In ons Land. -I Zondag 4 Maart 1894. 5 centiemen por numiner. Is" Jaar N° 21 Politiek Overzicht. EYENREDICE VERTEGENWOORDIGING AANSLAG Priesterlijke Benoemingen. ei mi f i^ec Spe. Mee Mietu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UITOEVER P.-J. VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT. N° 32. AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklamenfr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Zondag 4 Maart 1894. BERICHT. Heden beginnen wij een nieuw mengelwerk, getiteld Burger Dorus. Daar ons beloofde werk De Torenwachter nog hier en daar eenige verbeteringen te ondergaan heeft, hebben wij gedacht niet beter te kunnen doen dan onze Lezers een Werk te bezorgen dat al even schoon en aangenaam om lezen is, in afwachting dat het onder handen zijnde werk voltrokken is. Burger Dorüs is eene geschiedenis welke plaats grijpt beurtelings in onze stad en in de omliggende steden en paro chiën, zoodat het onder dit opzicht alleen in den smaak onzer Lezers vallen moet Wij achten het overbodig en kiescli er ver der over uit te breiden wij vragen alleen de welwillende aandacht en volging onzer geachte Lezers, die er best zullen kunnen over oordeelen, en die, wij zijn er zeker van, meer om meer overtuigd worden dat De Gazette van Aelst zijne belofte van ee ne goede en degelijke lectuur te verschaf fen, trouw volbrengt,. FRANKRIJK. De fransclie Kamer heeft met 400 stemmen tegen 2 de kiezing van Wilson, den al te beruchten schöon- zoon van M. Grevy, ongeduldig verklaard. Bij decreet van 24 dezer, heeft de minister van landbouw den invoer in Fran krijk langs de fransclie grenzen te land en ter zee, verboden van alle runderen, voortskomstig uit België, wegens het heer- schen van mond- en klauwzeer in dit land. ENGELAND. Het gerucht is weer in omloop dat M. Gladstone zijn ontslag als eerste minister zal geven, doch eene porte-feuille in het kabinet zal behouden. Naar het Handelsblad meldt is echter deze mare van allen grond ontbloot. BRAZILIË. De stoomboot Jupiter, toebehoorende aan de opstandelingen, is door de regeeringsbatterijen van Nichte- roy in den grond geboord. Gansch de be manning is omgekomen. Aan boord van den stoomboot Venus, insgelijks aan de opstandelingen behoo- rend, heeft eene ontploffing plaats gehad. De bevelhebber, twee officiers en een dertigtal mannen werden gedood. Er zijn 50 gekwetsten. -(o)- 19 Hij had de oogen gesloten het wezen was marmerblank en met bloedvlekken gemarmerd de armen hangen onzeuuwd langs het lichaam. Een blijde gil ontsprong de boezem van Maria Daar lag nu al hare hoop haar le ven hare liefde Maar weldra verdween de betooverende glimlach van hare lippen baar blik werd somber... Was dat wel nog den blozenden, jeugdigen Overste, die den-vijand als een arend in de oogen blikte en alle gevaar trotseerde Eilaas! neen, snikte zij, het is zijn lijk Zij liet zich op hem neddervallen, om strengelde zijne handen en kuste hem het bloed van de wangen, wijl zij hem, tus- schen hare tranen, bij zijnen naam riep. Wilfried kreet zij als zinneloos van schrik. Maria lispelde de lijdende zacht. VEREENIGDE STATEN. Vooruit gang der Republikanen. Pennsylva nia heeft een Republikaan, Galusha A. Grow, tot lid van het Congres gekozen met eene meerderheid van 170,000 stemmen. Tot deze yit komst heeft verdeeldheid onder democraten over het tarlefontwerp meege werkt. Vele democraten hebben zich of van de stemming onthouden of op Grow ge stemd. Deze kiezing wordt gezegd de Republi- kaanscho Senateurs moedig te maken. Hunne tactiek zal nu wezen amendemen ten af te weren en zoo de demokraten dwingen tegen het ontwerp te stemmen. Grover Cleveland heeft wenig kans. DE KAMER M Brialmout zet de lezing zijner rede voering voort. Hij hekent dat hij dikwijls in zijne denkwijzen veranderd heeft, doch hij heet dat vooruitgangin krijgszaken, zegt Lijzal de waarheid van heden de dwaliug van morgen zijn. Hij vraagt voor België een leger van 210,000 soldaten, en daarvoor, beweert hij, zoudeu.de uitgaven slechts vermeer derd worden met, 9 millioen 's jaars. Al de burgers, die niet in hot leger dienen, wil hij 20 tot 40 jaar belasten met eene taks van 6 a 150 frank. MVan den Bemden bestatigt dat gene raal Brialmout zich niet bekommert met de behingen der bevolking legers en for ten, aan anders denkt hij niet. Het is ech ter heter de werkmansbelangen te behar tigen, dan het volk naar de kazerne te drijven. De toestand der soldaten der sol daten is onmogelijk geworden. Het milita rism verslindt het geld, dat zoo noodig is voor den handel, de nijverheid en den landbouw. Het is noodig, besluit M. Van den Bemden, de bloedwet, de slavernij van den soldaat af te schaffen en een weibe taalden vrijwilligersdienst in te richten. M. Coremans zegt dat de redevoering van generaal Brialmont een handboek der in vallen in Belgie ten behoeve der fransche en düitsche legers mag geheeten worden. Vroeger vond de liberale partij 25 miljoen genoeg voor de krijgsuitgaven doch ko- 'jiing Leopold I heeft M. Frère-Orban tot het militarismusbekeert, eu met dezep gansch de linkerzijde. Uit die bekeering zijn de forten van Antwerpen en de ver meerdering van het contingent voortgeko men. Het tegenwoordig contingent is nog- thans reeds te groot voor een onzijdig - Hij leefthij leeftjuichte de maagd en hare vreugdekreten deden de sombere schuilplaats dreunen.... O God, wees ge zegend omdat gij het gebed uwer onwaar dige dienaresse verhoord hebt! SLOT. Wilfried was voor goed aan het genezen Maria zat aan zijne zijde om hem door boeiende vertelsels de gepeinzen aan het verleden uit het hoofd te jagen. Wilfried, zoo begon zij, heden lacht ons de toekomst in al haar vreugdgenot en vrolijkste kleuren aan Nu zijt ge geluk kig, niet waar, vriend Hoe zal ik God kunnen vergelden wat hii mij goeddeed. Hij schonk mij schoonheid, sterkte en machthij sierde mijn hoofd met eene gravenkroon en, be nevens roem en zegepraal, vertrouwde hij aan mijne zorg de edelste vrouw die met de schoonheid der natuur de eenvou digheid des harte weet te paren... Ik be doel u, Maria.... En, wat mij pijnigt is de vreeselijkste strijd die nog... De heer is almachtig hij die op Ge- deon rs bevel de zon deed stilstaan en de muren van Jerico verbrijzelde, zal u ook doen zegevieren Moed, dappere beminde, land. De antwerpache afgeveerdigde weerlegt op geestige wijze de leerstellingen van ge neraal Brialmont en doet meermaals de Kamer hartelijk lachen. Tegen de voor beelden door Brialmont aangehaald, stelt hij er andere, van af de vroegste tijdeu der kiijgskunde tot heden, van af Cresus tot lippu-Saib. Hij toont dat de generaal vele teksten van schrijvers verkeerd heeft aan gehaald. M. Coremans herinnert dat M. Frère- Orban reeds vroeger die verminkingen aan M. Brialmont geeft verweten. Deze schiet op dat woord in eene gloeiende gramschap en roept uit dat M. Firère onrecl\tveerdig li geweest en dat M. Coremans een belach- lijk personagie is. Generaal Brialmont werd voor dat woord tot de orde geroepen en M. Core mans voegde er nog hij, dat de generaal zich belachelijk gemaakt heeft voor gansch het land. Maandagzijn de ministers in zitting bij een geweest. Minister Beernaert heeft lezing gedaan van zijn ontwerp van evenredige vertegen woordiging. De zitting heeft twee uren geduurd. Al de ministers, behalve generaal Bras- sine, waren aanwezig. Minister Beernaert is ten 3 ure naar 't 1 aleis gegaan om zijn ontwerp aan den ko ning mede te deelen. schijnt betreft het ontwerp en kel de kiesomschrijvingen, welke minstens 8 atgeveerdigden tellen. Voor den Senaat zou er ééne lijst per provincie komen. Van een anderen kant zou het vereisch- te quorum twee derden der stemmen be dragen. Stellig zal de bespreking zoo lang als le vendig zijn. Volgens sommige afgeveerdig- den zal echter de groote strijd slechts in de secties geleverd worden. Vele afgeveerdigden zullen hunne stem ming willen uitleggen, en, zjeeses toch, dan zal 't langen Oremus zijn. Maandag heeft de Katholieke Bur- gersgilde van Brugge eene tweede verga dering besteed aan de bespreking der E. V. Deze machtige maatschappij, zoo dap per aangevoerd door den heer doktor Van Steenkiste, telt om zoo te zeggen zooveel tegenstrevers als aanhangers van het stel- waijt weldra sluit gij uwe ouders in de ar men; uwe moeder, die zoolang de terug komst eens zoons verbeidt en ongeduldig naar u wacht.... - En ik ook, voegde de overste erbij, ik ook verwacht hun. En die vreugdevol ons huwelijksban den zullen toestrengelen, volledigde de Mochte het zoo wezen zuchte Wil fried. Boudewijn van Constantinopel, de mach tige Keizer, de nederige pelgrim Berthol- dus, zijn kapelaan en menige hoogadelijke ridders woonden in de kapel des burchts de huwelijksplechtigheden van de beide geliefden hij. Wilfried moest naar Jerusalem, welke zij, zooals men weet, zegepralend inna men Maria, de jonge vrouw, onder het geleide eener trouwe wacht, keerde naar het Vaderland terug, waar zeven jaren la ter de knappe ridder hun allen kwam ver voegen en nog vele jaren in vrede en stil huiselijk geluk liefde. EINDE. Wij moeten doen opmerken dat het bij zonderlijk een groep jonge advokaten is die de gunstige stemming willen afdwin gen aan onze Volksmaatschappijen. Over de zitting van maandag vooral moeten wij vermelden de redevoering van doktor De Cooinan, die al de noodlottige gevolgen heeft doen uitschijnen die de mogelijke instelling van deze hervorming zou na zich slepen, zoo voor het land in 't algemeen, als voor de Katholijke Partij in het bijzon der. Binnen veertien dagen zal er over liet stelsel gestemd worden. 0|> de woning van JVt. KAREL WOESTE. Maandag morgend vond de huisknecht op een der stijlen geplaatst van de koets poort van het huis bewoond door M. Woeste, Napelstraat, 15, te Brussel, eene doos in metaal, zeer gelijkend aan oen sardinondoosje, waaraan eene lont was vastgemaakt. Die lont was den helft afge brand. Het doosje was eenigzins open eu men bemerkte de kardoezen met kogels die er in gelegd waren geweest. Dadelijk werd de Policie verwittigd die dan de springbns of bom in veiligheid bracht. De lont is verveerdigd van kemp, 't gene be wijst dat de kerel die het heeft bereid, zeer onervaren is, ofwel eene klucht heeft wil len vertoonen. Wat dan ook het doel van den schuldigen moge geweest zijn, het is te hopen dat de Policie hem vinden zal. Zulke lieden dienen voorbeeldelijk gestratt te worden. Wij drukken onze innige tevredenheid uit over het mislukken dier laffe aanslag, die voor onzen gevierden volksvertegen woordiger en zijn achtbaar Huisgezin, de noodlottigste gevolgen kon gehad hebben. Bisdom Gent. M. P. Ciaeys. onder pastoor te Adegem, is pastoor benoemd to Elsegcm M.H. J. Jaspar, pastoor van Mendonck is pastoor benoemd van Pariki M. .7. L. Nnyts, onderpastoor van Salar- dinge is pastoor benoemd van St.- Maria- Hoorebeke M. T. V. Vossaert, onderpas toor te Oostakker, is pastoor benoemd te Landskouter: M. C. L. J. Claus, onder pastoor te Nederhrakel, is pastoor be noemd van Hillegem. BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL'S TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. I. In de woning van Burger Dorus. Wat bitse nijd verteert het merg in uw gebeen- te (Vondel). Het is weinig en luttele jaren, voor dat den Spaansohen dwingeland, hier ter ste de van Aelst nestelde. De Stad met haar eigenaardig karakter, waarvan onze hedendaagsche straten zich geen denkbeeld meer kunnen van vormen, zag er vrij wat anders uit dan ten huidi- gen dage de kleine huttekens gansch uit strooi eu hout saamgesteld de groeue lui-

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1