Ceciliafeest 1893. Zondag 7 Januari 1 894. 5 centiemen por nummer. te" Jaar N° 13. Politiek Overzicht. Nieuwjaar aan 't hof. W erkrechtersraad, Dood van den bisschop van Brugge. vee Npe. IVec Mctu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere meek de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER UITGEVER PETRUS VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT. N° 32. AELST. ANNONCEN PRIJS Per drukregel 10 centiemen. Peklamen. fr 1. Vonnissen op de 3® bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Zondag 7 Januari 1893. Wij weten niet hoe het nageslacht 1893 zal betitelen maar als wij nageslacht wa ren, we zouden het noemen het jaar der ministerieele en parlementaire crisissen en, zoo het woord niet te veel afschrikt, der dynamiet. Crisissen hadden we zoo wat te allen kanten. In de lente viel het kabinet-Ribot in Frankrijk het was reeds erg door het Pa namaschandaal ondermijnd en maakte plaats voor hetconcentratiekabinet-Dupuy dat de kiezingen leidde en op zijne beurt iu november, den berg afrolde, zoodat M. Dupuy aftrad en plaats voor M. Casimir- Péire den kleinzoon van den beroem den minister van Louis Fhilippe. In Duitschland had de militaire kwestie eene parlementaire crisis ten gevolge, die afliep met eene ontbinding van den Rijks dag en algemeene kiezingen. In Oostenrijk verloor graaf Taaffe zijnen balanceerstok, waarmee hij Ujaarop eene dunne koord het evenwicht had gehouden en het kabinetrTaaffe werd door een mi- nisterie-Windischgratz vervangen, een echt coalitie-ministerie-Giolitti en ('rispi is nu weer heer en meester op Montecito- rio. In Servië ontmaakte de jonge koning Alexander zich van zijne ministers, stelde er andere aan en de ouden worden nu ver volgd. In Griekeland is minister Tricorpis te rug aan 't bewind gekomen en dreigt nu de schuldeiscliers van dit land eenen tand to trekken van belang, door hen 30 0/0 van hunnen intrest te betalen. In België en Spanje dreigen ministeriee le crissen, hier door de houding van M. Beernacrt, ten opzichte van de evenredige vertegenwoordiging, waarvan de meerder heid niet hooren wilginder omdat het ministerie-Sagasta met aaneen hangt. We gelooven dat de lijst aanzienlijk is -(o)- u Een pijl heeft het linkerbeen van Wil fried doorboord. Bliksemsnel waren de sol daten opgesprongen en hunne dierbaren gewonde genaderd. Een eed van wraak werd door de tach tig monden den vijandenlijken burcht tee- Men dacht de Overste is niet meer en ec.nige oogenblikken verliepen in ang stige afwachting. Toen Willried de oogen opendeontspronghuneen kreet van vreugd. De gewonde sprak De wonde is on beduidend, de pijn min smartend dan gij u wel voorsteld dank voor uwe verkleefd heid. En in kalme woorden verhaalde hij hun het gebeurde. Deze woorden verdreef een weinig de vrees zijner gezellen, maar allen eisenten wraak. Toen Wilfried in de legertent ge bracht was, vroeg men, ongeduldig van woede, de toelating van den strijd zonder vertoeven te laten aanvang nemen. De overste zette zich recht en zegde KATH. WERKMANSKRING. Zondag vierden do Tooneel- en Zangaf- deelingen hun Ceciliafeest. Verhaasten wij ons te zeggen dat alles opperbest af liep en tot elks voldoening een recht ver makelijke dag geweest is. Om 10 uren word in onze Sint-Martens- kerk eene plechtige Mis gecelebreerd, gezongen door de Koormaatschappij St. Cecilia (Meiboom) en waaraan de Leden der Afdeelingen deel namen. Ten 1 uren 's middags had in den Kring een banket plaats, waarop een groot getal Eereleden, benevens onzen achtbaren heer Burgemeester en Gemeen teraadsleden aanwezig waren. Aan het na gerecht hield M. Baron Leo Bethune eene treffende aanspraak waarin hij de Leden der Afdeelingen een woord van hartelij- ken Dank toestuurde. Hij dankte ook de hoofdmannen, steunpilaren van onzen bloeienden Werkmanskring, alsook den heer Burgemeester, Gemeenteraadsleden en Eereleden. Alsdan nam M. Van Wambeke het woord. In eene korte maar welgepaste re de toonde hij den Werklieden de strenge noodzakelijkheid om in de aanstaande kiezingen eendrachtig en onverdeeld te werken. Eendracht maakt Machtriep de geachte Spreker; Geene Verdeeldheid! Weest dan op Uwe hoede, 't is gelijk voor welke mannen die zich als vrienden van don Werkman uitgeven Onnoodig te melden dat deze woorden luide toejuichingen verwierven ja, het scheen dat er aan het handgeklap geen einde zou gekomen hebben Daarna, onder het rooken eener lekkere cigaar, werd het Liedje Wat glanst er aan de lijst Dat Sterreken Dat Sterreken dat voor eeuwig vermaard en bewaard zal blijven, tot tweemaal toe opgehaald en door allen geestdriftig meegezongen werd. 's Avonds had het tooneelkundig feest pbiats. Beide stukjes zijn meesterlijk ge speeld en hebben veel bijval bekomen. Wapenbroeders Al te lang zijn wij getergd, verdrukt en gemarteld... Ik eisch met U den dood der Muzelmannen van den burcht.Ja aan ons sterke burcht De dag van morgen zal slechts uwe puinhoo- pen begroeten geen schaduwe zal nog overblijven van uwe pracht en sterkte te vergeefs zal een sterveling de plaats aan wijzen, waar gij eens stond Makkers, ten strijde Verward geschreeuw en gehuil klom uit den kleinen troep op. V. Het uur der wraak was geslagen. Op het voorplein waren de Christene krijgers in slagorde geschaard zij huilden van woede draaiden hunne wapens boven het hoofd en jubelden en zongen, als sche nen zij weinig van den aanval af te schrik ken. In den Burcht had men de beweging'on- der de Kruisvaders niet zonder een gevoel van angst waargenomen den schrik voor dit handvol vijanden beving hun zoodanig dat zij op hunne muren alles in gereedheid brachten en deze weldra bezet waren met tal van van Muzelmannen, gewapend met kl issen en bogen. De ontvangst aan het hof te Brussel heeft met de gebruikelijke plechtigheden plaats gehad. Kr valt niet veel bijzonders over te vermelden. Zij die dachten dat de koning in antwoord op de aanspraken der overhe den, zinspelingen zou gemaakt hébben op den politieken toestand, zijn in hunne ver wachtingen teleurgesteld geweest. De ko ning heeft geen het minste woord over de politiek gezegd. In zijne aanspraak tot de koninklijke fa- mielie, hield de voorzitter van den Senaat zich bezig met de plichten der wetgeving. De herziening der grondwet *>n do politie ke kwesties, zegde hij, mogen ons de be langen der werkmansklassen en de verbe tering van hun lot., niet uit het oog doen verliezen. Hij verklaarde verder dat men het arnarchism en het socialism moet be strijden, maatregelen nemen in het belang van den landbouw en de nijverheid, en'on der ander de kwestie der buitenlandsche uitwegen ernstig bestudeeren. De voorzitter der Kamer sprak over den vooruitgang, door België sedert 1830 ge daan. De koning antwoordde op die rede voering, dat hij gelukkig was den vooruit gang van den belgischen handel te bestati- gen hij voegde erbij dat onze nijverheid moet aangemoedigd worden, en dat de re geering de verre ondernemingen moet be- gunstingen, die alleen aan België de uit wegen kunnen bezorgen, welke ons land noodig heeft. De eerste voorzitter van het hof van kas- satie sprak over degrondwetsherziening en de nieuwe kieswet en drukte den wensch uit de kiesbetwistingen zooveel mogelijk te zien beletten. De eerste voorzitter van het beroepshof sprak in den zelfden zin, en deed verder de werken kennen, in de laat ste jaren in België ontstaan tot bescher ming der kindsheid en tot verzedelijking der veroordeelden. Mgr. Jacobs, pastoor-deken van St-Gu- dula, herdacht de zegepralen door onze landgenoten iu Afrika behaald, de gouden roos door den Paus aan de koningin der Belgen geschonken, en drukte de gevoe lens van vaderlandsliefde uit, die de gees- Bij dit zicht ontstelden de Kruisvaar ders geenzins. Kon het anders zij hadden reeds zoo dikwerf den dood voor oogen ge had zoo menigmaal om redding of om dood gesmeekt,nu het hen aangeboden werd, waarom schrikken Volgt mii gebood Wilfried, Help u zelve, zoo helpe U God Voor Jesus Chris tus en het Heilig Land Allen stormden tegelijk op den burcht los Wilfried stormde met opgeheven zwaard, tot elks verbazing, den steilen muur op die het kasteel omsloot. Bliksemsnel stond hij boven op den muur bij de Muzelmannen; een oogenblik slechts hadden alle strijders zonder ouderscheid deze daad aanzien maar de Christenen, die beseften in welk gevaar hun overste daar was, poogden allen te samen den muur op te klimmen. VruchtelooosEn de sterke poort bleef ongenadig gesloten. En daarboven?.... Daar ook stonden de Muzelmannen onthust van de behendig heid des koene ridders. Weldra echter her namen zij hunne tegenwoordigheid van geest en sloegen met afgrijselijk geweid met, hunne kromzwaarden naar den sterk- moedigen vijand, maar deze, altijd kelder telijkheid van België bezielen. De ontvangst, ten 11 1/5 ure begonnen, was ten 2 ure geëindigd. KIEZINGEN VOOli DEN I)e balloteering van zondag voor den werkrechtersraad te Gent, leverde de vol genden uitslag op socialisten 4142 stem men anti-socialisten, 154. Men weet echter dat de anti-socialisten zich bij die bal lotteering onthielden, om dat zij ze beschouwen nis onwettig, dat" hunne kandidaten in de eerste stemming de volstrekte meederheid hebben bekomen en bijgevolg gekozen zijn. Wat de liberalen betreft; zij kwamen ook niet op, omdat hunne kandidaten in de eerste stemming gevallen zijn, en zij dus geen belang meer hadden bij de ballotteering, De gouverneur derprovincieOost-Vlaan- deren is ook in beroep gegaan tegen de uitspraak van den burgermeester van Gent over den uitslag der kiezing voor den werk rechtersraad. Eene depeche uit Brugge meldt dat Mgr. Faict, bisschop van Brugge, donderdag morgend dood gevonden werd voor zijn bod De eerbiedweerdige kerkvoogd was te Lef- finghe geboren op 22 mei 1813 hij was dus 80 jaar oud. Hij had de bisschoppelijke wijding ont vangen op 18 october 1864. Mgr Faict was commandeur der Leopoldsorde, en over cenige jaren had de Paus, tot belooning zijner bijzondere diensten, hem met het pallium vereerd. De overledeue was een voorbeeldig pre laat, wiens deugden de algeiiieone achting verworven hadden. Hij heeft zich vooral bezig gehouden met het werk van de pa tronage der jonge werklieden. Hij heeft zijn bisdom met vele nuttige instellingen begiftigd en zijn aandenken zal dan ook bij de toekomende geslachten in eere blijven. Zijn schielijk afsterven is eene ware rouw niet alleen voor het bisdom Brugge, maar voor gansch het land. van geest, moedig van hart, hanteerde zoo behendig het staal, dat op minder tijd dan wij noodig hebben om het te beschrijven hij als het ware in een bloedbad stond. Vele verschrikt door eene zoo gruwelijke menscheuslachting, sprongen als zinneloos van angst van den hoogen ringmuur, waar zij noodzakelijk in het staal des vijandst v recht kwamen en eene schrikkelijke doc:. voor deel kregen. Anderen, die nog op den muur stonden, bleven als versteend dit tooneel aansta ren men verroerde zich niet aan verdedi gen werd niet meer gedacht en onderwijl daalde de koene Wilfried den binnenkant des muur af, waar hij de poort opende Onder blij gejuich trokken de Kruisva ders erdoor. Oumiddelijk ontstond een verschrikkelijk gevechtde Muzelmannen werden door hunne eigene wapens bij hon derden neergesabeld en vooraleer zij den waren toestand der zaken begrepen, lagen zij reeds metgekloven schedel op den kil len grond. Twee uren duurde de bloedige kamp. Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1