De Gazette van Aelst. JERUSALEM VERGADERING t Zondag 3 December 1893. 5 centiemen per nummer. Is"1 Jaar N° 8 VOOR AL DE KATHOLIEKE WERKLIEDEN, Kerkelijk Nieuws. Soldaterij. IVec Spe. Mee Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindiot met 31 december. Men abotineert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UITOEVER PETRUS VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT. N° 32. AELST. ANNONCENPRIJS Petdrukregel 10 centiemen. Reklamen. fr 1., Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, 3 December 1893. STAD AALST. KIEZING VOOR DEN WERKRECHTERSRAAD. GROOTE ALGEMEEN! in de zaal van den Katholieken Werkmanskrlng:, op Zondag 3 October, om 6 ure 's avonds. DAGORDE 1. Uiteenzetting en bespreking van de aanstaande kiezing van den Werkrechtersraad. 2. Verslag over aangewende middelen die tot eene verzoening of overeenkomst moesten leiden. M. Alexander VAN DE VELDE, Voorzitter der 16 Afdeeliug van den Werk- en Nijverheidsraad onzer stad, zal. benevens andere Werkmansvrienden van Aalst het woord voeren. Het Bestuur zal weigeren naar goeddunken. De leden van den Werkmanskring, die bij vergetel heid geene uitnoodiging zouden ontvangen hebben, wor den vriendelijk verzocht dozen oproep te beantwoorden. I)e ingang is langs de Zonnestraat. Namens het Bestuur van den Katholieken Werk manskring en van den Anti-Socialistischen Werkmansbond. Wij hebben maandag jo[ joo.v iam hoeren spreken over eene bijeenkomst, Zondag 11. inden liberalen Concordia, alhier, gehouden. Afgeveerdigden der liberale en socia listische partijen waren er vergaderd ten einde elkaar te verstaan in de aanstaande kiezing voor den Werkrech tersraad. Nu. de socialisten stelden hunne bondgenooten voor, een verbond aan te gaan met de katholieken en de socialisten is te zeggen dat iedere groep een kandi daat zou voordragen. Ja maar, de roodjes rekenden zonder den waard, want de Concordianen riepen in choorNa! Na! daar willen wij niet van Daarop volgde een geweldige stormmen sprong recht, schreeuwde alsverkens, dreigde als... kor tom u was weldra een leven van d'andere wereld. Geluk kiglij k dat de policie in tijds kwam, om hetgene gewoon- 8 Boerinnen met mandjes op het hoofd gingen naar de nabijgelegene stad om hare waren te venten. Oude boe ren, het pijpje in den mond en het laudbouwershalam op de schouders gingen naar het veldhier en daar bemerk te men een groepje vrouwen die onderling praatten, maar wat voorzeker de beweging overheerschte was eene kudde knapen, die aan de kerk vergaderd waren en daar zoo luidruchtig lachte en jokte dat alle aandacht op hen getrokken werd; men verteld daar van vechten en stu ren, moorden en branden en al wat verschrikkelijk was. Het waren bengels, zooals wij nog hedendaags zien, die de troepen welke langs onze steden en dorpen doorrijden, een eind wegs ver vergezellen, en dan moe en afgemat naar moeders dak terug keeren. Het vertrek des kleine legers was bepaald op tien ure van den morgendmen moest vergaderen aan de kerk- plaats. Het werd 10 ure en reeds begonnen de boerenknapen ongeduldig te worden, toen de bazuinblazers opdaagden en na hunnen oproep gedaan te hebben weldra vervoegd werden door hunne krijgsmakkers. Wilfried ook ver scheen op de plaats over zijn wezen lag een zweem van zalige blijdschap, daar hij zag hoe zyne dappere keur bende er welgemoed cu volkomen uitgerust uitscheen. Een lang bazuingeschal klonk over het dorpje. Het was de aftochtde rangen kwamen in beweging de dor pelingen wuifden met ae zakdoeken en de knapen spron- k< lijk op zulke tooneelen volgt, te voorkomen. De Socialisten dan, zoo kwaad als een huis, besloten eene nieuwe vergadering te beleggen tusschen hen, de katholieken en de anti-socialisten, om te zien of er zon der de liberale pisbroeken geen akkoord zou kunnen tot stand gebracht worden. Eene nieuwe bijeenkomst greep dan plaats, verleden maandag, ter herberg van M. Kamiel De Vos,Hoogstraat. Nagenoeg 40 werklieden-kiezers waren opgekomen, onderwelke socialisten, anti-socialisten en katholieken. De socialisten stelden voor van allen, werklieden under elkaar, met hand en tand te werken tegen deze die de vereeniging der arbeidersklasse tegenwerken, die den werkman uitbuiten, hem beletten zijne rechten te ver dedigen, en zoo voorts, enzoo voorts. Na lange gesprekken, effen en leggen, onder een vloed van onnoembare uitdrukkingen van wegens de rooden, wees de klok reeds 11 ure, en minder dan ooit was er apprentie van eene overeenkomst, Integendeel, hoe later het werd, hoe onbeschaamder, hoe dommer en ezelach tiger de gezegdens der socialisten werden. Ziehier een staaltje Er zijn drie soorten van socialistenriep een chef, te wetende gematigden de hevige en de anar chisten Wat! antwoordde daarop een koene arbeider.... Anarchisten En het zal dan met moordenaars zijn dat wij ons gaan vereenigen!?... Rekent erop, als Paschen op een Vrijdag valt ("Algemeen gelach) 't Een gezegd gelijk t, ander, wij dachten de roo chefs toch slimmer dan zij er uitzien, immers Vooruit zweert dagelij ksch bij hoog en laag dat zij met de anarchisten geen net minste uitstaans hebben en dat er tusschen hen en zij een hemelbreed verschil ligt. Enfinwij hebben nu de overtuiging dat al hunne cheffen, kleermakers, torenwachters, bakkers en alle oude pensiouaatgasten er in begrepen, nog dommer zijn als 't peerd van Chris tus... en 't was 'neu ezel. Op den langen duur en was 't geen eerlijke discusie meer, zooals het blijven moest, maar eene mengeling van onbeschaamde leugens en laffe aanvallen op de kap der anti-socialisten. Neen, neen, de kiezing van den Werk en Nijverheidraad ligt nog te versch in net geheugen der geklopten en zij kunnen die zware pil om den djauter maar door de maag niet krijgen... Ahze wisten op voor hand wel dat in de aanstaande kiezing den Katholieke Werklieden eenen nog schitterenden Zegepraal voorbe reid iszij weten maar al te wel dat den 17 December voor hun een nieuwe dag van DEERLIJKE KLOPPING zal wezen 't is daarom en daarom alleen dat ze ons de hand der overeenkomst, maar geenszins de hand der verzoening wilden toereiken. De anti-socialisten hebben den wolf in zijn schaapsvel bijtijds ontdekt en ontmaskerdzij hebben vlakaf den wolvenpoot geweigerd en zij hebben gelijk. Onze vrienden zijn alleen machtig genoeg van te over winnen en zij zullen tevens het genoegen hebben socia listen en liberalen te zien hoebben en toebben zooveel gen en dansten voorop. Maar dit laatste duurde niet lang. want nauwelijks had het leger eenige mijlen wegs afgelegd, of al de guiten wareij reeds naar het dorp we dergekeerd. Na een goeden marsch afgelegd te hebben, kwamen de Kruisvaarders nog voor het vallen van den avond, aan eene groote stad. Hier kon geene spraak wezen van te blijven uitrusten het zou onvoorzichtig of hoogst gevaarlijk geweest zijn, daar men niet kou weten of er vrienden of vijanden in gehuisvest waren. En toch, men kon de stad niet ont wijken om de Heilige Stad te bereiken. Er werd dan be sloten dwarsdoor te gaan en eenige mijlen verder de rusttenten op te slaan. Hun doortocht baarde den poorters niet weinig op- ziens; allen waren bloedige vijanden der Kruisvaart, welkers zegepraal op de verbrande stad zij maar niet konnen verkroppen. Eensklaps waren de gemoederen in gisting; de inwoners liepen te wapen; de alarmklokken begonnen te luiden en zelfs vrouwen en kinderen huil den met den volkstoeloop meê. Goede raad was duur! dit begreep Wilfried en zonder eralen gebood hij van het op een loopen te zetten. Maar de woede zijner soldaten was reeds in het harte ontvlamd Strijden, strijden tot der doodwas den algemeeuen uitroep... Welaan, makkers! riep de hoofdman in vervoering, Voor Jesus-Cliristus en het Heilig Graf Valt aan En allen stormden met opgeheven wapen op den on- zachlijken drom van vijanden toe. Eilaas niets, noch moed, noch dapperheid kon ba ten Wat vermocht een leger van drijhonderd man, te- het hun hartje lust. Christeue Werklieden, Ambachtsmans en Burgers, gij die nog doordrongen zijt, van den ouden Godsdienst en Voorvaderlijke Zeden uwer roemrijke Voorouders, dier bare handvesten, die met de verwoestingen of oorlogen der tijden, niet verdwenen, maar telkens, alsden pheuix, met meer macht uit het vuur opstond en met verdubbel de kracht opvloog; gij zult heden op de algemene Ver gadering tegenwoordig zijn, om U tot den grooten Strijd voor te bereiden. TEN STRIJDE!!! Heden Zondag, advent, feestdag van den H. Francis- cus Xaverius; Evangelie: Voorteekens van het einde der Wereld: H. Franciscus.de glorierijke missionaris, pa troon van onze Aalstersche Franciscanen, die machtige schaar van deftige werklieden; Maandag, H. Barbara, patroonnesse der Pompiers, kanonuiers, mijnwerkers enz; onze pompiers vieren himneu feestdag, zooals wij gezed hebben, Zondag en acht dagen; wij zijn curieus urn hun muziek eens te hooren. Wat mag het zijn?.... De Jonge Garde heeft Zondag ook op meesterlijke wijze uit gevoerd Les Francs JugesDijnsdag, H.Sabbas; Woens dag, St-Nikolaas, patroon der winkeliers; te Gent wordt dat veel gevierd; Donderdag, H. Ambrosius, bisschop; Vrijdag O. L. Onbevl. Ontvangenis en Zaterdag, voor het sluiten der week H. Leocadia. Wij hebben in ons bureel te koopWegwijzer voor tijd en eeuwigheid, door Alban Stolz, (2 d.) een boek, onbetaalbaar van weerde. Generaal Brassine vindt dat er te veel officieren in de bureelen van het ministerie van oorlog zittenhij ga«lt ze door burgerlijke ambtenaars vervangen. I)e burgers zul len er zich niet over beklagen, en do officiereu, die naar hunne regimenten teruggezonden worden, zullen daar ongetwijfeld hunne bezigheden vinden, die beter over eenkomen met hun beroep. Maar ei- is een andere hervorming, die niet minder wenschelijk is: hoeveel soldaten, door de loting aan hun ne families ontrukt, wordeu enkel gebruikt voor de huiselijke bezigheden in de woning der officieren! Is het aan te nemen dat honderde, duizende soldaten uiets an ders te doen hebben dan de hh. officieren te dienen en deze aldus te ontslaan van 't nemen van dienstknechten, die zij zouden moeten betalen? Indien al die soldaten zonder nadeel aan den militai ren dienst kunnen onttrokken worden, dan is zulks een bewijs dat men ze in het leger niet noodig heeft en dat het contingent, dat onder de wapens geroepen wordt, te groot is. Dat, generaal Brassine voorstelle te verminde ren, en hij zal de dankbaarheid des volks verdient heb ben. gen dit van duizenden die op eigen grond streden En niettemin vocht men als leeuwen de rasse smeltin" van hun al reeds te zwak getal, sloeg hun met schrik en afgrijzen, maar het verdubbelde hunne woede, hunne ra zernij... Slechts nog een honderdtal der Christenen wor stelden tegen eene gewisse dood. De kryg was uitgewoedde zegepraal aan de stad Wilfried was met, een zeventigtal, de laatste overgeble venen, op de vlucht gegaan. Reeds gansch den necht had men geloopeu, zonder een oogenblik te rusten, im mer den geduchten vijand achter de hielen wanende. Toen de morgenstond aanbrak kwamen zij aan het uil einde van een bosch, waar een oud maar prachtig slot voor hunne oogen opreeshet scheen onbewoond, want nergens was een schildwacht of vlagge te bespeuren. Allen wierpen zich op het gras néér, en het was slechts na gemimen tijd rustens dat men aan eenigen arbeid daeht. Zij hakten dan de takken der booraen af. welke zij samen bonden om slaaptenten te maken of om een vuur aan te leggen. Tegen den avond kon ieder zijne rust plaats innemen. De schildwacht, bleef trouw op post. Lieve Lezeres en Lezer, stappen wij samen de valbrug op van het grijze burchtslot, overgaan wij het neerhof en begeven wij ons langs een smalle wentelende trap, op eene kamer van het tweede verdiep, Hier bevinden wij ons in de tegenwoordigheid eener jonge maagd, die droomeud met een breiwerk in de fijne hand zit. Hare klecdiug is bijna eenvoudig en mist allen zwier. Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 1