Zondag 4 Februari 1894. 5 centiemen per nummer. Is"1 Jaar N° 17. Politiek Overzicht. Willem II en Bismarck DE KAMER. De Senaat. Wat eenieder bezit. i%ec 8pe. JVec Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,o0 s jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UITGEVER PETRUS VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT. N° 32, AELST. ANNONCENPKIJS Per drukregel 10 centiemenRcklamcn, fr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Zondag 4 Februari 1894. FRANKRIJK. In de Kamer heeft de republikoinsche afgevaardigde Clovis Hugues zijne ondervraging over de klop jacht op de anarchisten voortgezet. Zulks gaf aanleiding tot een hevig debat. Een so cialistisch algevaardigde, Thrivier, roept: Leve i>e Commune! Thrivier moet oo- genblikkelijk de zaal verlaten en wordt gestraft om voor 2 maanden uit de Kamer te blijven. Zijn uitroep zal hem op een (Viizendtal frs. te staan konten. De regeering heeft aangekondigd dat zij in de Kamer een wetsontwerp gaat neerleggen, waardoor de invoerrechten op het graan zullen gesteld worden op 5 fr., en dc rechten k op het meel in verhouding verhoogd, ENGELAND. Men verzekert dat mi nister Gladstone zijn ontslag zal geven, ten deele om persoonlijke redens, ten dee- le omdat de Lordskamer zijn ontwerp van Home Rule verworpen heeft. ITALIE-keqt en ci0. Qrispi acht het noodzakelijk dat de bestaande belastingen verhoogd worden en haar invordering beter geregeld en verzekerd. Hij heeft het. voor nemen, een nieuwe wet op den handel ter Beurze in te dienen, door welke de ultimo speculation ten nadeële van 's lauds kre diet bemoeilijkt zullen worden. Op de vraag of Italië duurzaam de verplichtigen zou nakomen, uit zijn staatsschulden voort vloeiend, antwoordde Crispi op levendigen toon n Zoolang fatsoenlijke lieden Italiën regeeren, zullen alle aangegane verplich tingen stipt worden nagekomen. BRAZILIË. UitRio-de-Janeirowordt gemeld dat een geschil is uitgebroken tus- schen admiraal de Gama, een der aanlei- ders van den oproer, en liet eskader der Vereenigde Staten. De admiraaal de Gama liet op de amerikaansche oorlogschepen schieten, deze antwoordden, en versloe gen den oproerden generaal, die verplicht was zich over te geven. -(o)- VI. 15 Nauwelijks was den opkomenden dage raad aan de kimme gerezen, toen de krijgslieden van Wilfried gewekt werden door de buitengewone bedrijvigheid welke aan den voet des burchts heerschtte. Men kwam haastig toegeloopen en wie schetst de verbazing der Kruisvaarders, wanneer zij zagen wat aan den wal der breede grachten plaats greep? Daar stond de ou de Sarazeen, Maria 's vader, aan het hoofd eener aanzienlijke schaar turken, die langs alle zijden de steile muren poogden te beklimmen. Hadden de kristene soldaten geweten dat hun hoofdman den Muzelman losgela ten had, voorzeker zou hij het met den dood bekocht hebben. Pas had deze het gebeurde bemerkt of het bloed stroomde hem kokend naar het hoofdhij was woedend van gramschap en BULGARIE. Prins Ferdinand heeft zijnen pasgeboren zoon benoemd tot rid der van het Militaire Orde enoveistevan het 4® regiment voetvolk, van het 4e regi ment cavalerie en van een regiment artil lerie. Dat is wat gauw! Het staat vastbeiden zijn verzoend. doch nu wordt verteld dat die verzoening het werk is van den koning van Saksen. Deze zou erkend hebben dat de politiek van het Drieverbond en de steeds toene mende bewapingen onvermijdelijk Duitsch- land, Oostenrijk en Italië tot den onder gang zullen brengen. Om echter daaraan een einde te stellen is het noodig weer met Rusland vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen. Duitschland zal dus de eerste stappen voor eene toenadering tot Rusland doen. Indien de czaar ze verwerpt, zou Duitsch land den oorlog wagen om uit zijnen tegen- woord igen toestand, die onhoudbaar ge worden is, te geraken. In geval van oor log, zal de koning van Saksen het opper bevel voeren over het duitsch leger. Brussel, 30Jannnri. M. Du franc geeft lezing van zijn voor stel, om voortaan de Kamerzitting te hou den van 2 tot 5 ure. Dit voorstel wordt in aanmerking ge nomen. M. de Burlet legt een wetsontwerp neêr strekkende om de optie aan vreemde bur gers gemakkelijk te maken. De Kamer herneemt de bespreking der kieswet, titel II, betreffende de fiscale bij dragen, in zake personeele belastingen. M. de voorzitter geeft leziug van het ont werp. 15 leden zijn slechts aanwezig. Ten 12 ure 35 wordt titel II aangeno men men begint titel III (kiezerslijsten). M. Meeusdoet opmerken bij art. 57. Men zegt dat van 1 october tot 30 no vember het college van burgemeester en schepenen zal overgaan tot de herziening der kiezerslijsten. Deze inrichting is slecht en zal onguns- als'razend vloog hij bij zijne verloofde. Maria wal hebben wij gedaan huil de hij, en wanhopig sloeg hij zich het hoofd tegen den muur ten plette. AchWilfriedW ilfried beschul digd mij niet... wij zijn immers onschuldig aan hetgene er komt te gebeuren De maagd wilde verder spreken doch zij barstte in snikken los en zeeg aan zijne kniën. De jongeling, als betreurde hij zijnen onstuimigen uitval, poogde haar gerust te stellen hij nam haar bij de hand en lei- de haar buiten het bereik des vijands. Op den hoogen muur, daar waar de Kruisvaarders moedeloos bijeengeschaard stonden, dacht men dat het laatste uur voor hun geslagen was zij waren een man tegen honderd De strijd nam aanvang den aanval was verschrikkelijk en men wilde zich overge ven Toen de jonge bevelhebber dit hoorde, ontstak hij in eene hevige gramschap en dreigde zoo vreeselijk, dat al die nog een woord van overgaaf in den mond hield het bloed in de aderen stolde van schrik. Overwinnen of sterven! huilde hij, wie tig werken, omdat, onder ander, de ge- meenteraadsheeren dikwijls kooplieden zijn, die al hunnen tijd noodig hebben en vervolgens, omdat er dan meestendeels maar ééne politieke gezindheid is om over de betwistingen te oordeclen. Spreker betreurt dat zijn amendement niet werd aangenomen, dat eene bijzonde re rechtspleging inricht voor de betwistin gen. Ik hen overtuigd dat men van het ont wei der commissie zal afzien, wanneer men de fouten ervan zal hebben erkend. M. Ligy verdedigt het ontwerp der com missie. o De Senaat heeft zaterdag eene korte zitting gehouden om de muntconvencio met Frankrijk, Griekenland en de verlen ging der vreemdelingenwet te stemmen. Na een paar ordemoties, eene over eene kantonverdeeling en eene andere over een wetsontwerp op de onderlinge bijstands maatschappijen, is de Senaat tot 14 Fe bruari uiteengegaan. Wij lazen deze week eene bladzijde van den beroemden russischen schrijver Léon Tolstoï, die wij belang wekkend genoeg vinden om ze de Lezers der Gazette van Aelst meê te deelen. Hier is zij Een ontevreden man klaagde en mor de tegen God zonder ophouden. De goe de God, zegde hij, overlaadt anderen met rijkdommen, terwijl ik niets bezit dan ar moede en gebrek... Hoe zal ik door de wereld geraken bijaldien mij niemand ter hulp komt? Een ouderling die deze woorden hoorde, zegde hem Zijt gij wel werkelijk zoo arm, vriend, dan gij het meent Heeft God u dan niet de Jeugd en de Gezondheid geschonken Ik zeg niet neen ik mag mij beroe men op Jeugd en Kracht. De grijsaard nam alsdan de rechterhand van den man en hernam anders denkt is een lafaard, een verrader De Kruisvaders ontstaken wederin vuuf en als uit een mond klonk het Overwinnen of sterven De toorn van Wilfried was zoo heftig, de macht zoo sterk, dat bij eiken slag die hij deed, een vijand trof die dood neerviel en in de grachten tuimelde zijne gezellen door zijn voorbeeld aangewakkerd, deden wonderen van dapperheid. Ziedaar onze wraak kreet Wilfried, en weder hakte en kliefde hij met het zwa re zwaard in den opklimmenden vijand. Moed, Kristene Helden Tot den laatsten ademtocht blijven wij u getrouw, Kapitein Zoo is het wel, maunen, edoch moed en dapperheid zullen hier weldra te kort schieten beproeven wijwijl het nog tijd is, andere middels. Hij beval een deel zijner manschappen verder op den muur te stijgen, om de stoe- nen, welke er niet noodig waren, nit te breken, steenen welke bij iederen nieuwen aanval de opklimmers moesten verplette ren. Een ander gedeelte plaatste hij op de binnenplaats des burchts, liet koperen ke tels aanbrengen, er vuur onder steken en Zoudt. gij u deze hand voor honderd roebels willen laten afkappen? Neen, dat wil ik in 't geheel niet. En de linkerhand Deze evenmin En zoudt gij er in toestemmen voor tien duizend roebels blind tc worden God beware mij daarvan"! Ik zou nog geen enkel mijner oogon willen missen al was het voor 't tiendubbel dezer som Ziet ge nu mijn vriend, voegde de ouderling erbij, z et ge nu hoe rijk gij aijt En niettemin gij beklaagt u, mort en staal tegen den goeden God op Hoe waar is het! God begaafde ons met; tal van grootc schatten. Maar wij willen de grootste. De grootste? neen andere want do grootste, de grootste gaven der natuur bezitten wij allen en ik geloof dat de werkmansklas ze overvloediger nog en volmaakter bezit dan de rijken. Bemerken wat men reeds geniet; de oogen niet rechts en links slaan om tcze; genIk zal er waarschijnlijk een dag ko men ben ik het niet, dan zullen het mij ne zonen zijn. Heerschzucht die wettig en redelijk is, wanneer zij voor uitwerking heeft de werkman te ondersteunen en hem aan de Maatschappij behoorlijk een plaats in te winnen. Nooit hoeft de Samenleving zoo groote plaatsruimte gemaakt aan de nieuwe opkomelingen dan hedendaags*h. Ziedaar de ware wijsbegeerte. Deze die zich beklaagt over zijnen stand in het werkelijk leven, heeft veel betrek met iemand die mort en knort over zijne gezondheid. In het een of in het ander ge val moet men trachten den geneesheer of zoowel het fortuin te doen knmon, door'tis gelijk welke middelen maar, eilaas, hoe- vele menschelijke kwalen zyu en blijven zonder hulp en zalving! Oud zijn, is het geene onverdiende ellen de die zonder genezing is Zwakke lidma ten of gebroken arinen of beenen hebben, wat doen Ik durf niet zeggen Er afstand van doen dit woord is uit de mode geraakt. Maar wat aangevangen dan? Zich ophan gen Zich verslikken Dit is, vriend Lezer, de socialistische oplossing dezer vraag. ze vullen met olijfolie, waarvan talrijke vaten in de ruime kelders voor handen waren met dit alvernielend vocht zou men op de hoeken der muren gieten. Een derde deel moest zich gewapend houden met de bogen, welke de turken hun op het kasteel gelaten hadden. Zoo was dit vroeger zoo machtig en schoone leger in kleine deelen geplaatst en werkstellig gemaakt. Wilfried zelf nam plaats op den hoog- sten toren des ka steels, van waar hij door janus '.v.- ntii'wt.1.5, rr*u rtrtctl Hij UUUl een schietgat de beweging des vijands kon gadeslaan. Wijl hij nog eenige bevelen gaf hernamen de Muzelmannen hunnen aan val. De kristenen hadden reeds voortreffelijk met hunne breekijzers gewerkt en warén dus voorzien van een goed getal zware stukken steen, Men liet den vijand op oouige schreden afstand den muur naderen; toen gaf de overste het teeken tot den aanval. I )e steenen vlogen met geweld in het ruim en kwamen op de Sarazen^n terecht die huilend van pijn neèrvielen; de pijlen vlogen in alle richtingen snorkend door de lucht. Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1