Markt. lE COMMUNIES Eerste Communie. Verschillend Nieuws. Stad en Omtrek. Te huren terstond: !MI EST ;?t<* W BRUSSEL. Hoe een Hollander thuis kwam. M. Klein, een Hollander, die te Brussel eene kamer bewoont bij eeuen beenhouwer der Hoogstraat, kwara na een yroolijken avond tegen 2 uren 's nachts thuis. De beenhouwer, die meende dat M. Klein reeds thuis was, had den grendel voor de deur geschoven en de kamerbewo ner mocht zooveel hij wilde met zijnen sleutel draaien, de deur wilde niet open. Twee andere herbergplakkers, die Klein bezig zagen, hielden hem in 't oog. 't Was ongetwijfeld een inbreker dachten zij. en, zien in de schaduw houdende, wachtten zij de gelegenheid af om hem te lijf te springen en aan de politie te leveren. Maar Klein, zijne pogingen om binnen te komen opgevende, stak den sleutel in den zak en begaf zich op zoek naar eene herberg, waar hij nog een paar uren on derkomen zou zoeken. Hij werd gevolgt door twee, die hem aan zijne deur hadden zien werken. Na zekeren tijd straat op straat afge- dwaalt te hebben, werd hij gewaar aat men hem volgde, weer keerde hij eenen hoek om en weer deden de anderen het zelfde. Dit beviel Klein niet. 't Waren onge twijfeld nachtdieven, die het op zijne v beurs of op zijn leven n gemunt hadden. En hij zette het op een loopen, alweer door de twee geheimzinnige wezens gevolgd, die hem eindelijk vlak vóór het policiebu- reel inhaalden, waar de drie te gelijk in vielen en waar de zaak uitgelegd werd. Uit het onderzoek van de zaak Hen ry, te Parijs, blijkt dat de beruchte anar chist gedurende korten tijd in onze hoof- stad verbleven heeft, namelijk als sluis- draaier aan de vaart van Charleroi. Hij werd echter na twee dagen werk ontslagen omdat hii zijn bedrijf a! te nauwkeurig uitoefende. De sluisdraaiers namelijk zijn verplicht de schepen, eer zij doorvaren, na te zien of de lading in de vereischte voor waarden is. Nu Henry zocht de schepen zoodanig goed na, dat hij zelfs den spaar pot der schippers vond en... er zich mees ter van maakte. Slechte kluchten. Een voorwerp, do vorm hebbende van eene bom en die allerhande vuiligheid bevatte, is zaterdag in het Werkmanshuis Concordia te Brussel gelegd. Mon zou die kluchtspelers eens ferm bij de ooren moeten nemen. Ziehier nadere inlichtingen Zaterdag rond den middag boden zich een veertigtal werkloozen aan in de Arbeidsbeurs van het Werkmanshuis. In den gang werden zij een stinkende reuk gewaar. Men deed opzoe kingen, en in den donkerststen hoek van den gang, nabij den trap der bibliotheek, vond men eene brandende lont. Een werk man do ofde ze aanstonds uit, en meu be vond dat de lont vast was aan eene soort van bom. Deze had de vorm eener sardienendoos, gesloten met velocipedenhaken. Men haal de aanstonds een emmer water en wierp er gansch het toestel in. Een bijgeroepen po- licieagent bracht den emmer met den in houd naar het bureel der 3e afdeeling. Een verpestende geur verspreidde zich weldra door ganseh het bureel, en men was ver plicht deuren en vensters open te zetten. Met veel voorzorgen werd toen de doos ge opend zij bevatte een mengsel van witte, gele en zwarten stoffen, dat voor dynamiet kon aanzien worden. Eene wiek was er drie of vier keeren rond gewonden. Alles was echter doorweekt, en het was moeilijk zich juist rekenschap te geven van den inhoud der doos. Men ging ondertusschen in het bureel voort met de gevonden doos te onderzoe ken. Behalve de geelachtige stof, vond men er twee tabakchikk en in, met twee briefkens. Op het een briefke stond geschreven: Er is eene chik voor den commissaris van politie en eene voor de agenten Op de andere - Leve de a- narchie 1 Leve Vaillant! Weg met het vor stendom! Een jongen, die in den omtrek stond van het Werkmanshuis en aandachtig naar het gebouw stond te zien, werd aangehou den en na drie uren op het policiebureel te zijn geweest,terug losgelaten. Men heeft vermoedens op twee kerels van verdacht uiterlijk, die men rond den middag in de Locquenghienstraat heeft zien rondzwer ven. De policie denkt dat men te doen heeft met eene flauwe grap. Het parket is niet temin verwittigd, en de inhoud der doos zal ontleed worden. Een duitsche slimmerik. Een bjusselsche eigenaar, verkocht over eenige maanden aan eenen Duitscher twee stuk ken bouwgrond voor 17,000 fr., betaalbaar wanneer hij er twee huizen op zou hebben gelouwd. De Duitscher, die misschien ten hoog ste 100 thaler rijk was. maakte nu akkoord met eenen aannemer, en deze begon inder daad de werkenhij zou de huizen bouwen voor 32,000 fr. Maar toen de grondvesten lagen, vroeg de aannemer eene afkorting. De Duitscher kon hem uie niet geven, maar hij poogde op de in aanbouw zijnde huizen eene eerste hypotheek van 20,000 ^fr. te bekomen, waarvan hij er 10,000 fr, 'van in handen kreeg. Men raadt de rest. Eens de 10,000 fr. in den zak hebbende, liet hij zich niet meer zien. Intusschen kunnen de eigenaars, de lee- ner en de aannemer elkander troosten, 't Zal een aardig proces zijn want het schijnt nu dat deze drie slachtoffers elkan der vervolgen. De loting is dinsdag te Brussel be- fonnen. Het hoogste nummer is 2513. Men enkt dat de nummers boven 1800 er uit zijn. li Het volgende bericht is aan de hoe ken der straten aangeplakt De burgermeester, overwegende dat het werpen met confetti in de openbare inrich tingen aanleiding heeft gegeven tot menig vuldige klachten en wanordelijkheden heeft veroorzaakt, besluit n Het is verboden met confetti en ande re voorwerpen te gooien in de openbare inrichtingen, de overtredingen zullen met de policiestraffen beteugeld worden. DIEST. In den loop der maand de cember 1892 had een liberaal blad van Brussel l'Etoile Beigeeen zoogezegd kle rikaal schandaal verteld, dat te Diest zou moeten gebeurd zijn. Eene zuster, reeds zestienjaarineen klooster verbleven heb bende, zou aan hare geloften te kort geko men, uit het klooster gejaagd en naar ha re familie te Gheel teruggevoerd zijn. De zuster, door dit lasterend artikel be doeld, heeft een proces ingespannen voor de burgerlijke rechtbank en vraagt 5,000 fr. schadevergoeding. Voor de Rechtbank pleet de advokaat der Etoile Beige dat de briefwisselaar van het blad een verzon- ne feit had megedeeld. Het openbaar ministerie zal binnenveer tien dagen zijn advies geven over de zaak. MOESKROEN. Twee honderd en elf inwoners der gehuchten Touqet, Marte- noire, de Marliere en Sapin-Vert, onder Wattrelos,(Frankrijk)hebben een verzoek schrift geteekend, om aan den prefekt van het Noorden te vragen, dat het besluit zou ingetrokken worden, waardoor den eerw. h. Vanhoenackere, onderpastoor te Mont- a-Leux, de toegang op het fransch grond gebied ontzegd wordt. BRUGGE. Er is uit Leffinge aan de rechterlijke overheid van Brugge geseind, dat er niets van waar is nopens een dubbe le moord, die aldaar volgens brusselsche nieuwsbladen zou gepleegd zijn. Eene ebfgift. Eene dame van Luik, Dumont-Lamarche, die onlangs overleed, heeft, naar het verlangen van haren echtgenoot gestorven in 1887, de volgende testamentsbepaliugen gemaakt. Zij geeft 600.000 fr. aan de Godshuizen voor het stichten van bedden voor ouder lingen. 100.000 fr.aan hetweldadigsheidsbureel voor de armen der parochie van St-Serva- tius 67.000 fr. aan de vereeniging van Sint- Vincentius 100.000 fr. aan de stad Luik om met de intresten van dit kapitaal concerten van kamermuziek in te richten. GENT. Dat de gentsche dieven «r ook een handje van hebben als het op ste len aankomt, blijkt uit het volgendeIn den nacht van zaterdag op zondag, is een diefstal met braak gepleegd ten nadeele van M. Migom, likeurkoopman, in zijne magazijnen, te Meulestede. Er is gestolen een groot vat jenever, 220 liters kunnende inhouden, maar waar voor het oogenblik 80 liters in waren, een vatje cognac, 59 lit., veertien flesschen likeur, en een stoot wagen, op ressort, rood geschilderd. De daders zijn niet gekend. Een hardhoorig heer lachte eens op een gastmaal mede om eene kluchtige anekdote, waarvan hij niets verstaan had; toen men had uitgelachen wilde hij ook eene anecdote verhalen die nog veel schoo ner was en hij vertelde woordelijk hetzelf de. Men lachte wederom even lustig maar om eene geheel andere reden. BURGERLIJKE STAND. Geboorten. Mannelijk geslacht 8 Vrouwelijk geslacht 11 Ov ERLIJ DEN8 M. Nachtegaele w* Soscie z. b. 60 j. Korte Nieuwstr. P. Schellaert wa Van den Bergh wink. 62 j. Zoutstr. J. Callebaut m. De Gendt kuiper 41 jzoutstrp. C. Van den Steen Wr Linthout z. b. 65 j. windmolenstr. C. Beeckman wr Leveau z. b. 73 j Langeridderstr. C. Van den Broucke bez. 73 j. Esplanade. 15 kinderen onder de 7 jaren. Bravo! Nummer 15 van ons blad is ons door een brave werkman deze week be zorgd, 'tls eene les voor velen die het nummer bezitten en de onverschilligheid zoover drijven het te behouden alleenlijk uit eigenzinnigheid. Tooneelkundig Avondfeest. Zie op dit blad het programma der verschillige uit te voeren stukken door de Heeren Meesters der Zondagschool van St.-Jozefsparochic. Postbureel van Aalst. De eigenaars van spaarboekjes uitgegeven vóór den lü" Januari 1894, worden verzocht zich met dezelve in het postbureel aan te bieden voor het inschrijven der intresten van 1893. Valsche geruchten. Brusselsche en Gentsche gazetten melden de ontdekking in onze stad eener geheime stokerij. Daar is niets van. Verdronken. Woensdag morgend is Jan Callebaut, kuiper, 41 jaren oud, aan de Geeraadsbergsche Brug verdronken. M. Victor Corael haalde er den drenkeling uit, doch deze had reeds opgehouden te le ven. Callebaut is gehuwd en vader van 5 kinderen hij maakte deel van het Vrij willig Pompierskorps. WIEZE. De wildstrooper, verleden week gekwetst in de botsing met de jacht wachters, is aan zijne wonden overleden. Hij laat eene weduwe met zeven miuderja- rige kinderen na. MELLE. Op 6 januari laatst is zekere De R... aangehouden door den veldwach ter J. De Decker en de gendarmen, we gens het stelen van 7 zakuurwerken, drie zilveren, een gouden en een nickelen waarvan er twee ontdekt werden ten nadeele van den horlogiemaker Van der Heiden, te Melle. Nu, zondag 18 dezer, ging zekere Petrus Buyse, wonende te Melle, om wat gras, langs den Scheldekant wanneer hij een handvol gras trok, kwam terzelftertijd een zakuurwerk uit den grond mede. Voortzoe- kende, ontdekte hij de anderen. Hetwaren de vijf zakuurwerken, welke van den hier boven gemelden diefstal voortkwamen. Spoedig heeft Buyse er inken aan de poli cie van Melle van gedaan. Lebbeke. Twee landbouwwerklie- den, Fred. Goedgezelschap en August Heyvaert, kregen zondag avond twist in eene herberg der Breestraat. Heyvaert in woede ontstoken, loste drie of vier revol verschoten op zijnen tegenstrever, die aan het hoofd getroffen werd. Het slachtoffer nam de vlucht. Het parket is maandag ter plaatse ge weest. Heyvaert werd aangehouden en naar de gevangenis van Dendermoude ge bracht. De toestand van het slachtoffer is betrekkelijk voldoende. STAD AAL8T. LUSTIG AVONDFEEST, te geven door de H.H. Meesters der Zondagschool St. Jozef, op Zondag 11 Maart 1894, in de Zaal van het Bisschoppelijk Collegie. TEN VOORDEELE VAN DEN ARMEN. Programma i° Openingstuk voor Symphonic. 2° De Muziekles, door de heeren Al bert Grootaert en Jules Schel ste aete. 3° <DE WONDERDOKTER, blijspel in één bedrijf. 5° La Carita, door de heeren Albert Groot aert en Jules Vanderhaegen. 6° BLIJSPEL MET ZANG IN ÉÉN BEDRIJF. Begin om half 6 uren stipt. Kaarten aan 1,00 en 0,50 centiemen. AALST, 24 Februari 1894. Tarwe fr- 15,00 a 16.00 Mastcluin 13,50 a 14,50 Rogge 10,50 a 11 Garst 00,00 a 00.0.' Haver, por 100 kilos 16,00 a 17.00 Spelt 00,00 a 0 00 Aardappelen roodede 100 k. 3,50 k 4 00 Aardappelen geele nieuwe 0,00 a 0.00 Boter de 3 kilos 7,27 a 8 00 Eicrs de 25 1,55 a 1,-0 Vlas, per 3 kil. 4,25 a 5,27 Viggenen, per stuk fr. 30,00 a 35.00 Ajuin, 100 kilos,volg. kw. 0,00 a 0,00 Hopmarkt. GEWAS 1893. Heden werden ter markt gebracht: 0 b. 0 balen geprimeerde of geplukt bel voor bel en verkocht tegen fr. a 000 0 balen 1° kw. gewone pluk en. verkocht tegeu fr. 00 a 00 0 balen werden afgekeurd. BOTERMARKT. Zaterdag werden 870 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 5966 kilo grammen. Op de Zoutstraatpoort, bij den stee - houwer Petrus Wauters, is vrijdag avoi.J een haan gestolen. Een schoon en gerieflijk Winkelhuis, gestaau op den hoek der Bisschopstraat n der Werf, (bewoond doon M. Van Belh-, koperslager). Zich te bevragen bij Mad. wed. V; u Breugel, Wert, te Aalst. STAD AELST. VERKOOPING van 35 koopen allerbeste LIGGENDE IN HET 8LACHTHUI8 TE AELST. Het Kollege van Burgemeester en Schepenen dezer Stad, maakt bekend d ;t er op Zaterdag 10 Maart 1894 om elf ui o voormiddag, door het ambt van Deurwaar der Jozef DE VOS, te Aelst, zal overge gaan worden tot de openbare verkooping van 35 koopen allerbeste Mestvau omtrent, de twee karren ieder, liggende in het Slachthuis te Aelst. Op gewone voorwaarden en tijd van be taling, mits goede borgstelling. De Burgemeester, De Secretaris, Van Wambeke. Edm. Scheerlinckx. Schoont Keus van Kerkboeken in alle Prijzen PaternostersKanten- en andere beeldekensGedenkenissen, enz. Voilen, Mutskens, Neusdoeken. TER DRUKKERIJ DEZER MOLENSTRAAT. Ik neem de vryheid de aandacht van het Ge acht Publiek te roepen op de allerschoonste en fijne keus van BOTINNEN voor Jongens en Meiskens, (EER8TE COMMUNIEKANTEN). Verder is er bij mfj altijd voorhanden een schoon assortiment van Mans- en Vrouwbotin nen, naar de laakte mode en sterk gemaakt. Ook gelast, ik mij met alle slach van reparation. Bemind enkel uto profijt. lh stel mij tevreden met eene kleine winst. «J-A-3ST EE TROCH. (bijgenaamd Dk Kappkr), VRIJHEIDSTRAAT, N° 30, AALST. (Tegen de Sladsjongenschool) N B. Alle Zaterdagen zal ik my ook met mijn groot Kraam op de Markt bevinden. Naar den kant der Zoutstraat.het laatste kraam

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 3