De aaj) uit de mouw. Een en ander. M. Scheerder. Kunstnieuws. Verschillend Kieuvs. Klokke Roeland, van 24 December? 11. bevat eene beoordeeliag over den Kies strijd der Aalstersche en Gèptsche Anti- socialisten. Van 't begin tot het einde as hetéén'en aanval, ééne beschuldiging, op eene wijze waarvan alleon die mannen het monopool bezitten, op de kappe der chris- tene Werklieden de leiders van hot gcloo- vige Werkvolk hebben tot liiertoev niets gedaan voor dat Volk en moeten noodza kelijk van werking veranderen, willen zij hunne bende niet al sneeuw voor de zon zien wegsmelten. Roeland,die zich uitgeeft als orgaan der christene volkspartijspelt dus maar de les aan de Anti-socialisten, en verklaart flak af dat zij tot hiertoe toch niets deden of teweeg brachten. Welnu, wij leden van den Anti-Socialis- tenbond, wij protesteéreu luide tegen zoo vele valscheid, onbeschaamdheid en poli tieke verblindheid van wegens, de Klokfy Niet dat ons dergelijke doenwijze ver wondering baart, in 't geheel niet wij kennen langer dan vandaag hunne Don Qilichottes wij weten wel waar bun H schoentje wringt De Werklieden van Aalst, Gent, Loke ren, enz, sloten zich aan bij de Katholijke Grondwettelijke Vereenigiug hunne stad, vast besloten do partij, die des Werk mans- strijd wettig erkent, te ondersteunen en te helpen voor zooveel zij het unn enDe Anti-Socialisten van Genthpbben de Chris tene Volkspartij gevraagd naar hun leden getal en verklaard dat zij als dan zouden gezien hebben. Van den kant der voor staanders dezer nieuwe inrichting kwam echter geen antwoord! En omdat het werkvolk van Aelst de generaals zonder soldaten niet blindelings volgt, is het achteruit kruipend en doet liet niets Laat ons Gent en ander steden daarlaten Roeland,en houden wij ons een oogenblik bezig met datgene wat Aalst aanbelangt De Aalstersche-Anti-Socialisten zijn in bond veréenigd en dank aan onvermoeid zwoegen hebben zij op sommige fabrieken de derde halve uur sehoftijd verkregen.... I)e Anti-Socialisten, hebben bij de Werkstaking der roode mutsen, hunne le den, ondanks den kleinen inleg van den bond, eeue ondersteuning verleent welke die der socialisten ver overtrof. De Anti- Socialisten, gaven de rooden verleden jaar eeue duchtige klopping voor de kieziug van den Werk-en Nijverheidsraad. De Anti-Socialisten klopten de roode Volksverdrukkers, over veertien dagen, onbarmhartig het laatste greintje couragie uit het lijf. De Anti-Socialisten zouden veel meer gedaan hebben, indien den moedwil en stijfhoofdigheid van sommige patroons hun dit niet verhinderd had. Neen, Vooruit, zegt dat ook: de dompers deden hoegenaamd niets in Aalst. Maar gij, Klokke Roeland, die zoo wel de les aan anderen kunt spellen, zeg ons eens wat gij zoo al teweeg bracht?... Gij die machtig en sterk zijt door Uwe weekbla den, uwe advokaten, doktoors en Gazet schrijvers (?)die machtig zijt door de gewon nen fortuinen waarover de leden uwer redaktie beschikken, wat hebt gij gedaan voor't Volk Niets Wat bracht gij tot stand? Niets En wat kunt gij, ondanks uw fortuinen uwe hooge verstanden Niets volstrekt niets Het volk is genoeg inge licht om zich maar geene appels voor ci troenen te laten verkoopenhet heelt, zijne ware vrienden, zijne ware verdedigers aan het werk gezien, en deze volmoedig de hand toegereikt. Het heeft duizendmaal gelijk. Tot slot van ons schrijven, (de beperkt heid onzer kolommen laat ons niet toe op dergelijke kwesties terug te komen) geven wij u, Klokke Roelandmet Het Volk, van Gent, den volgenden raad Wat minder eerbied voor het socia lism, wat meer rechtveerdig onderzoek voor de tegenstrevers van het socialism, zou misschien niet te veel zijn voor een blad dat zich als christelijk uitgeeft. Tusschen antisocialism bestaat er slechts ééne statie en die is onverschilligheidOn verschilligheid tegenover de goddeloosheid en het athéisme van de rooden tegenover de vernietiging van 't huisgezin, 't huwe lijk en den eigendom v Ten einde het werk der postbureelen te vergemakkelijken, ter gelegenheid van Nieuwjaar, wordt het publiek verzocht, de visietkaarten iu twee verschillige pakjes te willen binden het eene pakje bevattende de kaarten voor de stad. het andere die voor het binnen-en het buitenland. De kaarten onder epen omslag (envelop pe) moeten met 5 centiemen gefrankeerd zijn. Aldus verzonden mogen die voor het binnenland alle soorten van opschriften bevatten. Op zondag, 31 december, en 1 januari aanstaande, zullen de postbureelen- geo pend zijn gelijk in de week. Een natüctbve rschijnsel Onder de westelijke viaduct aan de De Ruyterka- de te Amsterdam, zit een man, wiens bei de beenen verlamd zijn, phosphoorstekjes te verkoopen; zijne krukken staan gedu rende zijn werkzaamheid naast hem. Ook dezer dagen zat de man daar weer even als gewoonlijk iederen voorbijganger een doosje stekjes aanbiedend. Omstreeks elf ure kwamen eenige jongens voorbij, van welke er eene den lamme een weinig scheen te kennen. Deze vertelde zijn mak kers dat de mau volstrekt niet lam was, doch zich alleen zoo hield, wat dezen ech ter niet wilden gelooveu. Nu wil 't ge dan eens zien dat hij nog harder kan loopen dan wij De jongens vonden dat, natuurlijk, wel aardig. Ja dat wilden ze wel eens zien. Nu, dan zal ik een doosje stekjes koopen en als hij dan met mij bezig is, gaat één van u met zijn krukken op den loop. Zoo gezeid zoo gedaan. Terwijl de man zijn doosje stekjes ver kocht., ging een der jongens er met de krukken van door. Zoodra de lamme dit zag, pakte hij vlug zijn doosjes bij elkaar en toentoen ge beurde het wonderbaarlijke. Zonder massage, zonder Sequah-olie zelfs was de lamme eensklaps genezenhij sprong op en liep uit alle macht de j ongeus na, zonder ze echter te kunnen inhalen. Op het Damrak wierpen de jongens de krukken weg de lamme raapte ze op en wandelde met de beide stokken onder den arm kalm verder. Dat de personen, die van het geval ge tuigen waren, hartelijk lachten, is wel te begrijpen, evenals dat een oud, goedhar tig vrouwtje, dat de man juist een paar centen had gegeven, van verontwaardiging stond te gestikuleeren en verzekerde dat zij, wanneer zij geweten had datjiie bede laars zulk volk waren, nooit een cent zou hebben gegevenin het vervolg zou zij wel oppassen Regelmatigheid. M. Cutsaert, be heerder van het bestuur der Staatsspoor wegen heeft bij omzendbrief al de agenten van dezen dienst verwittigd, dat. het wen- schelijk is, gedurende het kerstmis- en nieuwjaarstijdvak den postdienst even re gelmatig te doen geschieden als op andere tijden van het jaar, en dit ondanks de groo- te vermeerdering van trafiek. Hij raadt hen daarom aan te zorgen dat de spoortreinen, vooral die welke de eer ste correspondencie dragen, in al de staties op de reglementaire uren aankomen. Verwaarloozing zal streng gestraft wor den. Het Belgisch Genootschap tot bestrij ding van den slavenhandel heeft aan Z. II. Leo XII een adres vanbedanking gestuurd voor de gift van 50.000 fr. door den Paus aan het werk geschonken ter gelegenheid van zijn bisschoppelijk jubelfeest. Het genootschap heeft ook aan koning Leopold een adres van gelukwensching ge stuurd, ter gelegenheid der zegepralen, door de troepen vau den Congo-Vrijstaat opdearaabsche slavenhandelaars behaald. De gemeenteraad van Etterbeek heeft besloten voor 40,000 fr. tusschen te komen in de kosten van Brussel-Zeehaven. Het aandeel dier gemeente was bepaald ge weest op 250.000 fr. In een gesprek met een parijzer dagblad schrijver heeft generaal Brialmont ver klaard, dat hij een leger zou willen van ongeveer 150,000 man. waarvan 120,000 veldtochten, 100, 000 om de forten te be zetten en 30,000 als reserve.^ Als men bedenkt dat het contingent van het leger thans gesteld is op 100,000 man. dan moet men bekennen dat. generaal Brialmont een groote slokker is. Het leger meer dan verdubbeld Het zou er lief uit zien iu België Toen gezel Scheerder van Gent. alhier den zaterdag vóór de Kiezing van den Werkrechtersraad in den Katholieken Werkmanskring eene meeting kwam ge ven, werd de anti-Socialist door Vooruit op de schandaligste wii/.e belasterd en be logen. Vooruit beschuldigde hem van. als letterzetter, in de drukkerij van den Ini- partiale, zijn stielgenoten onderkropen te hebben, met daar te gaan onder den loon werken. O gi roode aartsleugenaar Vriend Scheerder heeft nooit den voet in die druk kerij gezet, er bijgevolg nooit gewerkt maar wat hij deed was, toen de letterzet ters in staking waren, een der eerste een vijffrankstuk ter hunner ondersteuning gunnen. Ziedaar de waarheid. Vooruit heeft gepoogd den Gentsclien spreker in de oogen van de Werklieden Kiezers verachtelijk te maken bij is er niet in gelukt, gelijk m het Lied van ons sterreken voorkomt Ondanks verraad, geschreeuw, Zij zwichten voor den Leeuw Wij wenschen vriend Scheerders profi ciat met de sympathie welke hij hij het. Aalstersch Werkvolk verwierf, dit zal ho pen wij, hem de lasteringen en laffe leu gens van den rooden polichinel doen ver geten en naar waarde schatten. Wij danken M. Scheerder en zijne ge zellen Van d. Mottoen Huyshauwers voor de niet geringe diensten ons met hun spre kerstalent in de laatste Kiezing bewezen, •la, die diensten zullen wij ons steeds her inneren Namens De Aalstersche Anti-Socialisten. Er wordt te Brussel eene huldebetoo- ging op touw gezet, ter eere van den jeug digen doch reeds zeer gekenden vljiam- schen tooneelschrijver Nestor De Tièrc. De betooging zal den 27 en 23 januari aanstaande plaats grijpen zij zal bestaan in een banket en eene gala-vertooning, in den loop van welke men den held van het feest zijn geteekend portret door M. Broer man. en zijn gebeeldhouwd borstbeeld, door M. Braeekc, zal aanbieden. Zondag had in de Akademie (Museum van schilderkunst te Gent de onthulling plaats van het gedenkteeken opgericht aan Th. Canneel, die lange jaren nestuur- der der Teekeuakademie geweest is. Het gedcukteeken is opgericht bij inschrijving. Het is geplaatst in de zaal der Gcntsche Meesters, en bestaat uit het- bronzén borst beeld, staande op een wit marmeren voet stuk. De plechtigheid werd bijgewoond door verscheidene overheden, waaronder tie gouverneur, schepenen der stad Gent, enz. De familie van den bestuurder was inge- lijks aanwezig. Wereldtentoonstelling. De bij tredingen komen dagelijks talrijk£toe. De klas XII, diamant, juweelen en goud, zal buitengewoon schitterend zijn. De fabri kanten in diamant zullen gezamentlijk ten toonstellen en hebben reeds eene plaats 1,000 v. m. gevraagd met vooruitzicht van vergroot ing. De inschrijving om een gedenkteeken op te richten aan den toonzetter Gounod, is gesloten zij heeft 102,000 fr. opgebracht. RECHTERLIJKE KRONIJK. Oost-Vlaanderen. Een herbergier, die zonder patent sterke dranken verkocht had, word veroordeeld toti 80 fr. schadeloosstelling voor ontdo ken recht 2 400 fr. ten titel van boete of 8 dagen gevang en al de kosten. Te Anderlecht was de genaamde Borre- mans erg gewond in de Fabriek Davoust. De gekwetste die overigens zijn arm ver loor, vroeg de Fabriek 25.000 fr. schade vergoeding. De Rechtbank gaf Borreraans gelijk en voldoening. HUISAPOTHEEK Neusbloeding 1 Leg den patient onmiddelijk plat op den rug met zijn armen achter zijn hoofd uit gestrekt ontbloot zijn hals en leg matte doeken in deti nek. Wanneer de bloeding dan nog niet ophoudt spuite men inMen neus en late men koud water of ij swat er opsnuiven. 2 Houd eerenprijs in uwe hand tof ze warm wordt en de bloeding zal ophouden. 3 Breng een goede hand vol peterselie on der den neus. 4 Bij een kind is de ptaatsing'van een kou den doek tegen den neus voldoende. Keelpijn. 1 Door den patient in dekens te wikkelen of in een schaapsvacht, met de wol op de hu id, hem een kop warme melk te geven en hem een natten doek om den hals te hinden krijgt men den patient aan het zweetcn. 2 Kook gerst niet suiker en gebruik liet als gerstwater. Zwecrcn en puisten in het aangezicht. Drink 's morgens en 's avonds een wijn glas thee of water waarin ge een theelepel gewone gist gedaan hebt.. BRUSSEL. Ter gelegenheid dor be noeming van prins Albrecht. tot, den graad van luitenant bij de karabiniers, zullen er iu de kazerne van dit regiment eene re*ks feestelijkheden plaats hebben. Eene kantate, zal worden uitgevoerd woorden van oen officier van het regiment en muziek van M. Turine. Na de eedaflegging op de binnenplaats der kazerne, zullen de onderofficiers deze kantate uitvoeren met hegeleiding van <Ie uitmuntende muziek des regiments. Het eerste ligoen der burgerwacht, van Brussel heeft op «lit oogenblik eeno afdeeling ve.'ocipederijders van 40 man sterk. De graaf en'de gravin van Vlaando ren en hunne kinderen hebben ma andag in hun paleis derjBegei iciest raat eenj-Kersi - leest gegeven aan twaalf ongelukkige klei nen der parochie van St-Jaak op Konden- berg, zes jongens en zes meisjes. De kinde ren, vergezeld van hunne ouders, werdén op den schoon feestmaal onthaald, en aller hande geschenken van een kei sihomn. al - ook kleederen, brood, kolen, vlceschkaar- ten. enz., werden hun ruimschoots uitge deeld. M. Beernaert is voornemens na ziin ontslag, of zoo als hij zegt na zijne verlos sing, eene groote reis in Palestina en Syrië te doen. Men zegt. dat hij diesaangaande reeds eenige schikkingen heeft, genomen. Het parket heeft een onderzoek inge steld tegen eenenja r 1. die in de dagbla den plaatsen belooft, doch de personen die zich oij hemaanbieden onder \ersebillende voorwendsels min of meer belangrijke som- menweet al te truggelen, waarna men hem niet meer weerziet. EVERE. Tonio de jonge neger door luitenant Lemaire uit den Congo meege bracht, werd dees week door zijnen mees ter uit het krankzinnigengesticht, van Kve- re gehaald. De ongelukkige sukkelaar schijnt echter nog niet genezen te zijn. Hij gaf weldra weer zulke, tcekens van geest- verbijstering, dat men hem naar het ge sticht heeft moeten terugbrengen. Er is spraak Tonio naar den Congo te rug te brengen, waar men hoopt dat de lucht van zijn geboorteland een weldadige invloed op hem zal uitoefenen. OETINGHEN. Sedert eenigen tijd was bij M. De Jaegher, herbergier, op de plaats te Oetinghen, een Duitseher in den kost. De herbergier, die blind is, had hem zondag namiddag weggezonden, doch 'sa- vonds liet de vrouw hem terug in huis. De kinderen verwittigden hun vader, die den Duitseher opnieuw wilde buitenzetten. Een hevig gevecht ontstond. De blinde kreeg veel slagen Hij nam echter een geladen geweer en en begon er mede in het ronde te slaan. Eensklaps gingen de twee schoten tege lijk af en troffen een der kinderen aan de beenen. De geburen snelden toe en hiel- Een om den Duitseher op straat te zetten. 'e gendarmen van Vollezeele waren maar dag en dinsdag ter plaats en hebben den Duitseher aangehouden voor landloopcrij.

De Gazet van Aalst | 1893 | | pagina 2