De Vakverenigingen. Kerkelijk Nieuws. Een en ander. Kunstnieu ws CONCEBT der Stedelijke Muziekschool. Rechterlijke dwaling. Heee Opstelleb, Reeds meermalen heb ik in uw reeds zoo zeer verspreid blad gezien dat ge een hardnekkige voorstaander zijt der Vakver- eenigingen en daarom aarzel ik niet u dit schrijven te zenden, waaraan gij, hoop ik wel. een plaatsken zult willen verleenen. Hoe dikwijls hoort men het werkvolk niet klagen over misbruiken, die maar al te dikwijls in de werkhuizen bestaan dat ze zelfs maar al te veel te lijden heb ben van boeten, die hun voor eene klei nigheid worden opgelegd en over vele an dere zaken. die loodzwaar op des Werk- mans schouders drukken Welnu, bijna altijd zijn zij er zeiven de schuld van Zie llier waarom: Velen blijven te onverschil lig aan de machtige stem van de ware Werkmansvrienden, die hun onophoude lijk toeroepen Vereenigt ul Sluit u aan hij uwe Vakvereenigiug, daarin alleen ligt de Reddii; van 't Werkvolk r En dat is maar al te waar! Hoe vurig ziet men die schoone inrichtingen niet aanp|iizen en opbeur' n, lfs door onzen H. Vader Paus Leo XIII. die zoo klaar in zijne verhevene Encycliek zegt dat de Werkman zich moet vereenigen, om zijne belangen als Werkman des te gemakkelij kcr te kunnen verdedigen. Ik acht het hier overbodig de voordee- len breedvoerig aan te halen, die zich door de Vakvereeniging voordoen, om rede dat die onverschillige Werklieden zoowel als iemand weten dat er zonder de Eendracht, "t is te zeggen, zonder de Macht, niets te verkrijgen is. Men treft er ook nog aan die zeggen O, laat ze maar begaan Laat ze maar strijden, immers wanneer er dan wat voordeel zal bekomen worden, dau zal ik er toch ook van genieten Zulks is nog waar. Maar die Werklieden Heden Zondag, Passiezondag. Maan dag, H. Gregorius dinsdag, H. Euphrasia overwegen niet dat er nog menige andere gevallen zich kunnen voordoen, die hun zeer schadelijk kunnen zijn. Neen, zij houden geene rekening van hetgene er hier en daar dikwijls gebeurt, en daarvan wil ik hier eenige kleine voor beelden aanhalen, waaraan eiken Werk man dagelijksch blootgesteld is. Wordt voortgezet. De ouderdom van Leo XIII. Ik wordt nu al recht oud, zegde Leo XIII verleden jaar tot zijnen geneesheer. Zeg mij eens eerlijk hoelang, denkt gij heb ik nog te leven Heilige Vader, antwoordde de ge neesheer, als er niets onverwachts gebeurt kunt gij zeker nog vijf jaar leven. vijf jaar? Bravo zegde de Paus; dan ben ik 88. Dat is precies den ouder dom, op welke ik zal sterven, naar eene goede Franciscanerbroeder mij indertijd voorspeld heeft. De broeder dien de Paus bedoelde, was fra Antonio Marchie, die in de meimaand van 1891 in geur van heiligheid te Rome is overleden. Reeds onder het pausschap van Pius IX had fra Antonio voorspeld! dat die Paus meer dan dertig jaar op den Stoel van Petrus zou zitten. Toen Leo XIII"tot Paus gekozen, zegde men dat hij geen jaar zou leven, zoo zwak was de nieuwe Opperpriester. Fra Antonio echter verklaarde aan iedereen die het wilde hooren a Wees maar niet bang hij blijft leven en zal twintig jaar leven en ook twintig jaar lang Paus zijn. Leo XIII is thans 17 jaren Paus. hem ondei vieroogen zat, meer dan ooit. De burger zette zich. Ik ben bereid u te aanhooren, sprak hij op onderdanigen toon. Vooreerst, zoo begon Breugelmans, weet gij nog wel dat gij mij, eenige jaren geleden, een tafereel deed vervaardigen, hetwelke de Hel moest verbeelden vol gaarne stemde ik in uw verzoek toe. Ik vergat echtèi mijne belofte... de reden?.. Gij kent ze: Mijne reis naar Spanje. Kor telings ben ik in het gastvrije Nederland weêrgekomen ik dacht aan u en maakte de schilderi j Toen ik u het doek bracht beweerdet gij dat ik ze aangenomen had voor vijf-honderd guldens i Tpie lauders "'^en, liegen! onder brak Coucke, opspringende. Ik zeg het anders, lieve man edoch blijf kalm Vijl'-honderd Duizend Vijf-honderd Gij houdt het laatste woord, inder daad, sprak de schilder doch denk niet dat ik met mij den zot laat scheeren. On ze genadige Keizer Karei leeft nog; hij, o, Mathildisdonderdag, H. Loneinus vrijdag, O. L. V. van 7 Ween en H. Eusebia zaterdag, H. Gertrudis. O. L. Vrouw van 7 Weën is in St-Mar- tenskerk eene kapel met altaar opgericht, die dagteekenen van de verledene eeuw het beeld, dat men in eene nis bemerkt, is het werk van M. Maes, van Dendermonde, die nog in onze stad gewoond heeft van dien kunstenaar is ook de kruisafdoening welke men in de kapel van Lqurdes be merkt). In hoogergenoemde kapel is over eenige jaren eene geschilderde glasraam geplaatst; terzelftertijde werd een prachtig vaandel geschonken. De feestdag van O. L. Vr. van 7 Weën wordt op luisterrijke wiize gevierd en door eene groote menigte geloovigen bijgewoond. Deze week be ginnen in het Collegie de Sermoenen voor t Mansvolk, 's avonds om 8 uren. Van daag is het d'Eerste Communie voor de kinderen onzer achtbare gebuurte parochie van St.. Jozef. Wij wenschen allerbeste weêr voor de gelukkige ouders en Eerste- Lommniekanten. Dijnsdag is het de beurt aan St Martinus-parochie, daarover nadere bijzonderheden in ons volgende Bisdom van Gent. Zijn onderpas toor benoemd te Adegem, de eerw. h. J. Dammens, onderpastoor te Machelen te Mac helen, de eerw. h. Legers, onderpas toor te Nieuwerkerken. Een bbief van Z. H. den Paus. Men schrijft uit Rome, dat de Paus aan deu bisschop van Luik een latijnschen brief heeft gezonden vol lof en goedkeuring over den brief, dien de luiksche bisschop on- langS aan de geestelijkheid van zijn bisdom over de sociale kwestie heeft gezonden. SPREEKPLAATSKEN. De perso nen, geabonneerd aan Napoleon, ontvan gen deze week de 3® aflevering. Wij ver zoeken vriendelijk van bij elke aflevering te betalen, ten einde alle moeilijkgeden te vermijden. Wie nog begeert in te teeke nen, late het ons onmiddelijk weten. Als bewijs hoe nalatig sommige men- schen zijn, zullen wij zeggen dat er van de leening der stad Brussel, die nogtans maar 7 jaar oud is. 4700 lotjes uitgekomen zijn wier betalling door de bezitters nog niet Teeischt werd. Van die lotjes zijn er vijf lie honderd duizend frank winnen, vijf 2500 fr., zeven 1000, enz. Verschillige nieuwsbladen hebben ge- sprokdn over het schandelijk artikel door de Etoile Beige meegedeeld over een weg geloopen predikheer van Gent, en gedeel telijk overgenomen door Het Laatste Nieuws. De Etoile Beige heeft den volgenden brief ontvangen Paters Predikheeren van het klooster van Gent, voornamelijk tegen de zinsnede die eindigt met de woorden Zij kwamen hun ne geloften niet na. Die zinsnede is hoogst lasterend voor onze eer, en gij zult er voor te verantwoor den hebben voor de justicie mijne broe ders en ik, wij hebben over niets te blozen. In naam der wet, eisch ik, mijnheer, de uitgeverdat gij den tegenwoordigen brief in uw aanstaande nummer afkondigt, en bied u mijne groeten aan. C. Poetmans. Prior der Paters Predikheeren. Gent, 3 Maart 1894. De socialisten hebben in de fransche Kamer een voorstel neergelegd strekkende om de doodstraf af te schaffen. Die brave zielen kunnen niet lijden dat de dynamie- tards onthoofd worden. Maandag laatst heeft het jaarlijksch Concert onzer Stedelijke Muziekschool plaats gehad. Een schoon en talrijk publiek woonde het feest bij. Al de nummers van het programma ver wierven veel bijval, bijzonderlijk het ope ningstak van Qttinten Metsys, getoon- dicht door den heer bestuurder P DE MOL. Men mag volmondig uitroepen dat het eene eer is voor 't orkest van zulke moeilijke muziek op zoo'n meesterlijke wijze uit te voeren. Het aria, gezongen door M. L. Gabby professor, de stukken voor obo (M. Lens- sens Rebates), voor klarinet (M. D'Hoib Pbospeb) en vioolcel (M. Backaebt Pbos- peb), werden levendig en welverdiend toegejuicht. Het feest wierf gesloten door eene tref fende aanspraak van leeraar M. Gestave Ai'E, die er op wees hoe zeer de Muziek kunst in den smaak onzer bevolking valt en tevensous achtbaar Gemeentebestuur en het Publiek bedankte voor hunne inni- g5 verkleefdheid en dappere medewerking, y wenschte ten slotte den heer Pieteb ders blijspel. De Fortuinzoekers comedie in vier bedrijven en De Slaap muts n blijspel, allen van P. Geiregat. De muziekstukken dien avond uit te voe ren, zullen uiteluitelijk werken zijn van gentsche toondichters. Naar aanleiding van het feit, welk hier te Gent tegenwoordig onderzocht wordt, namelijk de beschuldiging, door C. De Mild, uitgebracht, tegen A. Cauwens, dat hij zijnen vader vermoord en het lijk in zijn werkhuis zou gedolven hebben, herin nert Het laatste Nieuws aan eene valsche beschuldiging, gevolg door veroordeeling, welke ten laste van eenen onschuldige werd gelegd. Zekeren dag, ging de plaatsbevelhebber van Dendermonde voorbij eene woning, waar man en vrouw aan 't kijven waren! Hij hoorde de vrouw roepen Ja. ja, ik zal het uitbrengen dat gij den sergeant Smekens vermoord hebt. De plaatsbevelhebber, die wist dat den sergeant in kwestie verdwenen was en zij ne soldatenkleederen in het huis gevonden waren, diende eene klacht in en de vrouw werd door den onderzoeksrechter onder vraagd. Zii bevestigde, even als nog andere getuigen dat haar man den sergant ver moord had. De man loochende, natuurlijk, daar hij onschuldig was en verklaarde dat de ser geant zijne soldatenkleederen tegen eene jurgerskleeding had verwisseld en naar Holland was gevlucht. Daar men hoegenaamd niets te weten kwam over dien sergeant, werd 't onder zoek voortgezet en zekeren dag kwam de vrouw bij den onderzoeksrechter en zegde Mijnheer, gij zult mij nu wel gelooven, als ik u zal zeggen, waar de sergeant be graven ligt. En zij duidde inderderdaad eene plaats aan waar het lijk moest begraven zijn. De heks had met behulp van een ander 3rsoon, een lijk op het kerkhof gaan op telven en het op haar hof hegraven, waar het door het gerecht gevonden werd. De man werd toen aangebonden en te I De Mol geluk met den nieuwen fonkelen den parel welke hij de kroon der Vlaam sche Toonkunst bijgezet heeft, Daarna volgde de prijsdeeling aan de be kroonde leerlingen. X. Wij vernemen dat de gekende brugsche tear M /~1,i i etser, M. Eug. Copman, thans het portret maakt van Mgr. de Brabandere, bisschop van Brugge, Dit portret zal uitgegeven worden omtrent het tijdstip der wijding van Zijne Hoogwaardigheid, 't is te zeggen waarschijnlijk in meimaand aanstaande. Betooging ter eere van den heer Pieter Geiregat Dit huldebetoon, ontworpen door de Gentsche afdeeling van den Too- neeischrijversbond, zal een overgrooten bijval genieten. De inschrijvingsliisten vinden het beste onthaal, en alles doet eene stampvolle zaal voorzien. De perso nen die wenschen voor die feestvertooning in te schrijven en aan wie geene inschrij- vinghjst aangeboden is kunnen per brief of postkaart inschrijven bij den heer Is. Al- bert, Kleinen Huidvettershoek, 27 De vertooning heeft plaats op zonda den 18 Maart, ze zal bestaan uit: «De Bi Aan den heer uitgever der Etoile Beige In uw nummer 61, onder de rubriek: Actualiteiten, kondigt gij een artikel af, getiteld: Een schrikkelijke roman. Het le ven van een Predikheer. Dat artikel bevat leugens en lasterin gen. Mijne rechten voor het overige voor behoudend, protesteer ik als overste der die de Rechtvaardigheid zelve is, breng ik dit feit ten gehoore. Met het krieken van den dag begeef ik mij op weg naar Gent. Niets is bij machte mij te wederhouden. Maar, denkt gij dan waarlijk dat ik uw tafereel niet missen kan bracht de Burger met zichtbare moeite uit de keel. Ahmeende Pieter, ik had wel voor zien dat gij mij het doek aan de vingers zoudt laten, en wat zou ik er meê aanvan gen - en dan nog met eene Hel.... Bur ger, Hemel of Hel, gij zult het doek ne men, met of tegen uwen dank... Gij moet! Loop er meê naar den duivel sprak Dorus met gemaakte schei ts. y zo°' was het bedaard ant woord ik heb vrienden aan 't hofwel licht breng ik u morgen van hunnentwege nieuws mede. VaarwelDit gezegd heb bende, vatte de verontwaardigde kunste naar zijnen kapmantel, welke hij bij het binnenkomen op eenen stoel geworpen had, en wilde vertrekken. Doch Dorus, deze beweging bemerken de, vatte den schilder bij den schouder, en vroeg smeekend Is uw besluit onveranderlijk, Breu gelmans Ik trek het in, indien gij mij vol uit be taald... Onmogelijk Vrek! Geldhond! brulde Breugel mans, zich aan den Burger ontrukkende en zonder omzien ging hij tot de deur en verdween in de donkere en rustige straat. Burger Dorus luisterde nog eene wiji naar de holklinkende voetstappen daar buiten, die naarmate verzachtten en ein delijk geheel onhoorbaar wierden. Dan ging hij weder tot de tafel, liet er zich aan CU W Gent in t. gevang opgesloten en het hof van assisen veroordeelde hem tot dwang arbeid. e Driejaren daarna giug iemand uit die gemeente voor zijnen handel naar Holland, waar hij eensklaps verschrikte bij het zien van eenen man, die bezig was met kladpot- ten en welke op deu sergeant geleek als twee druppels water. Smekens, zijt gij het riep de reizi ger. Deze keerde zich schielijk om en zegde Ja. ik ben het. Kom eens hier, ik heb u iets belang rijks te zeggen. En hij vertelde hem, dat de man bij wienhij zijne kleederen uitgedaan had, door zijne vrouw beschuldigd was, hem den gewezen sergeant vermoord te hebben hij veroordeeld was en sinds drie jaar in 't gevang zat. Daarop zegde de gewezen sergeantIk ga met u mede en zal mij in handen geven om de waarheid te zeggen, wat er ook van kome moge. n Het gevolg daarvan was, dat de onschuld van den veroordeelde werd bewezen en hij als schadeloosstelling een levenslang pen sioen van den Staat van 600 fr. geniet De man leeft nog en woont te Gremberge, waar hij met zand rondleurt. De sergeant, voor die schoone daad, werd door den krijgsraad vrijgesproken. angst nog schrik... Tot alles voel ik mij bekwaam.en dan, ik ken hier ter stede van Aelst nog menige schurken, die mij bereidwillig een dienst je zouden bewijzen. In de Lange Ridderstraat, daar. uj nederglijden en zuchtte diep Vijf-honderd guldens is veel, maar duizend is toch oneindig veel meer En ik zou die maar zoo gemakkelijk mijn koffer laten ontvlieden?... Ah! maar dat, nooit! Hij gaat morgen den Keizer spreken.. In die tijdruimte kan er nog veel, ja, nog schrikkelijk veel beraamd worden. En de lippen des wreks trokken zich tot een valschen grimlach, over zijn wezen lag eene duivelsche uitdrukking en met voldoening hervatte hij zijne mijmering Wat aangevangen om die schilderij ra mijn bezit te hebben?... Ik heb nog Hij werd uit zijne mijmering getrokken door de flauwe klaarte van het lichtde roetkaars was teenemaal versmolten, de vlampit zwaaide nog slechts als een wag gelend dwaallichtje, en goot een fantasti- schen schijn op de kamerbeubelen, op de wanden, op de schilderijen, waarvan de portretten u grimmig schenen aan te sta ren, op het blinkend slagzwaard en harnas, op het spookachtig gelaat van den Burger. Terzelvertijde liet zich de stem van den Nachtwaker hooren, die, met piek en lan taarntje in de hand, rustig de straat op kwam en riep Twaalf uren slaat de klok Twaalf u...ren Bidt voor de Geloovige Zielen Dit was het sein, volgens Stedelijk bevel dat alle licht moest verdwenen zijn. Coucke blies de smeulende wiek uit, en alles werd doodscher als een graf in het huis van den rijkaardft Vervolgt).

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2