Brief uit Congo. Een en ander. Kunstnieuws. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING VAILLANT De leergangen in de Hoogeschool van Brussel zullen aanstaanden Dinsdag her nomen worden. Mouchahds. Vooruit vertelt dat er onder de werkeloozen kerels zijndie betaald worden ora zich in het werkeloozenpak te laten zien, en hij vraagt door wie die re kels wel zouden mogen betaald worden. O gi naive jongen Wel, door de socia listen, dat is immers meer dan eens ge bleken. In 1892 waren er in gansch de wereld 141,425 logies met 19,136,228 moortel broeders en 2,725,556 moortelzusters. Zooals uit die cijfers blijkt, is de vrijmet selarij veel uitgebreider dan men soms denkt. Er is spraak eene groote verandering te brengen in de spoorwegtarieven. De reizi gers van 1° en 2° klas, zouden zoo voor de expressen als voor gewone treins het te genwoordig tarief der expressen betalen, terwijl de reizigers van 3° klas aan den prijs van de gewone treins ook in express zouden mogen reizen. Het beroepshof van Brussel heeft woens dag morgend beslist dat de schrijvers- en toonzettersrechten moeten betaald worden voor alle openbare vertooningen, of zij met een weldadigheidsdoel of kosteloos gege ven worden of niet. Ten gevolge dier be slissing werd de voorzitter der Roya van Brugge veroordeeld tot 104 fr. boete en 20 fr. schadevergoeding aan elk der twee maatschappijen van schrijvers- en toon zetters. Het ontwerp van M. Beernaert. betref fende de evenr. vertegenw. zal aanstaande week gereed zijn. Het is van nu af zeker dat de regeering zal voorstellen het kiesrecht voor de ge meente en provincie op andere grondsla gen te vestigen dat het kiesrecht voor de Kamers. De Gazette loochent dat de brusselsche af- geveerdigden der liberale linkerzij zich ten gunste der E. V. verklaard hebben, zij zou den nog zelfs over de kwestie niet beraad slaagd hebben. Zondag laatst is te Ninove eene meeting gehouden door den Sprekersbond Klokke Roelandt, ten voordeele der evenredige vertegenwoordiging. Daar huizen de Slimmerikken. De Werkmanskring S. Jozef, van Sint- Truiden, hield zondag ook eene vergade ring. Er werd, bij handgeklap, eenparig beslist aan de Kamers een verzoekschrift te zenden tegen de evenredige vertegen woordiging. Onze Lezers weten dat de Nederduüsche Bond van Antwerpen zich tegen de E. V. verklaarde heden komt hij een oproep te doen tot het Vlaamsche Volk en welke hij ons verzoekt mêe te deelen DE NEDERDUITSCHE BOND VAN ANTWERPEN AAN HET VLAAMSCHE VOLK. Vlamingen Eene nieuwe samenzwering wordt tegen bet Volk gesmeed Het mislukken van het Referendumen van de benoeming van Senators door den Koning, geeft aanleiding daartoe. Men vreest dat het Volk, door 't alge meen stemrecht, te veel macht hebbe het moet ingetoomd, met het juk op de schou ders i Hoe daartoe gekomen Zeer eenvoudigMen herinnert den spreuk Verdeelt en gij zult heerschen Onder voorwendsel, aan elke partij hare Ik moet u verlatenonmiddelijk nog wil ik mijne mannen uwe woorden overbren gen en in alle geval tot een nieuwen aan val voorbereidenTot straks... Wordt voortgezet. rechtmatige vertegenwoordiging te geven, wil men ons een nieuw kiesstelsel op I rin gen gebroeid in brein van eenige theo- risteu. Men doet roepen en schreeuwen 't allen kanten de evenredige vertegenwoordiging is de rodding Zij alleen is rechtveerdig VLAAMSCHE BURGERS, men bedriegt U Men spant U een strik! De evenredige vertegenwoordiging is en kel schijnbaar rechtveerdig. en nog maar in theorie Daar waar zij bestaat en in welke geringe mate heeft zij reeds voor uit werksel gehad dat soms eene degelijke minderheid in 't geheel niet vertegenwoor dig werd, en dat soms de minderheid ge heel en al meester was Een stelsel dat zulke tegenstrijdige be vat is op voorhand veroordeeld Ook de landen die het stelsel gedeelte lijk beproefd hebben, wachten zich wel het uit te breiden Ja, zij schaffen het af De evenredige vertegenwoordiging is de verbrokkeling der partijen Geen samen hang meer! Verdeeling, gedurige verdee ling Geene Solidariteit meer tusschen de leden eener dezelfde afvaardiging Elk zijn eigen handje Geene eendracht meer.dusgeene macht. Hoe wil men een landbestuur steunen op een aantal kleine partijen, die heden aankleven en morgen afvallen Het gevolg gedurige ministriële crisis of erger nog een bestendig overmuchti middenbestuur, sterk door de verdeelhei< der partijen Dus willekeur, Cesarism, alleenheer schappij of regeeringloosheid En wie zal er 't meest door lijden Het Volk. De evenredige vertegenwoordiging is de triomf van het militarismus Alleman soldaatnieuwe forten nieu we kanonnen nieuwe miljoenenverspil- ling Dat is de wensch der vorstelijke macht Bat referendum en de koninklijke sena tors kunnen haar dat niet meer geven zij wil het vinden in de evenredige vertegen woordiging Vlaamsche zoogezegde liberalen zullen de anti-militaristen vervangen, en zij heb ben het Alleman soldaat n in hun pro- program I>e evenredige vertegenwoordiging zal dus eene meerderheid geven aan hen die door soldaterij het volk willen verdrukken, en doornuttelooze verkwistingen vei armen als in Italië. Verzwaring der militaire lasten is ar moede voor het volk De evenredige vertegenwoordiging is de de dood der Vlaamsche beweging Ontveinzen wij ons niet dat alle Vlamin gen geene Vlaamschgezinden zijn De Vlaamsche partij in de Kamers zal niet machtig genoeg zijn om haar program te verwezenlijken. Hoe zal zij kunnen wegen op hen die door andere kiezers gekozen zijn, en dus met de haren niets gemeens hebben Hoe zullen de taalwetten geëerbiedigd worden Hoe zullen er nieuwe bijkomen I)us, verdrukking van den Vlaamschen stam Verlamming van allewerkdadigheid Geheel een verleden van strijd eu opoffe ring verloren De evenredige vertegenwoordiging is het einde van alle politieke leven Bij eene eerste kiezing wordt de macht van elke partij vast bepaald voor zeer lan ge jaren, en 't zal onmogelijk zijn, er iets aan te veranderen Wie zal nog werk en geld veil hebben voor den triomf van éénen kandidaat De evenredige vertegenwoordiging wordt door het volk Niet gevraagd. De beweging is ingericht door hooger hand, geheel en al kunstmatig Het volk begrijpt het stelsel niet, en hoe kan het anders, geen zijner aanklevers heeft er ooit eenen bepaalden vorm aange geven men roept Evenredige vertegen woordiging en men weet niet wat zij is. Woorden genoeg, daden geen Wanneer een vast bepaald stelsel zal voortgebracht worden, en het volk zal kun nen wikken en wegen en de gevolgen na gaan, dan zal men zijn gedacht vermogen te toetsen eerder met T Zoolang er geen licht komt, blijft alle triomfgeroep ijdel gezwets, misleiding der openbare gedachte VLAAMSCHE BURGERS Geene overhaasting in uwe spraak Verzint eer gij begint Denkt aan de vijanden uwer taal, en uwer vrijheid Zelfmoordt U niet En vooral vergeet dit niet Als 't Ordewoord van hooger komt, die nen de burgers te waken Antwerpen, den 29 Januari 1894 Nieuw Antwerpen, 7 Setember 1893. Waarde Vriend, De missionnarissen komen naar Congo, om de negers te onderrichten, doch in 't vervullen dezer taak, leert men zelf eene menigte dingen waarvan men vroeger geen gedacht had. Ora u hiervan te overtuigen, sta mij toe in uwe tegenwoordigheid de leerlingen onzer Staatschool te ondervra gen zij vertegenwoordigen de meeste der stammen van het onmetelijke Cogoland. Laat ons eens zien, mijne kinderen Wanneer een mensch sterft, sterft hij dan geheel en al In onze dorpen (antwoordt een der kinderen), verontrust zich niemand daar over. Wanneer bij ons (zegt een ander) een opperhoofd sterft, worden er verschillende zijner slaven gedood, opdat de geest van dien hoofdman niet alleen blijve. En waarheen, zegt men, dat de geest van dien hoofdman zich begeeft Naar den bosch. Daar hoort men hem 'smorgens en 's avonds schreeuwen hoe hoe,ofwel de voorbijgangers met hunnen naam roepen deze worden dan zeer bang en vluchten heen. Er zijn nog andere geesten, als de geest der dooden, de grootste van hen is God weet men bij u dat er een God be staat Ja, wij noemen hem Nzambi nza- comba, Fidie, ofwel Hamzaen nog ande re namen geeft men hem. En waar woont die God, volgens het zeggen uwe ouders Boven zeer ver. Is men er bang voor? Zegt men dat hij kwaad is Neen, men zegt niets. En de duivels dankennen uwe stam- genooten de duivels Ja, en ook de tooveraars, aau welken men dezelfden naam geeft. Welk is die naam Moloki, Ndoki, enz. Als men tegen iemand zegt, dat hij een duivel of tooveraar is, is hij dan tevre den Integendeel, dan wordt hij kwaad. Dus houdt men niet van de duivels en de tooveraars Geenzins want het zijnslechtterikken. Slechtterikken Wat doen ze dan Zij dooden vele menschen en doen veel kwaad. Welk kwaad Zoo bijvoorbeeld, houden zij zicli be zig met tooverijen, die iemand stom ma ken, zoolang als het hun belieft. Nu iets anders, mijne vriendjes Voor dat gij hier kwamt, kendet gij God niet die zoo goed is, noch ook zijne gebo den. Maar als gij kwaad deed, kreegtge dan ook vermaningen van uwe ouders Somtijds, en dan zei mijn vader Als gij dat dikwijls deet, dan wordt gij ziek en soms ook sloeg hij mij, terwijl hij mij dreigde met de krokodil. Ja, van de krokodil gesproken, zegt men niet, dat, wanneer iemand door dit dier verslonden is, het beest niets anders gedaan heeft dan gehoorzamen aan de be velen van den vijand des slachtoffers Ja, want er zijn menschen, die hun nen wil zoozeer aan eene krokodil kunnen opleggen, dat wanneer zij het bevel krijgt iemand te dooden, zij nooit zal nalaten het te doen. En zegt men anders niet van dit dier? Zeker, men zegt dat de krokodil en het dijlpaard dikwijls onder elkander een verdrag sluiten het nijlpaard verplicht zich eenen mensch te dooden, dien de kro kodil dan zal opeten op hare beurt zal de krokodil aan het nijlpaard toestaan, zich heel gerust te voeden met hooge gras van den stroom. Welnu, ik moet bekennen, uwe ou ders kennen aardige vertelseltjes. Maar wacht eens Ik heb u verteld, dat vroeger alle menschen, behalve Noë en zijne fami lie door de wateren verzwolgen zijn ver telt men daar niets van bij u Neen, niets. Is 't wel zeker Ja toch men vertelt, dat eensdaags onze voorouders naar de maan wilde gaan, er werden palen, palen, veel palen op el kander gehoopt en zij begonnen er op te klimmen. Kwamen ze ook tot aan de maan Neen, de hoop palen viel in, en veel menschen werden er onder bedolven. Zijn er u bij menschen die kunnen lezen of schrijven of iets dergelijks, om deze ver halen van den eene aan den andere over te brengen Neen, vader. Het geschrift wordt bij ons vervangen door insneden in ons vel en de eenigste letter, die men eroD of lie ver er in maakt, is de letter O, wanneer men in onze ooren gaten boorten dat doet veel pijn. En waarom doet men dat Waarom maakt men die opening zoo groot, dat ik er wel twee vingers door kan steken. Dat is om te toonen dat wij slaven waren. Waren uwe meesters kwaad Gewoonlijk was 't zoo erg niet wij aten en sliepen met hen maar, van tijd tot tijd, als de meester honger had, dan moest men wegvluchten, Waarom vluchten Op deze vraag, antwoorden onze leerlin gen, tot welk deel van Congoland zij ook behooren, nooit anders dan door een woest gelach, onder het toonen hunner sneeuw- wilte dikwijls in den vorm van eenen drij- hoek, gevijlde tanden hetgeen een duide lijk bewijs is, dat het menscheneten alge meen is, zelfs in die streken, waar over vloed is van levensmiddelen, en waar de kudden geiten talrijk zijn. En in welke voornaamste omstandig heden eten de meesters ook zijne slaven Ga uw wasschen en u baden Zich wasschen Ja, ja. En als de slaaf zich schoon gewasschen heeft, dan kapt de meester zijn hoofd af, en laat hem braden. Natuur lijk, als de slaaf slim is, zal hij in plaats van zich te gaan wasschen, zich in het hooge gras verbergen. Romtijds zegt de meester tegen de slaaf n Ga stokken snij den, Eu als dit gedaan is, zegt de mees ter Ga drooge bladeren halen. Als de slaaf dan niet heel gek is, loopt hij er van door. Waarom Omdat de meester met de stokken eenen rooster maakt. Hij slacht den slaaf, en braadt hem op den rooster met deblade- ren. Maar al heeft den meester nog zoo grooten honger, hij kan toch geenen mensch alleen opeten. Neen, dat niet, maar hij noodigt zij ne verwanten en vrienden ten eten, die bij gelegenheid hetzelfde doen. Noemt, gij die meesters, die wree daards, niet late vader Ja zoo worden ze genoemd. O, mijne kinderen, is dat een vader die zijne eigene dienaars opeet Gij weet het nu, gij hebt eenen Vader in den hemel die goed is, die uw geluk verlangt in deze en »»ok in den andere wereld een Vader, die nooit doof zal zijn voor uw gebed, als gij hem zeggen zult Onze vader, die in lie hemelen zijt. Maar zijn er geen men schen die gij niet meer vreest dan uwe meesters Ja, en dat zijn de Arabieren Die dooden, als ze nog geenen honger hebben, Zij komen in groot getal, en maken gebruik van de duisternis des nachts om onze dor pen te omsingelen. Zij hebben geweren wij hebben er geene. Tegen den morgen beginnen ze te schreeuwen en te schieten, te schieten en te schreeuwen. Iedereen tracht dan te vluchten, en in 'tstruikgewas te verbergen. Zij zoeken ons, en als we ons niet goed verscholen houden, dan pak ken ze ons. Hoe dat? Zij schreeuwen n En gij daar tns- schen de struiken richt u op, of ik schiet Zij zien ons dan toch niet, maar als we ons oprichten dan zien zij ons. En dooden zij u dan Niet altijd die jong, sterk en kloek gebouwd zijn, worden niet gedood maar zij worden in boeien geklonken, ongedwon gen huune roovers te volgen en deze gaan snel, zeer snel. Zij die onderwege in on macht vallen, worden met knodsslagen af gemaakt en met eene lans doorstoken, voor de heel kleinen, deze steekt men eenen stok door het lichaam. Eu gij negers biedt gij die Arabieren nooit eenigen weerstand ja wel, als wij talrijk genoeg zijn, en dan dood men de Arabeu, en de rest gaat op de vlucht. Maar ze komen altijd terug. Nu echter zijn de Arabieren bang voor de blanke soldaten en gij Vader, de goede God heeft u herwaarts gezonden, om ons te voeden eu te onderwijzen ja nu zijn wij gelukkig, en nu willen wij goed en braaf zijn goed voor u en voor den goeden God, altijd, altijd Arme kinderen Arme zwarten Onge lukkig CongolaudO, had men duizend levens te wijden aan zulke ellende [Godsdienstige Week.) J. De Wilde. Missionnaris. La a» de 30jarige anarchist, die eene bom in de Fransche Kamer wierp, is maandag te Parijs, op de Place.de la Roquette, gehals» recht. Zijne laatste woorden waren Leve de Anarc hie

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2