Napoleon de Groote AANDACHT. Een en ander. Kunstnieuws. Spreekplaatsken. Prins Albert is zondag naniniiddag te Geut, een weldadigsconcert gaan bijwonen, ingericht door de jagers-verkenners der burgerwacht. De ontvangst in de statie geschiedde zonder officieele plechtigheid, daar de prins de miliraire eer had gewei gerd. Eene ontelbare menigte bevond zich echter in en voorde statie, en heeft prins Albert geestdriftig toegejuicht. Op gansch den doortocht van de statie naar den Casino waar het concert gegeven werd, waren de huizen gevlagd, en stond eene menigte geschaard, aan wier toejuic hingen geen einde scheen te komen. In den Casino werd den prins eene ware ovatie gebracht. Prins Albert is met den trein van 8 ure 35 naar Brussel terug vertrokken. Het lief dadigheids is wel geluk, en heeft, eene son» van rouwde 8,000 fr, opgebracht. Het parket heeft vervolgingen bevolen tegen het Volksrechthet orgaan der west- vlaamsche socialisten. Acht artikels zullen aan het oordeel van het gerecht onderwor pen worden. Zij zijn get eekend met de naamletters van een der gentsche kopstuk ken. De Grondwettelijke Behoudsgezinde ereeuiging van het arrondissement Brus sel, zal eene algenieene vergadering hou den in de Marrugzaalop zondag '25 fe bruari, om 2 1/2 ure 's namiddags. Dagor de 1. Verslag van den schrijver. II. Be spreking van het ontwerp van nieuwe staudregels er zal moeten overgegaan wor den tot de kiezing van het bestureu-konii- teit en van het arrondissements-komiteit noodig geoordeeld het mandaat der uit- naande bestuurleden voor het oogenblik niet te doen vernieuwen. Het vertrek der Paters Trappisten van Westmalle naar Congo is definitief vastge steld op 6 april aanstaande. De radikalc partij te Gent, gaat om zeep Mr Heyndricx zal naar Brussel trekken. Mr Cambier is 't geldstuiken moede en de eenige overblijvende, een sergeant en een koporaal trachtten nog de partij te redden met de rijke joden de mouw te vagen zoo als blijkt uit de volgende mare van De Strijd: Dr Colin liet aan het Israëlietisch kerkbestuur te Berlijn 400,000 mark na voor de opleiding van joodsche handwerk lieden. u Hoeveel zijn er onder de schreeuwers antisemieten die ooit zulk voorbeeld van liefde voor den evenmensch gaven? Joden, die liefde hebben voor den even mensch Laat ons bidden, broeders, om dat het waar moogt zijn De buurtspooorwegen hebben in het jaar 1893 prachtige zaken gemaakt. De geza- mentlijke ontvangsten beloopen 4,675,801 fr. 89. Daarop is eene winst van 1,476,926 fr. 95, te verdeeïen tusschen de belang hebbende provincies, gemeenten en aktie- houders. Het jaarlijks congres der belgische soci alisten zal gehouden worden te Bergen op 25 en 26 meert aanstaande. Wij lezen in Vooruit dat het voornaamste punt aan het dagorde zal zijnde verhooging van de bij dragen der leden van 10 centiemen op 20 centiemen. De roode kopstukken vinden dat. er geen geld genoeg in de kas komt. Zijn er misschien eenige kopstukken die geemeeen pleizierreisjo naar Nizza of Algerië zouden ondernemen? Zooals wij gezegd hebben, hadden eeni ge dames van den adel besloten eene in schrijving te openen, omprinses Josephina ter gelegenheid van haar huwelijk een ge schenk aan te bieden. Op verzoek der prinses zelf is de inschrijving gesloten, en de ingezamelde gelden zullen uitgedeeld worden aan den anne, met eene milde gift van prinses Josephina erbij. Tooneelwedstryd van Breda. De uitslag van den toon cel wedstrijd te Breda is drama, 1° prijs. Verbroedering, te Ant werp» 2e Kunstvermaak te Maastricht, 3° Jan van Beers te Utrecht, 4" De Bur gersvrienden te Borgerhout. Blijspel l« Jan van Beers. 2" Kunstvermaak 3" De B urgersvriendeu Persoonlijke prijzen drama, M. Poex en Mevrouw Pceters vaii De Burgervrien den. Rodrigues van Verenigd Amsterdam en mejuffrouw De kleine van Nicuwland, 's-Gravenhage. Voor de beste uitspraak 1® Nieuu'land 2" Verbroedering. Het zijn de Burgersvrienden van Bor gerhout die, zooals men weet, hier op Stadsschouwburg, het drama De dochter vau Roeland opvoerden, met het zelfde stuk in hoogergeuoemden wedstrijd den 4° Prijs bekwamen. Dendermonde. De tooneelmaat- schappij Rosicrs zal op zondag 15 april aanstaande, in het lokaal der Vereenigde Genootschappen, eene verlooniug geven niet Roze Kate, het treurspel der smeden in vijf bedrijven, van Nestor De Tière. Brussel. De herstellingswerken aan het broodhuis zijn bijna voltooid, en de inhuldiging zal waar 'ehijnlijk plaats heb ben tijdeus üe nationale feesten. Tot nu toe hebben de werken reeds 1,540,000 fr. gekost, en men denkt dat er nog ten min ste 100,000 frank zullen noodig zijn. Vader De Beucker's borstbeeld. De wakkere meesial jonge Vlamingen der Wlaamsche wachtdie den ouden, grijzen strijder De Beucker op de handen dragen, hebben besloten, te zijner eer eenen feest avond in te richten, gedurende welke hem zijn borstbeeld zal worden aangeboden. Wij zullen later de bijzonderheden van dit feest doen kennen, dat echter geen pu bliek karakter zal hebben. Het borstbeeld, dat voor onderschrift zal dragen Hij leerde ons strijdenwordt vervaardigd door den beeldhouwer Frans Joris, die, na het ontwerp dat wjj in zijn werkhuis te zien kregen, een waar kunst werk zal leveren. Het gemoedelijke, zacht aardige gelaat van vader De Beucker is treffend weergegeven. STERFGEVALLEN. De geestelijkheid van het bisdom Gent is in de laatste dagen erg bepruefd geweest. Zaterdag overleed de eerw. h. De Roeck. pastoor te St-Cornelis-Hoorebeke geboren te Ninove op 22 april 1815 den- zelfden dagdeeerw. h. Van den Abeele, pastoor te Elseghem, geboren te Loochris- ty op 14 januari 1827 zondag overleed de eerw. h, Vanderscheuren, pastoor te Landscouter, geboren te Geeraadsbergen op 21 meert 1829, en denzelfden dag de eerw. h. Machteliuckx. ouderpastoor te 1859r' ge^°ren te OPhasselt °P 4 januari Dynsdag 11., is in onze stad in den Heer ™*Sïou' damo Clementina MariaAnna NOTERIS, echtgenoote van mijnheer Tho mas Albertus De Loose. De achtbare Overledene was alhier geboren den 20 Au- gusti 1844. Gansch hare levensbaan was eene aaneenschakeling van goede voor beelden en teerhartige zorgen voor haar dierbaar huisgezin. God heeft haar reeds gewis het Loon van zoovele deugden ge schonken mochte dit gedacht de beproef de Vader en Kinderen in den diepen rouw versterken Wij verzoeken vriendel. de Eerw. Hee- ren Geestelijken, die van woonst verande ren, of verplaatst worden, ons daarvan kennis te geven. Hetzelfde voor onze an dere Lezers. 't Nummer van ons bu reel is Q2 menschen van Nieuwerker- ken letten daar niet op, want deze week zijn er misloopen. Men zie wel naar n° 32. Ons Visietkaartjes kosten 1 fr. 't honderd. Eene erge tijding komt uit den Congo toe. De inboorlingen zouden den karava- nenweg tusschen Matadi en Leopoldstad afgesneden hebben nabij Lukungu. Een onderofficier van den Congo-Vrijstaat, had dragers gevraagd in een dorp hij kreeg er geen en stak het dorp in brand. De in boorlingen hebben hem en zijn geleide vermoord, en sedert dan aide karavanen tegengehouden. REGIONALE PRIJSKAMP van Landbouw te Brugge. De Algemeene landbouwprijskamp der streek van de beide Vlaanderen, die te Brugge zal plaats hebben den 15 Juli en volgende dagen, doet zich voor onder de gunstigste voorwaarden. Het programma van dien grooten prijs kamp bevat drie voorname afdeelingen 1° Prijskampen voorbehouden aan de leden der Landbouwconncen van de beide Vlaanderen Voor de dieren van de paarden-runder- en varkensrassen, de dieren van het neer hof, de melkkoeien aanschouwd onder het bijzonder oogpunt van de melkopbrengst prijskampen voor het melken, voor geiten en melkschapen, voor boter en kaas, voor bijenteelt, voor landbouwvoortbrcngselcn, voor boschteelt, voor moeshovenierderij, voor hofbouw-en bloementeelt. 2° Prijskampen tusschen de inwoners der beide'Vlaanderen Tusschen syndicaten en samenwerken de maatschappijen, tusschen maatschap pijen gewerkt hebbende voor het welzijn der getrouwe dienaars tusschen hofstedeh knechten en meiden, prijskampen voor landbouwonderwijs en wetenschappen, voor voortbrengselen van proefvelden en voor plans van hofsteden. 3° Internationale Tentoonstelling van toestellen voor melkerij, van landbouw werktuigen, van landbouwmachienen., van verschillige voorwerpen enz. Al de inschrijviugsbewijzeu bekomen en alle inlichtingen verkrijgen aangaande die belangrijke landbouwplechtighoid, met zich te wenden tot het bureel van het Uit voerend Comiteit, Groote Markt, N* 18. te Brugge. IS VERSCHENEN OORLOGEN VAN PRACHTIG GEÏLLUSTREERD WERK Al onze lezers zullen niet het blad het eerste nummer Gratis bekomen De prijs per aflevering is slechts 10 centie men, franko te huis, de aflevering van 10 groote bladzijden, met platen. Met het laatste nummer ontvangen de inschrijvers eeneschoone schilderij. Wie dus begeert in te teekenen, zegge het aan den brenger van het blad, die u weekelijks het nummer bezorgen zal. De Oorlog-en van Napoleon, naar oorspronkelijke oorkonden geschreven heeft eene zekere ruchtbaarheid gemaakt gansch België door hot zal gelezen wor den m alle gewesten want het verschijnt in t fransch en in 't vlaanisch. Wie dus liefhebber is van eene degelij ke eu wetenswaardige lezing, aarzele niet langer van 111 te teekenen. Ziehier een uittreksel Jongens, zoo begon de Stumpel tel kens, Napoleon zijne stem klonk tril lend bij 't uitspreken van den naam is de grootste keizer die er ooit geweest is of ooit komen zal. Het heugt mij nog als gebeurde 't gisteren. Den ganschen' dag door waren wij achteruit getrokken, en wij keerden den vijand den rug toe. Nie mand begreep daar iets van, doch nie mand dacht er aan eene opmerking te maken. Niemand klaagde van vermoei- nis, ofschoon wij sedert vier-en-twintig uren te been waren, niemand had honger al was ons sedert' den vorigen dag nat of droog over de lippen gekomen. Elk soldaat was een held, heel het le ger had slechts ééne ziel, één doel, de overwinning, ééne liefde, Napoleon Stilzwijgend, somber trokken wij door de moerassige vlakten, 't Was de eerste maal dat wij achteruit weken. Napoleon ging vooraan, 't Hoofd diep op de borst gezonken, scheen hij ter prooi aan de grootste onrust. Eensklaps blijft hij staan en kommandeert halt Als een man staat het leger op dit bevel. Rechtsom, klinkt andermaal de stem van Napoleon hij stond juist voor mij, want ik was in 't eerste gelid en gansch het leger rukt op zijne stappen terug. r Bij Ronco vinden wij eene brug die over de Adige geworpen is. Die brug trek ken wij over en bevinden ons tusschen twee uiteenloopende steenwegen welke bij Arcole samensmelten. Arcole daar ligt de vijand, het Oostenrijksche leger. Dadelijk begrijpen de officieren het in zicht van den grooten Napoleon. Tus schen de twee is de grond ongenaakbaar, 't Zijn drabbige moerassen, waarin de paarden tot den buik wegzinken. Van dien kant was er dus geen aanval te duchten. Alleen langs de twee wegen kon men ons overvallen. Die twee wegen zijn thans door ons ingenomen en het over wicht in getal dat de Oostenrijkers tegen ons hebben is hier van geen invloed t Komt er op aan de eerste gelederen der vijandelijke troepen tegen elkander te la ten botsen, en jongens, in die eerste ge lederen stond ik, juist achter Napoleon De Oostenrijker werd eensklaps ge wekt door ons klein geschut? dat hem op een ommezien te been bracht. Juist voor de brug ven Arcole werd het eerste bedrijf van het drama afge speeld. De vijand rukt debrugover, doch wordt ontvangen door Augereau die wijkt, ten einde hem op de lage baan te lokken. Daar wordt hij overrompeld en verslagen, deels in de moerassen gedre ven, deels tot een ordeloozen aftocht ge dwongen. De Oostenrijkers vluchten over de brug. Augereau wil volgen doch de brug wordt bewaakt door honderde mannen, door honderde vuurmonden verdedigd Heel de legermacht van den vijand op den oever der Alpon geschaard en van deze plaats schieten de Oostenrij kers de Fransche soldatdn als musschen ter neer. De smalle weg biedt nu geen voordeel meer, hij wordt noodlottig voor onze benden want zij zijn verplicht zich in dichte massa 's bijeen te scharen, waar in de vijandelijke kogels en bommen wel dra dood en vernieling zaaien. Elkeen begreep op dit oogenblik dat er dan alleen redding te hopen was, wanneer de brug veroverd werd. Augereau schuimbekte van woede en razernij. Voorwaarts dondert hij, die bru£ moet in onze macht, of wij zijn eeen Franschen meer Herinnert u dat dé Oostenrijkers u de schoenen van de voe ten gestolen hebben gaat die thans terug- halen. Voorwaarts Voorwaarts huilen de soldaten en m woesten stormloop gaat het op de brug De soldaten hadden niet noodig aan gevuurd te worden hun woesten moed was onzettend. De kolom rukte voort, saaingepakt als eene reusachtige massa dwars door een regen mitraillc van ko gels en bommen, ging bet afa een warrel wind vooruit tot hij den aanvang der brug. Doch dan was het geen regen meervan kogels en bommen, 'twas een akeli-'e jachtwind van dood en verplettering die over de brug joeg, eene hoos zoo afgrij selijk, zoo vernielend en akelig, datwoor- den noch uitdrukkingen bij machte zijn eene gelijkende beschrijving te geven van al die ijselijkheid. De brug is eene zee van ijzer en vuur, een gloeiende lavastroom... de soldaten vallen als musschen. Lijken versperren den weg, bloed stroomt in de rivier welke rood geverfd wordt. Vuur en bloed moordgehuil en doods- reutel t Is alsof alle helsche machten ontketend zijn. De lijken vullen de brug. de dooden belemmeren den overtocht. - Voorwaarts roept Lannes en juist op dit oogenblik neemt een kogel zijn rechter oor mede. Voorwaarts roepen de generaals VerncBon, Verdier. en allen vallen zwaar g:-kwetst op den hoop lijken. Wij' rukken vooruit, doch zijn ver plicht voor 't geweld te wijken. Bijna al de chcieren zijn gedood of gewond. Augereau is razend. Voorwaarts roept hij. Terzelfder 41 if- sp'"ingt h'j op den grond, grijpt de vlag uit de handen van den vaandeldra ger en snelt op de brug wij volgen, de helft geraakt tot midden op de brug, de andere wordt weggemaaid. De Oostenrijkers verdubbelen hunne macht... de worsteling is afgrijselijk.... Napoleon staat n ast de brug, den arendsblik op de moordende handeling gevestigd. Eensklaps slaat hij krampachtig de hand op het hart Nog een roept hij met pijnlijk ont- troerde stem. Inderdaad, zwaar gewond zijgt Auge reau in 't akelige bloedbad neer. Twee grenadiers dragen hem weg. Tegen zijne borst drukt de dappere generaal de stuk geschoten vlag Doch de brug was niet genomen. Wij moesten nogmaalswijken. Nu was het de beurt van Napoleon f Als een leeuw schiet hij vooruit. Met koortsige haast drukt hij Augereau de hand neemt de vaneengereten vlag en roept Waar zijn mijne mannen van Lodi? Voorwaartswie zijn vaderland lief heeft, volgt mij Hij springt terzelfdertijd uit den zadel, drukt de vaderlandsche vlag in vervoe ring tegen ziin hart, kust de zwart ge schoten flarden, en steekt het vaandel in de hoogte.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2