Terugkesr der Jesuiten Verschillend Nieuws. POLITIEK OVERZICHT. Een en ander. Krij igsraad. govern >--Ll'v'-*ewdSlL.49li (üiïWENDIG). FRANKRIJK. Het nieuw ministerie in Frankrijk is samengesteld alsvolgt voorzitter van den minister raad en minister van buitenlandse he zaken, M. Casimir- Perierjugticic, M. Autonin Dubost; binnenlandsclie zaken, M.ki n"!; openbare werken, M. Jonnart; oor log, gei.nnal ^eroier; zeewezen, admiraal Lcfèvre; fi nancies. M. Burdepu; landbouw. M. Viger: openbaar onderwijs, M. Smtller: handel, M. Marty; onderstaats secretaris voor de Coloniën, M. Delcassé. M. Perier. de voorzitter van het nieuw kabinet, heeft maandag in de zitting der Kanier eene ministerieele verklaringatgolgzen. Zijne politiek, zal berusten, zegt. hij, op de twee grondslagen der fransche revolutie per soonlij1 \rjla id 'OorulVang. Hij zal het socialis mus bestrijden en zich verzetten tegen de scheuring van kerk en staaf t*n tegen de grondwetsherziening. De re geering belooft een wetsontwerp op de vereenigingen neer te leggen. DUITSCHLAND. Terigkekr der Jésuiten. Het wetsvourstel door het- Cent rum voorgelegd is hij eer ste stemming van den Reichstag aangenomen met 173 stemmen tegen I3ti. De zegepraal van het Centrum ver wekt groote opschudding in de politieke kringen. TTALIF. Het itnlinan^che ministerie-Zanardelli is nog steeds in den maak» maar het begint groot gevaar te loopen, want Sarocco en iSonnino, die voor huiten- landsche zaken en tinaii'-i'-n bestemd waren, kunnen het hij slot van rekening niet/aiuudeUt niet eens worden. Naar het heet, zijn de met hein gevoerde onderhandelin gen afgesprongen. In sommi; e politieke kringen is hel gerucht in om loop als zou koning Humbert zijn voornemen hebben uit gedrukt afstand van den troon te doen. Dit gerucht ver dient natuurlijk bevestiging. F.r is nog niets officieels gekend nopens de samen stelling van hot nieuw kabinet. Men bevestigd dat de toekomende ministers in de vergadering van woensdag, het niet eens zijn geworden. C 3 ROME. Wanneer kardinaal Rampolla aan Paus Deo XIII d«-stemming van de Jezuïtonnot, in Duitsch- land mededeelde, zon H. gezegd hebben Eindelijk komen de Natie, van hunne dwalingen terug BRAZILIË. Admiraal de Mello, bevelhebber der oproerige vloot in Brazilië, heeft, een brief geschreven aan den New-York-Her aid, waarin hij verklaart dat hij van zin is de tegenwoordige Braziliaansche regeering, w elke hij eene militaire dwingelandij heet. te vervangen door eene burgerlijke grondw ettelijke regeering. Hij loo chent stellig dal hij voornemens zou zijn, het keizerrijk in Brazilië te herstellen. Vooruit kondigt den billan af van zijnen strij(k)dpen- niug van at 1 December 1892 tot 30 November 1893. Hij heeft in het geheel ontvangen 518. ft 14. waarin Cent tussi h» nkomt voor 4440IV. 99, Thilddnck voor 1 fr. 'ihienen voor <2 centiemen, Leefdael 70 centiemen, Bur gerhout 40, St-Andrres 35, Molenbeek 20 en J-umet 18 centiemen. Aalst komt op de lijst mét 10 fr. Vooruit bedankt wel zijne vrienden voor het ontvan gen geld, doch hij laat toch hooren dat hij meer verwacht had, en hij drukt de hoop uit dat zij voortaan wat meer ..uilen afdokken. Aardig hé! Vooruit, die de kapitalisten beschuldigt op het zweet van den werkman te teeren, weigert voor zijne kas de centjes der ongelukkige droogenl>roodwin naars niet, gelijk hij onze arbeiders dagelijksch heet. Vele kleintjes maken een groot, zegt hij. Is dat ook den werkman niet uitbuiten De beweging voor zondagrust, die ten allen kante de en zomer aan 't gisten was, is gelijk een beetje ge doeld. Waaraan dit toeschrijven? De beweging ontmoet steun bij de groote meerder heid, maar stuit af op den onwil van een klein ikzuchtig leel der bevolking. .Moet nu ter wille van dat kleine, ikzuchtig deel, het welk het de bijzondere onmogelijk maakt tot zondagrust 'e komen, hot belang van allen worden opgeofferd? Dat zal toch niet waar zijn. IJveren wij dan meer dan ooit voor de zondagrust en met. medehulp van den Staat. 0— De boerenkrijg. Meer en meer neemt de, bewe ging toe voor het vieren van den Boerenkrijg. In de Ant- wcrpsche Kempen, in het Waasland, in het Hageland, overal waar onze voorouders in het einde der vorige eeuw zoo heldaftig opstonden tegen den franschen overweldi ger, komen plaatselijke komiteiten tot stand, teneinde maatregelen te nemen tot een prachtig en algemeen vieren van dien heldenstrijd. Dit brengt te binnen, dat er twee mannen zijn, aan wie wij het voornamelijk te danken hebben, dat hel held haftig gedrag der vlaamsche en kempische Boeren voor het. nageslacht niet verloren ging. Die mannen zijn dc schrijvers van De Boerenkrijg eii van Onze Boeren. Is het ook geen vaderlandsche plicht, den tol onzer dankbaar heid te betalen aan zulke mannen? Koninklijk werd Hen drik Conscience tijdens zijn leven gehuldigd, koninklijk door zijn volk ten grave gebrachtHet nageslacht zal hem blijven noemen den redder des Vaderlands! Tegen over hem vervulde het vlaamsche volk zijn plicht. Evenredige Vertegenwoordiging. De groote raad van h"f kanton l.ucern, in Zwitserland, heeft de evenredige vertegenwoordiging verworpen, met 80 stem men tegen 22. Het ontwerp zal den 17 dezer aan de volkstemming on- Men weet dat de rechtbank van Leuven een verkooper van Vooruit veroordeeld heeft, om in dat blad een laste rend artikel tegen M. Oliviers, koster te Linden, ge- plaats te hebben. Voortit verklaard nu dat hij liever zijnen verkooper zal laten gevangen zetten, dan de schadevergoeding te betalen. Zoo verstaan de socialisten de zedelijkheid en de eerlijkheid. IN DUITSCHLAND. De beraadslaging over de intrekking der wet tegen de Jezuïten, Lazaristen en Redemptoristen is zeer be langwekkend geweest. Draaf Hoinpesch voerde namens het centrum het woord, om het voorstel te wettigen. Vrijlicei von ManUtulïell verklaarde namens de duit- sclie conservatieve partij, dat deze tegen het voorstel zou stemmen. M. Merbach, in naam der Rijkspartij, bestreed insge lijks het voorstel, onder voorwendsel dat de Jezuïten geen eerbied betoenen aan de protestanten Voor de nationaal-liberalen sprak D' van Marquadsen. Hij beweerde dat de Jezuïten gevaarlijk zijn voorden kerkdijken vrede De socialisten verklaarden dat zij zich weinig bekom merden om den kerkdijken vrede,doch het voorstel zou den stemmen omdat zij van geen uitzonderingswetten houden. Inden/elfden zin spraken de vrijzinnigen. De merkweerdigste redevue; ing was nog die van Duet. Sigl. die tot, geone enkele partij behoort. Hij dreef voor eerst den spot met degenen die de Jezuïten willen loeren kennen door de romans. Hij herinnerde dat er een prijs van 1000 t,balers uitgeloofd geweest is voor degene die ken bewijzen dat de leus Het doel heiligt de middelen van de Jezuïten uitgaatlot nu toe heeft nog niemand den prijs gewonnen. Er is daarentegen een pruisische koning geweest, die zegde Als wij er profijt bij heb ben laat ons eerlijk zijn: doelt laat ons schurken zijn,als wij daar meer profijt, in vinden. Het was Frederik de Groote die dat zegde. De Jezuïten, ging I)1 Sigl voort, behooren tot de ge leerdste, mannen. De Jezuït Secehi was de. grootste ster- rekundige.onzer eeuwde ehineesche keizer heeft een Jezuït tot minister benoemd toch een bewijs dal het geen dom man kan geweest-zijn, voegde de redenaar erbij te midden der algemeeue vrolijkheid.Zaten er in den Bond raad Jezuïten, de wet. op dc nieuwe belastingen zou wat heter gemaakt ziju. Voor mij zijn de Jezuïten verhevene, menschlieveude mannen en goede staatsburgers: zij zijn in mijne oogen deedolsten der natie, en gij zult hel va derland en het duit sehe volk oenen zeer groeten dienst bewijzen indien gij ze terugroept - Sedert jaren is er reeds gezegd geweest Wi j, Duit se hers, vreezen niets dan God! Als dat. waar is, dan vreezen wij ten minste de Jezuïten niet, zij zullen onze vijanden niet zijn. maarzij zullen slechts voor 'i goede, het ware en,het rechte kampen. Daarom ondersteun ik met grooten geestdrift het voorstel van het Centrum, met welke ik nogtans in andere gevallen zeer weinig over eenstem. n Het Centrum, de Polen, de FJzassers, de Wclfen. een Deen. de socialisten, de volkspartij en dc vrijzinnigen stemden het voorstelde nationaal-liberalen, de rijks- partij en de conservatieven stemden tegen, op eenigc uit zonderingen na. Het voorstel moet nu nog in derde beraadslaging ge stemd en vervolgeus door den Bondsraad bekrachtigd worden. KUNSTNIEUWS. Wij vernemen met genoegen dat dc Symphonic-maat- schappij Eendrachtgevestigd hij onzen vriend M. Ph. Lisaorde, Klapstraat, alhier, zich voorbereid om met liet begin van het toekomende jaar een concert te geven, dat onder alle opzichten puik zal wezen. Trouwens, de reeds gegevene concerts in Ninove en onze stad en den iever waarmede onze jeugdige kunstenaars bezield ziju, geven ons op voorhand de verzekering dat hunne pogingen met goeden uitslag zullen bekroond worden. Gedenkteeken voor Andreas De Weerdt. De lijsten zijn in ontloop gebracht. Men kan er up inteeke- nen in verschillige vlaamsche lokalen der stad. alsook bij de leden der commissie, MM. Heuvelmans, Koningstraat Alf. Janssen. Lou isa straatA. De Wolf. Wolstraat; H. Lobon, Bervoetstraat K. Goedemè, Markgravestraat; eu li. Sermon, Hz, Melkmarkt. Straks wordt het Nieuwjaar en men is geen man zijner eeuw meer, wanneer men zich niet voorziet van Bezoek kaartjes... In onze drukkerij drukt men die aan den lagen f>rijs van af 1 fr, 1,50 het honderd, op extra fijn carton. Men heeft deze weck te Leuven op den stadsekouw- burg het nieuw drama opgevoerd Jacob Van Irtevelde, naar H. Conscience,doer M. Aelvoot. 't Drama behaalde een ontzaggelijken bijvalde vertooning was grootsch en prachtig. Verschillige hooggeplaatste katholieken van Leuven wareu er niet hun familie tegenwoordig, 't geen een goed teeken van vooruitgang der vlaamsche zaak is. VLAAMSCHE BELANGEN. De Vlamingen hebben weder een praktisch middel uit gedacht om propaganda te maken bij het volk. Eonige Vlaamschgezinden hebben eene overeenkomst aangegaan met een stekjesfabrikant van Geeraardsbergen, om stek jes te leveren in den aard der zweedsche, met allerlei vlaamsche en vaderlandsche spreuken op de doosjes ge drukt, zooals Wees vlaamsch van aard En vlaamsch van hart u Wees vlaamsch in uwe spraak En vlaamsch in uwe zeden en meer andere, getrokken uit de werken van Ledegank, Willems, Conscience, Van Duyse, enz. Men verzekert dat de minister van justicie voorne mens is eene groote uitbreiding te geven aan de krank zinnigenkolonie van Gheel. Al de vlaamsche krankzinni. gen. nu in de gestichten van het geheele land verspreid, en die schijnen voor het familieleven geschikt te zijn, zouden te Gheel geplaatst worden. Het is van nu af reeds beslist, dat tie maatregel kortelings op 150 zieken zal toegepast worden. In onze drukkerij is verschenen een schoonen VlaaM- schex Kabinetsalmanak, zeer net om in al de Vlaamsche huisgezinnen te prijken. Zekere R... miliciaan van 1874, gewezen kaporaal be diende tan het ministerie (dus van onberispelijk gedrag), had zijn werkelijken dienst geëindigd en bekwam onbe paald verlof. Hij was nog enkel verplicht op de jaarlij k- sclie inspectie aanwezig te zijn, Over elf jaren, in 1882, vroeg R... te Luik zijne woonst verandering om in Frankrijk te gaan werken, waar hij een jaar verbleef; hij keerde vervolgens terug in België-. Tien jaren verliepen. R., gehuwd en vader van 4 kin deren, alhier wonende, en belastingen betalende, werd onlangs naar het paleis van justicie geroependaar ge komen, werd hij door twee gendarmen, aangehouden als... deserteur Hij werd onmiddelijk overgebracht naar het verzeke ringshuis, achter slot gezet, dan geleid naar het gevang van Antwerpen, waar zijn oud regiment tegenwoordig verblijft, en aangeklaagd Lij den krijgsraad dezer pro vincie uit hoofde van ontvluchting Is zulke aanhoudingen vervolging niet belachelijk, als de man dacht goed te handelen en de zaak reeds 10 jaren verloopen is Ik zou bijvoorbeeld eene moord gepleegd hebben en er in gelukt zijn mij gedurende 10 jaar aan de opzoekingen der policie te ontrekken; dit tijdverloop voorbij, zou ik mogen terukeeren in mijn land met de zekerheid geëne straf meer te moeten ondergaan, gezien de wet zulks voorschrijft. Maar een oude brave soldaat ziet zich als deserteur voor den Krijgsraad dagvaardigen om eertijds bij een revue afwezig geweest te zijn, wanneer deze al- afwezigheid gegrond was Het artikel 45 van het militair strafwetboek is dus on volledig en veroorzaakt schrikkelijke onrechtvaardighe den. Leening: van Gent van 1880. Trekking van 5 December. Nr 38622 is tiitkeerbaar met fr. 15.000. Nr 94754 met 1,000. Nr 20831 met 500. N'" 38302 en 55024 met 2,50. 40 obligaties van 150 fr. en 424 aan 100 fr. OVERLIJDENS. Dijnsdng morgend, 5 December is alhier overleden DAME MERTENS, echtgenoote van Mijnheer HENRICUS I)E SAEDELEER, geboren te Aalst den Juli 1855. Onze innige deelneming in den diepen rouw. BRUSSEL. Dc ontvanger eener Bank was zater dag namiddag in de apotheek van M. Vergauwen. An- spachlaan, gekomen om eenige geneesmiddelen te halen. Een kwart uurs na zijn vertrek, vond M. Mennekens, hulpapotheker, onder een stoeltje voor den toog eene brieventcsch liggen, bevattende een wissel van 10,000 fr. een bankbriefke van 1,000 fr. en een bundeltje briefjes van 100 fr. Hij verwittigde onmiddelijk M. Vergauwen. Daar men den ontvanger niet kende, telefoneerde M. Vergauwen aan de voornaamste bankiershuizen, en hij gelukte er alzoo in den ontvanger te ontdekken, die de brieventesck had verloren. Men kan zich de vreugde voorstellen van den ontvanger, toen hij vernam dat de schat in eerlijke handen was gevallen. Donderdag avond, bij de aankomst van den hertog van Saksen-Coburg, heeft een zonderling ongeval plaats gehad in de Noordstatie. Door eene verkeerde wisselbe weging is de koninklijke trein op een verkeerd spoor aangekomen, en de hertog is moeten uitstappen op den si napelen vloer terwijl de eerewacht der grenadiers op het tapijt stond, dat aan een ander spoor gereed gelegd was. De koning was zeer misnoegd over dat geval. Een onder zoek is ingesteld geweest over dien misslag die erge ge volgen had kunnen hebben.

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 2