Het bankroet nakend. Een en ander. Kunstnieuws. DE NIEUWE BISSCHOP VAN BRUGGE. 't En is in Amerika alleen niet dat de landen hunne schulden niet meer betalen. Het kleine Portugaal betaalt nog een derde, maar dreigt niets meer te betalen. (triekeland staat ook voor bankbreuk wel is waar de Grieken steken middels uit om binnen drie of vier jaar te betalen, maar die middels en rusten op niets. Spanje staat ook op de boorden van den afgrond en Italic gaat er regelrecht naar toe. Florentie heeft reeds opgehouden ziine schulden te betalen en lijk de schuldei-* schers de stad toch niet kunnen verkoopen, s bet spel gespeeld. Turkije is het land, dat hem eerst en vooral uit den slag getrokken heeft met niet meer te betalen. Turkije heeft de joodsche bankiers ver wittigd. Dezen, in tijds vermaand, hebben hun ne waarden aan eenen goeden prijs ver kocht. Als de joden gereed waren, als er geen gevaar van verlies meer was voor de jood sche bankiers, heeft het bestuur, van Tur kije enkel en eenvoudig zijne.schuld uitge vaagd. De andere landen hebben gezwegen dat ze zweetten niemand en spreekt er nog af. 't Zijn de kleine eigenaars die den kelk tot den grond hebben uitgedronken. De geldgazetten roepen welde landen eindigen altijd met te betalen. De waarheid is dat de landen eindigen met niet te betalen. Zij hebben de macht voor hen. 't is genoeg dat ze de zakken schikken zoodanig dat de joodsche bankiers geene verliezen moeten onderstaan. De Italiaansche weerden zijn voor het oogénblik in de handen van Rotschild, 't Zijn de joden die de prijzen staande hou den. 't Zijn de joden die aan iedereen aanra den Italiaansche weerden te koopen. Ze maken ze weg. Als de joden geheel hunne buit hebben zullen zij aan Italië zeggen Als ge wilt. De groote gazetten, die aan de joden ver kocht zijn, zullen zwijgen. 't Zal'gaan 'lijk in Turkije. 't Zal evenwel nog wat moeite kosten. De bankbreuk zou kunnen losbersten vooraleer het spel gespeeld is. De beurze van Londen en wilt de Ita liaansche waarden niet meer. De Duitschers verkoopen ze zooveel te haastiger dat hun bestuur altijd aandringt opdat ze die waarden van zijne bondge noten zouden bewaren en koopen. De fransche dompelaars en kunnen toch niet alles koopen. 't Krediet van Italië en hangt maar aan een draad hij zou kunnen breken... voor de joden gered zijn. De kelk is misschien dezen keer voor hun bestemd. 't Kluchtigste van al, 't is dat de hoo- vaardige Italianen in den toestand van hun land verblind zijn. Men raad hun aan hunne uitzinnige le- gerkosten te staken, om in Europa de rol van Argentina niet te verbeelden. Nuttelooze moeite. Het eenigste middel om Italië te redden is aan den Paus restitutie doen van de staten die hem ontroofd werden. Die God het zijne geeft, en zal geene moeite hebben omdemenschen te voldoen. Gazette van Brugge ken. welke nevens de in loodgevatte eeu wenoude ruitjes prijkten den ijzeren klopper welke in de oordeur stond en de eigenaardige kleeding zijner bewoners, dit alles was zeer lief en streelend prachtig niet daar alles eeuwenoud was en nie mand der lieden wist van wat jaartal hun ne schamele woonst dagteekende. Nu ging alles op goeden voetnijverheid handel en welvaart waren in vollen bloei. De Hoofdkerk was niet gesloten, de Poor ters mochten vrij het hoofd uit de woning wagen en de vrolijke toonen en gekling- klang der klokken op het Belfort, zonden hunne zoete melodiën over de oude Gra ven Stad. Helaas hoe was die toestand een twintig tal jaren later vervallen en on derbroken, toen wanneer de Spaansche Hopmans en Muiters, Juliano del Torro, Fernando de Tolendo, Olenzo de Vargas en meer andere Roofhonden, van Antwer pen naar hier afgezakt waren om hunne gewelddaden ten uitvoer te brengen. In de Pontstraat, waar ten huidige dage Hier en daar in ons land worden sardie nen en andere doosjes gevonden, die het uitzicht hebben van arnachistischn bom men, en die met zand of andere onschade lijke stoffen gevuld zijn. Wij zullen de iiau- we grappemakers de eer niet aandoen hun ne dommigheden te vermelden. Wij zullen hen enkel verwittigen dat de politie stren ge bevelen heeft ontvangen om de daders van zulke grappen te vervolgen en te doen straffen. O die bra vb jongens I Het parket van Antwerpen heeft eone huiszoeking be volen te Hoboken in de drukkerij Van Hoyweghem, alwaar de Gazette van Hobo kensocialitisch weekblad, uitgegeven wordt. Verscheidene nummers zijn in de druk kerij aangeslagen door M. Willems, poli- ciekomraissaris te Hobokeu, uummers van zondag 18 Februari laatst, die een zeer ophitsend fransch lied bevatten. Wij verta len er een paar zinnen uit v Sta op, werkman, eu vernield de ei gendommen Staan wij op tegen de uithongeraars en vernietteren wij de burgerij In al de herbergen, waar dit blad gele zen wordt, is het door de policie in beslag genomen en vervolgingen zijn ingespannen tegen den uitgever, den drukker en dege ne die het lied bezorgde. Het is niet op het stadhuis van Brussel dat het burgerlijk huwelijk zal plaats heb ben. De ambtenaar van den burgerlijken stand zal zich voor die plechtigheid, naar het paleis van den graaf van Vlaanderen begeven. Te rekenen van den aanstaanden zomer znllen de leerlingen der normaalschool voor meisjes, van de stad Brussel, moeten kunnen zwemmen om hun diploma van on derwijzeres te bekomen. De ambtenaars die zoo iets beslist heb ben zijn rijp voor Gheel ofükkel. Wie zich zelf zonder onkosten een mi- croskop wil maken, neme een stukje kar ton of een visietkaartje, prik daarin met een speld een gaatje, laat aan beide zijden van dit kaartje een druppel water op het spelde gaatje vallen en bezie door dit dub bele watervliesje wat hij bezien wil. De al dus verkregen vergrooting is meer dan honderdvoudig. In de twee afgeloopen maanden hebben zich 350 vrijwilligers mot premie meer aan geboden dan in de twee eerste maanden van verleden jaar. Verleden zaterdag ver schenen er 22 in de bureelen van den staf, en daarop konden er slechts tien goedge keurd worden. De socialistische bladen melden met vol doening dat de gemeenteraad van Mon- ceau-sur-Sambre een gewezen mijnwerker benoemd heeft tot lid van het weldadig heidsbureel. Wij ook, wij juichen die benoeming toe. 't Moeten niet altijd herbergiers en letter zetters zijn, die in de openbare besturen benoemd worden, gelijk de socialisten er overal het gebruik willen van invoeren. Tijdens de bespreking der kietwet in de Kamer, is er gezegd geweestdatde beroeps hoven maar hunne vakanties moesten la ten varen om de kieszaken te onderzoeken. Het schijnt nu dat er in de beroepshoven M. Vonck woont, stond een huis met ta melijk hoogeu en spitsen gevel onder de zen bemerkte men twee kleine vensters met stevige traliën voorzien wat lager eene tweede, maar veel grooter en sterker van traliewerk; hieronder had men de deur in prachtig en kostelijk hebbenhout, versierd met allerhande beeld- en gekapt loofwerk, in welks midden den sierlijken ijzeren klopper stond. In dat huis, woonde Theodorus Coucke, onder de bevolking meestgenaamd Burger Dorus. Dit kwam, daar hij een vrije bur ger was, eene groote gunst mits toen tertijde menigeen dit voorecht niet bezat, edoch niettegenstaande dit, was hij zoodanig aan het geld verslaaft, dat hii in de oogen des volks als een vrek gekend en aanzien werd en van niemand geacht noch bemind was. Alleen zijne wederhelft en eenig zoontje waren den enkelen troost die hij bezat. Op het oogénblik dat ons verhaal begint vinden wij hem bij eene tafel, in de voor- eene groote opschudding heerscht, en dat de raadsheeren zelfs dreigen in werksta kingen of liever in vakantie te gaan on danks al de kieszaken ter wereld. De koning heeft de fransche toonzetters, M. Ambroise Thomas en M. Massenet be noemd, den eerste tot commandeur, den tweede tot officier der Leopoldsorde. Tooneelwedstryd. De kortrijksche, tooneelmaatschappij Vlaamsche Zonen geeft ter gelegenheid van haar 15 jarig be staan, dit jaar een luisterrijken interna tionale tooneelwedstryd, waarin voor het drama of tooneelspel, prijzen van 600, 400 en 200 fr.. en voor het blijspel prijzen van 300,200 en 100 fr., te winnen zijn. Daa renboven zijn er nog belangrijke bijprijzen. Verdere inlichtingen bij den secretaris van den wedstrijd, L. Hendrik Berlamont, Heilig Geeststraat, 11 te Kortrijk, Tentoonstelling van modernekristene kunst en kerkornemenlen. Wij ontvangen eenen franschen prospectus, waarin hooger gezegde tentoonstelling aangekondigd wordt. De tentoonstelling wordt gehouden te Nijmeghen (Holland) onder de hooge be scherming van Z. H. Mgr. Vandeven, bis- cshop van 's Hertogenbosch, van 9 augus- ti tot 9 september. Inlichtingen voor onze langenooten bij M. H. B. Lapance, secretaris der tentoon stelling voor België woonachtig te Nijme gen. De policie van Brussel heeft eene statistiek opgemaakt der muziek en zangmaatschap pijen, te Brussel bestaande, zonder de voorsteden. Er zijn in het geheel 27muziek maatschappijen, harmonie en fanfaren, en 48 koormaatschappijen. Gedenkteeken Ledeganck. Vrijdag avond had eene vergadering plaats van af gevaardigden van onpartijdige, liberale en katholieke maatschappijen om de kwestie te bespreken tot het oprichten van een ge denkteeken aan dichter K. Ledeganck. Verscheidene gekende vlaamschegezinden woonden de vergadering bij Meest al de aanwezigen waren het eens dat de voorkeur voor het plaasen van een gedenkteeken zou moeten gegeven worden aan Gent, omdat de groote dichter alhier zijne kunst en wetenschappelijke opvoe ding ontvangen heeft en alhier de beste zijner gewrochten schreef. Er zal nochtansge schreven worden naar personen, die naar het schijnt te Eekloo een komiteit hebben tot stand gebracht met het doel een gedenkteeken op te rich ten. Als men inlichten heeft bekomen no pens de werkzaamheden van dit komiteit zal er eene nieuwe vergadering belegd worden om dan te onderzoeken welke maatregelen dienen genomen te worden. Het aanstaande concert van het konink lijk corservatoriura zal in de eerste dagen van Maart plaats hebben, en gewijd zijn aan de uitvoering van werken van Peter Benoitmen zal onder anderen de Kinder cantate uitvoeren. De schilderij van Van Dyck, welke on langs aangekocht is voor het museum te Brussel, is een werk uit der vroegste perio den van het kunstnaarsleven van den schilder. De invloed van Rubens is in dit werk nog zeer duidelijk merkbaar. Het plaats des huizes gezeten. Het is een man van rond de veertig jaren lang van gestal te, krachtig van wezen. Een sierlijke punt baard versierd zijne kin, een knevel over schaduwd zijne lippen, zijne oogen zijn evenals het haar zwart van kleur, hetwelk in machtige krullen op zijne netwit ge plooide kraag samenrolt. liet is een figuur dat wel is waar, eerbied en achting af dwingt, doch in wiens binnenste men niet kan lezen. Zijne kleeding bestaat uit een roode fluweelen broek, aan de kniën vast gesnoerd een fluweelen wambuis van groen bedekt zijne leden, welke door een ouden snoer met zilveren kwispel op zijne orst nederdaalt hij draagt gele kousen en puntige sloefjes aan de voeten, welke zoo vrij, zoo los en gemakkelijk op het vloertapijt liggen, dat men niets anders denken kon, of men had hier te doen, met een der voornaamste ingezetenen der Stad. In de kamer waar hij zich bevind, is de wand met goudleer behangen, waarop men prachtige schilderijen in gouden njsteu familieportret der Ribaucourt 's vertoont zeven porsonen, waarvan een op de luit 'speelt, terwijl een anderhem op het klavier begeleidtvier van de zeven personen zijn kinderen, waarvan een, een zeer jong kind, op den schoot zit van de jonge vrouw om welke de overige figuren zijn gegroe peerd. Het is merkwaardig dat van Van Dyck dit kinderfiguurtje nog eens heeft ge bruikt voor een cupido, die in het bezit is van een brusselsche verzamelaar. Maandag is alhier godvruchtig in den Heer ontslapen dame Pelagia Elisabeth SCHELLAERT, weduwe van mijnheer Francisctts Marinus Van den Bergh. geboren te Erpe den 19 November 1831. Het was eene oprecht deugdzame en werkzame vrouw, eene voorbeeldige moe der van elk, die haar kenden, geacht en geërbiodigd. Zooals met het te Brugge algemeen ver wachtte, en zooals wij het ook deden voorzien, is Mgr. De Brabander benoemd tot opvolger van Mgr. Faict, als bisschop van Brugge. Ziehier eenige bijzonderheden over de nieuwen kerkvoogd. Na schitterende studiën gedaan, en de priesterlijke wijding ontvangen te hebben, volgde de eerw. heer De Brabander de theorieke leergangen van kanoniek recht bij de hoogschool van Leuven hij werd vervolgens naar Rome gezonden, om erin de Congregatie van het Concilie, de prak tijk van te leeren. In Belgie weergekeerd, werd hij be noemd tot leeraar van kanoniekrecht in 't groot-seminarie van Brugge. Later werd hij aangesteld tot pastor-deken van Thou- rout, en Mgr. Faict koos hem vervolgens als vikaris-generaal van zijn bisdom. Na de dood van Mgr. Faict werd Mgr De Bra bander gekozen als vikaris-kaputilaris om het bisdom te besturen. De nieuwe bisschop van Brugge is 68 iaar oud. Zijne benoeming is in gansch het bisdom met waren geestdrift ontvangen, want zij beantwoord aan de algemeene achting en genegenheid, om zijue groote minzaamheid en de eenvoudigheid van zijn karakter. Hij is even nederig als ge leerd en vereenigt in zich al de deugden, die den bisschoppelijken troon kunnen ver sieren. Wij bieden Mgr. De Brabander onze nederige gelukwenschen aan voor zijne be noeming, en sturen hem den heilwensch toe, die de kerk hem op den dag zijner bisschoppelijke wijding zal aanbieden Ad muitos aminos Moge hij lang aan het hoofd van zijn bisdom staan tot meedere eer en glorie van God en tot heil der zie len. Z. M. koning Leopold en de burgerlijke overheden hadden zaterdag namiddag het nieuws der benoeming van Mgr. De Bra bander ontvangen. Deze laatste werd er zondag morgend officieel van verwittigd. Mgr. De Brabander is te Oyghem gebo ren op 5 september 1828. Hij werd pries ter gewijd op 21 mei 1853. In 1864 werd hij bestuurder van het groot seminarie van Brugge in 1876 eerekanunnik der Kathedraal van St-Salvator in 1875 pas toor-deken van Thourout in 1880 vikaris generaal, in 1885 kanunnik-titularis, en in 1890 aartspriester. Mgr. De Brabander is huisprelaat van Z. H. den Paus en ridder der Leopoldsor de. Zondag middag was het nieuws zijner benoeming te Brugge gekend, de klokken luidden en vele huizen in de stad werden bevlagd. De bisschoppelijke wijding zal rond 20 Meert plaats hebben. omvat aanschouwd. Het zijn meestal stu diën, blijkbaar door eene bedrevene hand gemaaktmen ziet er de trekken op van Vader Cats, Bilderdyck, Cicero, De schry- ver en meer anderen. Aan den tegenover- gestelden kant bemerkte men de onmisba re teekens een 's vrijen: twee korte degens, een knots in het midden een lang rapier opwiens gevest, hetgeen een waar mees terstuk mag genoemd worden eenblinkend harnas, helm en handschoenen. Op eens springt Burger Dorus uit zijn zetel op, staat recht en mompelt met grammoedige stem Zou ik het dan toch voor den schilder, voor den verfkladder moeten opgeven Wat, hij komt mij hoonen in mijne eige ne woning Komt hij nu nog, ik zal too nen wie ik ben... ik klaag hem, ondanks zijn gespot met mijne bedreiging, bij den Keizer aan 1... Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2