DOODSTRAF. In ons Land. Zondag 18 Februari 1894. 5 centiemen per nummer. Is" Jaar N° 19. Politiek Overzicht. II GAZETTE \ec 8pe. Mee Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UI TOE VER P.-J. VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT, N° 32, AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklarnen. fr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Zondag 18 Februari 1894. FRANKRIJK. In overeenkomst met de regeering, zal de lieer Goblet dinsdag op het bureel der Kamer een wetsontwerp tot herziening der Grondwet neerleggen. De regeering zal de onmiddelijke bespre king aanvaarden. Naar het schijnt is Frankrijk in pour- parlé met ons land om de opheffing te be komen van den uitvoer van vee. De bel- gische regeering zal waarschijnlijk Frank rijk 's vraag niet kunnen inwilligen, gezien de gezondheid toestand van het vee in Frankrijk te wenschon laat. DUITSCHLANd! I)e tarievenoor- log tusschcn Duitschland met Rusland is geëindigd. Ecu handelsverdrag is tusschen beide lauden geteekend, dat voor tien jaar mm elk hunner de behandeling der meest begunstigde natie verzekert. Edoch het is nog niet gansch zeker of de duitsohe Rijksdag het verdrag goedkeuren zalDe conservatieveu en de bcierschc af- geveerdigden zijn er vijandig aan en zulleu alle mogelijke pogingen aanwenden, om het ver lrag te doen verwerpen. ZWITSERLAND. Dit land haul een scheidsgerecht verlangd betreffende Italië 's eisch tot, betaling der douancnrechten in goud, en Crispi heeft daarop een ontwij kend antwoord gegeven, met voorbehoud van er later op terug te zullen komen. Donderdag nu, heeft de zwitscrschë Bondsraad eeu nieuw schrijvou van de ifaïiaansche Regeeriug ontvangen, waarhij verwijzing van de kwestie der betaling in goud uaar een scheidsgerecht bepaald ge weigerd wordt omdat Italië dit beschouwt als eene binnenlaudsche aangelegenheid, waai' niemand zich mee te bemoeien heeft Crispi 's koppigheid zou Italics handel dan met de twee voornaamste uitwegen, Frankrijk en Zwitserland, tegelijk in oor log gebiacht hebben, eene roekeloos heid, waarbij Italië op den duur onvermij delijk het onderspit zou delven. Vcrmijdc- lijk zal echter de Bondsraad eerst nog een laatste protest naar Rome zenden, om de scheidsrechtelijke beslissing te eischen (o )- 17 Wilfried had in allerhaast zijne man nen van dezen nieuwen list bericht hij deed den burcht in alle richtingen doorzoe ken bezette de zwakste plaatsen en deed eenegroote hoeveelheid steenen brengen op de zwakste uitkanten des Burchts. Op de uitkanten stonden de manschap pen bij de krijgsmaterialen. Men kon wijd de verte doorpeilen en dus op den eersten stond der verschijning des vijands, zich tot den aanval voorbereiden. De dag was reeds voorbij en den avond Viel. Men had nog niets gewaar geworden. Eensklaps kwam Maria, buiten adem, op den muur... Zij zocht Wilfried. Wat is er gaande was den alge» meenen kreet van het krijgsvolk Zij vatte een soldaat bij de schouder en als bij een tractaat gewaarborgd recht. BRAZILIË. De revolutionnairen zijn nabij Nichteroyontscheept. Een hevig gevecht is ontstaan. Er zijn talrijke doo- den en gekwetsten. De regeeringstroepen hebben de opstan delingen verslagen en velen hunner, wkar- tusschen talrijke officiers gevangen geuo- Le journal de Bruxellesgewoonlijk nog al wel ingelicht, zegt dat de Regeering goes ting heeft om het gemeentekiezerskorps op een andere grondslag te vestigen als de Kamer, 't is te zeggen op grondslag van de vertegenwoordiging der belangen. Maar de tijd zal haar ontbreken om met een nieuw stelsel vooruit te komen. Men verzekert nu weêr, dat de Kamer leden, die vau zin waren eeu ontwerp van schoolhervorming nêer te leggen, van hun voornemen afgezien hebben, daar M. Beer- naert verlangt geen dier kwestiën te be spreken voor de algemeene kiezingen. Een voorstel om de Kamerzitting van 2 tot 5 1/2 ure te houden is in al de afdee- lingen onderzocht eu verworpen geworden. Dewensch werd daarbij uitgedrukt om geene ledige zittingen meer te hebben. Df, kiezingen. Uit Brussel wordt aan Het Handelsblad geschreven Hoe zeer de Kamer zich ook haaste met de bespreking der bujetten, denkt men dat zij minstens tot aan de Paaschvankantie zal duren. Men begint te twijfelen of de algemeene kiezingen in October zullen kunnen gebeu ren. Strikt uitgelegd laat de tekst der grond wet niet toe, ze uit te stellen tot in 1895, maar men zal er wel toe verplicht zijn, in dien de herz. der lijsten niet geëindigd is, enz,. Men zal voor verontschuldiging hebben het geval van heirkracht Het ministe rie verlangt dat uitstel niet, maar het zal er zonder veel moeite toe besluiten. bracht hem voor den muur. Terwijl zij met deu vinger in de verte wees, spra& zij Bemerkt gij ginder dien vuurgloed niet Daar iu het verre boschgewelf Inderdaad riepen eenigen, naar hunne ketels en bogen springende de vij anden zijn in optocht Velen, hieronder Wilfried, konden den vuurgloed nog niet onderscheiden, daarom werd bevolen dat men eene groote menig te takkebossen zou verzamelen, die met pek begieten en zoo brandende van de mu ren werpen. Thans kon men in de grauwe avond schemering alles behoorlijk onderscheiden Ja, de vijand was in aantocht Dit vervulde de soldaten met moed nu toch zouden zij niet onverhoeds overvallen worden. Eenieder ging op zijne post, het waakzaam oog in de verte houdende. Het duurde niet lang of de vijand nader de en deze stormde, niettegenstaande het vuur aan de breede grachten des kasteels, als razend op de onoverwinbare sterkte los. Maar niet min dapper en onverschrokken' waren de Kruisvaarders zij wierpen met Wat het wil, is, zijne verantwoordelijk heid te vrijwaren, door vast te stellen dat het zijne ontwerpen iu tijds aan de kamer heeft voorgelegd, en het zijne schuld niet is indien het wetgevend werk niet sneller is voltrokken. Men verzekert ons dat al de voorstellen betreffende bet kiesregiem vóór Paschen zullen neergelegd zijn. Ministerraad. Een ministerraad is zaterdag gehouden. De heeren Beernaert, Lejeune, de Burlet, De Bruyne en De Mérode waren aanwezig. Er is vooral ge sproken over de artikelen der kieswet wel ke aan de tweede stemming moeten onder worpen worden. Twee moorden iu eenige dagen te Ant werpen Eerst eene werkzame vrouw, op het ein de van haar leven, die het weinige wat zy won, ouder hare kleéderen en op borst droeg. Dan een arm kind, dat het meisjesleven nog niet was ingetreden en schier niets kende dan reeds te werken voor hare fami lie en nu, wakende over eeu paar bloedjes van kinderen, eenige centen hoopte te ver dienen. In het eerste huis stool men 147 fr., in het tweede het spaarpotje der kinderen 5 franken. En voor elk dezer nietige sommen pleeg de men eenen moord. Uit honger en gebrek Neen, in de twee gevallen, om te gaan zwalken in de walge lijken carnaval. Om in kroegen en balza len te gaan brassen, maakte men twee ka davers. Men moet wel verstokt en boos zijn, om bij het gedacht alléén niet te sidderen en te beven. Wat monsters zijn er toch onder ons, die het kostbare leven van den mensch voor zoo weinig tellen, dat zij er niet meer om geven als dat zij eene vlieg zouden dood nijpen De wildste stammen uit Congo hechten nog meer weerde aan het leven van den mensch dan de schurken hier, die voor een glas jenever eenen moord begaan. steenen schoten met pijlen, goten met ziendende olie en zie, den vijand moest, willen of niet, achteruit deinzen. Hij ver loor veel volk en brieschte van wanhoop en onmacht. Eene tweede bestorming, nog vreeselii- ker dan de eerste, volgde. Boven op de muren vocht men als leeuwen en daaron der was het een strijd op leven dood. Le ven om leven Vele kruisvaarders lagen met doorboord hart, anderen waren zoo vermoeid dat zij geen lid meer konden bewegen, menigen zaten als schimmen der dood, afgemat en krachteloosden dood raettrosch ongeduld af te wachten. Wilfried ook was machteloos geworden, gekwetst, de kleederen doorweekt van bloed. Maria lag als eene Zuster van Liof- aan zijne zijde. Zij poogde hem moed in hart te storten eu gaf hem eenige ver- verscbing, welke hem weldra deed opstaan enden strijd voortzetten. Plotselings hoorde men aan den burcht- hof een luid geschreeuw het waren Mu zelmannen die de groote poort bereikt had- Maar als dergelijken het leven van hun nen evenaaste niet hooger waardeer* m. waarom moet het hunne dan gespaard worden Waarom moet de samenleving nog don minsten eerbied hebben voor dat van die monsters, die hier toch niets meer zijn dan eene pest, eene oneer, eene schande? Men heeft van den beul eenen rentenier gemaakt, indien hij zelfs nog bestaat men heeft het zweerd der justicie 'laten roesten beweerende dat de doodstraf geen heilzaam uitwerksel had op hef vol Is de crimiuecle toestand er te beter 0111 geworden? Men kan cijferen zooveel men wil» ma ar wij zien er geene verbeteriiigin,en het volk denkt vandaag integendeel dat eene.^oede en bloedige les zeer gunstig zou werken op den geest van die schuimers, welkegodurig het kostbaar raenschenbloed rond sprenke len. Het volk kon wel eens gelijk hebben want de laffe moordenaars, die in de een zaamheid eene oude vrouw, een jong meis je verwurgen, voor het bezit van eenige franken, houden om ter meeste aan liet le ven, aan het genieten. Indien zij dit niet deden, zouden zij dan voor het genot van eenige minuten, zich aan de schrikkelijkste der misdaden schul dig maken'? Het volk wil hen betalen met dezelfde munt, waarmeê zij de samenleving betaal den: kop voor kop, leven voor leven, en geen valsch meelijden! Zoo spreekt het volk, en er is op na te denken of het gelijk heeft of te niet. De persoon heeft het recht zich te verde digen, met des te meer recht de samenle ving. De meeste landen hebben de doodstraf behouden, en zij zijn niet genegen die af te schaffen, en als het zóó voortgaat in Bel gië gelijk nu, en ditinonzezoo geroemdel9" eeuw, deukeu wij dat de voorloopige op heffing der doodstraf hier weldra ander maal aan dc dagorde staan zal. Moet de tijdelijke opheffing blijven be staan, of is het oogenblik gekomen om van tijd tot tijd aan die heeren moordenaars eens te binnen te brengen, dat de doodstraf in België nog niet is afgeschaft, en vandaag of morgen weer kan uitgevoerd worden? den. Het was pikdonker, men kon niets on derscheiden, edoch men hoorde duidelijk de bonzende slageu der hijleu die de eiken poort troffen. De Christenen waren met laatste gevoel, van levenskracht opgesprongen eu een nieuw vuur brande. De zoo sterke ingang bezweek en gaf toe gang tot de Sarazeneu. Wilfried wierp zich met zijne gezellen woedend op de binnendringers zij hakten en staken zoo ongenadig dat de Muzel mannen neervielen als sneeuwvlokken en weldra moest men over stapels lijken klim men om doorgang tot het kasteel te vin den. De overmacht was inderdaad groot, maar de Christenen zagen Dood en Kerker, Geloof en Godsdienst voor oogen duidelijk schemeren eu hunne macht was vertien- dubbeld. Strijdende trokken zij laugzaam tot den burcht, terugdaar zouden zij een vast standpunt vinden en kon men hun langs- achter niet overvallen. W. Very.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1