DIRK MARTENS VERGADERING Kunstnieuws. Een en ander. Einde der ministrieele krisis Korte Levensschets WERKMANSBOND. In bel hutol vau liavenstein, te Brussel, is thans, door het Oudheidkundig Genoot schap ceno tentoonstelling van ouden kant ingericht, die voor doel heeft de vroeger zoo hoog geschatte kantnijverheid m ons land herop te beuren. Dank aan zijne ieverige pogingen, heeft het genootschap 1200 stuks kant weten te vereenigen, uit aile landen, allen om ter prachtigst. Ver scheidene kerken, zooals de kathedraal van Antwerpen en de St-Quentmuskerk van Hasselt, nemen deel aan de tentoon stelling. De tentoongestelde modellen leveren niet alleen grootbelang op voor de man nen van het vak, en liet is dan ook te ho pen dat die prachtige tentoonstelling duur zame vruchten zal opleveren voor onze kantnij verheid. De koning, dc koningin, princes Cle mentine, de graaf en de graymc van Vlaanderen en hunne dochters zullen dins dag ten 2 ure, de tentoonstelling van kant in het hotel liavenstein bezoeken. Ton 3 ure zal de koning oen bezoek brengen m de tentoonstelling van vogelteelt, in net voorloopig feestpaleis der Lebeaustraat. M. Van Wambeke, Burgermeester onzer Stad, kondigde dijnsdag in de Kamers at dat hij vrijdag eene ondervraging zal doen over den toestand der statie van Aalst. Twee compagnies sedentairen, eene cor rectie en eene tuchtcompagnie zullen afge schaft worden doch men zal daarentegen een nieuw bataljon grenadiers inrichten. l)e studentenkringen der al te vrije Hoogesehool van Brussel hebben zaterdag namiddag eene vergadering gehouden en het volgende dagorde gestemd is Het komiteit van de studendentkrm gen der vrije Hoogschool van Brussel aan geene enkele overheid het rechterkonnend om hun te verbieden te denken wat hun belieft en te verklaren wat zij denken, be kreunt zich niet om de bedreigingen van den bestuurder-opziener. Lieve mannekens, lie? die jonge vrijden kers Maar of ze studeeren, dat is eene andere zaak. Het tijdstip der lotingen is gekomen. Het' ware gelukkig dat zij konden atioopen zonder dronkenschap en de daaruitvoort- komende vechtpartijen. Voor het uur dei- loting drinkt men om zich moed te geven, daarna uit vreugde of verdriet. En waartoe leidt dat? Dat men zijn verstand m den drank verliest en men zich overgeeft aan baldadigheden, waarvoor men zich anders zou schamen. Vroeger verwittigden de inspecteurs- generaals der burgerwacht hunne komst 6 maanden op voorhand. De korpsoversten hadden clan al den tijd hunne manschap pen voor te bereiden. Gardecivikken, opgepast! Generaal 1 on tus zal het zoo niet doen en, zonder ie mand te verwittigen, op eenen zondag als eene bom op uw lijf komen gevallen. Gar de a vól Zekere P. D. C. stelt in Vooruit aan de socialisten voor, den 1" mei te vieren door het geven van krentenkoeken. Hij versect echter te zeggen wie die krentenkoek* zal geven. Zal de bakkerij van Voortui er misschien gratis uitdeelen? De vergaderingen, maandag morgond door de rechterzij vanKamer euSen t at go- houden, heeft con einde gesteld aan de miuisterieele krisis. De zitting werd kort na 10 ure geopend. De volksvertegenwoordigers en senateurs waren in groot getal opgekomen. Al de ministers waren aanwezig, behalve gene raal Brassine. De katholieke drukpers had gevraagd om de zitting hij te wonen, doch werd niet toegelaten. Na eenige woorden van M.Beernaert ont wikkelde M. Lammens een voorstel, strek kende om aan elkeen zijne volle vrijheid weer te geven, zonder voorafgaandelijke verbintenis, de kwestie der evenredige vertegenwoordiging in de Kamers te be spreken. Vooraleer lezing te geven van zijn voor stel, verklaarde hij dat het eene katholie ke vergadering paste, op het ©ogenblik van eene beslissing te nemen van het hoo gste gewicht voor het. land, den bijstand van den H. Geest te aanroepen. Zij zou daarin het voorbeeld volgen van het eu- gelsch Parlement dat door een gebed Gods zegen over zijne werkzaamheden inroept. M. Lammens las daarop dc eerste verzen van den Veui Creator. Zijne aanspraak werd geestdriftig toegejuicht. M. Beernaert verklaarde dat hij een anders vrijheid eerbiedigt, doch ook zijne eigene vrijheid niet wil vervreemden. Hij zal de evenredige vertegenwoordiging blij ven verdedigen. M. Schollacrt vroeg dat M. Beernaert de kabinetskwestie niet zou stellen in de Kamer. Dat voorstel verklaarde M. Beernaert niet te kunnen aauveerden hij sluit zich echter aan bij het voorstel-Lammens. MM. Liebaerten Coremans ondersteun den de vraag van M. Schollacrt. Zij ver zochten M. Beernaert aan het bewind te blijven, zelfs indien de Kamers de evenre dige vertegenwoordiging verwierpen. MM. Nothomb, Drion en Eeman waren van gedacht dat M. Beernaert zulke ver biutenis niet kon aangaan. n Laat ons dan liever de zaak uitstellen merkte M. Helleputte aan laten wij aan de toekomstige Kamers de zorg over om de kwestie op te lossen. MM.Ligy en de hertog d'Ursel verklaar den zich tegen alle uitstel. M. Woeste zegde dat hij ten gunste vau het voorstel Lammens zal stemmen, maar voegde hij erbij, het zal dan eene kwestie van eer zijn voor allen, geen bedreigingen te doen of geen drukking uit te oefenenen. M. Beernaert protesteerde tegen die taal. Hij kan de verbintenis niet aangaan, de kwestie van vertrouwen in geen geval te stellen. Hij wil de vrijheid voor allen. M. Woeste antwoordde dat hij geen be velen aan M. Beernaert te geven had. M. Schollaert trok zijn voorstel in, en het dagorde van M. Lammens werd aan genomen met 84 stemmen tegen 25 en 11 onthoudingen (waaronders vier ministers) Die stemming, welke een einde stelt aan de ministrieelèkrisis, werd toegejuicht en M. Beernaert geluk gewenscht. De zit ting werd ten 12 1/2 ure geheven. Ten 1 l/l ure zijn de graal d'Oultremont grootmaarschalk van 't hof en de graat de Borcligracve, bijzondere secretaris des konings, naar het ministerie van financies gekomen. De koning had in het palcis de outknooping der krisis algewacht. De zaken zijn dus teruggebracht m den staat waarin zij zich bevonden over eeni ge weken. De kwestie der evenredige ver tegenwoordiging zal in vrijheid in de Ka mers besproken wrorden, en de leden dei- rechterzij zullen ze naar beliefte mogen verdedigen of bestrijden, terwijl het minis terie ook zijne volle vrijheid van handelen behoudt. uiteinde stond de indrukwekkende gestalte van de dochter des Saraseensche hooid- man. Volg mij, vriend, fluisterde zij. Beiden traden hand in hand zwijgend voort- zij daalden eenen kronkelenden trapaf. Daar beneden gekomen zijnde, gingen zij gebogen onder de lage gewelven eenige meters voort, tot dat men eene kleine deur ontwaarde. Maria onsloot de zware ijzeren deur, zeggende Heer overste, hier is vader. De jongeling keek verbaasd rond, doch zag niets dan eene alkooi uit gebakken steen samengesteld liet meisje klopte in de alkoof met een enkelen slag den vloer open, vatteWilfried bij den arm en bracht hem over eene ope ning waarin zich de treden van een steenen trap vertoonden. Wordt voortgezet. VAN Vervolg. En toch, niettegenstaande dit alles, werd de begaafde kunstenaar niet rijk. Meer maals had hij groote moeite om voor hem en zijn gezin het noodige te winnen. rij lier, maar innig bedroefd was hij genood zaakt dc Leuvensche bevolking een om zendbrief te sturen, waarin hij, jammer lijk zijn beklag doende, de poorters bad bij hem te komen koopen. Ziehier een uit treksel van dien brief: u Dierk Martens van Aelst,, den wel- willenden Lezer, Heil enz. Een u schrijver zoekt door zijne lezers te worden bewonderd; ik zoek voor mijne boeken koopers te vinden. u Andere verrijken zich met slechte werken te prenten en ik, die slechts de goede voortbreng, heb groote moeite om mijne familie te onder- u houden', ofschoon ik met de uiterste gespaarzaamheid te werk ga. Ik deins voor geene mededinging terug, u zoo men den eerepalm slechts hem toereike, die de beste en nauwkeu- rigste werken zal uitgegeven heb- heil. n Tot slot zegt hijKoop dan, en gij zult den eenen en den an- u deren bevoordeeligen. Vaarwel. Wanneer men zich tot dergelijke mid dels gedwongen ziet, is welstand en weel de geheel onbekend. En nochtans de be roemde Erasmus bekende altijd en overal dat Martens onder alle opzichten een waardig man was die zijn Vaderland de grootste diensten bewees. Marten Dorp verzekert dat den Aalstenaar met den H. Hieronymus, die groote Taalgeleerde, mocht gelijk gesteld worden, Diederik Hartens was, als meusch te beoordeelen, een echte Vlaming, eerlijk, getrouw aan 't Geloof zijner Voorvaderen en recht voor de vuist; taaien onver schrokken, edelmoedig en dienstwillig; kloek en onvermoeibaar aan den arbeid vermakelijk en lustige gezel op het leest; koppig en hardnekkig in zijne onderne mingen, zijnen arbeid wel willende betaald zien, tier van Aalstenaar te zijn, in één woord Vlaming van den echten stempel. (A. F. Van Isegevi. Bibliographiede Thier ry Martens, p. 120). Zooals wij schreven, was Dirk soms een vermakelijke gast; inderdaad, hij staat bekend als een goed Zoon onzer streken zoo rijk aan hop, en als een gezworen vriend van het edele druivensap. In 1517 bestond zijn drukkersmerk uit eeu dubbe len anker, met de woorden: In vino Veri tas. {in de wijn schuilt de waarheid). Soms bezigde hij eene hebreeuwsche spreuk, nagenoeg op deze woorden neerkomende Mei of zonder kan ben ik een werkzaam man. Hel laatste bekende boekwerk van hem gedrukt, verscheen in 1529. Zijn tot heden toe bekende uitgaven beloopen tot omtrent de tweehonderd, en veel,zeer veel, moet er van zijnen kunstarbeid verloren ge gaan zijn.' Brussel en Gent toonen nog eeu deel zijner bijzonderste werken. Martens gal'van de pen van Erasmus ruim vijftig boekdeelen uit. Onder zijne kunst juweelen blinkt vooral zijn Homerus, uit. Van krachten uitgeput en eene welver diende rust zoekende, is het stellig geble ken dat de vergrijsde Drukker in 1(529 Leuven verliet en, gade en kinderen ver loren hebbende, naar Aalst, naar zijne doopvont,, zijne wieg en leerschool terug kwam en zijne intrek nam bij de Wilhe- mieten bij welke bij als kind het latiju ge leerd had. Hij overleed orden 28 Mei 1534 en wierd ter aarde besteld bij den ingang van de Kloosterkerk, alwaar men hem eenen graf steen oprichte, niet ditopsehritt Hier leit begraven DIERICK MARTENS, d'eerste letterdruekere van Duitseh- lant. Vrankerijke, ende deze Nederlan den. Hij sterf A" XV" XXXIIII, den XXVIII dach in Maie. Deze fraai versierde zerksteen, werd na afbraak van Klooster en kerk, ten jare 1784 door de zorgen van het stadsbestuur in de hoofdkerk tegen den wand der Kapel toegewijd aan het H. Hart van Jesus, ge- plaats, waar hij zich nog bevindt. Het was de heer Doktor Meert, lid van het gemeen tebestuur, die bijzonder ijverde om aan Martens die hulde te bevorderen. Toen Erasmus van Rotterdam de dood van zijnen ouden en trouwen vriend ver nam, zond hij van Zwitserland een giat- schrift, dat de Wilhemieten op het ko per graveerden, bij wie het lange jaren aan de muur hunner kerk heeft gehangen. De woorden zijn oprecht schoon en treilen eiken Aalstenaar tot in het diepste der ziel in de latijnsche taal opgesteld, luidde het in het vlaamscli Zoon van deze oude Stad, rust ik, waar 'k ben geboren, Dirk was mijn naam en 'k heette een prenteruitverkoren. Vóór mij stier! vriend en broêr, ook kind en echtge noot Maar 'k mocht ruim tachtig jaar mij houden van de dood. Mijn anker blijft na mij, van 't jong geslacht bemind wees nu, o Heer en God, een anker voor uw kind. Barland zegt nog van Martens dat hij zijne geboortestad voor eeuwig heeft be roemd gemaakt, en wij terecht fier mogen zijn Stadsgenoten te wezen van hem die zich nevens eenSTEVIN stout mag oprich ten. (Het vervolg de naaste week). VAN DEN Anti-socialistischen De opkomst onzer Anti-Socialistische Werklieden kon nog al schikken. M. Edward Keymolen, ondervoorzitter opende in de naam van den voorzitter de vergadering, die om reden van de Feest der Pompiers, belet was aanwezig te zijn hij gaf het woord aan den heer Hendrik Van de Velde, schrijver. Deze gaf eerst lezing van de volgende brieven, ons ingezonden den dag der kie zing voor den Werkrechters-Raad: Antwerpen, 18 December 1893. Bravo mannen! der Katholieke Volkspartij! uwe Antwerp- sche Confraters van Vrede zien met de grootste vreugde dat gij de ordevlag stevig houdt. Hoog de harten P. BACKX. Brussel, 18® December 1893. Aan de Hoeren Voorzitter en leden van den Anti-Socialistische Werk mansbond van Aalst. Beste Vrienden, Heil Heil Heil De leden van het Werkmanshuis van Brussel brengen hulde aan hunne wakkere vrienden van Aalst, hij hunnen schitterenden uitslag vau zou- dagj.l. Moed vrienden wij zullen ons best doen om uwe goede voorbeelden in Brus sel, te doen zegepralen. Hip Hip Hoera Leve ous duurbare Vlaauderen. Uwe goede vrienden De Voorzitter, De Schrijver, K. Mousset. J. Verbist. Daarna gaf hij verslag over de inkom sten en de uitgaven gedurende het jaar 1892. Het afgeloopen jaar geeft ons een totale boni van meer dan 900 franken, waarvan GOOfr. in obligatiën; hij deed ver volgens eene aanspraak, waarin hij wees op de veelvuldige diensten welke den Werkliedenhoiid sedert zijn ontstaan tot stand bracht en wat al goeds hij in het toe komende nog zou bewerkstelligen. Uit die weldoordachte redevoering knippen wij het volgende, welgepaste be- merkingske Sommige zoogezegde Volksvrienden verwijten ons, Anti-Socia listen, dat wij niets deden voor 't Volk maar wij stellen hun slechts deze vraag Wat deden zij voor den Werkenden Man Waar zijn hunne werkingen, waarmêc zij zoo hoog op loopen Wat brachten zij tot stand? Mij dunkt, dat men, alvorens eeu anders werkeu te beknibbelen, moet doen zien dat de zijne beter en doeltreffen der zijn dan de onze Vervolgens nam vriend Alex. Van de Vel de het woord. Hij beg'on met op hartelijke wijze de Anti-Socialisten een zalig en ge- lekkig NIEUWJAAR te wenschen dit wil zeggen voor een werkman eeu jaar van vermeedering van loon, eeu jaar van ver betering en voorspoed in zijnen staud. De oud voorzitter van den Bond raakte even de aanstaande Kiezingen voor Ge meenteraad en Kamer aan hij stelde vast hoe nuttig en noodzakelijk het is dat Werklieden in verschillige Raden eene plaats innemen. Ten slotte wekte hij alle aanwezigen op, om tegen de naaste Ver gadering elk één man mee te brengen, op dat, wanneer wij met Vastenavond, naar de kerk onze jaarlijksche Mis gaan liooren de Aalstersche Bevolking zeggen zou Wel, zijn dat nu de Anti-Sociali»- ten?... Dat en is nu geen korporaal met tien soldaten meer, maar een LEGER met majoor, officieren en brigadiers! In één woord opdat de Burgerij zou bekennen: Inderdaad, dat volk zal in het kort zijn recht doen gelden, want het bezit al de vereischte hoedanigheden om zich in het openbaar voor te stellen en zijn Recht te doeu eerbiedigen. De Vergadering sloot onder grooten geestdrift. Veertig nieuwe Leden werden opge schreven. Wilt gij voor uw drukwerk in volle ver trouwen gediend zijn, wendt u dan tot de drukkerij der Gazette van Aelst.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2