KIEZINGEN. Werkrechters-Raad. Donderdag 14 December 1893. 5 centiemen per nummer. 1slr Jaar N° 10 De roode vlag zal zwichten voor onzen Zwarten Leeuw IVec Spe. PVee Metu ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UITGEVER PETRUS VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT, N° 32, AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklamcn. fr 1. Vonnissen op de 3C bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Donderdag 14 December 1893. Zondag avond om 5 1;2 uren had de groote vergadering der Anti-Socialisten plaats. Twee gezellen van Gent, M.M. Van der Motte, letterzetter en Huvshauwers, fabriekwerker, moesten het woord nemen. Men schat, zonder overdrijving, het getal deraapwezigenop een 12honderd man-, waarvan bijna allen Kiezers voor den W crkrechtersraad M. Alex. Van de Velde neemt het woord. Mijnheeren; g'hebt allen gehoord hoe de socialisten met de liberalen saamgeslagen zijn, na elkander bespot, belogen en be lasterd te hebben, na gezworen te hebben dat zij nooit de hand zouden gereikt heli- ben aan de doctriuairen die zij als de grootste vijanden van den minderen aan zagen, edoch, ziende dat wij christene ar beiders hunne geheime ontworpen, onder vorm van overeenkomst, ontdekt hadden, nadat wij hunne revolutionaire hand ge weigerd hebben, zijn ze saam... verbroe derd. Elkanders vaan hebben ze dus ver loochend; ze maken geene enkele partij meer uit en hebben hoegenaamd het recht niet. meer van te zeggenWij zijn vrij... wij hangen van niemand af! En Godlof dit mogen u/ijl Vrienden, aanziet hunne kan didaten benevens de onze; onderzoekt hun verleden; wat ze deden voor 't Volk, in welke ambachten of werken zij uitmunten, huil bewijs van vredelievend, rechtvaardig programma inde maatschappij. Ik vraag u: Zijn het Katoenbewerkers, zijn het Wevers, zijn het Werklieden?? NEEN! de bazenverdediging heeft niet gewild dat die menschen, daar vertegenwoordigd wer den, alhoewel het hunne plicht was eerst en voor alles op de fabriekwerkers te den ken, die het meeste behoefte hebben aan de werkingen van een Werkrechtersraad en het meest van de uitbuiting de patroons het voorwerp zijn. Deze morgen zijn wij overgegaan tot het benoemen onzer kandidaten; alle fabrie ken der stad waren vertegenwoordigd; vele ambachtslieden waren opgekomen. Welnu, wij hebben elke fabriek onder zich laten twee mannen kiezen, daarna hebben wij de gekozenen der verschilligc fabrieken bijeengenomen en uit dit getal, door die werklieden, werd een rechter en plaatsver vanger benoemd. Zoo ook met de am bachtslieden. Ik durf zoggen, achtbare Vrienden, dat de keus van ons Volk uit muntend en onverbeterlijk geweest is en ik geef u de verzekering dat het mannen zijn, die willen en zullen strijden voor U en Uw huisgezin. Ziehier onze Kandidaten Rechter: LIEBAUT PETRUS, Wever. Plaatsvervanger: BOGAERT JAN, Ka toenbewerker. Rechter: EYLENBOSCI4 Gust, Schrijn werker. PlaatsvervangerDE CONINCK AUG. Brouwersgast. De*afroeping dier namen doet een oor- yerdoovend handgeklap en gejuich los barsten, die slechts na eenige minuten op houd. Dan vervolgt de Spreker hoe men stem men moet en bericht dat men deze week dit zal leeren aan de menschen die het niet kunnen. Geen strijd tusschen 't Werkvolkroept hij uit, maar strijd voor de rechtvaardig heid! strijd voor de BroodwinningDe Werkrechtersraad en is geen kwestie van politiek, maar 't is de onpartijdige oor deelvelling over rechten en grieven van werkman en patroon. Beste en trouwe ge zellen, laat u niet meeslepen door het ge schreeuw dergenen die deze weck niets zullen verwaarloozen om u in hunnekrccht van zedeloosheid en ongeloof meê te trek ken, dergenen die van deze Kiezing oenen politieken strijd gewild hebben; wecst niet benauwd van Socialisten! z'en kunnen ons geen kwaad, want wat God bewaard is wel bewaard laat ze lasteren, schelden bedrie gen, 't is hun ambacht, WIJ ZULLEN WINNEN! ZIJ ZULLEN GEKLOPT WORDENen als ge dan maandag op uw werk komt, ztn4, Bat-g» hun uitsch- (Luide toejuichingen.) Ik gevoelde mij gerust en tevreden toen men mij kwam zeggen't Werkvolk gaat elkander verstaan jammer, het zoo schoone ontwerp werd verijdeld, dank aan de liberale rijke nijveraars van Concordia! zij, Vrienden, die zich in dezelfde Kiezing wel met de Katholijkc patroon-s verstaan OMDAT zij reeds de slag gevoelen, zonder dat hij gegeven is, die den strijd aan den handel onvermijdelijk zou toebrengen; maar hunne Werklieden mogen dit. NIET neen, hunne kinderen moeten blijven be delend langs onze straten loopen; neen, den Werkman moet blijven uitgebuit wor den; hij moet meer om meer verdrukt, vernederden achteruit gestampt worden en dan zal men misschien aan dit zelfde Werkvolk binnen twee driejaren, in plaats van 1,80 nog 1,50 betalen. Wij zullen van nu af aan het besluit nemen ons te vereenigen in de Anti-socialistische Werk mansbond, om na de Kiezing te blijven voortswerken in den goeden en waren zin laat ons alle weken eenige centiemen uit leggen, 'k weet het, de loon is al te klein, maar wat ik nog weet, is dat die centiemen nooit voor u zullen verloren zijn, maar dienen zullen om u steeds te helpen, te ondersteunen en te ovenvinnen in uwe rechtmatige eischen. M. Van de Velde legt verder uit wat de Anti-Socialistische Vakvereeniging reeds te weeg bracht in het voordeel van den Werkman en hij vraagt tevens wat die der Socialisten reeds verricht heeft? wijdie pas een jaar in volle werking zijn; de roo- den die reeds jaren en jaren met lielsche woede werkt en strijdt Het werkvolk van Aalst, vervolgt hij, is geen socialist! Maar dat volk zoekt naar lotsverbetering, velen zijn op den verkeerden weg geleid die tot het bekomen der vereischte verbete ring leiden moet; velen volgen blindelings de cheffen der revolutionnaire partij, zon der te weten dat die rakkers voor niets anders werken dan voor hun EIGEN zak, om omhoog te kleffcren en dan zooals wij in Frankrijk zien, den Werkman knevelen en 't bloed uit (kaderen pressen op de schan daligste en lafste manier.... 't En is Van Beveren, Anscele en O' niet die in 't pri son gestoken worden; zij hebben natuur lijk overal het liooge woord en spelen de fafo eilje, maar als zij op den tribunaal voor den juge zijn, staan ze daar lijk 't kindeken berrcvocts en zeggen: Mr de juge, 'k hen e thek ik nie geweest... of t is mij ont vallen. n (Gelach en toejuichingen.) Weet ge wat de Socialisten doen? 't arm Werkvolk opstoken, in 't vuur jagen en als 't spelleken aan den gang is, de VERRA DERS spelen en hunne slachtoffers in plan laten; de rijke lieeren uithangen (ter wijl de werklieden van IIONGER STER VEN), met. de centen van deze die hun volgden. Dat zijn LAFAARDS, dat zijn volksuitbuiters en een tijd zal komen dat zij door dat zelfde volk loon naar werken zullen ontvangen. Vriend Van de Velde, bewijst nog dat het de socialistische kopstukken zijn die bijdealgemeene werkstakingen het meeste voordeelhebben, een voorbeeld slechts: bijna allen zijn herbergiers en 1000 perso nen in werkstaking, is voor hun 1000 pin ten bier. De werkman meent te moeten sluiten om het woord te geven aan Gezel Huvshauwers, fabriekwerker te Gent Vriend Huvshauwers, een spreker met vuur en gloed; ja, wc dachten onwillekeu rig, hem daar in al de vurigheid van den christenen werkman ziende, aan den vlaamschen zwarten leeuw onzer gouw... Vrienden, achtbare Werklieden, zegde hij, mijn eerste woord is een woord van weigemeenden dank voor het gunstig en het zoo gemoedig onthaal dat ons hier te beurt viel; het is een woord van dank voor de machtige opkomst. Gunstig onthaal! *t ipejTt ons nogmaals bewezen dat liet spreek woord Soldaat, Rcwi^and, wmrLpirl 1,1 ij O Zoo ook, zult ge zondag opkomen, om. ik ben er van overtuigd, de socialisten eene ferme klopping te geven. Hoe spijtig nochtans dat er strijd be staat tusschen werkliedenstrijd voor eenen WerkrechtersraadWant terwijl den werkman strijd en verdeeld is, smeden de rijken plannen om hem nog ongelukki ger te maken dan hij reeds -is 'i en is uwe schuld niet,'t is de schuld van liberalen en socialisten, die het gewild hebben; g'hebt dus alle rede om hen zondag aanstaande oen viertal buizen van de grootste soort toe te zenden. Vele werklieden stellen de vraag Waarom moeten wij de socialisten be strijden? n Waarom; 'k ga u dat uitleggen en tot staving mijner gezegdens, vertel ik u de geschiedenis der socialisten van Gent. In deze stad bestond eene vcrecniging der Broederlijke Wevers; die bond was sterk en machtig; rijk aan geld en aan le den, niets was er te kort; hij oefende een groote invloed uit op fabrikanten en pa troons; de werklieden wonnen hun brood, want de meesters zouden zich wel gewacht hebbende reek ten der Broederlijke Wevers in het minste te krenken. Dit konden de socialisten niet verkroppen; zij begonnen met middels te beramen om dien machti gen bond te scheuren, van een te trekken, 't Was den 6 Januari 1876 dat de socialis ten voorstelden de Broederlijke Wevers aan te sluiten bij de socialistische partij in die belangrijke vergadering werden ile voorstellen der rooden verworpen, maar zij trokken hun planmen begon te twis ten, ruzie te maken en eindelijk alles het onderste boven te keereu, zoodat elk tref felijk Werkman heenging en toen er geko zen was, de Broederlijke Wevers aangeslo ten waren bij de partij der revolutionai ren. De fabriekanten dan, ziende dat de wevers niet meer vercenigd waren, dat zij, met de vernietiging van hunnen bond, al le macht en sterkte verloren hadden, wei gerden allen eerbied voor de rechten der arbeiders. Zij poogden de 4 getouwen in te brengende roode verzochten den pa troon om een anti-socialist op de 4 getou wen te laten beginnen, maar de wever weigerde, hij vroeg zijn boek en ging er van onder... Dat was ecu man! {Hevig handgeklap) Zonder de anti-socialisten zou den de 4 getouwen ingevoerd geweest zijn en dat op de schandaligste manier Lan ge toejuichingen). In 't jaar 1870-71 ontstond de Met'aAl- bc'werkersbond, of zoogezegd, de vereeui- ging van smeders, koperslagers, enz. Het werkvolk vroeg verbet» ring, maar de pa troons Weigerden vlakaf. Men ging in werk^ staking, edoch don inhoud dér kas koi£ niet opwegen met de behoeften <IqV wbrke- loozen en T werkvolk zag zich veiplicht den arbeid te hervatten om iiiet vaii ge brek te vergaan. I)è socialisten kwamen er tusschen en zégdenBroeders, gaat niet aan liet werk nog voor 'dé weck ten einde loopt, z;il hier iemand uit Engeland pankomen, die u met eenige huizende franks zal tof hulp komen. Dc metaal bewerkers geloofden het en gingen niet aan bet werk en inderdaad een licerscha)» kwam bij hen, maar in plaats van eenige (luizende franks, bracht hij hun ternau wernood eenige honderden (gelach) en la ter is liet gebleken dat die engelsclie lieer,, niet min of moer was dan een student dér Leuvensche hoogescliool (gelach)Het gevolg daarvan was, dat liet werkvolk dan in plaats van 60 centiemen per uurper nog 45 tot 30 ontving. Zij bielden zich niet tevreden met den werkende man te treffen, ook den ziekeiij- ken arbeider moest hunne prooi worden, lu (ient bestonden rond do zeventig, zici-- keubourzen, goed bestuurd, wel ingericht- in hunne kassen beruste een appel ken te gen don dorst.Vooruit was daar, die.ge* zworen had u Dat appelen, dat moet het onze worden! Ze drongen in de /iekc* sturen, en zoo kwam het dat vele dier nut tige instellingen bij den rooden Moissun aangesloten werden, waarvan .niemand kon trekken, of men moest socialist zijn. Onze ziekeubeurs is machtiger dan die van Vooruit, omdat de onze goed, liefdadig en RECHTVAARDIG is. Ook in de maatschappij 'van Vooruit zijn werklieden. Denkt ge, vrienden, dat die menschen daar zoo in een luilekker- jland leven? ge zijt er wel meê; er zijn daar reglementen methoopon, straffen met het gros knevelarijen met de macht, onder andere voor de hakkers, die soms gestraft worden OM TWEE DAGEN VOOR NIET TE WERKEN! (Brrr! 't is schandalig; en die sloèbbers durven nog komen spreken van broederlijkheid!) vrienden, twee da gen voor niet werkenzijn de cheffen die zulke reglementen maken, dan niét hon derdmaal slechter dan de fabriekanten waar ze daaglijks op uitvallen! wetén ze niet dat twee dagen voor niet werken, voor den Werkman twee dagen HONGERLIJ DEN is??? Over twee jaren wilde een dnikkersbaas onzer stad, zijne werklieden Vervangen door vrouwen, welke hij in 't geheim leer de werken, doch van zoohaast do letterzet ters dit ontdekten, vroegen zij hun-recht zij kregen het niet en staakten het werk... De zaak kwam voor den Werk rechte rsaipl, raad door de socialisten ingenomen; drij van die rechters stemden tegen liet Werk volk en do drukker^ kregen ONGELIJK* Bijgevolg willen de socialisten dat in onze werkhuizen de plaats der mannen in genomen wordt door vrouwenzij willen dat de ambachten, reeds zoo vervallen,- gansch in den grond geboord worden... Beste Vrienden, gij weet nu wat de socia listen gewild hebben, wat ze nog en altijd zullen willen, om de gegronde reden, dat, van zoohaast de misbruiken, de oprechten verdwijnen, het met hun boeltje opge schept is en 't Söcialismus met gfooten tri omf en d'harmonic van Vooruit begraven* wordt. DAAROM moeten wij die sektie be strijden, daarbni'Laü ik u niet genoog, her halen, u niet hod^onoeg toeroepen Kristene Werklieden, bestrydtbe strijdt het Söcialismus (Toejuich ingen).

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 1