DIRK MARTENS Mgr. Faïct. HET JAAR 1894, Kunstnieuws. Gelukkig Italië Leening A an l,5oo,ooofr Een en ander. Korte Levensschets gih - Verschillend IN ieiiAvs. Mgr. Faict was de zoon van eenvoudige pachters van Leftinghe. In 1838 werd hij priester gewijd hij was opvolgentlijk professor in het siminarie te Rousselaere, dan kanunik in 1853, en vikaris-generaal in 1856. Op 22 september 1864 werd hij tot bisschop benoemd zijne wijding had plaats op 18 October van dit jaar. Hij was de 20° bisschop van Brugge. Hij onderscheidde zich door eene groote ge makkelijkheid van spraak en nam een groot deel aan de schoolbeweging in 1879. Mgr. Faict was woensdag avond op zijn gewoon uur slapen gegaan, na, zooals naar gewoonte, in de keukon den goeden avond gewcnscht te hebben aan het personeel van het paleis. Hij was zeer wehte pas. Donderdag morgend,ten 6 ure, toenJzijn dienaar Jules de slaapmaker van den bis schop binnentrad, vond hij dezen dood, neergeknield voor zijn bed. Ten 7 1/2 begonnen de doodsklokken te luiden op St Salvators, het droevige nieuws aankondigend. Den dag voor Kerstmis laatst had Mgr. Faict zelf de priesterwijding gedaan. Het kapittel der cathodrale kerk van Brugge moest donderdag namiddag ten 3 ure eene vergadering houden om den vi- karis-kapitularis aan te duiden. Het kapittel bestaat uit de volgende ka- nunikkeu Mgr. Bethune, aartsdiaken Mgr. De Brabandere, aarstpriester en vi karis-generaal M. Syoeu, cantor M. Dambre, penitencier M. Rombry, offi cial M. Lefevre N. D. Lahouse M. Van den berghe, theologaalM. Waffelaert vikaris-generaal, en M. Van de Woestyne. Mgr. De Brabandere werd benoemd tot vikaris-kapitularis. De lijkplechtigheden zullen plaats heb ben aanstaande dinsdag. D heuvel, waarop de Leeuw van Wa terloo staat, heeft herstellingen noodig. De werken worden geschat op 6,800 fr. Commissie van monumenten. De Ant- werpsche beeldhouwer Van Wint is tot lid der commissie van monumenten benoemd in vervanging van M. Fraikin. M. Loomans is benoemd tot bestuurder der Koninklijke Academie voor het jaar 1804. Men heeft eene nieuwe schilderij ont dekt van den brugschen kunstenaar Hans Mend ine. De schilderij heeft eene lengte van 7 meters en verbeeld een Christus door serafijnen omringd die op muziekinstru menten spelen. Deze prachtige schilderij werd door een spaauscheu koopman te Brugge gevestigd gekocht en naar de abdij van Najera in Castille rond 1485 verzon den, waar zij boven het groote orgel prijk te. In Mei aanstaande zal er te Charleroi een groote internationale wedstrijd van sa menzang plaats hebben, die uitermate be langrijk wezen zal, zoowel ter oorzake van de aanzienlijke premiën welke zullen wor den uitgeloofd als door het optreden van de uitmuntendste sociëteiten uit het land en den vreemde. De Legia en de Disciples de Grétrv zullen weer tegenover elkander staan. De stad verleent eene subsidie van 5,000 fr. en het gouvernement eene van 2,500 fr. voor dezen prijskamp. Dat het toetreden van Italië tot het drie voudig verbond, dat land diep in schulden heeft gesteken en den op den boord van den afgrond heeft gebracht, bewijst het volgende feit Chiaramonte is een Siciliaansch steed- je van tien duizend inwoners. Honderd ne gen en twintig eigendommen zuller er bin nen kort bij rechtsmacht verkocht worden daar de eigenaars verklaard hebben hun ne belastingen wel te willen, maar niet te kunnen betalen. Het beloop der belastingen welke die arme drommels niet kunnen betalen, is waarlijk het vermelden wcerd. Zeven eigenaars konden geene 50 frank betalen. Elf bleven in gebrek voor 45 frank. Zestien hebben geen 30 frank. Acht en vijftig geene 20 frank. Dertig geen 10 frank en 7 worden op straat gezet, omdat zij hunne belastiug die vijf frank beloopt, niet kunnen betalen. Men moet bekennen dat een land waar de grondeigenaars geene vijf frank belas ting kunnen betalen, beter zou doen'geen deel te maken van europeesche verbonden die het opleggen een le^er te hebben dat onder de sterkste van Europa'[wordt gere kend, maar waarvan het de manschap pen noch voeden, noch behoorlijk kleeden en wapenen kan bij gebrek aan geld. Wat zijn de Italianen toch gelukkig n sedert hunne regeering de Pauzelijke Sta ten roofde De spreuk is waar n Gestolen goed verrijkt niet Htiid Aelst. Bij de trekking van einde December 11. zijn de obligation dragende de volgende nummers uitgekomen en dus uitbetaal- baar 312 577 «34 1309 1833 2322 2347 2512 2738 M. Van'Beneden,"de*gefleerde proffessor der Hoogeschool van Leuven, heeft zondag de laatste HH.fSacramenten^ontvangen. Op het einde van verleden week werd het gerucht verspreid, dat de troepen van den Congo-Vrij staat door de Araben aan gevallen en verslagen geweest waren te Kantanga. Dat nieuws is ongetwijfeld valsch, want de araben zijn nooit tot Ka- tange doorgedrongen. Misschien heeft er te Kassougo eene botsing plaats gehad, <loch de neerlaag kan dan niet aanzienlijk geweest zijn, want onlangs hebben de Ara ben zelve aldaar eene hevige klopping on dergaan. De minister van oorlog heeftjjbesloten dat de pensioenen dei\agenten vankazer neering voortaan in verhouding zullen zijn met het getal hunner dienstjaren. Tot nu toe ging het maximum van hun pensioen nooit de 200 fr. te boven. Op nieuwjaarsavond reeds had den Post van Brussel ongeveer 312,000 visiclkaar tjes verzonden, :t zij verscheidene duizen- de meer dan op denzelfden dag in 1892. Wij vernemen uit goede bron dat de commissie der XII, gelast een akkoord- tusschen M. Beernaert en de rechterzij te bewerken op de kwestie der evenredige vertegenwoordiging, waarschijnlijk het vol gende voorstel zal doen het tegenwoordig kiestelsel zou behouden blijven voor de Kamer, doch voor de Senaatkiezingen zou de evenredige vertegenwoordiging'toe- gepast worden. Ministerie van financien. Bericht. Artikel 67 van het wetboek van don ze gel luidt als volgt Niemand mag gezegeld papier verkoopen of uitdeelen dan krach tens eene commissie van het bestuur der registratie op straffe eener boete van 100 frank voor de eerste maal en 300 fr. bij hervalling. Het papier aangeslagen bij die genen welke er ook handel in drijven, wordt ten voordeele van den Staat ver beurd. De handelaars die gezegeld papier ver koopen, worden diensvolgens verzocht dien verkoop onmiddelijk te staken. Er is een ongelooflijk feit gebeurd bij de rechtbank van Brussel. Hollanders ver schenen voor de rechtbank, zeiden dat zij geen Fransch verstaan, en vroegen de rechtspleging in 't vlaamsch. En de rech ters verklaarden eenvoudig, bij vonnis, dat de voordeelen der wet 1889,doorde vreem delingen niet mag ingeroepen worden, dat bijgevolg de rechtspleging moest in het Fransch geschieden, de taal die klager ver koos. En nochthans men mag deze door- snuisteren en nergens zal men vinden eene bepaling welke zulks toelaat Maar met de Nederlanders is alles toegelaten! Gazette van Brugge.) VAN Diederik Martens, ook wel Dirk van Aelst genoemd, werd, naar de meeste waar schijnlijkheid geboren ten jare 1450, (vol gens sommigen in 1454), en behoorde tot eene vanouds te Aalst gevestigde familie. Diederik Mertins was hoogst vermoedelijk de grootvader van den eersten boekdrukker van België, en zijn vader Joost Martens, gehuwd met Joanna De Proost. Naar bio grafische inlichtingen genomen door de geschiedschrijvers De Potter en Broeckaert, genoten de ouders van Diederik eeuen ze keren welstand, die hun toeliet den zoon eene degelijke opvoeding te verschaffen. Men meent, (want zekere enfgegronde bewijzen bezit men nergens) dat hij in het Klooster der Wilhemicten het latijn en de grondbeginselen van het grieksch leerde, vandaar naar de hoogschool van Leuven en waarschijnlijk dan rechtstreeks in Italië zijne studiën ging voltrekken. Van ise- giieiu en den begaafden Boltrop, houden er zich bij dat Martens pas 18 jaren oud "was toen hij naar Venetië vertrok en bij een der drij drukkers die er woonden, werd aangenomen om het drukken Ieloeren. De ze printers oefenden er hunne kunst uit se dert 1469. Volgens verscheidene schrijvers bewee- ren kwam hij naar Aalst terug en begon er eene drukkerij opeigen hand,met beweeg bare letters, door hem zelve gegoten, of zooals 't Martens zelf verklaart bracht hij den Vlamingen de gansche wetenschap der Venetianen. Dan zouden de [eerste boeken' 'gedrukt geweest zijn, die in ons land het licht za gen.P. Génard zegt dat de eer der in voering van de boekdrukkunst in België toekomt aan de Antwerpenaar'Mathias van der Goes, die, reeds in 1472, een boek uitgaf, met name Visioen van Tondalns, of hoe de siele uten lichame genomen was. Maar De la Sèrna-Santander loochent dit slechts deed in het voordeel van Antwer pen, om Aalst die eer te ontnemen. De Gand stemt, dit volkomen bij. Trouwens, een zeker feit is het, dat Antwerpen meer maals en van ouds af, dergelijke feiten be dreef ook was Aafst en Antwerpen met geene al te vaste liefdebanden omstrengeld ter overtuiging leze men het spotdicht van \N illem Caudron. Nog anderen liggen in twist nopens de eer der invoering. De ge leerde Campbell wijst op Jan van Westfa- lenedoch, de waarheid is dat Jan alleen lijk in samenwerking geweest is met Dirk en het den laatsten is die Aalst, zijne ge boortestad, tot de wieg der Nederlandsclie Drukkerij verheven heeft. Den 1 October van het jaar 1474 zond Dirk Martens op eigen naam een bock in het lichtliet besloeg 60 blad/.., in 4 on deraan las men in het latijn Dit werk heb ik ie Aelst gedrukt, ik, Dirk Martens, die den Vlamingen al de wetenschap der Vene tianen aanbreng. Na 1484, en niet vóór, leerde de aarts drukker het lettersteken aan. Overheer lijk moest den uitslag dezer onderneming wezen, daar de geleerden van zijnen tijd er geen lof genoeg konden van uitbazuinen zij noemden hem niet alleen een uitsteken de Boekdrukker, maar ook eenen uitmun tenden Metaalsteker. In hetzelfde jaar 1474drukte hij te Aalst met die letter eene verhandeling over de Ivamerlietenorde. Van dit tydstip tot in 1487 weet men van hem in zijne geboorte stad niet te spreken zulks doet veronder stellen dat hij zijn werkhuis sloot om bij Jan Van IVestfalen, zijne vroegere mede werker, als meestergast in te treden, waar men met het materieel uit Aalst werkte. Na tien jaren afwezigheid kwam Diede rik Martens iu het begin van 1487 naar Aalst terug. Het eerste werk kwam aldaar van onder de pers den 6 Fehruari en droeg voor titel Alphabctum divini amoris de elevatione mentis in Dcum venerabilis ma- gistri Joannis Gerson cansellari Parisien- sis het besloeg 47 bladz., in 8°. Den 9 Juli verscheen er andermaal een van 76 bladz., in 4°. Verders zagen een aantal verhandelingen het licht, volgens Van Iseghem, zonder dagteekening. Men schat de vereenigde uitgaven van het jaar 1487 bijeenverzameld, op ongeveer 1000 blad. in 4°. De vader der Belgische Boekdrukkers zette onverpoosd zijn grootsch werk voort. In 1848 leverde zijne pers een brevier van 888 bladz.. in 8° het eenige bekende exemplaar berust in de abdij van Averbo- de. Omtrent dit jaar kocht hij van Jan Casier twee riemen papier. (Schepetienboek van 1489. bladz). (Hét vervolgde naaste week). volgens de christelijke jaartelling, staat gelijk aan het jaar 6607 volgens de juli- aansclie tijdrekening, het jaar 5651 der joden en het jaar 1311 der Mahomedanen. In dit jaar valt Asschewoensdag reeds den 7 feb,, zoodat de feestdagen van Pa- schen, Hemelvaart en Sinksen zeer vroeg vallen, namelijk 25 meert, 3 mei en 13 mei. Er zijn twee zon-en twee maaneklipsen in den loop van dit jaar 1° Gedeeltelijk maan-eklips, 21 meert begin 2 ure 25 en einde 4 ure 16 's avonds ontzichtbaar in Europa. 2" Ringvormige zon-eklips, 6 april be gin der eklips, 2 ure 16, begin der ring vormige eklips, 3 ure 23, einde der'ring- vormige eklips, 6 ure 24, einde der eklips 7 ure 32 's morgens, zichtbaar in 't ooste lijke deel van Europa. 3° Gedeeltelijke maan-eklips-. 15 Sep tember, begin 4 ure 36, en einde 6 ure 27, s morgens, z ichtbaar in een deel vau Europa en[ook in België. 4° Totale zon-eklips, 29 September, van 4 ure 41 tot 9 ure 17 's morgends, onzicht baar in Europa. Bovendien heeft er in 1894 eene belang rijke sterrekundige gebeurtenis plaats, na- melijke het overtrekken van Mercurius voorbij de schijf der zon, den 10 november van 4 ure 56 tot 10 ure 13 'savonds, zicht baar in westelijk Europa. Op 9 januari en op 25 meert bereikt Venus het toppunt van haren glans. De kalender biedt soms zonderlinge ver schijnselen aan. Geen enkele eeuw kan, bij voorbeeld, beginnen met eenen woensdag, eenen vrij dag of eenen vrijdag. De maand October begint, altijd dezelf den dag der maand als de maand januari de maand april den zelfden dag als sep tember. De maanden mei, juni en augusti verschillen steeds in den dag van hun be- Natuurlijk wordt in een schrikkeljaar heel die volgorde omverre geworpen. Alle 28 jaar heeft de kalender de zélfde volgorde. 1 i - BRUSSEL. Een pompier werd in de schouwburg der St-Huibrechtsgadorij be trapt, op het oogenblik dat hij het kaske ledigde van het autoematische toestel, waar men zich koekskens chocolaat of an dere lekkernijen aanschaft. Hij werd na tuurlijk aangehouden. Zondag is een soldaat van het 2" re giment gidsen te Elseue door den stoom tram verrast en afgrijselijk vermorzeld. De ongelukkige soldaat was op den slag dood. In het begin van den zomer, zal een dubbele wedstrijd voor wielrijders plaats hebben, tusschen Brussel en den Haag. De Belgische deelnemers zullen vertrek ken uit Brussel en de Hollandsche uit den Haag, op hetzelfde oogenblik. De afstand is 200 kilometers of 40 ure, Een inwoner der Kaartspelplaats is woensdagnacht krankzinnig geworden, en ging op de Zuidlaan eene wandeling doen, barrevoets, zonder broek, in zijne hemds mouwen. Hij zou voorzeker van koude ge storven zijn. had eene policieronde hem niet ontmoet en naar het bureel gebracht. De ongelukkige werd naar de afdeeling voor zinneloozen in het St-Jansgasthuis gevoerd. St-J ANS-MOLENBEEK. Het bezwij ken van eenen dronken persoon, die in de Amigo was opgesloten, daar men weet niet hoe brand stichtte, heeft geheel de go* meente in opschudding gebracht. Men had het vooral gemunt op de poli- cie, die hem opsloot en op den herbergier, die hem aan de deur zette. De begravenis gaf zelfs aanleiding tot eene betooging en totvier redevoerin gen aan het graf. Onder de redenaars was een socialist die zegde Ware hij een rijk man geweest men zou hem niet opgesloten hebben en de ongelukkige zou nog in leven zijn Het parket is voortdurend ter plaatse, MECHELEN. Woensdag is op Half- gang een kindje van 18 maanden in eenen beirput geloopen en er in versmacht.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2