyne... Maer hier met de messen spelen dacht- Jan niet geraedzaem... Hy legde zyne zware hand op Tincke's schouder, en zy drukte zoo onweerstaenbaer magtig dal men Tincke's gewrichten hoorde kraken en de moedwillige booswicht den knie moest buigen of hy wilde of niet... Beiden zalen daer met gebogen hoofde, en.... de berechting was voorby. Jan hield Tineke zitten, en met de andere hand op den pastoor wyzende: Tineke, sprak hy, gy hebt hel op de zwarte man nen niet, niet vvaer? Nogthans die mannen zullen wy eens noodig hebben,,., en eerder misschien dan wy denken.... Tineke sprong regt, en, knarzelandend van woede, plantte hy zich,do armen gekruist, voor den kapitein. Ga nu uwen weg, sprak deze, wonder kalm; 'k zal ik den mynen gaen..,. Tineke stond cn bleef staen.... Jan's bloed viel aen T koken. Uit myn oogen! bulderde hy. Haest u, of ik ver plet uw vënynigen slangenkop onder de hielen niyner leerzen.,.. Tineke nam de wyk, zonder één woord te reppen. Jan wcderhield hem Viel het by ongeluk voor, sprak hy, dat men er gens, langs bosch of kant, myn lyk vond liggen, ge troffendoor eenen verraderlyken steek of kogel, gansch de Bende is reeds verwittigd dat gy, Cies Van der Geenst, de inoordenaer zyt.... Ga nu! Tineke trok op in de rigting van Grimmingen, woe dend en vloekend. Menigmael keek hy om, en, loon hy had beslatigd dat de kapitein terug was naer Santber gen, nam hy zynen loop, en verdween in het Rache- paillebosch.... (Wordt voortgezet.) plaets was voorby gegaen. Het was, volgens Van Daele zegt, om eenen slok, die moest geverfd worden, te gaen halen, dat hy naer Kempeneers was gegaen. Ily verklaerd nog dat het omtrent zes ure of iels min moest zyn, wanneer hy de herberg verlaten heeft om zich naer de herberg van Jan Van Ginderdeuren le begeven, vvaer hy lol ongeveer zeven ure en half was gebleven. Menigvuldige getuigen zyn onderhoord geworden, om vast te stellen wanneer Van Daele juist uit de her berg van de Kempeneer vertrokken is; hunne verkla ringen zyn verschillend, volgens dat de eene het vveggaen van Van Daele om vyf ure en de andere zyn weggaen om zes ure nader brengen. Wat onbetwist baar is, is dal hy, alleen gekomen, Van Daele alleen weggegaan is; dat in do herberg zich noglans vele zyner v rienden bevonden, en dat hy ter herberg van Van Ginderdeuren binnengekomen isnadat twee zyner vrienden, die achter hem binnen gekomen waren, het huis van de Kempeneer verlaten hebben. Uit de getuigenis van De Kempeneer, die aen Van Daele geheel verkleefd is, volgt dat Van Daele voor F ran cies Vereauwen cn Francies Heymans vertrokken is. Dezen, in het uitgaen, hebhen zich begeven ter herberg der weduwe Prum,waer zy,volgens het zeg gen van Heymans zelf, een groot kwartier gebleven zyn, noglans waren zy ter herberg van Van Ginder deuren voor Van Daele,die beweert dal hy rcglstreeks is gegaen. Een slagterAsselman genaemd,die ten huize van Van Ginderdeuren werkte, heeft verklaerd, reeds den 30 december 1872, dal Vereauwen en Heymans aldaer een kwartier voor Van Daele aengekomen zyn. Dus, zelf indien men enkelyk rekening houdt der aen Van Daele gunstige getuigenissen, waren ten minste dry kwartiers verloopcn tusschen zyn vertrek van de Kempeneer's en zyne aankomst tot Van Ginderdeuren. Het was binnen dien tyd die meer dan genoeg was om zich ter plaets der misdaed le hegeven en er van terug le keeren, dal de moord gepleegd werd. De haclvan Van Daele legen Van Droogenbroeck was bovendien vermengd met eene verbittering, spruitende uit politieke zaken; dit wraekzuchtig ge val overmeesterde ook den burgemeester Barbier. De tweedracht heersehte in de gemeente Liede kerke, de twee pariyen die haer verdoelen noemen zich de Witte- cn de Zwarte Benden. Deze laclste had de overhand gehad in de gemeente kiezingen der maend july -1872; de benoeming van Barbier als bur gemeester was hctgevolgzyner overwinninggeweest, voorgaendclyk was hy maer sohepene. Barbier was hel opperhoofd der Zwarte Bende, noglans scheelde hel maer vyf stommen dat hy de overhand behaeld had over de Witte Bende, wier opperhoofd de gewe zen burgemeester was, M. Priels. Jan Van Droogenbroeck en Priels waren vrienden, alhoewel Van Droogenbroek op het grondgebied van Liedekerke niet woonde, bemoeide hy zich noglans met den slryd der parlyen en men had hem eenigc weken na de kiezingen, in de herbergen, do leden der wille bende zien beschenken. Gelyk hy liet alvo rens te sterven acn den rechter ter instruklie ver klaerd heeft, had die handelwyze liet misnoegen en den nvd der zwarte bende opgewekt. Barbier byzon- dcrlyk was daerovcr zeer vergramd. De kiezingen waren insgclyks aep de betrekkingen van Van Daele met Lucia nadeelig geweest. De verbittering van Barbier moest zich op eene beleekenisvolle wyze uitgedrukt hebben, want zekere Modest Van Droogen broeck, die dikwyls ten huize van Barbier werkte, had volgens de verklaring van Van Nieuwen hove, la ten verstaen dat Jan Van Droogenbroeck niet lang meer in de gemeente zou komen. Eenigc dagen voor de misdaed, had Van Daele. zich bevindende in de herberg van Dominicus Van Droo genbroek, zyne klachten gedaen over de tusschen- komst van Jan Van Droogenbroeck; de herbergier had geantwoord dat Jan melde menschen te onthalen aen niemand leed deed en dal men het regt niet had om hem vast te houden, gelyk men zegde dat het bcstuer liet wilde doen. Van Daele, antwoordde dacrop, de burgemeester zal welhaast met hem een ander spel spelen. Omtrent hetzelfde tydstip, was Stoffyn le Liede kerke gezien geweest;* een landsman der gemeente, Pieler Josephus Iïuygens, Stoffyn,aen wien hy eenige voorwerpen geleend had voor zyn vertrek naer Rysel ziende voorbygaen, ging by hem om ze terug le ei? schcn cn hy vroeg hem waerom hy niet binnen kwam; Stoffyn antwoordde: Ik hel) den lyd niet,ik moei Rutin en Manüs gaen vinden die op my wachten; zy willen my iets laten doen dal ik niet geerne doe; ik zou er noglans wel mede zyn. Te Rysel had Stoffyn zich menigmael beroemd over zynevricndschapvmelden burgemeester Rufin Barbier. Tot eenegevangzittingvan twee maenden veroordeeld, bad hy acn den burgemeester doen schryven 0111 le vragen of hy zonder vrees mogt terug keeren bel is Horken raedt, die het van Stoffyn zei ven vernomen heeft dat hy niets te vreezen had als hy maer kwam als het donker was. Van waer kwam die oude vriendschap tusschen den burgemeester cn Sloffvn? Deze heeft de reden er van niet uitgelegd; Barbier, Van Daele en Stoffyn zyn alle dry jagers, Stoffyn en Van Daele zyn pensjagers geweest. In liet jaer 1862 werd Barbier vervolgd uit hoofde van een jaehlmis- dryf; Sloffyn werd als getuige in de zaek gehoord; hy heeft sedert dien aen llerkenraedl laten verstacn dat hy alsdan ten voordeele van Barbier eene valsche ge tuigenis heeft gedaen; Barbier loochent aen Stoffyn voor de misdaed geschreven te hebben, en Stoffyn bekent bet; Stoffyn voegt er by, wel is waer, dat hel was om hem le laten weten dat hy mogt zonder vrees terug komen cn hy loochent dat de burgemeester hem zoo spoedig mogclyk te Liedekerke riep. Barbier loochent insgclyks dat Sloffyn den avond voor de misdaed ten zynent zou gekomen zyn en Stoffyn be kent niet alleenlyk dat hy dien avond regtstreeks ten huize van Barbier is geweest, maer hy verklaert verder dat, van dien tyd al', hy, meest iederen keer dat hy te Liedekerke kwam, len huizè van den burgemeester zyn logist nam. Te Rysel vertelde hy met genoegen dat de bescher mingvan den burgemeester zyne aenhouding in België belette; Barbier beweert dat hy dacht dat Slofïyn zyne gratie bekomen had, maer de zorg die hy nam om aen Stoffyn te schryven, dat hy maer in den donker moest komen, bewyst genoegzaem wat hy ten dien opzichte dacht. Dio genegenheid voor Sloffyn kwam ook niet wel overeen met deze omstandigheid, dat, volgens Barbier aen zekeren Cornells te kennen gege ven had, Sloffyn hem nog verscheidene jaren pacht schuldig bleel, uit hoofde van het land dat hy hem voorgaendclyk verhuerd had. De vriendschap tus schen Sloffyn enden burgemeesterverbaesde heel de gemeente; de verwondering werd nog grooler, als men, in de maend april 1874, Stoffyn, om zoo te zeggen, zich ten huize van Barbier zag vestigen. De burgemeester, volgens dat men uit eenen brief, le Rysel aengeslagen, in handen van een gewezen koetsier, van Stoffyn, kan besluiten, scheen, voor het overige, in de afhankelykheid van zynen bescherme ling te zyn. De brief is den vyfden april 1871 door Barbier in nacm van Stoflyn geschreven; deburgemcesterstemdc daerin toe, om eenen brief te schryven waerdoor Stoffyn aen zyne minnares deed vragen, of zy by hem wilde komen en haer deed aenbieden, 0111 haer te komen halen. Geheel het onderzoek bekrachtigde aldus de open baring, door de vrouw Stoflyn gedaen. Sloffyn. die volstrekt geen reden van hael tegen Jan Van Droo genbroeck had, was het werktuig geweest van den wraekzuchligen en woeste» haet van Van Daele en van Barbier.. Diensvolgens worden Ludovicus Stoffyn, Hcrinanus Van Daele en Rufin Barbier, beschuldigd, de eerste, te Denderleeuw, den acht-en-twintigsten november 1871, met voorbedachten rade en met inzicht om den dood toe te brengen, een manslag op den persoon van Jan Van Droogenbroeck begaen te hebben. De tweede en de derde: door giften of beloften regtstreeks tol dezen beraemden moord uitgelokt te hebben, deze twee Iaetsten, ten minste van onder richtingen le hebhen gegeven om dezen beraemden moord te begaen; een wapen, dal lot deze beraemde moord heeft gediend, wetende dat hel daerloe die nen moest, te hebben verschaft; den dader van dezen beraemden moord wetens te hebben geholpen of bygestaen in de daden die de misdaed hebben voor bereid of vergemakkelykt. Gedaen in het parket te Gent, den dcrligsten Oc tober 1800 vier-en-zeventig, voor den prokureur- generael. (Get.) LAMEERE. Senaet. De Senaet heeft eene petitie ontvangen vra gende dat de kiezing van M. Bergh als senator van Neufchateau vernietigd worde, vermits deze den noodigen cyns niet betaelt.Eene byzondere commissie is genoemd om de zaek te onder zoeken. De Senaet in zyne zitting van woensdag, heeft gestemd zonder discussie, de budjetten van we gen en middelen, van flnantie, van onwaerden en aflossing. De gelykstelling der rent 2 1/2 met de andere deelen van 's lands schuld, werd aengenomen met 37 stemmen. Donderdag beeft de Senaet eenige wetspro- jekten gestemd van enkel plaetselyk belang. Kamer der Volksvertegenwoordigers. Verledeneweek werd gestemd bet budjetvan justitie. Dynsdag was beteert korte zitting. Eene de putatie van zes leden werd aengewezen om den lykdienst by te wonen van ftl. Vermeire, over leden depute van Dendermonde. Stemming van 't budjet van ontvangsten en uitgaven voor orde. Donderdag begon de discussie van bet budjet van oorlog. Dit budjet bedraegt 41,984,000 fr. medegerekend bel byzonder budjet voor de gen darmerie dat beloopt op 2,527,703 fr. Verschei dene redenaers hebben in die zitting bet woord gevoerd, onder anderen onze nieuwe vertegen woordiger M. Woeste. Hy vraegt dat bet getal Officieren verminderd worde en 111 evenredig- beid worde gebragt met dit van 'iduitscli leger, waer min officieren zyn dan by het onze. I11 princiep is by voor een leger van vrywilligers; maer daer die wyze van inlyving hem voorkomt als zynde tot lieden onuitvoerbaer, stemt hy het systeem by, tegenwoordig in gebruik; op voor- waerde nogthans dat liet budjet van oorlog niet verliooge. lly dringt aen opdat de 800 fr. welke de militien te storten beeft lotwaerborgvan zy nen remplacant,'genomen eldersdan by liet be- stuer, hem zouden terug gegeven worden eens zyne plaetsvervangerde noodige waerborg daer- stelt. iM. Nolliomb antwoord dat,luidens de wet van 1873, die 800 fr. toebehooren aerf de kas der plaetsvervanging. M. Goomans dringt aen in den zin van M. Woeste. M. Goomans zal liet budjet niet stemmen, om de zelfde redens als voorgaendejaren. Zondag 27 zal de cerw. lieer Vyt plechtig ingesteld worden als pastoor in de nieuwe St-Jozefskerk alhier. Een deel van hetgrootsch gebouw is gedekt en daer zullen de goddelyke diensten verrigt worden. By koninklyk besluit van 10 december wordt de beer Puissant, door Mgr den Bisschop van Gent benoemd, door 't gouvernement aen genomen om bet godsdienstig onderwys in de middelbare school van den Slaet, onzer stad, te geven, in vervanging van den eervv. lieer Sterck, overleden. By koninklyk besluit van den 40 december wordt de beer De Ras sohepene benoemd der gemeente Irape, in vervanging van den heer Meuleman, overleden. By koninklyk besluit van denzelfden datum wordt liet ontslag van den heer Van Styvendael, als burgemeester van Impe, aanvaerd. Zondag morgend, 13 dezer, is te Hamme overleden, in den ouderdom van 63 jaren, M. Karei Vermeire, afgeveerdigde van bet arron dissement Dendermonde sedert 1848. M. Ver meire heeft al tyd een ieverig lid der Kamer ge weest en zyne denkwyze was van groot aen- ziei\ in alle kwestien van handel en nyverlieid. Hy was ook byzonder gekend door zyne ge dienstigheid en milddadigheid. Ten dien opzichte, zooals onder alle andere, is de dood van M. Vermeire een echt verlies voor het arrondissement Dendermonde. De plegfige lyk dienst en begrafenis beeft plaets gehad woens dag 16 dezer, ten 9 ure, in de kerk van Hamme. Nu het tydstip nadert dat vele huisvaders overeenkomsten maken met agenten in militaire remplacementen, om de volle vrystelling huns zoons te waerborgen, in geval zy een slecht nummer trekken, is het van veel belang dat zy in het contract doen aenstippen dat de betaling der overeengekomene som voor de plaetsver vanging van de kwittantie van 800 fr. betaelt ingevolge art. 72 der militiewet of de kwittantie van 1400 fr. (in geval van plaetsvervóngïng door bet departement van oorlog) aen de ont vangersder registratie betaeld.want alle andere vrystelling, en namelyk degene ingevolge art. 72bis, laet aen het hoofd der familie en aen den agent van remplacementen de verantwoorde- lykheid van' de plaetsvervanging gedurende 10 jaren, tydstip, op welk de agent door een of andere oorzaek kan verdwynen.

De Gazet van Aalst | 1874 | | pagina 2