i±j M Vlaamsch Taalgilde Einde van den Crisis. Zondag 21 Januari 1894. 5 centiemen per nummer. rif' Jaar N° 15 Politiek Overzicht. Niewe aanmoediging. 1! BiZITT J*ec Spe. IVec Molu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKERUITGEVER PETRUS VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT. N* 32. AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklamen. fr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht do inzendingen le doen ten uiterste tegen 's V'ry daags avonds. Aelst, Zondag 21 Januari 1894. FRANKRIJK. In de fransche kanier. I)e bijgevoegde schikking aan het wets- ontswèrp tot omzetting der 41/2 in 31 /2°/0 gaf aanleiding tot eene zeer lange bespre king, welke noodlottig werd voor de Re geering. De twee deelen dezer schikking waren aangenomen. De Minister van fi nancien heeft de motie van vertrouwen ge steld en de Kamer bezworen het geheele bijvocgelijk artikel te verwerpen. De heer Casimir Perier stelde de kabinetskwestie. De Kaniep.heeft eindelijk liet geheele voor stel verworpen met 306 stemmen tegen 206. Het geheele ontwerp der omzetting werd daarna gestemd met 495 stemmen tegen 4. ITALIË. Bij de gemeenteraadsver- kftMhgen te'Rome zijn 54 katholieken en 26 lideralcn gekozen. Deze schitterende zegepraal der katholieken mag als een ver blijdend protest der bevolking tegen de tot dusver gevolgde houding van bet ma$on- niek stadsbestuur worden beschouwd. SICILIË. In Sicilië is men thans be zig de bevolking te ontwapenen, op bevel van generaal Morra, als regeeringskom- missaris naar het eiland gestuurd. Al de vuurwapens moeten aan de overheden af geleverd worden, die ze eerst aan de eige naars zullen weergeven na de afschaffing van den staat van beleg. Nabij Torano heeft eene botsing plaats gehad tusschen de oproelingon en de troe pen 8 der oproei ingen werden gedood en eenigen gekwetst. BRAZILIË. Er hebben nog voort durend schermmutseliitgeu plaats tus schen de regeeringstroepen en de opstan delingen. Deze laatsten hebben de stad Yilotas in gebrand gestoken en de krijgs gevangenen vermoord. De batterijen de regeering te Nichteroy hebben zaterdag tien houtwitsors gewor pen op het gasthuis der opstandelingen op het eiland Ensenada vijf der bommen hebben het gasthuis getroffen, en er talrij ke personen gedood en gekwetst. Nabij Bage heeft eene schrikkelijke bot sing plaatsgehad; de opstandelingen wer den er verslagen en verloren 400 dooden de regeeringstroepen hadden 40 dooden en 90 gekwetsten. -(O)- 13 •tff. O dank, dank, Wilfried, kreet Maria en zij kuste de handen haars weldoeners, zoo- als zij hem tusschen hare tranen noemde. En toch, Wilfried, ging zij voort, toch is mij alle verder geluk op dees aarde ont zegd, toch.... Genoeg; onderbrak de jongeling, u- we woorden verscheuren mijden boezem... Helaas! O Maria, verstoot toch mijne bede nietReeds lang zijn we van elkander gescheidente vergeefs heb ik den Hemel om de terugkomst, om het wederzien ge smeekt en heden valt ons dit heil te beurtO, ik smeek u, Maria, verstoot mij niet... Goede vriendsuisde de maagd. We zen wij beiden gelukkig! De minnende harten werden onderbro ken door het getier die in de gangen op- Heden Zondag 21°" Januari, zal dit taal- en letterkundig Genootschap ander maal eene OPENBARE VERGADERING hóuden, om 11 1/4 uren 's morgens, te zij nen lokale, In het Paviljoen, bij M1' Emièl Vande Maelc, Groote Markt, alhier. Zullen als sprekers optredenM' lii»- i*el Itrandtm, gomeenteschrijver van Etterbeek en Mr Emiel Van Rkn- terghem, leeraar, werkend lid van bet Gilde. De eerste zal eene VOORDRACHT geven over ONZE BEWEGING do tweede, een dichtstuk van eieen vinding ten gehoore brengen, getiteld Geen Wraak, maar Liefde. 2° Deel.) Ingang- vrij voor iedereen. De openbare zittingen van liet Taalgil de werden steeds door een talrijk en uit gelezen publiek bijgewoond. Het lijdt geen twijfel of nu ook zal de ruime zaal van liet Paviljoen proppensvol wezen. POLITIE van de WIJK, wij roepen Uwe aandacht op de straat- schennerij welke er 's avonds, bij het uit scheiden (Ier fabrieken, en de studie der Ecoje Moyenne, in de Molenstraat plaats grijpen. Het-bellen trekken en het o- pen stampen van deuren, staan er aan 't orde van den dag. De Gazette van Aelsthad de eer onder hare talrijke abonnenten tal van lieeren geestelijken en hooggeplaatste personen, zoo van de stad als van den buiten, te tel len thans komt haar eene niet geringe aanmoediging te beurt vallen, met de in schrijving van onzen achtbaren lieei bur gemeester, VICTOR VAN WAMBEKE, ondervoorzitter der Kamer. Wij danken den heer Burgemeester voor dien hoogen blijk van vertrouwen en be langstelling welke hij in De Gazette van Aelst stelt en wij durven hem plechtig ver zekeren dat, wij steeds de ordevlag onzer geboortestad zullen hoog houden en er 't is gelijk welke, schijnbare Volksvrienden zullen van verwijderen. Wij hopen dat de Heeren van ons Magis traat het loffelijk voorbeeld van M. Van Wambeke zullen volgen, met eene in schrijving op ons blad te nemen. steeg en de komst der krijgslieden te ken nen gaf. Maria sprong, een gil uitende, in den hoek der zaal, maar Wilfried richtte zich op, trok zijn zwaard en riep met for- selie stem Wie haar aanraakt, is een mail des doodsZij is Christene als wij De soldaten weken verschrikt achter uit; die schuchterheid duurde echter niet lang want eene kloeke stèm riep Haar Vader! W ij hangen hem aan het hoogste des torens Jammer, die krijgers hadden maar al te wel de verzekering dat deze het was die de Muzelmannen tegen ben had opgehitst; zij hadden alle hoeken en geheime berg plaatsen des ouden bürcbts doorzocht, maar niets gevonden wat hun op het spoor des grijsaards kon brengen. Zij eischten dus van de dochter alle op heldering. Edoch, Maria sprak met krachtige stem en het hoofd met fierheid verheffende Wat gij daar eischt van mij, mag of kan ik niet zeggen.. Doodt mij liever, i^ ben gereed. En zij gaf zicli werktuigelijk DE PERS. Do pers, in het algemeen, toont zich voldaan over den afloop van den Crisis, I door de stemming der vereenigde Rechter zijde teweeg gebracht. De PATRIQTE zegt dat de rechterzij de M. Beernaert zijne vrijheid zonder lioe- genaamde voorwaarde weêrgeschonken heeft. De evenredige vertegenwoordiging zal in de kamers besproken woorden door ministers, afgevaardigden en senateurs die vrij zullen blijven hunner voorafgaande verbintenissen. De REFORME toont zich voldaan over de genomen beslissing. Do grootste meeder- lieid dor Senateurs helt naar de evenredige vertegenwoordiging over. M. Woeste was er ver af den bijval te betalen die hij ver hoopt had. Wat aangaat de linkerzijde, hij- na al de progressisten ondersteunen het voorstel^tevenzoo is het getal aanklevers der liberalen aanzienlijk, ondanks de kop pigheid van Frére-Orban en Bara. Vele afgeveerdigden der rechterzijde hebben de kwestie nog niet genoeg gebestudeerd eii kennen er zelfs het eerste woord niet van zij trekken zich achteruit in afwachting" van het voorstel Beernaert of misschien wel dit van M. Woeste. De ÉTOILE van zijnen kant zegt dat alles uitgevallen is, zooals zij het voorzien en voorspeld had. M. Beernaert houdt de hand hoven water en van nu af, mag men de evenredige vertegenwoordiging aanzien als ingeschreven in de kieswet. De COURRIER DE L'ESCAUT, na gezegd te hebben dat de Rechterzijde ge handeld heeft onder den invloed der onbe stendige en vaderlandslievende edelen, voegt erbij dat de Kathol ij ke Partij behoef te heeft aan kalmte en stilte na de schok kingen die zij komt te onderstaan. Uit de GAZETTE DU CENTRE Het invoeren der evenredige Vertegenwoordi ging lijdt geenon ftvijfel meer reeds van over twee" maanden hebben wij in onze omgeving geen enkel Katholieke of con servatief ontmoet die het stelsel vijandig scheen en zoo is het in de omliggende ar- in de handen der soldaten gevangen» Meisje zegde Wilfried, in de taal des vaderlands, die de Kruisvaarders niet ken den, meisje, bevindt Vader zich werkelijk in den burcht Gij moogt alles weten, beste Wilfried antwoordde de christene want gij zijt edel moedig en zult hem, o ik ben er zeker van het leven redden. Nog deze nacht wil ik u tot. hem brengen.... Heb dus medelijden met uwe oude vrienden.... Denk. Wilfried dat gij ook een vader hebt, die.... Mijn ader zuchtte de jongeling. Mijne moeder ze leven dus nog, christene! Ze leven, Kapitein hij mijn vaarwel lie o ik hun over liet verlies van den zoon getroost en moed in het hart gestort.Ach wat weenden zij hitter, maar zij hopen zij hopen Wilfried, op het wederzien... Zeg beste vriend, gij zult terugkeeren, niet waar Ja, beste Maria terugkeeren, maar niet alleen Wat bedoeld ge Als ik weerkeer, vertrek ik niet zon der u... En de toestemming mijns vaders rondissementcn. De GAZETTE I)E LIÈGE schrijfl .- De stemming van Maandag is voorM. Beo: - naerteen ware zegepraal. Men zal nooit kunnen zeggen dat de crisis eene samen- zweering geweest is wij zijn tevreden over dén uitslag. De BIEN PUBLIC brengt hulde aan de gelukkige tussclieukomst van M. Lam mens. Jlij sluit als volgtliet, gouverne ment heeft maandag niet alleen zijne vrij heid herwonnen, maar het heeft teveiu. ontvangen een schitterende blijk van ver trouwen die zijne macht vergroot en waar op hij het recht, heeft zich te steunen om liet zwaar werk der herziening tot een goed einde te brengen. De CHRONIQUE denkt dat de minis ter van Financiën gedraaid i.s. Do GAZETTE drukt hare meening uit in de volgende bewoordingen: Do liberale partij had niets te winnen in eene kabi- netsveraudering. M.Beernaert is dus we der opgevischt. liet zijn wij niet die er ons zullen over beklagen Do zaken wel onderzocht, kunnen de liberalen niets winnen dan met de behou; ding van den statu quo. De COURRIER DE BRUXELLES is niet voldaan elk verwachtte zich daaraan van na het oogenblik dat hij den brief van M. Woeste had op genomen. De vcreeni- ging der rechterzijde, zegt hetblad, hel dert onzen toestand niet veel op. De po gingen om den hinderpaal te doen verdwij nen, zijn slechts verdaagd. De meerder heid heeft M. Beernaert ontslagen van zij ne verbintenissen; zij aanvaard dat de kwestie naar de Kamers gebracht wordo, maar het is heel zeker vastgesteld dat liet debat vrij bleef van beide zijden. t Alhier is maandag nacht godvruchtig in den Heer ontslapen, Mejuffer MARIA ANTONIA DE BIEVRE, geboren te Aalst, den 5 November 1809. sedert $0 jaren Lid der Congregatie van O. L. Vrouw. De achtbare Overledene leidde een stille, doorzaaid met goede werken levensloop. !R,_ I. JP. Ik zal hem weten te o ver winnen. Ach riendin, gij weet niet wat alplanuen, wat, al grootsche ontwerpen ik in het hoofd heb Ongelukkige, hij zal weigeren --Zijn leven is iu mijne handen: in dien hij weigert, ik zal toestemmen in In wat In zijnen dood Ach neen. spreek zoo'niet, Kapi tein hem dooden Maar dit is onmogelijk niet waar Het moet Maria, het moet eu nog een wijl bleef hij haar met fonkelenden blik aanstaren dan wendde hij zich tot de soldaten en hernam Volgt,mij allen Allen verlieten de zaal en begaven zich naar de keukens. De avond viel. De soldaten van Christus waren afgemat eu vermoeid iu een ver- kwikkenden slaap gedompeld. Het sloeg middernacht op deoudo toren klokI)o zwarte schaduwe van den veld overste bewoog zich in eene der breede gangen van het oude burchtslot aan he

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1