BOftVS In ons Land. Zondag 18 Maart 1894. 5 centiemen per nummer. lsle Jaar N° 23 Politiek Overzicht. burger jE_ "V- Kerkelijk Nieuws. D!GAZETTE nee Spe. Mee Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UITGEVER P.-J. VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT, N» 32. AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklamcn. fr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Zondag 18 Maart 1894. NEDERLAND. Het Nederlandsche ministerie is door de Tweede Kamer m neêrlaag gebracht. Aan de orde waren de stemmingen over de amendementen op art. 4 van liet wets ontwerp, regelende de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en de provinciale Staten De Kamer behandelde een amendement van M. De Meyer dat door het gouverne ment bestreden was. Het amendement werd echter aangeno men met 57 stemmen tegen 41 Voor de allernaaste toekomst zegt De Tijd is, natuurlijk, de vraagKameront binding, vorming van een geheel nieuw ministerie of hervorming van het tegen woordige kabinet, zóo dat slechts een ot slechts enkele ministeneele zetels door nieuwe dignitarissen worden ingenomen. T ENGELAND. - Een telegram uit Lon den deelt mede, dat Engeland enFrankrijk liet eens geworden zijn over een uitleve- ringstraktaat tegen de anarchisten. Opening wn het engelsch parlement. Troonrede der koningin. l)e koningin in hare troonrede, stelt vast dat de be trekkingen met de vreemde mogendheden bevredigend en vriendschappelijk zim. Do onderhandelingen met Rusland over de grensregeling in Azië gaan goed vooruit met de wederzijdschen goeden wil. Alles doet eene spoedige eerlijke oplos sing voorzien. ii- Groote credieten voor s lands verdeui- t'in-r zullen worden toegestaan. De troonrede rept geen woord over het lersche home-rule. Zij kondigt een wetsontwerp aan, heb bende ten doel. de uitgezette pachters in hunne hoeven terug te brengen. Zij bevat andere ontwerpen, m het libe raal program vermeld. De troonrede spreekt verder over de twee botsingen, welke onlangs in West- Afrika tusschen Engelsche en 1' ransche troepen plaats hadden. H. M. wacht met volle betrouwen den uitslag van liet onderzoek ai'. Die incidenten zullen met kalmte en weerdigheid worden onderzocht, zooals het aan twee groote naties past. CHINA. Een haïtaansch schip heelt een yacht met levensmiddelen aan boord, voor de muitelingen van Haïta gekaapt. De manschappen werden op bevel van den hoofdman door den kop geschoten. Het Bestuur der Gilde van Ambachten te Roeselaere heeft met 7 stemmen op tien het princiep der Evenredige vertegenwoor diging gestemd en daarop eene petitie ge zonden naar de Kamers. Hetzelfde is ge daan geweest te Brugge door de Gilde der Ambachten en dat na vier lange bespre kingen De Kamer zal de bespreking over twets- ontweip betreffende de evenredige verte genwoordiging eerst kunnen beginnen na de Paaschvakantie. Le Courrier de Bruxclles gaf verled ene week eene lijst met de namen der Volks vertegenwoordigers, voor óf tegen, óf twij felachtig de E. V. Onzen achtbaren Volksvertegenwoordi ger M. Kabel Verbrugghen stond aan geduid als vooi'Staander Het zij ons toegelaten de Courrier te doen op merken dat hij hier geenen kleinen kemel schiet. M. Verbrugghen ïs en zooals hij het overigens meermaals te ver staan gaf, een hardnekkige vijand van gelijk welk stelsel dat zijne kiezers nadee- lig of schadelijk zou kunnen zijn. Naar het schijnt zou het 't eenigste bizjeken niet zijn, die in de lijst voorkomt. En zeggen dat verschillige bladen die over namen De kieswet. Zaterdag morgend zijn de Yülledigende titels der kieswet rondge deeld 'l Zijn de titels 4 a 10 handelende titel 4 over de kiescollegies, 5, de kiesoperaties 6 de straffen, 7, de bekrachtiging der ver plichtende stemming, 8, de kiezing der se- natoriale Senateurs 9, de kiesbaarheid en de onbevoegheid en 10 verschillende schikkingen. De voornaamste bepalingen hebben wij reeds doen kennen. 300,000 fr. aan de vrije scholen. Bij amendement aan de begrooting van bin- nenlandsche zaken en openbaar onderwijs, heeft minister de Burlet, in naam der re geering, eene toelage van 300,000 fr. voor gesteld te verdeelen tusschen de vrije ccholen die niet aangenomen zijn, maar in de voorwaarden verkeeren om aangeno men te worden. Het Journal de Bruxelles zegt dat de eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL'S TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. II. De herberg 't Nachtlicht. Volg dees vaan Ruk de hoop al uw krachten en listen, Trek vrij aan Volg uwen God op zijn trommel en trant Verdedig uw recht en vaderland (Cicero). Schilder Breugelmans had reeds, eene goede faam als Meester, ter stede van Aelst, verworven hij woonde omtrent de Wertkapel, doch waar toen tertijde zijne woning stond, is gansch onbekend. Hij maatregel maar voorloopig is, in afwach ting van het wetsontwerp van hervorming der wet van 1884 'twelk slechts door de nieuwe Kamers zal besproken worden. Aan wie hebben de vrije scholen die toe lage van 300,000 fr. te danken Onbe twistbaar de heeren Woeste, Helleputte en consoorten, welke alle geduld verliezen de, daar de regeering hare belofte niet hield, eindelijk een voorstel van toelage van 100,000 fr. indienden. Ja zonder't voorstel-Woeste zou het stelsel van veel beloven en luttel geven hebben blijven heer- schen Si ^VIYaLMZONDAG. Het Paaschfeest was aanstaande en, na de opwekking van Lazarus, kwam Jesus naar Jeru salem. Het volk, dit vernomen heb bende, liep hem vooruit, uitroepende Gezegend zij degene die komt in den Naam des HeerenEer en Glorie aan den Zoon van David De geestdrift was zoo groot dat het volk zijne kleederen op den weg openspreidde en anderen takken van de ooomen kapten die zij wierpen waar hij moest voorbijgaan. WMlTTE DONDERDAG. Ikstel- vNi LING VAN HET H. SACRAMENT DES Autaars, Jesus, na met zijne aposte len het paaschlam geëten te hebben, wilde ook eene gedachtenis achterlaten van de verlossing der wereld en van het nieuw verbond. Hij had maar eenige oogenblik- ken meer om met de zijnen te verblijven, want zijne vijanden gingen komen om hem te vangen. Het was op dit laatste oogeu- blik dat hij het Paaschfeest der Christe nen instelde. Hij nam brood, befte zijne oogenteu hemel, om te danken, zegende dit brood, brak het in stukkeu en deelde het uit, zeggende Neemt en eet, dit is mijn lichaam, dat voor u zal geleverd worden, doet dit tot mijne gedachtenis. Hij nam insgelijks den kelk en gaf hem aan zijne Apostelen, zeggende Drinkt er allen uit, want dit is mijn bloed, dat voor u en voor velen zal vergoten worden tot vergiffenis der zonden. Dezelfde avond, wanneer de Zaligmaker in het hof- ken van Gethsemanie, in het gebed ver zonken lag, kwam Judas, de verrader, die hem in de handen der soldaten gaf. was ongehuwd, had vroeg zijne ouders ver loren en bewoonde eeue bovenkamer, wel ke bij tegen eenige guldens ter week huur de. 't Was op dit klein kamerken dat hij leefde, werkte en studeerde; daar was het dat hij het tafereel voor Burger Dorus had vervaardigd. Toen de blozende dageraad aan de kim me verscheen en deze met eene purpere tint kleurde, ontwaakte de kunstenaar. Het was de dag dat hij voornemens was zich bij den Keizer aan te bieden en daar het geval met Burger Coucke aan het licht te brengen. Hij riep dan de weduwe Gertrurde, die beneden reeds ieverig aan 't spinnen was, en beval haar brood, koffie en twee eiers boven te brengen. Op een omzien zat hij gezwind aan tafel, en na Mcken met een zoet lachje bedankt te hebben, begon hij smakelijk te spijsteren. Dan trok hij zijne hooge kaplaarzen aan, gespte hem het lang rapier om de lenden, drukte den af hangenden hoed met witte veer op het hoofd, stak meêkeu Geetrui de hand toe, haar belovende vóór den avond thuis te zijn, waarna hij vertrok. GOEDE VRIJDAG. De Goddelij- lijke Verlosser werd aan het kruis verheven tusschen twee booswichten: boven zijn hoofd hing een opschrift Jesus van NazarethKoning der Joden. Belasterd, bespot, in de ijselijkstc folte ringen. bleef Jesus tot drie uren inden namiddag aan het schandig kruishout le vend hangen de zon bleef gedurende al dien tijd verduisterd, niet alleen te Jeru salem, maar door de geheele wereld. Om trent drie uren gaf Jesus eenen grooten schreeuw, zeggende a Vader, in uwe handen beveel ik mijnen geest, t> En hij stierf. Op hetzelfde oogenblik scheurde de tempel van onder tot boven in twee stukken, de aarde beefde, de steenen bors ten en de dooden verrezen, en allen die bij het vreeselijk .schouwspel aanwezig waren, riepen uitDeze man was waarlijk de Zoon GodsOmtrent den avond ging Jozef van Arimathea tot Pilatus en vroeg hem het lichaam van Jesus, om hetzelve te begraven. Pilatus gaf het hem, en, Jo zef, geholpen door Nicodemus, wondt het lichaam in wit linnen en begroef het in eene daartoe uitgehouwen rots. ZA k ATERDAG. Den volgenden dag kwamen de Farizeërs tot Pilatus en zeiden hem Heer, deze bedrieger, heeft terwijl hij nog leefde, gezegd u Drie da gen na mijne dood zal ik verrijzen. Ge bied dan dat het graf bewaakt worde tot den derden dag. Pilatus voldeed aan hun verzoek de soldaten gingen dan tot het graf, verzegelden den steen en stelden er eene wacht bij. De Kerkplechtigheden in de Kathol ij ke Wereld zijn in de Goede Week grootsch en indrukwekkend. In Sint Martenskerk faat op Palmzondag de Geestelijkheid rij maal, bidden<|, buiten rond de Kerk na drijmaal op de lijkdeur geklopt te heb ben, wordt zij binnen gelaten en begint de palmwijding. Het klokkengelui beeft opgehouden de rinkelende bel des koor- knaaps zwijgtorgel en orkest rust, wijl slechts eentonige zangen, toonen van wee moed door de gewelven klinken. Om 4 uren beginnen de Donkere Mettens het Holken van Olijven is opgericht de alta ren van alle versiersels ontbloodt... Wat stemt alles tot weemoed, tot gebed en me ditatie Donderdag, voetwassching der 12 Apostelen, en Zaterdag, vuur- en vont- wijding. T)0» De Sermoenen voor 't Mansvolk zijn el- ken avond goed bijgewoond 't was een uitnemende welsprekende Predikant. Bisschop De Brabandere, van Brugge, heeft op zijn wapen, als spreuk genomen In U, o Heer, betrouw ik. Licht van gemoed, trad hij door de Mo lenstraat, en sloeg de Groote Markt over. Het rammelde alsdan acht uren op het Belfort. Pieter vervolgde zijnen weg langs de Nieuwst raat, op welkers eiude toen (1545) de Nieuwstraatpoort stond langs- daar kwam hij op de heirdebaan van Gent. Het weder was allergunstig, zelfs uitne mend schoon voor het vergevorderd jaar getijde. Hij versnelde allengskens zijnen stap. Eindelijk aan de gemeente Wetteren gekomen, stevig vermoeid, trad hij in een herbergsken, naar het uitzicht niet al te rein, niettemin was de baas zeer beleefd en gedienstig en zag het er een gemoede lijke sukkelaar uit, want hij stond bedrem meld met de blauw-wit gestreepte slaap muts in de handen te draaien. Pieter ver- verschte zich eens goed aan het vlaamsche bier, en, na zijn gelag betaald te hebben, vervolgde hij zijnen weg naar Gent. Hii kon maar eenige boogscheuten meer van de stad der Artevelden verwijderd zijn, of hij ging andermaal eene herberg binnen, waar hij zich reinigde van 't stof, zijn aan gezicht afwiesch, en nog een potje pakte. Dan trad hij de stad binnen. Het uur, dacht hij, dat den Keizer zijne onderhoorigen ontvangt, is nog op verre na niet aangebroken ik heb nog drie kwaart uurs om op mijn gemak de stad eens af te slenteren. Na het verhoor zal ik tijd hebben om een lekker ontbijt te bestellen en om op mijn gemak de stad Aelst voor den donkeren te bereiken. Te dien tiide was het zeer onveilig, en wel bijzonderlijk op deze heirdebaan het kri oelde er van binders en moordenaars. Wei nige dagen geleden, was het gebeurd dat een gentsche lijnwaadkoopman, die in Aelst goede zaken gemaakt had, met eene goedgevulde geldvalies naar zijne woning wederkeerende, er aankwam met het dood zweet op het gelaat, zonder te gewagen van zijne valies die letterlijk klaar geplun- dert was. Hij begon dan de stad rechts en links te doorkruisen, bezocht een drietal herber gen, waaronder de laatste Het quat Swaert waar den schilder als vriend van den huize gulhartig ontvangen werd. Ook daar legde hij de schandige haudelwijze van Burger Dorus uit en eindigde met te zeggen, dat, hij naar Gent gekomen was, om de zaak iu

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1