van Aelst. JERUSALEM VERTOON ING Wees Liefdadig. Zondag 29 October 1899. centiemen per nummer. Ist0 Jaar N° 3 IIEDEN AYOND X' Een Denkbeeld Garentwijndersdag. A BONNEMKNTSPR1JS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere treek de /trijs ervan is 2,50 s' jaars rootop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 decern her. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands (Jngeteekende brieven worden geweigerd. IVee Spe. IVec Meli DIU'KKKB-UITOBVER PETRUS VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT, Nu 32. AELST. ANNONCRN PRIJS Per drukregel 10 centiemen. Bek/amen. fr 1., Vonnissen op de 3« bladzijde,50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen ut doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, 29 October 1893. "V"AN 'T LAND VAN RIEM HET PORTRETJE. ARME JAAK. OGARITA OF DE WILDE VROUW. Deuren om 5 ure. begin om G ure Wat is hedendaagsch de oorzaak der verwarring van het maatschappelijk evenwicht? Wat is de misnoegd heid, het geknor van Burger en Werkman Het stoppen der ooren van de bemiddelde klas voor den roep der noodlijdenden Zij smeeken gedurig en worden in 'tal- gemeen niet verhoort, maar vergeten. Gij moogt het weten, gij rijken, die den overvloed van middelen bezit: Indien gij liet werkeloos of gebrekkig, werkvolk en de schamele behoeftige burgers demildadige hand niet uit reikt, het recht oordeel zal aan n in korten tijd geschie den en dit zonder herrahértigheid gij weet dat de ge schapen dingen u noodon tot liberaalheid en aalmoesen. De hemel geeft ons het licht en de invlocding het vuur zijne Warmte; de locht de wind waardoor wij adem scheppen d'aarde hare vruchtende zee hare visschcn; de gedierten hun vlcesch, en gij, Rijken, die van het getal gijt denveiken grooto schaken geschonken zijt om uwe in nood zijnde vrienden tcbt^THpen en hun erbarm- lijk lot 1e keer te gaan en te verzachten, is het dan niet eone onwaardige zaak van hen 1e willen ontrekkon eeni- ge Imizelingen van geld, een stuk van een kleed, een stuk brood om hun in nood onderstand te doen en met welke uwe geldinkassing geen de minste krimp onder gaat Wees zeker, indien gij gierigaard blijft en de klacht reden van den armen niet wilt verdragen, dat het tijd stip nadert dat gij bermliertigheid aan den armen zult moeten verschaften en dat uw huis voor hem niet geslo ten zal blijven Hebt gij de milddadigheid gevlucht, zij zal later ook u vlieden hebt gij den vijand van den ar men geweest, Hij zal u later ook niet kennen, die voor u arm is geweest. Het is nog tijd om uwe milddadige hand tot den be hoeft igen te reiken; den armen is verduldig in zijnen le venstaal. dank aan de goede zedcleordiehij ontvangt en de gevoelens der christelijke plichten waarmede hij be zield is. De behoeftige helpen is eene daad van zelfsopof- fering, want, vergelijkende den rijkdom bij hetputwa- 3 Waimeen Bidder .Iliean zijne gelederen berekend had, opende hij de ingangen der tenten, waaruit de soldaten als een bniischendeu "stroom heenvlotten.... Dan nam een verschrikkelijken strijd aanvang. De Turken, bij het zien der overgroote macht krijgs lieden, deinsden ecu oogenblik achteruit, doch bij het, blazen der trompetten keerden zij weêr en vielen met verdubbelde woede in de rangen der Kruisvaders... Er ging weldra een onbeschrijfelijk geschreeuw op een ongehoord getier en gehuil eene akelige verwoesting. Die neerviel, werd onder den ongenadigen voetzool ver trapt men streed man tegen man. Boven het getier en trompetgeschal hooide men de angstkreten der soldaten, den kreet Voor J esus-Oliristus en het Heilig Graf men hoorde pijnlijke gillen van gewonden, die, het wa pen in de ontzenuwde hand, op den harden grond den laatste» snik gaven men hoorde liet noodgeroep van brave dapperen die, met den kris inde borst, om steun, om hulp smeekten... Hulp, in dergelijk oogenblik?!... De Vader vergeet zijn kind het kind zijn vader. Elk voor zich zelf... IJselijk Allengskens scheen de reeds zegevierende macht dei- Turken te verminderen, want niettegenstaande er een aanzienlijk getal dooden waren van den kant der Kriste nen, niettemin was liet verlies der Turken nog aanzien lijker. Door vrees bevangen, vluchtten dezen, op oen ge geven teeken hunner oversten, de stad in. Maar Ridder Jhean spoorde zijne krijgsbenden meer om meer aan.... tor hoe meer men er uittrekt, hoe schoondcr 011 over vloediger nmr laat gij het rust™, 't zal stinken en vuil worden. Laat U niet beschuldigen gelijk die ellendige India nen, die gasthuizen timmerden voor gekwetste en zieke beesten en hunne ouders van honger lieten vergaan Gaat in uw hart weest, liefdadig God zal u hamen met u de rust en de vrede te laten, en zal tot ondertrouw blijven voor Godsdienst, Vaderland en rijheid Dat ernstige overwegingen verdient. Onder dien titel brengt het blad Het Huisgezin de volgende vragen onder de oogen zijner lezers: Kan de loting niet. geschieden zonder dat het halve and m rep en roer gebracht wordl door de leidingen die van heinde en v« rre uit de omliggende dorpen naai de stad moeten komen? Kan de loting niet plaats hebben op de manier bij voorbeeld van de staatsloterij, waarbij iedere betrok kene rustig thuis blijft en afwacht wat het lot hem bren gen zal Gevaar van oneerlijkheid, als sommige jonge lieden daar bang voor mochten zijn, behoefde er niet te he- staan, want, er konden alle mogelijke voorzorgen mini- men worden, om to beletton, dat wie ook de hand kou steken m liet rad der fortuin? Bij de staatsloterij denkt niemand, ook niet do meest teleurgestelde, er een oogenblik aan, een ander dan het lot to beschuldigen van zijn ongeluk. II aarom zou er bij de loterij voor dc milicie dan min der vertrouwen in do volstrekte onpartijdigheid van dat lol bestaan? Het is maar eene vraag, die wij slëllcn, doch die wij tevens m ernstige overweging geven. Als dat optrekken van de dienstplichtigen naar eene bepaalde gemeente op den lotingsdag in liet vervolg ach terwege kon blijven, en ieder bedaard kon aftvachten wat het lot over bent beslist had, zouden wij van veel ergerlijke schandalen verschoond kunnen blijven. Dan behoefden niet duizenden ouders dien dag in bange vreeze door te brengen bij de gedachte wat er moet terechtkomen van hunnen jongen, aan gevaren blootgesteld, die hij zelf in jeugdige onbezonnenheid niet vermoedt. Een ander blad geeft, zijn antwoord op die vragen Ook ons komt het voor, dat de tegenwoordigheid van alle twintigjarigen bij de loting volstrekt niet noodza kelijk is. liet meten der lotclingcn.dat nu geschiedt waar de lo ling gehouden wordt, zou, mennen wij, zeer wel kunnen geschieden ten raadhuize der verschillende, gemeenten, terwijl voor het opgeven van redenen van vrijstelling liet ook met noedig is, dat de loteliugeu in persoon tegen woordig zijn. Die opgave zou zeer wel schriftelijk kunnen geschie den, daarliet onderzoek naar de gegrondheid der rede nen van vrijstelling toch eerst later plaats heeft alhoewel deze, reeds door de zekere oveiTCinnhi" ver blind, toch naar geen ander bevel zouden geluisterd bob ben zij vervolgden de Turken tot in hunne versterking waar nogmaals het sein gegeven word eeuer onmcuselic- lijke slachting. Weldra was de stad als in een liloedblad herschapen de woedenste soldaten liepen er rond met brandende toortsen, elk oogenblik dreigende de .stad in vlam en vuur. Ie zetten. Toen men tot bot optellen hunner veiio- rene makkers overging, bestatigde men dat het verlies gering was in vergelijking met die des vijands Op conen puinhoop zat eon jonge soldaat Hij had ee ne wonde aan het hoofd OU liet bloed vlooide zachtjes uit de gapende klove. Ziedaar een jongeling die zich tot in liet boelste van den strijd onverschrokken en man moedig gedroeg onophoudelijk had hij rond zich met liet breede staal, drommen vijanden gesplitst ener ve len met, verbrijzelden schedel doen nederziigen Ja hij de gewonde, had wonderen verricht van koenheid en'dap perheid, en nu, als den krijg was uitgewoed, zit hij daar van krachten uitgeput, liet nog bloedroodgevenvd zwaard lil de ontzenuwde hand. Ridder Jhean was hom genaderd en stuurde hem liet woord toe Ahsa mher Wilfried, gij licht u daar dapper ge- dragen... doch, wat zien wij...? Eene wonde Onbeduidend, heer Ridder, grimlachte Wilfried bekommer u niet om mij. Ik hoop dat het geen erge gevolgen zal hebben hoe liet echter zij, vergeet niet, dat ik altijd ter uwer be schikking ben. Vandaag hebt gij u zeiven ton pandc ge steld voor God en het. Heilig Land. De jonge man stamelde eene dankbetuigingen, de stem SPAARZAAMHEID. Verleden jaar is men in de Meisjes-patronagie der Zou1slr;tatpo(.rt begonnen met het inriivhfen eetier spaar kas. 'tednronde het afgeloopen jaar heeft men reeds do somme van 504 fr. 51 centiemen. Eene vrije aanzienlijke zom, wanneer men bedenkt dat cent vóór cent bijeenge legd werd. Voorwaar een uitslag die overheerlijk "eu zeer aanmoedigend mag genoemd worde,a. Is lint nog den dag zoonls men in den tijd der gilden den patroondag placht te vieren?... Ons ooren tuiten nog van die beestige slechte gezangen dio door oud en jong volk (hen dag uitgegalmd wierden. Brrr dat gelijkt niet moor aan een patroondag, maar min een VARKENSDAG. W'hcbbcn ploe gen gezien, het, waren nog oprecht kleine kinderen die de slechte liêkens uitbraak ten, en dat loopt van de een herberg uit, de andere in en vandaar naar de orgelkoten... '1 Ware beter dat men effenaf dit dagvieren afschafte, liever als zoo ons jong werkvolk eene schoone gelegenheid te laten om vooral- tijd tot m het merg der beenderen bedorven ie worden. En dan, na eon dag van brassen, verergenis en beestig heid, (hm volgt de spadag, die er zooveel vannoodigïs als t vijfde wiel aan nen wagen... '1 Was weêr reprise van den dag tevoren; défilé van gansche zwermen vrouw volk, huilend en tierend voor ons bureel; zattekonten men kan nie meer en 's avonds groote kada in vele huis houdens, waar de prisjen zat naar huis komen en er het stekel verken vertooneu dat elk treffelijk burger met wal" vervult. Er is middel genoeg om Garentwijndersdag recht ge-'"" zelhg door te brengen en dat op eene fraaie, deftige ma nier... Waarom moet men dien dag drinken buik sta hij? Om zat te zijn, om don broabati uit te hangen, en dan in den hak gestoken te worden, waar men 's anderdaags uitkomt als een laken? Is dat, zoo plezierig... Is dat zoo lastig langs de straat te zwieren huilend en zingend voor zes? Dat men den patroondag overbrengt met's morgeus met liet werkhuis de mis van do gevierde heilige te fioo- ron. dan eenige glaasjes bier gaan drinken in de aloude deftige herbergen die iu Aalst, genoeg zijn; na den noen een vergadering mot de gezellen en zich onderling zoo goed mogelijk vermaken opeen loffelijke wijze. Dat is een dag van vermaak .lie een zoete nasmaak in de harten overlaat. Maar de garentwijndersdag van decs jaar is een dag van verergenis, vaitsticlitiug, een dag van pijnlijke herinnering in den lateien levenstijd der Wcrkmaiis Het is eeu vlockdag! eep weinig verheffende, vroeg hij Heer Ridder, ik gevoel mij volstrekt niet weldie klemo wonde en de vermoeienis pijnigen mij. Laat mij eenige rust nemen, dit zal mij weder man maken. G;i, vriend, sprak de overste; ik echter verhaast mij onze soldaten eenige kannen wijn voor te zetton. Ze zandt ge niet eens even binnenkomen Opeen weigerend antwoord, riep don Ridder hem nog een Rust wel toe en verdween iu de tent. Daarbinnen is het wat, 1 De rustplaats is in eene ge lagkamer herschapen men proeft, er reeds dapper aan den goddelijke» drank, zoodat den overste te laai komt om het bescheid te doen dan, dit vergeeft hun den goe den man. Streng is hij als bevelhebber, maar zacht en buigzaam als ecu kind, builen den dienst. Tot diep iu den nacht duurde de feestpartij voort, maar danook be gonnen de galmen der vreugdezangen uit te sterven en alles werd siil in en rond het legerkamp. De nacht had een zwarten sluier over het aardrijk ge worpen gemi steek zag men door de onheilspellende duisternis, dan wanneer de maan een oogenblik met ijse- lijke pracht hot uitspansel verlichte niets liel zich ïioo- ren dan den suisendeu wind die door de hoogo hoamen floot, niets dan het vreesdij k gekraak der populieren die hunne kruinen heen en weer bogen. 1 hulde men hij het spookachtig maanlicht kunnen zien wat er ui de tent van den overste go beurde, gewis zou .1 ('enf|teutmue<ligsten het haar ten berge hébben doen lijzen, doch do maan verborg zich achter eene drijvende wolk alsol zij er geen getuige wilde van zijn. Eu s nu herder en donkerder uog werd den nacht Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 1