Zondag 14 Januari 1894. 5 centiemen per nummer. Is'" Jaar N° I 1. Politiek Overzicht. Kerkelijk Nieuws. De evenredige vertegenwoor diging. M, BEERNAERTSAFTREDENISZEKER, II SHUT Spe. üec Ufotu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 sjaars voorop betaalbaar. I)c inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UÏTGEVER PETRUS VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT, N° 32, AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklamen. fr 1. Vonnissen op de 3C bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Zondag 14 Januari 1894. FRANKRIJK. Zondag hebben in meer dan veertig fransche departementen kiezingen plaats gehad voor de gedeelte lijke vernieuwing van den Senaat. Er zijn 74 definitieve uitslagen en 20 balloteering. >1. Floquet, de gewezen voorzitter der Ka mer, werd ondanks de herinneringen van het Panamaschandaal g> kozen. AMERIKA. De Kamer van afgeveer- digden der Vereenigde Staten houdt zich thans bezig met de bespreking der herzie ning van het toltarief. Ongelukkig is het onmogelijk het noodig getal kamerleden te vereenigen, om eene geldige stemming uit te brengen. De demokraten hebben nu Ivesloten aan den sergeant of arms te heve len, de afgeveerdigden, die zonder verlof afwezig zijn, aan te honden en naar de Ka mer te leiden. Die maatregel werd aange nomen, ondanks het verzet der republie- kcinen. Uit Managua wordt gemeld dat gene raal Williams, die gevangen genomen was door generaal Boni!la, zich zondag gedood heeft met te willen vluchten. De burgeroorlog in Brazilië duurt nog altijd voort. Verleden week hebben de op standelingen de regeeringst roepen op het eiland Engen lio aangevallen. Zij hebben 7,ich meester gemaakt van een Kruppkanon on van een ander stuk geschut. De ragee- ringstroepen hadden 13 dooden en 5 ge kwetsten 5 hunner officiers en 63 solda ten werden gevangen genomen. Do opstan delingen hadden ook verscheidene doodeu on gekwetsten. Volgens eene depeehe de ragende Ilavas «ou de President der Braziliaansche Repu bliek, M. Floriano Peixoto, zijn ontslag gegeven hebben. Dat nieuws dient nog be vestigd te worden. CONGO. Men koesterde, over een paar weken, groote onrust over het lot van eenige belgischc officiers in Congo, name lijk de luitenants Verstraeten en de La (o)-~ 22 En nu begon de plundering. Wiclfried liet zijne zegenvicrendesolda ten maar begaan, want de plundering was destijds algemeen in zwang. Deze begon nen alles overhoop te zetten, roofden al wat eenige waarde had, zooals zilveren be kers, gouden schalen, gemunt goud en verders, al wat men om het even onder de hand kreeg. Ten toppunt van vreugd, ont dekten zij eene eetzaal, zij stormden er bin nen en geluk daar stond eene tafel als overladen van de kostelijkste spijzen, die den burchtheer voorbereid waren toen juist de alarmklok geklept werd. Ziedaar iets wat voorzeker naar de goes ting der soldaten was immers, den hon ger woedde in in hunne ingewanden zij vielen dan de tafel woest aan, grepen als dieren het voedsel, dronken den keurigen Claret en Malvezy uit gouden bokalen, en dansten als uitgelatenen. Kéthulle, in de streek Oubatighi Wellé ge stationeerd. Alle reden van onrust is nu voorbij, want Verstraeten heeft aan een zijner makkers der karabiniers eenen langen brief geschreven over beider voortreffelij- ken toestand aan de Oubanghi. Evenwel is men niet te veel verzekerd over den toestand van sommige posten, want men heeft liet vertrek van verschei dene officiers verhaast. Luitenant'Eranqui, die nog ecnigemaan- den te Brussel hoopte door te blijven is plotseling naar Afrika moeten vertrekken. HEDEN ZONDAG OM 6 URE VERGADERING, voos de Leden der Anti-Socialisti sche VAKVERKENIGING, in de Katholijke Werkmanskring Dagorde 1° Drijmaandelijksch verslag. 2° Rekening. 3° Aanspraak. Namens het Bestuur. -[>□-[>[]- Om 3 uren Bestuurzitting. Evangelie: De Bruiloft van Cana of het Huwelijk van Galileë; maan dag H.Panlus; dijnsdag H. Marcel- lus; woensdag, Feestdag van de H. Antonius, abt, patroon der beenhouwers St. Martenskerk heeft een altaar, aan deze heilige toegewijd, alsook een tafereel van een onbekenden meester; de marmerschil dering is van PeirreboomII. Antonius, abt, sleet zijne ieugd in het genot der we- reldsche vermaken, toen hij door God ver maand werd en plotselings het besluit nam boetvcerdigheid te doen. Het leven van de H. Antonius, leert hoe ijdel de vermaken en plezieren dezer wereld zijn en hoe wij ons tegen de bekoringen der kwade geesten moeten verzettendonderdag, II. Prisca vrijdag, H. Canatus en zaterd, tot slot der week, Fabianus en Sebastianus, marte laars. Vroeger, had onze hoofdkerk ook een altaar ter eere van den laatsten Heili ge, maar eenige jaren geleden is hij met de ontbinding der Sebastiaansgilde insge lijks verdwenenin de plaats richtte men Wilfried was intusschen den muur be klommen, om vandaar den aanblik van het doodenveld te aanstaren geen enkel ter aarde liggende verroerde zich en overal waar hij den grond betrad, trapte hij in plassen bloed, zoodat de honge rijlaarzen er gansch mede bespat zijn. Eensklaps weerklinkt achter hem de stem een zijner soldaten Heer Overste, waarom uw tijd ver spillen om de lijken des vijands te tellen Kom liever bij ons, het gaat ei ginder goed toe, recht vermakelijk zelfs! Daarbij, glimlachte de oude soldaat, wij komen eene merkens- waardige ontdekking te doen.... Hoe zoo beste Theobald vroeg Wilfried zacht. Eenvoudig, beste heer, in onze huis zoeking vonden wij een meisje.... de doch ter, zoo het schijnt, van den overwonnen burchtheer... Een meisje .'kreet wilfried op den toon van een voorgevoel dat in zijn bin nenste opwelde. Gelijk ge zegt, heer, een meisje. En een altaar op ter eere van het II. Hart van Jesus. Het schilderstuk, verbeelde den II. Scbastiaan, hei lichaam met pijlen doorscho ten. Men hing het boven de sakristij, waar het heden nog gezien wordt. Het bureel van den Belgischen Volks bond heeft zondag namiddag iu het werk manshuis te Brussel eene zitting gehouden en een besluit gestemd, waarin het zijn vertrouwen uitdrukt in zijnen voorzitter M. Ilelleputte, en tevens verklaart dat, naar zijn inziens, de evenredige vertegen woordiging noodzakelijk is om aan de werklieden, lasthebbers door ben zelve gekozen, te verzekeren in de wetgevende Kamers, de provinciale en de gemeente raden. Het bureel druktdaarom de wensch uit dat de evenredige vertegenwoordiging in 's lands instellingen zou ingevoerd wor den. Zondag morgend werd in den Anti-soci- listischen Bond te Gent, een algemcene ergadering gehouden ten gunste der even redige vertegenwoordiging. Omtrent 4.500 personen waren aanwezig. Men bemerkte onder ander MM. Begerem en Eeman, volksvertegenwoordigers van Gent. M. Arthur Verhaegen deeldeaan de ver gadering mee, dat voor de kieswerking, de volgeude verstandhouding gesloten was tussclien de katholieke Kiesvereeniging en den Antisocialistischen Bond 1° De Bond zal het recht hebben zijne eigene kandidaten aan te duiden voor de kiezingen. 2° De anti-socialistische Bond wordt dooi de Kiesvereeniging erkend als eene onaf hankelijke groep, met een bijzonder kies- programma. Verscheidene redenaars voerden vervol gens het woord om de evenredige vertegen woordiging te verdedigen, en een dagorde werd gestemd, om aan de regeej'ing te vra gen, aan het bewind te blijven en een wets ontwerp betreffende de evenredige verte genwoordiging in de Kamers neer te leg gen. het drojligste van al, wanneer men haar liet woord toestuurd krijst zij als een kind, niettegenstaande hare houding tegenover ons, kristcne soldaten, in het geheel niet vijandig schijnt. O mijn God j lispelde de jonge bevel hebber; ach! kom, beste Theobald, zoeken wij de maagd op. Onder het afdalen der breede trappen, sprak de krijger nog Wij beloofden hare invrijheidstelling indien zij ons de schuilplaats haars vaders aanwees tot hiertoe echter bleven alle pogingen vruchteloos. Men was in den burcht getreden. Wiel- fried beval de jonge maagd in de groote zaal bij hem toe te laten. Angstig wachte hij het oogenbJik af datd,e fluweelen gordijn open geschoven werd. Weldra hoorde hij luide gesmorde snikken en de brutale woorden der soldaten, waar van de klank door de hooge gewelven van den gang klonken. Daar greep eene ruwe hand het roode Huweel, trok liet weg en daar stond de maagd in al den luister barer verblindende schoonheid, Wilfried verbleekte zijne hand ont- BEGRAFENIS VAN MGUR,. FAICT, Dinsdag morgend heeft de begrafenis plaats gehad van den overledeno Bisschop van Brugge, Mg1' Faict. Om 10 1/4 ure zette de stoet zich in be- weging. Vooraf ging het muziek van 't 3® lan ders, vervolgens de compagnie jagers-ve: - kenners jngelijks met hun muziek, De groep van verschillige vaandels der matschappijen werd zeer opgemerkt. Daar komt het seminarie. Het lijk wordt ej* achter gedragen. Het is Zijne Eminen tie de Aartsbisschop die voorafgaat. De hoeken van het baarkleed worden gehouden door Mgr De Brabandere, de heer baron Ruzctte, gouverneur der pro vincie, graaf Am. Visart de Bocarmé, burgermeester der stad en M. De N.eckero voorzitter van het trubinaal van Brugge, Vervolgens eene menigte volkde bijzon derste ingezetenen der provincie. Vóór de familie gaan de heer luitenant- generaal baron de Rode, aido-de-camp des konings, vertegenwoordiger van Z. M, Een groep Senators en volksvertegenwoor digers, de burgemeesters der voornaamste steden en gemeenten der provincie, de provincialcraad, de Bestendige Deputatie het tribunaal en bet parket, al de officiers der burgerwacht eq het garnizoen, de ge meenteraad, de ambtenaren van al de ad ministration, enz,., enz. De heer minister Beernaert is ook aanwezig. De hoofdkerk was spoedig proppensvol. De inwendige dienst wordt verricht door de gendarmerie. De zeer cerw. beer kanunnik Rommell, principaal van het collegie St Louis, heeft de lijkrede uitgesproken. De beste vrienden van M. Beernaert zeg gen dat zijn aftreden zeker is. Al de invloed zijner familieleden werkt te samen om hem zijn ontslag te doen ge ven. Zij brengen vooral gezondsheidsredc- nen in, de noodzakelijkheid om rust te ne men en zelfs zegt, men dat de achtbare mi nister, indien hij op zijnen post bleef, ge vaar zou loopen hem binnen kort wegens ziekte toch te moeten verlaten. klampte krampachtig den zetel des troons; voor hem stond zijne aartsvriendin Maria; schoon en betooverend dan ooit Beiden hadden elkander erkend, Maria Wilfried En ze vielen in elkanders armen, wijl heete tranen van vreugde, van onuitspre kelijke liefde, hunne lanje haarlokken doorweekten. Doch de omhelzing was kortstondig. Maria liet zich aan den voet van den troon op de kniën zijgen zij smeekte haar en hare moeder genadig te zijn: zij bezwoer hem dat hij haar Vader moest trachten het leven te redden, trofs alles Ach Maria, spreek daarvan niet, weende Wilfried, Jawel, Wilfried. men zal vader om het leven te brengen. Spreek zulke taal niet! wedervoer de jongeling rechtspri ïgeude W st ge Maria, hoe uwe woorden mij den boezem verscheuren 1 Uw vader zal gered werden ik zweer het u sta op.... Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1