SANTANDER Verschillend Nieuws. De Nieuwe Nies wet. In hare zitting van woensdag heeft de kommissie der kamer verscheidene belangrijke beslissingen ge nomen, onder andere dat de officiers door hunne bediening recht hebben op de tv\ ee bijvoegelijke stemmen dat het genot van eene zekere jaarwedde aan dc ambtenaars die dubbele stefn niet verleent De dubbele stem werd insgelijks geweigerd aan de gemeentesekretarissen De uitsluitingen werden vervolgens onderzocht. De levenslange berooving van het stemrecht voor de sol daten uit het leger gejaagd, werd verworpen met 10 stemmen tegen i. De uitsluiting der personen voor wangedrag, onder voogdij gesteld, werd bepaald op 10 jaar. Met 9 stemmen tegen 4, werd de berooving van het stemrecht aangenomen voor de veroordeelden tot cor- rectioneele gevangenisstraffen, en met 7 stemmen te gen 3 en 1 onthouding, werd er aan die bepaling eene terugwerkende kracht gegeven. Voor de veroordeelden wegens diefstal, aftruggela- rij, aanslagen op de zeden en misbruik van vertrou wen, zal de uitsluiting 10 jaar bedragen, indien de ge vangenisstraf min dan eene maand beloopt 20 jaar voor de straffen boven eene maand. De andere veroordeelden worden voor 5 jaar van het stemrecht uitgesloten, indien hunne straf beneden de 2 maanden is van 2 tot 6 maanden iojaar, en daarboven 20 jaar. De berooving van het stemrecht wordt opgeschorst, in geval van voorwaardelijke veroordeeling Donderdag heeft dezelfde kommissie met 6 stem men tegen 4 en 1 onthouding besloten dat de uitslui tingen van 5, to en 20 jaren zullen toepasselijk zijn op de veroordeelingcn voor tweegevechten. Het recht van genade zal zich uitstrekken tot de uitsluitingen van het stemrecht. De kwestie der personen, door de weldadigheidsbu relen ondersteund, kwam vervolgens ter spraak. De linkerzijde vond dergelijke uitsluiting ongrond wettelijk. De kommissie is gisteren opnieuw verga derd daarmeê zal de kamer deze week de bespreking der kieswet kunnen voortzetten. KUNSTNIEUWS. De heeren Meesters der Zondagschool van Sint Martinus hebben Zondag hun aange- Fpp kondigd programma opgevoerd. Bei- w£§W de stukken, maar vooral EEN BEER OP REIS, liepen goed van stapel 't is een stukje dat oprecht goed ver- v maakt; een kluchtspel in den vollen zin des woords, die het publiek doet lachen van het oogenblik dat de gordijn opgegaan is, tot het einde toe. Zou 't waar zijn, dat dit stukje uit het fransch vertaald is door M. P. Van Schuylenbekgh Alia, duizendmaal proficiat Woensdag laatst waren wij in Brussel en wij heb ben er de prachtige herstelling van het broodhuis moe ten bewonderen. De werken gaan goed vooruit toen wij er stonden, werkte men aan den middeltoren, en werklieden droegen vergulde ijzeren stand beeldjes naar boven. Het broodhuis zal een der schoonste mid- deleeuwsche gebouwen der wereld zijn. Een brussel- sche beeldhouwer verzekerde ons dat de inhuldiging van het kunstjuweel, volkomen hersteld, zal kunnen plaats hebben in den aanstaanden zomer. Wij vernemen het overlijden van Andreas De Weérdt, gepensionneerd verificateur der douanen, te Antwerpen! Dré De Weerdt heeft in zijn leven een ontelbaar getal vlaamschc volksliederen gedicht, waarvan veDn grooten bijval hebben gevonden. Hij was geboren in 1*35 en bij gevolg 68 jaar oud. Hij was een overtuigd kristen, een warme vlaming, een echte volksvriend, die te Antwerpen diep zal betreurd worden. 300 DOODEN. 500 GEKWETSTEN. Zondag is te Santander, eene havenstad in Spanje, het schip Cabo Machicago, geladen met koopwaren, in brand gekomen. Tusschen de koopwaren bevond zich eene hoeveelheid dynamiet, die ontploft is. Meer dan 300 personen zijn gedood. Honderde gebou wen werden vernield. Deze ramp is voorzeker eene der vreeselijkste welke ooit op de golf van Gascogne hebben plaats gehad, alhoe wel die kusten nochtans rijk zijn aan zeerampen. Men schat thans het getal personen, door de ontplof fing en den brand omgekomen, op 300 en het getal ge kwetsten op duizenden. De grond is bezaaid met lijken of stukken van lijken, armen beenen, hoofden, enz. Niet minder dan 60 huizen zijn vernield. Het ontplofte schip lag aan de kaai Magliano en zoo- dra het nieuws zich door de stad verspreid had, kwamen duizende personen naar de plaats der ramp geloopeu om de reddingswerken te zien. 't Was midden in die volksmenigte dat rond 4 ure de ontploffing plaats had waardoor het schip vernield, de kaaien, stapelhuizen woningen en de spoorwegstatie in brand gesteken wer den. De stukken van het schip kwamen op de naburige huizen terecht, waarvan er tien in brand geraakten. Alle rails van den spoorweg werden ver weggeslingerdliet telcgraafbureel is vernield. Een trein, die op het oogen blik der ontploffing de statie binnenreed, werd verbrij zeld, de reizigers werden gedood of gewond. Zooals liooger gezegd kwam juist op dat oogenblik een trein binnen, die aanstonds vuur vatte. Verscheide ne reizigers zijn in ile rijtuigen verbrand. Door de hevigheid der otploffing werden honderde toe schouwers in het water geworpen. Velen van hen ver dronken, terwijl anderen door de bemanning dor sche pen gered werden. Niets is bekwaam een gedacht te geven van het vrese lijk tooneel,dat op de eerste ontploffing volgde: langs alle kanten hoorde men de hulpkreten van gekwetsten en stervenden, wat bij den rotsachtigen gloed der vlammen en het gedonder der ontploffende dynamietkisten wel een tooneel uit Dante's Hel geleek. Tot overmaat van ongeluk duurde het lang eer er hulp opdaagde, want de telegraafdraden waren gebroken en men moest de telegrammen, die de vreesdij kc gebeurte nis aan de overheden meedeelden, acht kilometers wijd naar de statie van Bon dragen. De volledige lijst der dood en is nog niet opgemaakt, maar men weet dat, benevens de statieoverste, de pref» ct Santander, de bevelhebber van het garnizoen, dien dei- gendarmen, verscheidene magistraten en officieren onder de slachtoffers zijn. De gouverneur wordt vermist; men vreest dat bij ge dood is. Dc paniek had het reddingswerk verlamd De bevolking van Santander verkeert in de diepste verslagenheid. Verscheidene personen hebben bet ver stand verloren. Te Madrid heeft de tijding der ramp zooveel opschud- ding gewekt, dat de aandacht geheel is afgekeerd van den marokaanschen oorlog. De ministers van binnonland- sche zaken en financiën, zijn onmiddelijk naar Santan der vertrokken, ten einde hulp te brengen aan de slacbt- oi.ers, voor welke het gouvernement een onbeperkt crc- dict beeft geopend. De pompiers van San Sebastian zijn per stoomboot naar Santander vertrokken. De ramp is nog uitgebreider dan men eerst gemeld had. De dynamietkisten waren te Bilbao ingenomen en bestemd voor Sevlai en Garthage- na. De volgende landen hebben reeds hunne officieele toe treding gezonden aan de Wereldtentoonstelling van Ant werpen: Rusland, Bulgarië, de Onafhankelijke Congo- staat, Traansvaal, Tunesië, Engelsch indië, China, Ca nada, enz. enz. Andere bijtredingen worden eerstdaags verwacht. Intusschen ontvangt het uitvoerend Comiteit alle dagen aanvragen voor plaatsen uit de landen, die nog niet officieel vertemvoordigd zijn. De deelneming van België in veel grooter dan men ooit had kunnen hopen, en de bijtreding van lelgische tentoonstellers komen nog alle dagen in groot getal toe. Het uitvoerend comiteit heeft in zijne zitting van 6 no vember zijnen bouwmeester verzocht hem een ontwerp van uitbreiding der hallen voor te leggen. Maandag S uovemher werd voor notaris Callens, de Xamnlooze Maatschappij van den grooten bestuurbaren luchtbal gevormd, die in zulke hooge mate, het belang der Tentoonstelling, onder wetenschappelijk oogpunt moet verhoogen. Een kabinetsorde van keizer Wilhelm gelast pro fessor Begas niet de uitvoering van het monumentaal ruiterstandbeeld van keizer W ilhelm I, dat op den rechten oever der Spree moet verrijzen. Dat beeld zal niet minder dan 8 millioen mark, of 10 millioen Ir kosten. Het werk moet af zijn tegen 22 Meert 1897, wan neer het beeld zal ingehuldigd worden. Het getal inschrijvingen voor de verschillende leergan gen der Hoogeschool van Leuven, beloopt thans reeds meer dan 1,200. BRUSSEL. Een soldaat der grenadiers had zater dag avond, omtrent 9 ure in eene herberg nabij do H- Elisabeths-kazerne, twist gekregen met de meid. Hij wil de mot haar afbreken, doch zij wilde hem niet laten gaan. Na hem met een haarspeld in het gelaat gekrabt te heb- ben, ging zij vitriool halen bij een drogist. De drogist, hare opgewondenheid bemerkende, had haar petrol gegeven. Toen de meid bij den soldaat weer keerde, was deze bezig met een brief te verzegelen. /.ij wierp den petrol op hem, en liet vocht vatte vuur bij de aanraking der kaars die op dc tafel stond. De gre nadier werd in een oogwenk door de vlammen omringd. Men kon gelukkig spoedig het vuur uitdooven, doch c!e soldaat had reeds erge brandwonden aan de armen en de beenen bekomen. I11 gevolge een ministerieel besluit van 24 Oktober, zal er eene nieuwe uitgifte gedaan worden van enkele postkaarten, met betaald antwoord, van kaartbrieven, van gezegelde omslagen en van omslag brieven waarop! volgens de gepaste waarde, de postzegels, ingevoerd bij' het koninklijk besluit van den 14 Mei 1893, afgestem peld zijn. De afzenders mogen het opschriftNe pas livrer le dimanche. Niet bestellen op zondag doorhalen op dc poststukken, vermeld in voorgaand artikel. De post stukken, waarop zij dat opschrift niet doorgehaald heb ben, worden op zon- en feestdagen niet aan huis besteld. Latere berichten in den Monitcur zullen aankondigen wanneer de waarden der nieuwe nitgifte verkrijgbaar zullen zijn. De oranjekleur, aangenomen voor den postzegel van 2 centiemen, wordt vervangen door de bruinroode kleur. Donderdag namiddag, omtrent 5 ure, is er brand uitgebroken in een handschoenfabriek, Rogierstraat, 52. De pompiers van Schaarbeek hebben den brand kunnen beperken doch de schade is aanzienlijk. ÜKKEL. Moord en zelfmoord. Een schrikke lijk drama heeft vrijdag avond de gemeente Ukkel in opschudding gebracht. Een handelsreiziger, Marinus \Yante, 21 jaar oud, had sedert meer dan een jaar ken nis gemaakt met een meisje uit zijne buurt, Joanna Luyckx, dochter van een voorman, Theodoor Luyckx, Deze laatste. 65 jaar oud, sedert lang reeds weduwenaar, woonde op den steenweg van Neerstalle, tegenover de fabriek. Vader Luyckx had zich tegen die kennismaking verzet. Joanna Luyckx was over eenige weken de vaderlijke woning ontvlucht, en had haren intrek genomen bij de ouders van Wanter steenweg van Neerstalle, 138. Marinus Wante ging vader Luyckx spreken om hem te doen toestemmen in het huwelijk, dat door den toe stand waarin het meisje zich bevond, noodzakelijk was geworden. De voerman weigerde hardnekkig. Wante her haalde nog verscheidene malen zijne poging, doch altijd vruchteloos. Hij besloot dan zijn toevlucht te nemen tot bedreigingen. Vrijdag middag kwam hij opnieuw bij den voerman en herhaalde zijne vraag. Vader Luyckx zat aau tafel met zijne jongste dochter, 2 jaar oud, en eene werkvrouw. Hij verklaarde dat hij noot in het huwelijk zou toestem men. Wante haalde een revolver uit zijnen zak en loste twee schoten op Luyckx, die door de twee kogels aan het hoofd getroffen, ten gronde neerviel. De moordenaar keerde aanstonds het wapen tegen zich zelve en schoot zich een kogel in het hoofd. Juist op dat oogenblik kwam de schoondochter van Luyckx uit de fabriek, en het drama ziende, riep zij om hulp. De geburen snelden toe, en doktoor Vau Leeuw kwam ter plaatse, doch hij kon enkel de dood van Luyckx en Wante bestatigen. Het lijk van den moordenaar werd naar het doodenhuis gebracht. Men kan zich voorstellen welke schrikkelijke ontroe ring de I8jarige Joanna Luyckx heeft ondergaan, toen zi j de dood van haren vader ea van Wante vernam. De ongelukkige bevindt zich thans nog bij de ouders Wante. ANTWERPEN, De Akassa is maandag rond den middag met verschillige passagiers naar Congo ver trokken. Eene aanzienlijke menigte waartusschen voor name personen en militaire overheden, woonden het ver trek bij De laatste verkooping van ivoor, te Antwerpen, op 30 en 31 October, heeft eene som van een millioen twee honderd duizend frank opgebracht. -- In eene straat hoorden voorbijgangers vrijdag nacht een erbarmelijk gekerm en geween. Men kwam zien en vond een jong meisje dat zich vergiftigd had en wilde sterven voor de deur van hem, die haar had verlaten. Een dokter snelde toe, deed haar tegen vergif toedienen en naar het St-Erasmusgasthuis brengen, waar zij ge lukkig spoedig tot het bewustzijn en ook tot betere ge dachten terugkeerde. Hier werd zij door haren ontrouwen bezocht en 0111 vergiffenis gesmeekt. Hi j zwoer dat, luidde zij moeten be zwijken, hij met haar in hetzelfde graf zou hebben gerust. BERGENEen brand is woensdag middag uitgebro ken in.het collegie der Jezuïeten te Bergen. Gansch het collcgie stond in vuur en vlam, en de pompiers hadden groot e moeite om de kerk en de gebouwen der Doininika- uenstraat voor het vuur te vrijwaren. Het gerucht was in omloop dat de studenten in gevaar verkeer den, doch dit gerucht was ongegrond. Al de stu denten zijn van het eerste oogenblik afin veiligheid kun nen gebracht worden. De brand, rond 10 ure uitgebroken, werd eerst om trent, 3 ure overmeesterd. Al dc klassen, do turnzaal, do slaapzalen, de tooneelzaal, de bibliotheek die 3,000 boekdoelen bevatte, enz., werden doorliet vuur vernield. De schade wordt bij benadering geschat op 250,000 IV. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De oorzaak van den brand is niet gekend. De eonen spre ken van eene ontploffing, anderen zeggen dat let veer meegedeeld werd door eene buis der warmteleiding. De leerlingen hebben zich gered, hunne boeken in de klassen achterlatend. Ook hun klecr- en beddengoed is de prooi der vlammen geworden. Het vuur smeult nog. De pompiers blijven ter plaatse. Rond 6 ure zijn drie mannen licht gekwetst geweest door het omvallen van een muur. CINEY. Zaterdag morgend is aan eenon trein, die van Luxemburg naar Ciney reed, een zonderling ongeval overkomen. Tusshen de laatste statie en Leignon brak de ketting tusschen twee wagons juist te midden van den trein en de eerste helft reed met volle snelheid voort. Het tweede gedeelte bleef ook, doch met steeds ver minderde snelheid voortrollen, en de machinist, niets merkende, was verwonderd, dat men hem op een gege- oogenblik signaal deed van te stoppen. Maar terwijl de voorste helft nu stil stond, kwam ook het ander gedeelte aangereden, wat eenen schok veroor zaakte, die twee wagons verbrijzelde. De machinist bekwam zware, doch niet gevaarlijke kneuzingen. HERSTAL. Een schipper trok zijn schip langs het kanaal van Herstal naar Harcourt, als nabij dc brug n° 3 een ander vaartuig tusschen het schip en den tragel door moest. Zooals naar gewoonte, hield de schipper op met trekken en liet de koord zinken om het ander vaartuig er te laten overeen varenongelukkiglijk deed hij de koord niet van over zijne schouders; hij werd eensklap achter over getrokken, in het water medegesleept en eer men hem ter hnip kwam, was hij verstikt, verwurgd. Zijn lijk is enkele minuten later opgehaald. SWEVEGHEM. In den nacht van maandag tot dinsdag is alhier een betreurlijk ongeluk voorgevallen. M. Frederic Schaek, armmeester, oud 72 jaren, gevoel de zich onpasselijk en zegde aan zijne, dat hij naar de koer ging. Kort nadien hoorde de vrouw een pijnlijk ger zucht; zij sprong buiten, roepende: Frederik, waar Mijt gij en vooruitgaande zag zij dat haar man in deu diepen beerbut gevallen was. Op haar noodgeschreeuw kwam men ter hulp gesneld, en men haalde den ouden man half verstikt uit den put. Ondanks de spoedige zor-

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 2