In ons Land. Zondag 11 Maart 1894. 5 centiemen per nummer. Ist" Jaar N° 22 Politiek Overzicht. WERELDTENTOONSTELLING VAN 1894. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING IE SM»! Npe. !*ec Mcln. UIAM ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2, HO s' jaars voorop betaalbaar. 1Je inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. ungefeekende brieven worden geweigerd. DRÜKKKR-UITOEVER P.-J. VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT, N° 32, AELST. ANNONCKN PRIJS Per drukregel 10 centiemen. Rehlamen. fr 1. Vonnissen 'op de 8» bladzijde, 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdangs avonds. Aelst, Zondag 11 Maart 1894. DUITSCHLAND. Het gerucht loopt dat de verstandhouding tnsschen keizer Wilhelm en prins Bismark sedert het be zoek van den keizer op Friedrichsruk we der minder goed is. Gedurende dat bezoek zou de keizer aan den maaltijd bij het bespreken van politie ke vraagstukken ten zeerste met Bismarck in meeuing hebben verschild. In boever die geruchten waarheid bevat ten ligt nog in't duister, maar het heelt de aandacht getrokken, dat de Hamburger Nachtrichten in de laatste dagen weder tegen den nieuwen koers te velde trekt. ENGELAND. Het ontslag van M Gladstone als eerste minister van Engeland is officieel. Na den ministeraad, zaterdag uiorgend gehouden, heeft koningin V icto ria het ontslag aanveerd. Het is lord Rose- berrv, minister van buitenlandsche zaken, die M. Gladstone zal vervangen Door het aftreden van M. Gladstone ver liest Ierland weer voor lang de hoop van liet Home Ruleeen eigen bestuur, te be komen. ITALIË. Naar de Times uit, Rome 'verneemt, bereikt de politieke crisis eenen graad van spanning, die onverdiagelijk wordt. Alle werkingen van Staat slaan stil. De twee commissiën van de Kamer, welke het dictator ale wetsontwerp der regeer mg on Sotiiiino 's linancieële voorstelleu onder zoeken. bestaan geheel uit vijanden van het ministerie. Geen enkel ondersteuner van Sonnino is gekozen. De neerlaag van het ministerie door een samengaan van partijen en eene Kamerontbinding schijnen onvermijdelijk. De Corriere dela sera schrijft. r Ons vaderland schijnt eenen bodemloozen af grond te genioet te gaan. Zoo kan liet niet voortgaan. De anarchitische verwarring is volkomen. Frans II, ex-koning van Napels, de graaf en de gravin de Cazerte, hebben maandag een bezoek gebracht aan den keizer van Oostenrijk. RUSLAND. Te Moskou wordt alge meen verzekerd dat eene ernstige botsing tusschen pruisische Uhlanen en russisclie Kozokken op de mssische grens heeft daats gehad, maar dat de wedc rzijsche ilegeeringen geheimhouding van het feit wenschen om politieke redenen. R Jv BURGER Naar te Moskou wordt verteld, zouden de Uhlanen, die .-chulu haddenaan de hot sing, van de Kpzakken ferm gokion heb ben gekrëgèn én zouden de wóedenue Ko zakken de Uhlanen wel een uur ver op pruisisch grondgebied hebben achtervolgd. SERVIE. De geruchten, als zou de ex-koning Milan weldra Belgrado verlaten worden bevestigd. Men beweert zelfs dat de jonge koning Alexander niet meer met zijnen vader overeenkomt. OorlogsbegTOotingen. De Economists Europêennc geeft den. staat der oorlogsbegrootingen, gewone en buitengewone, iu Europa. Daaruit blijkt dat ze in 1893 gezamenlijk bedroegen 23,8-10 millioen, tegen 19,184 millioen in 1883, aldus in tien jaar eene vermeede- ring van 4.656 millioen of van 24 p. c. au i .vcv - i'- Ve staten die liet meest hun oorlogsbud- ien verhoogd hebben, zijn Duitschland, Rusland. Engeland, Italië en Oostenrijk I.T\...,^„n4Acrmt lu.uft I' ronL-riiL' UP. liUSlttllU. 1 IllfJL UUIU, Altnn ^-1» Hongarië. Daarentegen heeft Frankrijk se dert 1883 zijn oorlogsbudget verminderd. DE KAMER Zitting van 6 Maart 1894. M. Van Wambeke roept de aandacht der Kamer op een verzoekschrift, zooge zegd ingezonden namens den gemeente raad van Ninove, en voorzien van een val- sche stempel der gemeente. De minister van justjoie zal daarover een onderzoek openen. De bespreking over de begrooting van oor log wordt voortgezet. Generaal Brassine antwoordt op de re devoering van Brialmont. Hij verdedigt dezen ter loops tegen de aanvallen van M. Coremans en maakt zijnen lof als krijgsin- genieur. Hij verklaart dat het ministerie van oorlog het belgisch leger op oorlogs voet kan brengen in zoo weinigs tijd als de andere landen. De minister verklaart ver der dat België onzijdig is, nooit zijn onzij digheid zal te buiten gaan en vast besloten is in alle gelegenheden zijnen plicht te ver vullen. M. Lemonnier spreekt togen het rem placement en het vrijwilligersleger hij zou de gewapende natie gelijk in Zwitser land willen. M. Brialmont neemt nogmaalshet woord en komt op zijne aanmerkingen terug. Hij houdt staan dat in geval van oorlog de eene Aalslersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL'S TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 2 Om de Lezer eene opvatting van zijne woorden te geven, hoeft men te weten dat hij, over vele jaren, aan eenen Aalster- schen schilder Breugelmans eene schilde rij had doen vervaardigen. Allengskens nochtans had de schilder dit totaal verge ten te doen, maar daar Dorus er gedurig bleef op aandringen, had Pieter Breugel mans eindelijk de hand aan het werk ge slagen. Nu, het tafereel was voltrokken 'en tot zijne bestemming gebracht, maar toen Coucke wilde betalen, merkte Pieter op dat men overeengekomen was voor d® som van duizend guldens. Coucke, van zijnen kant, hield mordicus staande dat liet accoord slechts op vijf-honderd ge maakt werd. Ziedaar de gansche zaak.... Het tafereel voor Burger Dorus verliezen, was hem iets kostbaars, iets waaraan hij prijs hield, laten ontsnappen hij zou, hij wilde het kost wat kost hebben. Dusdanig dat er eeue wederzijdsche verlegenheid be stond, vermits geen van hen de eene van 't geld, den anderen van het doek wilde scheiden. Dit aardig geval was in de fransche of duitsóhe legers lang België zul len komen, dat het belgisch leger dus moet versterkt worden. Hij viudt, dat de Belgen te veel jenever drinken, en geen geld genoeg besteden voor de krijgsuitga- ven. M. Meyers denkt dat het nieuw kiezers korps zijne stem zal geven aan de kandida ten, die eene vermindering van krijgslas ten zullen beloven. Hij verdedigt het rem placement en het vrijwilligersleger. M. Féron verklaart dat do progessisten voor militair programma hebben de gewa pende natie, uie, naar zijn inziens, alleen stad algemeen bekend geraakt, en zells bad men er een volksdichtje opgemaakt, die in de straten gezongen wierd. Het re frein luidde nagenoeg alsvolgt Ende Coucke wil betaelen Voor alf Ende Pieter wil praelen Met duisentgoudsalf. Zoo ver was de kwestie reeds gebracht, dat de schilder meermaals bij den Burger kwam om zijnen duivel te scheeren he den was het slechts luttele dagen geleden dat den kunstenaar geweest was, de belof te hernieuwende van andermaal weder te komen. Edoch, keeren wij naar de woning van le verdediging van ons land kan verzeke ren. M. Beernaert legt het vervolg der kies wet neer, het ontwerp betreffende de even redige vertegenwoordiging bevattend. Dit ontwerp dat binnen kort zal gedrukt wor den, wordt naar de afdeeling verzonden. De zitting wordt ten 4 ure 50 geheven. Twee en twingtig nieuwe amendemen ten zijn aan de kieswet voorgesteld ge weest. De commissie van den Senaat heeft er dertien van aangenomen, en nog worden er andere afgekondigd. M. de Burlet, minister van binnenland- sche zaken heeft aan den voorzitter der Kamer laten weten dat de kiezingen voor de gemeente en de provincie zullen ver daagd worden tot toekomende jaar en in 't gansche land plaats hebben na de alge- meene ontbinding der gemeenteraden en de stepiming der nieuwe wetgeving die aan de nieuwe Kamer zal worden overgelaten. Deelneming van Denemark. De commissie van financiën uit den Fol- kething heeft de credieten toegestaan ge vraagd voor de deelneming van Denemarck aan de afdeeling Schoone Kunsten der Wereldtentoonstelling van Antwerpen. Zaterdag is bet bouwen en aanleggen der rueducaire in de tentoonstelling toegewe zen aan M. Kieken, en het beheer over de werken is toevertrouwd aan M. den bouw meester Van de Walle. Onze lezers, die het plan van den gevel der Tentoonstelling kennen, weten dat aan beide kanten van de groote koepel aan den hoofdingang, zich lokalen bevinden, die worden ingericht, de eene tot bureelen van het comiteit der pers, de andere tot buree len voor post, telegrafen en telefonen den Burger uit de Pontstraat terug. Gelijk wij zegden, de kunstliefhebber had een onaangenaam bezoek te verwachten. Hij gaf zijne woede lucht door hevige woorden en gebaren, toen opeens de ijze ren klopper op de voordeur bonsde. Drommelssprak Dorus rechtsprin gende; daar is de kerel weêr Het is avond... 'k Ben hiergansch alleen Neen, neen, trots al het gebons der wereld, er wordt hier niet opengedaan, al moest er de Nachtwacht tusschenkomen. Dit zeg gende, aanstak hij eene vetkaars, iets waaraan hij nog niet had gedacht. Toen hij hiermede nog onledig was. viel den zwareu hamer, met verschrikkelijk ge- druischtot driemaal toe op de deur... en den scherpen klank stierf akelig door de eenzame straat weg. Wie daar 1? roept de bewoner, knor rende tot de deur gaande. Wat?.goed volk doe maar open was het antwoord daarbuiten. Goed volk, grommelt Dorus uw naamu,w naam Ik ben uwen schilder lachte de stem op spottenden toon ta! 1a! ta! wilt Ziehier reeds eenige bijzonderheden over het wetsontwerp, betreffende de even redige vertegenwoordiging, dat M. Beer naert dinsdag in de Kamer heeft neerge legd. De evenredige vertegenwoordiging zal niet toegepast worden op de gemeentekie- zingen en de tegenwoordige kiesomschrij ving zullen behouden worden. De senaatkiezingen zou de regeering willen doen plaats hebben in per provin- cie. Er wordt een bijzonder quorum bepaald voor elk kiesdistrikt, 'tis te zeggen, dat het getal stemmen noodig om gekozen te worden, in elk distrikt verschillend is. In de arrondissementen waar er voor twee zetels gekozen wordt, zal het quorum of het vereischte getal stemmen 2/5 der stemmen plus 1 beloopen. In de arrondissementen met 3 of 4 ze tels, 4/3 plus 1 In die met 5 of zes zetels, 1/4 plus 1. In die van 7 tot 12 zetels, 1/5 plus 1 In die met meer dan twaalf zetels, 1/6 plus 1. 't Is te zeggen dat in zulke arrondisse menten eene partij die niet 1 op 5 bekomt geen zetel krijgt. Men verzekert verder dat de regeering voorstelt de stemming iu de gemeente te doen geschieden in de plaatsen van ten minste 500 inwoners. De stemming zal van 9 ure 's morgends tot 2 ure 's namiddags duren. De kiezingen zullen plaats hebben, voor de Kamer, den derden zondag van Octo ber; die voor 't' Senaatdenvierden. De kie zer die niet komt stemmen, zal voor de eeiste afwezigheid gestraft worden met oene boete van 1, 2 of 3 frank, volgens het getal stemmen, welke hij bezitden twee den keer zullen de boeten 5, 10 en 15 fr. bedragen. De namen der onthouders zul len eene maand lang aan het gemeentehuis aangeplakt zijn. Er worden strenge straffen bepaald te gen de pogingen tot kiesomkooperij, rust- stoornis bij de kiezingen, enz. l)e tegenwoordige stembriefjes worden behouden docli de associaties duiden de orde der kandidaten aan. De kiezers mo gen die orde veranderen, met stemmen van voorkeur te geven aan zekere kandida ten. De Kamer zal de bespreking over het wetsontwerp betreffende de evenredige vertegenwoordiging eerst kunnen beginnen na de Paaschvakantie. Hoe eêr, hoe liever ge wel eens gauw opendoen Of hebt ge goesting mij hier te laten vervriezen De Burger onsloot de deur, en vooraleer deze gansch open was, sprong den schilder behoudzaam binnen. Dorus stond verrast. Wat komt gij hier andermaal verrich ten, ongeluksvogel vroeg hij. O, antwoordde Pieter, dat kan ik u zoo al iu eens niet zeggen, en daar ik zie dat daar binnen licht is, zullen wij daar onze zaken beslissend afdoen. En zonder op antwoord te wachten, duwde hij de dein der studiekamer open en trad binnen. Wie geeft u dit recht, onbeschaamde kerel, bulderde Coucke. Dat zeg ik u later, grimlachte de kunstenaar. Maar, zeg mij, wat wilt gij van my volstrekt hebben V Ah, dat is wat anders dat zeg ik u nu... Doch, gelief binneu te komen, Bur ger... Maak spoed. Ik meen de reden uws bezoeks te kennen. Best mogelijk! doch zet u, en doe fluks die gloeieude oogen verdwijnen. Coucke vreesde den schilder, nu hij met

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1