Een en ander. Kunstnieuws. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING. Rechtbanken. V erschillend JN ieuws. Generaal dXIultremeut, opperbevelhch- ber der burgerwacht van Brussel, heeft, besloten de oefeningen te doen plaats heb ben in april, mei, september on October, ten einde den zomer vrij te laten. Hij heeft ook verzocht de burgerwachten zeoveel mogelijk te doen bijeenkomen nabij de plaats'waar de oefeningen moeten geschie den,ten einde alle nuttelooze optochten te vermijden. Men weet dat er spraak is de spoorweg- kaartjes niet meer in papier te maken, maar in aluminium, daar dit metaal niet meer kost dan karton en natuurlijk wel langer duurt. In 1853 kostte het, alumi nium 1000 lrank den kilo in 1858 nog 112 fr. en 50 fr. in 1888. 1889 viel dc weerde op 44 fr. en in 1820 op 40 fr. den kilo. In 1891 was zij aan 11 fr. in 1892 aan 8 fr.. in 1893 aan 5 fr. eu een Duitscher neeft nu een middel uitgevonden om aluminium te maken aan 55 centiemen den kilo. Een feit dat, voorzeker mag aangestipt worden. Verleden week werd door de maat schappij Antverpia verzekerd zekere .loan. Coppens, geboren den 26 septeml>er 1792 dus meer dan 101 jaar oud. Een niet onaardig blad, L' Intermé diaire des Chercheurs, geeft in zijn laatste nummer eene studie over 't woord Estaminet. Dit woordje zou eerst zijn oor sprong hebben gevonden in Vlaanderen bij de opkomst der bierhuizen. Wanneer afge matte reizigers langs den weg een bierhuis voorbij moesten, kwam de waard op den drempel staan en riep den rei/enden toe: Sta Mijnheer. Wat beduiden wilde Stap in, hier vindt ge lekker bier en spijs. Zachtjes aan geraakte het woord in de mode', meu riep het alle doorgangers toe en welhaast werd het in groote letters ho ven de deur geschilderd. Men zegde dus wanneer men naar 't bierhuis ging. Laat ons naar het, Sta menheer, gaan. Een oi andere fransche reiziger zal dit overgezet hebben in staminet of estaminet. Goede tijding. In de laatste zitting van de Senaat heeft minister Beeruacrt ons genist gesteld omtrent den datum vau de kiezing. Vele personen meenden dat de algemeene kiezingen nog wel een jaar zou den uitgesteld geworden zijn. Minister Beernaert heeft verklaard, dat de kiezing wel inderdaad dit iaar, dat is in October aanstaande, zal plaats hebben. Wilt gij voor uw drukwerk in volle ver trouwen gediend zijn, wendt u dan tot de drukkerij der Gazette van Aelst. DE VRIJE HOOGESCHOOL VAN BRUSSEL. Er was sedert eenigen tijd eene hevige botsing ontstaan tusschen den hoogeren raad der Hoogeschool en de studenten. Deze laat sten eischten dat de fransche proffessor Reclus, wiens anarchistische denkbeelden gekend zijn, zijnen leergang zou geven, iets watdebesUiuraad volstrekt weigerde. Meeting op meeting werd gehouden. De volgende depeche tot aan tot, hoe verre de gemoederen opgewonden zijn. Brussel, 30 jan. 3 ure. Ten gevolge der incidenten van de laat ste dagen, hebben eenige studenten geweld gepleegd tegen den persoon van den pro rector, M. Van der Kindere. M. Van der Kindere werd aangerand door eene groep studenten, en rechts en links gestooten. Indien enkelen niet voor hem partij ge trokken hadden, zou men hem aan stukken hebben getrokken. De pro-rector heeft op staande voet al de deuren doen sluiten. De leergangen zijn allen opgeschorst. De studenten hebben eene groote en eene kleine trom genomen, op eenen staak eene plakkaart met de woorden Zonder Werk n vastgemaakt, en zijn aldus in stoet door de stad getrokken. Zij begaven zich naar de meeting in de Cour des Bruxelles. De policie bewaakt de Hoogeschool. WERELDTENTOONSTELLING VAN 1894 Volgens dc Chronique zal het groote huis De Naeyer, te Willebroeck, een prachtig kompartiment oprichten in de toekomsti ge Wereldtentoonstelling. Hetzal opgericht worden den aard van hetwelk te Parijs zoo veel bewondering verwekte. Men heeft uitgestrooid dat. de befaamde rue du Caire te Antwerpen zal al de voor gaande in rijkdom en pracht overtreffen. t Alhier is zaterdag godvruchtig in don Heer ontslapen. Mevrouw Weduwe STERCK, geboren Doro thea Van Caüter, geboren te Hofsta- de den 10 Januari 1818; moedor vau de Eerw. Heeren Gustaaf Stebck, onderpastoor in onze stad, Joseph en Camiel Sterck, bestuurdei's der hos pitalen van Temsche en Oudenaarde. De plechtige Lijkdienst heeft dijns- dag in de St. Martenskerk plaats ge had; de Begrafenis denzelfden dag te Hofstade, alwaar woensdag, onder grooten volkstoeloop, een tweede dienst gecelebreerd is. Wij nemen innig deel in den diepen rouw der alomgeachte Familie en zul len de deugdzpme Vrouw, de voorbeel dige Moeder in onze gebeden niet ver geten. R. I. P. Luik. Vele Luikenaars zijn Ambroi- se Thomas bij zijne aankomst gaan groe ten. Zondag nammiddag heeft Ambroisc Tho mas in het Conservatorium eene uitvoering van werken van oude meesters bijgewoond. Zijne intrede werd met trompetgeschal be groet. De lieer Radoux heeft, hem verwel komd en eenen prachtigen gouden palmtak aangeboden. De betooging, welke om 7 ure in den schouwburgplaats had, was indrukwek kend op den eeretrap stonden de vaan dels der luiksche maatschappijen de maestro begaf zich naar den foyer, waai de lieer Neujean, volksvertegenwoordiger, voorzitter der Légia, eene merkwaardige redevoering hield de fransche toondichter was zeer getroffen en omhelsde den heer Neujean. Nastapels kronen, bloemtuilen, palmtakken ontvangen te hébben, is de meester in de schouwburgzaal getreden. Op dit oogenblik beeft de Légia, optooneel de Marseillaise gezongen, weike gebisseerd werd. De geestdrift was buitengewoon. De honderdste opvoering van Hamlet is eene echte kunstgebeurtenis geweest. LIEFDADIGHEIDSCONCERT Maandag laatstleden 29 Januari, heeft het jaarlijks groot Concert der Koormaat schappij St.-Cecilia, in onze vorige num mers aaugekondigd, plaats gehad. Ver haasten wij ons te zeggen dat alles opper best gelukt is en alhoewel deze maatschap pij eene goede naam verworven heeft door nare concerts, toch mag men met rede zeggen dat dit van dees jaar die der vorige overtrof. Wij hebben de gewoonte niet in bijzon derheden te treden; ons blad laat ons zulks niet, toe toch zij het ons toegelaten eens in der haast de verschillende nummers van het, programma over te slibberen om onze lof toe te zwaaien aan de personen die zich zoo wel uit den slag getrokken hebben. Vooreerst had men twee trio 's vau De Bériot, voor viool, violoncel en piano die op eene meesterlijke wijze uitgevoerd zijn. Dc violoncel speelde met gevoel en juist heid twee lieve muziekstukken, voorname lijk de Gavotte van popper De viool speler was sterk de twee stukken die hij uitvoerde vielen in den smaak van het pu bliek en hij deed zich oprecht bewonderen in het spelen eener Marzurka zelfs niet al te gemakkelijk. De Zangeres mej. Mi- lecamps, alhoewelzich verschilligekeeren reeds laten hooren hebbende in onze stad, weet door de schoone keus harer Arias' de aandacht van het publiek op zich te doen trekken. Men zou zeggen dat hare stem van jaar tot jaar verbeterd. Het n Chanson d'amour met begeleiding van violoneelle was verrukkend. Voor wat de stem van den heer L. Garry betreft, wij zullen enkelijk zeggen, dat on ze Stad fier mag zijn zoo een zanger te bezitten. Het groote aria van La Juive n en het duo uit Lakmé, die hij met zooveel krachten juistheid gezongeu heeft getui gen zulks. De twee schoone kooren door de maat schappij uitgevoerd, zijn opperbest gelukt bijzonderlijk het slotkoor Le chant de GUERRF. n uit het Stllk ÜNE RÉVOLTE A MKNPHI8 n Hier een woord van gcluk- wensching aan den heer Emiel Scheer- linckx aan wi.-n de leiding toevertrouwd wa^ Heeren Voorzitter eu Leden der maat schappij aan U allen onze be.-te geluk- wenschen; zulke concerts mogen er zijn, en wij koesteren de vaste hoop dat gij on ze Aalstersche bevolking neg meermaals zulke schoone feesten zult verschaffen. X. ANTWERPEN. De Conservatieve vereeuiging van Antwerpen heeft met. eene groote meederheid van stemmen de even redige vertegenwoordiging verworpen MORLANWELZ. Het Central Corni- teit der sociale en christene werkeu van Morlanwelz, heeft een vertoog gezonden aan de Kamers, aandringend op de even redige vertegenwoordiging. Men logenstraft thans uit goede bron, dat het gouvernement hinnon kort een ont werp van evenredige vertegenwoordiging zal neerleggen. Wees zeker dat de kwestie niet voor de maand meert op het tapijt komen zal. Hot is onwaar dat het ministerie te dien opzichte reeds in onderhandeling is met een gedeelte der linkerzij. Naar een der leden van de wetgeving, dikwijls door hot (ministerie geraadpleegd, heeft het kabinet nog geen vasgesteld ont wei-]) en't zou wol kunnen gebcun.n dat liet ten slotte slechts eene gedeeltelijke toepassing van de evenredige vertegen woordiging voorstelde. Het zou er natuurlijk zeer aanhouden, dit minimum door de rechterzij te doen aannerneu, moest, zelfs heelde linkerzij ei- tegen stemmen. Indien het ontwerp in die voorwaarden verworpen werd, is het niet, gezegd dat M. Beernaert zijn ontslag zou geven. Een minister treedt af wanneer hij liet vertrouwen zijner meederheid niet meer bezit. De linkerzij moet zich niet verheelden dat M. Beernaert haar tot hoogsteu scheidsrechter van den toestand zal nemen en hij, omdat zij tegen zijne voorstellen stemt, zal aftreden om haar genoegen te doen. ANTWERPEN. Maandag versche nen voorliet hof, drie socialisten, beschul digd van soldatenophitsing door schriften. Ziehier de namen der beschuldigden 1° Desideer Lamarck, 19 jaar, schoenmaker, geboren en wonende te GentEmilie Clays, drukker-uitgeefsier van hetsocialistenbiad Vooruit, geboren en wonende te Geut 3° Jan Baptist Van den Bossche 30 jaar ga zetleurder, geboren te Geut en wonende te Antwerpen. Daar 1). Lamarck de verantwoordelijke opsteller is van het schrift in kwestie, wer den Emilie Clays en Vaudenbossche bui ten zaak gesteld. Er zijn een zevental getuigen, de com missaris van politie van Gent, eenige agen ten eu andere personen, die gezien hebben dat bot schrift werd uitgedeeld aan de soldaten, de getuigenissen zijn dan ook kort. Na de pleidooien ging de iuri iu beraad- lsaging. De jury antwoordde ja op de vraag Is Lamarck schuldig Men roept den betichte terug. Ja maar, de vogel had de plaat gepoetst; in heel het paleis werd zijn naam geroepen. Maar niets te doen, de vent was weg. Lamarck werd tot 6 maanden en de kos ten veroordeeld. Brussel. M. L. Jourdain, afgevcer- digd-bestuurder van den Patriate, had een proces ingespannen tegen MHossel, uit gever van den Soir en den Monde financier voor weigering van opname van een ant woord. De rechtbank heeft dinsdag M. Rossel veroordeeld tot verscheidene boeten beloopende meer dan 3.000 fr. en tot, 410 fr. schadevergoeding te betalen aan M. Jourdain. St-JANS-MOLENBEEK. De echt- genooten W..., die op deBoulovardlei, 15 een magazijn van papier houden, waren zondag namiddag ten 1 uur, met hunne fa milie uitgegaan. Zij kwamen eerst omtrent middernachtthuis. Tot zijne groote ontstel tenis vond M. W.,. de straatdeur open. In eene kamer van den gelijkvloers stond eene brandende bougie op eene tafel Het geldkoffer was opengebroken geweest bij middel vau bijlslagen, en, om zoo to zeggen, gansch verbrijzeld. De inhoud, eene som van 8000 fr. in bankbriefjes en goud, obligaties en titels aan drager, was verdwenen, op het eerste verdiep waren al de meubels opengebroken, eu al de voor werpen, zooals linnen, kleereu, enz. over den vloer gestrooid. Uiteeuekas was eene partij juweeleu, ter weerde van ongeveer 12,000 fr. gestolen. De policie, werd onmiddelijk verwittigd. Ten 3 uren was het parket reeds ter plaat se. Uit het onderzoek blijkt dat de dieven geklomen waren over eenen muur van on geveer twee nieters hoogte, uitkomende in de Maratstraat. Zij hebben vervolgens de deur der serre opengebroken en alzoo in huis geraakt. Men denkt op het spoor der pliclitigen te zijn. Het signalement der ge stolen weeerden en juweeleu is overal rongestuurd. LAEKEN. Een bloedig drama heeft maandag avond plaats gehad op de Konin- ginnelei, Een kleermaker met name D...., op die lei wonend, had over veertien dagen twist gehad met zijne vrouw, en deze had de echtelijke woning verlaten om alleen op eene kamer te gaan woonen. Sedert dan was I)... zeer slecht, gezind, en hij werd zoo moeilijk dat zijn gast, die sedert driejaar in zijnen dienst was, hem verliet. D... heelde zich in dat zijne vrouw en de gast samenspanden. Maandag avond omtrent 9 ure, ontmoette hij den gast, die uit eene herberg der Kouinginnelci kwam. Hij deed hem hevige verwijtingen. De gast protesteerde, en trok weldra een dolkmes en bracht er D.., zeven steken mee toe in het hoofd. Het slachtoffer ver keert in bedenkclijken toestand. De dader- liet zich zonder tegenstand aanhouden en naar liet bureel derMasuistraat leiden. Hij beweert dat hij aangevallen geweest is door IA en zich in wettigen staat van ver dediging bevond na zijne ondervraging werd bij vrijgelaten. De gekwetste is ter verpleging naar liet, gasthuis van Laeken gebracht. AMERIKA. Een milloenrijke bedelaar On langs stierf te Auxerre een oud manneke, vaderke Fleutelot genaamd, wiens gierig heid spreekwoordelijk was. Hij leefde als een bedelaar, alhoewel bij eigendommen bezat. Over eenige dagen vond men hem dood van honger en koude. Niemand was daar ooit in zijn huis geweest. De zegels werden iu tegenwoordigheid der erfge namen, die een spaarpotje vermoedden ge licht. Onmogelijk de slordigheid te beschrijven die in het huis heerschte Tusschen hoopen vuil vond men inden kelder 400 ffessclieu Bordeaux wijn vau deu oogst van 1790, dus meer dan 100 jaar oud. De ffesschen stouden daar nog zooals Fleutelot had ze van zijne familie geërfd, en had nooit er eene vau durven drinken. Men had reeds aide kamers doorzocht zonder iets te vin den, maar eindelijk op den zolder, logde men de hand op de fortuin, in een oud, verrot, vuil kofter, dat misschien in geen 50 jaar van plaats veran 'erd was. Dat koffer lag vol titels van allen aard, welke, met de niet ontvangen rentekoe- pons, eene waarde hadden van 1,0.»0,ÜU0 fr. De verbazing in de sta 1 is algemeen. De oude laat daarenboven nog een grooten eigendom na te Villeneuve sur \oiine, waarvan de wi ning vroeger prachtig was, maar nu in de puin valt. Zij is sedert vijf tigjaar niet meer verhuurd geweest. Men wist daar niet juist meer wiens eigendom zij was. In het bosch, dat 700 roeden groot is, is sinds 40 jaar geene suoeiing meer gebeurd. Aan specie heeft, men slechts 20 centie men gevonden. Fleutelot leefde bijna van bedelarij De erfgenamen zetten hunne opzoekin gen ieverig voort. Misschien zijn z.ij oi k nog niet aan 't einde hunner ontdekkin gen. ©0 Een rekruut, sinds vier weken in (.neust stond voor 't eerste op post bij een kruidmagazijn, en had orde om ieder, die met eene sigaar of pij]) in den mond voor bij kwam, driemaal te waarschuwen haar weg te bergen; indien men op zijn derde aanmaning geen gehoor gat mocht hij vuur geven. Ecu neer op zijne wandeling nadert met een sigaar in den mond den schild wacht en wordt door dezen militairement aangemaand de sigaar weg te werpen. Ik rook niet, was het antwoord, de si gaar is uit; op do derde waarschuwing was hij den schildwacht op eeuige passen af- stands genaderd, deze haalt, een doosje te voorschijn neemt, er een lucifer uit, strijkt dien aan, reikt hem den lieer toe en zegt ik heb orde vuur te geven als men miju bevel niet opvolgt. n 4 "ij I 1^,11,11^7, M I I Mil ui i 'n'l" i "I'll

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2