t OVERLIJDEN t Verschillend Nieuws. Wereldtentoonstelling v 1 1894. Levensbijzonderheid van Gounod. Kerkelijk Nieuws. Er is een breedvoerig stuk verschenen, hand. u nde over het reglement der inkomprijzen voor de tentoon stelling van Antwerpen. Daaruit blijkt dat de expositie den 5 mei zal geo pend w orden. Dien dag zal de inkompnjs 3 fr. per per soon bedragen. Voor den verderen duurtijd2 tr. voor de studieu ren (8 tot 10 ure 's morgen ds1) en 1 fr. voor de verdere uren van den dag tot het sluitingsuur. De maatschappij levert bestendige kaarten, te we ten abonnementskaarten tentoonstellerskaarten vrije doorgangskaarten en abonnementdienstkaarten. De drie eerste geven recht tot ingang op alle uren. De kaarten dragen het welgelijkend portret van den bezitter. Zij worden van al 1 Februari 1894 afgele verd. Aanvragen te doen rechtstreeks aan 't bestuur. De abonnementsprijs voor den heelen duurtijd dei tentoonstelling is personen boven de 14 jaren 20 Ir. kinderen beneden de 14 jaren 10 fr. Zij die daarbij willen toegang hebben tot de schoone kunsten 5 fr. meer. Iedere tentoonsteller heeft recht op eéne kaart, die hij op eenen titularis mag zetten, naar beliefte. Men verzoekt ons de opname van het volgende Heer Uitgever Verleden maandag hebben onze nog altijd jong blij vende Bokkenrijders hun 27e verjaring harer stienting ge^s Morgends had men in de hoofdkerk de Zielmis bijgewoond om 's avonds terug te vergaderen aan een recht broederlijk avondmaal. De gulste vrolijkheid heerschte onder de talrijke aanwezigzijnde strijders er werd lustig muziek- ge maakt en menig vrolijk lied uitgegalmt Maar wat den verjaardag uit al zijne voorgangers onderscheidt, was onbetwistbaar de lezing van het verslag, gedaan dooi den heer Leo De Paepe, verslag waarvan uc een uit treksel wil mededeelen, dat de aandacht L wer Lezei s ten volle waardig is en de Bokkenrijders den dank en de genegenheid der Werkende Klas zal verwerven Mijnheerev, Alweder is er een jaar heengeylogen sedert onze Iaat- ste Algemeene Vergadering, zoodat wij lieden hei in treden der instelling van onzen Bond. De Bokkenrijders van Aalst, hebben de loffelijke ge woonte genomen, op dien verjaardag, hunne atge>tor\ene broeders indachtig te zijn, om nadien zich te vereenden aan dees vriendenmaal waar de band der verbroeuci ing zich nauwer aansluit en waar nieuwen ïever geput wordt om op het geschikte oogoublik de wapens der vroegere dagen met nog meer moed en behendigheid te hantee- 'e'iiijdersl)0Hil, Strijdershond, dit is immers imzr leus. Een nieuw tijdperk. Mijnbeer™, gaan wi] intreden talrijke nieuwe kiezers zullen wij zien opkomen, liet Olj- na algemeen stemrecht in onze Grondwet heden gesi Ine ven, legt ons meer dan ooit den plicht op van gozament- lijke werking, van algemeene verbroedering, van iei ee mgzelviug der trachten tot het uitvoeren der nieuwe daartoe te nemen maatregelen. Elkeen van ons zal op de la-es springen om onze tegen strevers en liet nieuw léger der socialisten te bes echten en te overwinnen. Wij zullen allen gewapend zijn tegen mannen du- den Godsdienst haten, Kerk en Priester vervolgen, de onztj digheid der scholen hewierookendie eindelijk den la nuliegeest, zonder denwelken alle samenleving onmoge lijk is, willen dooden. Wij zullen het leger der socialisten bestrijden omdat het den werkman tot ongodsdienstigheid overhaalt, en hem door uitzinnige en onuitvoerbare beloften ophitst tegen Rechten Wet. Onze rijdersbond is samengesteld, om zoo te zeg0en, uit leden van alle standen der samenleving, welke aan hun werk, aan limine vlijt en zorg bunnen hedendaag- schen stand te danken hebben. De werkman weet dus dat wij hem achten en dat hij op onze medehulp mag teke nen in zijne wettige pogingen om zijnen toestand te ver beteren. Wij zijn liet allen eens, Mijnhecren, om te yei- k la ren; dat 't met alleen voor den werkinau een recht is van lotsverbetering te betrachten en te bereikenhet is voor hem een heilige plicht, en om denzelven te volbren- ccn, mag hij op onzen volkomen onderstand ickenen. Diegene, die het volk trachten ie misleiden, zullen ge voelen wat wij vermogen onder het aaudel van Bocls- dienst, Vaderland en Huisgezin, De blijde toekomst is aan ons! Deze woorden werden met luide toejuichingen be groet, en ik heb reden, meen ik, heer uitgever de ver zekering te koesteren dat bij uwe reeds zoo talrijke Lezers 'de werkingen van de Bokkenjders eene gun stige bijtreding verzekerd is. Aanvaardt, enz. p- 1; ijn op ons biu'eel te bekomen ld. Z. ndagtoekomen- i 1 i I 1 le I. anell aan i en werk \:m riomn Van Duvse. de gekende toondichter on muziek geleerde, over liét volgende ontwerp:Geschiedenis, onder muzikaal oogpunt, van de eenstemmige Eransche en Vlaamselie liedjes, van XI" eeuw tut op onze dagen... Zondag namiddag heeft in het Paleis der A kin li- mies de uitvoering plaats gehad der kantate Lady Alae- beth, liet bekroond, ank van den primus van home, M. Mortelmans. De plechtigheid werd voorgezeten door mi nister de Biirlet. en werd bijgewoond door oen talrijk pu bliek. De uitvoering heeft een grooten bijval bekomen. Ovebvlojsd vail autisten. lilde voorsteden van Brussel zijn de teekensoh--len opgepropt Van leerlingen en te Brussel heeft men dit jaar 1100 jongens en meisjes dat loopt hier-al dooreen aanvaard, om de lessen dei- akademie te volgen. 300 hebben om gebrek aan plaats moeten geweigerd worden. Tcekenen komt altijd te pas, vooral voor metsers, schilders, selu-ij nwerkors. meubelmakers, enz. Haar 't ongeluk is dat 't moerendeel leerlingen z.oo gauw aelooven dut zij een overgroot talent bezitten, wan- neeï och armezij geheel hun leven barmhartige klak- potters zullen blijven. In de openbare verkoopzalen hangen er schilderijen hij de macht, vooral l andschappen en z.ij worden verkocht voor den prijs somwijlen min der inlijsting. Bijna in al de straten leest men aan de eene ot andere vctrien, plakkaten waarhij de liefhebbers bericht wor den, dat zij, voor 10 of 15 fr. een geteekeiid portret, in levensgrootte, kunnen bekomen! Dit alles bewijst dat lu t kunstonderwijs slecht verstaan en slecht gegeven wordt. i Voor èèn talenl vollen jongen zijn er 9J die met de minste bekwaamheid bezitten. Eu in plaats van deze laatston te doen verstaan dat zij hunnen tijd verliezen met te willen artist worden, hetgeen hen somtijds geen drogen brood zal verschaffen, laat men ze voortdurend voortkrabben en klakpotten, totdat zij eindelijk P£dwon- gen 7.\\w facadcklasscher te worden, zooals men te Brussel de gevelschilders noemt. Men verzekert dut minister de Burlet dezen cllendigen toestand wil verbeteren, en het bestuur van schoone kun sten zal weldra de zaak bcstudeeren. Gazette van brugge. De stad Brussel heeft besloten in de tentoonstelling van Antwerpen niet te exposeereu, dan de plans van ha- reu gezondheidsdienst, Kunstwerken zal de stad geen on kel inzenden; die houdt ze voor zich m 95 t/.ij zoo, zegt liet Handelsbladwij zullen het wel af doen zonder het Stadhuis van Brussel. Ziehier eene levenshij zonderheid over Gounod, ver tild door een Brusselsehen toondichter, de heer Hey- V' us. De vermaarde toondichter bezat te Niemvpoort een lusthuis waar hij eertijds regelmatig alle jaren eenige weken kwam doorbrengen. Over eenige jaren, was er in gemelde stad een onder- statieoverste, uie iets of wat muzikant was; M. Van Beun. Welnu, hij leerde Gounod kennen en op zekeren dag dat de groote toondichter afstapte en op het voetpad in het spoorhuis verscheen, waagde hij het een aria aan te heffen uit Faust: Gloirc immortelle de nos aïeux. Gounod luisterde aandachtig, ging tot den ambtenaar en hij den arm nemend, zegde hij hem dat hij niet juist zong. De meester bracht hem op den goeden toon en ver liet den ondertatii overste, die om het voorval ten hoog ste in zijnen schik was. Eiken keer dat M. Van Beun den maestro in de statie bemerkte, zong hijstccds en uit volle borst dezelfde aria. Eens dat Gounod den bediende weer had hooreu. zingen zegde hij hem Beste heer, ik zal u binnen eenige dagen een schoon geschenk geven. Do onderstatieoverste bedankte Gounod en kwelde zijnen geest om te raden welk geschenk het toch zou wezen uat hij bekomen zou. Hij dacht' hij zijn zeiven het zal ten minste een schoon juweel zijn, eene kostbare pijp of iets dergelijks. Er verliepen acht dagen. Zekeren morgend verscheen Gounod in het spoormus van Niemvpoort en vroeg om M. Van Beun te mogen spreken. Deze snelde toe. Ziehier het geschenk welke ik u heb belóofd. zégde hem Gounod, hem een pakje ter hand stellend, dat zorg vuldig toegelakt was. De bediende vond goene woorden genoeg om zijne dankbaarheid uit te drukken. eg om zijne iiamcnaarneiu uu ie uiumvju. Wanneer de toondichter weggega ui. was, opende do heer Van Beun koortsachtig het pakje. Het bevatte noch een juweel, noch eene pijp. Het was oen zeer fraai album, in rood marokijn. Op do eerste bladzijde had Gounod eigenhandig het aria uit Faust geschreven en met zijnen naam ondertcekend, welke de onderoverste zong, eiken keer dat hij den mees ter ontmoette. Zoo kwam de heer Van Beun in het bezit van een zeer kostbaar handschrift. KUNSTNIEUWS 'f Land van Riem heeft zich wieden Zondag ridder lijk uit den slag getrokken met de opvoering van Hit Portretje. Mei. Vergulten M. Quintyn hebben Iran rol op meesterlijke wijze vertolkt. Een groot publiek woon de de vertoouing bij MP Wij raden onze lezers ten eerste aan Zondag aanstaande de vertoomng van DE PRIEST.-It J te wonen op stadsschouwburg. Men zal beginnen om balt Jeeft men ooit zooveel volk in een lof gezien, als option Hoogdag?... Al die kwaart voor ure., in de kerk kwam, mocht onder d hoogzaal blij ven rechtstaan, en de kerk is zoo groot. In Et. Tozefskerk la même chose, 'ne schrik van volk, voor de Sermoenen der Paters Recolletten. Die St josets- parochie pakt uit met hare florantige kerk en hare feverige Werkmansvrienden. - Heden Zon dag Gedurige aanbidding op St Martens daarna Lot en Pauselijke Bcucdiktie. - Maandag, H. Iteonardus diinsdag, H. Willibrordus woensdag, de II.il. iei Gekroonden donderdag, H. Theodoras vrijdag, H. Andreas én Zaterdag is 't Sint Marten, patioon der stad Aelst. Het ruiterstandbeeld van dien heiligen dat in de hoofdkerk, het hoogaltaar bekroont is meer dan natuurlijke grootte en werd, met de twee bedelaais en al het houten snijwerk, vervaardigt door zekeicn De Vreese van Mechclen de altaarschildenj, voorstel lende De H. Martinne, een doodt opwekkende, van God fried Maes het antepedium, bas-relief, uit wit mar mer gehouwen door Janssens, en het aaciamentshuis, zoo verheven van opvatting, (maar, eilaas leelijkgo- schalotterd) is 't werk van den beroemden beeldhou wer Duquesnov vroeger las men op het tabernakel Wat de woede deh Ketters verwoeste, dat heb stei.de de Raad en het Volk van Aelst. Voor het Sacramentshuis lag vroeger ook den zeik steen van Comelus Cabilliau, burgemeester van Aalst. RECHTERLIJKE KRONIJK. Assisenhof van Oost-V laan deren. Geneesheer-vrouwenmoordenaar. De debatten van deze treurige zaak, zijn-zaterdag avond voor het as sisenhof van Gent, in de grootste ontroering afgeloo- PC1Nade pleidooi van M. adv. Fredericq stelt M. Fue- reau zich als burgerlijke partij aan, voor de lamile dei- vrouw en vraagt een frank schadevergoeding. Eindelijk na lange en hartroerende pleidooien en replieken verklaart de jury Jacquemin plichtlg aan moord zonder voorbedachtheid. Het hof veroordeelt hem, met inachtneming van verzachtende omstandigen, tot 10 jaren dwangarbeid, 300 fr. boete, levenslange ontzegging van zijne bui- gerlijke rechten en r fr. schadevergoeding aan de bur- Public zegt dat, toen de veroordeelde het pa leis van Justicie verliet, het publiek nep Leve Jacq uemin Weg met den Jury Jéan watten ze doen Zulk publiek zal van 't klasken rnalgre geweest zijn. Dijnsdag voormiddag is alhier overleden den heer a.miel iioiToman, Schepen en Gemeenteraadslid der Stad Aalst. De achtbare afgestorvene was den 14 Decemb. 1839 te Antwerpen geboren, doch vestigde zich van zijne prilste jeugd in onze stad, geboorteplaats zijns vaders- zaligcr. Het was bij een koninklijk besluit van 20 Januan 1879 dat hij met het ambt van Schepen vereerd werd. De heer Borreman was een rechtschapen en ede.- motdig man, geacht en bemind van al wie hem kende. Hij was een der eerste Kerkmeesters der Stjozels- kerk, lot welkers opbouw hij in die lastige jaren met weinig bijdroeg. Vrijdag heeit onder een grooten toeloop van vrien den en. kennissen de plechtige teraardebestelling plaats gehad. Ken dienst vanwege het Kerkfabriek van Sint josef, zal in deze kerk gecelebreerd worden, morgen, maandag, om 9 uren. De achtbare Familie ontvange ons deelnemend rouwbetuich. Lat zijne Ziel in vrede ruste BRUSSEL. Een persoon had het middel gevonden 0111 in verschillige herbergen, die in 't geheim jenever verkochten/.onder de voorgesehrevcne taks te betalen, den haas of de ba/in bang te maken cn met vervolging te bedreigen, ofwel hen geld af te truggelen 0111 de zaak uit te lateu. Hij gaf zich ten einde uit als policieagmt. In eene der laatste herbergen heeft men hem echter 111 plaats van ecu vijffrankstuk eene duchtige rammeling toegediend. Toen er echte agenteu binnen kwamen om te zien wat er gaande was, poetste hij de plaat. Mad.N..., wonende Loui/.alei, had zondag eene nieuwe meid in dienst genomen. Maandag vermiste /ij een baukbriefken van 100 fr. en eenige uren later betraj - te /ij de meid op heeterdaad van diefstal van een vijf frankstuk. De diefegge, een oud veroordeelde, werd aan stonds aan de policie overgeleverd. De schade, in het lakenmagazijn van M. Rosscels, Liverpoolstraat, door den brand van maandag morgend veroorzaakt, is grooter dan men eerst gedacht, had; oe verliezen worden geschat op ongeveer 50,000 frank De policie heeft een onderzoek ingesteld over dien brand,die toegeschreven wordt aan kwaadwilligheid. De deur van het magazijn was ten 12 ure \s nachts m g o-esloten geweest, en toen men den brand bemerkte, stond zij open. De volgende woorden waren er met pot lood op geschreven dezen morgend om 2 uren. ELSENE. Woensdag nacht, omtrent I uur, is er brand ontstaan in eene zolderkamer, Zwaanstraat, 05, te Elsene. Eene kool, uit eene brandende stoof gevallen, had het vuur aan den vloer meegedeeld. De echtgenoc- ten Goossens, die in de kamer sliepen, konden nog hi j tijds vluchten en hunne kinderen uit de naburige kamer redden. A De pompiers van Elsene waren spoedig ter plaatse, en hebben, na twee uren werkens den brand overmeesterd.

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 2